OOST WEST, TOESTAND BEST i De N. A. V. O.-besprekingen m de Besluiten algemene vergadering der V. N. Maarschalk Zjoekof beschuldigt Churchill en Montgomery WIIilMIM WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en HAANSTANDEN ZATERDAG 18 DECEMBER 1954. 10e Jaargang No. 3333. Wekelijkse Wereldschouw Raad van Europa uitgeschakeld Veldslag irj Jeruzalem De politiestaking in West-Bengalen Indische hongerstakers gearresteerd Uit China vrijgelaten Canadese piloot vertelt DOUWE EGBERTS Politici behouden beslissing gebruik atoomwapens Ernstig treinongeluk in Algerije Geen uitstel van debat over Franse ratificatie van Parijse verdragen op onder op onder Dec. Tsjoe En Lai antwoordt Hammarskjoeld Gedood bij ontploffing rvsukenng mi Abonnement: Terneuzet Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactieadres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Gironummer j-u-j Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand f 1,80; pet week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum pet advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels LI iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, ol: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. eenzettingen van de heer Van der De regering te Moskou heeft, inderdaad de Russen hebben ge- VOETANGELS EN KLEMMEN 1 fa __A_1 A TH nn \X7AOT WSfPTl Om flC i nu de conferentie met de satel iietertaten ten einde is, een ant woord gezonden op de nota's der drie geallieerden, die op 29 No vember, de dag, dat de „grote Europese conferentie" had moe ten aanvangen, werden overhan digd. Er valt van dit antwoord zegd, dat zij op weg waren om de Oostenrijkse verlangens in te wil ligen en dat nu de Parijse accoor- den een hinderpaal daartoe vorm den. De lichte opwinding is al weer bedaard; van Amerikaanse zijde kan dat moeilijk anders nu odk Bohlen, de Amerikaanse am- Sig anders m zeggen dan dat bassadeur die naar zijn post in het herhaalt de argumenten, die vroeger steeds werden gebruikt. In Londen werd het nauwelijks met belanstelling ontvangen; in Washington legt men Molotow's nieuwste document gelaten naast Moskou is teruggekeerd, op dracht heeft gekregen om er met de Russen vriendschappelijke be sprekingen te openen. De publieke opinie is in de laat ste week overvallen d,oor een nreuwbie UUUUIUCIU gciatmi ,ITOi_r5n zioh neer; te Parijs spreekt men stortvloed van uitspraken waarin er zich minder krachtig over uit dan te Bonn, hetgeen met de par lementaire verhouding in over eenstemming is. Tezelfder tijd, dat deze nota werd overhandigd, heeft Molo- tow, ter herinnering aan het feit, dat tien jaren geleden het Frans men er vooral nadruk op legde, dat men toch gaarne met Rus land tot overeenstemming wil ko men. Vermoedelijk dienen al deze uitlatingen voor binnenlands ge bruik, maar ze moeten op de Rus sen toch wel de indruk maken, dat het Westen enigszins ge- aai lien jöucti gcicucu x Russisch verdrag door De Gaulle schrokken is van de voortvarend- i .1 i. i „rtlf in T nn. te Moskou werd ondertekend, een rede gehouden, waarin hij tegelijk Frarïkrijk vleide, het Westen nieuw ontzag trachtte in te boe zemen voor de communistische krachtsontwikkeling en propa ganda maakte voor het nieuwe veiligheidssysteem der Sowjets. Merkwaardig is wel, dat de jongste schrede van Mendès- France in Moskou met een enkel koel woord werd afgedaan. Ver moedelijk meent men op die wij ze indruk te maken op die krach ten in het Westen, die voor ver dere Russische reactie vrezen. Dat geldt in gelijke mate voor Molotow's bedreiging met een nieuwe bewapeningswedloop. Men dient daarbij toch te bedenken, dat Rusland in elk opzicht tot de tanden is gewapend en vermoede lijk economisch, noch militair veel verder kan gaan. Geen won der, dat het dan gaarne ziet, dat anderen hun bewapening niet versterken! EEN TROEFKAART? Men kan. niet anders zeggen, dan dat de geallieerden het de Russen gemakkelijk maken om propaganda te voeren. De Gaulle's opvatting, dat de bekrachtiging dier aecoor- den de Westelijken een troefkaart in handen geeft, sterk genoeg om in directe besprekingen met Rus heid, die het zelf toonde in Lon den en Parijs. STRAATSBURG:RADELOOS Ook de Raad van Europa, in zijn derde zitting van dit jaar, heeft zich daaraan schuldig ge maakt. De Engelse afgevaardigde Mackay zeide het zo aardig: was er in Augustus, na de verwerping van de E.D.G., in Straatsburg neerslachtigheid, nu heerste er een soort radeloosheid. Radeloos heid, omdat de Europese minis ters voor één keer eens hadden getoond, dat ook zij snel konden handelen. Het bleek nu niet gemakkelijk om een resolutie op te stellen, die geen spaak in het wiel der Wes telijke veiligheid steekt, maar an derzijds toch ook de Europese ge dachte en het prestige van de Raad van Europa ophoudt. Men is daarin geslaagd door zich vast te knopen aan het feit, dat de Westeuropese Unie het geraamte der nieuwe accoorden vormt en dit toCh eigenlijk ook een instel ling is, die op de eenheid van Een dergelijke re Mendès-France heeft een nieu we overwinning in de Nationale Vergadering behaald inzake zijn Nooriafrikaanse politiek, zij het met slechts kleine meerderheid. Hij, evenals Eisenhower, blijven midden in de moeilijkheden. Met dit verschil, dat Eisenhower nog twee jaar president blijft en Men dès-France el'ke dag door een par lementair votum kan worden ge troffen. MacCart'hy heeft zijn herwon nen vrijheid, gelijk hij de uitslag der senaatsdebatten noemt, ge opend met een scherpe aanval op Eisenhower, waarin zonderling genoeg de republikeinse senaats leider Knowland hem is bijgeval len. Stevenson, in de vergadering der democraten te New Orleans als leider bevestigd, heeft met z'n bekend sarcasme gezegd, dat er een non-agressiepast moest ko men tussen Eisenhower en de lei der der republikeinen! Eisenho wer trekt er zich niet veel van aan. Hij heeft met de republikein se leiders zijn binnenlands wetge vend, programma besproken en met de democratische zijn buiten landse politiek. De verhouding met China, ten gevolge van de veroordeling van 13 Amerikanen, die de Chinezen spionnen en de Amerikanen krijgsgevangenen noemen, heeft in de Verenigde Naties-assem- blée tot heftige debatten geleid. Amerika heeft het, ondanks ver woede tegenstand van Sowjet- Rusland en de satellieten glans rijk gewonnen, gelijk de assem- blée voor de Indonesische motie inzake Nieuw-Guinea niet de -/3 stemmenmeerderheid opbracht; die daarvoor nodig was. Bijna geen enkele staat onthield zich thans; Amerika deed zulks wel, gelijk tevoren viel af te leiden uit het feit, dat onze ambassadeur niet werd ontvangen door Foster Dulles zelf, maar door een der talrijke onder-secretarissen! Ham- marskjoeld heeft, teneinde de Chinees-Amerikaanse vedhoudin- Donderdag éijn in Jeruzalem ernstige ongeregeldheden uit gebroken tussen Israëliüche po litie en orthodoxe Joden, die een ontspannjngslokaal voor jongens en mfcisjes beneden 15 jaar wilden ibeëtormen. De schermutseling duurde twee uur en er'vielen meer dan 60 gewonden. De orthodoxe Joden wilden hun afkeer var| een gemengde opvoeding tot uiting brengen, die zij immoreel noemen. Zij waren met stokken en stenen gewapend en in gezelschap van hun rabbijnen. De politie moest een ware ivtaldilag tegen de fanatieke betogers leveren. Er werden ook enkele winkels be schadigd. In Hlowrah, waar de Westiben- gaalse (India) politiemannen met de lopende hongerstaking begonnen zijn, zijn in de vroege ochtend meer dan 1000 stakrs gearrasteerd. Troepen doen po litiediensten. De politiemannen eisen hogere salarissen. In latere berichten wordt ge sproten van 400 arrestaties. Ook gevangenispersoneel is in hon gerstaking gegaan. Indi che militairen hebben Vrijdagochtend een inval ge daan in Howrah aan de rand I an Calcutta, |waar zij ruim 1000 politiemannen, die in hon gerstaking zijn, in hechtenis namen. De militairen werden aangovperd in tien gepantserde r.'oetuigen, die begeleid werden door gepantserde vechtwagens. De hongerstakers werden in hun slanp dcor de soldaten overvallen. Een Canadese piloot, die deze maand door de Chinese commu nisten is vrijgelaten na twee jaar gevangenschap, heeft Vrijdag verklaard dat hij gedwongen werd de valse bekentenis te on dertekenen als zou hij met opzet het Chinese luchtruim zijn bin nengedrongen. Zijn vliegtuig werd boven Noord-Korea neerge schoten. Squadron-leader Andy Macken zie zei op een persconferentie, dat er buiten de elf Amerikaan se vliegers die van spionnage worden beschuldigd nog zeker 4 Amerikaanse vliegers in China worden vastgehouden. Hij zei dat hij niet mishandeld werd toen men hem dwong de bekentenis te tekenen, maar de indirecte pressie was nog moei lijker te verdragen. Deze zachte geurige Amerikaanse shag geeft U het rookgenot van de beste Amerikaanse cigaret 1 De 14 regeringen van het At- i Er wordt bijzondere zorg be- lantisch pact hebben Vrijdag steed aan het opstellen van een haar militaire bevelhebbers het mededeling over het onderwerp sein „vooruit" gegeven wat be- die heden zal worden bekend, gemaakt ,14 landen voor de defensie in 1954 ruim 56 milliard dollar be- I lopen. Dit is ruim zes milliard minder dan over het jaar daar voor. Het jaaroverzicht van de defensie-inspanning en het pro- Europa wijst. solutie, die ook al aandringt op gen te verzachten, Peking aange een spoedig spreken met de Ftus- boden daarover ter plaatse te ko- sen, is aangenomen. men spreken, maar China heeft Dit spoedig spreken komt voort nog een afwijzend antwoord ge uit het feit, dat men het, ook om 1 geven. Het hoopt misschien van Duitse oppositie te sparen, heeft de verandering in Japan, waar in directe besprekingen met kus- i a oen voorkomen als zijn de Parij- j Yoshida nu voor de conservatie- land uit te spelen, wordt blijkbaar j se accoorden maar een tussenop- ven heeft plaats gemaakt, profijt door Mendès-France gedeeld,. De-lossing en geen definitieve. Dat te trekken, ze heeft daarom de Franse am-j men over de regeling van de bassadeur te Moskou inlichtingen 1 Saarproblemen, ondanks de uit VAN DER MANDERE. doen inwinnen over een conferen- tie in Mei, de datum in zijn rede voor de Verenigde Naties ge noemd,. Deze stap heeft, het meest openlijk bij Amerika, nogal ver wondering gewekt. De Ameri kaanse ambassadeur kreeg op dracht er met Mendès-France over te spreken en als resultaat verluidde, dat het gesprek te Mos kou vooral was gegaan over het Oostenrijkse vredesverdrag. Dat klinkt daarom niet zo gek, omdat gegeven treft het rekening houden met atoomwapens bij de defensievoor bereidingen. De Navo-raad be sloot echter, dat de politici moe ten uitmaken of bij een conflict atoomwapens zullen worden ge bruikt of niet, zo wordt uit con ferentiekringen vernomen. Het besluit is in militaire krin gen te Parijs met veel genoegen ontvangen. De snelheid waarmee de raad tot zijn conclusie is gekomen, heeft zowel bij militairen als di plomaten verrassing gewekt. omdat men niet de fndruk wil wekken dat een atoomoorlog als onvermijdelijk wordt beschouwd. Dit z°u de re geringen, die thans haar bezwa ren hebben ingetrokken, in ver legenheid brengen. In conferentiekringen wordt vernomen, dat enkele besluiten over de nieuwe strategie zijn uit gesteld, om de manier van inter gouvernementeel overleg over de vraag, of een aanval gebruik van atoomwapens dan wel van con ventionele wapens vereist- Het militaire programma voor Bij een botsing tussen een mi- taire trein en een spoorwagen tussen Kroe'b en Oeled Rahmon nabij Constantine in Algerije zijn Vrijdag elf personen om het le ven gekomen. De slachtoffers bevonden zich r_o in de spoorwagen, waarop de gramma voor volgend jaar, dat j trein inreed. heden door de raad is goedge- Blijkens latere berichten zijn keurd, bevat critiek op enkele twaalf lijken uit de vermelde regeringen wegens het verkorten spoorwagen geborgen. Vier sol van de dienstplicht en het ver- daten in de trein liepen verwon- i i fj1 i r\/% +/\ftf+onrl 'van PPH piuiiidicii venaooiuf, fa^v-'v.. nei miiiiairt; prugrcuiuiK* vuui Verscheidene regeringen hadden det volgende jaar voorziet niet trnnrhAhnilfJ CTPTTiflflkf. nitKroi/lirHT eerder voorbehoud gemaakt, hoofdzakelijk vanwege de in vloed. op de publieke opinie in 't Westen over de betrekkingen tussen Oost en West. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagoch tend tot Zaterdagavond. Zelfde weertype. Zwaar bewolkt met op vele plaatsen mist. Overwegend droog. Zwakke tot matige weste lijke wind. Weinig verandering in temperatuur. ZONDAG 19 DECEMBER. in een spectaculaire uitbreiding van de troepenmacht of van de bewapening. De nadruk ligt op nieuw op de grotere doelmatig heid van de bestaande strijd krachten en hun reserves en op de vervanging van verouderde uitrusting, vooral bij de lucht machten. minderen van de defensie-uitga ven. De ministers van Buitenlandse Zaken van de Westelijke grote drie zullen heden, na afloop van de grote conferentie, opnieuw bij eenkomen. Het voornaamste on derwerp waarover zij nog van gedachten willen wisselen is de toestand in ZuidOost-Azië en in het bijzonder Indo-China. In de eerste bijeenkomst van Vrijdagochtend heeft de Atlan tische raad over de internationa le toestand gesproken. Men was het er over eens, dat, ofschoon dingen op. De toestand van één van hen is ernstig. De oorzaak is waarschijnlijk te wijten aan een verkeerde wissel stand. Uit officiële bron is ver nomen, dat men sabotage uitge sloten acht. De Franse nationale vergade ring heeft Vrijdagavond met 469 nei er uvei eens, uai, ui^nuu" tegen 102 stemmen een voorstel de Russische politiek sinds Sta-'afgewezen, dat het debat over de lins dood een grotere soepelheid ratificatie van de Parijse verdra- te zien geeft, er geen fundamen- gen voor onbepaalde tijd zal wor- tele wijziging is gekomen in het rjen uitgesteld. Het debat zal communistische gevaar voor het Maandag beginnen. Westen. Generaal Aumeran (conserva- De raad onderschreef een ana- tiefzeide, dat de nationale ver .„„hten~ lyse van zijn deskundigen, waar-1 gadering nog niet genoeg tijd had De raad wil trachten zijn zaken I gezegd wordt dat de militaire gehad om de vele problemen die vnnr dT voleende zitting te be-1 kracht van de communisten in n met de verdragen verband hou- voor de volgende zitting te jndrulöwekkerKi tempo" blijft 1 den, te bestuderen. Het mogelijke toenemen. Het Westen moest be- 'gebruik van atoomwapens maakt. roiH <7iin mot RncianH to nndpr. (jat de Parijse overeenkomsten Breskens Terneuzen Hanswee rt Walsoorden v.m. 9.02 9.37 10.17 10-27 n.m. 9.47 10.22 11.02 11.12 MAANDAG 20 DECEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 10.13 10.48 11.28 11.38 n.m. 10.54 11.29 12.09 12.19 ZON MAAN 17 8.43 16.29 0.39 12.23 18 8.44 16.29 1.49 12.39 19 8.44 16.29 2.58 12.56 20 8.45 16.30 4.07 13.16 21 8.46 16.30 5.14 13.41 22 8.46 16.31 6.20 14.12 23 8.47 16.31 7.21 14.53 De algemene vergadering der V. N. heeft Vrijdag in de laatste voltallige vergadering van de ne gende zitting de Russische klacht, dat Amerika verantwoordelijk zon zijn voor agressieve daden te gen communistisch China, met 44 tegen 5 stemmen (de Sow jet- groep) bij acht onthoudingen ver worpen. De Russische afgevaardigde, A. A. Sobolef, zei, dat het onlangs gesloten militaire verbond tussen Amerika en nationalistisch China Formosa tot een Amerikaanse militaire basis had gemaakt I hetgeen slechts als een directe daad van agressie tegen de Chine se volksrepubliek kon worden op gevat. C. D. Jackson (Verenigde Sta ten) meende, dat de Russische resolutie alleen tot doel had als platform voor vijandige propa ganda. vooral tegen zijn land te dienen. Volgens de Chinese na tionalist dr T. F. Tsjang hielden de nationalistische strijdkrachten zich bezig met zelfverdediging en vergelding, waarvoor geen „aan moediging van een derde partij" nodig was. Een andere Russische klacht over „schending van de vrijheid van de scheepvaart in de Chinese zeeën" werd op aanraden van de speciale politieke commissie met 39 tegen 5 stemmen bij 14 ont houdingen verwezen naar de com. missie voor internationaal recht. Met 55 stemmen en 4 onthou dingen (Engeland, Zuid-Afrika. Australië en België) is de gewij zigde resolutie over Marokko door de algemene vergadering aangenomen, om voorlopig de be handeling van de Marokkaanse kwestie te verdagen. Het besluit werd genomen op grond van de verklaringen van enkele delega ties dat Frankrijk en Marokko onderhandelingen zullen begin nen over de kwestie. Een amendement van Domini ca, waarin vertrouwen werd uit gesproken dat een bevredigende oplossing voor de Marokkaanse kwestie zou worden bevonden, werd apart in stemming gebracht en met algemene stemmen aan genomen bij één onthouding Na tionalistisch China). De resolutie om de behande ling van de Tunesische kwestie voorlopig te laten rusten met het oog op de onderhandelingen tus sen de belanghebbende landen, Frankrijk en Tunesië, is met 56 stemmen bij 3 onthoudingen (Australië, Groot-Brittannië, Zuid Afrika) aangenomen. Frankrijk nam niet deel aan de stemming over de resolutie be treffende de Tunesische kwestie. De algemene vergadering be sliste, evenals eerder de politieke commissie, het Griekse verzoek inzake Cyprus van de agenda af te voeren. Griekenland had ver zocht het principe van zelfbepa ling van toepassing te verklaren op de bevolking van de Britse ko lonie Cyprus. Het besluit betreffende Cyprus werd met vijftig tegen nul stem men bij acht onthoudingen geno men. VOOR DE VLUCHTELINGEN. De dagopbrengst van Vrijdag in de actie voor de vluchtelingen is de grootste die het comité Vluchtelingenhulp 1954, tot nu toe heeft gehad. Er kwam een bedrag binnen van 147.000. Daardoor is de totale opbrengst gestegen tot 2.447.000. Bij de gisteren ontvangen bedragen wa ren de 133.000, die zoals is ge meld door het P.TT.-bedrijf zijn bijeengebracht. De premier en minister van Buitenlandse Zaken van conti nentaal China, Tsjoe En Lai, heeft de secretaris-generaal der Verenigde Naties, Dag Hammar skjoeld, geantwoord op diens aanbod om na Kerstmis in Pe king te komen onderhandelen over de veroordeelde elf Ameri kaanse vliegers. De vliegers werden onlangs „wegens spionnage" tot zware gevangenisstraffen veroordeeld. Minister Tsjoe En Lai heeft geantwoord, dat hij bereid is Hammarskjoeld te ontvangen om over deze zaak te spreken. Hij be schouwde de veroordeling der Amerikanen echter als een bin nenlandse aangelegenheid. De vorige week noemden de Verenig de Naties China's handelwijze een schending van de Koreaanse wa penstilstandsovereenkomst en eisten de onmiddellijke vrijlating der veroordeelden. Naar aanlei ding van de desbetreffende reso lutie deed Hammarskjoeld zijn aanbod. perken tot het terrein van de mi nisters van Buitenlandse Zaken. Als dat mogelijk is, zal de raad in April 1955 te Athene bijeenko men. (In de volledige raad heb ben ook de ministers van Defen sie en Financiën zitting). De ministers werkten snel hun agenda af. Voor heden blijven slechts over het opstellen van de slotcommuniqué's en een bespre king van de internationale toe stand in beperkte zitting. Hoewel de raad dus machtiging heeft de defensie op het gebruik van atoomwapens in te stellen, krijgen de militaire bevelhebbers tevens instructie voort te gaan met de conventionele wapens. Volgens een officiële raming zullen de totale uitgaven van de reid zijn met Rusland te onder jse overeen eenmaal bekrachtigd komsten waren handelen als de Parijse overeen- verouderd zijn en brengt een re volutie in de strategische plannen teweeg. In deze omstandigheden moet de regering het ratificatie debat uitstellen en- intussen nieuwe besprekingen met de Westelijke bondgenoten en West- I Duitsland voeren, aldus de gene- De electricien J. W. S. te Wate ringen is Vrijdagimorgen het slachtoffer van zijn beroep ge worden. Tijdens het nazien van een z.g. voorvergasser, die langs electrisehe weg wordt ontsto ken, is de verwarmingsketel ontploft. De heer Strik was vrij wel op slag dood. raai. De Amerikaanse minister van Defensie, Wilson, heeft Woens dag' lap een persconferentia ver klaard, dat de Ver. Staten in het komende belastingjaar, dat op 1 Juli 1955 begint, het effec tief' van hun, strijdkrachten zullen verminderen. De plaatsvervangende Sow- jetiirünister van. Defensie, maar schalk Zjoekof, die in de tweede wereldoorlog aan het hoofd der Russische strijdkrachten stond, heeft Donderdag premier Win ston Churchill en veldmaar schalk Montgomery beticht van trouweloosheid en verraad je gens hun bondgenoten. Deze beschuldiging was vervat in een door radio-Moskou aange haald artikel in de „Prawda" naar aanleiding van het om streden telegram, dat de Britse minister president in 1945 aan lord Montgomery zou hebben gezonden. Zoals bekend verklaarde sir Winston Churchill onlangs in eeiï rede te Wcridford, d!at hij ,n 1945 bij de Duitse capibulatie Montgomery telegrafisch op dracht had gegeven, de Duitse wiapens niet te vernietigen, op dat deze aan de Duitse eenhe den zouden kunnen werden te ruggegeven ingeval de Russen hun opmars, in strijd met ge maakte afspraken, zouden voortzetten. Later deelde de Britse pre mier mee, dat hij het bewuste telegram niet had kunnen te rugvinden en dat hij het moge- lijjï zelfs niet eens had laten verzenden. Montgomery ver klaarde weliswaar, dat hij het telegram had ontvangen, doch tot dusver heeft hij het niet kunnen terugvinden. Vciorts beschuldigde Zjoekof het Britse opperbevel onder Montgomery ervan, dat het ge- ruJme tijd na de Duitse capi tulatie georganiseerde eenheden van het Duitse leger heeft laten bestaan. In antwoord op een memorandum van Zjoekof, die toen de Sow jet-Unie in de geal lieerde controleraad vertegen woordigde, over deze kwestie had Montgomery zich. toen vol gens het artikel in de „Prawda" beroepen op technische moei lijkheden bij de demobilisatie der Duitse troepen, „hoewel het duidelijk was, dat dit argument Ivals was". Samenvattend kcimt de Russi sche maarschalk tot dë slotsom, dat reeds tien jaar geleden de basis werd gelegd voor de huidi ge Westelijke politiek om West- Buitsilaaid te bewapenen, zulks in strijd met de te Potsdam ge maakte afspraken.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1