De besprekingen te Parijs Wanordelijkheden het vraagstuk Cyprus n. a. v. meest het in WEERSVERWACHTING HOOGWATER Kardinaal Mindszenty in vrijheid Persconferentie van President Eisenhower ZON- ai MAANSTANDEN Het ongeluk met de Britse duikboot. VRUDAG 17 DECEMBER 1954. 10e Jaargang No. 3332. Prins Bernhard in Londen Oud medewerker van Mihailovio ontvoerd Ismay over de bevoegdheid om atoom wapens te gebruiken Japan niet voornemens Regering in Peking te herkennen Angstige reis van Italiaanse vissersboot Onderzoek n*ar sabotage in nieuwe centrale in Northumberland Amerikaanse expeditie naar de Noordpool Koning Boudewijn in Mei naar de Congo T-J I-I hii aankoop van 2 pakken Castel.J aZ m. I stuk Castella Huishoudzeep van 2Z cent voor 6 cenL De strijd in Algerië De kwestie-Dominici De kwestie Cyprus in de Politieke Commissie Russische waarschuwing aan Frankrijk Franse autobus in ravijn De Westduitse bondsdag verwerpt oppositiemotie rrt.uKertng Pt) Abonnement: Temeuzer. tMrectepr-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Temeuzesi Redactle-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand f 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande. Temeuzen De ministers van Buitenlandse y^fcen van de „Grote Drie" rijn gisteravond te Parijs bijeengeko men om te spreken over hun be trekkingen met Rusland en ter voorbereiding van de belangrijke conferentie van de Atlantische raad over de atoomstrategie, die vandaag begint. Kort tevoren had een gedach te» wisseling plaats gehad tussen Bden, Dulles en de Canadese mi nister van Buitenlandse Zaken Lester Pearson. De veertig ministers die de 2- éaagse vergadering van de At- lairtische raad zullen bijwonen, «tfien een besluit moeten nemen •ver de vraag, of het Europese opperbevel van de N.A.V.O. zijn defensieplannen moet baseren op liet gebruik van atoomwapens. i>e stafchefs van de afzonder lijke landen hebben in hun be faamde rapport „M.C. 48" una- Rietn verklaard, dat alleen door het gebruik van atoomwapens de nameriek zwakkere N.A.V.O.- strijdkrachten West-Europa tegen een communistische aanval kun nen verdedigen. Uit gezaghebbende bron ver luidt, dat de kwestie, die grote politieke meningsverschillen on der de N~A.V.O.-leden heeft te weeggebracht, niet zozeer is wie moet beslissen of er in geval van oorlog atoomwapens moeten wor den gebruikt, maar of men er bij de militaire voorbereidingen van moet uitgaan, dat het gebruik van kernwapens in een groot conflict onvermijdelijk zal zijn. Slechts één land, n.l. Denemar ken, is er naar verluidt in prin cipe sterk tegen, dat aan de N.A.. VjO.-opperbevelhebber, generaal Gruenther, wordt toegestaan zijn plannen op een atomische verde diging in te stellen. Nog niet alle N.A.V.O.-leden hebben hun stand punt in deze kenbaar gemaakt. Uil gewoonlijk welingelichte kring verluidt, dat Frankrijk en Kneelanri wel de onvermijdelijk-zich bij haar bezwaren laten lei heid van.atomische^oorlogvoering den dom- ^wLblamfkmd aanvaarden, maar generaal Gruenther nu nog geen machti ging willen geven om daar reke ning mee te houden, zulks om de sfeer voor een verbetering van de betreldngen tussen Oost en West niet ongunstig te beïnvloeden. Amerika daarentegen, zo wordt van gezaghebbende zijde medege deeld, is van mening, dat zo spoedig mogelijk, bij voorkeur op deze N.A.V.O.-conferentie, beslo ten moet worden tot het instellen van de verdediging op het ge bruik van atoomwapens. Amerika vindt de vraag wat kunstmatig, aangezien de aanwe zigheid van atoomwapens nu reeds het grootste afschrikwek kende middel voor een aanvaller is. Als er besprekingen op het ge. bruik daarvan zouden worden ge steld, zou het effect verminderen. Aan de Europese landen zou gevraagd worden enige rekening met atoomwapens te houden. Een besluit over het al of niet gebrui- 1 ken ervan zou dan, zo mogelijk, gennomen worden als daar is. De Deense regering, zo ver luidt van betrouwbare zijde, heeft ken, als het kwetsbaarste van de N.A.V.O., van repressail- les met atoomwapens te lijden zal krijgen. Als de N.A.V.O. alleen op de conventionele wapens zou mogen rekenen, zal generaal Gruenther waarschijnlijk een grotere bijdra ge van de leden vragen, ondanks het standpunt van de politici, dat deze niet meer kunnen opbren gen. Gruenther wil in het begin van het volgende jaar een bezoek aan Kopenhagen brengen om het pro bleem met de Deense regering te bespreken, zo wordt vernomen. Z.K.H. de Prins der Nederlan den is gisteren uit Nederland met de regerings-„Dakota" op het vliegveld „London Airport" de tijd aangekomen voor een kort privé- bezoek aan de Engelse hoofdstad. Een man, die voigeaas de Oos tenrijkse ipolitie een stafchef Min de koningsgezinde Zuidsla- vische partisanenleider Mihai- lctvic is, heeft op 16 October zijn hotel te Magenfurt in Zuid-Oostenrijk verlaten en wordt sedertdien vermist, aldus de politie. [De man, die rich Lug ar noem de en een Hondurees .paspoort bezat, moet volgens de politie kolonel Pazarac-Ogokolic zijn. Hij had op 15 October zijn in trek genomen in het bedoelde hotel. Op 17 October .had de vruuiw die de vermeende parti- c.anenleider vergezelde, de poli tie medegedeeld, dat hij de dag tevoren iwas uitgegaan en niet was teruggekomen. Zij vreesde dat hij naar Zuld-S'lalvië ont voerd iwas. Generaal Mihailovic werd op 17 Juili 1947 als verrader door het communistisch regiem te rechtgesteld. VOOR DE VLUCHTELINGEN Donderdag is bij het comité „Vluchtelingenhulp 1945" 48.000 binnengekomen. De stand van de actie is daardoor geworden 2.300.000. Lord Ismay, secretaris-gene raal van de Navo, bevestigde Woensdagavond tegenover ver slaggevers dat het d.e regeringen em niet de militaire bevelhebbers zijn, die de volledige verantwoor delijkheid dragen voor de beslis sing, of hij een aanval op het Westen atoomwapens als afweer zullen worden gebruikt. Er is geen sprake van, dat dit door de generaals zou kunnen worden uitgemaakt. Er is geen regering, die dit zou kunnen aan vaarden", aldus Ismay. Generaal Guillaume, voorzitter van het militaire Navo-comité, zeide dat de chefs der generale staven van de legers der Navo- staten het hiermede geheel eens zijn. Lord Ismay zeide voorts niets te weten omtrent een voorstel dat, naar Woensdagavond te Pa rijs verluidde, van Franse zijde zou zijn gedaan en dat zou voor zien in het bepalen van een een voudige wijze, waarop snel op re geringsplan zou kunnen worden overlegd over de vraag, of in een bepaalde situatie al dan niet van atoomwapens gdbruik moet wor den gemaakt. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Vrijdagoch tend tot Vrijdagavond. Beter richt. Noordelijke helft van het land: zwaar bewolkt met kans op wat lichte regen. Matig tot vrij krach tige wind tussen Zuid en Zuid west. Iets hogere temperaturen dan gisteren. Zuidelijke helft van het land: aanvankelijk plaatselijk mist. La ter half tot zwaar bewolkt en droog weer. Zwakke tot matige wind. tussen Zuid en Zuidwest. Weinig verandering in tempera tuur. ZATERDAG 18 DECEMBER. De Japanse regering is niet van plan het bewind te Peking te erkennen, zo heeft de minis ter van [Buitenlandse Zaken, SdilseonitEioe, Donderdag in de Rijlksdaig in antwoord op vra gen .verklaard. Het gaat er om of Peking, of Formosa te erken nen en wij hebben reeds ge&u- zen, aldus de mini -ter. Hij déelidë mede, dat de rege ring zal trachten een handels- a.ccoord (met Peking te sluiten dat verenigbaar is met de be trekkingen, .welke zij met de Cihinse nationalisten onder houdt. Voorwaarde zou echter zijn, dat de Chinese communis ten zich iep geen enkele wijze mengen in de binnenlandse aangelegenheden van Japan. Een Italiaanse vissersboot is na een bijzondere angstige reis met een onontplofte magnetische mijn aan boord Donderdag de kleine haven van Cesenatico in Italië binnengelopen. De mijn werd in de netten op gevist en kwam met de vis in het ruim terecht. Niemand van de uit zeven kop pen bestaande bemanning durfde het gevaarlijke voorwerp aan te raken. Door de zware zee werd de mijn echter van de ene kant van het ruim naar de andere kant gerold. In de haven werd de mijn door twee legerdeskundigen gedemon teerd. Deze bleek 660 pond zeer ontplofbare stoffen te bevatten genoeg om een gat in een slag schip te slaan. De, politie van Ihet graafschap Northhumlberland heeft een on derzoek ingesteld naar ge pleegde sabotage in een nieuwe centrale, nabij Newburn, die 160 millioen gulden heeft ge kost. Technici hadden ontdekt, dat er gaten door kabels waren ge maakt waardoor de olie, die voor isolatie en atfkbeling der kabels dient, kon weglopen. Na enige tijiJ zou dit kortsluiting teweeg hébben gébracht. Met de bouw van de centrale, die nu 'bijna gereed is, werd vier jaren geleden begonnen. Volgens het bulletin van de aartsbisschop van Wenen, dat ge woonlijk welingelichte kringen te Boedapest aanhaalt, zou kardi naal Mindszenty, die sedert 1949 in de gevangenis zat, ongeveer een week geleden in vrijheid zijn gesteld en zieh naar zijn diocees hebben begeven. De 62-jarige Hongaarse pri maat werd in 1949 tot levenslan ge gevangenisstraf veroordeeld op beschuldiging van verraad, spionnage en valuta-overtredin, gen. Er is afwisselend bericht, dat hij zich In de gevangenis be vond en dat hij onder bewaking in een particuliere villa woonde. Officieel is zijn verblijfplaats niet Volgens het bulletin wilde men bekend gemaakt, in het paleis van de aartsbis-1 Reizigers, die uit Hongarije in schop te Esztergom in Hongarije i Wenen zijn aangekomen, hebben het bericht bevestigen noch te- in de afgelopen dagen eveneens genspreken, naar men zei, dat deberichten over vrijlating van de kardinaal niet in zijn diocees is- Hongaarse primaat overgebracht, In het Vaticaan weet men nog maar deze waren van horen zeg- niets over een vrijlating van kar- gen en konden niet worden beves- dinaal Mindszenty. 1 tigd. In Maart a.s. vertrekt een Amerikaanse wetenschappelijke expeditie naar de Noordpool de eerste sinds de tocht van admiraal Peary in 1909 om de dikte van de ijslaag te onder- e,;eken. De onderneming' is par ticulier georganiseerd door de bioloog John Stanwell-Fletcher. De groep zal bestaan uit 21 mannen en één vrouw, de echt genote van de leider die als radio-cmrDepster en voornaam ste fotograaf zal optreden. De expeditie zal proeven ne men met een apparaat om van de lucht uit de dikte van het ijs te 'meten, zodat .piloten veilig ap een ijsvlakte kunnen landen. C ?k zal de temperatuur van het water op verschillende diep ten .worden onderzocht, evenals de aard van de vissen en plan ten onder het ijs. Een aantal leden van de groep zal per vliegtuig op de Pool lan den en dan per hondenslee naar het 850 km zuidelijker gelegen Alert op EUesmere-eiland, ten noord-westen van Groenland, trekken. Op deze tocht zal van „Walkie-Talkies" gebruik wor den gemaakt. Breakers Temeuzen Hansweert Walsoorden v.m. 7.57 8.32 9.12 9.22 nm. 8.37 9.12 9.52 10.02 I In Saloniki, in Noord-Grieken- j land, hebben zich Donderdag don echter te doorbreken en het wanordelijkheden voorgedaan bij gebouw binnen te dringen, waar vier uur durende demonstraties'zij ruiten insloegen en een vnj- van ongeveer vijf duizend Griek- heidsbeeld vernietigden, se' studenten tegen de beslissing Een studenten-afvaardiging van de politieke commissie der wist ook toegang te krijgen tot studenten wisten het politieeor- verlaten. Wanordelijkheden heb- Verenig-ie Naties inzake Cyprus, waarbij tenminste veertig perso nen voor het merendeel leden van politie en brandweer wer den gewond. De politie had het terrein rond om het gebouw van het consu laat-generaal en de voorlichtings dienst der Verenigde Staten te Saloniki afgezet. De betogende De Belgische koning, Boude wijn, zal in Mei aanstaande zijn eerste (bezoek aan de Congo brengen, aldus is Dinsdag van de zijde 'v|an het koninklijk paleis te Brussel (bekendge maakt. ZON MAAN op onder op onder Dec. 17 8.43 16.29 0.39 12.23 1« 8.44 16.29 1.49 12.39 UI 8.44 16.29 2.58 12.56 30 8.45 16.30 4.07 13.16 21 8.46 16.30 5.14 13.41 President Eisenhower heeft op zijn persconferentie verklaard, dat Amerika niet „100 procent veiligheid in ieder deel van de wereld kan kopen als iemand met moeilijkheden begint". Amerika was steeds een land geweest, dat niet bijzonder be vreesd had behoeven te zijn voor een rechtstreekse aanval, totdat de lange-afstandsbommenwer- per en zeer vernietigende wapens tot ontwikkeling waren geko men. Dit laatste bracht twee behoef ten met zich mede, één om een mogelijke aanval af te zwakken en een tweede om een mogelijke aanval te voorkomen. Indien een aanval weerstaan kon worden zou de grote indu striële kracht van Amerika weer beslissend worden. Men diende er voor te zorgen, dat niemand bij een aanval op de V. S. zou kunnen winnen. Inmiddels waren er echter nieu we problemen. Eén er van was te voorkomen dat een centraal be stuurde dictatuur de macht zou krijgen over geïndustrialiseerde en productieve gebieden als bij voorbeeld West-Europa en Japan. De Amerikaanse strijdkrachten waren in de eerste plaats voor de defensie van Amerika en voor het terugslaan bij een aanval. In de tweede plaats dienden zij voor de bescherming van de eerder ge noemde gebieden. De huidige toe stand zou wel over een periode van 50 jaar kunnen aanhouden. De president wenste niets over de „atoomverdediging" van West- Europa te zeggen, daar zijn ver tegenwoordigers over deze zaken in Parijs gingen onderhandelen. Mogelijk zou hij meer kunnen zeggen, als de Navo-conferentie in Parijs beëindigd zou zijn het gebouw van het Britse con sulaat-generaal te Saloniki. Zij beklaagde zich bij de consul-ge neraal er over dat aan de ramen staande consulaats-employé's hen „uitdaagden". Tenslotte werd voor het Turkse consulaat geprotesteerd i.v.m. de „onvriendschappelijke en uitda gende houding van Turkije" bij de behandeling van het vraag- stuk-Cyprus in de Verenigde Naties. Brandweer en politie wisten tenslotte de orde te herstellen en de betogers uiteen te drijven. De Amerikaanse ambassadeur te Anthene heeft de consul-gene raal der Verenigde Staten te Sa loniki opgedragen een krachtig protest bij de gouverneur van Noord-Griekenland in te dienen en vergoeding te eisen van de schade, aangericht in het kan toor van de Amerikaanse voor lichtingsdienst. OOK BETOGINGEN OP CYPRUS. In de Cypriaanse haven Fama- gusta hebben ruim duizend Griek se studenten betoogd onder het roepen van leuzen ats „Weg met de Verenigde Staten", „Engeland er uit" en „Wij wensen vrijheid en vereniging met Griekenland". Griekse schoolkinderen liepen onder het roepen van „Weg met Engeland en Amerika" de klas selokalen uit. De onderwijzers beletten hen het schoolterrein te ben zich niet voorgedaan. GRIEKSE REGERING VER BIEDT DEMONSTRATIES. De Griekse regering heeft alle demonstraties in verband met de kwestie-Cyprus in 't gehele land verboden. Een woordvoerder van de rege ring maakte bekend, dat de pre mier, maarschalk Alexander Pa- pagos, aan de Amerikaanse am bassadeur in Griekenland, Caen- dish Cannon, zijn spijt heeft be tuigt over de anti-Amerikaanse Incidenten van Donderdag te Sa loniki. De minister van Binnenlandse Zaken, Joannis Nicolitzas, maak te bekend, dat de waarnemende gouverneur van Noord-Grieken land en het hoofd van de gendar merie te Saloniki vervangen zijn. Bij betogingen te Canea op Kre ta werden ook betogers gewond. Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 •egeti. Iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adr«* Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur v. 'y.' Op de rivier de Medway heeft nen het leven heeft gekost en zich Woensdag een ongeluk voor gedaan met de Britse duikboot „Talent", waardoor drie werfar- beiders werden gewond, van wie twee zwaar. Drie mannen wor den nog vermist. De „Talent" lag in een droog dok, waarvan Woensdagmiddag plotseling de sluisdeuren bezwe ken. Door het met geweld naar binnenstromende water werd de boot uit het dok de rivier inge dreven, waar zij aan de grond liep en half onder water kwam te liggen. Voor de duikboot lossloeg be vonden zich meer dan 30 burger arbeiders aan boord, die zich bij na allemaal, toen het water als een vloedgolf het dok binnen stroomde, nog tijdig in veiligheid konden brengen. Na een appèl bleek echter, dat nog drie mannen vermist worden. Men vreest, dat zij in de halfge zonken „Talent", die 1321 ton meet, opgesloten zitten. Reddingsploegen zijn met man en macht bezig om de duikboot te bergen. Schout-bij-nacht George Dol phin, commandant van de werf, verklaarde later, dat er bijna geen kans bestaat dat de vermis ten nog in leven zijn. Bij een botsing tussen Franse troepen en opstandelingen in het gelbied rvan Aures in Alge rije zijn vijf Franse parachutis ten gesneuveld en vier gewond. De opstandelingen verloren tenminste tien man aan doden. Eén opstandeling is gevangen geniomen. Voorts zijn tien personen aangehouden, die verdacht wor den Ivian het overbrengen, van Voorraden naar de opstande lingen. waardoor 31 personen verwon dingen hebben opgelopen. Één der gewonde arbeiders is in het ziekenhuis overleden, waardoor het aantal doden tot vier is- gestegen. Van één der twee overige ge wonden is de toestand ernstig. Men heeft het stoffelijs over schot van één der vermisten ge borgen. Gustave Dominici, de zoon van Gaston Dominici, de voor moord op het Britse gezin Drummond is veroordeeld, heeft Donderdag op nieuw ontkend, dat hij de elfjari ge Elizabeth Drummond dood ge slagen zou hebben. Vorig jaar onderging Gustave een gevangenisstraf van twee maanden, omdat hij het sterven de meisje niet had geholpen, toen hij haar buiten de boerderij der Dominici's vond. „Mijn vader liegt", schreeuwde hij, toen verslaggevers hem een bericht in een Marseillaans dag blad toonden, waarin zijn vader hem had beschuldigd. Volgens het bericht had de oude jman in zijn cel gezegd, dat Gus- lave het meisje In de keuken van de boerderij had gedood en haar naar de oever van de in het nabij heid stromende rivier de Duran- De politieke commissie der V. N. heeft Woensdagavond met 44 tegen nul stemmen bij 16 onthoudingen (besloten dat het nuniet het geschikte ogenblik is om een resolutie tover de (kiwestie-Cyprus aan te nemen. Voorts besloot de commissie, imet 49 tegen nui stommen bij elf. onthoudingen, de 'kwestie' „niet verder te toespreken". Engeland had zich verzet te gen de Griekse eis, dat het be ginsel ivan zielSbescliikkmg van toepassing (wordt op de bevol king van Cyprus. Deze twee toesluiten vormden de (kern rvan een Nieurwzeelandse r<$solutie, die daarna in haar gelheel iwerd goedgekeurd met 49 tegen nul stemmen bij elf onthoudingen. Griekenland stemde voor de redolutie. die nu naar de alge mene vergadering wordt gezon den, Waarnemers geloven, dat ook de algemene vergadering zich in grote meerderheid voor detze resolutie zal uitspreken. De landen die zich bij de eindstemming onthielden, wa ren de vijf communistische lan den, Chili, Birma, Ecuador, In donesië, TTiailand en Uruguay. ochtenduren van Donderdag geen spoor van de drie vermisten in de duikboot gevonden. Op één na waren alle compartimenten van het schip leeggepompt. Het nog met water gevulde deel werd door de duikers doorzocht. In de loop van de nacht is de „Talent" vlotgesleept. Een uur later liepen de sleepboot en de duikboot echter weer vast op een zandbank. De Britse marine-autoriteiten hebben inmiddels een onderzoek naar het ongeluk met de duik boot gelast, dat aan drie perso- De Sowjet-Unie heelt Frankrijk gewaarschuwd dat zij het in 1944 gesloten Frans-Sowjetrussische verdrag zal opzeggen in geval van een Franse bekrachtiging van de overeenkomst van Parijs. ce had gebracht, op een plaats, slechts enkele meters verwijderd van de plek, waar haar ouders doodgeschoten lagen. De 22-jarige echtgenote van Gustave, Yvette, die volgens het bericht van Gaston er van was beschuldigd het bloed van het meisje van de keukenvloer te hebben opgedweild, zei: „Kunt u zich voorstellen, dat een moeder van twee kinderen in koelen bloe de zou besluiten een klein meisje te vermoorden?" Men verwacht, dat het jonge echtpaar, dat vorige maand tij dens het proces de onschuld van de oude man volhield, onder vraagd zal worden door de de tectives, die het politie-onderzoek hebben heropend op bevel van de minister van Justitie. Een autobus, waarmee onder wijzeressen uit het gebied van Tourcoing Noord-Frankrijk 1 'n uitstapje maakten, is Donderdag tijdens dichte mist bij Lens in botsing met een vrachtauto ge komen en vervolgens op een tien meter lager gelegen spoorbaan gestort. Tien van de 45 vrouwen werden gedood en 18 zwaarge wond. De Westduitse bondsdag heeft Donderdagavond met 236 tegen 153 stemmen bij drie onthoudin gen, een motie van de oppositie verworpen, waarin gevraagd werd om onmiddellijke viermo- gendhedenbesprekingen met de Sowjet-Unie. De vergadering be sloot de Parijse verdragen, die voorzien in bewapening van een souverein West-Duitsland naar de parlementscommissies te ver wijzen.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1