Er stond een ster aan de hemel Uit de KERKDIENSTEN Kantongerecht Oostburg Voor de Zondag Kerstmis TERNEUZEN. Vluchtelingen uit Noord-Vietman CORRESPONDEENTIE. In mensen een welbehagen! Luk. 2 14. Bat is het middelpunt, het be gin en het einde der Hemelbood- schap aan een donkere, in zon den verloren wereld! Aan een mensengeslacht, dat in zijn zoe ken en streven naar Hem met vraagt Wie had het zich kunnen denken, dót lied? Veel tonen worden op aarde gehoord. Veel zangen stijgen op uit het stol Maar dat God, de Heilige en Ver hevene, die in de Hoogte woont, welbehagen heeft in de mensen wereld die aan Hem vreemd is geworden, dat Hij „van goeden wille" is jegens ons, zie, dat kan in mensenharten niet zijn opge klommen. Ook in uw hart is het met op gekomen, mijn lezer. Als gij blikt m uw vaak rusteloos, ontevreden hart. als gij terugziet op uw wegén en woorden van het afge lopen jaar, dan stamelt immers ook gij: hoe is het mogelijk? Is God van goeden wille jegens mij7 mompelde Pat zachtjes voor zich heen. j Het kraken van takken bracht hem weer tot de werkelijkheid terug. Daar kwam de sergeant met de andere soldaat aankrui- I te halen. Het mocht Bill niet zijn, 'die moest leven. Waarom ging Op hem wachtte Waarschijnlijk door het slechte weer was er weinig belangstel ling voor de zitting van het Oost- burgse kantongerecht. I. A. P. uit Schoondijke trol milde rechters voor zich. Hem I De derde man in de granaat Een zacht windje speelde teer met de sneeuwbeladen trechter, Bill Flint, een beton- pen, om de manuit.deze trechte takken van de dennebomen in het dal, een briljanten flonkering ontlokkend aan het smetteloos wit, dat zien met gekruiste armen over ,hij, Pat, met - - koesterde in de zilveren stralen van de maan, die temid- de rand van het gat en staarde' i niemand. Weer keek hij naar het i was ten laste gelegd, dat hij de dm van ontelbare sterren pinkelde in de ijle vrieslucht fiTop S ^.«verordening i.aa overtreden Het was doodstil in het bos en slechts nu en dan werd ^^iedïen van oorverdovend draaide zich om naar Bill en Ed- deze vredige stilte verstoord door een zacht plofje, dat geweid. Hoe zouden Mary en de ward, die zachtjes samen spra- maken? Een glim- veroorzaakt werd door een vlok vallende sneeuw. Ginds tegen de helling staken de van de Atlantische Oceaan, ontluisterde loofbomen hun kale waar ze nu in het gezellige huis magere en knokige staken schrei- van zijn vader, de onderwijzer end ten hemel. Het leek of de Green, bijeen zouden zijn. Allan natuur een wreed spel met hen en Wren, zijn jongere broers, er eigenlijk over verheugde, drie had gespeeld en een alles ver- Gloria zijn zuster en Alice, zijn van dje fgnke bengels te hebben. jongens het lach gleed over zijn gezicht, als hij aan hen dacht. In de brieven van zijn vrouw stond, hoeveel last ze haar bezorgden met hun kwajongensstreken, maar tussen de regels door las hij, dat zij zich nietigende orkaan hen van hun kroon en luister had beroofd. Tussen omvergeworpen stam men staken andere als onthalsd hun splinters omhoog en de aar de eronder, bedekt met het over schot hunner weelde, droeg diepe wonden. Grote gaten toonden aan meisje, wier foto hij bij haar vele Eigenlijk had hij al met verlof brieven in zijn linkerborstzak moeten zijn, maar dat ellendige droeg, dicht bij zijn hart, want 0ffensjef Van die Duitsers had daar hoorden ze. Zij waren op een flinke streep door zijn reke- Heeft Hij alzo lief ook mij geh cj=visie in een wanhopige poging rati, die naar Hem met vroeg 1 trachtten de dat Hij zijn Zoon op aarde zond om mij zalig te maken? Als dat mogelijk is geweest, dan is het ook mogelijk, dat mijn leven be antwoordt aan Zijn bedoeling! Laten wij dan. waar dit won der der liefde ons hart heeft aan geraakt, het engelenlied doen Kerstavond samen en terwijl zijn ning gehaald. Maar och, als de moeier piano speelde, zouden de iieve God het wiide, kwam hij anderen Kerstliederen zingen. Hij binnenkort weer bij hen en dan 0róók de geur van de dennennaal- zou de vreugde zoveel groter waar de Duitse granaten waren den en voelde de warmte van de zjjn na de iange scheiding. Heer- ingeslagen, sinds de Amerikaan- haard. Hoe heerlijk nu bij hen te was bet, dat nu juist op se parachutisten van de 101ste ■7,1n' *-1 samen ken. „Luister eens Bill". De betonwerker stond op, maar voor hij er op bedacht was, raak te de vuist van Pat hem op de kin en tuimelde hij tegen de wand, waar hij versuft bleef lig gen. Stomverbaasd en niet in staat iets te doen, keek Erward toe" en zag hoe Pat zijn geweer greep en over de rand van de trechter klom. „Hou je stil en vertel hem als hij bijkomt, dat ik ben gegaan", fluisterde Pat. Voor Edward iets kon zeggen, was hij verdwenen en zachtjes hoorde Duitse stoomwals Op 16 December 1944 was ge heel onverwacht het offensief van Von Rundsted in de Arden nen losgebroken. Drie legers voorzien van het beste materiaal dat de Duitsers nog konden op- gcioorvi, w on in nns brengen, braken door en joegen voortruisen m o - bet Eerste Amerikaanse leger in wanorde voor zich uit. Maar de 101ste Amerikaanse parachutis ten-divisie hield op het belang- zijn! 'Kerstavond het rumoer was ver- op een perceel land te Nieuwvliet, P. verweerde zich door te zeggen, dat het zijn zuster is die het land in eigendom heeft. Door narig heid tijdens de bezetting kon P. geen eigendom op eigen naam hebben. De eis luidde 15 of 8 dagen. De kantonrechter sprak P. vrij, daar deze volhield, dat het be wuste land niet van hem was. C. S. de S. uit Aardenburg moest zich verantwoorden omdat zijn jeep na een aanrijding ver schillende mankementen vertoon, de. Allereerst deugde de remin- stallatie van de aanhangwagen niet, zodat de aanhanger de voor plaats van het ongeval was de LangewegHerenweg te Aarde» burg. Hij ramde met een P.T.T bestelauto de jeep met aanhanger van de heer De S„ vlasser te Aar denburg. Verdachte bekende vlot, dat taifl De S. niet had zien aankomen Een hoge haag was de oorzaak van dit slechte zicht. Dit ontlokte de kantonrechter, mr Van Meerwijk, de opmerking, dat het met hagen net is als mei kleine kinderen: je moet ze kort houden anders gaat het mooi er- ai. Verdachte werd conform de eis veroordeeld tot ƒ25 subs. 12 dagen. Mej. W. M. R. te Nieuwvljei reed per fiets naar de boot ie Breskens zonder licht op haai' fiets, terwijl het al erg donlter was. De ambtenaar O. M., mr La bret, laakte dit gedrag, daar dooi de jongen hem in de verte zeg- wagen bij zware belasting vooruit het zonder licht rijden de ernstig r\\,ó. oor-doant iir cm mee'" ofuwrio raw Ho hpirtp rirlitinffaari- ste ongevallen gebeuren. gen: „Oké sergeant, ik ga mee! Edward begreep het. Met wat water uit zijn veldfles depte Edward het gezicht van x\ctaiavuiiu t uiuut »»wo v v,* stomd. Het leek wel of de gehelezijn makker, die even later d doen voortleven. „Vrede op aar de" klinkt het langs de hemelen. Vrede daalt in het zondaarshart, dat in aanbidding zich buigt en zich gewonnen geeft aan de Hoogste Liefde. Heiland, wens van alle vromen, Trooster van 't verslagen hart, Mocht elk zondaar tot U komen, Hoe in zond' en schuld verward! „Nieuw Bijbels Dagboekje".) Pat MacCornick, een boom van een kerel met rood haar, barhou- der met d.e bijnaam „de stier", zat diep in zijn kraag weggedo ken en zoog aan een peuk siga ret, die hij juist uit zijn borstzak had opgediept. Het was slecht met de rokerij, de rantsoenen wa ren omlaag, omdat er niet vol doende kon worden aangevoerd. De vliegtuigen waren door de dagenlange mist niet boven het rijke wegenknooppunt Bastogne operatieterrein verschenen om te stand. Zij zou, indien nodig, „droppen". „Juist met Kerstmis" vechten tot de laatste man. Dat mopperde Pat zachtjes voor zich wisten ook de drie mannen, die diep weggedoken in een granaat trechter op de zwaar geschonden helling zwijgend bijeen zaten. Het was Kerstavond en ieder van hen had zijn eigen gedach ten. Edward Green, een jonge bankemployé, zat stil ineengedo ken, de ellebogen op de knieën steunend en het hoofd in de han den. Hij, de jongste van het drie tal, was rustiger dan anders. De jongens mochten hem graag, want Edward had altijd een gees tig woord klaar en werd als een grappenmaker beschouwd, die op het meest critieke moment met een enkel woord de moed er in wist te houden. Dat zijn gees- geen Tl Te'grote'bézWaren'ont- jtigheden zuiver een uiting van moet geen gebruik te maken I zenuwen waren, wist niemand en van 'de mogelijkheid om op 24 Edward zou de laatste zijn, die December as. de winkels langer het vertelde. Op deze avond had hij geen zin in grapjes. Geen woord wilde over zijn lippen komen en zijn gedachten dreven ver van hier, naar het land aan de andere zij- ADVIES VOOR MIDDENSTANDERS Winkels sluiten om 18 uur op 24 December. De commissie van overleg der mïddenstandsvakcentralen, waarin samenwerken de Chr. Middenstandsbond, de Kon. Ne derlandse Middenstandsbond en de Ned Kath. Middenstandsbond, beeft tot de bij deze drie orga- mlsaties aangesloten bedrijven bet verzoek gericht, indien dit dan tot 18 uur open te houden. Dit verzoek is gedaan mede am de voorbereiding van de vie ring van het Kerstfeest voor het personeel te vergemakkelijken. heen. Kerstmis? Oh ja, 't was Kerst avond nu. Je zou het anders niet zeggen in deze hondense hel. Het was op het ogenblik eigenlijk voor het eerst rustig, want de Duitsers hadden de laatste tijd niet afgelaten, ze hadden rijke lijk met vuurwerk gestrooid. En het ergst waren die verkennings troepen, die in hun witte man tels gehuld, in die sneeuwboei bijna niet te zien waren. Voor je het wist waren ze bij je en flo ten de kogels om je oren. Hoe zou het nu thuis zijn? Nou ja, in de bar dan. De gasten zouden zich op deze avond wel flink te goed doen. Och, het leverde in ieder geval geld op en als die lui maar lol hadden, dat was toch de hoofdzaak. Neen, veel zorg be hoefde Pat zich niet te maken. De zaak werd door zijn broer ge dreven, een invalide jongen, die blij was dat hij door Pat's afwe zigheid aan de kost kon komen. Hij zou er wel flink wat van in zijn zak steken, daar was Pat van overtuigd maar ja, je moet een ander ook wat gunnen. natuur en de ganse wereld wachtte op het belangrijke mo ment, het beieren der klokken, die de boodschap verkondigden. Zijn ogen glansden, hij hoorde het kleppen der kerkklokken, die zongen: „Er is een kindeke ge boren..." Een scherpe lichtflits beneden in het dal, gevolgd door een ex plosie, deed Bill tot de werkelijk heid terugkeren. In een fractie van een seconde dook hij neer op de bodem van de granaat trechter, het gezicht in de koude modder en zijn makkers volgden zijn voorbeeld. De granaten volg den elkaar met de regelmaat van een klok op en hun inslagen beulden de helling, fonteinen van modder opspuitend, en kale stammen krakend. Gespannen telden de mannen de seconden tussen de inslagen. Langzamerhand kwamen zij overeind en drukten ze zich in een makkelijker positie tegen de zanderige wand. De projectielen gilden over en langs hen heen en ogen opsloeg. „Pat deed het voor Mary en de jongens, Bill", fluis- I terde hij. Er kwam een flauwe glimlach op het gelaat van de betonwerker. „Een goede kame raad," fluisterde hij. stuwde. Ook de beide richtingaan wijzers werkten niet goed. De eis voor deze overtredingen luidde: 25 voor de rem; lOj voor de linker- en 15 voor de rechterrichtingaanwijzer. Uitspraak resp. 15 of 8 dagen; 5 subs. 3 d. en 10 subs. 5 d. M. D., afkomstig uit Kapelle, verleende geen voorrang aan een van rechts komende auto. De ste ongevallen gebeuren. Eis en uitspraak 2 X 4 sutw 2 x 2d. R. v. d. V., landbouwer te Aar denburg, reed zonder lichten m®< 2 paarden bespannen beladen wa gen. Eis en uitspraak 2 x 15 swbs. 2 X 84 hechtenis. De uitspraak was conform 6e ei6. SCHOOLT AN D V ERZ ORGIN G. Dezer dagen verscheen het jaarverslag van de Schooltandverzorging Vlaanderen". Er waren in het afgelopen jaar hoger zou stijgen en reeds om 11 uur had het Scheldewater al hier de hoogte van normaal hoog- Stichting waterpeil bereikt, terwijl het West Z.-1 uur van hoogwater pas te 1 uur 23 was. Ondanks het stormweer zag 'n 34 scholen bij de Stichting aan-binnenvaart tankscheepje van 100 gesloten met samen 2646 leerlin lingen, waarvan evenwel aan 372 kinderen door de ouders geen toestemming tot behandeling werd verleend, meestal, daar zij, al of niet geregeld, door hun hun inslag kwakte golven nattesjgen tandarts werden gecontro- o n o nn Wriiin enöoiiumratAr r»n aarde en bruin sneeuwwater hun lichamen. op A. C. uur Da Joh. W. 2.30 uur geen 1 BVVll 7 uur Ds. P. A. v. d OOST ZEEUWS-VLAANDEREN VRIJDAG 24 DECEMBER. NED. IIKRV. KERK. Hontenisse: 7 uur Kerstfeestvie- Mng. ZATERDAG 25 DECEMBER. (Eerste Kerstdag.) Axel: 10 uur Ds. P. J. Pennings (Kerkkoor); 2.30 uur Vic. S. den Blaauwen. Hoek: 10 uur Ds. D. A. ten Haaft; 5 uur Kerstfeest Zondagsscholen. Hontenisse: "10 uur Ds. K. Ver- Hulst 10.30 uur Ds. J. Homan. !9as van Gent: 10 uur Ds. Honders. (Zangdienst.) Philippine: 3.30 uur Ds. A. C. Hon ders; 4.30 uur Kerstfeestvienng van de kinderen. Sluiskil9.30 Starrenburg; dienst. Temeuzen: 10 uur Ds. J. Scholten, 's nam. geen dienst. 7 30 uur Interkerkelijke Zang- dienst (Herv. Kerk): Eerw heer G J. van Embden en Ds. H. Pestman. (Medewerking „Lau- damus".) In „Bethel" geen_dienst. Driewegen Vlugt. Zaamslag: 9.30 uur Eerw. heer C, H Heiiboer; 5 uur Zondags school Kerstfeest. GEREFORMEERDE KERK. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. F. L. Schalkwijk. Ter neuzen: 10 uur en 3 uur Ds. H. Pestman. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. D. Middelkoop. GEREFORMEERDE KERK. (Onderh. Art. 31 D.K.O.) Roek: 10 uur en 2.30 uur Ds. K. Deddens. Terneuzen: 10 uur Dst C. J. Breen CHR. GEREF. KERK. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds H. van Leeuwen. Axel: 6.30 uur Ds. H. van Leeu wen in de Chr. Bewaarschool (Ds.' Jan Scharpstraat). GEREFORMEERDE GEMEENTE (Vlooswijkstraat.) Temeuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. Aangeenbrug Hoek: 9.30 uur en 2 u. leesdienst. GEREFORMEERDE GEMEENTE (Gebouw „Pro Rege".) Temeuzen: 10 uur en 3 uur lees dienst. OUD-GEREF. GEMEENTE, Temeuzen: 9.30 uur en 2 uur Ds. A. de Reuver. ZONDAG 26 DECEMBER. NED. HERV. KERK. Axel 10 uur Vicaris S. den Blaau wen; 2.30 uur Ds. P. J- Pennings. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. D. A. ten Haaft. Hontenisse1 0 uur DsK Ver beek. (Zangdienst.)4.30 uur Kerstfeestviering Zondagsschool. Hulst' 10.30 uur Ds. J. Homan. Sas van Gent: 10 uur Ds. A. C. Honders; 4.30 uur Kerstfeestvie ring van de kinderen van de Zon dagsschool. Philippine: 2.30 uur Ds. A. C. Honders. Sluiskil: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. Joh. W. Starrenburg. Terneuzen: 10 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt; 3 uur Vicaris G. J. van Embden. Zaamslag: 9.30 uur Ds. G. Jansma; 2.30 uur Ds. G. Jansma. (Bed. H. Doop.) MAANDAG 27 DECEMBER. Axel: 5 uur Kerstviering van de Zondagsschool. WOENSDAG 29 DECEMBER. Hulst: 2.30 uur Ds. J. Homan. Huwelijksbevestiging. GEREFORMEERDE KERK. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. F. L. Schalkwijk. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. H. Pestman. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. D. Middelkoop. GEREFORMEERDE KERK. (Onderh. Art. 31 D.K.O.) Hoek: 10 uur Ds. K. Deddens. Terneuzen: 10.30 uur Ds. C. J. Breen; 3 uur Ds. K. Deddens, van Hoek. CHR. GEREF. KERK. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds H. van Leeuwen. Axel: 6.30 uur Ds. H. van Leeu wen, in de Chr. Bewaarschool (Ds. Jan Scharpstraat). GEREFORMEERDE GEMEENTE Vlooswijkstraat. Temeuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. Aangeenbrug. GEREFORMEERDE GEMEENTE (Gebouw „Pro Rege".) Terneuzen: 10 uur en 3 uur lees dienst. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. A. de Reuver. LEGER DES HEILS. Terneuzen: Samenkomsten om 10 uur en 7 uur. ROOMS-KATHOLIEKE KERK. Axel: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10.30 uur Hü. Missen. Philippine: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Sluiskil: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Zandstraat: 7.30 uur en 10 uur H.H. Missen. WEST ZEE! JWS-VE A ANDEREN VRIJDAG 24 DECEMBER. Cadzand: 's av. 7 uur Ds. W. S. Hugo van Dalen. (Wijdingsuur.) Oostburg: 's av. 11 uur Ds. W. S. Hugo van Dalen (Kerstnacht dienst; Medew. Herv. Kerkk.) Retranchement: 7.30 uur Ds. J. B. van Bork. (Kerstwijding met medewerking van de jeugdclub.) Zuidzande: 's av. 7.30 uur Wij- dingsdienst. ZATERDAG 25 DECEMBER. (Eerste Kerstdag.) St. Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. S. Blom. 4 uur Kerstfeest Zondagsscholen. Biervliet: 10 uur Ds. C. Blomaard, van IJzendijke. Breskens: 10 uur Ds. J. H. van Beusekom; 5 uur Kerstfeest van de Zondagsschool. Cadzand: 11 uur Ds. H. Kuijlman; 5 uur Kerstfeest Zondagsschool. Hoofdplaat: 10 uur Ds. J. Ejjgen- daal. Nieuwvliet: 10 uur Ds. J. van de Graaff. Oostburg: 10 uur Ds. W. S. Hugo van Dalen. Retranchement: 10 uur Ds. J. B. van Bork. Schoondijke: 10 uur Ds. M. J. W. Schopenhauer. 6 uur Kerstfeest van de Zondags school. Sluis: 9.30 uur Ds. L. P. W. Groen. veld. St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. L. P. W. Groenveld. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendijke: 11 uur Ds. C. Blom- aard. Zuidzande: 9.30 uur Ds. H. Kuil man. ZONDAG 26 DECEMBER. 10.30 uur Ds. L. S. NED. HERV. KERK. Aardenburg: 10.30 uur 's avonds Ds. L. S. Blom. (Kerstnacht- dienst; Medew. Mannenkoor.) Aardenburg: Blom. St. Kruis: 6 uur Gemeentekerst- fSGSt. Biervliet: 10 uur Ds. J. van de Graaff, van Nieuwvliet. Breskens: 10 uur Ds. J. H. van Beusekom. Cadzand: 9 uur Ds. L. S. Blom. 2.30 uur Kerstfeest bejaarden. Hoofdplaat: 10 uur Ds. J. Eijgen- daal. Nieuwvliet: 10 uur Eerw. heer C. .H Heijboer, van Zaamslag 5 u. Kerstfeest v. Jong en Oud. Oostburg: 10 uur Ds. W. S. Hugo van Dalen; 5 uur Kinder kerst feest Zondagsschool. Retranchement: 5.30 uur Kerst feest van de Zondagsschool. Schoondijke: 10 uur Ds. C. Blom- aard, van IJzendijke. Sluis: 4.30 uur Zondagsschoolkerst feest. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendijke: 10 uur Ds. M. J. W. Schopenhauer. 5 uur Kerstfeest met de Zon dagsschool. Zuidzande: 5 uur Kerstfeest Zon dagsschool. MAANDAG 27 DECEMBER. Waterlandkerkje: 4.30 uur Zon dagsschoolkerstfeest. Plotseling schoof er een hoofd over de rand van de trechter en met een lenige zwaai plofte een vieze, bemodderde figuur naast hen neer. De mannen grepen naar de wapens, maar het was niet nodig. De nieuwgekomene bleek een sergeant te zijn, die uit deze put een vrijwilliger kwam halen om met hem naar het dal te gaan. „Ik kom zo terug", zei hij, „even hiernaast nog een mannetje halen". En weg schoof hij door sneeuw en modder naar een andere put. De mannen keken elkaar aan. „We zullen er om loten, jongens" stelde Bill voor. De anderen knikten zwijgend. Geen van hen had veel zin in dit gevaarlijke karwei, maar wilde toch de an deren er niet voor laten opdraai en. Bill zag het aan hun gezich ten. Met zijn mes trok hij een cirkel in het zand en zette er een stip middenin. „Wie het dichtst bij de roos spuwt gaat mee" stelde hij voor. „Kom Pat, spuw eens!" moedigde hij de barhou- der aan. Vanonder zijn helm keek MacCornick zijn makker spot tend aan. „Echt een manier van jou, om een gokje te maken", meesmuilde hij. „Er is er geen in de compagnie, die kan spuwen als jij". Pat tuitte zijn lippen en mikte. Hij trof de rand van de cirkel. „Nou jij, kleuter!" Bill duwde Edward recht voor de cirkel. „Eigenlijk is het niet eerlijk, Bill", protesteerde hij, „ik kan het niet zo goed als jij". „Leuter nu niet, maar doe iets", mopper de de lange betonwerker. Edward deed wat hij kon, maar hij miste, ruimschoots naast de cirkel, j Lachend kwam Bill naar voren, schoof zijn helm iets naar achte-1 ren, mikte en trof midden in de roos. „Zo, het is voor elkaar, ik ga mee. Jongens, julie weten het hé, als mij iets overkomt, gaat één van julie naar Mary en de jongens'. Ze knikten zwijgend. Pat staarde omhoog, waar duizenden sterren twinkelden in de ijle vrieslucht. Was het niet onbillijk, Bill te laten gaan? Hij had een vrouw en drie jongens, waar hij dol op was en die vol verlangen uitkeken naar de te rugkeer van hun man en vader. Stel je voor, dat hem iets over kwam. Hij zou Mary niet onder de ogen durven komen om te vertellen, hoe alles gegaan was en hoe zij hem na een dergelijke oneerlijke loterij hadden laten gaan. Ongeveer de helft van de leer lingen (1181) hadden een behan deling nodig. Het aantal vullin gen bedroeg 1352. Er zijn thans bij de Stichting 4 tandartsen werkzaam, die ieder een vaste behandelmorgen heb ben. Het instrumentarium werd regelmatig met huurauto's naar de scholen gebracht. De Stichting bestaat thans 5 jaar. Destijds werden de werk zaamheden begonnen met in totaal 458 leerlingen. De storm. Door het stormweer is er we der ernstige stagnatie ontstaan in de bootverbindingen van Zeeuws-Vlaanderen. Was het vorige week de mist, die de bewoners van Zeeuws- Vlaanderen dupeerde, thans wa ren het de golven, die door de storm de oevers van de Schelde beukten en de bootverbindingen uitschakelden. Wederom kwam tot uiting de belangrijkheid van de busdienst der Z.V.T.M. naar Breda v.v. en zal het voor de desbetreffende autoriteiten wel duidelijk zijn ge worden dat deze busdienst onher roepelijk gehandhaafd dient te blijven. Door de Nederlandse Spoorwe gen werd de reizigers naar Z. Vlaanderen zelfs aangeraden ge bruik te maken van deze busver binding. I De veerdienst Perkpolder I Kruiningenhaven werd des mid dags om 1 uur 20 stop gezet, waarna te 4 uur 20 deze veer dienst normaal werd uitgevoerd. De veerdienst TerneuzenHoe- dekenskerke werd eveneens om 1 uur 20 gestaakt en bleef de boot verder in de haven van Ter neuzen gemeerd. De veerdienst Vlissingen- Breskens werd reeds om half 11 stilgelegd en bleef de boot tot 4 uur in de haven van Vlissingen liggen. Daarna werd de dienst hervat tot te 8 uur de overtoch ten weer beëindigd werden. Had het water in de nacht van Woensdag op Donderdag een ab normale hoogte bereikt, Donder dagmorgen was het reeds vroeg te zien, dat bij het volgende tij het water door het steeds in hevig heid toenemend stormweer, nog Als een beeld zo onbeweeglijk tuurde Pat naar de hemel. Er was een ster, een mooie grote, helder flonkerende ster, waarvan hij zijn ogen niet kon afhouden. De ster werd steeds groter en groter. Hij meende er iets in te zien. Zijn ogen traanden van het ingespannen turen. Ja, nu zag hij het duidelijk. In de ster stond een kribje en in dat kribje lag een kind. Het lachte vriendelijk vriendelijk en trappelde met zijn beentjes. Het kwam steeds dich terbij en plots herkende hij dat kindje, het was Bill's jongste zoontje, zoals hij die op foto's van zijn makker had gezien. Het kind je lachte en strekte de handjes naar hem uit. „Ja, je vader komt gauw terug, kleine bengel," Franse oorlogsschepen hebben in de nacht van Maandag op Dim dag bij kaap Falaise, 100 km ten N. vlan Viny Vinh, een vloot vissersschepen en jonken met 2500 vluchtelingen uit Noord-Vietnaim aangetroffen. De schepen met vluchtelingen zijn naar Zuid-Vietnam bege leid. Franse vlooteenheden blijven in dit gebied patrouilleren om eventuele .andere schepen met vluchtelingen op te vangen en te escorteren naar Frans gebied. Wegens overvloed van copie moet het vervolgverhaal „De Scheepsbouwer" blijven over staan. RED. ton, nog kans, na een zeer moei iijke reis van Hansweert, de mid denhaven alhier binnen te lopen. Rond het middaguur werd de verscherpte dijkwacht ingesteld en kwam het dijkleger de dijk wacht versterken, terwijl ook het versterkte dijkleger C werd opge roepen. Langs de gehele Scheldekust heerste spanning en stond over al het dijkleger met de gevorder de paarden en tractoren met wa gens en aanhangwagens gevuld met zakken zand, rijshout enz., gereed, om, waar dijkbreuk dreig de, in te grijpen. Op hoogst loffelijke wijze heeft het personeel van de Centraal- post in het gebouw der Zeeuws- Vlaamse Waterl. Mij in de Axelse- straat alhier van haar taak ge kweten, evenals 't personeel van de centraalpost in het gebouw van het waterschap „Het Vrije van Sluis" te Oostburg. Zowel In West als Oost Zeeuws- Vlaanderen stond, de centraal post jn voortdurende verbinding hetzij per telefoon hetzij recht streeks per mobilifoon met de dijkwachten op de talrijke dijk- posten, zomede met de provincia le post te Middelburg. Op de Scheldekade stond een grote menigte naar de hoog op- gezwiepte golven en naar het steeds stijgende water te kijken. De beide hoofden van de haven- dammen, die aan 't einde geheel door de golven werden over spoeld, hadden het zwaar te ver duren, evenals de polderdijken waar de golven tegenaan beuk ten. De weg naar de Provinciale boot stond reeds lang vóór hoog water geheel blank, zodat de bootverbinding reeds automa tisch werd uitgeschakeld. Vanaf de z.g. stenen beer aan de Oostsluis naar de Griete zag men herhaaldelijk de golven over de dijkkruinen slaan en was de toe stand aldaar kritiek te noemen, daar telkens het zeewater klei grond van de dijken afspoelde. De dijk bij Zeebrug nabij Osse- nisse kreeg het zó kwaad te ver antwoorden, dat in allerijl ver sterkingen moesten worden aan gebracht. Bleef het water geruime tijd na hoogwater zeer hoog staan, naar mate het uur van laagwater na derde zakte het water snel e" was des avonds de waterstand buiten verwachting laag te noe- 111 Daar de storm onverminderd voortduurde, wachtte men met spanning het volgend hoogwater getij af en werden alhier zakken zand in gereedheid gebracht voor de dijkverhoging aan het vissers haventje en de zijstraten van de Scheldekade en de afsluiting van de Nieuwstraat en Westkolk- straat Gelukkig kwam te ongeveer 10 uur het geruststellend bericht binnen, dat te Cadzand het water zakkende was en de afbrokke ling van de zeedijk van de in ge vaar verkerende Zwartepolder zich niet had voortgezet en- al daar het gevaar als geweken kon worden beschouwd. Ook de dijken van de polders in Oost Zeeuws-Vlaanderen hebben stand gehouden en juist vóór het ter perse gaan van ons blad was ook hier het gevaar voorbij. Te Breskens stond gistermor gen reeds om half 11 het haven terrein blank en was het water eerst te half drie des middags zo ver gezakt, dat de aanlegplaats van de boot weer bereikbaar was. Te Perkpolder moesten de pas sagiers, die met de boot van 1.20 uur waren aangekomen, tot 4 uur op de boot blijven, daar het haventerrein onder water stond. De wachtende auto's moesten afgesloten. Te 4 uur was Kei water voldoende gezakt, dat de veerdienst op Kruiningen haven kon worden hervat. Kerstviering Ned. V«r. voor Huisvrouwen. Woensdagavond had in „La Belle Vue" de Kerstviering plaats van de afd. Temeuzen van de Ned. Ver. voor Huisvrouwen. De avond werd, bij ontstentenis van de presidente, geopend door mevr. Visser-Verloop, die de aan wezigen een hartelijk welkom toeriep, in het bijzonder de gaste van deze avond, mevr. Aaf je Top Nadat gezamenlijk „Nu sijt wal lecome" was gezongen, trad hei „Huisvrouwenkoortje" onder lei ding van mevr. De Koek, met pia nobegeleiding van mevr. De Nie. voor het voetlicht. Vervolgens hield Aafje Top haar voordracht „De Vierde Wijze", die door de aanwezigen met aandacht werd gevolgd. Na de hierop volgende pauze was het andermaal de beurt aa» hét „Huisvrouwenkoortje", dat op zeer verdienstelijke wijze eui ge Kerstliederen ten gehore bracht. Aafje Top besloot i»et „Kerstpoëzie". Aan het eind van de avond bracht mevr. Visser de gaste dank voor haar boeiende voor dracht, waarna tot slot gezamen lijk het „Stille Nacht" werd ge zongen. I' ropagïuula-avoad „Paolo SopmriT. In de zaal van café ,,'sLands Welvaren" hield de accordeon ver „Paolo Soprani" Woensdag avond een propaganda-avond. Het doel van deze avond was. zoals de voorzitter, de heer A. J. Jansen, In zijn openingswoord int een zette, in het algemeen meer aandacht van de ingezetenen voor deze vereniging te verkrijge». Het bestuur wenst meer beoele naars van accordeon, mandoline of guitaar op het spoor te komen, die deze instrumenten meer op eigen houtje bespelen. Spr. wees er op, dat deze veel missen, en de moeite, die zij er zich voor ge troosten, nooit ten volle kan be loond worden. Immers misse* zij meestal een kundige leiding en het samenspel. Hun prestaties zullen dus steeds onder het bc reikbare blijven. Spr. wees er ver volgens op, dat de directeur, de heer Jasper Anthomsse uit Bier vliet op muzikaal gebied voldoen de bekendheid heeft verworven, dat iedere leerling zich geheel aan zijn leiding kan toevertrou wen. Alvorens met het programma aan te vangen, gaf de heer A* thonisse nog een korte, en uit de aard der zaak meer technische uiteenzetting. Spr. zeide, dat de tijd van het schippersklavier (de trekharmonica) reed9 lang voor bij is en dat de hedendaagse ae cordeon reeds een dusdanige per fectie heeft bereikt, dat dit i» strument ook toegang heeft ge kregen tot de concertzalen en naast de klassieke instruments* 'n gelijkwaardige plaats inneemt. Als demonstratie van hun kim nen gaven de (meest) nog ze«r jeugdige leerlingen enkele num mers ten gehore, o.a. de „Feest marsch" van H. Langerak, „Ba lasika," een potpourri van Rus sisehe melodieën, een Musette- wals, gespeeld door één der leer lingen, en ten slotte de bekende „Donauwellen" van Ivanovitcb. Met de keuze dezer nummers wilde de heer Anthonisse aanto nen, dat het beslist niet in de he doeling der vereniging ligt de ag. „schlagers" de „ééndagsvliegen' te spelen, maar de semi-klassie- ke muziek. Het was te betreuren, dat het aantal belangstellenden vèr be neden de gestelde verwachtingen bleef. De prestaties van de leer lingen van „Paolo Soprani" zijn het beluisteren meer dan waard, afgezien van het feit, dat het niet alleen de bedoeling is de jonge mensen een instrument te leren bespelen, maar vooral ook om achter de coupure blijven, daarhen in de geheimen der muziek deze elk ogenblik: kon worden i in te wijden en hen zó in de

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2