Het debat in de Franse Nationale Vergadering Van „Witte Dood'' tot „Regenmaker" Gemeenten adresseren aan regering over het deltaplan Ook ik vlieg nu door de was heen VULPENNEN De verklaring van Djilas Papoea's demonstreren in Hollandia en Biak KALODERMA GELEE Dreigende spoorwegstaking in Engeland WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en HAANSTANDEN Ni ®oeldc1 p^ö^X\x\\ I Opnieuw half millioen van Koningin Wilhelminafonds voor kankerbestrijding euw oniwerp over Wesiduiise bewapening Koningin Juliana in Sankt Anton aangekomen De zaak-Degrelle Amerikanen in Russisch gevangenkamp China laat R.K. geestelijke vrij Wederom Joden in Egypte gearresteerd Mei ijsbergen wil men hei klimaai veranderen PLAN) OM MET 'JSBERGENi HET KLIMAAT TE VERANDEREN Wv\>v Aardbevingen op Liparische eilanden DAT KAN IN BAARN GEBEUREN. Actie bij de Franse postdiensten Herstel golfbrekers in België ifrsiilcertng Ml Abonnement: Teraeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Temeuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. VRIJE ZEE WOENSDAG 29 DECEMBER 1954. 10e Jaargang No. 3341. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum pet advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels L1 iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur, Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Premier Mendès-France heeft in een marathon-debat over de Parijse verdragen, dat veertien uur duurde, tweemaal een over winning in de nationale vergade ring behaald en vervolgens Dins dagochtend vroeg een einde aan de besprekingen gemaakt door de uiteindelijke beslissing te laten afhangen van twee vertrouwens- moties, waarover Woensdagmid dag zal worden gestemd. De eerste overwinning voor Mendès-France was de goedkeu ring van toelating van West- Duitsland tot het Noord-Atlanti sche verdragsorganisatie (Navo). Dit geschiedde met 289 tegen 251 stemmen. De tweede overwinning was de intrekking door zijn tegenstanders van moties, die uitstel van de uitvoering der Pa rijse verdragen na de ratificatie beoogden, met het oog op onder handelingen met de Sowjet-unie. Toen procedure-kwesties moei- Koningin Juliana en de Prin sessen Beatrix, Irene en Margriet zijn Dinsdag even na midder nacht met de speciale konink lijke trein in Sankt Anton aan- gefecanen. De correspondent van het Vlaamse blad ,,De Standaard" te Madrid bericht aan zijn blad dat men in Spaanse politieke krin gen niet goed begrijpt waarom men zich in België zo opwindt over de aanwezigheid van de vroegere leider van Rex, Leon Degrelle, in Spanje. De Belgische ambassade te Madrid, die zeer goed op de hoogte is van het doen en laten van Degrelle, houdt immers regelmatig zijn ministerie te Brussel hiervan op de hoogte, zo wordt opgemerkt. Deze inlichtingen waren echter nimmer gepubliceerd. De uitle vering van de gewezen Rexisti sche leider toch zou het gehele proces der collaboratie weer doen oplaaien, aldus de correspondent en hierbij zouden politieke per sonen in het gedrang Worden ge bracht, die liever niet herinnerd worden aan bepaalde episoden hunner politieke activiteit. Van de zijde van het ministerie van Buitenlandse Zaken te Brus sel wordt de berichtgeving van het Vlaamse blad als onjuist be stempeld. De Belgische autori teiten hebben pas zekerheid ge kregen dat Degrelle zich in Spanje bevond, nadat hij een in terview had toegestaan, zo wordt opgemerkt. Er bestaan echter geen juridische bewijzen en men wacht thans op een nieuwe uit leg van de Spaanse regering. Oostenrijkers die Dinsdag na een jarenlange gevangenschap uit Rusland zijn teruggekeerd, hebben meegedeeld dat zich in een kamp te Potma, circa 400 km ten O. van Moskou, drie Ameri kanen bevinden. Communistisch China heeft mgr. Tarcisio Martina (68), een R.K. prelaat uit Italië die in 1951 voor zijn aandeel in een beweerd complot tot vermoording van Mao Tse-Toeng tot levenslange gevangenisstraf werd veroor deeld, in vrijheid gesteld. Hij is Maandag te Hongkong aangeko men. Martina was op het ogen blik van zijn aanhouding bis schop van Jihsien in de provin cie Hopei. De Egyptische politie heeft zes Joden gearresteerd, onder wie een meisje, dat voor een Belgische onderneming werkt. De gearresteerden worden ver dacht van „communistische en zionistische opstandige activi teit". Volgens de politie zouden de gearresteerden in contact staan met een zionistisch centrum in Parijs. lijkheden dreigden teweeg te brengen, diende de premier een nieuw wetsontwerp in, dat voor ziet in bewapening van West- Duitsland en opneming van dit land in de West-Europese unie. Dit ontwerp kwam in de plaats van een tweede lezing van het gedeelte der Parijse verdragen, dat betrekking heeft op de West- duitse bewapening en dat Vrijdag door de vergadering werd ver worpen. Over het nieuwe ont werp zal vanmiddag om 16.00 uur in de vorm van een vertrouwens- motie als eerste worden gestemd. Vervolgens zal over de reste rende gedeelten der verdragen die reeds zijn goedgekeurd, wor den gestemd. Hieraan heeft de premier eveneens de vertrou wenskwestie verbonden. Het be treft onder meer een bevestiging van de goedkeuring van toelating van West-Duitsland tot de Navo, welke Dinsdagavond reeds is ge schied. De commissie voor Buitenland se Zaken heeft het nieuwe ont werp aangaande Westduitse be wapening reeds met 18 tegen 17 stemmen bij vier onthoudingen goedgekeurd, nadat zij de natio nale vergadering eerder met 20 tegen 19 bij twee onthoudingen had aanbevolen Westduitse be wapening te verwerpen. De com missie wilde de vergadering toen vermoedelijk dwingen de ver trouwenskwestie naar aanleiding van de bewapening van West- Duitsland te stellen. De nationale vergadering nam een amendement op de verdra gen aan, dat betrekking heeft op gelijktijdige uitwisseling van de ratificatie-oorkonden van alle verdragen. Alleen de communisten stemden tegen. De motie, die door de rege ring werd gesteund, beoogt, dat het Saarprobleem niet van de rest der verdragen wordt ge scheiden. De toestand is thans als volgt: Het protocol voor het herstel der Duitse souvereiniteit is de finitief door de nationale verga dering goedgekeurd. De Frans-Duitse Saarovereen- komst is eveneens definitief goed gekeurd. De toelating van West-Duits land tot de Navo is goedgekeurd. De nationale vergadering heeft haar goedkeuring gehecht aan een clausule, volgens welke de ratificatiedocumenten van de ac- coorden van Parijs en de Saar- overeenkomst tegelijk gedepo neerd zullen worden. Dit laatste is er op gericht, dat West-Duitsland de Saarovereen- komst definitief aanvaard, alvo rens de accoorden van Parijs in werking treden. De clausule maakt deel uit van 't wetsontwerp, waarin de West duitse toetreding tot de Navo wordt goedgekeurd. Over ieder onderdeel is afzon derlijk gestemd doch volgens de Franse regel moet over een wets ontwerp, dat uit meer dan een artikel bestaat nog als geheel ge stemd worden. Commentaren. Waarnemers te Parijs hebben na de stemming over de eerste vertrouwenskwestie in de Franse nationale vergadering verklaard, dat MendèsrFrance zeker schijnt te zijn van goedkeuring van be krachtiging van het accoord over Westduitse bewapening. De goedkeuring van Duitslands toetreding tot de Navo werd een grote persoonlijke overwinning voor Mendès-France genoemd. President Eisenhower gaf uiting aan zijn voldoening over de uit slag in de nationale vergadering, aldus werd uit Augusta, waar Eisenhower zijn vacantie door brengt, vernomen, de perschef van de president, Hagerty, zeide, dat er geen officiële verklaring zal worden afgelegd voordat de aanhangige stemmingen in het parlement over de accoorden zijn afgelopen. Westduitse regeringsfunctiona rissen te Bonn hebben de goed keuring van West-Duitslands toe lating tot de Navo met instem ming begroet. De gunstige beslis sing werd door hen een „geluk kig voorteken" genoemd voor de andere stemmingen, namelijk over toelating van Wegt-Duitsland tot de Westeuropese unie en bewa pening van West-Duistland. Door de eeuwen heen zijn de ijsbergen volslagen nutteloos voor de mens geweest. Als een sluipende „witte dood" dreven zij af naar de open Oceaan, waar zij een bedreiging werden voor de scheepvaart. Zó groot was hun gevaar, dat men zelfs een geheel bewakingssysteem in het leven moest roepen tegen de ijsbergen. Niemand had er enig nut van, alleen maar last. (Advertentie). Bij deze kom ik U mijn grote tevredenheid betuigen, sinds het gebruik van Castella Parels. Ik wil U eerlijk vertel len, dat ik als stijfkoppige Friezin nog maar kort tevoren ncoit een goed wasmiddel kon vinden. Als ik dan las „U vliegt door de was heen", was ik dan ook al tijd enigszins ont stemd. Totdat ik het ook eens ging proberen met Ca stella Parels. En het resultaat is verbluffend. Ook ik vlieg nu door de was heen! Zo schrijft ons één van de vele tienduizenden huisvrouwen, die opgetogen zijn over de snelle en fantastische resultaten die zij bereiken met Castella Parels, U vliegt nu door de was heen! het wasmiddel van de nieuwe tijd. Castella Parels strooit men zó in het water en direct ont staat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf té maken! Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoe len is genoeg. Door de veel kor tere behandeling gaat het goed veel langer mee: hier is nu eindelijk eens een 100 ®/o veilig wasmiddel. En U -staat versteld van de blankheid, de helderheid en de zachtheid van alle goed, dat U behandelt met Castella Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven: haal nog vandaag Castella Parels (47 cent per pak) in huis? hm Gebied waar men ijsbergen zou wil len vastleggen AFWKA Pretoria Johannesburg trAtrika WOEST'JN Durba ID-AFRIKA apsrad INDISCHS OCEAAN EGEBIED WAAR 'JSBERGEN VOORKOMEN SCHEMA VAIM HET PLAN I. wfcjVolkei \\\\\\\V v\ van ijsberg Z.-AFR1 IJSBERG 'Jsberg isyastgelegdg en smelt langzaam N.V. Fa. P. J. VAN DE SANDE De Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft aan de minister van Verkeer en Waterstaat een uitvoerig adres gericht, waarin er met klem op wordt aangedron gen, dat in de wettelijke regeling met betrekking tot het deltaplan rekening gehouden wordt met de laak die volgens onze staatsin richting aan de gemeentebestu ren toekomt met betrekking tot behartiging van algemene belan gen van plaatselijke en regionale betekenis. Bij contact dat gemeentebe stuurders hadden met ambtena ren van de rijkswaterstaat is reeds gebleken aldus het adres - dat soms projecten worden ge schetst, die zeer ingrijpende ge volgen zouden hebben voor die be langen welke de gemeentebestu ren dagelijks behartigen- Woning bouw, stads- en dorpsuitbreiding, riolering, plannen voor recreatie e.d. zullen de gemeentebesturen niet doelmatig kunnen ontwerpen zonder rekening te houden met wat de rijkswaterstaat t.a.v. de beveiliging tegen de zee projec- Op de (kleine liparische eilan den. ten N. ivan Sicilië, hebben zich Maandagavond (krachtige aardbevingen voorgedaan. De meeste huizen op Salina, één der grotere eilanden, werden be schadigd. teert. Dikwijls en wij begrijpen dat dit onvermijdelijk is wor den na korte tijd andere schetsen gemaakt, die de eerst getroffen belangen ontzien maar weer an dere aantasten. Wij zouden het nu in overeenstemming achten met de te onzent geldende taak verdeling tussen rijk, provincie en gemeente, indien de gemeente besturen een wettelijk geregelde gelegenheid werd geboden om de betekenis der in het geding zijn de of komende plaatselijke of streekbelangen naar voren te brengen. Zou dit geschieden in 'n vroegtijdig stadium dan behoeft daarvan geen vertraging te wor den geducht. Wel kan door zulke inschakeling van lagere overhe den voorkomen worden dat be paalde belangen over het hoofd worden gezien of te licht worden geteld. Het moet ook van uitnemend belang worden geacht dat de ge meentebesturen zo spoedig moge lijk, en wel op officiële wijze, te wetev komen in welke richting de pfannen gaan en hoe zij uit eindelijk komen te luiden. Ge meentelijke maatregelen zullen immers veelvuldig van de be raamde waterstaatkundige wer ken invloed ondergaan. In de kringen van de gemeen tebesturen verlangt men naar wettelijk gewaarborgd overleg op bestuurlijk niveau. Men denkt aan een horen van de gemeente besturen met tussenschakeling De plaatsvervangende presi dent van Zuid-Slaivië, Kardelij, heeft Maandag' de afgezette cclmmnnistische leider Djilas en zijn vriend Dedijer er .van be schuldigd de Zuidslavische de mocratie te chanteren en hun diensten aan het buitenland aan te bieden. Kardelij viel beiden hevig aan op een congres van de Bos nische partij te Serajewo. Dedijer is nog altijd lid van het partijbestuur, ofschoon hij Djilas verdedigde, toen deze in Januari uit de partij werd gezet- Kardelij had vorige -week in een verklaring gepleit voor op richting van een sociaal-demo cratische partij in Zuid-Slavië. Dedijer had aan de buiten landse pers meegedeeld, dat hij voor de commissie van toezicht Van de partij was gedaagd, om dat hij nog banden met Djiias onderhoudt. van de provinciale besturen; al dus zouden de plaatselijke belan gen die in het geding worden ge bracht reeds aanstonds een zeke re coördinatie kunnen vinden. Ingeval van blijvend verschil van inzicht zou bijv. langs de weg van beroep ons inziens een beslissing van de Kroon moeten worden verkregen. Toch heeft men nu een stout moedig en tevens merkwaardig plan ontworpen om de ijsbergen te gebruiken voor het veroorza ken van regen. Nu is het „regen maken" een wens die al bijna zo oud is als de mensheid zelve. De medicijnman bij de primitie ve volken staat in hoog aanzien, immers van zijn „magie" hangt de welvaart af, want zonder de regen; die de medicijnman kan verwekken, komt er over de stam dorst en hongersnood. De moderne mens echter laat de „kunst" van het regen maken aan de wetenschap over, die ech ter op dit gebied nog jaren en ja ren studie voor de boeg heeft. Men heeft evenwel ontdekt dat de afkoeling van de lucht een rol speelt bij het maken van regen. (Het is nu deze laatste gedach te die de oorzaak van het merk waardige plan is dat men in Z. Afrika door ijsbergen regen wil veroorzaken. Men heeft 'n groot gebied, dat thans woestijn is, aan getekend om, met behulp van de ijsbergen, een vruchtbare streek te worden. Het enige wat de hui dige woestijn behoeft om een welvarende streek te worden, is regen. Maar de hitte van de lucht laat niet toe dat er regen valt. Zoals hier na een verzengende zomerdag, snakt daar de grond naar water. Maar waar hier na 'n hete dag tegen de avond de ver lossende regen valt, wacht men daar vergeefs op 't leven geven de water. Het plan voorziet nu in een aan tal ijsbergen die voor de kust van het Namagualand moeten worden vastgelegd, (zie kaartje) In het hete klimaat zullen deze ijsbergen gaan smelten, en aan gezien ijsbergen nu eenmaal meer of minder luehthoudend zijn, veroorzaken zij een enorme hoeveelheid koude, dus afgekoel de lucht. Door de aanwezigheid van de koude lucht, verwacht men dan dat in het binnenland er regen in de woestijn zal vallen. Daardoor zal dan uiteindelijk een groot gebied voor de mens be woonbaar kunnen worden ge; maakt. Hoe haalt men nu de ijsbergen naar Z.-Afrika? In de Zuidpool ontstaan, vol gens schatting, ca 800010 000 ijsbergen per jaar. Een deel hier van drijft af in de richting van de Atlantische Oceaan en komt daarbij onder de „rook" van Z. Afrika (zie kaartje). Het plan is dat schepen van de marine van Z.-Afrika jacht gaan maken op drijvende ijsbergen, om ze ver volgens naar de kust van Nama- gua te slepen, waar ze dan zul len worden vastgelegd. Het is nu juist dit slepen dat zeer grote moeilijkheden met zich brengt. Immers, geen mens te wereld heeft enige ervaring in een sleep dienst met ijsbergen. Over het algemeen zijn ijsbergen enorme gevaarten die vele malen groter zijn dan de schepen. Aan de Zuidpool komen de ijsbergen wel voor met een oppervlakte van 10 —15 km! Juist om het warme klimaat waar de ijsbergen moeten ko men te liggen, moet men de be schikking krijgen over grote ijs bergen. De „smeltduur" van de ijsberg wordt geschat op ca een maand. Iedere maand zal men dus een nieuwe jacht op ijsber gen moeten maken. Ais dit plan nog eens tot uit voering komt, zal voor de eerste maal in de geschiedenis de ijs berg van nut kunnen zijn voor de mens. Woestijn zal dan door ijs bergen veranderen in vruchtbare grond. Dan is de „witte dood" ge worden tot een „regenmaker". Een roetzwarte Baarnse kolen handelaar stond kort voor Kerst met zijn auto te tanken in één der Baarnse winkelstraten. Twee dames, die de Kerstétala ges bekeken, werd de weg ver sperd door de slang, die van de wagen naar de pomp liep en zij wilden om de wagen heen lopen. De kolenbaas bood echter zijn diensten aan en zei: ,,U behoeft niet om te lopen dames, ik wil u er wel over heen beuren hoor". „Wat zouden we dan lekker zwart worden", merkte één dei- dames lachend op en de enigs zins ontstelde kolenman keek hierbij in het lachend gezicht vanH. M. de Koningin. Het Koningin Wilhelminafonds heeft opnieuw belangrijke bedra gen ter beschikking gesteld van enige kankercentra ten behoeve van voortgezet kankeronderzoek en uitbreiding van genezingsmo gelijkheden, t.w. Nieuw opgericht sub-centrum voor de kankerbestrijding te Eindhoven voor diverse doelein den ƒ16.000,—; Rotterdamsch radio therapeu tisch instituut te Rotterdam voor aanschaffing apparatuur en re search 140.000,—; De communistische en de onaf hankelijke bond van Franse postbeambten hebben Dinsdag besloten hun actie slechts vol gens de reglementen te werken tot alle postdiensten uit te brei den. Deze actie is vier dagen vóór Kerstmis begonnen op de eind stations van de Parijse spoorwe gen. Een vierde reeks van werken ter bestrijding van de ontzanding van het oostelijk deel van de Bel gische kust is toegewezen aan 'n Nederlandse firma uit Papen- drecht. Het gaat om het herstel van golfbrekers waarmee een to taal bedrag van ongeveer fr 58 millioen is gemoeid. universair kankercentrum Am sterdam voor inrichting van een isotopenlaboratorium ƒ5000, Nederlands kankerinstituut te Amsterdam voor uitbreiding la boratoriumruimte ƒ331.000, universair kankercentrum te Utrecht voor aanschaffing appa ratuur 20.000, universair kankercentrum Gro ningen voor aanschaffing appa ratuur 11.400, Meer dan 1000 Papoea's uit Hol landia en omgeving hebben op 27 December voor de woning van de gouverneur in een demonstratie uitdrukking gegeven van hun vreugde over de verwerping der Nieuw-Guinea resolutie in de Ver enigde Naties. Op 23 December werd te Biak een soortgelijke betoging gehou den. In beide gevallen werd uiting gegeven aan het vertrouwen dat Nederland met Nieuw-Guinea tot een soortgelijke verhouding zal komen als met de West. Op verzoek van afgevaardigden uit de demonstratie werden door de gouverneur onderstaande tele grammen aan H. M. de Koningin gezonden: „Wij, volk van Nieuw-Guinea, voelen ons bij de viering van de ze dag in de verschillende steden verheugd en gelukkig en roepen de bescherming van de Allerhoog ste in voor het Huis van Oranje, de verheven leider van Neder land, Suriname, de Nederlandse Antillen en Nieuw-Guinea". maakt handen zacht als fluweel Het 24 leden tellende bestuur van de Britse nationale spoor wegarbeidersbond, die 400.000 leden telt, heeft gisteren een be roep van de regering om de op roep voor een staking op negen Januari ter ondersteuning van looneisen in te trekken, van de hand gewezen. Het stemde er echter in toe me dewerking te verlenen aan een regeringshof van onderzoek, 'at door de minister van Arbeid, sir Walter Monckton, is ingesteld. Het hof, dat nóch de arbeiders nóch de Britse transportcommis sie kan dwingen een oplossing te aanvaarden, zal de regering ver slag uitbrengen, welk verslag naar alle zekerheid van grote in vloed op beide partijen zal zijn. De kwestie gaat om een eis van vijftien procent loonsverhoging, voor alle spoorarbeiders behal ve machinisten, stokers en kan toorpersoneel), welke eis de vak bondsleiders vorig jaar aan de commissie hebben gesteld. Dit zou een loonsverhoging van acht tot tien shilling per week betekenen en de commis sie ongeveer tachtig millioen gulden per jaar kosten. De toezegging medewerking te zullen verlenen aan het rege ringshof was een compromis. Een woordvoerder van de bond antwoordde op een vraag of het waarschijnlijk was dat de bond de staking zou uitstellen, indien het rapport- op 9 Jaunari nog niet gereed, was, dat het bestuur aan nam, dat het rapport vóór die tijd gepubliceerd zou zijn. „Eenheidsbeweging Nieuw-Gui nea, centrale afdeling Biak, houdt een demonstratie ten overstaan van het Nederlands bestuur in Kota Baroe Biak met de bedoe ling te doen uitkomen dat West Irian steeds onder de Nederland se vlag blijft. De eenheidsbewe ging Nieuw-Guinea verwerpt de republiek Indonesië". NED. STRAALJAGER IN DUITSLAND VERONGELUKT. Een straaljager van het type F. 84 Thunderjet van de Kon. luchtmacht, gestationneerd op de vliegbasis Volkel, is Dinsdagmid dag op een oefenvlucht boven Duits grondgebied, 3 km ten O. van Breitenburg, verongelukt, De bestuurder, de gehuwde ser geant-vlieger P. J. Oostdijk uit Nijmegen is daarbij om het leven gekomen. De verongelukte vlieger was 21 jaar. Sergeant-vlieger Oost- dijk was op een navigatievlucht en had te kampen met slecht weer. De oorzaak van het onge luk is nog niet vastgesteld. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. Aanhoudend zacht. Zwaar bewolkt met verspreide opklaringen en overwegend droog weer. Matige tot zwakke Zuidwestelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. DONDERDAG 30 DECEMBER. v.m. n.m. Breskens 4.43 5.11 Terneuzen 5.18 5.46 Hansweert 5.58 6.26 Walsoorden 6.08 6.36 ZON MAAN op onder op onder Dec. 29 8.49 16.36 10.43 21.34 30 8.49 16.37 11.00 22.50 31 8.49 16.38 11.17 Jan. lf.36 1 8.50 16.40 0.10 2 8.50 16.41 11.56 1.30

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1