DE NOORD-WESTER STORM SCHEPEN IN NOOD Dijk hij Stellendam en Ridderkerk doorgebroken WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en HAANSTANDEN DE STORM OVER EUROPA Italiaanse Kamer ratificeert de Parijse overeenkomsten VRIJDAG 24 DECEMBER 1954. 10e Jaargang No. 3338. Polder ,,Hei Molengors'' ondergelopen Sloep met circa 15 20 man omgeslagen v Mededeling DE THEE OPNIEUW DUURDER Neemt Australië bestuur van Salomoneilanden en nieuwe Hebriden over De aardbeving te Eureka HET KERSTFEEST OP SOEST DIJK «sering Dfi Afcoruicment: l*<-r<«rvz."-n Dlxeeteur-Hoofdredaetear I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactieadres: Telefoon 2073 er 255 0 N5 5 uur uitsluiten»! 3073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per mfiand f 1,80: per wede 48 cent. Losse ara 8 at. DE VRIJE ZEEUW VerseSujBt dageSS» Uitgeefster N V. v/h Firma P. J. van da Sande. Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum pes advertentie '2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 itgeia T i iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 3 uur. Voor net Maandagnummer: Zaterdegs 10 uur. Co dïjfe vrni do poidea' „Hot Mgotasgar»" bij St^leatlaa» is ntederdapinüldag op vtjf plant- «a» doorgebroken. Dit ts ge beterd omstreek» half drie, toen d« rloed op het hoogst was. Woord at de polder tijdig- was ge- evMucertl er wonen 98 gezin nen bi zijn geen pesrsooaiyke ongeiuJkken voorgekomen. De polder staat geheei onder water. Het water staat nu gelijk neet <je Molenkade, één van de dijken die het dorp Stellendam beschermen. Deze dijk is be bouwd en in verscheidene huizen staat water. De sloppen tussen de huizen zijn met zandzakken opgestopt om overslaan van het water te voorkomen. De burgemeester van SteUen- d«r* heeft alle mannen beneden de veertig jaar opgeroepen om zBMdzakken te vullen en aan te brengen. Men is niet geheel ge- mat op wat er bij de volgende vloed zal gaan gebeuren. De geëvacueerde 96 gezinnen uit de polder „Het Molengors" ondergebracht in het dorp Stellendam. Bij Ridderkerk is een 2.80 m hoge buitendijk langs de Noord ap drie plaatsen doorgebroken, tengevolge waarvan de pokiers Donkersloot en Woude zijn on dergelopen. Deze polders hebben een gezamenlijke oppervlakte van ongeveer 30 ha. Reeds in de k»op van de middag, toen het water over de dijk heen spoelde, is begonnen met de evacuatie van een deel van de 1700 inwo ners. De doorbraken kwamen daarna, om ongeveer 4 uur. De gaten hebben resp. een lengte van 40, 20 en 10 meter. Voor de vier meter hoge hoofd- dijk bestaat op het ogenblik geen gevaar. Vrijdagochtend om streeks 4 uur wil men trachten de dijkgaten te dichten. In de woningen in de polders staat het water 80 cm hoog. Politie, B. B. en dijkleger zijn paraat. In Zeeland en Zuid-Hol- land C-telegram voor B. B. In Zeeland en Zuid-Holland is Donderdagochtend het C-tele gram voor de B. B. uitgegeven. Dit houdt in, dat de provinciale posten en de kringpos ten van de B. B. worden betrokken. Hier en daar zijn mobllofoonposten inge richt, die in geregeld contact stonden met de provinciale pos ten. Polder bjj Cadzand kan gevaar lopen. De Zwartepolder bij Cadzand, die in 1953 'onder water heeft ge staan en sindsdien opnieuw is bedijkt, kan bij aanhoudende storm en hoogwater opnieuw ge vaar lopen. Het stuk dijk dat langs de zee loopt is beschadigd. Ongeveer 70 mannen zijn doen de een bekisting aan te brengen. Ook de nooddijk die is aangelegd medegdeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagoch tend tot Vrijdagavond. Afnemende wind. Harde tot krachtige wind tus sen noordwest en noord. Guur weer met regen-, hagel- of sneeuwbuien. VRIJDAG 24 DECEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden NEN v.m. 1.12 1.47 2.27 2.37 n.m. 1.20 1.55 2.35 2.45 ZATERDAG 25 DECEMBER. v.m. n.m. Breskens 1.47 1.58 Terneuzen 2.22 2.33 Hansweert 3.02 313 Walsoorden 3.12 3123 ZONDAG 26 DECEMBER. v.m. n.m. Breskens 2.23 2.36 Hansweert 3.38 3.51 Walsoorden 3.48 4.01 MAANDAG 27 DECEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.55 3.30 4.10 4.20 n.m. 3.12 3.47 4.27 4.37 ZON MAAN op onder op onder Dcc. 24 8.47 16.32 8.14 15.44 26 8.48 16.32 8.58 16.44 36 8.48 16.33 9.34 17.52 27 8.48 16.34 10.02 19.05 8.48 16.35 10.24 20.19 voor de bouw van de nieuwe zee sluis in Cadzand is beschadigd. Het gevaar bestaat, dat deze dijk zal breken, waardoor de bouw put zou onderlopen. Dak va» school in Breda. Eén dode. Door een hevige windruk is Donderdagochtend het dak afge licht van een houten noodschoot in het Heuvelkwartier te Breda. In deze school waren drie klas sen ondergebracht. Van de St. Agnesschool. Toen het dak werd opgetild, hebben de wanden van het gebouw het be geven met het gevolg, dat twee klassen, waarin zich ongeveer 90 meisjes gevonden met de onder wijzeressen onder de ravage te recht zijn gekomen. Ogenblikkelijk werden brand- weer en politie gewaarschuwd, die uit de puinhoop een 10-jarig meisje levenloos heeft tevoor schijn gebracht. Van de overige kinderen zijn er zes min of meer gewond. Toen het ongeluk gebeurde ontstond er een paniek. De kinderen zijn ondergebracht in het vaste schoolgebouw. Daar probeerde men te controleren of alle kinde ren aanwezig waren. Dit ging niet, doordat vele kinderen in hun angst naar huis waren ge lopen. Het derde lokaal, dat door de kleuterschool werd gebruikt, was op het moment van de ramp niet in gebruik. Veel lichte schade in 's-Gravenhage. De Haagse brandweer was de gehele dag druk in de weer. Uit allerlei delen van de stad kwa men meldingen over lichte stormschade: omgewaaide recla meborden, afgebroken boomtak ken, naar beneden gekomen dak goten, dakpannen en dergelijke moesten worden opgeruimd. Voor zover op dit ogenblik bekend is, zijn tot nog toe geen persoonlijke ongevallen voorgekomen. Dotleiyk ongeluk in Rotterdam. Donderdagmorgen is op de Baanweg te Overschie een wiel rijder opgenomen door een ruk wind, waardoor hij kwam te val len en werd aangereden door een autobus. Hij werd naar het zie kenhuis Bergweg vervoerd, waar bij aankomst bleek, dat hij was overleden. Dak van hotel gewaaid. Om half elf is Donderdagmor gen door de hevige storm het dak van het nieuw gebouwde Hotel De Vries te Callantsoog af gewaaid. Van de nieuwe dijk, die in het afgelopen jaar is aangelegd, is een stuk afgeslagen. Bodedienst Vlissingen gestaakt. Omstreeks kwart voor twaalf is de zgn. rede-dienst van het loodswezen te Vlissingen tijdelijk gestaakt. Dit is een zeer zeld zame maatregel. De loodsdienst Vlissingen Oostgat was reeds eerder gestaakt. Garnizoenscommandanten houden troepen gereed. Aan de garnizoenscommandan ten van de koninklijke landmacht is Donderdagmorgen het zoge- i naarnde „telegram B" uitgegaan. Daarin is hun verzocht troepen gereed te houden voor het geval een beroep om hulpverlening op hen zou worden gedaan. Nader meldt de legervoorlich- tingsdienst, dat het telegram B uitsluitend geldt voor het district Zuid. Dit district omvat het ge bied tusen Zeeuws-Vlaanderen en IJmuiden. Alle andere garni zoenscommandanten hebben tot nu toe telegram A ontvangen, waarin zonder meer mededeling wordt gedaan van het optreden van hoge waterstanden. Boom op kinderen te Dieren. De zware storm heeft in Die ren in de nacht van Woensdag op Donderdag danig huisgehou den. Tal van zware bomen moesten het ontgelden, zodat Donderdagmorgen verscheidene wegen versperd waren. Tegen negen uur Donderdagmorgen stond aan de spoorwegovergang aan de Harderwijkerweg te Die ren vier kinderen voor de afge sloten spoorboom te wachten. Met veel geraas viel plotseling een grote boom door de hevige stormwind 'omver. Een ongeveer 14-jarig meisje kwam onder de boom terecht en werd zwaar ge wond. Zij kreeg een verbrijzelde linkervoet, een gebroken lende wervel, een gebroken linker bo venarm, alsmede een gapende hoofdwonde aan het achterhoofd en een shock. Spoedig waren vier geneesheren uit Dieren aan wezig om het zwaargewonde meisje eerste hulp te verlenen, waarna het per auto naar het ziekenhuis te Velp werd ver voerd. De drie andere kinderen kregen slechts licht lichamelijk letsel. Van een kleine luxe bestel wagen, die zich eveneens ter plaatse bevond, werd de gehele voorzijde in elkaar gedrukt. I)ak van kleuterschool afge slagen in Amsterdam. De hevige storm met zware rukwinden, gaf de politie en de brandweer te Amsterdam han den vol werk. Van een nood- school voor kleuters aan de Van Gilsenstraat in de tuinstad Slo- termeer greep de wind een deel van het dak, tot grote ontstelte nis van de in de lokalen zitten de peuters en het onderwijzend personeel. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. De kleuters zijn naar huis gestuurd; het gat in het dak heeft men pro visorisch gedicht. Verder hebben de uitschietende winden een aantal bomen geveld en de nodige daken beschadigd, tot ongerief van de bewoners. De brandweer is ook uitgerukt naar de nieuwe Houthaven nabij de nieuwe Hembrug, waar een woonscheepje in zinkende toe stand verkeerde. Het ligt in de Vlothaven bij het Houtveen en er bevonden zich geen mensen aan boord. Aangenomen wordt, dat de bewo ners met vacantie zijn. De brandweer heeft de inboedel van het scheepje gehaald en bij buren ondergebracht. De marine houdt zich gereed De Marine-voorlichtingsdienst deelde Donderdagmiddag mede, dat het personeel van de Kon. marine, dat thans dienst doet, zich gereed moest houden voor een eventueel optreden bij een mogelijke watersnood; het mocht dus niet gaan passagieren. De verloven waren niet ingetrokken. Alle veerdiensten In Zeeland gestaakt. De A.N.W.B. deelde mede, dat tengevolge van de hoge water stand alle veerverbindingen met Goeree-Overflakkee en de Zeeuw se eilanden waren verbroken. Reeds Donderdagochtend moest worden besloten het veer Helle- voetssluisMiddelhamis te sta ken, waarop spoedig het veer Anna JacobaZijpe volgde. Kort daarop kreeg de A.N.W.B. de mel ding binnen, dat ook de veer diensten NumansdorpDen Bom mel en DintelsasOoltgensplaat waren uitgevallen. Tevens ont ving de bond bericht, dat de veerdiensten van de provinciale stoombootdienst in Zeeland wa ren gestaakt, zodat ook Schou wen, evenals Noord-Beveland per boot onbereikbaar is. Zeeuws- Vlaanderen was toen alleen nog via Antwerpen te bereiken. Schiphol. Het luchtverkeer op Schiphol ging gisteren gewoon door. De wind stond recht op het aan de Oostzijde van het veld staande stationsgebouw. Voor het starten en landen maakten de vliegtui gen gebruik van de loodrecht op het stationsgebouw aangelegde baan. Door de storm maakten de toestellen zeer vlugge starts. De waterstand in IJmuiden hoger dan in 1953. Donderdagmiddag omstreeks Half drie was de waterstand te IJmuiden 3,20 N.A.P., dat is 6 cm hoger dan in de rampnacht van Februari 1953. De normale stand is 1,16 m. Van de pieren was niets meer te zien, men zag slechts een kokende schuimmassa over de zeer hoge golfslag. Polders ingevloeid. Donderdagmiddag is te Zuid- land de buitenpolder Beninger- waard gedeeltelijk ingevloeid. Een half uur lang heeft het wa ter een hoogte van 3.65 boven N.A.P. gehad, waardoor de krui nen van de golven over de kruin van de dijk kwamen De polder is ontruimd. De dijken in Ooltgens plaat hebben tot nu toe het door de storm hoog opgestuwde water doorstaan. Slechts enkele polders vloeiden in. Omdat men het water niet kon lozen, is de polder Reiderland in de prov. Groningen ingevloeid. De toestand in Rilland-Itath. In de dijk van de Reijgerbergse I polder zijn boven de steenglooi ing enkele gaten geslagen. Het Idijk'leger, dat reeds was gemobi liseerd, heeft noodvoorzieningen getroffen. De waterstand bij Bath was Donderdagmiddag 4.40 m N.A.P., hetgeen een meter lager is dan in de rampnacht van 1 Fe bruari 1953 toen de polder over stroomde. Bemanning SteUendamse reddingboot redde kinde ren uit brandend huis. Donderdagmiddag was de red dingboot „Koningin Wilhelmina" van Stellendam geallarmeerd voor twee schepen, die ter hoogte van Willemstad in nood zouden verkeren. Het bleek loos alarm te zijn. De bemanning van de reddingboot ging in Willemstad even aan wal. waarbij zij, lopende door een straat, een huis ontdekten dat in brand stond. De mannen gingen hier toen binnen, waarhij bleek dat zich in het huis drie kinderen bevonden. Doze werden door hen in veilig heid gebracht, terwijl zij de brand wisten te blussen. Afsluitdijk licht beschadigd. Tengevolge van het ruwe weer is de steenglooiïng aan de buiten kant van de afsluitdijk licht be schadigd. De schade is voorna melijk aangericht op die plekken, waar de glooiing nog niet is voor zien van bazaltstenen. Men is na melijk nog niet geheel klaar met het herstel van de schade, die tij dens de watersnood van het vori ge jaar werd aangericht. 't Britse schip „Herian Coast" heeft Donderdagavond geseind dat het, toen het op de positie 54 graden 17 minuten 5 seconden Noorderbreedte en 6 graden 27 i minuten Oosterlengte was, rode fakkels waarnam van 'n redding- boot waarin zich ongeveer 15 k j 20 personen bevonden. Spoedig j. daarop is de reddingboot omge- I slagen. De „Herian Coast" poog- kle daarop overlevenden te vin den, maar meldde later dat het niemand had ontdekt en de reis voortzette. Het Zweedse schip ,,Rolf Bil- ler" dat omstreeks half acht Don derdagavond ter plaatse kwam kon evenmin iets vinden. Het seinde dat er twee schepen in de nabijheid waren, maar dat er niets van overlevenden viel waar te nemen. Ned. schip over tijd. Scheveningen-Radio heeft de scheepvaart verzocht uit te zien naar 't Ned. motorschip „Peter". De „Peter" is van Brünsbüttel onderweg naar Boston (Eng). De laatste bekende positie was van 21 December des middags vier uur. Toen was het schip 150 mijl van Boston. Man overboord: Het Engelse schip „Cambray" heeft gemeld, dat het een man heeft verloren. Het schip voer, toen het bemerkte dat één der bemanningsleden overboord ging, ongeveer 55 mijl W. ten Noorden van Den Helder. Kustvaarder op Ameland gestrand. Om half elf is de Nederlandse kustvaarder ,Diet" bij Ameland gestrand. Het schip ligt rustig op het strand bij paal 15, dat Is on- veer 2 km ten O. van Nes. De reddingsploeg is met het whipper- toestel naar het schip, dat vijf man aan boord heeft. Doordat er te weinig water staat kon de reddingboot geen hulp verlenen. Niets meer gehoord van de „Petra" en de „Gerda Toft". Van het 1.371 ton metende Zweedse schip „Petra" en van het Deense 2.878 ton metende schip „Gerda Toft" heeft men niets meer vernomen. Men neemt aan, dat de vaartuigen zijn gezon ken. j Aan schepen, welke het gebied waar de schepen zijn verdwenen ongeveer 100 mijl ten N.O. van Terschelling passeren is ver zocht uit te zien naar eventuele overlevenden of wrakstukken. In het N. van West Duitsland zijn, voorzover Donderdagmid dag bekend was, in totaal zeven i personen omgekomen door de j zware storm, die hier en daar ernstige schade heeft aange richt. Vooral uit Keulen, Bonn, Düsseldortf, Osnabrück en Mini ster wordt stormschade gemeld. Het grootste Britse passagiers schip „Queen Elisabeth" (83.000 ton) kon Donderdag niet uit Southampton vertrekken naar Cherbourg en New York. Door de zware storm werd ook het Nederlandse m.s. „Oranje" (20.186 ton), dat 90 passagiersin i Southampton aan land had moeten brengen, opgehouden bij het eiland Wight. Tot Donderdagmiddag eisten de zware stormen tien doden in West-Duitsland, n.l. vijf in Frank fort aan de Main door het instor ten van twee gebouwen en vijf in Noordrijn-Westfalen. In Koblenz werd een bouwvak arbeider van een huis geslingerd en levensgevaarlijk gewond. Vijfduizend man troepen ston den Donderdag in België klaar om te hulp te komen, indien er dijken zouden doorbreken. In Ostende, waar bepaalde straten reeds onder water stonden, ging de politie van deur tot deur om te waarschuwen voor gevaar bij hoogtij Donderdagnacht na 12 juur. Een 56-jarige man, Joseph Tutyen, kwam in een kanaal te recht en verdronk, toen een hou ten brug, huiten Antwerpen, die hij passeerde door een windvlaag zeven meter de lucht in werd ge zogen. Donderdagavond is de top van een 20 meter hoge Kerstboom op het Middeleeuwse stadsplein te Brussel afgebroken. Leden'van .de brandweer waagden hun le ven om de top te verwijderen met het oog op de bevolking, die op t plein haar Kerstinkopen deed. De boom was een geschenk wan Finland, aan welk land dit jaar het „lichtfestival" in België was opgedragen. In NoordJDuitsland is 't groot ste gevaar voorbij. Leden van de brandweer te .Toulon (Frankrijk) hielpen vrou wen en kinderen uit hun huizen te ontsnappen, waarop bomen waren gevallen. Bij de haven werd een vrachtauto van drie ton omvergeblazen, de bestuur- 'der werd ernstig gewond. Te Kopenhagen (Denemarken; werden huizen aan de waterkant overstroomd, evenals de straten in Aalborg in Jutland. I Een net van electrische kabels (in Oost-Berlijn werd beschadigd, aldus Radio-Oost-BerEjn. In Thu- ringen en Saksen werd de electri- citeltsvoorziening tijdelijk uitge schakeld om reperatie mogelijk te maken. In het binnenland van West-Eu ropese landen viel veel sneeuw. Nader wordt gemeld, dat tot nog toe sinds Woensdag vijftien personen in het stormweer in WestDuitsland om 't leven kwa men en dertig gewond. De Italiaanse kamer van afge vaardigden heeft de Parijse over eenkomsten betreffende de ver dediging van het Westen gerati ficeerd. 335 stemmen zijn vóór uitge bracht en 215 tegen. Het wetsvoorstel ter bekrach tiging van de aecoorden, dat een artikel bevatte, werd gesteund door de christen-democraten, li beralen, republikeinen, sociaal democraten, monarchisten en neo-fascisten. Tegen stemden de communisten en hun linkse socia listische bondgenoten, alsmede twee christen-democratische „re bellen". Voor de slotstemming had de minister van Buitenlandse Zaken, prof. Gaetano Martino, meege- deeld, dat de regering na de be krachtiging van de Parijse ver- dragen alles in het werk zal stel- len om een Europese conferen tie, waaraan ook de communis tische landen zouden moeten deelnemen, te beleggen voor het uitwerken van een stelsel voor collectieve veiligheid en controle op de bewapening, met inbegrip van atoom- en waterstofwapens. In verhand mei het Kerstfeest zal ons blad Zaterdag 25 December NIET verschijnen. t VOOR VLUCHTELINGENHULP WEER 23.000 GULDEN ERBIJ. Het comité Vluchtelingenhulp heeft Donderdag 23.000 gulden ontvangen. De stand is nu gewor den: 2.544.000 gulden. Naar wij uit vakkringen verne men zijn met ingang van Donder dag 23 December de theeprijzen gestegen met 12 t/m 14 cent per ons. De verhoging is het gevolg van de aanhoudende hausse op de we- reldtheemarkt. De koffieprijzen ondergaan geen verandering. Australië overweegt het be stuur van twee eilandengroepen in de Stille Oceaan, het protec- toraatsgebied de Salomonseilan den en de Nieuwe Hebriden, van Groot-Brittannië over te nemen, aldus meldde de „Melbourne Herald" Donderdag. Groot-Brit tannië bestuurt de Nieuwe Hebri den tezamen met Frankrijk, Beide eilandengroepen liggen ten Z.-O. van Nieuw-Guinea. Als gevolg van de aardbeving, waardoor de tCaliibrnische plaats Eureka is getroffen, is ongeveer veertig millioen liter water uit het waterreservoir van de stad weggelopen. Er is nu nog geboeg voor twee en een halve dag. Deaardbeving heeft aan één persoon het leven gekost, terwijl vijftig tmeniTen licht werden ge wond. De aangerichte schade wordt op meer dan twee millioen dol lar gesdhat. &K In de grote garage van de ka zerne van de Kon. marechaussee naast 't paleis te Soestdijk heeft de Nederlandse koninklijke fa milie Woensdag 22 December met het personeel van het paleis Kerstfeest gevierd- In het programma van Kerst zangen; Kerstmuziek, dat ook omvatte Bijbellezing door H. M. de Koningin en een Kerstrede door Prins Bernhard, was ook opgenomen het Kerstspel „Van overal naar Bethlehems stal", waarin Prinses Marijke één van de rollen vertolkte. Prinses Marijke ais Stientje, het Hollandse meisje, in het Kerstspel, het andere meisje heet Geertje. De overige spelertjes zijn kinderen van het personeel in het paleis. Foto-A.N.P.)

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1