De vestiging van het Christendom in Nederland SPORTNIEUWS P,OPENT De blauwe auto VOETBAL 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen Petersen bekent schuldig te zijn fWEEDE BLAD Vrijdag 24 December 1954 10e Jaargang No. 3338 Een lange, zware strijd tegen bijgeloof en wanbegrip Reeds honderden jaren had het Christelijk geloof zich in het Zuiden van Europa verbreid en hecht wortel geschoten in de volkeren, maar in het Noorden lagen de Nederlanden nog als een bastion van het heidendom. Pas zes eeuwen na Christus' geboorte werden hier de eerste pogingen tot bekering gedaan. Dat vond zijn oorzaak jn de staatkundige ontwikkeling, waardoor he werk van de grote predikers mogelijk werd. Wij moeten hiertoe teruggaan tot het jaar 496. In dat jaar werd de grondslag voor onze kerstening gelegd. Anita Moret vraagt asyl in Tsjecho-Slowakije Nog een slachtoffer van de„Carpo'geïdentificeerd AGENDA waarschuwen tegen Orkaan boven de Philippijnen Dakota bij Pittsburg verongelukt Hammerskjoeld over zijn bezoek Peking aan Clovis, koning der Franken enj vestiger van het machtige Fran-1 kische rijk, was in een verwoede veldslag gewikkeld met de stam der Ailemannen, die langs de Rijn woonden. Alles stond in vuur en gloed en de onoverwin nelijke Ciovis werd zich voor de eerste maal bewust van het feit, dat hij hier een flinke nederlaag te incasseren kreeg. In de kerstnacht van het jaar 496, toen de strijd op zijn hevigst was, had Clovis al zijn zelfver trouwen verloren en in zijn diep ste nood herinnerde hij zich de God der Christenen, die zijn ge malin Clotilde beleed. In diepe ootmoed beloofde hij zich zelf en al zijn onderdanen tot het chris tendom te bekeren, wanneer hij deze ogenschijnlijk verloren veld slag zou winnen en ziet, het wonder geschiedde, Clovis kwam als overwinnaar uit de strijd. Hij keerde huiswaarts en hield woord, zo werd het Frankische rijk een christelijk rijk. De bovengenoemde gebeurte nis is de grondslag geweest voor de verbreiding van het Christen dom in Nederland, want na Clo vis kwamen zijn opvolgers en deze. w.o. Pepijn en Karei Mar tel, trachtten hun gebied steeds verder naar het Noorden uit te breiden. Gelijk hiermede schreed het christendom voort. Het wa ren zeker niet de koning of zijn woeste strijders, die het geloof brachten, maar de predikers, die onder hun bescherming stonden. Hun grootste vijand vonden zij in de Friese koning Radboud, die trouw aan het geloof zijner voor vaderen zich met man en macht verzette tegen de verove ringszucht van de Franken, die steeds weer trachtten een stuk van zijn rijk af te knabbelen. WILLIBRORD. In ongeveer 658, werd te Nort- humbrie, Engeland, een kind ge boren, dat voorbestemd zou zijn, de grootste apostel der lage lan den te worden. Het was Willi- brord, die reeds op jeugdige leef tijd benedictijner monnik werd. De abt van een Iers klooster, waar Willibrord verbleef, wist hem geestdriftig te maken voor de prediking van het geloof on der de heidenen. Toen Pepijn bij Wijk bij Duur stede de Friese koning Radboud versloeg, was voor Willibrord de tijd gekomen. Pepijn wees hem het Friese gebied als missiege bied toe en dadelijk ging Willi brord aan het werk. In 695 werd hij door de Paus tot aartsbis schop der Friezen gewijd. De strijd was zwaar, want slechts gewapend met het woord drong Willibrord door tot diep in het heidense gebied. Maar door de verkondiging van het evangelie, zijn zachtheid en goedheid, won hij heidense mannen, vrouwen en kinderen voor het christelijk geloof. Zijn werk dreigde echter ver geefs geweest te zijn, want in 714 overleed Pepijn en van de ontstane toestand maakte de Friese koning Radboud gebruik in opstand te komen tegen de Franken en zijn verloren gebied terug te veroveren. Kerken werden verwoest en alles wat christelijk was uitgeroeid. Willi brord moest vluchten. Pepijns opvolger, Karei Martel, beter bekend als Karei de Grote, was de man die het Frankische rijk weer tot eenheid en macht bracht. Deze bracht het gebied ten zuiden van de Zuiderzee weer onder Frankisch bewind en Willibrord kon terugkeren. Na een werkzaamheid van bij na vijftig jaar, waarbij Willi brord geen teleurstellingen wer den bespaard, overleed hij op 7 November van het jaar 739 en werd hij in het benedictijner klooster te Echternach begraven. EEN JONGE PREDIKER. Als tweede grote apostel mo gen wij Bonifacius noemen. Hij was bijna 22 jaar jonger dan Willibrord, geboren te Devon shire (Engeland) en ook een be nedictijner monnik. Hij wenste zich onder de leiding van Willi brord te scharen om het geloof onder de heidenen te verkondi gen. In 716 kwam hij met drie ge zellen te Wijk bij Duurstede aan, doch moest vernemen, dat Willi brord voor de Friezen had moe ten wijken en te Echternach ver bleef. Teleurgesteld keerde hij naar Engeland terug. Enige ja ren later, toen Willibrord weer te Utrecht zetelde, schaarde hij zich aan zijn zijde en drie jaar hebben deze grote apostelen sa mengewerkt. Toen verlegde Bo nifacius zijn missiegebied meer naar Duitsland en hij werkte in Hessen, Beieren, Thüringen en onder de Friezen. Te Fulda stichtte hij een abdij, waar hij later ook begraven werd. Te Geismar verkondigde hij het geloof, doch de heidenen hiel den krampachtig vast aan de goden hunner voorvaderen. Als krachtproef velde Bonifacius de heilige eik aldaar en toen de verwachtte wraak der goden uit bleef, bekeerden velen zich tot het Christendom. Uit dergelijke kleine voorvallen constateren wij, dat deze predikers dappere man nen waren, met een groot psy chologisch inzicht. NAAR DOKKUM. Op ver gevorderde leeftijd voel de Bonifacius wederom de drang in zich opkomen, uit te trekken en het geloof te verkondigen in het Friese gebied. Met een aan tal gezellen begaf hij zich naar Dokkum en aanvankelijk had hij succes. De weerstand onder de Friezen werd echter steeds gro ter en het gevolg er van was, dat zijn volgelingen zich niet meer in het openbaar durfden vertonen. Op een slechte dag overvielen afgodendienaars het kamp van Bonifacius en zonder vorm van proces werden allen gedood Christen-Friezen namen echter dadelijk daarop bloedig wraak en wisten de lichamen der ver moorden te bemachtigen en hen op waardige wijze ter aarde te bestellen. De grote Bonifacius werd naar Fulda gebracht, waar zijn stoffelijk overschot in de ab dij werd bijgezet. Van de apostel Wulfran, die te zamen met de apostel Adelbert in West-Friesland, de huidige kop van Noord-Holland, werkte wordt verteld, dat het hem bijna gelukte de Friese koning Rad boud tot het christendom te be keren. De vorst wilde zich laten dopen en reeds stond hij met één voet in het doopvont, toen hij Wulfran de vraag stelde: ,,Waar zijn mijn voorvaderen gekomen, bij de zaligen in de hemel, of bij veroordeelden in de hel?" De heilige Wulfran antwoordde daarop: „Het waren heidenen en hun zielen zijn dus verloren." Toen trok Radboud snel zijn voet uit het doopvont terug en sprak: „Ik zou hun gezelschap na mijn dood niet graag willen missen. Liever ben ik verdoemd bij hen in de hel, dan zalig zon der hen in het rijk der hemelen." Zo zag de apostel Wulfran zijn grote en zware werk, waarvoor hij zo lang had geijverd, in min der dan geen tijd teniet gedaan door het wanbegrip en bijgeloof van deze heiden. ADELBERT EN LEBUINUS. De apostel Adelbert, waar mede Wulfran samenwerkte, was een benedictijner monnik, die Willibrord als diaken vergezelde; en die werkte in Kennemerland, waar hij later werd begraven in de oude Frankische burcht te Egmond. Hij overleed in 740 en wordt de apostel der Westfriezen genoemd. Rest ons nog te vermelden de] apostel Lebuinus, de grote predi ker in Overijssel. Hij was ver moedelijk van Ierse of Schotse afkomst en nam het oostelijk deel van ons land voor zijn reke ning. Vermoedelijk moet hij ver eenzelvigd worden met Livinus, die meer zuidelijk in de buurt van Gent predikte. De stad De venter was zijn centrum alwaar hij na zijn dood in 780 werd be graven. Radio-Praag heeft Woensdag avond bekend gemaakt dat Anita Moret, 'van Franse natio naliteit, die zes jaren voor de Franse geheime dienst van de B'ranse bezettingstroepen in Oostenrijk zou hebben gewerkt, politiek asyl in Tsjecho-Slowa kije had gevraagd. Zij zou gespionneerd hebben bij de Oostenrijkse communistt- sdhe partij en vluchtelingen uit Tsjeono-Slowalkije voor militai re en economische gegevens on dervraagd hebben. Door haar 'werk iwas zij o.m. in contact ge komen met de Amerikaanse en Westduitse geheifne dienst en zij had de Tsjechen alle gege vens over de geallieerde gehei me diensten verschaft, waar over zij beschikte, aldus radio- Praag. Uit Franse kringen te Wenen wordt vernomen, dat de onge veer vijftigjarige Anita Moret ongeveer twee maanden geleden uit Wenen verdwenen was. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buiten landse Zaken zei, dat men meende dat Anita Moret geen Frangaise van geboorte was, maar een Oostenrijkse of Tsjechiiohe, en dat zij de weduwe of gescheiden vrouw van een Fransman was. Een woordvoerder van het Franse hoge commissariaat zei later, dat mevrouw Moret niet tot de staf van het hoge com missariaat te Wenen (had be hoord, zoals zdj in een radio- vraaggespreik had beweerd. WEDSTRIJDEN K.N.V.B. ZONDAG 26 DECEMBER. EERSTE KLASSE A. LONGA—'Excelsior; Den Haag RotterdamVeendam; Stormvo gelsAmsterdam; Zwolse Boys Emma; DOSRoda Sport; LeeuwardenGo Ahead; NAC MW. Te Penryn (Cornwall) is t/hans nog een slachtoffer van de ,/Csirpo", die in November ter hoogte van de Lizard zonk, ge ïdentificeerd. Het is de 17-jari ge C. Ch. Keydeniers. De identificatie had plaats met (behulp van een foto, die in Nederland geverifieerd was. De stoffelijke resten van zes van de 12 bemanningsleden werden gevonden. Zo zien wij, dat de kerstening van ons land eerst in de zevende eeuw begon en geruime tijd heeft geduurd alvorens van een christelijk Nederland sprake was. De strijd van de Friezen tegen het christelijk geloof, waardoor de kerstening van ons land zo lang heeft geduurd, dient niet in eerste instantie gezien te wor den als een weerzin tegen het christelijk geloof als zodanig, hetgeen moge volgen uit het feit, dat Radboud zich bijna liet be- HEDEN TERNEUZEN, Luxor-Theater, 8 uur: „Gekruiste zwaarden". Zaal Coöp. Veiling, 2 uur: Tentoonstelling Pluimvee en Konijnen. AXEL: Het Centrum: 8 uur: „De heerser van Ceylon". ZATERDAG TERNEUZEN, Luxor-Theater, 8 uur: „Gekruiste zwaarden"; 2uur: „Sterren stralen over al"; 4% u.: „Gekruiste zwaar den". Concertgebouw, 8 u.: „Ster ren stralen overal". Café „La Belle Vue": Prijs kaarten. Zaal Coöp. Veiling, 10 uur: Tentoonstelling Pluimvee en Konijnen. ZAAMSLAG: Café R. J. van de Veke: Prijskamp op het biljart. AXEL: Het Centrum, 4.15 en 8 uur: „De heerser van Cey lon". ZONDAG TERNEUZEN, Luxor-Theater, 8 uur: „Gekruiste zwaarden"; 2 uur: „Gekruiste zwaarden"; 4% u.: „Sterren stralen over al". Concertgebouw, 8 u.: „Ster ren stralen overal". Terrein W. Bolwerk, 12 u.: Tern. 3Kruiningen 2. Café „Ostende", 7 u.: Prijs kaarten. AXEL: Het Centrum, 4.15 en 8 uur: „Road to Zanzibar". VIERDE KLASSE G. IersekeSteen; RIA (W.) Koewacht; SluiskilEMM; Clin- geBreskens; HoofdplaatAar denburg. ONDERAFDELING ZEELAND. EERSTE KLASSE A. RetranchementGroede. WalcherenSchoondijke. IJzendijkeSluis. EERSTE KLASSE B. RapenburgRobur. GraauwKruiningen. KwadendammeVogelwaarde. RES. EERSTE KLASSE A. Vlissingen 3Oostburg 2. Middelburg 3Aardenburg 2. Biervliet 2De Zeeuwen 3. RES. EERSTE KLASSE B. Terneuzen 3Kruiningen 2 Steen 2—Hulst 2. TWEEDE KLASSE A. Zuidzande 1Breskens 3. TWEEDE KLASSE B. Ria W 2Clinge 2. DERDE KLASSE A. Walcheren 2Schoondijke 2 Hoofdplaat 2Lewed. Boys 2. DERDE KLASSE B. Corn Boys 3—Luctor 3; Kwa dendamme 2Vogelwaarde 2; 's-Heer Arendskerke 2Steen 3; Rapenburg 2Robur 2. DERDE KLASSE D. er nu een manier om er van ai ie Komen. wedstrijd Van 83 van de_100 personen lukte hetu kunt mbaalprogramma, dat twee- de Kerstdag wordt afgewerkt is ongetwijfeld RKFCRCS. Het zal voor de bezoekers wel een te zware opgave zijn om in de Raayberg althans 1 puntje weg te halen. De Sassenaren ontvan gen Nieuw Borgvliet en het ziet er naar uit dat deze wedstrijd het Sasse puntental met 2 zal ver meerderen. Terneuzen heeft te- EERSTE KLASSE B. Fortuna '54Sparta; Rigters- bleekElinkwijk; Brabantia DWS; HeraclesHeerenveen; WageningenEDO; Willem II ADO; SVV—Sittardia. EERSTE KLASSE C. Rapid CAlkmaar '54; Vites seHermes DVS; Feijenoord Enschedese Boys; Blauw Wit NEC; HaarlemFSVE1BOH Limburgia. EERSTE KLASSE D. RBCHVCDFCVWXer xesBe Quick; AGOWDe Vo le wijekers; BVVVSV; Ajax- De Graafschap; EnschedeEind hoven. ZUID I. TWEEDE KLASSE B. Rood WitRAC; Vlissingen Alliance; GoesRoosendaal; TSC—Middelburg. DERDE KLASSE D. Corn BoysNieuw Borghvliet; RKFCRCS; ZeelandiaTer neuzen; AxelBiervlietHonte- nisseMeto. Als u geregeld laxeermiddelen slikt, la er nu een manier om er van af te komen. het ook. En wel zo: Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter's Leverpilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpilletjes stellen uw Ingewanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tijdelijk —ill vcipiuuijbsuiu u «rooi up gang kwijt en vervalt u niet ln de laxeer middelen-gewoonte. Haal direct Carter's Leverpilletjes, f 1.20 per flacon. 80 Een orkaan, die al vijf dagen iboven de Philippijnen woedt, heeft tot Donderdag in de pro vincie Missimis reeds zeventien doden geëist. Zes-en-tiwintig personen worden vermint. In de oostelijke provincies zijn ongeveer duizend personen dakloos. keren, doch meer als een angst voor de Frankische veroveraars. Hun strijd voor vrijheid en on afhankelijkheid bracht volgens hun primitieve opvattingen tevens een strijd tegen het chris tendom met zich mee. Het valt op, dat bijna alle pre dikers Angelsaksen waren, af komstig uit het huidige Enge land, Schotland en Ierland en dat wij bijna geen Frankische predi ker aantreffen. Het is een lange en zware gang geweest, die het christendom in onze lage landen heeft moeten gaan, maar het Woord heeft ge zegevierd. Jo eph Petersen, een 40-jarige voormalige employé van het Amerikaanse bureau voor vei ligheid, heeft Woensdag bekend zich schuldig gemaakt te heb ben aan het gebruiken van re geringsgeheimen „cp een wijze, welke nadelig was voor de vei ligheid en de belangen van de V. S." Petersen herriep hiermee een vorige vetklaringj dait hij on schuldig was aan genoemd feit, dat deel uitlmaakt van een uit drie ponten toestaande tenlaste legging. Hij het nu zijn advo caat weten, dat hij zijn oor spronkelijke verklaring had in getrokken in het (belang van het land. Zoals bekend werd Petersen op 9 October j.l. gearresteerd op beschuldiging van het ver strekken (van geheime gegevens uouci o lcvci jmicijcauiu u wcci uj/ gaut rw,_ i te helpen. Zo raakt u uw verstopping £en een goede kans op „e zege, ai zal er bard voor ge werkt moeten worden. Want was het Zeelandia niet, dat Axel op eigen veld een 0—2 nederlaag toebracht? Dat hekkensluiter Biervliet het koploper Axel moei lijk kan maken, is niet te ver wachten en zo zal kop en staart wel geen wijziging ondergaan. Hontenisse—Meto kan een ge- lijkopgaande strijd worden, waarin de bezoekers grotere kansen op de volle buit hebben. 10) Bijlman startte de motor en reed met z'n duo-passagier op die avond de Kalfjeslaan uit. En het was op dit ogenblik, dat Dnost het hoofd bekrabde, om dat hij er geen sikkepit van snapte. Op aanwijzing van de man achter hem reed Bijlman weldra door een openstaand hekje de ()uin in van een kleine villa. Hij plaatste de motor tegen de muur en volgde de man cp de voet naar binnnen, waar hij dadelijk een telefoontoestel aan de wand van de kleine hal ontdekte. Hij draaide het nummer en vroeg dadelijk de dienstdoende chef te spreken. Bijlman gaf een kort verslag van de misdaad in de Kalfjeslaan en verzocht on middellijk de politie-dokter, een vingerafdrukken-expert en een paar mannetjes, benevens de fotdgraaf te sturen. Er zou dade lijk voor gezorgd worden, werd hem aan de andere kant van de draad verzekerd, en tevens zou men van af het hoofdbureau door A. H. VAN OMMEN. (Nadruk verboden.) commissaris Holdam aan zijn privé-ladr es van de moord op de hoogte brengen. „Eindelijkzuchtte Bijlmah en hij haalde een sigaret uit z'n koker, stak deze aan en in haleerde diep de rook. En zich daarna tot zijn gastheer wen dend, sprak hij„Mag i'k mij even voorstellen: Bijlman,'in specteur van politie." „Aangenaam.Belfort is mijn naam. U moet mij excuseren, inspecteur, maar ik wist niet. Bijlman maakte een afwerend getoaar. „Begrijpelijk.zeer be grijpelijk," vond hij. „[Dank U. Tja inspecteur, het komt niet iedere dag vcjor, dat iemand in de Kalfjeslaan dood geschoten wordt." „Doodgeschoten? Wie zegt U dat de man doodgeschoten werd?" vroeg hij scherp. „In mijn telefonische mededeling heb ik alleen gesproken over een moord." ,;Nou jia.als je over een lm Oord hoort spreken, denk jo eerste plaats aan schie- antwoordde de ander in de ten," kalm. Het was Bijlman reeds eerder opgevallen, dat Belfort in het geheel geen enkel teken van emotie gegeven had tij dens zijn telefoonga prek, doch de kalmte waarmede deze man zijn scher pe en logische vraag beant woordde, en trachtte te weerleg gen, frappeerde hem. Belfort was een man van on geveer 45-jarige leeftijd, kort doch breed en stevig gebouwd. Zijn gelaatskleur was brons kleurig en onder de enigzins bij de neus saamgegroeide wenk brauwen stonden de half dicht geknepen lichtgrijze ogen als van iemand, die veel in de zon kijkt. Bijlman kon het gezicht niet onsympathiek vinden, doch er was iets in het ondoorgron delijke bruine makker, dat hem waarschuwde op zijn hoede te zijn. Bijlman ging op z'n gemak tegen de muur leunen, kruiste de armen over elkaar en vroeg; „U moet mij toch eens vertel len:.. hebt U een schot ge hoord?" „Is dit een verhoor?" stelde Belfort zijn wedervraag. „Zoals U het noemen wilt." „Ik heb geen schot gehoord." „Hoe laat 'bent U van huls gegaan?" ,,'s Kijken. Mijn vrouw en dochter zijn niet thuis en ik ben zoh (beetje in slaap igeiulkkeld, tot.eh.nou, 't zal zowat| 23 uiur 15 zijn geweest. Toen was 't zowat Arno z'n tijdje en uit gewoonte wandel ik dan zo 's avonds met hem de laan in." Bijlman's hersenen i werkten razend-snelToen hij met Drost bij de zwarte Buiek kwam, was het 23.05. De motor was nog warm' geweest, ergo kon de moord omstreeksja, tullen fvijif ivoor elf en elf uur hebben plaatsgevonden. Om 23.10 was hij alleen weggegaan, een paar minuten oponthoud met het meisje, daarna tien minuten aan de kant van de weg gelegen, dat maakt (ongeveer 23.25. In derdaad, dat was de tijd, dat hij Belfort voor het eerst ontmoet te. Van de villa naar de plek waar z'n hondje zijn stamboek had, schatte hij de afstond hoogstens tien minuten lopen. Ja, 't kon dus uitkomen, dat hij om 23.15 de villa verlaijen had. In dit geval had hij werke lijk het schot niet 'kunnen ho ren. Aan het schot, dat op hem zelf was gericht, wilde hij niet eens denken, omdat de knal daarvan bijna geheel verloren was gegaan in het geluid uit (-"in uitlaat tijdens het snelle optrekken van zijn motor. (Wordt vervolgd.) aan een vreemde mogendheid. Later werd gezegd, dat deze mogendheid Nederland was.- Het Nederlandse departement van Buitenlandse Zaken ver klaarde hierop, dat in de twee de wereldoorlog een nauw con tact was gelegd t|ussen Neder lands militair personeel en Petersen en dat „gegevens, van toegang voor de departementen van bedde regeringen", regel matig werden uitgewisseld. Vol gens Nederlandse functionaris sen had men in Den Haag de indruk, dat Petersen hiertoe ge- maahigd was. Later maakte de Amerikaan se regering bekend, dnt Peter sen om. in 1951 inlichtingen betreffende de operaties in Korea had misbruikt en gege vens betreffende het ontcijfe ren van Nederland) e codes door Amerika had gecopieerd. De districtsrechter te Alexan dria in de staat Virginia, ver daagde de Zaak tot 4 Januari. Voor de behandelnig van de tJWee andere punten van de aan klacht is nlog geen datum vast gesteld. In deze twee onderdelen van de tenlastelegging wordt Peter sen er van beschuldigd, dat hij zich meester heeft gemaakt van geheime gegevens om deze te ge bruiken ten nadele van de V. S. en ten voordele van een buiten landse regering, en dat hij op zettelijik en onrechtmatig stuk ken van het bureau voor natio nale veiligheid, een mlonitor- dienist heeft meegenomen. VIERDE KLASSE G. Steen onderneemt de lastige uitwedstrijd naar Ierseke. Toch geloven we wel dat de punten uiteindelijk bij de wit-zwarte be zoekers zullen terecht komen. REA is tegen Koewacht niet kans loos. Sluiskil moet van EMM kunnen winnen. In Hoofdplaat heeft Aardenburg de beste troe ven in handen, terwijl Clinge— Breskens een gelijkspel tot eind resultaat kan hebben. Ten iZ.-O. van Pittsburg is Woensdagavond een Dakota in een rivier gestort. Volgens een politde-functionaris bevonden zich 28 personen aan boord van het toestel, van wie er twintig zijn gered en naar een zieken huis te McKeesport (Pennsylva nia) overgebracht. Het vliegtuig was van Newark (New Jersey) op weg naar Pitts burg. Een woordvoerder van een luchtvaartmaatschappij zeide, dat de Dakota was gehuurd door het Amerikaanse leger om militairen van Newark in New Jersey over te brengen naar de Westkust. Aan boord bevonden zich 23 soldaten en vijf (beman ningsleden. Het toestel bleef na het onge luk nog minstens een half uur drijven. Dag Hammarskjoeldde secre taris-generaal der Ver. Naties, heeft bij zijn terugkeer uit Stockholm te New York meege deeld, dat hij zich tussen Kerst mis en Nieuwjaar naar Peking zal ibegeven, in gezelschap van een juridisch adviseur, een poli tiek raadgever en nog drie per sonen, die hem als tolk zullen dienen en het contact met de pers zullen onderhouden. Hij weigerde te zeggen, of hij onderweg te'Londen en te Niew Delhi besprekingen zal voeren. Wel verklaarde hij, dat hij, indien de reis hem naar Nieuw Delhi zou voeren, gaarne pre mier Nehroe zou ontmoeten. Gevraagd naar de 'basis van de besprekingen, welke 'hij met de Chinese premier'Tsjoe en Lai hoopt te hebben, zeide de se cretaris-generaal, dat 'hij zal on derhandelen overeenkomstig de geest van de resolutie der'alge mene vergadering, waarin hem wordt'verzocht, in naam van de V- N te pogen de invrijheid stelling van de1 Amerikaanse vliegers, die in China worden vastgehouden, te 'bewerken. Hij voegde hieraan toe, dat hij er niet op' rekent, d'at er andere kwesties zullen worden aange sneden. Indien de Chinezen zulks echter wel'zouden doen zou hij slechts luisteren. Tenslotte deelde Hammars- kjoeld mee,' dat hij denkt niet meer dan twee weken weg te blijven. Hij rekende'er op tegen half Januari te New York terus te zijns

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 5