Toespraak Minister-President Dr. W. Drees voor de wereldomroep r, Nieuwjaarsboodschappen komen Malenkof beantwoordt vragen van Amerikaanse journalist WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Den Haag hoorde het nieuwe jaar De in communistisch-China gevangen gehouden Amerikaanse vliegers satans „robknt' Hevige bosbrand in Zuid-Australië Radiorede van Mendès-France Aanslagen in Marokko De „Prawda" over de vooruitzichten voor 1955 Geen staking in de Borinage Het vervoer van militairen door automobilisten Gebed voor de vrede «uxerlne cl! Abonnement: l«rneuz»H, Directeur-Hoofdredacteur I. van de San de Noordstraat 55-S7 Temeuzen Redactieadres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; pet maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrg 8 ct. DE VRIJE ZEEUW MAANDAG 3 JANUARI 1955. 10e Jaargang No. 3345. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Advertentieprijs: per rrun 15 ct.; minimum pet advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels t. Iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adn*« Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur Ter gelegenheid van Nieuwjaar heeft minister-president dr W. Drees de volgende rede uitge sproken voor de Wereldomroep: Waarde luisteraars, waar ook ter wereld, Nu ik bij de intrede van 1956 't woord tot U richt, tracht ik mij vodr de geest te halen wie het zijn, die thans luisteren of zou den kunnen luisteren. De woorden ,,waar ook ter we reld" hebben een zeer reële bete- Ketiis. Ik denk aan de rijksgeno ten in Suriname, de Antillen, Nw.. Guinea. Aan hen, die ook onder moeilijke omstandigheden een taak blijven vinden in Indonesië, aan degenen, die bij scheepvaart en luchtmacht de Nederlandse kleuren over zee en land dragen, aan de velen, die ons bedrijfsle ven in de wereld vertegenwoordi gen, aan de tienduizenden emi granten, die blijvend elders een bestaan hebben gevonden, maar die zich sterk met Nederland ver bonden blijven gevoelen, zoals wij ons vernonden blijven gevoelen met hen En nu wij het jaar tegemoet zien, waarin wij zullen herdenken hoe tien jaar geleden de tweede wereldoorlog eindigde en Neder land, vrij werd, denk ik eraan te rug onder welke omstandigheden 1 Januari 1945 de Nederlanders vond. Tienduizenden konden niet ver. wachten, dat zij een Nederlandse radio-uitzending zouden kunnen beluisteren, zij waren opgesloten in Duitse en Japanse gevangenis sen en concentratiekampen, half verhongerd, vaak zwaar mishan deld, ondanks alles overtuigd, dat de overwinning nabij was, maar onzeker of zij de bevrijding zouden beleven. Van vele anderen, waren alle krachten gespannen tot de strijd, in Nederland zowel als daarbui ten. Na de bevrijding zijn weer alle krachten nodig geweest, ditmaal om ons land te doen herrijzen uit de diepten, waarin de bezetter ons gestort had. De krachtsin spanning moest te groter zijn toen de ontwikkeling van de ver houdingen met Indonesië een te. leurstellend verloop had. Verle den jaar hebben wij bovendien te kampen gehad met de gevolgen van de watersnoodramp. Wij zijn ten aanzien van Neder land, op het ogenblik getuige van een verheugende economische en sociale ontwikkeling, die ook de mogelijkheid tot culturele ont plooiing vergroot. Wij zijn niet meer afhankelijk van buitenland se economische hulp. Er is volop werkgelegenheid. Met welke moeilijkheden wij ook nog heb ben te worstelen, er is reden tot dankbaarheid voor hetgeen be. reikt is. Wij zouden het echter niet heb ben kunnen bereiken, indien de inspanning in ons land niet ge paard was gegaan met de bereid heid van velen om er op uit te trekken en daardoor en de be bre-i volkingsdruk in ons land te ver minderen en een bijdrage te leve. ren tot de steeds in betekenis toe nemende internationale verbin dingen van Nederland. Uw werk is ons een steun. Omgekeerd zal het U moreel sterken, dat Neder land weer vaste grond onder de voeten heeft en hoe klein het ook is, weer prestige heeft in de we reld. In de maand, die achter ons ligt, i is een nieuwe rechtsorde geves tigd tussen Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen, die de koloniale verhouding heeft be. eindigd maar de samenwerking verstevigd. Op het ogenblik rusten in de we reld de wapenen behoudens in enkele plaatselijke, helaas soms nog felle conflicten. Onze Korea- strijders zijn teruggekeerd. Nog is geen blijvende ontspanning in getreden, maar er is grond voor de hoop, dat het besef weïke onri stellende gevolgen een oorlog met de verbijsterende moderne vernietigingsmiddelen voor allen zou hebben, de vrede in stand zal kunnen houden. Het samengaan van de vrije volkeren kan daar voor van grote betekenis zijn. Nederland tracht op elk gebied van internationale samenwerking naar vermogen een bijdrage te le. veren. Dat het rijk zijn vertak kingen heeft in drie werelddelen en dat bovendien zovele energie ke landgenoten elders werkzaam zijn, verruimt het Nederlandse begrip voor de samenhang in de wereld en de mogelijkheid om versterking van die samenhang te bevorderen. Bijzondere waarde hechten wij daarbij aan'een innig contact met onze landgenoten. Ik zeg nog maals: „Waar ook ter wereld'. Moge 195 verdere vooruitgang voor ons land en voor de wereld te zien geven en voor U allen een zegenrijk jaar zijn". de kapper «iet het aparte cockei markt 16 brouwerijstraat 9 femeuzen wij wensen u een voorspoedig jaar In de Zuidaustralische staat Adelaide, waar de temperatuur thans 43 graden Celcius be draagt, woedt een bijzonder hevi ge bosbrand, waardoor een ge bied over een uitgestrektheid van ongeveer 160 km in vuur en vlam is gezet. De brand woedt van Saddleworth, bijna 100 km ten N. van Adelaide, tot ongeveer 50 km ten Z. van de stad gelegen Strathalbyn. In het. getroffen, bergachtige gebied, beviriden zich verschei dene steden en dorpen. Bepaalde gebieden zjjn geheel ontruimd. Er zijn ook slachtoffers te be treuren. Een man is in zijn wo ning verbrand. Het huis van een vrouw te Longwood is door het vuur omringd. Een auto, waarin zich twee vrouwen en twee kin deren bevonden, woruL vermist, evenals twee patrouillemotorvoer. tuigen der politie. De hrand wordt door zes hon derd, onder leiding van brand weerofficieren staande vrijwilli gers, bestreden. De luchtverbin- dingen van en naar het geteis terde gebied zijn volkomen ont wricht. Een vlieger meldde, dat rook en as tot op drie duizend meter hoogte konden worden waargenomen. De gouverneur van Z.-Austra- lië, sir Robert George, diens echtgenote en een schoonzoon wisten zich ternauwernood in veiligheid te stellen. Tenslotte konden zij zich, met hun auto door ile vlammen rijdende, bui ten bereik van het vuur brengen. De voorzitter van de Westduit- se bondsdag, dr Eugen Gersten- maier, zeide in zijn nieuwjaars boodschap, dat het Westen, zodra alle ondertekenaars de Parijse overeenkomsten hebben bekrach tigd, „de worsteling met Rus land" moet beginnen voor de een wording van Duitsland en een vredesverdrag met dat land. Dr Gerstenmaier, die van oor deel was dat de wens om de span ning tussen Oost en West te ver minderen in de afgelopen maan den allerwegen is toegenomen, verklaarde te verwachten, dat de bondsdag de Parijse overeenkom sten zal ratificeren. Hij voegde hieraan toe, dat West-Duitsland het nationale le ger van 500.000 man, waarin de Parijse verdragen voorzien, niet gewild heeft. „Hoe paradoxaal het ook moge klinken, dit natio nale leger is ons opgedrongen door de Franse nationale verga dering, toen deze het plan voor de Europese verdedigingsgemeen schap verwierp", aldus dr Ger stenmaier. Terwijl de E.V.G. zo- Premier Mendès-France heeft op Nieuwjaarsdag in een radio rede verklaard, dat er in 1954 'n werkelijke verandering in het Franse nationale leven is geko men. „Te lang had Frankrijk afge wacht, besluiteloos, aarzelend en buiten adem, voor de moeilijke en zware hindernissen die de weg versperden. In 1954 hebben wij besluiten genomen en de hinder nissen opgeruimd. Daarna zijn wij op weg gegaan", zo zei hij. De premier wees op de aanzien, lijxe vooruitgang van de indu striële en de landbouwproductie. Verder is in 1954 de werkloosheid verminderd. De positie van de handelsbalans werd verbeterd, waardoor Frankrijk nader is ge bracht tot economische onafhan kelijkheid, het doel voor 1955. Ook zei Mendès-France nog, dat het alternatief voor goedkeuring van de Westduitse bewapening 't risico van isolering en in gevaar brengen van de Franse veiligheid was geweest. medegedeeld door liet K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandagoch tend tot Maandagavond. Oostelijke wind. Zwaar bewolkt met enkele ver spreide opklaringen en plaatselijk wat sneeuw. Matige tot krachti ge wind tussen oost en noord oost. Lichte vorst tot tempera tuur om het vriespunt. DINSDAG 4 JANUARI. v.m. n.m. Breskens 9.13 10.00 Temeuzen 9.48 10.35 Hansweert 10.28 11.15 Walsoorden 10.38 11.25 ZON MAAN op onder op onder Jan. 4 8.50 16.44 12.514.17 5 9.50 16.45 13.34 5.39 6 8.50 16.46 14.30 6.53 7 8.49 16.47 15.41 7.53 8 8.49 16.49 17.02 8.39 9 8.48 16 50 18.26 9.12 De Sowjetrussische premier Malenkof heeft geantwoord op vragen die hem waren gesteld door Charles Edward Schott, lei der van het kantoor te Washing ton van „Telenews" een Ameri kaanse maatschappij voor tele visie-journaal-uitzendingen. Malenkof zegt in zijn op Nieuwjaarsdag door de voor naamste Sowjetrussische dagbla den gepubliceerde antwoorden dat de Sowjet-Unie „bereid is al les in het werk te stellen, om het tot stand komen van durende en vriendschappelijke betrekkingen tussen de landen te waarborgen". N.a.v. de vraag, of hij voorstan der is van besprekingen, welke zouden leiden tot een samen komst van hem met de leiders der Britse, Franse en Amerikaan, se regeringen, wees Malenkof er op dat „deze Westerse landen po gen op eigen houtje een oplossing te vinden voor de belangrijkste internationale vraagstukken", waaraan hij toevoegde: „Een bij eenkomst van de leiders der re geringen van Frankrijk, Enge land, de Sowjet-Unie en de Ver enigde Staten zou zich niet ge steld. moeten zien tegenover reeds getroffen beslissingen voor vraagstukken, welke op vier-mo- gendhedenbesprekingen zouden moeten worden behandeld". De Sowjetrussische premier zeide ook dat er een basis bestaat voor „het ontwikkelen en ver sterken van de vriendschapsban den tussen de volken der Ver enigde Staten en van de Sowjet- Unie". Malenkof antwoorden schijnen in te houden, dat de Sowjet-Unie geen bezwaar heeft tegen bespre kingen tussen de vier betrokken regeringsleiders, mits deze zich niet zien gesteld tegenover reeds tevoren door de Westerse mo- genheden genomen besluiten. Westerse waarnemers te Mos. kou merken op dat Malenkof niet, zoals andere Sowjetrussi sche woordvoerders, heeft ge zegd dat vier-mogendhedenbe- sprekingen, na de bekrachtiging der Parijse overeenkomsten welke onder meer voorzien in be wapening van West-Duitsland „zinloos" zijn. Malenkof antwoorden worden te Moskou uitgelegd als een veel betekende ontspanning in de Sowjetrussische houding. In antwoord op de vraag: „Ls er nog iets dat u het Amerikaan, se volk zou willen zeggen?", ant woordde Malenkof: „Ik zend het Amerikaanse volk mijn hartelij- Ke groeten en de beste wensen voor het nieuwe jaar. Er bestaat een volledige basis voor de ont wikkeling en bestendiging van de vriendschap tussen de volken der Verenigde Staten en van de Sowjet-Unie. Ik vertrouw er op, dat het Amerikaanse volk in aan zienlijke mate zal bijdragen aan de grote en nobele zaak van het versterken van de vrede tussen de volken". De volledige tekst der gestelde vragen en Malenkofs antwoor den hierop zijn door het officiële Sowjetrussische perbureau Tass gepubliceerd. In de Marokkaanse havenstad Casablanca zijn Zondag twee terroristische aanslagen ge pleegd, die 3 mensenlevens heb ben gevergd. Op een Marokkaanss handelaar in textiel, die achter het stuur van zijn auto zat, werden zeven revolverschoten gelost. Het slachtoffer overleed later in het ziekenhuis. Nabij Rabat werd een op post staande politieman door een ter. rorist doodgeschoten. De moor denaar wist te ontkomen. Ook een Franse kruidenier kwam te Casablanca om het le ven door een schot in de rug. wel een politiek, als een militair doel zou hebben gediend, beoog den de Parijse accoorden z.i. slechts de militaire veiligheid. Zelf had hij zich met vele andere Westduitse politici tot het laatste ogenblik tegen de oprichting van een nationaal leger verzet, doch het ten slotte aanvaard omdat er geen andere oplossing was. De voorzitter van de bondsdag drong er op aan, dat 'n herenigd Duitsland vrij moet zijn in ds keuze van zijn politieke stand punt. Dit betekende echter niet, dat het Duitse volk de idealen van het Westen zou opgeven. De hereniging van Duitsland was geen vereiste voor een ver mindering van de internationale spanning. Doch zij zou er een ge volg van zijn. Zonder een ver enigd Duitsland zou de wereld vrede evenwel op zachte grond zijn gebouwd. Tot slot verklaarde dr Gerstenmaier dat, als West- Duitsland van plan is de beloofde souvereiniteit te gebruik om te ijveren voor de eenwording van het land, dit niet tegen Frankrijk De reis van Hammarskjoeld. Vernomen wordt, dat premier Mendès-France de secretaris-ge neraal der Verenigde Naties, Dag Hammarskjoeld, een boodschap voor de regering te Peking zal meegeven, waarin de „krachtige hoop" zal worden uitgesproken, dat de 11 gevangen gehouden Amerikaanse vliegers op vrije voeten worden gesteld. Men verwacht ook, dat de Fran se regering in de voor de com- munistisch-Chinese minster van Buitenlandse zaken Tsjoe en Lai bestemde boodschap het vraag stuk van het vestigen van goede betrekkingen tussen Frankrijk en communistisch-China zal aan snijden. Hammarskjoeld te Parijs. Door een woordvoerder van het Franse ministerie van Buiten- De „Prawda," het blad der Sow- jet-Russische communistische partij, zegt in een overzicht van de vooruitzichten voor 1955: ,,de bedreiging van de vrede wordt ernstiger en het oorlogsgevaar groeit." Het blad werpt de schuld voor de slechter wordende toestand op de Parijse verdragen ter bewape ning van West-Duitsland. Met weinig gereserveerdheid en erg veel geknal heeft Den Haag het nieuwe jaar ingescho ten. Op verscheidene plaatsen ging het wel eens wat al te hard en de politie heeft het bepaald niet gemakkelijk gehad bij haar pogingen de feestvreugde zo veel mogelijk binnen de perken te houden. Het extra detachement, dat bij zulke gelegenheden altijd klaar staat, weid met snelle jeeps van het ene brandje naar de andere vechtpartij gestuurd. Heel wat Hagenaars werden we gens hun te weinig ontziende feestvreugde in de kraag gepakt en naar een politiebureau ge bracht meestal om er kort daarna met een standje weer uit te komen. Helemaal zonder kleerscheuren is de residentie er niet afgeko. men. Evenmin als die dame, die op het politiebureau in de De Mildestraat haar mantel kwam laten zien, die door het gooien met vuurwerk op verscheiden plaatsen was verbrand. In de Harderwijkerstraat sneuvelde 'n ruit door dezelfde oorzaak. De schade werd in beide gevallen on derling geregeld. Ernstiger waren de gevolgen voor die dertienjarige knaap, die voor de ouderlijke woning aan de zeekant met zijn vriendjes bezig was met het afsteken van vuur werk. Er ontplofte een donder bus, waardoor hij een hoofdwond en ontvellingen en een bloeduit storting aan de rechterhand kreeg. Hij moest naar het Julia- naziekenhuis worden gebracht. In de binnenstad werden verschil lende lieden, die voorbijgangers met rotjes aan het schrikken maakten, door de politie meege nomen. In Loosduinen, waar het be paald niet stiller was dan in de oudere delen der gemeente 's-Gravenhage, moest de politie, die daar niet zo sterk in aantal is, met erg veel tact optreden, wat niet meevalt als er zich he ren op straat bevinden, die best even een scheut benzine naar een agent willen gooien. Enige straat lantaarns waren in deze buurt blijkbaar al bij wijze van voorbe reidende maatregel kapotge- gooid. De politie kon er nog bij tijds partijen kerstbomen en auto banden, die op daartoe minder geschikte plaatsen ter verbran ding gereed lagen, weghalen. Ook balen stro en konijnenhokken probeerde men in brand te ste ken en ook dat werd verhinderd. In de Johannes Bildersstraat werd een elfjarig meisje blijk baar zó aangestoken door het ge doe van de groteren, dat ze een brandend stuk papier in een PTT- brievenbus gooide. Met het ge volg dat drie brieven geheel en veertien gedeeltelijk verbrandden en andere leden van het water, dat omwonenden met emmers in de bus stortten om de brand te blussen. Op een balcon in de Utrechtsestraat moest een agent met een paar pannen water een begin van brand blussen. Daar was vuurwerk terechtgekomen op een kinderpeluw, die op een mand met lorren lag. En de chef van de tramremise aan de Hars- tenhoekweg zag zo'n groot kerst- bomenvuur voor zijn deur, dat hij zich ernstig bezorgd maakte voor de bovenleidingen en de politie om hulp vroeg. Een politiejeep, die aan de Koningsstraat stond geparkeerd, werd in de zeer pril le uren van het nieuwe jaar door een personenauto aangereden. Eien politeman kreeg daarbij een pijnlijke knie. De drank, een door menigeen gaarne gebruikt middel ter ver hoging van de vreugde, heeft kennelijk hier en daar averechtse uitwerking gehad en in andere gevallen had men misschien zo maar iets tegen elkaar, maar in ieder geval is er van oud op nieuw in Den Haag behoorlijk ge knokt. In de Jan Steenstraat was het een huishouden om aldaar geschrobeerd, gepardonneerd en weer heengezonden te worden. De bewoners van de Magneet straat zijn blijkbaar tegenpolen, want ze hadden het met elkaar aan de stok. Als ze er nadelige gevolgen van hebben ondervon den, hebben ze dat voor zich ge houden, want bij de politie is geen melding gemaakt van ver wondingen. Bij een steekpartij in de Fagel- straat kreeg een man een steek wond in de rug. Hij kon zonder hulp naar een ziekenhuis gaan. Drie verdachten werden aange houden en de recherche is bezig de zaak verder te onderzoeken. Resumerend kan wel gezegd worden, dat ook in 's-Gravenhage de jaarwisseling weer met opge wektheid gevierd is. landse Zaken werd medegedeeld, dat Mendès-France tijdens het Za terdag gehouden onderhoud met Hammarskjoeld het standpunt der Franse regering ten aanzien van actuele problemen had uit eengezet en dat de gehele inter nationale toestand was bespro ken. De premier wil, dat de se cretaris-generaal naar China ver trekt, volledig op de hoogte van het Franse, zowel als het Britse en het Amerikaanse standpunt. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hamar. skjoeld, is Zondagochtend op weg naar Peking, in Karatsji aange komen. Hij werd op het vliegveld o.m. begroet door de zaakgelas tigde van communistisch-China. In Karatsji voerde Hammar skjoeld korte tijd besprekingen met premier Mohammed, Aii. Twee uur na aankomst in Ka ratsji vertrok hij naar Nieuw- Delhi, waar hij Zondagmiddag arriveerde. Ook boodschap voor Nehroe. Men verwacht voorts te Parijs, dat Mendès-France Hammars kjoeld ook zal verzoeken een boodschap aan de premier van India, Pandit Nehroe, af te geven, waarin de FYanse regering ver klaart Nehroe's bezoek aan Frankrijk, dat eind Januari a.s. gebracht zal worden, „met genoe gen tegemoet te zien." Verklaring van Nehroe. De Indiase premier, Nehroe, heeft Zaterdag te Calcutta ver klaard, dat de V. N. de kwestie der 11 Amerikaanse vliegers, die door de Chinese communisten gevangen zijn gezet, hebben be handeld op een wijze, die „onge lukkig schijnt te zijn geweest." Hij zei het te betreuren, dat de wereldorganisatie tot bepaalde besluiten was gekomen op een éénzijdige manier. De secretaris der Verenigde Na ties zal deze week met Nehroe over deze kwestie spreken, wan neer hij op weg naar Peking te New Delhi onderbreekt. Nehroe verklaarde nog: „Het Chinese standpunt is, dat deze 11 Amerikaanse vliegers niets met de Koreaanse oorlog te maken hebben en dat zij daarom geen Koreaanse gevangenen zijn. Het is een feitelijke kwestie, die op grond van de feiten moet worden opgelost." Nehroe had te Calcutta een on derhoud met maarschalk Tito van Zuid-Slavië, wie hij verslag uitbracht over de conferentie van Bogor, waar hij juist is terugge keerd. Zaterdagavond gaf de Indiase regeringsleider een afscheidsdi ner ter ere van zijn gast, die van daag naar Birma vertrekt. De mijnwerkers in de Borinage zullen het werk niet neerleggen op 3 Januari zoals was aangekon digd. Na een onderhoud met eer ste minister Van Acker hebben de mijndirecties namelijk beslo ten de z.g.n Oudejaarspremie van 10000, die de arbeiders eisten, ook dit jaar uit te keren. Ongeveer 147.000 mijnwerkers zullen hiervan profiteren. of enig ander land gericht zal zijn. Zowel Frankrijk als Duits land zou voordeel hebben van een hereniging van Duitsland. De Oostduitse premier, Otto Grotewohl, verklaarde, evenals president Pieck, dat Oost-Duits- land nationale strijdkrachten op de been zal brengen, als West Duitsland wordt bewapend. De president van Noord-Viet nam, Ho Tsji Minh, heeft ter ge legenheid van de vestiging van zijn regering te Hanoi een bood schap tot het Vietnamese volk ge richt, waarin hij de voornaamste taken opsomde welke de Vietna- mezen in 1955 hebben te vervul len. Na te hebben verklaard, dat Noord-Vietnam bereid is op basis van gelijkheid en wederzijds voordeel met Frankrijk economi sche en culturele betrekkingen aan te knopen, legde de presi dent de nadruk op de noodzaak voor Noord-Vietnam ,,om zich te verzetten tegen de pogingen van de V. S. om zich steeds meer te mengen in de binnenlandse aangelegenheden van Vietnam en de tenuitvoerlegging van de bestandsovereenkomsten te ver lammen". Tenslotte zei Ho Tsji Minh, dat de Noordvietnamezen hun land genoten in het zuiden moeten steunen „in hun strijd voor de de mocratische vrijheden". In een artikel in het officiële orgaan van de Chinese commu nistische partij heeft maarschalk Worosjilof, president van de Sow jet-Unie, aan China de „volledige en onvoorwaardelijke steun (van Ruslandbij de opbouw en verde diging van het socialisme in Chi na" toegezegd. De bevrijding van Formosa, die het Chinese volk zich ten doel stelt, stemt overeen met de belangen van vrede en veiligheid in het Verre-Oosten, al dus Worosjilof. Het bestuur van Nationaal Ka tholiek Thuisfront heeft in een brief aan de minister van Oorlog, ir C. Staf, o.a. meegedeeld, dat het overleg dat nahens Nationaal Katholiek Thuisfront met de lieer H. J. van Balen, directeur van de A. N. W. B„ en mr B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten, se cretaris van de K. N. A. C„ is ge voerd naar aanleiding van het welkom van de minister aan de particuliere acties in het vervoer van militairen, er toe heeft" ge leid de minister namens genoem de organisaties te verzoeken de militairen in de gelegenheid te stellen van de bereidwilligheid van automobilisten bij het ver voer naar- en van hun woonplaat sen behulpzaam te zijn, gebruik te maken. Hiertoe zou het gewenst zijn. dat de minister aan de gami zoenscommandanten de opdracht gaf, dat deze in hun garnizoe nen plaatsen aanwijzen, waar het de militairen geoorloofd is zich op te stellen teneinde van de bereidwilligheid van de automo bilisten te kunnen profiteren en waardoor dezen de gelegenheid wordt gegeven mee te werken aan een inniger verband met thuis. De plaatsen zouden bij voorkeur aan de grote weg dienen te lig gen, omdat dit de gangbare rou tes zijn voor het autoverkeer. In sommige garnizoenen zal dit zonder gevaar voor verkeers moeilijkheden kunnen geschie den, omdat er zich langs de weg pleinen, of ruimtes of moderne benzine-stations bevinden, welke voldoende ruimte laten om zon der het verkeer in gevaar te bren gen de gelegenheid tot mee rijden te kunnen bieden. Elders zouden desnoods op eni ge afstand van het garnizoen ge schikte plaatsen dienen te wor den aangewezen. De genoemde organisaties zijn bereid hun medewerking te ver lenen om. indien de „opneem- plaatsen" bekend zijn, deze aan hun leden en automobilisten be kend te maken. In de V. S. zal in 1955 onafge broken dag en nacht voor de vre de worden gebeden. Öp Oude jaarsavond om middernacht wer den de eerste gebeden gezegd in kerken in elf plaatsen. Meer dan duizend gemeenten in het gehele land nemen aan deze gebedsac tie, die is opgezet door de Metho- distenkerk. deel. De premier van Italië, Mario Scelba, zal in het begin van dit jaar een bezoek aan Washington brengen.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1