DE STRIJD OM CYPRUS WEER DREIGDE EEN NATIONALE RAMP Frankrijk voor toelating W.-Duitsland tot de Navo Oordeel over Neh roe NIEUWJAARS ADVERTENTIES Zaterdag 1 Januari 1,25 West-Duitsland en het debat te Parijs OrilSn^chirSL'S Her bes,uur WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- «i MAANSTANDEN Veteranenlegioen telegrafeert naar Dr Drees en K.P.M. DINSDAG 28 DECEMBER 1954. 10e Jaargang No. 3340. Mendès-France won vertrouwensvotum Koninklijke Familie naar Sankt Anton vertrokken Frankrijk en de atoombom Welke rechten heeft Griekenland? KERK EN COMMUNISME HAND IN HAND. Nederland was nu paraat Dijkleger en 3.B. voorkwamen erger! frajkerlne on Anonnmnerr: Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum pet advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels f 1I iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Ad re* Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Premier Mendès-France deed gisteren een laatste beroep op de a#»cinblée om de Parijse verdra gen te bekrachtigen. ,,Het gaat om het AtantLseli Pact. De kwestie is duidelijk; zullen wij onze plaats in de NA VO behouden of zullen wij ons afscheiden van onze bondgenoten en hen de NAVO laten organise ren? Wat zou het betekenen als wij volkomen van mening ver schillen met alle andere leden van de organisatie en weigeren ons aan te sluiten bij hun eenstemmi ge -«ingen?" Hi? deed een beroep op de 350 afgevaardigden, die in October hun stemmen vóór de regering uitbrachten als betuiging van hun goedkeuring aan de onder handelingen te Londen en als be lofte om de regering te steunen bij het voortzetten van de onder handelingen op die basis. In geen enkel opzicht had de regering dat mandaat overtreden, msar zelfs betere voorwaarden gekregen, zoals de Britse garan tie om troepen op het vasteland te houden, de Saar-overeenkomst en de toezegging dat men het voorstel voor een wapenbureau eerder in overweging zal nemen dan men in Londen van plan was. Het wa.' ,'aar, dat de assem- blée zio i iuridisch ten gunste van het te treden van Duitsland tot de N.* .'O kon uitspreken en het toelat'- i van West-Duitsland Uitgeleide gedaan door Prins Bernhard en Prinses Marijke zijn de Koningin en de oudste drie prinsessen Maandagmorgen per trein uit Baarn vertrokken naar Sankt Anton in Oostenrijk. Prins Bernhard zal over enke le dagen vertrekken en wordt met Oudejaar in Sankt Anton verwacht. Prinses Marijke zal haar zus jes ditmaal niet vergezellen maar gaat twee weken logeren in het zeer zonnige Zwitserse dorpje Viliars. Zij zal verblijven in een „Home d'Enfants" met een twin tigtal jongens en meisjes van verschillende nationaliteiten en aldaar met kinderen van haar eigen leeftijd de sledesport en het schaatsenrijden kunnen be oefenen, waartoe in Sankt Ank- ton weinig gelegenheid bestaat. In het gezelschap dat de win tersportreis van de Koningin meemaakt bevinden zich gen- majoor Pahud de Mortanges, me vrouw Pahud de Mortanges en hun oudste dochter, kapt. lt. ter zee Stegeman en mevrouw Ste- geman, eveneens vergezeld van hun oudste dochter. Generaal-maj. Pahud de Mor tanges is chef van het militaire huis van H.M. de Koningin, kap- lt. ter zee Stegeman is adjudant van H.M. de Koningin. Zondag is onder voorzitterschap van premier Mendès-France een vergadering gehouden over de vraag of Frankrijk al dan niet zijn eigen atoombommen zal ver vaardigen, zo wordt te Parijs vernomen. De vergadering, waar aan een aantal belangrijke Fran se ministers deelnamen, werd met gesloten deuren gehouden. Er is geen besluit genomen. Men meent echter, dat Frankrijk in het huidige stadium van zijn na tionale defensie spoedig een be slissing zal moeten doen. Sommige ministers zijn van oordeel, dat Frankrijk zijn eigen atoomwapens dient te vervaardi gen, ter vergroting van de Fran se invloed op internationale con ferenties. tot de West-Europese unie zou kunnen verwerpen. De regering had echter alle ar tikelen van de Parijse verdragen als één en ondeelbaar beschouwd. Hij verdedigde de verdragen op grond dat zij voorzagen in min der bovennationaliteit dan de EVG, doch deze toch tot op zeke re hoogte bewaarden doordat zij het raam bevatten, waarin men voort kon gaan met de organisa tie van Europa. Mendès-France vroeg of men van plan was het Britse aanbod, dat misschien in tientallen jaren niet weer gedaan zal worden, van de hand te wijzen. Dat zou een onvergeeflijke en onherstelbare vergissing zijn. Betreffende het Saarverdrag zei de Franse premier, dat Frank rijk reeds tien jaar lang Duitse erkenning van de economische band van de Saar met Frankrijk en de politieke autonomie van 't gebied had gewenst. Duitsland had dit nu onderschreven. Frankrijk en zijn bondgenoten zijn van oordeel, dat onderhande lingen met de Russen meer kans op succes hebben na bekrachti ging van de akkoorden dan vóór dien, aldus Mendès-France. Als er reden was te denken, dat een nieuwe poging kans op succes had, zou het zijn plicht zijn ge weest het te proberen. I Mendès-France verwierf bijval toen hij zei: ,,Wat de Russen be treft, hoeveel kansen hebben zij maandenlang niet gehad om met onderhandelen te beginnen? Zij hebben de Europese verdedigings gemeenschap hier zien verwer pen. Op dat moment hadden zij moeten spreken." Volgens de eerste-minister zul len de Russen, indien Frankrijk de akkoorden verwerpt, zeggen, dat de Fransen bang zijn. Verwerping van de akkoorden zal een vier-mogendhedenbespre- king moeilijker maken dan ooit. Er zal dan misschien een drie- of tweemogendhedenconferentie worden gehouden, maar Frank rijk zal er niet aan deelnemen. Ook zal Frankrijks crediet in de Verenigde Staten en Groot-Brit- tannië tot het nulpunt dalen en in de Sowjet-Unie zal het niet veel groter zijn, zodra Frankrijk met zijn bondgenoten heeft ge broken, aldus Mendès-France. Er is geen sprake van, dat rati ficatie van de verdragen gebruikt zal worden als troef in onderhan delingen tussen Oost en West. De onderhandelingen kunnen alleen slagen, indien het Westen eerst zijn eenheid duidelijk zal hebben bevestigd. Mendès-France zeide niet te denken, dat Frankrijks bondgeno ten zullen instemmen met nieu we onderhandelingen op 'n nieu we basis. Frankrijk is niet in staat zich tegen Duitse herbewapening te verzetten. De kwestie was alleen op welke voorwaarden en waar borgen zulks dient te geschieden, aldus Mendès-France. Veertien landen zijn het eenstemmig eens over één ding het beginsel van Duitse herbewapening. Kunnen wij alleen ons tegen hun oordeel verzetten?" Hij achtte Duitse her bewapening onvermijdelijk. De vergadering werd na de toespraak van Mendès-France tot half tien verdaagd. DE UITSLAG VAN DE STEMMING. Met 289 tegen 251 stemmen heeft de Franse Nationale Ver gadering zich verklaard vóór toe lating van West-Duitsland tot de NAVO, waaraan eerste-minister Mendès-France de vertrouwens kwestie had verbonden, aldus is officieel te Parijs meegedeeld. voor het nummer dat des morgens zal verschijnen kunnen weder geplaatst wor den Voor Nieuwjaarswensen of •gedichten groter dan 10 re gels zal 1,25 meer worden gerekend voor elke daarop volgende 10 regels of gedeel ten daarvan. INZENDING KAN GESCHIE DEN TOT UITERLIJK DINSDAG 28 DECEMBER De meerderheid van de bevol king van Cyprus bestaat uit hier geïmmigreerde Grieken. Deze wensen onder de strijdleuze „Enosis" aansluitng van het eiland bij Griekenland. Een groot deel van de pers, de kerk en 'ie politieke partijen zien deze overdracht van de souverei- niteit als recht en billijk volgens het principe van zelfbeschikking. Deze opinie weerspiegelt zich ook in de wereldpers. Wanneer de Cy prioten vereniging met Grieken land wensen wat een bevriend democratisch land is waarom zou men hun dat weigeren? Doch het verzwijgen van bepaalde fei ten, die eveneens een rol spelen, heeft bij velen een verkeerde in- Ofschoon men in Bonn de ver wachting koestert, dat de Franse nationale vergadering deze week haar eerste negatieve votum over de Duitse bewapening binnen het verband der Westelijke Unie zal herzien, heeft de stemming in Parijs er toch toe geleid, dat de toekomst van het Parijse ver dragsysteem met een hoge graad van neèrslachtigheid wordt be zien. Officiële woordvoerders hebben hier weliswaar nog afge zien van het leveren van com mentaren op de situatie, doch de in de politieke gemoederen leven de gevoelens zijn duidelijk ge noeg tot uitdrukking gekomen in een, aantal commentaren, die in de Duitse pers zijn geleverd. De officiële zwijgzaamheid van de Westduitse regering in dit cri- tieke stadium van de verdrags- politiek vindt naar het oordeel van politieke waarnemers haar grond in het besef, dat een enkel aanmoedigend woord uit Bonn de stemming der Parijse afge vaardigden tegenover de verdra gen nog slechts ten ongunste zou kunnen beïnvloeden. Daarom heeft men hier ook met geen MEER EN LANGER LICHT OP DE WEGEN? De K.N.A.C. heeft zich tot de ■directeur-generaal van de Rijks waterstaat gewend met het ver zoek te bevorderen dat de lan taarns op de van een verlichting voorziene rijkswegen 's nachts langer blijven branden. De intensiteit van het verkeer welke ook na middernacht nog groot is, rechtvaardigt, naar de mening van de K.N.A.C., dit ver zoek, de verlichting niet om 12 uur 's avonds uit te schakelen of op halve kracht te laten branden zoals thans geschiedt. Ook bij zware mist verdient het naar het oordeel van de au tomobielclub aanbeveling de ver lichting volledig te laten bran den. woord gerept over de Angelsak sische dreigingen om desnoods het bewapeningsplan voor Duits land ook zonder Frankrijk door te zetten. Deze dreiging is niet nieuw en reeds bij vorige gelegenheden is in de bondsrepubliek een grote dosis van twijfel over zulke plan nen gestrooid. Voornamelijk de socialistische oppositie heeft reeds bij vorige gelegenheden ge waarschuwd tegen het spelen met zulke gedachten, die naar haar mening absurd zouden zijn, omdat daardoor de basis voor elke samenwerking met Frank rijk zou worden weggenomen en omdat zij tevens het risico in zich zouden bergen, dat het tot een nog verdere verdeling van Duits land zou komen. De eerste pers commentaren, die nu geleverd zijn, tonen wel aan, dat elke po ging om Duitsland tegen de wens van Frankrijk in te bewapenen hier ook in de gelederen van de regeringscoalitie weinig sympa thie zou ontmoeten. „Met de Duits-Franse ver standhouding en eerlijke samen werking staat of valt een van de weinige zuilen, die vrede en vrij heid kunnen dragen", zo heeft de „Frankfurter Allgemeine" nog opgemerkt. De grote vrees, die in alle com mentaren doorklinkt, is dat de eerste stemming in Parijs nog eens heeft bewezen hoe weinig vorderingen de tot dusverre ge volgde politiek in de richting van zulk een eerlijke samenwerking die op wederzijds vertrouwen moet zijn gebaseerd, heeft ge maakt. De neerslachtige toon van de in de bondsrepubliek geleverde commentaren wordt dan ook vooral veroorzaakt door het feit, dat de houding der nationale vergadering opnieuw het bewijs heeft geleverd, dat het Franse verzet tegen de Duits© bewape ning ook na ettelijke jaren van Europese samenwerking niet ge ringer geworden is. „Wanneer Parijs thans nog ja zou zeggen, dan zou het dat slechts doen onder de druk van de internationale toestand en niet uit innerlijke overtuiging", zo schrijft „Die Welt". De „Frank furter Allgemeine" karakteri seert de instelling der Franse politici als volgt: „De enige macht, waarin zij vertrouwen hebben, is de volkomen onmacht der Duitsers, hun duurzame en totale ontwapening". In de Bonnse „General-Anzei- ger" en de Münchense „Sued- deutsche Zeitung" wordt uit deze instelling de consequentie ge trokken, dat de levenskracht van de eventueel tegen deze stroming geredde verdragen niet zeer hoog meer zou kunnen worden aange slagen. Het eerste blad ziet Met verdrag van Parijs reeds gerang schikt in de categorie der inter nationale overeenkomsten, die weliswaar werden geratificeerd, doch die nooit werkelijkheid zijn geworden. De „Anzeiger" meent reeds lijklucht aan de verdragen te hebben bemerkt. Het Münchense blad gelooft, dat een redding der verdragen zal resulteren in 'n pauze, waar in nog weer eens opnieuw een poging gedaan zou kunnen wor den om tot een algemene ont spanning in de wereldpolitiek te komen. Hetzelfde blad waarschuwt trouwens bij voorbaat tegen het verliezen van alle geduld jegens Frankrijk, wanneer de afwijzing der bewapening inderdaad defi nitief mocht worden. Dit zou vol gens dit blad slechts tot een ver dere verdieping der tegenstellin gen in de Westelijke wereld kun nen voeren. „Die Welt" gelooft, dat in dit geval de tijd gekomen zou zijn om „eindelijk een poging te doen om door middel van di plomatieke onderhandelingen met het Oosten de Duitse kwestie te regelen". Overigens meent dit Hamburgse blad, dat parallel met zulke onderhandelingen een an dere vorm van versterking der Westduitse verdediging zou kun nen worden beproefd: Uitbrei ding van het bestaande corps der grenspolitie. druk van de werkelijke toestand geschapen. De twee machtigste elementen in het politieke leven op Cyprus zijn de Griekse Orthodoxe Kerk en de communisten. Men ziet hier het vreemde verschijnsel, dat de politiek van deze beide groepen dezelfde is, nl. „Enosis" en hiervoor zetten zij alle krach ten in. Hun motieven zijn duide lijk. Het communisme is in Grieken land verboden. Wanneer de aan sluiting een feit werd, zou de Griekse regering het communis me op Cyprus onderdrukken, net zoals in Griekenland gebeurd is. Doch de communistische propa ganda heeft bepaald, dat op dit belangrijke strategische punt on rust moet worden verwekt en de Westerse macht in de Middelland se Zee ondermijnd. Vandaar de schijnbare bereidheid voor zelf opoffering van de communisti sche partij op Cyprus. De Cyperse Grieks Orthodoxe Kerk heeft door de gehele histo rie 'n strijd moeten leveren om zowel de wereldlijke als de gees telijke macht over z'n leden te be houden. Toen bleek, dat de roep voor „Enosis" onder de bevolking populair werd, besloot de Kerk deze zaak te steunen, omdat men hier een middel in zag de invloed van de kerk te versterken en uit te breiden. Wanneer hij geen en thousiaste aanhanger van „Eno sis" zou zijn en niet de medewer king van de eommuninsten had, zou de orthodoxe aartsbisschop niets te vertellen hebben. BRITTEN VOELDEN ZICH ZEKER. hechten, wordt door de commu nisten de pen op de neus gezet. GEEN GRIEKS BEZIT. Een ander element in de poli tiek is de opzettelijke verwarring van de kwestie van zelfbeschik king met die van de overdracht van souvereiniteit. De Britten zijn bereid de bevol king van Cyprus uiteindelijk zelf bestuur te verlenen, wanneer deze bereid is te handelen volgens de grondwet, die hun door de Brit ten aangeboden wordt. Doch de overdracht van Brits grondgebied aan een andere mogendheid werpt fundamentele kwesties op, die de grondbeginselen van de Verenigde Naties en het interna tionale «recht, zoals wij dit ken ner^ zou vernietigen. Wanneer dit toegestaan zou worden, dan zou het betekenen, dat geen en kele bestaande grens meer waar de had. Het resultaat zou een po litieke chaos op internationale schaal kunnen zijn. Aan dit feit Is nooit veel aan dacht geschonken, omdat het op de weg ligt aan te nemen, dat Cyprus, wanneer het aan de re gering te Athene zou worden overgedragen, aan Griekenland „teruggegeven" zou worden. Dit is echter helemaal niet waar. In de gehele geschiedenis heeft Griekenland nooit op het vaste land Cyprus geregeerd. Het is reeds meer dan 75 jaar een Brits protectoraat. Daarvóór was het gedurende 300 jaar Turks gebied, en voordien stond het eiland onder de Kruisvaar ders, de Venetianen en het Ro meinse rijk. TURKSE RECHTEN. Geografisch zowel als strate gisch is Turkije ten nauwste be trokken bij de kwestie over de toekomst van Gyprus. Het is sterk vóór een handhaving van Dat de communistische oartii de tegenwoordige status. De Tur- zo sterk heeft kunnen worden en bevolkt' uifmaken'^'wiHen SÏSKkomt door de 1 Tur' liberale Britse politiek. De En-j 'Af vin het politieke as gelsen voelden zich zo veilig ing van net p a de wetenschap dat de sociale toe i peet, waardoor het beter is dat standen op het eiland onder hun I de ™a?ht "ietJn fhanden van de bestuur zo snel verbeterd waren,1 prthodxe Kerk of de communis- dat zii het nnwaarsohiinliik acht- ten komt' bestaan er krachtige dat zij net onwaarscmjnujK aent nrmirnori,.on VQr,,,;t het ten, dat er ontevredenheid onder de bevolking zou ontstaan. „Hier HBB met (bericht voor BGM.„Geef bericht" Ge richt nutmimer één vier, van OOK aan BGM, tijd 5, 4, 1, 2, 2, 3, 2, 0, 0, 8. Zó klinken de stemmen in de met geluiddempend materiaal afgeschermde kappen in het berichtencentrum van een com mandopost der BjB. Telefonis tes met de koptelefoon over de blonde en bruine krullen en de De afdeling Amsterdam van het veteranenlegioen Nederland heeft in telegrammen aan dr Drees en de K.P.M. haar ernsti ge verontrusting geuit over de „medewerking van de K.PM. bij de overbrenging van Indone sische troepen naar Ambon ter bestrijding van Zuidmohikse vrij heidsstr ij ders' In het telegram aan dr Drees zegt hij nog: „Hierdoor verleent een Koninlklijtke Nederlandse Mij hand- en spandiensten aan een buitenlandse mogendheid, nota bene ben opzichte van de Nederland bevriende en rech tens erkende republiek Zuid- Molukken". Zij dringt ten sterk ste aan op maatregelen, die leiden tot? stopzetting van ge noemde medewerking van de K.P.M. In het telegram aan de K.P.M. wordt geprotesteerd tegen „deze onwaardige houding" en wordt fyen sterkste aangedrongen op „stopzetting van uw medewer king bij dé verdere onderdruk king van het Zuid-Molukse volk". microfoon voor de regelmatig bewegende lippen, spreken de berichten over, die voor hen neergelegd wiorden, of schrijven de gedicteerde boodschappen op de daarvoor 'bestemde formu lieren in 8 doorslagen tegelijk. Eén doorslag voor elk dienst hoofd. De commandoposten van de B.B. in de bedreigde gebieden werden 23 December volledig bemand en voor het eerst heeft Nederland in een tijd van nood volledig profijt kunnen trekken van de aangelegde radio- en te lefoonverbindingen. Voor het eerst in onze geschiedenis heeft de mens, dank zij techniek, een dreigende watersnood weten te beteugelen en daardoor on telbare mensenlevens kunnen redden. Het blijkt, dat de maaregelen, die getroffen werden na de stormvloed van 1 Februari 1953, niet voor niets zijn geweest. Crver het algemeen heeft de georganiseerde en preventieve aflweer prachtig gewerkt. Door dat bij het eerste alanm dadelijk alle posten op en achter de dijken (bezet werden, kon erger worden voorkomen. De dijkwachten hielden angst vallig een oogje in het zeil en waar dit nodig was, konden zij onmiddellijk berichten doorge ven. Wanneer en waar de situa tie ernstig dreigde te worden, 'brachten walkie-talkies het grote dijkleger der vrijwilligers op de been en togen burgers, hier en daar versterkt door mi litairen, gewapend met schop pen, zandzakken, zeilen en palen met man en miacht aan het werk. Het spookbeeld van de natio nale rrlrmp zweefde menigeen in deze angstige uren voor ogen. Heb gaf velen dubbele kracht om de moeilijkheden en ontberingen het hoofid te bie den, want eenvoudig was hun taak niet. Kerstboom en koffers In vele plaatsen langs de kust is gewaakt. Onder menige Kerstboom stonden gepakte koffers gereed. Zware verant woordelijkheid rustte op de autoriteiten, die voortdurend berichten wisselden over de toestand op bedreigde plaatsen. De mobilofoons op de Zuid hollandse en Zeeuwse elianden en de radio- en telefoonverbin dingen van de reeds gereedge komen commandoposten der B.B. hebben nuttig werk verzet. Waterstaat en Commissarissen der Koningin stond voortdurend en rechtstreeks in contact met de burgemeesters. Toch hebben alle menselijke inspanningen hier en daar het enorme natuurgeweld niet kun nen 'keren en sloegen er bressen in de dijken. Polders liepen on der, doch als een volleerd leger trokken de troepen zich terug on een volgende dijk of huizen rij en werkten zij met dubbele ijver om deze te behouden en groter rampspoed te voorkomen- Dat dit hier en daar niet ge- luikt Is, heeft beslist niet gelegen aan de organisatie, doch is uit sluitend te wijten aan het onge kende geweld, dat op sommige plaatsen het water hoger dan ooit opstuwde. De iprovincies Groningen en Friesland, die deze keer ook van het water te lijden hadden en niet konden bogen op de droeve ervaring van 1953, misten t(hans node de intense organisatie, die het Westen en Zuidwesten van ons land voor een geweldige ramp hebben behoed. Ook in het Noorden was men actief, doch de comlmandcposten en mobilofoons ontbraken en dit deed zich gevoelen. In weerwil van het feit, dat ons lanid er niet zonder kleer scheuren vanaf is gekomen, hebben alle ingezette onder delen, zowel burgers als militai ren, er toe kunnen bijdragen, de gevolgen van deze afschiuwe lij'ke storm tot een minimum te beperken. Hierbij hebben zij echter twee belangrijke factoren over het hoofd gezien: de onvermijdelijke populariteit van de anti-impe rialistische" leuze in het Midden- Oosten en de mogelijkheid van het samengaan van Kerk en com munisme. De toestand op Cyprus is nu zó, dat de vóórstanders van con tact met Engeland buiten de ge meenschap worden gesloten. Er doen zich herhaaldelijk gevallen voor, waarbij Cyprioten verteld wordt, dat „collaboratie" met de Britten hen zal uitsluiten van de huwelijks-, begrafenis- en andere kerkelijke plechtigheden. Dege nen, die hier geen waarde aan argumenten vanuit het oogpunt van de veiligheid van de gehele Westerse wereld. Cyprus wordt van vitaal belang geacht voor de verdediging van het Midden-Oosten tegen mogelij ke agressie. De positie van het eiland is dusdanig, dat, wan neer de vrije wereld het zou verliezen of wanneer het onder een labiel bestuur zou komen, er een zeer gevaarlijke situatie zou ontstaan. In dit opzicht althans gaan de belangen van het Wes ten en de Mohammedaanse we reld samen. Ieder, die het huidige gevaar, waarin het Midden-Oos ten verkeert, kent, zal begrijpen, dat de enige waarborg voor de vrede krachtige bastions zijn. P. A. Mevrouw Krisjna Nehroe Hoet- heesing, jongere zuster van de Indische premier, heeft in een ar tikel van 't Amerikaanse maand blad „Ladies Home Journal" Nehroe beschreven als een man met alle voorwaarden en eigen schappen voor een dictator, n.l. grote populariteit, een sterke wil, bekwaamheid, hardheid, onver draagzaamheid jegens anderen en een zekere minachting voor de zwakke en 'onbekwame. Mannen als Nehroe met al hun capaciteiten voor groot en goed werk zijn niet veilig in een de mocratie. Hij noemt zichzelf een democraat en socialist en doet dat ongetwijfeld in alle oprecht heid, maar iedere psycholoog weet dat de geest uiteindelijk het hart gehoorzaam is, aldus zijn zuster. Er lag een gevaar voor India en Nehroe in de mogelijk heid, dat Nehroe in zichzelf een Caesar zou zien. Mevrouw Hoethessing wijdde uit over de bewondering van haar broer voor Engeland. Gandhi had eens bij wijze van grapje gezegd, dat Nehroe, als hij in zijn slaap praatte, Engels sprak. Sinds de hij gepoogd Hindoestani te spre ken. Thuis werd echter meer En gels dan Hindoestani gesproken. Lord en lady Mountbatten (Lord Mountbatten was de laatste on derkoning van Indida) blijven z'n beste vrienden. Nehroe was zich zeer bewust van zijn plaats in de geschiedenis als de eerste leider van een on afhankelijk India. Hij koesterde eerzucht voor India. In de ogen Dec. 28 8.48 van de wereld is hij ongetwijfeld 29 8.49 de enige man die het land kon 1 30 8.49 leiden in deze moeilijke tijden. Toch lag er gevaar in zowel voor hemzelf als voor India hem te veel te bewieroken. „Om in zijn eigen woorden te spreken: „Dit moet beteugeld worden, we wil len geen Caesars", aldus mevr. Hoetheesing in de ..Ladies Home Journal". medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. Veel bewolking-. Zwaar bewolkt met in 't noor den van het land tijdelijk wat lichte regen of motregen, elders verspreide opklaringen en over wegend droog weer. Krachtige tot matige westelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. WOENSDAG 29 DECEMBER. Breskens Terneuzen Hans weert Walsoorden v.m. n.m. 4.01 4.27 4.36 5.02 5.16 5.42 5.26 5.52 ZON MaAN op onder op onder 16.35 16.36 16.37 10.24 10.43 11.00 20.19 21.34 22.50

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1