DE CONFERENTIE TE MOSKOU het Wat brengt de Radio De blauwe auto Aziatische loyaliteit tegenover China-door-de-eeuwen-heen verontrust de wereld Waarom Mitterand als minister aftrad Vrouwentekort in Nieuw-Zeeland PLEEGZUSTER BLOEDWIJN SLiei!^«*3ÏSS-assar Alarm in Delhi, Rangoon en Djakarta Damesliariden Hevige overstromingen in Oost Sumatra TfTEEDE BLAD Vrijdag 17 December 1954 10e Jaargang Na. 3332 Na Parijs De hongerstaking in West-Bengalen Westduitse minister over dienstplicht ruwoFschrüal? Indonesië Chinees antwoord op Hamarskjoelds voorstel binnengekomen Als er nog enige rechtvaardi ging nodig was voor de weige ring van de Westerse mogendhe den om de door MoLotow voorge stelde .Europese conferentie" bij te wonen, dan heeft het verloop van deze conferentie, die op 20 November te Moskou werd ge houden en die nu alleen door ver tegenwoordigers van communis tische regeringen, werd bijge woond, deze wel gegeven. De rede, die de Sowjet minister van Buitenlandse Zaken hield, zou, indien de ministers van de Westelijke landen aanwezig wa ren geweest, slechts tot 'n scher pe en nutteloze polemiek hebben crgl^id. Hij herhaalde weer de beschul digingen, dat de Noordatlanti- sche Verdrags Organisatie een agressief blok vormde en dat het bestaan hiervan een bedreiging was van de vredelievende volke ren van Oost-Europa en de we reldvrede. De organisatie was een „voorbereiding voor de ontkete ning van een nieuwe oorlog in Europa". Het enige nieuwe (waar echter reeds in de communisti sche pers en radio op gezinspeeld werd) is een waarschuwing, dat de Sowjet-Unie en zijn bondgeno ten nu gedwongen zullen zijn om „praktische maatregelen te ne men om hun eigen veiligheid te verzekeren". Volgens de communisten is net zó, dat de oorlogszuchtige Wes terse mogendheden onder de druk van Amerika en zonder dat daar verder enige reden toe is, een ge weldig militair bondgenootschap hebben geschapen en zich snel aan het bewapenen zijn. De „vre delievende" communistische lan den zijn „daardoor tegen hun zin gedwongen zich ook te bewape nen om zich te kunnen verdedi gen" en nu moeten zij zelfs maat regelen treffen om een soortgelij ke militaire organisatie op te richten. Dit is de stelling, die de com munisten op het ogenblik pone ren. Deze is echter precies het te genovergestelde van de histori sche feiten. In de jaren onmiddellijk na de oorlog werden de Westelijke strijdkrachten niet alleen gede mobiliseerd, maar ook drastisch ingekrompen. De bevrijde landen van West-Europa hadden hun le gers niet weer doeltreffende op gebouwd. Engeland en Frankrijk hadden militaire verbintenissen overzee. West-Europa was toen dus in feite weerloos. Aan de andere kant had de de Westerse Unie tussen Enge-1 conferentie te Moskou. De ratlfi- land, Frankrijk, België, Neder-1 catie van de overeenkomsten van land en Luxemburg. Het Noord-Parijs en de eendracht in West- land en j-iuxemuuig. Europa moeten voorkomen wor den. Het is een dreigement aan de Westerse landen, dat, wanneer zij hun politiek van integratie dur ven voort te zetten en West- Duitsland onafhankelijkheid ver lenen en als gelijkwaardig bond genoot opnemen, het Sowjetblok „tegenmaatregelen zal nemen". atlantisch Verdrag werd in 1949 getekend. Het begon in [het Oosten. In Oost-Europa bestond toen al lang een hechte band tussen de communistische staten P°ten, Roemenië, Hongarije en Albanië, die in 1946 en 1947 onder commu nistische dictatuur werden ge bracht en waarvan de politiek en het militaire apparaat volledig onder Russische controle staat. Tsjecho-Slowakije volgde in 1949 en telkens kwamen deze verande ringen tot stand onder druk van de Sowjet-Unie en „het Rode Le ger, op de steun waarvan de sa tellietstaten steeds kunnen reke nen" Men vraagt zich af, wat deze tegenmaatregelen kunnen zijn. De oprichting van een Oosteuro- pese unie tegenover de W-E.U.? Doch deze 'bestaat al jaren in de vorm van een onder strenge con trole staande groep satellietsta ten. Een uitbreiding van de Rus sische strijdmacht? De Sowjet- Unie heeft reeds een militaire diensttijd van 3 jaar. Oostduitse herbewapening Die is al in 1950 begonnen. In ieder geval mogen wij blij zijn, dat de conferentie te Moskou alleen door communistische mi- Een nuttig en beslist welkom geschenk voor de komende feestdagen is voor Uw zieken en herstellen den Een wijn, heerlijk van smaak en in hoge mate bloedvormend en zenuwversterkend. Vraagt Uw apotheek of drogist. In verscheidene Westbengaal- se districten hebben politie- „The New Statesman and Na tion" schrijft: Aan het einde van de conferen- mannen zich Woensdagavond 1 tje ,van Genève in de afgelopen zo- aangesloten bij hun collega's te Calcutta die in hongerstaking Zeer weinig Aziaten, buiten de omgeving van Tsjang Kai Sjek, Syngman Rhee, Bao Dai en de re gering van Siam, zouden het al ternatief van de Amerikaanse in terventie hebben geprefereerd, met een hernieuwde Westerse po- Het is deze loyaliteit tegenover China, wat voor regering ook over het land heerst die de landen, waar Chinezen verblij ven, angst aanjaagt. De Birmese pers en ook de pers van Indone sië hebben de Chinezen ervan beschuldigd dat ze de belangen van China boven die van de lan den, waar ze wonen, geplaatst hebben. Ze hebben geheime ge nootschappen en trekken zich nergens iets van aan. Het laatste woord is over dit probleem dan mer, dook China op als een we- sted maïht'terweraM1 Volgde ging om Z.O. Azië te koloniseren, ook nog niet gezegd, mstemaalin dT geschiedenis is Malr dat betekent natuurlijk niet Sf wiem oude belcha^ng dat de nieuwe, onafhankelijke re- wiens 0Ude he g geringen van India, Birma en In- li Het in stand houden van gr°te legers en het systeem van militai re bondgenootschappen na de oor log begon dus niet in het Westen, doch in het Oosten. Voorts is het communistische verwilt dat de Westelijke mach- ten ot) het punt staan de veilig- 1 nisters is bijgewoond, die met ge- ten op netEP^ in geyaar te hoorzame geestdrift blijk gaven - van hun instemming met de woorden van Molotov. Dit kan tenminste geen kwaad. Een van te voren tot mislukking gedoem de bijeenkomst tussen Oost en West die slechts tot wederzijdse beschuldigingen en verwijten zou hebben geleid, zou op dit ogenblik misschien rampzalige gevolgen hebben gehad! zijp. voor hogere cialarissen en hetere arbeidsvoorwaarden. Aan de staking wordt door rato 2500 agenten deelgenomen. In Howrah, waar de stalking Zondag begon, zetten 1000 poli tiemannen de hongerstaking •voort. In het district Banlkoera jvnaaenanuse «e beeft gap/en de stakers Woensdagoch- contact gekomen met de rest van Sagen bij tend hun actie cp, terwijl in ,de wereld, en voor het eerst in de Peking zich^orrect JTearag ^..U mei Sï van de Joods-Grieks Ro- door de sneliieid en de krechtmn nc,p HpQfhavinrond de 'het nieuwe China. Hun angst is Middellandse Zee volledig in niet7°^^^ twee andere districten het aan- moderne geschiedenis staat aan tai vasten den aanzienlijk terug- het hoofd van China een efficien- liep. heid van brengen door de Duitsers weer te bewapenen. De historie wijst ech ter uit, dat de „Duitse herbewa pening" reeds 4 jaar geleden be gonin de Sowjet zone. Verdeel en heers! De bedoeling van deze verdraai ing van historische feiten is dui delijk. Zo ook de bedoeling van de te regering. Zulks is toegegeven door hen, die het meest China's macht vre zen en die de Marxistische filoso fie haten. De technische vooruit gang in vijf revolutionnaire jaren heeft elke bezoeker versteld doen staan en heeft elke oude China- Doch in het drie dezer in de De Franse minister van Bin- Franse nationale vergadering ge- nenlandse Zaken Mitterand, die houden debat over deze aangele- dezelfde functie bekleedde in het genheid, toen Mitterand, wit vorige kabinet, doch aftrad voor- van woede, was opgestaan, en Welvoegend, dat sen zou het land zijn, dat de mees dat dit in zijn geheel zfci ontslag had gezegd: „Indien er enig lid is ™esMt aangaande de defen Dr Gerhard Schroeder, West- diuiti e minister van Binnen- kenner, die steeds de mond vol J - had over de smerige, vuile, primi tieve, gelovige koeliemaatschap pij, die gebaseerd was op het fa miliesysteem en die, volgens deze kenner, nooit veranderd of gemo derniseerd zou kunnen worden door het communisme of door wat ook „in zijn hemd laten staan". Zijn legers, die de Kwo- mintang uit het land verdreven, heboen ook bewezen in staat te zijn de Westerse legers in Korea te bestrijden en China's steun aan de Vietminh was de beslissende factor in Indo-China's strijd om •de vrijheid. Er is met de H-bom tegen China gedreigd maar het gebruik ervan zou een groot deel van de wereld kunnen vernieti gen, doch China met zijn enorme i_3 f.Rm Cf\C\ rviillio/in mon. landse Zaken, heelt de Duitse jeugd gewaarschuwd, dat er „geen oase" in het Westen of Oosten is, waar men kan ont snappen aan de plicht van de nationale defensie. Zijn toespraak tot vertegen woordigers van vijf millioen jonge (Duitsers in het instituut voor ieucrdkwestles, geeft de be zorgdheid van de regering weer Over tekenen van toenemend verzet onder de jeugd tegen toekom tige dienstneming in de nieuwe nationale strijdkrach ten. Indien de Duitse jeugd naar het buitenland kijkt, zal zij zien, dat het aantrekken van de uni form daar als een noodzaak wordt aanvaard, aldus die mi- gebied en zijn 600 millioen men- inddende, -heeft zijn voormalige de vorige regering, dat bPt ^riprmpnt als ver- Buitenlandse meent dat ik indertijd ben afge- i sie door het parlement, ais ver treden, omdat ik in deze zaak be- ambtgenoot van Zaken Bidault uitgenodigd de ge ruchten in het openbaar te be vestigen, volgens welke hij, Mit terand, indertijd zou zijn afge treden, omdat hij betrokken was in de zaak van het uitlekken van Franse defensiegeheimen. Mitterand schreef Bidault dat een „ereraad", waarin vooraan- Sowiët-Ünie hoewel ook daar ge- staande Franse rechtskundigen demobiliseerd was, niet ontwa- zitting hebben, is gevormd, om -pend Volgens betrouwbare in- Bidaults beschuldigingen aan te lichtingen had Rusland in 1948 nog 4 millioen man onder de wa penen, terwijl Amerika geen mil lioen man meer op de been had- Het eerste bondgenootschap horen. Bidault zou de door Mitte rand aangevochten uitlating heb ben gedaan voor de met het on derzoek naar het Franse „defen- sielek" belaste autoriteit, en ook werd pas in 1948 gesloten; dit was i in particuliere gesprekken. ZATERDAG 18 DECEMBER. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gewijde muziek; 7.45 Morgengebed en liturg, kal.; 8.00 Nws; 8.20 Gram.; 9.00 Voor de vrouw; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram.; 11.00 Voor de zie ken; 11.45 Hammondorgel; 12.00 Angelus; 12.03 Lichte muz.; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Gram.; 12.55 „Sla uw slag"; 13.00 Nieuws; 13.20 Promenade ork.; 14.00 Boekbespr.; 14.10 Gram.; 14.20 Engelse les; 14.40 Gram.; 15.00 Kroniek van Letteren en Kunsten; 15.40 Koorzang; 16.00 De schoonheid van het Grego riaans; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Blindenmuziekvereniging; 17.20 Voor de jeugd; 18.00 Gram.; 18.15 Journalistiek weekoverz.; 18.25 Gram.; 18.30 Pari. overz.; 18.40 Radio Philh. koperkwart.; 19.00 Nieuws; 19.10 Caus.; 19.30 Avond gebed en liturg, kal.; 19.45 Gevar. progr.; 21.00 Act.; 21.15 „Sla uw slag"; 21.20 Gram.; 22.00 Muz. quiz.; 22.30 Adventsmuz.; 23.00 Nieuws; 23.15 Nieuws in Esperan to; 23.22 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gram.; 7.45 „Even opkrikken"; 7.50 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram., 8.55 Voor de huisvr.; 9.00 Gym. voor de vrouw; 9.10 Gram.; 10.00 Causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de arbeiders in de con- tinubedr.; 11.35 Klarinet en pia no; 12.00 Orgelspel; 12.30 Land en tuinbouwmeded.; 12.33 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Vara-varia; 13.20 Gram.; 13.45 Voor de jeugd; 14.20 Sportpraatje; 14.35 Lichte muz.; 15.00 Volksdansen; 15.25 Caus.; 15.40 Kerstmuziek; 16.00 Causerie; 16.15 Kamerork.; 17.00 Act.; 17.30 Orgel en zang; 18.00 Nieuws; 18.20 Lichte muz.; 18.45 Regeringsuitz.; 19.00 Artistieke staalkaart; 19.30 Causerie; 19.40 Stemmenspel; 19.55 Caus.; 20.00 Nieuws; 20.05 Gevar. progr.; 22.00 Socialistisch comm.; 22.15 Weense muz.; 22.45 Hoorspel; 23.15 Nws; 23.30 Gram. BRUSSEL: 11.45 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.34 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Radio-almanak; 14.30 Orgelspel; 15.00 Gram.; 15.45 Ac cordeonduo; 16.00 Gram.; 16.15 Accordeonduo; 16.30 Gram.; 16.45 Engelse les; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.20 Liturgische zangen; 17.30 Orgelconc.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Ver- zoekprogr.; 20.15 Ork. conc.; 22.00 Nieuws; 22.15 „Omroep-omme- ganck"; 23.45 Gram. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn (be zorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip ver meld. Indonesië: m.s. „Oranje" (4 Jan.); Ned. Nieuw Guinea: m-s. „Ko- ta A-goeng" (25 Dec.) Ned. Antillen: m.s. „Willem stad" (21 Dec.) Suriname: m.s. „Schie" (29 Dec.) Unie van Zuid-Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Sterling Castle" (18 Dec.); Canada: s.s. „Prins Willem Ge orge Frederik" (20 Dec.); m.s. „Noordam" (22 Dec.); Chili; m.s. „Noordam" (22 Dec.); Argentinië: s.s. „17e Octobre" (18 Dec.) Brazilië: s.s. „17e Octobre" (18 Dec.)m.s. „Westland" (20 Dec.) Australië: s.s. „Iberia" (20 Dec.); Nieuw Zeeland: via Engeland (18 Dec.). Inlichtingen betreffende de ver trokken was, laat hij dan opstaan en het zeggen", was oud-minister Bidault opgestaan en had toen* als gemeld, verklaard„De reden van uw aftreden hebt u zo juist genoemd, namelijk meningsver schil over de politiek, die de vo rige regering t.a.v. Noord-Afrika voerde". Bidault heeft het voorstel van Mitterand om een „ereraad" de kwestie te laten onderzoeken, van d ehand gewezen, omdat dit zou neerkomen op een omzeilen van het gerechtelijk onderzoek en omdat hij, Bidault, in de be klaagdenbank zou komen, in plaats van degenen, die voor het uitlekken der geheimen verant woordelijk zijn. Hij herhaalde de verklaring, die hij eerder in de nationale vergadering heeft afgelegd, nml. dat Mitterands ontslag uit de re gering van Laniel geen verband hield met het uitlekken der de fensiegeheimen. In een brief aan Mitterand ver klaart Bidault, dat hij slechts had geantwoord op vragen van de rechter. „Het was mijn plicht te zeggen wat ik wist en in het bijzonder wat men mij verteld had. Ik behoefde niet te contro leren, of de verklaringen, die ik overbracht, al dan niet op fei ten gegrond waren", aldus Bi dault. te?enwoordiger van het gdhele p-ol'k, moet worden genomen, onderscheiding „Voor recht en vrijheid" uitgereikt. te kans maakt te overleven. Men moet de bezoeken van Tsjoe En- Lai aan Delhi, en Rangoon aan het einde van de Indo- Chinese oorlog dan ook zien als triomfale demonstraties. Een (vooraanstaande Nieuw- Zeeliander, dr O. C. Mazengarb heeft blijkens een verslag in „Wereldpost" verklaard, dat jonge miannen dn Nieuiw-Zee- ïaind slechts 50 kans op een huwelijkspartner hebben. Vol gens hem heeft Nieuw-Zeeland behoelte aan 30.000 tot 40.000 vrouwen Ibeneden de dertig jaar. Hij vroeg zich af, waarom de autoriteiten geen pogingen in het werk stelden de immigra tie Van een dergelijk aantal jonge ivroiuwen uit Engeland en Noord-West-Europa te bewerk stelligen. Het aantal mannelijke vrijge zellen (beneden de 35 jaar zou kort geleden 82756 hebben be drage,n tegen 45989 ongehuwde (vrouwen in de overeenkomstige leef tij dsgroep. 4) door A. H. VAN OMMEN. (Nadruk verboden.) „Wat nou?" riep Drost ver baasd. „Gaan we terag? Een chauffeur, die midden op de weg rijdt en je met zijn licht midden in je facie schijnt en bovendien nog zonder achter licht rijdt, laat je schieten, en een wagen, die netjes met voor- en achterlicht aan, rechts van de weg istaat zal je me daar van dichtbij willen bekijken. Bk had een tante, die zei altijd. 'Zijn woordenstroom en' het nog te volgen verhaal van zijn tante werd afgebroken, doordat Bijlman de krachtige motor plotseling liet optrekken en hij zich nog maar net aan de duo- grepp kon vasthouden om er niet af te tuimelen. „Je tante interesseert mij niet, maar die auto wel," zei Bijlman en zijn stem klonk hard als metaal. ,jD'r is iets mee iets sinisters. Ik weet niet wat, zendingsdata van postpakketten i maar ik voel 't! geven de postkantoren. I In de eerste versnelling reed hij terug, terwijl Drost achter hem ixhiaimiper toeterdie: „Iets sinisters, zeit-ie! Fantasie man, zuiver fantasie!" En toen de ander zijn motor een paar meter voor de auto tot stilstand (bracht, fluisterschreeuwde hij hem nog toe: „Ik waarschuw je bij (voorbaat, dat je een gewel dig modderfiguur slaat!" Ze stapten af en Bijlman trok de motor op de steun, waarna hij langzaam op d'e auto toetrad. Het was een zware Buick, een v^er-onder-de-fcap, die met bei de rechterwielen in het gras stond, d'e neus bijna tegen een boom. „tttai, h)m, hm," deed Bijlman. Geen telken van leven in de auto.geen verschrikt geluid van jonggelieven, die wreed uit een gelukkige droom worden ge rukt Inspecteur Bijlman, op de voet gevolgd idoor Drost, begaf zich thans resoluut naar de zwarte In de leeftijdsgroep 2035 jaiar (waren op hetzelfde ogen blik slechts 113.728 gehuwde mannen tegen 149.000 getrouw de vrouwen, waaruit werd ge concludeerd, dat de ongehuwde mannen waren genoodzaakt hun Ivrouwen te gaan zoeken in de jongere leeftijdsgroepen. Volgens dr Mazengrab krijgen de 'Nieuw-iZeelandse mannen geen behoorlijke huwelijk.kans tot zij 40 tot 45 jaar ouid zijn. Dan 'krijgen velen van hen de gelegenheid te trouwen met de weduwen van him leeftijdgeno ten, die in hun jonge jaren for tuinlijker waren dian zijzelf. Nieuw-Zeeland heeft binnen vijf jaar, aldus dr Mazengarb, 30.000 tot 40.000 jonge vrouwen méér nodig. wagen en tuurde door de ruit naar binnen en opeens zagen ze beiden het vage silhouet van een man, die ineengedoken, het hoofd voorover, achter het stuur scheen te slapen. „Als hij een beetje boven z'n theewater is en van plan isi hier z'n roes uit te slapen, heeft ie slimmer gehandeld dan verder te rijden, want dan zou ie waar schijnlijk met een prachtige duik in de Aanstel zijn terecht geVkomen. In dat geval zou ie natuurlijk ook dadelijk volko men nuchter zijn, maar mijn tante zei altijid. Bijlman maakte een wrevelig afwerend gebaar. Hij boog zich even ever de motorkap en ter wijl hij daarop leunde om door de voorruit te kijken, merkte hij, dat de motor nog warm was. Plotseling, als door een adder gestoken, sprong hij achteruit, rende naar zijn motor en ontstak de grote koplamp, die hij met een rak op de ge heimzinnige auto richtte. En nu zag Dro/t het ook. In het glas (bevond zich een klein rond gaatje, waar omheen een aantal kleine scheurtjes en barsten als een web geweven waren. Drost -wilde het portier openrukken, doch juist cp tijd sloeg Bijlman zijn hand weg en met zijn leren handschoen draaide hij voorzichtig de kruik de complicaties tijdens de strijd in Birma met de communisten, de Karens en de Kwomintang. Even min is China beschuldigd van het feit, dat hulp verleend zou zijn aan de communisten op Malakka. China's militaire interventie in Azië is tot nu toe beperkt geble ven tot Korea en Indo-China. Het alarm in Delhi, Rangoon en Dja karta is oorspronkelijk voortge komen uit het feit dat er onge veer 10 millioen Chinezen buiten China verblijven: meer dan twee millioen leven er in Indonesië, meer dan een kwart millioen in Birma en ongeveer drie millioen in Siam. Vandaar Nehroe's poging om Tsjoe En-Lai over te halen om een politiek ten opzichte van de buitenslandse Chinezen te voe ren, gelijk aan die welke hijzelf voert ten opzichte van zijn elders verblijvende Indiërs. Als Tjoe En-Lai de elders levende Chine zen kan overhalen de nationali teit te accepteren van de landen, waarin zij leven, en afstand te doen van hun exclusieve Chine se patriottisme, dan zouden de vooruitzichten in Azië voor de niet -communistische landen re delijk zijn. Tsjoe En-Lai heeft de belofte afgelegd om niet tussenbeide te komen in de interne zaken van China's -buren, maar de status van de in het buitenland vertoe vende Chinezen is onbeslist ge bleven en het is geen geheim, dat dit één van de onderwerpen was, waarover Nehroe wilde spre ken, toen hij Peking bezocht. Toch zijn maar weinigen van de buiten China wonende Chine zen communist; de meerderheid is van nature privé-kapitalist en politiek passief uit gewoonte. Maar welke regering China ook heeft, zij zullen deze steunen! Velen zijn loyaal geweest te genover de keizerin-weduwe vóór de revolutie van 1911 en toen te genover Sun Yat Sen en Tsjang Kai Sjek. Als handelaren verdie nen ze vaak zeer veel geld en dikwijls zenden ze van hun weel de naar China; tijdens China's lange verzet b.v. tegen de inval lende Japanners van 1937 tot 1945 zonden ze enorme bedragen naar hun vaderland. I! geeft handen om trots op te zijn om en opende de deur, waarna zijn tastende vingers het licht- schsjkelaartje in bet interieur zochten. Hij knipte het licht aan en tilde daarna het hoofd op ivian de man achter het stuur. Juist tuscen de ogen ontdeikte hij een klein zwart gaatje, waar uit een dun straaltje bloed langs de wang en linker- mondhoek over de ikin vloeide Bijlman trok zich terag en Ikeek Drost recht in de ogen en hij bemerkte hoe zijn jongtgere collega hem -met e*3n zeker ont zag aankeek. In de strakke straal van de motorlamp ston den ze daar als twee roerloze standbeelden, did zicih bet dra ma in de donkere aiuto niet konden realiseren, totdat Drost er opeens uitstootte: „Alle machtig kerel, iets sinisters 't lijkt Iwel, of je 't geroken hebt!" Op dat moment kwaim Bijl man weer tot de werkelijkheid terag en voelde hij intuïtief hier voor een raadsel te zijn ge plaatst, hetwelk onmiddellijk een kordlaat initiatief eiste, wil de de recherche niet voor de Als geijolg van zware regens wordt Oost-tSiumatra geteisterd door ongekend hevige overstro mingen. Op talrijke plaatsen zijn dijken doorgebroken onder het geweld van bandjirs en hier en daar steeg het wiater zó herig, dat het over d'e dijken heenstroomde. Vele verbindin gen zijn verbreken, waarvan die tussen Medan en T-ebinig Tinggi (wel de voornaamste is. Duizenden kampongs worden of zijn geëvacueerd. De trein verbinding tussen Medan en Lubuk Pakam is eveneens ver broken. Ten N. van Medan rij den de treinen nog slechts tot Bind j ei. Het ziekenhuis in Tebing Tinggi moest Dinsdag gedeel telijk worden ontruimd. Deskundigen wijten de fatale gevolgen van de zware regens aan de steeds voortschrijdende (ontbossing, de wilde occupaties en de ongecontroleerde aanleg (van sawahs, waardoor de wa terhuishouding ter oostkust in het honderd is gelopen. Aan Verscheidene onderne mingen is grote schade aange richt. Enkele zijn door het wa ter volkomen geïsoleerd. De rufcberonderneming Paeigar Mar- bay moest geheel worden ont ruimd. De onderneming Tand jong Garbus staat grotendeels onder water, evena.li/. de onder neming Melatti. Op de rubber- ondernemingen Adoüna Ulu en de oliepalmonderneming Adoli- na Ilir staan verscheidene delen blank. NIEUWE PARTIJ BESLUIT TOT BOYCOT TEGEN NE DERLANDERS. Een nieuwe partij met de naam „Pantjasila", waarvan de invloed en het ledental niet is na te gaan, heeft besloten van 29 tot 31 December een driedaagse boy cot tegen de Nederlanders in In donesië te voeren om „solidari teit te tonen met de Westiriaan- se patriotten in hun strijd om het Nederlandse kolonialisme uit West-Irian te verdrijven". Het besluit is genomen, naar werd medegedeeld, naar aanlei ding van de verwerping van de Indiase resolutie in de Verenigde Naties en in verband met de „steun, die de Nederlanders op een in het ooglopende wijze ver lenen aan de R.M.S.-beweging in de Molukken". Aan de arbeiders, in het bijzon der bij Nederlandse bedrijven, maar ook bij de spoorwegen, op de trams en in de havens, alsme de aan taxichauffeurs en betjak- bestuurders wordt gevraagd soli dariteit te tonen door aan de boycot mee te doen. Afschriften van het besluit zijn gezonden aan de ministerpresi dent en het parlement met het verzoek ook de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties op de hoogte te stellen. Uit niet-officiële bron in New York is vernomen, dat de secre taris-generaal der Verenigde Na ties, Dag Hammarskjoeld van communistisch-China een ant woord heeft ontvangen op zijn telegram van verleden week, waarin hij voorstelde zelf naar Peking te reizen om- aldaar over leg te plegen over vrijlating van de veroordeelde Amerikaanse vliegers. Het antwoord, dat een provisorisch karakter zou dra gen, zou geen definitieve verwer ping van Hammarskjoelds voor stel inhouden. grootste moeilijkheden ge- De algemene vergadering van plaatst Worden, want dat het de Verenigde Naties had de se- hier een moord (betrof, daaraancretaris-generaal verleden week opgedragen te pogen vrijlating van de Amerikaanse vliegers, die volgens de Chinese autoriteiten twijfelde hij geen ogenblik. (Wordt vervolgd.) spionnen waren, te bewerken.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 5