De storm over ons land en West-Europa Persconferentie van Foster Dulles De Kerstviering Soestdijk op De kwestie-Heinz De Parijse accoorden in de Nationale vergadering Nederlander schenkt een carrillon aan Franse plaats Vierkleurenpotloden NIEUWJAARS- ADVERTENTIES Zaterdag 1 Januari WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Verscheidene schepen in nood Mi van Van Kleffens nam afscheid het secretariaat der V. N. UNIE-COLLECTE a 1,25 v.m. n.m. 1.12 1.20 1.47 1.55 2.27 2.35 2.37 2.45 op onder op onder 8.47 16.31 7.21 14.53 8.47 16.32 8.14 15.44 Sfssuteerlnp nil Abonnement: Tei'neuzei, Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Eedactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 4S oent. Losse xtcu 8 et. VRIJE ZEEUW DONDERDAG 23 DECEMBER 1954. 10e Jaargang No. 3337. Vemsefatfnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum t advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels f iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of; Adre» Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur EERSTE KAMER KEURT AANKOOP EMIGRANTEN SCHIP GOED. OVERLAST TE ROTTERDAM VAN HET HOGE WATER. Door het stormweer van gisier- ■adht stond het water, zoals bij dergelijke weersomstandigheden *ger voorkomt, tot de Nieuwe- eB|k te Pernis. Op de plaats, waar eéa nieuwe kerk zal verrijzen, sloeg 'n stuk trottoir weg en hel gevolg was, dat er drie ha land, waarop een meubelfabriek en een schildersbedrijf zijn gelegen, on der water liep. Beide bedrijven {iepen nogal wat waterschade op. Het gat is inmiddels gedicht en twee autospuiten van de Rotter damse brandweer pompen het laad droog. Ook aan Rotterdam is het ho ge water gisternacht niet onge merkt voorbijgegaan. De Boom pjeskade, Gelderse kade, Ooster- kafle, Haringvliet, de omgeving van de Nieuwe Haven, Zuidelijke rijbaan van de Blaak, de omge ving van de Wijn- en Scheepma- kerohaven, een gedeelte van de Rederijstraat en het beurtvaart- centrum ten westen van laatstge noemde straat kwamen onder wa ter te staan. De kade van de zui delijke zijde van de Scheepma kershaven is over een grote leng te weggespoeld, waardoor een groot braakliggend terein tot aan de Boompjeskade onder water üep. Veel walgoederen raakten op drift door 't water en de harde wind. Het verkeer in deze om geving werd omgelegd. Een ge- An van tien personen in de Strui- senburgdwarsstraat werd uit zijn woning verdreven en moest tijde lijk in een politiebureau worden ondergebracht. Omstreeks 5 uur begon het water merkbaar te zak. ken. DE DUINEN OP AMELAND HADDEN VAN DE STORM TE LIJDEN. De duinenrij op West-Ameland is gisternacht tijdens de zware storm over een lengte van ruim 2 km 4 a 5 m afgenomen. Met el ke storm neemt de bezorgdheid van de bevolking toe. De zeewe- rende dijken hebben, hoewel het zeerwater er met de hoogste vloed geregeld overheen stroomt, geen noemenswaardige schade opgelopen. Een boothuisje aan de rand van het zuidwester Strand, dat tijdens de Februari ramp in 1953 was blijven staan, is thans door de woedende storm enige meters naar binnen verzet. BEWONERS VAN TEXELSE POLDER „EENDRACHT" GEëVACUEERD. In de dijk van de Texelse pol der „Eendracht" zijn grote gaten geslagen. De bewoners van de boerderij „Zeeburg", die aan de buitenkant tegen de wadden zee dijk is gelegen, en van. twee land arbeiderswoningen hebben het raadzaam geoordeeld te evacue ren. Ook het vee, de machinerie ën en voorraden zijn naar veiliger oorden overgebracht. De boerde rij „Irene", die aan de binnen kant van de dijk staat, loopt geen enkel gevaar. De bewoners zijn dan ook ter plaatse gebleven. BESCHERMING VAN DIJK TE STELLENDAM "w: Te Stellendam wordt met man en macht gewerkt om de dijk langs de haven te versterken, die de polder het Molengors be schermd, met zeilen, waartegen zandzakken worden gestapeld. De dijk sijpelt op verscheidene plaat sen door. LOSGESLAGEN TJALKSCHIP WADDENZEE AFGEDREVEN De tjalk „Quo Vadis", die gis terochtend in de haven van Oude- schild van haar touwen is losge slagen, is onbemand de gehele Waddenzee overgedreven en op de afsluitdijk terecht gekomen. Aan boord bevond zich slechts de scheepshond. De eigenaar, de heer J. Bul uit Wildervank en zijn echtgenote waren te Den Heider. DUIN OP VLIELAND DOOR STORM WEGGESLAGEN. Tijdens de hevige storm van gisternacht is op het eiland Vlie land ongeveer 20 m duin over de gehele lengte weggeslagen. SCHEPEN IN NOOD. De moeilijkheden van 't Zweed se schip „Petra". Omstreeks tien over half drie gistermiddag heeft het Engelse schip „Ardglen" geseind dat het vlak bij de „Petra" is, het 1371 ton grote Zweedse schip dat op 80 mijl ten N.W. van Terschelling sinds gisternacht in nood ver keert. De „Petra" had sleepboten nodig. Twee Duitse schepen zijn ook in de nabijheid. De positie van de „Petra" was om tien over half drie gistermiddag 54 graden 35 min. N.B. en 6 graden, 34 min. Oosterlengte. Een der Duitse schepen heeft om drie uur mede gedeeld dat het de reis voortzet. Het berichtte dat het naar het schijnt geen gevaar bestaat dat de „Petra" zal zinken. Het Duitse schip „Morsum" en het Britse schip „Ardglen" zijn bij de „Pe tra". Belgische kustvaarder gezonken? Het Belgische schip „Henri De. weert" seinde gisternacht, dat het zinkende was. ^4et schip, een kustvaarder van ongeveer 1300 brt, bevond zich ongeveer 100 mijl ten N.N.O. van Texel. De rederij Doeksen op Terschelling bood sleepboothulp aan, doch de kapi tein van de „Henri Deweert" ant woordde, dat de sleepboot niet tijdig genoeg kon arriveren, om dat zijn schip snel zonk. Het laatste radiocontact dat men met de „Henri Deweert" had was om 0.44 uur. Nadien heeft men het schip nog enkele malen opgeroepen, doch de pogingen bleken vruchteloos. Reddingboot gesignaleerd. De treiler „Mathias Föcher" heeft geseind dat een nieuwe gro te sloep van de „Henri Deweert" is waargenomen. De treiler deed de waarneming in positie 54.23 N.B. 06.00 Oosterlengte, N.N.O. van Texel. In deze omgeving be vinden zich thans vele Duitse treilers. „fimbria" op sleeptouw. De sleepboot „Holland" heeft gistermiddag om 17.55 uur het Deense schip „Cimbria", dat om sleepboothulp had verzocht, op sleeptouw genomen. Het schip voer in ballast op weg naar Rot terdam. Wegens de voorspelde storm gaat de „Cimbria" voorlo pig naar de rede van Den Helder. De stranding van de „Katingo" bi j Bergen aan Zee. Dinsdagnacht omstreeks vier uur is de „Katingo" een schip i van de „Liberty"-klasse van on- geveer 7000 b.r.t. op het strand geworpen te Bergen aan Zee. Het schip voer onder Panamese vlag en is eigendom van de Livanos Brothers te Londen. Aan boord bevindt «zich een Griekse beman ning van 32 koppen. Het schip voer in ballast van Rotterdam naar Londen. De Noord^Zuidhollandse Red- dingMij van Egmond aan Zee heeft met een wippertoestel ver binding gekregen met het schip. Nadat een walmachlnist van bu reau Wijsmüller uit IJmulden zich door middel van een broek toestel aan boord had begeven, is de eerste stuurman van het schip naar de wal gekomen om contact op te nemen met de rede rij in Londen. De heer De Booy, directeur van de Noord-Zuidhol landse ReddingMij, is de gehele nacht van de stranding getuige geweest. De bemanning weigert tot nu toe het schip te verlaten. Contact tussen rederij te Londen en bu reau Wijsmüller heeft ten gevol ge gehad, dat zal worden getracht het schip op „no cure, no pay"- basis van het strand te verwijde ren. Deskundigen schatten deze po gingen op een half jaar. Gecon stateerd is, dat het schip water heeft gemaakt in ruim 4 en 5. De reddingsmaatschappij vreest, dat als de boot gaat werken, het contact tussen wippertoestel en schip zal worden verbroken. De stormen die in de nacht van Dinsdag op Woensdag in West- Europa hebben gewoed, zijn Woensdag overdag enigszins ge luwd. Overal In West-Duitsland werd door de storm schade aangericht bomen werden ontworteld en ver bindingen verstoord. In Wil helmshaven kwam een man om het leven, doordat hij een dak van een munitiebunker op zich De Eerste Kamer heeft Woens- T dagavond met 19 tegen 17 stern- kreeg. In Delbruck werd een tex-men aangenomen het wetsont- I tielfabriek door een brand ver woest, die naar men geloofde door 'blikseminslag werd veroor zaakt. Op het eiland Helgoland kwamen overstromingen voor. De nieuwe zeeweringen langs het lage land aan de Engelse kust hadden Woensdag hoge vloeden en zeer grote golven te weer staan. In de havensteden Lowe stoft, Great Yarmouth en Har wich drong het zeewater binnen. Nieuwe hoge vloeden worden ver wacht. Aan de Belgische kust werden windsnelheden tot zeventig km per uur gemeten. Er waren geen overstromingen of dijkdoorbra ken. Uit Zwitserland werden hier en daar windsnelheden van 160 km per uur gemeld. Een motorrijder te .Zürich werd door een vlaag omvergeblazen én kwam om- het leven. Brandweerlieden te Parijs wer den door de storm verhinderd een brand te blussen, waardoor een rubberfabriek, een pakhuis en een deel van een meubelfabriek werd verwoest. Sneeuwval wordt gemeld uit Zweden en Oostenrijk. In Noord- Zweden vond het trein- en auto verkeer ernstige hinder van de zware sneeuwval. In het gebied van Stockholm viel slechts wei nig. In Oostenrijk viel de meeste sneeuw in Tyrol en andere berg streken. Mr E. N. van Kleffens, de voorzitter <vian de negende zit ting van de algemene vergade ring der V N„ die Vrijdag j.l. is gesloten, heeft Dinsdag afscheid genomen van het personeel van het secretariaat der V. N. Hij noemde de afgelopen zit ting „één der vruchtbaarste en minst stormachtige, dank zij de grunstige politieke wind en wel ke haar begeleiden". Mr Van Kleffens deelde mede, dat hij de vorige week, toen zijn stem het toegaf, zich tot de di recteur van de Metropolitan oqsera had gewend, die hem direct een specialist, die vroeger aan de Weense opera was ver vertoonden, had aantoevfolen. Door de toehandeling van deze specialist was het euvel zeer snel verholpen. Vandaag gaat mr van Klef fens per vliegtuig naar Lissabon waar hij de leiding van het 'Nederlands gezantschap weer op zich zal nemen. In J>uni a.s. zal hij naar de V. S. terugkeren om te San Francisco de bijeen komst der algemene vergadering ter herdenking van ihet feit. dat de volkerenorganisatie tien jaar geleden aldaar werd opge richt, te leiden. De Amerikaanse minister van Buitenlandse 'Zaken Foster Dul les heeft op zijn persconferen tie (verklaard dat de Ameri kaanse weermacht geleidelijk aan atoomwapens als de ge bruikelijke bewapening voor -het nastreven van tactische doelein den zal getoruüken. Hij voegde hieraan toe dat er, zowel wa.t (betreft atoomwapens als de tot nu toe algemeen in gtjiruilk zijnde wapentypen, een groot verschil toestaat tussen het gebruik voor tactische en strategische doeleinden. Dulles verdedigde de inkrim ping van het personeel der Ame rikaanse strijdkrachten in de komende achttien maanden, zo als deze Maandag j.l. door de minister voor de Landsverdedi ging Wilson is meegedeeld. Hij verklaarde dat zij niet werd uit gevoerd, omdat het Sowjetrussi- i-jche gevaar was afgenomen, doch omdat -daaraan thans op andere wijze (het (hoofd kon worden geboden. Hij herhaalde Wilson's verze kering', dat de sterkte der Ame rikaanse strijdkrachten in (Europa niet zal worden vermin derd. ,JHet zou echter onfortuinlijk zijn, indien-de Europese staten het Amerikaanse voorbeeld zou den volgen door hun mankracht eveneens te beperken. West-Europa zou een prijs van uiterst grote waarde voor een aanvaller zijn, en dit ils de reden, waarom het Europese vasteland zowel door het in op bouw zijnde leger, als door snel verplaatsbare zee- en Lucht strijdkrachten ,moet worden be schermd", aldus Foster Dulles. Hij vervolgde: „In het Verre Oosten worden enkele legereen heden teruggetrokken. Het zijn in dit gebied vooral onze zee- en luchtstrijdkrachten, die door hun slagkracht mogelijke aan vallens moeten terugschrikken". In antwoord op de vraag, of het nog steeds de politiek der Ver. Staten is ate) m-wapens te gebruiken in vergeldingsaan- vallen voor eerder door de vijand uitgevoerde aanvallen met deze wapens, antwoordde Foster Dulles, als hiervoor ver meld, dat de Amerikaanse strijdkrachten atoomwapens ge leidelijk aan als de gebruikelij ke bewapening voor de blsrwo zenlijking van tactische doel einden zullen gebruiken. De minister werd ook ge vraagd, of hij dacht dat de Sow jet-Unie haar campagne voor een ./vreedzaam naast elkander bestaan (van staten met ver schillende maatschappelijke in stelling" had opgegeven. Hij antwoordde: „De Russi sche communistische leiders leggen thans een zeer grote mate va,n zenuwachtigheid, ge paard gaande met. een neiging tot, geweld, aan de dag, en dit niet slechts in hun betrekkin gen met Europa, doch ook in de relaties met Azië. Het is zeer goed mogelijk, dat het laocent der Scwjetrussisehe buitenlandse politiek van een kirrende (vredesduif naar be dreiging is of wordbverlegd". Een verslaggever vroeg of er geen tegenstelling (bestond tus sen de inkrimping man het Ame rikaanse per toneel, hetgeen on dermeer het terugtrekken van een «Amerikaanse divisie uit Japan met zich bracht, en de Amerikaanse politiek cim dit ge deelte van het Verre Oosten, tegen een aanval te verdedigen. ,,'Neen", antwoordde Dulles. „De president heeft reeds een jaar geleden meegedeeld djait er troepen uit Japan zullen worden teruggetrokken en dat voor het afschrikken van een aanvaller in hoofdzaaik zal worden ver trouwd op de slagkracht van snel verplaatsbare eenheden van vloot en luchtmacht. Het is nu eenmaal voor de Ver. Staten en hun bondgeno ten niet mogelijk overal ter we reld. voldoende troepen paraat te houden, ctm elke aanval, die de Sow jet-Unie of haar Chinese communistische bondgenoten zouden kunnen inzetten, ter plaatse tegen te houden. Dit zou verspilling van krach ten zijn". werp tot wijziging der begroting 1954 van het scheepvaartfonds, waarbij 6.500.000 wordt aange vraagd voor de aankoop van een emigrantenschip. Tegen stemden C.H., V.V.D., C.P.N. en enige K.V.P.-ers. Door 375 plaatselijke comité's is ten behoeve van de Unie-col lecte ntoor de scholen met de Bijbel 157.634,- (bijeenge bracht. Het (vorig jaar hadden deze cdmité's 146.267.67 verza meld. ISimill(UiillUillllUillI<!UI!milUIUi:t!HilliB!IliilliUllBHlUUIUlliUillW:illillll!IH!!imil!!l N.V. Fa. P. J. VAN DE SANDE werden aangesto- In de garage van de marechaus seekazerne, naast de tuinen van het paleis, vierde de koninklijke familie gistermiddag het Kerst feest tezamen met het personeel uit Soestdijk, Den Haag en van 't Loo. Het was, evenals andere jaren, een stemmingsvol en blij gebeu ren, waar de koninklijke familie één was met haar personeel en zelf een belangrijk aandeel had in de herdenking van het wonder volle gebeuren in de stal te Beth lehem. Prinses Irene was door een licht, plotseling opgekomen griep je niet aanwezig. Als gasten van het koninklijk paar woonden o.m. Prinses Armgard en Prins Asch- win met echtgenote de viering bij. De Prins opende de middag (de viering begon om drie uur) met een kort welkomstwoord, waar na kinderen de Advent- en Kerst liturgie zeiden en een voor een de vier adventskaarsen en de drie Het debat over ratificatie van de Parijse accoorden is Woens dag in de Franse nationale ver gadering voortgezet. De socialist Jules Moch, tegen stander van bewapening van West-Duitsland, verklaarde te geloven, dat sedert 1950 het oor logsgevaar aanzienlijk is vermin derd. De spanning tussen Oost en West is kleiner geworden en er zijn op het ogenblik geen teke nen die wijzen op agresieve be doelingen van de Sowjet-Unie, zo meende hij. Moch waarschuwde, dat een toekomstige oorlog een atoom oorlog zou zijn. „Slechts een vijf tiental om de ficeerd. zouden worden en de premier waarschuwde, dat goed keuring met een kleine meerder heid even ernstig zou zijn als verwerping dan zou Frank rijk zijn rol bij vier-mogendhe- denbesprekingen kunnen spelen en een datum voor een conferen tie kunnen voorstellen. Na deze verklaring van Men- dès-France verklaarde Moch ver der, dat het vervaardigen en op- kerstkaarsen ken. Op het podium stond in het midden een grote kerstboom, rechts daarvan stond een kinder koortje van 't personeel en link* het koor van de zangvereniging „Paleis Soestdijk" onder leiding van de heer Oudhof. Terwijl de kaarsen van de kerstboom wer den aangestoken, trad de Konin gin naar voren en las met zachte stem 't Kerstevangelie. Inhouds- rijk en zinvol klonken de oude woorden door de ruimte: „En het geschiedde in diezelfde dagen, dat er een bevel uitging van den kei zer Augustus, dat de gehele we reld beschreven zoude worden''. Het koor zong hierna de Kerst- suite en 't Weihnachtsoratorium van Johann Seb. Bach aan de piano begeleid door mevrouw Fien. De Kersttoespraak van de Prins, die hierop volgde, werd met grote aandacht beluisterd (zie hiervoor pag. 3). Het paleiskoor zong vervolgens waarna mevr. Repelaer van Drie! (viool) en baron Baud (piano) de sonate no 8 opus 5 van A. Corelli uitvoerden. Het kinderkerstspel van ds H. J. W. Modderman vormde een der hoogtepunten van deze mid dag. Prinses Beatrix leidde het in, met een warme, melodieuze stem en vertelde dat het gespeeld zou worden door 35 jongens en meisjes en een kinderkoortje van 24. Zij vertelde van de kinderen van de herders en de wijzen, die door hun vaders van het Kind in de stal hadden gehoord, van de kinderen van de waard, die 's nachts naar de kribbe gaan en ook over de kinderen van deze tijd, van de volkeren van deze wereld die op een of andere wijze toch van Christus hebben ge hoord, kinderen van indianen, negers, Chinezen, Eskimo's, kin deren van vluchtelingen, tenslot te kinderen uit ons eigen land. want dit Kerstkind kwam voor slaan van atoom- en waterstof- alle eeuwen en voor alle landen, bommen op grondgebied van de En toen begon het spel, waar- Franse unie verboden moet worden, evenals het experimen teren met déze bommen. Hij eiste onmiddellijke onderhandelingen met de Sowjet-Unie. atoombommen is nodig Moch verklaarde niet zonder gehele Franse bevolking meer hoe hij zou stemmen. Hij te verdelgen". „Als een catastro- 'verklaarde wel, dat vele leden phe komt, zal het een totale zijn". I zich hadden neergelegd bij goed- ,/De mensheid heeft geen andere keuring van de verdragen, zulks keus dan ontwapening of onder gang". Moch, die Frankrijk vertegen woordigt in de ontwapenings commissie van de Ver. Naties, gaf daarop een lange uiteenzet ting over de werkzaamheden van deze commissie. Hij vroeg de ver gadering of het zeker was, dat onderhandelingen met de Rus sen mogelijk zouden zijn als de Parijse verdragen eenmaal gera tificeerd waren. Premier Mendès-France ver klaarde toen, dat er geen sprake van vier-mogendhedenbesprekin- gen zou zijn als de verdragen verworpen zouden worden. In dat geval zou Frankrijk geen politie ke macht binnen de NAVO meer bezitten. Mogelijk zouden dan nog slechts twee- of drie-mogend, hedenbesprekingen gevoerd kun nen worden. Als de aceoorden echter gerati- De heer J. M. C. Mijnlieff van Ilaesahroeck te De Bilt zal dg Franse plaats Hazebrouak een carillon schenken dat vervaar digd wordt door een klokken gieterij te Asten (Fa. Eysbouts). Aanvankelijk zou de heer Mijnlieff de reizende beiaard aan Hazebrouck schenken maar- Apeldoorn en ook het plaatsje Houten interesseerden zich voor dit miniatuur carillon, dat destijds propaganda maakte in Nederland ivoor het carillon dat aan Amerika werd geschon ken. Een opdracht werd toen verstrekt aan de klokkengieter om een nieuwe beiaard te ma ken. De heer Mijnlieff is zeer aan deze Franse plaats ver knocht omdat zijn voorvaderen hier leefden. De- gemeenteraad van Hazebrouck heeft deze schenking aanvaard en om streeks Pasen zal het klokke- spel zijn definitieve plaats krij gen in de toren van Hazebrouck Op 31 Augustus van leder jaar zal een concert worden gegeven zo vermeldt het servituut, dat zal dienen te beginnen met het „Wien Neerlands Bloed" onmid dellijk gevolgd door de „Marseil laise". De idatum 31 Augustus is ge kozen in verband met de ver jaardag van H. K. H. Prinses Wiihe'jmina. De beiaard bestaat uit 35 klokken (drie octaven). In het servituut zijn voorts nïog enige «bepalingen opgeno men die (betrekking hebben op bepaalde data tijdens welke het carillon voorgeschreven werken moet spelen. ▼oor het nummer dat des morgens zal verschijnen kunnen weder geplaatst wor den Voor Nieuwjaarswensen gedichten groter dan 10 of re gels zal 1,25 meer worden gerekend voor elke daarop volgende 10 regels of gedeel ten daarvan. INZENDING KAN GESCHIE DEN TOT UITERLIJK DINSDAG 28 DECEMBER als gevolg van hun vertrouwen in de N.A.V.O., „doch wij moe ten onmiddellijk daarna de ver gissing herstellen." Op de vraag of hij de verdra gen verworpen wilde zien zei hij ,,1k zou de accoorden overbodig maken door een ruimere over eenkomst over ontwapening". voor weken lang gerepeteerd was en door de kinderen zonder een foutje werd opgevoerd met kin- derlijke ernst, met kinderlijke j blijheid, met kinderlijke onbe- vangenheid. De kleine Prinses Marijke was het Hollandse kind Stientje, dat ook bij de kribbe stond, en verkondigde: „Kindeke Jezus, een Hollands kind is met alle kinderen verbonden". Het gezamenlijk gezongen „Ere zij God" besloot de middag in de garage. Na afloop schonken de Koningin en de Prinsessen in de marechausseekazerne de traditio nele chocolade en werd ieder per soneelslid met een verrassing verblijd. Het Oostduitse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft Woens dag bekendgemaakt, dat een ver zoek om asyl in Oost-Duitsland van de voormalige contra-spion- nageehef van het Westduitse de fensiebureau Blank, Friedrich Heinz, is afgewezen, doch dat wel asyl is verleend aan Jacob Kolb, voormalig chef van de Berlijnse afdeling van deze dienst. Kolb en Heinz waren de vorige week Donderdag samen naar Oost-Berlijn gekomen, waar zij een aantal documenten over de werkzaamheden van de „geheime diensten" van het bureau Blank en de onder Amerikaanse leiding staande „spionnage-organisatie Gehlen" uitleverden, aldus de be kendmaking. Zij vroegen asyi, omdat zij door hun verzet tegen Adenauers po litiek in West-Duitsland aan ver volgingen bloot stonden. Heinz werd echter asyl geweigerd, om dat hij indertijd had deelgenomen aan de voorbereiding van de aan slagen op de voormalige Duitse minister van Financiën Erzber- ger, die in 1921, en de voormalige minister van Buitenlandse Zaken van de republiek van Weimar Walther Rathenau, die in 1922 ochtend tot Donderdagavond. doch was daar door een list heen- gelokt. Als hij geen asyl zou vra gen. zo had men hem gedreigd, zouden de Westduitse autoritei ten hem hebben gearresteerd „wegens de moord op de Neder landse agent Jean Ehland". De verklaring, dat hij betrok ken zou zijn geweest bij de aan slag op Rathenau en Erzberger noemde Heinz „impertinente leu gens". De Westberlijnse politie had volgens Heinz reeds 15 De cember vernomen, dat Kolb op dracht had om hem naar Oost- Berlijn te ontvoeren. Dit had men hem, Heinz, echter niet medege deeld. Heinz zeide van mening te zijn. dat John niet vrijwillig naar het oosten van de stad was uitgewe ken. Een Sowjet-generaal had hem namelijk gezegd, dat „John meer tijd nodig heeft gehad om het oostelijke aanbod aan te ne men". Heinz verklaarde zich hier omtrent niet nader medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag- werd vermoord, zo werd hieraan toegevoegd. Deze bekendmaking is omge roepen door radio-Oost-Berlijn. Maandag j.l. verklaarde Heinz te genover de Westberlijnse politie, dat hij door Kolb en twee Sowjet- agenten naar Oost-Berlijn was ontvoerd, doch dat hij kans had gezien te ontsnappen. Heinz nam eind 1953 ontslag uit zijn functie bij het bureau Blank, naar toen gemeld werd wegens onenigheid met zijn chef, dr Otto John. die dit jaar naar Oost-Berlijn is uitgeweken. In November van het vorige jaar werd Heinz tot een half jaar ge vangenisstraf veroordeeld we gens meineed, doch hij moet zijn straf nog uitboeten. Kolb wordt Verdacht van verduistering. Heinz sprak de Oostduitse ver klaringen tegen. Hij had in Oost- Berlijn niet om asyl verzocht, Veel wind. Wisselend bewolkt met enige buien, hier en daar met hagel. Krachtige tot harde en tijdelijk tot storm toenemende wind tus sen west en noordwest. Weinig verandering in temperatuur. VRIJDAG 24 DECEMBER. Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden ZON MAAN Dec. 23 24

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1