KERSTREDE r. Paus geeft zegen DEBET en CREDIT van 1954 Franse Nat. Verg. tegen bewapening W.-Duitsland NIEUWJAARS ADVERTENTIES Zaterdag 1 Januari WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en HAANSTANDEN H.M. de Koningin Kerstmis in communistische landen MAANDAG 27 DECEMBER 1954. 10e Jaargang No. 3339 a 1,25 Kerstboodschap van Mendès-France salons „robèrt Kerstboodschap van Koningin Elizabeth In een razend tempo vlogen weer driehonderdzestig dagen voorbij. Het waren dagen van economische voorspoed en hoogconjunctuur. Nadat we jaren hadden gebouwd aan een nieuw fundament, waarop de welvaarts- trap kon worden opgericht, mochten we als volk in 1954 verscheidene treden op die welvaartstrap stijgen. En nu, aan 't einde van dit jaar, kijken we nog eens naar beneden om het panorama van zoveel arbeid nog eens te overzien. Het is vol schakeringen van allerlei economische verschijnselen, die moesten worden aangevat, afgebouwd of uitgebreid. Een boeiend tafereel van objecten ligt aan onze voeten, de meesten wachtend op het werk onzer handen om voltooid te worden. Maar eerst is daar een jaareinde, dat ons herinnert aan de steeds voortdurende reis van de mensheid naar de eeuwigheid. Wat is er veel verricht in twaalf maanden, die als een wervelwind voorbijtrokken en wat lijkt toch alles klein als we staan op de ladder der jaren en we zien onze prestaties als een poppenhuis beneden ons. Ook toetreding tot Brusselse verdrag in eerste aanleg verworpen zor: maan cnai.iKerl'na w Abonnement: Tenieuzei. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal: per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. van „Ais wij, in deze jaren, met Kerstmis „Vrede op aarde" horen verkondigen, worden onze gedachten steeds weer vervuld van hoop en vrees, 't Is ons daar bij vreemd te moede, dat er met Kerstmis van dit jaar, 1954, hoe het ook in de natuur gestormd heeft, nergens ter wereld oorlog is. Wij kunnen ons de aarde zonder strijd niet denken, strijd tegen -ie natuur en helaas strijd van mensen onderling, omdat wij-"hooit anders gezien hebben,, daar deze steeds weer ging om eigenbelang en kortzichtig machtsbegeren. Het hele leven is een strijd, en die in onszelf is de allerzwaarste. En door die innerlijke strijd, groeien wij, en worden wij sterker. Daardoor zijn de mensen gerijpt tot wat ze op dit moment zijn, en alle strijd heeft de mensheid gestempeld tot wat ze thans is met haar verlangen naar vrede. Vrede is niet een toestand zonder strijd. Van ouds her zijn de woorden vrede, vrijheid en vriendschap, en misschien ook vreugde, verwant, en beduiden dus een aangeboren verlangen naar een toestand van goedwillendheid, van welbehagen. Vrede in de ziel en vrede op aarde kan pas tot groei, en uiteindelijk tot wasdom komen, en ons tot zegen worden, als wij voortdurend vechten voor zijn recht van bestaan. Vrede is de allerhoogste strijd. Die gaat om een leven op een steeds hoger peil. Niet meer om gelijk te krij gen en een ander ongelijk te geven, maar om een actie om tot overeenstemming te komen in iedere tijd, in iedere verhouding, en in iedere ontmoeting. Waar leven is, is groei en actie. Vrede is geen toevluchtsoord voor welke onvrucht bare instelling dan ook. Vrede is geen asyl voor ge- makzuchtigen, noch een rusthuis voor hen, die hun twist later willen gaan hervatten. Vrede is gen vlucht in het onbekende ideaal. Men kan zich ook niet op de vrede verlaten, zoals men op zijn lauweren rust omdat men de strijd niet onder ogen durft te zien. Men kan niet op de vrede teren, wanneer men werkelijk vrede kent en weet, hoe hem te verwerven. Vrede betekent de positieve gerechtigheid voor mens en mensheid. De vrede te naderen is: eigen strijd gestreden te hebben, in overwinning op onszelf, terwille van onze naaste. En terwille van onze naaste en ons zal de Vredesvorst zich buigen naar elk onvermogen, wat wil, en niet kan - wat wil omdat het zichzelf wil geven, en wat niet kan omdat het nog te zeer in zijn eigen strijd verwikkeld, is. Men vergeet zo licht in eigen leven, en ook in de wereld, dat de genade aan te roe pen is, en komt, wanneer men zijn onmacht voelt in de nood. Omdat wij dat vergeten, zien wij vrede als vreemd, soms zelfs hinderlijk, iets, wat niet past in deze tijd, waarin de zelfhandhaving van mens en mensheid wordt gegrond op strijd tegen elkander. De Vredesvorst heeft daar in bewezen wie Hij is, dat Hij het wederstaan van de boze niet heeft gewild, - en dat hij des ondanks volbracht heeft, omdat het de wil Des Vaders was en hiermee heeft Hij de grondslag onder de mensen gelegd, waarop eenmaal vrede op aarde tot standkomen kan en zal. Zijn volstrektheid hierin maakte Hem tot de Zoon des Mensen en tot de Weg, de Waarheid en het Leven. Als Zoon des Vaders opende Hij de weg der genade, zonder weerga, en bevestigde dit door Zijn komen en gaan als overwinnaar van dood en leven. Laten wij niet vergeten, dat de Vredesvorst Heer van Dood en Leven is, en dat in Zijn hand, de bevesti ging ligt van opstanding in de Vader. Vrede op aarde betekent dus Zijn aanwezigheid zonder enig compromis, of bevestiging, of ontkenning, maar onoverwinnelijk als overwinnaar van de dood zodat alle strijdtonelen 't zij klein, of afzichtelijk groot moeten doodlopen op Zijn overwinning". VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum pet advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1»I iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adre* Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. voor het nummer dat des morgens zal verschijnen kunnen weder geplaatst wor den Voor Nieuwjaarswensen of ■gedichten groter dan 10 re gels zal 1,25 meer worden gerekend voor elke daarop volgende 10 regels of gedeel ten daarvan. INZENDING KAN GESCHIE DEN TOT UITERLIJK DINSDAG 28 DECEMBER „Op deze vooravond van Kerst mis zal ik met U niet over poli tiek spreken", zo heeft premier Mendès-France Vrijdagavond in 'n Kerstboodschap tot het Franse volk via de radio verklaard. ,,Ik zal U slechts de wensen overbrengen van iemand, die op de plaats waar hij zich bevindt de plicht heeft, voortdurend te denken aan hetgeen voor het al gemeen welzijn moet worden ge daan, een man die wegens zijn verantwoordelijkheden vaak een „moeilijke, soms een wrede keu- zê moet doen, waarbij nog komt dat deze keuze niet altijd d,oor iedereen wordt begrepen". Mendès-France herinnerde er vervolgens aan, dat er dit jaar voor het eerst sinds twintig jaar nergens ter wereld gevochten wordt. „Ik spreek de wens uit, dat Frankrijk meer dan ooit tevoren een gelukkig land zal zijn. Ik zou ook graag willen dat deze Kerstmis een teken zal zijn van ons verbond om gezamenlijk zo danig op te treden, dat wij een wereld vinden, waarin geen men sen meer zijn, die hongerig, koud en bevreesd zijn -een wereld waarin allen in vrede kunnen le ven rondom de haard, waarop zij recht hebben". „Ik hoop, dat dit geen Kerst sprookje is, doch dat hangt van ons af. Onze vastberadenheid om te handelen moet even groot zijn als onze hoop", zo besloot de Franse minister-president. kapper met het apart* cocUi markt 16 brouwerijstraat 9 Terneuzen Paus Pi us XII heelt Vrijdag de 400 millioen Rooms-Katholieken in de wereld zijn pontificale zegen gegeven, die door de radio werd uitgezonden. De Paus sprak de zegen uit in zijn slaapvertrek op de hoogste étage van het Vati- caan. De zegen werd direct uitgezon den. Om moeilijkheden te voorko men was de korte Kerstgroet die dadelijk daarna werd uitgezon den, Donderdag reeds opgeno men. De artsen Gaieazzi Lisi en Nie- hans waren ten tijde van het uit spreken van de zegen in bijzijn van de Paus, toen de Paus met een breed gebaar het kruisteken maakte, knielden zij met de an dere personen in de pauselijke vertrekken en de Rooms-Katho lieken in kerken en huizen in Europa en Noord-Amerika waar de uitzending werd gerelayeerd. De rustige stem van de Paus kon duidelijk worden verstaan zonder dat iets bleek van zwakte. Hij zeide: „De goddelijke Voorzie nigheid heeft ons niet toegestaan dit jaar onze gebruikelijke Kerst boodschap uit te zenden, ofschoon wij haar zo ver onze gezondheids, toestand toeliet hebben voorbe reid". „Zelfs in de eenzaamheid van het lijden en met dankbaarheid jegens de Katholieke wereld voor de onophoudelijk gezegde gebe den voor ons behoud, denken wij ondertussen, in onze beste vredes. wensen, aan al onze kinderen in de gehele wereld en voorwaar aan de gehele mensenfamilie". De Paus groette eerst zijn naaste medewerkers, de leden van het college van kardinalen, de geestelijkheid en de orden en de Katholieke actie, vervolgens de zieken, invaliden en door leed getroffenen en tenslotte alle vol keren en hun leiders. voor verzorgd kapwerk en ook voor betere toiletartikelen. KONINGIN JULIANA EN PRINSES WILHELMINA BIJ KERSTVUUR IN BAARNSE BOS. Aan de vooravond van Kerst mis is de Baarnse bevolking bij een groot Kerstvuur bijeengeko men. Was dit vuur uiteindelijk voor de jeugd georganiseerd, ook de ouderen waren in grote getale naar de grote kom in het konink lijk domein gekomen om deze korte Kerstviering bij te wonen. Koningin Juliana en Prinses Wilhelmina hebben de avond on officieel bijgewoond. Er werd een korte Kersttoe spraak gehouden en de aanwezi gen zongen gezamenlijk Kerstlie deren. Koningin Juliana, Prins Bern- hard en de Prinsessen Beatrix, Irene en Margriet hebben Eerste Kerstdag de Kerstdienst in de Bergkerk te Amersfoort bijge woond. Voórganger was ds A. Braakman, die tot tekst van zijn preek had gekozen Johannes 3 vers 16. Koningin Elizabeth heeft zich Zaterdag in een Kersttoespraak gewend tot de „onbekende mil- lioenen" van het Britse rijk, de gewone man en vrouw, wier na men nooit bekend zullen worden". „Van de gezondheid van hart van de gewone man en vrouw hangt op de lange duur de op waartse Ontwikkeling van de ge schiedenis van een natie af", zelfs al lijkt hun leven door on interessant, dagelijks hetzelfde werk monotoon, aldus de konin gin. We stegen op allerlei fronten in de vier jaargetijden, die weer achter ons liggen. Het begon met een loonsverhoging, die steeds maar achtervolgd wordt door het duiveltje van de prijs stijging. Beiden, de lonen en de prijzen zijn verder naar boven geklommen. En ditmaal waren er twee sprongen in één jaar. Twee van de zwakste economi sche gebeurtenissen, die wij uit 1954 kunnen noemen. Maar ook de productiviteit ging omhoog. De lust tot preste ren nam toe bij alle lagen der bevolking. De productie der ar beiders dient geprezen, de acti viteit der ondernemers kan ge loofd worden. Het nationale in komen steeg mee en ondanks de aanvallen op de koopkracht van Het woord „Kerstmis", dat in communistische landen vele ja ren in onbruik is geweest, werd dit jaar vrijelijk gebruikt in Oost- Europa en communistisch-China, aldus Reuter. Een persbericht uit Peking zegt, dat studenten van het theo logische seminarium van de Jen- tsjing Union, deelnamen aan Kerstspelen en dat groepen langs de huizen trokken en Kerstliede ren zongen. Er werd ook een nachtmis gehouden en de Kerst klokken luidden. „Tass", het officiële Sowjetrus- sische persbureau, publiceerde een verzameling boodschappen van de patriarch van geheel Rus land. Hierin, aldus „Tass", was ook de Kerstboodschap van het vorig jaar opgenomen. Vrijdag en Zaterdag waren in de Sowjet- Unie normale werkdagen. Het Russische Kerstfeest valt vol gens een oude tijdrekening op 7 Januari. In de Europese communisti sche landen heeft de dagen vóór Kerstmis een ware koopwoede geheerst, aldus radio- en persbe richten. De omzetten in de grote warenhuizen van Boedapest en Praag beliepen millioenen en in Polen werden veel lekkernijen en dranken gekocht. Door de radiostations zijn Kerst gezangen en Kerstmuziek uitge zonden. Zo had de Oostduitse ra dio een program: „Onze Duitse Kerstliederen". Radio-Warschau gebruikte het oude Poolse woord voor Kerstliederen, namelijk .ge boorteliederen". Op „Heiligen Abend", aldus de Oostduitse radio, zou men ge schenken onder de Kerstboom uit wisselen en zorgeloze uren bele ven. de gulden kon onze welvaarts barometer enkele graden aan temperatuur winnen. Dit succes was ook te danken aan onze boeren, die na een aan vankelijke droogteperiode een zeer natte zomer kregen te ver werken. Het najaar was ook al vochtig. Verschillende malen heeft onze oogst (aardappelen!) gevaar gelopen, maar het jaar sterft rond goedgevulde voor raadschuren. Er is in veel op zichten reden tot grote dankbaar heid. Nooit had men bijvoor beeld durven dromen, dat in een vacantieseizoen met zoveel regen een record aan toeristische in komsten werd geboekt. Het is als een wonder, dat niet ver bleekt, omdat de buitenlanders er zo'n groot aandeel in hebben gehad. EEN WANKLANK. Stijgende cijfers alom. De koer sen van effecten vlogen omhoog. De aankoop van Nederlandse waardepapieren door buitenlan ders is het bewijs van een groei end vertrouwen in onze finan ciële toekomst. Dat toenemend vertrouwen bleek ook op inter nationale economische en spe ciaal monetaire conferenties. Steeds groter wordt de drang naar convertibiliteit, waarmee vele Europese munten, dus ook de gulden weer volkomen als vol waardig zullen worden aanvaard. Nodig is slechts internationaal vertrouwen. Wij leverden ons aandeel door de dekking van de gulden tot grote hoogte op te voeren en dat bij een steeds gro ter wordende circulatie van het ruilmiddel, die aan zal houden, zolang de overheid blijft meewer ken aan de dalende koopkracht van die zo hoog geëerde gulden. Te midden van het koor van hoge economische tonen is die koopkrachtdaling een onaange name dissonant. Deze wanklank zal moeten verdwijnen, willen wij de in 1954 ingeslagen weg naar een hoog welvaartsniveau verder kunnen vervolgen. De Franse nationale vergade ring heeft zich in eerste aanleg met 280 tegen 259 stemmen tegen bewapening van West-Duitsland en toelating van dit land tot het uitgebreide verdrag van Brussel uitgesproken. Aan deze stemming was de kwestie van vertrouwen niet ver bonden. Premier Mendes-France deelde onmiddellijk na de stemming mee, dat de regering over beide onderwerpen opnieuw zou laten stemmen, en aan de uitslag hier van de vertrouwenskwestie zou verbinden. Ook aan de stemming over die gedeelten der Parijse overeen komsten, die voorzien in toela ting van West-Duitsland tot de Navo en het toekennen van sou- vereiniteit aan de Westduitse bondsrepubliek, heeft Mendès- France de vertrouwenskwestie verbonden. Hierover en over de toelating van West-Duitsland tot het uitgebreide verdrag van Brussel en het in het leven roe pen van Westduitse strijdkrach ten zal nu hedenmiddag worden gestemd. Het verwerpen door de Franse nationale vergadering van die ge deelten der Parijse overeenkom sten, welke betrekking hebben op bewapening van West-Duitsland en het toetreden van dit land tot het uitgebreide verdrag van Brus sel, was een onaangename ver rassing voor alle betrokken auto riteiten, die, nadat eerst een door de oppositie ingediende mo tie, om het bekrachtigingsdebat uit te stellen totdat Frankrijk en West-Duitsland volledige overeen stemming over het Saargebied zouden hebben bereikt, met over weldigende meerderheid was ver worpen, een weliswaar kleine, doch zekere overwinning der re gering hadden verwacht. Doch, tot bittere teleurstelling van Mendès-France, weigerden de volksrepublikeinen aan zijn pleidooi voor aanvaarding gehoor te geven. Deze afgevaardigden namen plotseling het besluit zich niet slechts van stemming te ont houden, doch tegen te stemmen. Hierdoor werd een aantal socia listen en voormalige Gaullisten zodanig opgeschrikt, dat ook zij besloten zich tegen bekrachtiging van de overeenkomsten uit te spreken. Het schijnt, dat de vergadering ongevoelig is gebleven voor de door Mendès-France gedurende het debat geuite waarschuwing, dat een negatieve uitslag der stemming een nadelige uitwer king zou hebben op de betrekkin gen tussen Frankrijk en zijn Wes terse bondgenoten. Indien de uitslag van de heden middag te houden stemming weer negatief zou zijn, zal de regering- Mendès-France natuurlijk onmid dellijk aftreden, waardoor Frank rijk zich voor een regeringscrisis van de eerste orde gesteld zou zien. Bij de stemming over de kwes tie der Westduitse bewapening onthielden zich ruim 70 afgevaar digden. Onder de tegenstanders van de bewapening bevonden zich 21 socialisten, 25 Gaullisten en 26 radicalen van premier Mendès- Frances eigen partij. Verder stemden tegen 100 communisten, ongeveer 35 conservatieven en 63 republikeinen. De houding der socialisten was de genadeslag. De voornaamste factor, die de afgevaardigden beïnvloed schijnt te hebben, is de vrees om in hun kieskringen er van beschuldigd te worden, dat zij voor een herle ving van een Duits leger zouden hebben gestemd. Franse nationale vergadering stemt voor Westduitse souver. reiniteit. De Franse nationale vergade ring heeft zich Vrijdagochtend met 372 tegen 154 stemmen vóór het toekennen van souvereiniteit aan de West) Duitse bondsrepu bliek uitgesproken. Er werden 526 stemmen uitgebracht. De premier veranderde na over. leg met partijleiders van gedach ten, toen men hem te kennen gaf, dat de nationale vergadering voor een dergelijke toekenning is, hoe wel zij vijandig staat tegenover bewapening van West-Duitsland. Premier Mendès-France was eerst van plan heden de vertrou wenskwestie te stellen aangaan de het betrokken protocol. Onmiddellijk daarop stemde de vergadering over artikel 2 van het protocol over de Westduitse souvereiniteit, dat de status van de geallieerde troepen in Duits land regelt. Ratificatie van dit ar tikel werd aanvaard met 517 te gen 100 stemmen, d.w.z. eenstem mig met uitzondering van de communisten. Het gehele protocol over de Westduitse souvereiniteit, waar bij een einde komt aan het bezet tingsregiem, werd met 380 tegen 180 stemmen aanvaard. Er wer den 560 stemmen uitgebracht. Opnieuw stemden de volksrepu blikeinen (Katholieke M.R.P.) met de regeringsmeerderheid mee. De vergadering keurde vervol gens met 368 tegen 145 stemmen de Frans-Westduitse Saarover- eenkomst goed. Ook hier besloot de premier na contact met de partijleiders liever thans te laten stemmen dan hieraan vandaag de vertrouwenkwestie te verbin den. Heden zal om drie uur 's mid dags de volgende vergadering worden gehouden, "waarop het de bat en de stemmingen over de vertrouwensmoties zullen worden gehouden. De nationale vergadering nam bij handopsteken een resolutie aan. welke er op neerkomt, dat ratificatie van de Parijse over eenkomsten afhankelijk is van ratificatie van de Saarovereen- komst. v.m. n.m. Breskens 3.30 3.49 Terneuzen 4.05 4.24 Hansweert 4.45 5.04 Walsoordne 4.55 5.14 DE HUURPOEITIEK. Geen werk is volmaakt, ook geen kalenderjaar. Er blijven verlangens, al kunnen zij dik wijls slechts met moeite worden verwezenlijkt. Wij zouden zo graag in het afgelopen jaar de poort opengestoten hebben van een gezonde huurpolitiek met uitzicht op leniging van de wo ningnood. Volledige werkgelegenheid bleek hier een van de remmende factoren. Het tekort aan werk krachten kan hier en daar ver tragend hebben gewerkt, in een overvol land ais het onze is zo'n tekort een bewijs van nationale kracht. Het is deze kracht, die moed geeft voor de toekomst, wanneer de werkgelegenheid niet meer zo overvloedig zal zijn. Ook in de samenwerking tussen werkgevers- en arbeidsbonden toonde het stervende jaar zich van haar beste zijde. Wij kenden weinig stakingsproblemen. Wij hebben gewerkt. De zorgen lieten ons niet in de steek. Niet ieder in Nederland mocht de berg van hoogconjunc tuur bestijgen om het beloofde welvaartsland te zien. Wij zagen middenstanders zwoegen van vroeg tot laat, terwijl hun positie zich weinig verbeterde. Wel werd er uitgebreid over hen ge praat in een bijna lege Kamer, maar geen historische besluiten werden tot hun heil genomen. VERGETEN GROEPEN. De kleine ondernemers hebben geduld geleerd in vele jaren van rijke beloften en weinig daden. Het is hun hoop, die hen met een opgewekte afscheidsgroet het jaar 1954 naar de geschiedenis doet verwijzen. Zij scharen zich maar onder de „vergeten groe pen", waarvan wij er nog vele kennen. Het zijn de gepensioneerden, de weduwen, de ouden van dagen, de winkeliers en ambachtsmen sen, de studenten, de Ambonne- zen, de mensen in en uit Indone sië, die zich gekrenkt en vertrapt voelen, verlaten en zonder recht. Het zijn hun problemen, die ons aanstaren op dit jaareinde met zoveel goeds. Voor hen is de stij ging op de welvaartsladder uit gebleven. Zij vragen zich temidden van een enthousiaste meerderheid van ons volk af, hoe zij door de hoogconjunctuur moeten komen. En zij geven ons een opdracht na een voorspoedig jaar. Wij zullen hun noden moeten begrijpen en hun grieven moeten wegnemen. Daarvoor wordt ons een nieuw jaar geschonken. Wij zijn een mild en vrijgevig volk. Dat be wezen wij in 1954 met onze hulp aan vluchtelingen uit alle be dreigde en onveilige streken der aarde. Maar mogen wij daarbij onze landgenoten vergeten, wan neer zij steun behoeven? Er is nog veel leed binnen onze gren zen. Krakend sluit zich de poort van het versleten jaar. Piepend draaien zich de deuren van het jaar 1955 naar buiten om de stroom van het leven binnen te laten. Het oude is voorbijgegaan, maar zal in 1955 alles nieuw ge- Worden zijn? Veel van de econo mische vraagstukken zullen in oude vorm terugkeren. In het verstreken jaar zien wij een voorbeeld, waarmee wij de toe komst mogen tarten. Alleen een volk. dat de onzekerheid van morgen onbevangen tegemoet- treedt, zal met een hoge winst zijn jaarrekening kunnen af sluiten. Drs MIERLO. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig van Maandagoch tend tot Maandagavond. Vrij zacht. Veranderlijke bewolking met enkele buien. Krachtige tot harde langs de waddenkust tijdelijk nog stormachtige westelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. DINSDAG 28 DECEMBER. op onder rp OllUliJ Dec. 27 8-48 16.34 10.02 19.05 38 8.48 16.35 10.24 20.19 29 8.49 16.36 10.43 21.34

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1