Binnenlands Nieuws De De blauwe auto Verstrekkende plannen voor Stavenisse hereniging van Duitsland VULPENNEN Demping van bestaande haven Gemeenteraad van Groede Goede kans voor uitkering Rampenfonds Japanse oorlogsmisdadigers vrijgelaten Bevolking van het Ruhrgebied blijft groeien AGENDA Wervelstorm teistert Phillipijnse eilanden Melkmachine voor Nendès-France VROUW DOOR TREIN GEGREPEN EN GEDOOD. TERNEUZEN. AXEL. HOEK. DOMBURG. Kardinaal Wyszinski ernstig ziek? imiimHnuiiflmiiffiiNUflHt De gemeenteraad van Stavenis se is gistermiddag in een spoed eisende vergadering bijeen geko men onder voorzitterschap van burgemeester L. A. Verburg. De voorzitter bracht hulde en dank aan allen die tijdens de storm van 23 December j.l hulp hebben verleend om Stavenisse voor een nieuwe ramp te bewaren. In het Er bestaat een redelijke kans, dat het nationaal rampenfonds zal bijspringen in de schade die de jongstje stormen en over stromingen hebben aangericht, zo vernemen wij van welinge lichte zijde. De statuten van het rampen fonds maken n.l. uitkeringen bij grote rampen mogelijk, waarbij uiteraard elk geival zorgvuldig overwogen moet worden. Vast otmlijnd is het begrip „grote ramp" in de statuten niet, maar ingewijden zijn van mening, dat de jongste overstromingen daar zeker onder kunnen vallen. Ook over de financiële moge lijkheden om steun te verlenen is men niet pessimistisch ge-/ stemd, al noemde men de be dragen die hier en daar als (be at Van het rampenfonds ge noemd zijn, zeer overdreven. De commissarissen der Konin gin in de getroffen gebieden is door het fonds gevraagd een overzicht te geven van dë om vang van de particuliere schade en naar aanleiding van dit on derzoek mag men verwachten, dat op zeer korte termijn een beslissing (over uitkering zal worden genomen. Het bericht dat de gemeente (Ridderkerk ai definitief een toezegging toe gezegd zou zijn (de burgemees ter heeft het in raadsvergade ring verklaard) noemde men onjuist. Uit de Soegamogetvangenis in Tokio zijn Woensdag veerÜien Japanse oorlogsmisdadigers op erewoord vrijgelaten, die inder tijd door Nederlandse rechters waren veroordeeld. Ben vijftiende gevangene, die eveneens onder deze Kerst- anmestie viel, weigerde echter de gevangenis te verlaten. Het was ide 33-jarige iSjoko Araj, wiens familie in (Zuid-Korea woont. Hij zei er niets voor te voelen de /veiligheid" van de gevangenis te verwisselen voor het gewone dagelijkse leven van de vbijiei burger, als de Jiapanse regering niet zorgt dat hij on derdak krijgt en ondersteuning tot hij werk govonden zal heb ben. 1 l Een gevangenisfunctionaris verklaarde te gelcven, dat de autoriteiten Sjoko Araj voor het ogenblik in de gevangenis zullen moeten laten blijven. De zaak wordt n)?g door de autori teiten besproken. Het derde deel van de bevol king van de bondsrepubliek leeft thans in het Ruhrgebied, dat door de steeds verder gaan de uitbreiding van de zware industrie tot een krachtige mag neet is geworden, die alle vrije arbeidskrachten uit andere de len vajn het land aantrekt. Nog altijd neemt de bevolking van het land Noordrijn-Westfalen, diat het industriegebied omvat, snel toe. Er wonen thans 14.4 millioen ivan de 49.6 millioen Westduitsers. Het tweede land der telt bijzonder sprak de heer Verburg een woord van dank over de hulpverlening van <'e officieren en manschappen van het 432ste bataillon Limburgse Jagers. De voorzitter heeft daarna ter tafel gebracht een voorstel van B. en W. om de minister van Ver keer en Waterstaat te verzoeken, op de kortste termijn van rijks wege tot uitvoering van een door de burgemeester van Stavenisse voor deze gemeente ontworpen beveiligingsplan (havenplan) te laten overgaan. Het voorstel is met algemene stemmen door de raad. aanvaard. Dit plan beoogt de demping van de bestaande haven en het aan leggen van een nieuwe haven in de Noord-Westelijke hoek van de Margerethapolder. Hierdoor zal het thans aanwezige gevaar voor overstroming van de havenwij ken zijn weggenomen, waardoor de bebouwde kom van Stavenis se aanzienlijk beter beveiligd zal zijn tegen stormvloeden dan nu het geval is. De gedempte haven zal kunnen worden gebruikt voor de aanleg van een speelveld, volkstuinen, parkeerterrein e.d. De ontworpen nieuwe haven zal gunstig gele gen zijn voor de scheepvaart. Zij zal uitstekende diensten kunnen bewijzen als vluchthaven gelegen tussen de vluchthavens in Brui- nisse en Wemeldinge. De nieuwe haven zal ook na uitvoering van het Deltaplan gehandhaafd kun nen blijven, dit in tegenstelling tot de bestaande. Zij zal voorts gunstig zijn gelegen ten opzich te van het voor Stavenisse ge projecteerde industrieterrein. Aangezien door demping van de bestaande haven met de vrij lan ge vaargeul een flinke oppervlak te aan bouwland zal vrijkomen, zou de uitvoering van het haven plan eerder een aanwinst bete kenen van landbouwgronden, dan een verlies. Voorts zullen minder wegen behoeven te worden aan gelegd dan thans door de herver kaveling in het voornemen ligt. Het dagelijks bestuur der ge meente Stavenisse merkt in zijn toelichting tot het plan ten slot te nog op, dat de nieuwe haven zeer gunstig zal zijn gelegen om te dienen als jachthaven, gele gen tussen Zierikzee, Bruinisse en Wemeldinge. Het college van Ged. Staten van Zeeland zal wor den verzocht het plan te steunen. HEDEN: ZAAMESLiA|3-: Verenigingsge bouw, 7.30 uur: Alg. vergade ring muziekvereniging „De Volharding". De Philippijnse eilanden Min danao en Visayai zijin Dinsdag' door oen wervelstorm, die de hevigste van het jaar genoemd wordt, geteisterd. Volgens de eerste officiële berichten zijn er 28 doden, 6 vermisten en 16 ge wonden. ;De materiële schade wordt op meer dan anderhalf millioen dollar geschat. De rest van de Archipel wordt niet meer bedreigd, daar de storm boven zee is uitgewoed. Een machine voor het melken (van koeien is Dinsdag door de bond /van Amerikaanse melk boeren per vliegtuig naar de Franse premier, Pierre Mendès- France, verstuurd. Zij zal hem worden overgedragen door Elea- nore Maïoney, „Prinses van de Melkweg", die de premier tevens 48 liter melk van iedere Amerikaanse staat een liter ten geschenke zal geven. BRAND IN VILLA BLEEF BEPERKT. De Heemsteedse brandweer is gisteravond tussen 18 en 20 uur in actie geweest voor de bestrij ding van een korte felle brand in de villa van de architect M. J. Meuleman aan de Hendrik Wil lem Mesdaglaan. Een arbeider op de nabij de villa gelegen ijsbaan ontdekte omstreeks zes uur, dat vlammen uit het rieten dak sloe gen. Hij alarmeerde onmiddellijk de bewoners, die van de brand nog niets hadden bemerkt, en de brandweer. Het duurde even voor men de vuurhaard had gevonden. Deze zat n.l. verborgen tussen het plafond en het rieten dak. Men moest eerst in het dak een gat hakken vóórdat met de blus sing kon worden begonnen. Het blussen werd voorts bemoeilijkt doordat de villa aan drie zijden in het water staat. Desondanks wist de brandweer de schade te beperken tot de kap constructie. De waterschade is echter aanzienlijk. De oorzaak kon nog niet met zekerheid wor den vastgesteld. De brandweer legt echter een verband tussen de brand en het feit, dat enkele kinderen 's middags met vuur werk hebben gespeeld. Daarbij is een rotje afgeschoten waarvan niet werd gezien waar het beland, de. Het vermoeden bestaat, dat dit tussen het riet van het dak is geraakt, aldus deelde de brand weercommandant mee. HILVERSUMSE POLITIE ARRESTEERDE INSLUIPER. Met de aanhouding te Hilver sum van de 36-jarige J. V. uit Blaricum zegt de politie een goe de vangst te hebben gedaan. Be halve aan een serie insluipingen te Hilversum zou hij zich ook in Laren sedert 1951 aan een groot aantal diefstallen hebben schul dig gemaakt. Door insluiping of door middel van een valse sleutel heeft hij zich, volgens zijn eigen verkla ring, toegang verschaft tot meer dan zestig woningen. Hij ging De politieke wensen voor het tjj; dl Dehler, heeft in het partij- - - - blad „Die Deutsche Zukunft nieuwe jaar, die nu in de bonds republiek aan de lopende band worden geproduceerd, culmineren alle in de wens het herstel der Duitse eenheid in het komende jaar een stap nader gebracht te zien. De sedert geruime tijd in po litieke kringen in Duitsland le vende vrees, dat de diplomatie zou kunnen aanstureij op een ver mindering der spanningen in de wereld bij behoud van de huidi ge grenslijnen, wordt weerspie geld in een Moor de Christelijke partij verspreid Nieuwjaars woord van de nieuwe voorzitter van de bondsdag, dr Gersten maier. Zulk een ontspanning langs de huidige grenslijnen zou volgens Gerstenmaier „een nieuwe stap" betekenen, die niet alleen de acht tien millioen Oost-Duitsers zou treffen. Een ontspanning tussen Oost en West zonder herstel van de nationale en territoriale een heid van Duitsland zou volgens Gerstenmaier in het gunstigste bondsrepubliek, Beieren,1 geval een mildere fase van de thans 9.1 millioen inwo-1 koude oorlog betekenen, doch zij verklaard: „Het grote doel, de .Duitsers weer in één staat te ver enigen, is niet naderbij geko men. In de mensen van de bonds republiek is nog niet de staats- wil gegroeid, die ons alleen in staat kan stellen de zware opga ve in de komende tijd te vervul len. Mijn overtuiging, dat het daarbij op ons aankomt, is ster ker dan ooit". Het orgaan van het Westduitse vakverbond heeft in 'n overzicht over 1954 de mening geuit, dat veel van hetgeen de bondsrege ring in dit jaar heeft bereikt, zou zijn verkregen op kosten van de Duitse eenheid, „het eerste en be langrijkste verlangen van alle Duitsers". volgens een bepaald systeem te werk. Kwam hij in woningen, waar de buit honderd gulden of minder bedroeg, dan vertrok hij zonder iets mee te nemen. Voorts bezocht hij bepaalde adressen waar slechts de wijnkelder hem interesseerde en hij niet naar geld omkeek. Daar is hij herhaal de malen terug geweest. De weg genomen geldsbedragen belopen c.a. ƒ25.000,—. In een tiental andere gemeen ten heeft de politie belangstelling voor de gearresteerde ook daar zal hij zich nog moeten verant woorden. Op de onbewaakte overweg bij het z.g. Wijde Gat in de gemeen te Staphorst is Dinsdagmiddag een inwoonster der gemeente Staphorst door een trein gegre pen en gedood. De vrouw, de 57-jarige J. P. B. zou de overweg per rijwiel oversteken. Daar een trein uit de richting Zwolle naderde liet zij deze eerst passeren. Klaarblijke lijk heeft zij daarna niet de trein gezien, die uit tegenovergestelde richting, uit Meppel, naderde. De vrouw werd door deze trein ge grepen en meegesleurd. Zij werd vrijwel op slag gedood. Het treinverkeer ondervond een geringe vertraging. ROTJE IN OOG GEKREGEN. Er valt de laatste tijd een toe nemende baldadigdheid bij de jeugd te constateren, zo is het oordeel van de Amsterdamse po litie. Niet alleen komen herhaal delijk uitgebreide door de jeugd aangestoken kersboombranden in de straten van de stad voor, maar ook het gooien met rotjes, bommetjes en ander vuurwerk naar voorbijgangers is een ge liefde bezigheid, waarmee de kinderen zich in deze kerstva- cantie gaarne onledig houden. Woensdagmorgen is dit gooien met rotjes een jongetje van vijf jaar noodlottig geworden. Hij kreeg een dergelijk projectiel, dat een onbekende jongen hem in de Rozenstraat toewierp, in het linkeroog. Het slachtoffertje is naar het Wilhelminagasthuis de Provincie Kerstboom in brand. Door het omvallen van een bran dende Kerstboom ontstond gister avond omstreeks 8 uur brand in de huiskamer van de heer A. W., wonende in de Nieuwediepstraat. Met behulp van water en een deken slaagde men er in de vlam men vrijwel geheel te doven, zo dat toen de brandweer verscheen, met een handblusapparaat spoe dig de brand geheel was geblust. De schade bepaalde zich tot enig huisraad en het blakeren van het plafond. Geslaagd. Bij het in October j.l. te Rot terdam gehouden examen, is onze stadsgenoot, de heer C. de Kra ker, geslaagd voor het laatste ge deelte van het Staatspractijkdi- ploma voor bedrijfsadministratie. Aanbesteding bouw étage woningen aan de Dokweg. In opdracht van de woning bouwvereniging „Werkmansbe- lang" werd in café „Du Commer ce" door het architectenbureau De Bruijne aanbesteed het bou wen van acht étagewoningen aan de Dokweg en van resp. 4, 7 en 4 eengezinswoningen in de Zuid- land polder. Ingeschreven werd als volgt: F. Lambert, Stoppeldijk, blok I 101.590, blok II 54.610, blok III 95.300, blok IV 54.710, mas sa ƒ306.100; Fa Gebr. v. d. Poel, Terneuzen 112.000, 61.000, 107.000, 61.000, massa 323.800; Gebr. Krieckaert, Hengstdijk 109.800, 58.800, 102.900, 58.800, massa ƒ330.300; S. J. Mielen en Zn, Ter- neuzen 108.644, 61.000, 107.688, 60.890, massa 335.200 A. de Loos, Hengstdijk 122.900, 55.990, 105.650, 55.890, massa ƒ340.430; Fa Van Wiemeersch, Axel ƒ116.408, ƒ61.826, ƒ106250, ƒ61.826, massa ƒ343.000; J. F. v. d. Veen, Terneuzen 125.000, 56.900, /UOLOOO, 56.800, massa ƒ344.700;! p Rinders, Hoek 126.521, 58.557, 109.290, ƒ58.957, massa ƒ345.230; J. Ko- lijn, Terneuzen 126.125, 57.000, 108.000, 57.000, massa f348.125; A. J. de Visser, Zaam- slag ƒ125.425, ƒ58.000, ƒ107.930, f57.550, massa ƒ348.905; A. P. Freijser, Terhole 126.000, 57 «50, 108.000, f 57.650, massa ƒ349.300; P. F. Voet, Klooster- zande 117.000, 62.000, 108.500, ƒ62.000, massa ƒ349.500; A. van Driessen en Zn, Lamswaarde 117.500, 62.500, 109.000, ƒ62.500, massa ƒ351.500; L. W. Hamelink, Zaamslag 127.000, 59.000, 108.500, 58.900, massa ƒ353.400; P. J. de Potter, Hulst 144.900, 60.900, 108.900, ƒ61.900, massa ƒ376.600. De gunning werd aangehouden. Arm geamputeerd. Vorige week had de 20-jarige zoon van de heer A. H. te Zoute- Spui tijdens werkzaamheden op de l'Azöte het ongeluk zijn rech- terdam ernstig te kwetsen. De hoop, dat hij zijn arm zou kunnen behouden, is helaas niet uitgeko men. Gisteren bleek het noodza kelijk de arm te amputeren. Kath. bond van bejaarden en gepensioneerden. Bovengenoemde afd. hield in 't R.K. Gezellenhuis een contact middag o.l.v. de heer Doppegieter, die de vergadering opende met de christelijke groet. Het welkomst woord gold vooral de mede aan wezige vrouwen. De zeer grote opkomst werd door de voorzitter ten zeerste op prijs gesteld. De rond de tafels geschaarde oudjes werden op royale wijze onthaald en onder het genot van een kopje koffie werden allerlei herinneringen uit vervlogen da gen opgehaald. Verschillende oudjes legden bovendien een kaartje en allen lieten zich de ge boden versnaperingen goed sma ken, Voor de meesten kwam de duisternis, die aan dit prettige sa menzijn een einde maakte, te vroeg. Men hoopte echter dat spoedig een herhaling zal volgen, want deze „perzik" smaakte naar meer! Benoeming. Met ingang van 1 Januari a.s is onze dorpsgenoot, de heer C P. Nieuwelink, benoemd tot teëh nisoh ambtenaar te Geleen. Vlerkprauw voor de Dnm- bargse school. De Domburgse school, die iaet m.s „Sibajak" van de Kon. Rot terdamse Lloyd heeft geadopteerd heeft van kapitein Frits de Jon ge, die zijn laatste reis als gezag voerder van de „Sibajak" maakt omdat hem het commando over de „Willem Ruys" werd opge dragen, ten afscheid een model van een uit Ceylon afkomstige vlerkprauw ontvangen. Het geschenk was mede be doeld als erkentelijkheid voor de vele bewijzen van medeleven, door de kinderen van die school onlangs betoond gedurende de ziekte van kapitein De Jonge. Eén vlerkprauw is een zeer rank inlands zeilvaartuigje, dat op Ceylon wordt gebruikt veoi de kustvisserij en dat door twee langsscheepsebalken, elk op on geveer tv/ee meter afstand aap weerszijden, in evenwicht wordt gehouden. De balken fungeren dus tevens als drijvers. Woensdag zijn ongeveer 2.000 automobilisten in Noond-Texas gestrand door sneeuw en ijs. Ook in Texas, Oklahoma, Kansas en Missoury traden de eerste wintèr- 1 stormen op. In Nordhorn in Beneden-Sak sen zijn twee veertienjarige jon gens gedood en vijf kinderen ern stig gewond, toen één van de 2 blikken, met carbid, waarmee de jongens speelden, ontplofte. ners. Daarop volgt Baden- rop Württe-mtoerg met 6.9 millioen. Volgens de anti-communisti sche zender „Vrij Europa" is de Poolse primaat, (kardinaal Ste- phan Wyszinski ernstig ziek. Hij zou van een gevangenis bij Lidvbark, in het voormalige! Oost-Pruisen, naar Warschau zijn overgebracht, waar hij misschien een operatie zou moe ten ondergaan. Over de aard van de ziekte wordt niets 'be kend gemaakt. De kardinaal werd in Septem ber van het vorige jaar igearres- teerd. Hij is. door het commu nistische bewind nooit officieel in staat van beschuldiging ge steld. Alle merken N.V. Fa. P. J. VAN DE SANDE iBimffl zou in geen geval de vrede bren gen. De voorzitter van de bondsdag pleit er in zijn Nieuwjaarsvenua- ring voor, dat de bondsrepubliek haar door de Parijse verdragen versterkte positie zal gebruiken om de Duitse eenheid met meer nadruk op de voorgrond te stel len. Hij schrijft: „Het is nodig, dat de verdragen van Parijs spoedig van kracht worden, ook al ware het alleen maar om de in de verdragen neergelegde on beperkte politiek-rechtelijke be wegingsvrijheid der bondsrepu bliek op internationaal gebied te verkrijgen. Van deze vrijheid oae naar alle zijden geldt een intensief gebruik te maken is on ze plicht, zolang over de kernpro blemen van het Duitse bestaan nog beslist moet worden". gerstenmaier is van mening, dat de hereniging van Duitsland geen voorwaarde voor een ont spanning is, doch veeleer een ge volg daarvan moet zijn. Dat neemt evenwel niet weg, dat de ontspanning en de vrede op zand gebouwd zullen blijken, wanneer de eenheid niet wordt hersteld, zo meent hij. De voorzitter der liberale par- 14) „Wel dibk, dat moment meen ik te kunnen construeren," be weerde [Bijlman. /Luister: de blauwe auto haalt deze wagen in en sommeert de chauffeur te stoppen. De aanvallers dreigen met een revolver, hebben misschien al eerder op hem ge schoten! of trachten hem met hun wagen naar de kant van de weg te dringen. Hierme de is je vraag practisdh (beant woord Deze man vermoedde, dat hij iedere seconde gedwon gen kon worden te stoppen. Een chauffeur met verantwoorde lijkheidsgevoel, ook tegenover zijn mede/passagiers, heeft dan nog slechts aandacht voor zijn ram en het gas. Welnu, wat hij verwacht, geschiedt ook: het schot valt en treft hem in 't hoofd. Automatisch sluit hij nog gas af en trapt de rem in. Laten we het intufitie of re flexbeweging noemen, maar de mogelijkheid bestaat! Zonder dat hij het weet, springt het meisje er uit, maar tóch weet hij1 zijin wagen tot stilstand te door A. H. VAN OMMEN. (Nadruk verboden.) brengen. Dat hij nog zo goed de juiste xichMng heeft 'kunnen houden, moeten we denkelijk aan het geluk toeschrijven. Wie weet, heeft hij de handen krampachtig om het stuur ge- knépen en als ik die handen zo bekijk, lijkt mij dit onmogelijk." „Gloed, met die theorie kan ik mij verenigen," zei Grijpinck en na een vluchtig onderzoek ver volgde hij,,'t Schot is gelost op een afstand wan hoogstens 5 of 6 meter. De aanvallers zijn dus voor hem gaan rijden, om dan op hem te schieten, 'n Goed schutter, zou ik zeggen". „Of een geluksschot," meende Drost. „Lijkt mij meer aannemelijk," beaamde Bijlman. „Zeg dok, kan je mij morgen die kogel verschaffen?" „(Morgen is nu al, Bijltje, 't Is al ever twaalven.Mag ik asje blieft eerst gaan slapen, of heeft U-edele erge haast? ,/,'Sluit eerst je moede oogjes en verschaf mij Idan morgenoch tend dat dingetjeWil je?" vervoerd. Zeer waarschijnlijk zal hij het getroffen oog moeten mis sen. RIJKSLANDBOUWWINTER- SCHOOL UITGEBRAND. Door onbekende oorzaak is Dinsdagavond de rijkslandbouw- winterschool te Berkum in de ge meente Zwollerkerspel geheel uitgebrand. Het vuur ontstond naar men vermoedt op de zolder van het gebouw, en was pas Woensdag ochtend tegen half acht volledig geblust. Van .de inboedel kon practisch niets worden gered. Toen de brand door voorbijgan gers werd ontdekt, was juist een koor in de school bezig met een repetitie. De brandweren van Zwolle en Zwollerkerspel waren spoedig op het terrein van de brand aanwe zig. Men ondervond aanvankelijk moeilijkheden bij het blussen, aangezien de druk op de water leiding te laag was. Een andere complicatie was, dat de brandpij- pen van de Zwolse brandweer niet pasten op de brandputten van Zwollerkerspel. Toen de druk op de waterleiding werd ver hoogd, kon de brandweer uit Zwolle gebruik maken van de nevelblusapparaten. Een belen dend perceel, bewoond door de heer M. van der Spoel, liep veel waterschade op, maar is vrijwel niet door het vuur aangetast. Vorig jaar is de rijksland- bouwwinterschool pas grondig verbouwd. l'achte Bijlman. „Dan besn ilk nu klaar. Je kan d'r bij, Verraart." „Wat idenk ije, Bijlman," zo wendde deze zich tot de inspec teur, „zal ik de hele wagen uit- kamlmen?" „Van binnen en van buiten! Onderzoeik alles op vingeraf drukken, ofschoon ik je ivan te voren (kan vertellen, dat dë heren moordenaars met hand schoenen gewerkt zullen heb ben." „Dan Iaat ik de wagen op sleeptouw nemen en zal ik je morgen de resultaten rapporte ren. Ik teal d'r vannacht aan door moeten werken," bekende hij met een diepe zucht. „Voordat je de boel wegsleept, wil ik eerst nog even deze papie ren inkijken." Bijlman greep de papieren ivan dë vloer en'keek ze vluchtig in. Een paar brieven met aanhef „Beste Arnold" en een onleesbare ondertekening ander de slotwoorden „je vriend..", ©en contiibutiekaart benevens bewijis van lidmaat schap Ivlan een korfbalvereni ging. een lege sigarenkoker1 en een nummer-bewijs plus rijbe wijs was de hele oogst, doch de tjwee laatstgenoemde dingen hadden zijn bijzondere aan dacht. Het nummerbewijs stond cip naalm van H. G-. van Benne- kom, Damrak, Amsterdam het rijbewijs vertoonde in de hoek een fot» van de 'dode en De raad van de gemeente Groe de kwam Dinsdagavond in open bare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemees ter J. C. Everaars. Geen bedenkingen bleken te be staan tegen het schrijven van G. S. betreffende de wijziging van de verordening op het marktwe zen te Hulst. De Provinciale Bond „Het Zeeuwse Wit Gele Kruis" ver zocht om een subsidie uit de ge meentekas van 3 cent per inwo ner voor de bestrijding van de kosten van de geestelijke volks gezondheid. B. W. waren van mening dat een goede praeven- tieve zorg op het gebied van de geestelijke volksgezondheid van bijzonder belang geacht moet worden voor ons volk. Deze me ning kwam mede tot uitdrukking bij haar gunstig advies bij de aanvrage van de samenwerkende Kruisverenigingen in Zeeland om een subsidie van 3 cent per inwo ner voor dit doel beschikbaar te willen stellen. Het was evenwel niet bekend, dat het Wit Gele Kruis een aparte aanvrage zou doen. B. W. stelden voor ten behoeve van de geestelijke volks gezondheid voor het Wit-Gele Kruis ook 3 cent per Katholieke inwoner te subsidiëren en aan de Stichting Samenwerkende Kruis verenigingen 3 cent per niet-Ka- tholieke inwoner toe te kennen. Dit voorstel werd zonder hoofde lijke stemming aangenomen. De Stichting Katholieke Vlas- sersscholen in Z. Vlaanderen te Koewacht kreeg een subsidie van ƒ50. Het Waterschap „Het Vrije van Sluis" is voornemens het z.g. Vliegersdijkje te verbeteren door het aanbrengen van een nieuwe wegfundering, afgedekt met een teerlaag. Daar ook de gemeente ter bevordering van het vreemde lingenverkeer belang bij deze ver stond op naam van Arnold Ren- tenaer, oud 28 jaar, eveneens wonende Bamralk, Almsterdam. ,/DuS de verslagene heet Arnold Rentenaer," zei Bijlman peinzend. „Het meisje had het cpk al over een zekere Arnold, dus (behoeven we niet verder te onlderzoeken, wie ze daarmee bedoelde. Deze Buick (blijkt echter niet zijn eigendom te zijln, want izo we zien, staat het nummerlbewijs ten nsirne van H. G. van Bennekom. Watiht's. van Bennekom op 't Damrak, is dat niet die grote juweliers- zaak?" „Inderdaad, dat is 'm. Het huisnummer klopt," (beweerde de commissaris met stelligheid. „Ah,.dan wondt hij tenmin ste iets duidelijk! Nu (begrijp ik het /Vertoond van Bennekom Rentenaer de moord en het Onbekende imeisje! Rentenaer woont op hetzelfde adres als de juwelier Van Bennekom, dus mogen we aannemen, dat eerst genoemde tot zijn intieme ken nissen (behoorde. [Rentenaer krijgt (opdracht een partijtje juwelen naar een bepaald adres te brengen. ,/Zo laat nog?" vroeg Drost. ./Zéér goede opmerking. Dadht ik ook juist tover," zei comtmissaris Holdiam goedkeu rend. (Wordt vervolgd.) betering heeft, werd om een bij drage verzocht. De 6 km lange Oostburgse weg is bij de gemeenten Groede en Oostburg in onderhoud. Het Vrije van Sluis geeft in dit onderhoud ook geen bijdrage, wat gezien 't standpunt van Het Vrije van Sluis hierboven geschetst zeer zeker op haar plaats zou zijn. Het moet evenwel worden betwijfeld, of het waterschap bereid is in de Oostburgse weg bij te dragen. Bij het waterschapsbestuur is even wel een ernstig streven door het oprichten van een z.g. wegschap de onderhoudskosten van de W. Zeeuws-Vlaamse wegen op de ge meentebesturen af te wentelen Daarom zijn B. W. van mening een afwachtende houding te moe ten aannemen. Voorts besloot de raad, mocht het wegschap er niet komen, in principe tegen gemeentelijke deelname in de verbetering van het Vliegersdijkje te zijn. Met algemene stemmen werd de heer Salomé herbenoemd tot secretaris-penningmeester va* 't burgerlijk armbestuur. Z.h.s. verenigde de raad aieh met het voornemen van G. S. de 6 jaarweddeverhoging ook toe te gaan passen voor de wethou ders. Eveneens bestond geen be denking tegen de ontwerp salaris herziening voor de secretarissen en ontvangers in Zeeland. Besloten werd voor de bezoldi ging van de ambtenaren ter se cretarie de rijksregeling te vol gen, terwijl de regeling geacht wordt van kracht te zijn met in gang van 1 Januari 1954. Afgewezen werd het verzoek om subsidie van het Humanis tisch Thuisfront om subsidie voor de door haar geëxploiteerde militaire tehuizen. Op wettelijke gronden kon geen gevolg worden gegeven op het verzoek van het Bestuur van de School met de Bijbel om een bedrag van 125 uit de gemeen tekas te mogen ontvangen voor het herstel van de omheining rond de school dier vereniging, aangezien het hier normale on derhoudswerkzaamheden betreft. Overeenkomstig een schrijven van de minister van Binnenland se Zaken werd aan het gemeente personeel de 6 salarisverho ging toegekend. Behandeling van het verzoek der Waterleidingmij „Zeeuwsch Vlaanderen" om in de gemeente lijke bouwverordening de aan sluiting op het waterleidingnet verplicht te stellen, werd uitge steld. Tot slot kwam een verzoek van 5 raadsleden aan de orde, waarin gewezen werd op de moeilijkheid van de loondorserij Becu-Comelis haar garageruimte uit te breiden, door weigering van verkoop door de eigenaar van het naastgelegen perceeL Het verzoek geeft B. W. in overweging tot onteigening van de strook grond over te wil len gaan, omdat met het behoud van het bedrijf de gemeente ten zeerste is gediend. In principe werd besloten, mocht de eigenaar alsnog niet bereid zijn genoemde grond te verkopen, deze grond ten behoeve van de heer Beeu Cornelis te onteigenen. Met betrekking tot de weige ring van de gemeente Oostbwrg mee te werken aan de electrifiea- tie van de z.g. Henricuspolder, kwam de wenselijkheid naar vo ren hierover met de gehele raad van Oostburg een bespreking te hebben. Met een 15-jarige annui teit komen de kosten voor Oost burg op 350 per jaar.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2