Uit de Provincie JEUK De blauwe auto De berging van de „Brederode het vlaggeschip van Witte de With 1B.1. DE ZAAK HUYSMANS Wat brengt de Radio? Gooise inbreker met eigen auto ingerekend Ongerustheid bij de landbouw over de melkprijs TERNEUZEN. „f=oS:'v™M AXEL. GOES. HANSWEERT. VLISSINGEN. IJZENDIJKE. Chinese studenten richten verzoek aan Ham Marskjoeld Twee woningen in Poortuga! afgebrand AGENDA „Naast U is mijn plaats." De afd. Terneuzen van de P. v- d. A. kan terugzien op een zeer geslaagde avond, toen Dinsdag j.l. een goed gevuld Concertgebouw enige uren intens heeft genoten vaif een bijzonder toneelstuk, ge titeld „Naast U is mijn plaats." Dit transformatiestuk bestaat uit 10 monologen, waarbij de auteur Aan het slot van de avond was mevr. Maris aller tolk, toen zij spreekster en medewerkers dank bracht voor hun medewerking. Hoogst voldaan over het geno- tene, keerden alle aanwezigen huiswaarts. Bij de landbouwhuishoudschool Niet minder was het typische lokaal onder de Hervormde kerk toren, dat nog tijdelijk tot het do mein van de Axelse Landtoouw- vastleggen. Enny Molsde Leeuwe leverde de uitzonderlijke prestatie dit stuk geheel alleen voor het voetlicht te brengen. Een dankbaar publiek beloonde haar met een langdurig en wel verdiend applaus en haar werd een bloemenhulde aangeboden. „Naast U is mijn plaats" is een stuk, dat in algemene zin laat zien hoe in een wereld met haar noden en problemen, de plaats van de vrouw naast de man is. Een stuk, waarin de sociale be wogenheid, zoals vrouwen in ver schillende tijden die hebben ge voeld, ten tonele wordt gevoerd. In vrijwel alle rollen werd ge tulgrl van de emancipatiestrijd, vv;u rd om gestreden te worden. Aan de hedendaagse vrouw de taak deze strijd te volbrengen, want „de vrouw kreeg rechten, maar ten volle recht geschiedde Ir; van de kenmerkende sfeer van het Kerstfeest. Mej. Zweedijk met de heer Huitema toonden hier voor de zoveelste maal op dit gebied hun sporen te hebben verdiend. De grote meisjesschare bracht ten gehore van vele moeders en ge nodigden een keur van declama ties en gedichten voor het forum, die werden afgewisseld met de bekende en minder bekende Kerstliederen in duet, trio of kleinkoorvorm en daar het lokaal stemmingsvol was versierd met de bekende symbolische attribu ten, van sparregroen tot flonke rende sterren, heerste ook hier de Kerststemming. In optima- forma zelfs! De meisjes brachten vóór de pauze het stemmingsvolle spel ..Hoe Balthasar zijn koning vond!" en daarna „Het Kerst- haar nog niet. Bevrijd van ban- I De middag, die onderbroken werdzij .och „ie. yrii e„|^«e bleef haar in gezm en maatsc ïap-tenslo'tte nogmaais het „Ere zij pij te weinig armslag, te rag God„ klonki bleek dat behalve de ruimte tot vohedige ontplooiing. meisjes ook de ou^rg hier een allerprettigste namiddag hadden beleefd. Bede van de heer Vermeer. Vóór de hoofdschotel van deze avond sprak de heer Evert Ver meer, lid van de Tweede Kamer voor de P. v. d. A„ de aanwezigen toe. Wij leven in een wereld aldus de heer Vermeer waarvan al- ierminst gezegd kan worden, dat het 'n rustige wereld is. Al staan we niet aan de vooravond van een nieuwe wereldcatastrophe, toch zijn de internationale spanningen sinds 1945 vele- De kracht van een internationa le gemeenschap wordt mede be paald door datgene wat ook wij zelf presteren. Voor zoveel Neder land betreft, is dat sinds 1945 van bijzondere aard. In dit verband memoreerde spr. de Februari-wa- tersnood 1953, waarbij hij, naast hen die leiding geven in staat en maatschappij, in 't bijzonder de arbeiders een pluim op de hoed stak voor de wijze waarop zij lot het herstel hebben bijgedragen. Spr. herinnerde aan de uitlating van de minister van Economische Zaken, prof. Zijlstra, dat wij thans in ons land als het ware een super-hoog-conjunctuur zou den beleven, al maakt de P. v. d. A, wel bezwaren tegen een der gelijke uitlating, omdat er nog vele belangrijke dingen om een oplossing vragen. In dit verband wees spr. op de tallozen in ons land, die tot de z.g. vergeten groe pen behoren. De P. v. d. A. is er zich van be wust, dat zij samen met andere partijen, de tegenwoordige „super -boog-conjunctuur" heeft bereikt. Toch loopt men tegen de politie ke lijn van de P. v. d. A. storm, doch dank zij het socialistisch be leid, is men gekomen tot sociale rechtvaardigheid. Er liggen nog geweldige taken te wachten. Als de K. V. P. een plan heeft voor algemeen weduwen- en wezen pensioen, dan onderschrijft de P. v. d. A. dat, ook al zou dit plan h.v. 50 millioen moeten kosten. Sprekers partij wenst t.o.v. de belastingpolitiek, dat de sterkste schouders ook de zwaarste 'lasten zullen torsen. Hierna besprak de heer Vermeer ^et mandement der R. K. Bis hoppen. preker besloot zijn rede met «e hoop uit te spreken, dat vele partijgenoten te horen zullen krij gen ..naast U is mijn plaats." Vroege Kerstvieringen. Afd. Axel Bond van Platte landsvrouwen. Het was een „jonge" Kerst feestviering, die de Afd. Axel van bovengenoemde organisatie gis teren reeds had georganiseerd op Jaarvergadering N-C.L.B. De afd. Axel van de Ned. Chr. Landarbeidersbond hield een drukbezochte jaarvergadering in het gebouw der Chr. Fröbelschool aan de Ds. Jan Scharpstraat, on der leiding van de heer J. Olie- bek, die bij de opening verzocht i gemeenschappelijk te zingen Psalm 138 1. Daarna las hij de onberijmde 24e Psalm. Vervolgens richtte hij zich met een woord van welkom tot de leden en de vele aanwezige huis genoten, inzonderheid ook tot de velen die uit Hoek, Zaamslag en Spui aanwezig waren. Door om standigheden heeft de heer J. van Doeselaar zich genoodzaakt gezien zijn functies als voorzit ter van deze afdeling, alsmede andere, neer te leggen. Het woord was vervolgens aan de heer C. Overdulve, die als secretaris een uitvoerig verslag uitbracht over het thans zover verstreken jaar. Nu in 1955 de Stichting van de Landbouw zal worden omgebouwd in een Land bouwschap, zijn wij vol verwach ting. Het 40-jarig bestaan van de N.C.L.B. werd gememoreerd. Ook de afd. Axel was daarop met een viertal bestuurders vertegen woordigd. Plaatselijk wees de secretaris nog op de „onkunde" bij een landbouwer-werkgever, die niet op de hoogte was van het feit, dat het uurloon ƒ1,04 be droeg. De „toogdag" te Goes heeft een tactische fout van de zijde van het hoofdbestuur opgeleverd, daar deze samenviel met de land bouwtentoonstelling te Goes. Ook herdacht hij het verschei den van de prov. propagandist, de heer Vingerling uit Goes, die zo veel en gedurende lange jaren met de afdelingen in Zeeland en ook in Zeeuws-Vlaanderen in contact is geweest. Hij verwelkomdenu voor het eerst diens opvolger, de heer Den Hollander uit Goes, die deze avond een woord zou spreken van propagandistische strekking. Penningmeester Freekenhorst bracht een zeer uitvoerig verslag uit over het afgelopen boekjaar. De contributie bedroeg ƒ4486,45 (over 11 maanden), waarvan ƒ3768,66 aan het hoofdbestuur werd afgedragen. De uitgaven bedroegen 715,74. Doordat nog enkele andere baten werden ont vangen, kon het batig saldo van vorig jaar ad 274,90 vermeer- I derd worden met 191,40, zodat 'het kassaldo bedroeg ƒ466, Het aantal leden steeg van 140 tot 145. Aan het comité ten behoeve van de bij de jongste ramp ge- Drie jaar gevangenisstraf we gens verduistering van 50.000. Het gerechtshof te 's-Graven- hage heeft gistermorgen de 34-ja rige bankbediende M. P. B. uit Goes, conform de eis van de pro cureur-generaal veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek van voorarrest ter za ke van verduistering van 50.000 ten nadele van de Amsterdamse Bank De rechtbank te Middelburg had B. eveneens tot drie jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Aanvaringen- Tijdens het stormweer van Dinsdagavond kwam het Engelse zeeschip „Hullgate" in de buiten haven van Hansweert in aanva ring met het Belgische sleepschip „Alice". De boeg van de „Alice" i werd ingedrukt en er ontstond grote schade aan het huisraad aan boord. Het schip liep geen lekkage van betekenis op. De „Hullgate" kwam van Rotterdam en kon later de reis naar Ant werpen voortzetten. De veerboot op het traject Zijpe Anna Jacobapolder kwam ten gevolge van het ruwe weer in aanvaring met de steigerpalen in Anna Jacoba. Daardoor moest de dienst reeds om negen uur Dins dagavond worden stopgezet. „Mariannina" binnengesleept Het Costaricaanse s.s. „Marian nina", dat zoals is gemeld van zijn ankers was losgeslagen en om sleepbootassistentie had ge vraagd, is door de „Witte Zee" van L. Smit en Co. de haven van Vlissingen binnengebracht. Een twintigtal grote schepen bevindt zich op het ogenblik voor anker op de rede van Vlissingen. Loodsdienst Vlissingen— Oostgat hervat. Woensdagmiddag om vier uur is de loodsdienst Vlissingen— Oostgat hervat voor alle schepen. tige sfeei' te scheppen. Ook de zangeres mej. Simone Maertens genoot na ieder nummer een har telijk applaus. De Vlaamse goo chelaar Robrecht Verlinden liet verbluffende staaltjes van zijn truct zien, waarvoor de aanwezi gen de grootste bewondering had den. De dirigent Anthonisse had met zijn ten gehore gebrachte solo's een groot succes te boe ken. Aan het slot van de zeer ge slaagde avond bracht de dirigent dank aan mevr. Marteijnde Boevere voor het vele werk, dat zij voor de vereniging, en vooral voor de dames-leden, heeft ver richt. Hij noemde haar dan ookj terecht „de moeder van Fland- dria," waarmede de bezoekers door een hartelijk applaus hun instemming betuigden. COOP. VRUCHTENVEILING ZEEUWSCH-VLA ANDEBEN TERNEUZEN. Veiling van 22 December. GROENTEN. Per stuk: Bloemkool A 3056 ct, B 1841 ct, C 9—19 ct. Per kg: Andijvie 3537 ct; Sa- voye kool 621 ctWaspeen 25 —29 ct; Prei 20—32 ct; Knolsel derij C 7 ct; Spruiten 3950 ct; Witlof 65—75 ct; Boerekool 12— 14 ct; Breekpeen B H 911 ct. FRUIT (per 100 kg). Appelen: Cox orange pippin A 48,7073, B 40,20—42, H grof ƒ35,20—ƒ59, H I ƒ24,20- 26, H II 8,20—10, K 34,30— 35,10, F 11,90—13,70; Golden Delicious AA 49,2054, A f 43,2045, B 33,2035, H grof ƒ34,20—ƒ45, H I ƒ14,20— 32,20, K 1428, F 4—19; Goudreinetten H II 8, K 15 f 18, F 812; Jonathan AA 30,20—32, A 31,20—33, B 25,2027, H grof 23,20—25. Overige soorten 313. Peren: Comtesse de Paris K 1521, F ƒ3—ƒ5; Conferen ce H I 56,40—58,20, H II ƒ16,20—ƒ18, K 26,50—28,30, F 13,20—15. Overige soorten 911. Uitvoering „Flandria." De grote zaal van het Jeugdge- Verwacht wordt, dat de werk zaamheden voor de berging vax. het ton 'Z. rvan Helsingoer op de bodem van de Sont liggend vlaggeschip van Witte de With, de „Brederode", binnenkort zul len worden hervat. Door het maritiem museum Br ins Hendrik" te 'Rotterdam is, imet toestemming van B. sn W. van Rotterdam, aan de Deen se Ibergingsonderneming van ir Jan Uhre een opdracht tot de berging verstrekt. Daarvoor is een |bedrag (van 5000 Deense kronen beschikbaar gesteld. Dit zal worden gebruikt ivoor het wegspuiten van het zand ron dom het wrak, teneinde na te kunnen gaan wat er op de bo de lm ligt. 'Alles wat er bij het aanvullend onderzoek zal wor den gevonden, komt uitsluitend aan het maritiem museum. Na dit aanvullend onderzoek zal kunnen worden vastgesteld of en cp iwelkie wijze met dc berging Iverder zal worden ge gaan. De wederzijdse voorwaarden gtbasseerd op de mondelinge afspraken tussen Jan Uhre en dr C. Noteboom, directeur van het maritiem instiuut, zijn dooi de laatste in een schrijven aan de Deense duiker gezonden. De schriftelijke bevestiging der overeenkomst wordt thans af gewacht. Zodra deze is ontvan gen zal zieh een vertegenwoor diger van het maritiem museum naar Denemarken toegeven om cp de berging toedicht te hou- den. In eerste aanleg was er dooi de (Nederlander L. contact op genomen imet Jan Uhre. Aan de laatste werd een bedrag van 3000 Deense kronen ter hand gesteld, dat L. voor dat doej van een Rotterdams zakeman had gekregen. De lokalisering van het wrak en de verdere 'werk zaamheden in de eerste fase der berging vroegen echter een groter bedrag. De Deense duiker ze|gt thans ivoor de reeds ver richte werkzaamheden nog eer bedrag te vorderen te höbtoen dat tussen 3600 en 4500 kroner ligt. Hierdoor ontstonden moei lijlkheden. Deze fclwestie is no; niet opgelost. Onze gezant t< Kopenhagen, de heer Luden, die op het ogenblik in ons lanc vertoeft, zal haar hier nadei bespreken. Deze opdracht sitaat geheel buiten de Icpdracht van het maritietm miuheum, van welk imuseuim L. een vertegenwoordi ger is. Niet krabben. De helder vloeibare D.D.D. kal meert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziek tekiemen en geneest tot diep in de huidporiën. 6ENEËSMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP 3i Chinese studenten in, de V. O., aan wie (uitreisvisa k«w geweigerd, hebben- de sec. rem- ris-generaal der V. (N., Hahi- marskjoeld, verzocht zijn „goe de diensten" te gebruiken om te bewerkstelligen, dat zij Amerika kunneln verlaten. - Het verzoek van de stuaentea. die behoren tot de 35 weten schappelijke geschoolde Chinese studenten wier kennis ge schouwd wordt als van militaire waarde voor de Chinese commu nisten, was verwat in een schre ven van 16 December, waarin om. wordt gezegd, dat sommige der Ibetrokkenen reeds simt» 1951 of 1952 op een uitrewwor gunning wadhtjen. Aan Ham marskjoeld wordt „cp humani taire gronden" gevraagd de zaak van de studenten voor te leggen aan de commissie der V. N. Voor de reichten van dc mens en aan de delegatie de verschillende! leden-sta ten In kringen van de veehouderij bestaat ernstige ongerustheid 'aai van ntt ueugugc |Qver het uitblijven van een rege- te klein om de vele rin„sbeslissing inzake de te stel- 'oouw was te Kiem uiu u"= ringstoeslissing belangstellenden voor de eerste winteruitvoering van de accor deon vereniging „Flandria" te bergen. Het was een fleurig ge zicht, toen het doek open ging en men het gezelschap in keurig avondtoilet met hun glinsteren de accordeons te zien kreeg. Na het spelen van de herken ningsmelodie sprak de actieve voorzitter, de heer C. Marteijn, het openingswoord, waarin hij een overzicht gaf van hetgeen in dit eerste jaar van het bestaan van „Flandria", onder leiding van de heer Jasper Anthonisse, is be reikt.. Nadat enige nummers ten ge hore waren gebracht, wist de con. ferencier Hubert van Horeweghe met zijn grappen direct een pret- len garantieprijs voor melk. Van het nieuwe „melkprijsjaar" 1954- 1955, dat van November tot No vember 'loopt, zijn reeds bijna 2 maanden verstreken. De garan tieprijs voor 1953/54 werd niet gehaald, weshalve voor het eerst na de oorlog het landbouw-egali- satiefonds naar schatting 10 mil lioen gulden zal moeten bijpas sen. Van verscheidene kanten wordt mede daarom thans aandrang ge oefend om de nieuwe garantie prijs niet aan te passen bij het gestegen kostenpeil. Daardoor zou dus voor grote groepen vee houders een verliesgevende melk productie ontstaan, zo vreest men Enige tijd geleden maakten rale senator De Stctobeleir uit wij melding van de arrestatie van de Mechelse notaris Huys mans, die zich zou hebben schuldig gemaakt aan knoeie rijen met Belgi 'che en Neder landse ongeldig «verklaarde .hanktoil jetten. Ook werd gespro ken wan wapensmokkel. Behalve genoemde Huysmans werd nog een aantal andere personen aangehouden, onder wie een Russin, die naar men zegt een dochter is wan de bekende Rus sische geleerde Voronof, bekend om zijn verjongingskuren. De zer dajgen is een zekere August S. uit de Polderstraat te Meche- len gearresteerd. Een Brussels ochtendblad weet nog te melden dat (binnenkort! de Senaat zich zal moeten uitspreken over de opheffing van de parlementaire onschendbaarheid wan de libe rie bovenzaal van „Het Centrum" troffen Ürker-vissers werd een Dit deed echter niets af aan de bedrag van 40,— gezonden, luister, waarin de Kerstboom Aan het reeds lange tijd zieke reeds in volle glorie prijkte. jij c. de Pooter werd op deze Daar de presidente, mevr. P. avond een prachtige fruitmand «te Feijter—de Regt door onge-1 gezonden. steldheid verhinderd was, ver- Dit verslag oogstte een welver- welkomde de secretaresse de zeer diend applaus, talrijke aanwezigen en wel in Hierna volgde de vertoning 't bijzonder de spreekster, mevr. Van de speciaal voor de N.C.L.B. Van HoevePlooy uit 's-Graven-vervaardigde documentaire film hage. Deze zou een boeiende Kerstvertelling verzorgen, n.l. over „Kerstherinneringen" en ,,De Vierde Wijze uit het Oosten". Natuurlijk bleef het „Nu syt wellecoine!" en de andere schat van de jongste watersnoodramp, getiteld „Herwonnen Land". Daarop werd gepauzeerd en deze werd benut voor de aanbie ding van een kop thee en gebak rale senator Aalst Ook hij ziou bij deze malver saties toetrokken zijn. „Het Volk" berichtte Woens dagmorgen dat cp het vliegveld te Grimbergen op lakt van de recherche intussen het tperis- tenwliegtuig OO-APG in toeslag is genomen, dat voor rekening van een Brusselse firma ver scheidene vludhten naar Noord- Afrika heeft uitgevoerd. Hier toe Iwerd overgegaan na een vlucht naar Tanger met de vroe gere hoofdpiloot van de Sabena Deppe. Deze piloot was indertijd reeds toetrokken 1 ij een diaman- tenamokkel te New York. De in toeslagneming van het vliegtuig zou, volgens het blad, zijn ge schied in verband met het on derzoek in de zaak Huysmans De piloot werd vrijgelaten. met de cijfers van het berekende kostenpeil in handen. Dc Stichting voor de Landbouw heeft, zoals bekend is, aan de regering voorstellen tot een ga rantieprijs gedaan, welke werden gebaseerd op berekening van kostprijzen van het Landbouw- Economisch Instituut voor ver schillende gedeelten van het land. In deze prijzen zijn de recente loonsverhogingen verwerkt, zo als dit in alle bedrijfstakken is geschied. De Stichting voor de Land bouw vestigde in dit opzicht de aandacht op het feit, dat ons land, Denemarken en Nieuw- Zeeland zo rationeel en goed koop mogelijk trachten te produ ceren en dat daarom in deze lan den de productieprijs van melk lager is, dan in welk ander land dan ook. Dit acht de Stichting een reden te meer om de garan tieprijs te baseren op de weten schappelijk berekende kostprij zen. Tien jaar lang hebben de ge zamenlijke agrarische organisa ties van werkgevers en werkne mers, in de stichting verbonden, nimmer aangedrongen op meer, dan noodzakelijk was. Steeds hield men rekening met het so ciale element, dus met het feit, dat de landbouw voor de eerste levensbehoeften produceert, al. dus het standpunt van de Stich ting voor de Landbouw. Het kenmerk van het na-oor- logse landbouwbeleid is steeds geweest, dat de garantieprijzen werden gebaseerd op de kostprij zen Tussen overheid en georga niseerd bedrijfsleven bestond hierover steeds overeenstem ming. Daarom, zo meent de. Stichting voor de Landbouw, is er thans geen enkele reden om dit beleid te wijzigen. Men hoopt thans op een spoedige regerings beslissing op basis van dit „klas sieke beleid". De laatste tijd werd er in diver se villa's in het Gooi ingebroken, waarbij de buit dikwijls niet ge ring was. De Hilversumse recher. che heeft thans de hand op de da der weten te leggen: het is een 36-jarige vertegenwoordiger uit het Gooi, die er 's nachts in zijn eigen auto op uit trok. Dit laat ste is hem overigens noodlottig geworden. In de nacht van Maandag op Dinsdag kwam men hem op het spoor. De inbreker bleek toen 2 villa's aan de Iependaalse Drift te Hilversum als doelwit te hebben uitgekozen. In één woning haalde hij de benedenkamers overhoop en verdween met drie bankbiljet ten van honderd gulden en en kele boeken. De man toog vervol gens naar de buren, waar hij bij zijn onderzoek een tafeltje om stiet, zodat de bewoners ontwaak ten. De inbreker wist ijlings te ontsnappen, met achterlating van zijn schoenen en een der bij de buren gestolen boeken: „Doden cel 2455" van zijn collega in de misdaad Caryl Chessman. Dat de inbreker niet voor een kleintje vervaard was bewees hij door vervolgens op kousenvoeten in zijn auto naar de andere kant van Hilversum te rijden. Daar koos hij een villa in de De Rijk laan voor een bezoek uit. Hij zet te zijn wagen met het contact sleuteltje er in in de nabijheid. Dit laatste werd hem noodlottig, want een surveillerende agent van politie vond 't maar vreemd, dat een ongesloten wagen met 'n sleuteltje er in langs de weg stond. Hij besloot de auto, die voor het grijpen stond, mee te ne men naar het bureau. Uit een on. derzoek bleek daar dat de eige naar de bewuste vertegenwoordi ger is, die overigens geen schoon strafblad heeft. Dit leidde er toe dat de man werd opgehaald. Men kon hem van het bed lichten, want hij bleek inmiddels op zijn t sokken thuis te zijn gekotjae» Aanvankelijk ontkennen hielp hem niet veel. Hij is ingesloten en zal nadat het onderzoek be eindigd is, voor de officier va» Justitie te Amsterdam worrten geleid. Twee (woningen in Poorfiugai zijn Dinsdagavond' tot de grond toe afgebrand. Zeven persone* werden hierdoor dakloos. De (brandweercorpsen va* Poortiugal en [Rhoon waren niet opgewassen tegen, het hotog op laaiende vuur, dat, aangewak kerd door de 'krachtige wind, gretig voedsel vond in het rie ten dak, waarmee de aan el kaar- gebouwde huizen waren bedekt. Ook de assistentie ra* de Rotterdamse brandweer werd nog ingeroepen en verkregen, doch toen deze arriveerde,vtel er (weinig meer te redden. Moa is tlhans nog bezig met het na blussen. De torand ontstond omstreeks 20.45 uur. De woningen, aan elkaar gebouwd en vrijstaand, stonden spoedig in lichterlaaie Een enorme Fonfeenregea daalde op de in de omgeving van de wandelweg op de graas van Poortugal en Rhoon staan de woningen en gelegen ter reinen neer. De ibewoners van onkele woningen in een nefcij gelegen straat, haalden zelfs de gordijnen weg, cm brandgevaar door het .springen van de ruitp* te voorkomen. De ruiten ware* gloeiiend heet geworden door öe vumrontwikkeling. De vrees bleef evenwel gelukkig onge grond. Omtrent de oorzaak van de torand tast men «vooralsnog het duister. Vermoedelijk is de gehele inboedel van beide wo ningen verloren gegaan. VRIJDAG 24 DECEMBER. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gewijde muziek; 7.30 Gram.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de huisvrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Gram., 10.30 Morgendienst; 11.00 Ait, hobo en orgel; 11.30 Gram.; 12.30 Landb.meded.; 12.33 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 14.45 Ka- Vocaal ensemble; 16.00 Repo«- tage; 16.15 Kamermuz.; 16.55 dr.; 17.00 Voordracht; 17.20 Grafl».; 17.30 Sopraan en piano; 1*MS Stemmen van overzee; 18.00 G» 18.15 Fanfarecorps; 18.35 Gram. 19.00 Nieuws; 19.10 Causerie; 19.J» Gram.; 20.00 Radiokrant; 29.il Advents-samenkomst; 21.30 Te- rugblik in dsnkbctsrhGid, "A?® Weihnachtsoratorium (le deel) 23.00 Nieuws; 23.15 Gram.; 24>8# 9 8) (Nadruk verboden.) door A. H. VAN OMMEN. (Nadruk verboden.) Maar hioe kwam het dan, dat hii het rode achterlicht niet eerder ontdekt (had! Was het wel van Bijlman's motor Het begon in Drost's onge- van Kerstliederen niet uit want een gr0ot aantal fraaie prijzen plaats had, w.o. een viertal tul voor deze speciale bijeenkomst was een klein koortje gevormd, «lat onder begeleiding van mevr. Smiesde Visser aan de vleugel ap zeer verdienstelijke wijze de diverse liederen ten gehore •racht.. I JNUjJ tlicc en gcuaa w i waarna een kleine verloting van trainde hoofd te duizelen a die ongewone vragen en hij vond het geval bepaald raad selachtig, toen hij vaag het ge- HiEDEN TDRiNEUZ'ENGafé Du Com merce, 5.30 iuur: Aantoeste- dinig van 8 étagewoningen en 15 eensgezinswoningen. Zaal Coöp. Veiling, 0 uur: Tentoonstelling Konijnen en Pluimvee. banden en enige taarten, Na de pauze werd een komi sche film vertoond en sprak de nieuwe bondbestuurder voor Zee- land een kort woord van bezie- I ling voor de idealen van de Chr. I vakbeweging, die niet in de eer- j ste plaats gericht zijn op de ma- S teriële, doch op de geestelijke be hoeften van de Chr. arbeiders, die Christus als Koning erkennen en zich keren tegen de klassen- strijd. Nadat tenslotte de „Avond zang" 1 was gezongen, besloot de secretaris met het „Onze Vader". Bij de uitgang had een collecte plaats voor het T.B.C.-fonds „Draagt elkanders lasten". luid hoorde van een motor, die gestart (wordt en hij het rode lichtje langzaam maar zeker zag verdwijnen en rechts-af de Amstel oprijden. Hij iging op de treeplank zit- ten, bekrabde zijn hoofd en mompelde: „dat gaat toeven m'n Zondagse pet! M'n tante zou in zo'n geval zeggen: despereert 1 niet, maar ik geef 't haar te j doen om daar een sikkepit van te snappen. I Inspecteur Bijlman kwam weer tot bewustzijn, doordat hij iets koels langs het voorhoofd voel de strijken, om direct daarop flink- in zijn neus te worden ge- I blazen. Hij sloeg de ogeh (op en kwam langzaam overeind. Iets harigs sprong met angstig ge jank achteruit en Bijlman keek in de dom-lvragende ogen van een bruin-gele hond, die zeer waarschijnlijk niets met het woord „stamboek' uitstaande had. Bijlman (kribbelde op de ibeen en iedere beweging ging gepaard met een mokerslag' in zijn hoofd. Onmiddellijk stond het gebeurde hem weer duidelijk vcior de geest en hij vroeg zich af, hoe lang hij hier wel gelegen zou hefoïben. Een 'bli^ op z n hoi loge gaf hem de ze'kerheid, dat hij hoogstens tien minuten ver loren had en oo dit moment was hij de hond dankbaar voor z'n (gesnuffel. De motor 'stond nog aan de rechterkant van de weg, precies zoals hij hom daar op de steun had getrokken en het vcjor- en achterlicht 'brandde nog. Hij wilde met de rechter hand even over het voorhoofd strijken, doch tot zijn verwonde ring bemerkte hij, dat de hand tot een vuist gebald was. De laatste nevel trok uit z'n hame rend brein weg en hij herin nerde zich de kleine weerstand, die zijn grijpende hand had ge- vbeld, toen hij zijn tegenstan der die laatste stomp tegen dc borst had gegeven. Bijlman opende de hand en daarin glin sterde in het maanlicht een stuk van een horlogeketting van vijf gouden schakels, met langer dan twaalf centimeter. „Zuiver intuïtie, dat ik m n vuist dicht heb gehouden, mompelde hij, terwijl hij het stUk ketting in de zak liet glij den. „Zo,en nou als de arom- mel naar een telefoon toe". Hij trad op de motor toe, doch nogmaals werd hij in zijn voor nemen geremd. „(Héb je je roes zo'n beetje uitgeslapen?" klonk plotseling een ziware doch niet onvriende lijke stem. Bijlman 'bleef met een ruk staan, toen zich uit het duister een man losmaakte, die zich met zijn korte, breed forse figuur midden in de lichtstraal van de koplamp plaatste. „Hoe lang staat U hier al? vroeg Bijlman nors. „Wel, ik kom eigenlijk net aanlopen. Iedere avond om streeks deze tijd maak ik met m'n hond een wandelingetje door de Kalfjeslaan, want dat „eest aonder stamboom is ge woonweg dol met z'n boomstam en aangézien U precies zijn boomstam had uitgezocht om merorkest; 15.15 Voordracht; 15.35 jjerv. Kerstnachtdienst. HILVERSUM II: 7.00 Nie««*s; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 G> 8.00 Nieuws; 8.18 Gr.; 8.45 Vooi de huisvrouw; 9.00 Gym.; 9.1* Gram.; 10.00 Causerie; 10.05 Mor genwijding; 10.20 Voor de kleu ters; 10.40 Viool en piano; ll.ü Radiofeuilleton; 11.25 Orgel e» zang; 12.00 Dansmuziek; 12.34 Landb.meded.; 12.33 Sport; 12.44 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Graa« 13.30 Kerstbijeenkomst; 14.30 Ka merorkest; 16.00 Gram.; 16.31 Voor de kinderen; 17.00 Piano duo; 17.20 Muz. causerie; 18.8» Nieuws; 18.15 Act.; 18.20 Lichte muziek; 18.45 Causerie; 19.00 Voor de jeugd; 19.10 Muz. causerie 19.30 Nieuws; 19.35 Kerstfeest voor de kinderen; 20.30 Kamer koor, strijkens. en orgel; 21,0# Amus. muz.; 21.35 Buitenl. over zicht; 21.50 Gram.; 22.40 Cause rie; 22.45 Avondwijding; 23.8» Nieuws; 23.15 Symph. orkest. 24.00 Plechtige Nachtmis. BRUSSEL (VI.): 12.00 Orkast. 12.30 Weerbericht; 12.34 Gras*.: 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; lftJ» Gevar. muziek; 14.00 Filmmiia. 14.45 Gram.; 15.45 Zang, piano en koor; 16.00 Koersen; 16.02 Opera muziek; 17.00 Nws; 17.10 Amue muziek; 17.30 Gram.; 18.05 Godsd uitz.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 20.15 Kerst concert; 21.00 Gram.; 21.15 ver volg concert; 21.50 Gram.; 22,8» Nieuws; 22.15 Orgel; 23.00 Nw», 23.05 Vlaamse muz.; 23.20 Kerke lijke muz.; 23.45 Kerstliederen; 24.00 Pontificale Nachtmis, op volgen. Uw beneveld hoofd neer vleien, moest hij eens even snuf felen, wie de indringer eigenlijk wel was. (Kijk eens,ik heb U maar stil laten liggen. Uw mo tor staat immers aan de kant netjes op de steun, dus toegreep ik, dat U geen ongeluk had ge kregen, imaar waarschijnlijk een Ibeetjje..," en hij voleinde de zin met een draaiende hand- toeweging rvoor z'n gelaat. .jDT is geen sprake van een roei uitslapen of iets dergelijks Vertelt U mij eerst eens, wie U hier heen heeft gestuurd," vroeg (Bijlman bars. „Wie.Ik geloof ,dut ik U al iverteld heb vlan die boomstam, nietwaar? Overigens laat ik me nooit door iemand sturen en tenslotte héb ik niks met U te maken. Goede avond., ga je mee, Arno?" ,Haltpolitiedonderde Bijlman en hij hield de ander zijn penning voor de neus. „En vertelt U mij mu eens heel gauw waar jik in de buurt een tele foon kan vinden." De mam wias in het geheel niet geschrokken en opvallend 'kalm antwoordde hij: „Ik heb tele foon thuis,rechte de Amstel cp, Als U mij volgen wilt?. „Dat gaat me te langzaam. Stapt U even op mijn duo, want Uk helb al te veel tijd ver loren Het hij er raadselachtig op volgen. (Wlordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2