Binnenlands Nieuws De blauwe auto RADIO? De Parijse overeenkomsten in de Bondsdag Begrotingsdebat in Belgische Senaat. De kwestie Cyprus. W at brengt de Actie van Labourafgevaardigde Protest van „Nieuw-China V. N.-resolutie tegen Zuid-Afrikaanse apartheidspolitiek Vrouw in Londen wegens moord opgehangen. Jordaanse dagbladen voor zes maanden geschorst. De Russische luchtmach De overstromingen in Engeland. Be Saarkwestie en de Duitse eenheid werden Woensdagoch tend op de voorgrond gesteld in een rede, waarmee dr. Adenauer het ratificatiedebat in de bonds dag over de Parijse verdragen inleidde. Dr. Adenauer kondigde aan, dat hij opnieuw voeling zal nemen met de Franse minister president teneinde „duidelijke meningsverschillen over 't Saar- statuut uit de weg te ruimen". Voor het geval deze voelingne- mdng niet tot resultaat zou leiden zal ik de Franse minister-presi dent voorstellen, de Amerikaan- eenkomst „op enkele belangrijke en wanneer er een afdoend mid- punten afwijkend van de ver- del tegen is dat het nog ooit zial dragstekst, doch ook niet in overeenstemming met de alge mene plannen en doelen der bei de verdragspartners". Voor de bondskanselier het i woord nam had de bondsdag met j de stemmen van de gehele rege- I ringscoalitie een voorstel der so- i cialisten van de hand gewezen om het Saarverdrag van de agen da te schrappen. De liberalen sloten zich on danks hun uitgesproken bezwa ren tegen het verdrag niet bij deze socialistische actie aan. Uitvoerig heeft bondskanselier Adenauer, die langer dan twee uren aan het woord was, de Wes telijke verdragen gemotiveerd se en Britse regeringen te ver-a]s"enige middel om tot een aan- i vaardbare vereniging van de bei besprekingen met de Franse en Duitse regeringen de menings verschillen uit de weg te ruimen, zodat deze geen hindernis zullen vormen xoor de uitvoering van het verdrag", zo zeide Adenauer. Deie besprekingen moesten ook gen -steUen de bondrepubliek in de functies van een Saarcomxms- staat de verdeling van Duitsland vereniging de helften van Duitsland te ko men. Adenauer proclameerde de Duitse hereniging tot „voor naamste taak der Duitse poli tiek". Hij zeide: „Eerst deze verdra- saris, de regeling van de volks stemming, voorzieningen voor een scheidsgerecht en de verze kering der vrijheidsrechten van de bevolking van het gebied om vatten, in het bijzonder volgens Adenauer de door de Franse rege ring in de nationale vergadering gegeven toelichting op de over- „GROTER NEDERLAND ACTIE" EN „PRO PATRLA" TELEGRAFEREN REGERING. De hoofdbesturen van de „Gro ter Nederland actie" en „Pro Patria" hebben een telegram gezonden aan minister-president Drees en minister Luns inzake het beleid in de Verenigde Na ties met betrekking tot Nieuw- Guinea. Dit telegram luidt; „Het moge ons vergund zijn, onze grote waardering uit te spreken voor de krachtige, 'beleidvolle en suc cesvolle wijze, waarop de Neder landse regering en in het bij zonder minister Luns en de heer Von Balluseck de betwiste souvereiniteit over Nieuw-Guinea in de U.N.O. heeft verdedigd". De Engelse Labourafgevaardig- digde George Wigg heeft in het Lagerhuis voorgesteld veldmaar schalk Montgomery voor een krijgsraad te dagen wegens het in bezit houden van geheime do cumenten. Premier Sir Winston Churchill, die de socialist krach tig van repliek diende, betichtte Wigg van kleingeestigheid tegen over „één van de grootste figu ren van het Britse leger". Veldmaarschalk Montgomery volgde vanaf de speciale tribune glimlachend de korte schermut seling. Enige tijd geleden gaf de veldmaarschalk toe, dat hij de originele acte van de Duitse overgave, getekend te Luenen- burg, in zijn bezit had. Hij ver klaarde toen niet van plan te zijn, dit historische stuk af te staan om het in een archief laten opbergen. te herleven dan zijn dat de Parijse verdragen", zo zeide de kanse lier. Wat de verdragen zelf be treft meende dr. Adenauer, dat zij in menig opzicht voor de bondsrepubliek voordeliger wa ren, dat de bepalingen, die de bondsregering in 1952 had kun nen bedingen. Het begin van het debaf speelde zich in een vrij rus tige, hoewel gespannen atmos feer af. Deze ontlaadde zich slechts eenmaal in heftige socia listische actie tegen een recht streeks tegen de socialistische partij gerichte opmerking van de kanselier. Gedurende vijf minu ten kon Adenauer zijn rede niet voortzetten omdat hij het lawaai der protesterende socialisten niet kon overstemmen. Vijf duizend Chinese studen ten .worden met geweld in de Vi. S. gehouden en tounnen niet naar hun familie in hun vader land terugkeren", aldus het persbureau „Nieu|w China", dat protesteert tégen de weigering der Amerikaanse regering om luitreiuvisa te verlenen aan 35 Chinese studenten, die gevraagd hefclben naar China te mogen tenutglkeren. ,De (Amerikaanse spionnen (de elf (veroordeelde vliegers) zijfn in overeenstemming met de wet beschuldigt en gestraft, op grond van hun spionnage- actlviteiten in China. Men kan zich daarentegen afvragen, waaraan de Chinese studenten ziioh schuldig hefclben gemaakt en wtajt het vasthouden op Ame rikaans grondgebied rechtvaar digt", akiufe „Nieuw China". TWEE DRONKEN AUTOBESTUURDERS MAAKTEN NACHTELIJK AMSTERDAM ONVEILIG. Onder de invloed van sterke drank zijn twee Amsterdamse automobilisten vroeg in de nacht van Dinsdag op Woensdag elk betrokken geweest bij een aan rijding, t.w. in de Leidsestraat en op de Singel. Bij laatstgenoemd ongeval is het linkerbeen verbrijzeld van een bromfietser, J. van der S., oud 37 jaar. In beide gevallen reden de automobilisten door en konden pas na een achtervolging worden gepakt en gehoord. Kort na middernacht werd de bromfietser, komende van het Muntplein, op de Singel bij de Heiligeweg aangereden door de 54-jarige Amsterdamse expedi teur J. P. Toen deze doorreed werd hij door een andere auto mobilist achtervolgd en geen 200 meter verder tot stilstand ge dwongen. Er zijn aanwijzingen dat voor bijgangers in hun verontwaardi ging tot handtastelijkheden tegen de expediteur zijn overgegaan, maar een toesnellende politie agent heeft hen vermoedelijk van houding doen veranderen. Naar de verkeerstechnische schuld van deze aanrijding wordt een onder zoek ingesteld. Het slachtoffer is in het Wil- helminagasthuis opgenomen. Een 48-jarige confectionnair, D. B. te Amsterdam, reed, terwijl hij onder de invloed verkeerde, omstreeks half drie een voetgan ger in de Leidsestraat aan en werd een half uur later op de Overtoom aangehouden. De voet ganger kreeg een schaafwond aan het rechterbeen. te beëindigen. Het is voor het Westen niet aanvaardbaar, dat i een veiligheidssysteem op de grondslag van de status quo tot stand, zou komen en daardoor ook de tegenwoordige ondraaglij ke verdeling van Duitsland ge sanctioneerd zou worden". Het Russische parool der coëxistentie moest volgens Adenauer als een .taktische maatregel" worden op gevat, die ook in het verleden herhaaldelijk was gebruikt wan neer de Sowjet-Unie een adem pauze nodig had om nieuwe krachten te verzamelen. Maar desondanks meende Adenauer, dat alle mogelijkheden moesten worden benut, die uit de Russi sche campagne voor coëxistentie zouden kunnen voortvloeien. „De bondsregering is van mening, dat alles gedaan zal moeten worden, om de bereidheid der Sowjet-re- gering tot onderhandelingen op haar werkelijke inhoud te onder zoeken", aldus Adenauer. Het militaire bondgenootschap van het Oostelijke blok bestond volgens Adenauer reeds lang en de politiek moest er thans naar streven „dit in de richting van een defensieve organisatie te veranderen". De bondskanselier keerde zich tegen de vrees voor een herle ving van het Duitse militarisme. „Het Duitse militarisme is dood. Bij de voortzetting in de Belgi sche senaat van het debat over de begroting van Buitenlandse Za ken heeft senator Paul Struye (C.V.P.) verklaard, het niet eens te zijn met zijn partijgenoot Paul van Zeeland, die als zijn oordeel te kennen gaf dat de accoorden van Parijs een stap achteruit be tekenen tegenover de E.V.G. De heer Struye was van mening dat deze accoorden een vooruitgang betekenen omdat Groot-Brittan- nië thans nauw bij de verdediging van Europa wordt betrokken. Ook Paul Struye zeide voorstan der te zijn van een spoedige con solidatie van de Benelux. Verder zal een éénmaking van Duits land nagestreefd moeten wor den, zo merkte hij op, want er zal geen uitzicht op vrede in Europa bestaan zolang een Oost- Duitsland en een West-Duitsland naast elkaar blijven bestaan. De socialistische senator Rolin was evenmin als Paul Struye voojstander van een supra-natio- nafS systeem en ook hij gaf de voorkeur aan de accoorden van Parijs. Spreker verklaarde ver ontrust te zijn over de aanwezig heid in Engeland van een Ame rikaanse divisie, die tot taak zou hebben eventueel de Sowjet-Unie met atoom-wapens aan te vallen. Zou de uitvoering van een der gelijke missie uitsluitend afhan gen van de militaire bevelvoe- i De algemene vergadering der Verenigde Naties heeft Dinsdag met 40 tegen tien stemmen een resolutie goedgekeurd, waarin Zuid-Afrika wordt verzocht zijn positie ten aanzien van de apart heid te herzien in het licht van de beginselen van het handvest der Verenigde Naties. Tegen stemden o.m. Frankrijk en Engeland. De Verenigde Sta ten behoorden tot de onthouders. De resolutie verzoekt Zuid- Afrika o.m. de voorstellen van de V. N.-commissie voor vreed zame regeling van de rassen kwestie in overweging te nemen. De Zuid-Afrikaanse afgevaar digde herhaalde tijdens het debat het standpunt vam zijn regering, dat deze kwestie een binnenland se aangelegenheid is, die buiten de bevoegheden van de Verenig de Naties valt. De resolutie zal dan ook voor Zuid-Afrika een dode letter blijven, zo zei hij. COOP. VRUCHTEN VEILING ..ZEEUWSCH VLAANDEREN" Veiling van 15 December. GROENTEN. Per 100 stuks: Sla 3,604. Per stuk: Bloemkool A 17—41 ct, B 1438 ct, C 911 ct. Per bos: Kroten 18 ct. Per kg: Andijvie 2240 ct; Rode kool 1423 ct; Savoye kool 1322 ct; Witte kool 15 ct; Waspeen 26 ct; Prei 1932 ct; Knolselderij 3 10 ct; Spruiten 2647 ct; Uien (afw.) 213 ct; Witlof 51—68 ct; Boerekool 12—13 ct; Breekpeen B 11 4—10 ct. De politieke commissie van de Verenigde Naties heeft zich Dins dag bezig gehouden met de kwestie-Cyprus. De Griekse delegatie had een resolutie ingediend, waarin de algemene vergadering wordt ver zocht de wens uit te spreken, dat het beginsel van zelfbeschikking toegepast zal worden op de over wegend Grieks-sprekende bevol king van het eiland Cyprus. Dit bevolkingsdeel streeft reeds ja ren naar aansluiting bij Grieken land. De commissie besloot echter eerst een Nieuw-Zeelandse reso lutie te bespreken, waarin werd voorgesteld het debat over Cy prus te verdagen na een uiteen zetting van de voornaamste pun ten van deze kwestie. Dit besluit werd aangenomen met 28 tegen 15 stemmen bij 16 onthoudingen. De Britse delegatie, onder lei ding van Anthony Nutting, bleef na dit besluit in de vergaderzaal. Zij zou de rest van de vergade ring geboycot hebben, als de Griekse resolutie in behandeling was genomen. Nutting verklaarde, dat Enge land niet bereid is een „polemi sche en doelloze discussie over Cyprus" te beginnen. Griekenland heeft indertijd zelf het verdrag vian Laiusanne onderschreven, waarbij de Brit se souvereiniteit over Cyprus werd erkend, aldus Nutting. Agitatie ivoor aansluiting van het eiland bij Griekenland kan slechts de ordelijke vorderingen op de weg naar zelfbestuur van de Griekse en Turkse inwoners van het eiland vertragen en verhinderen, zo zei hij. Niutting waarschuwde tegen „spelen met vuur" en zei, dat de vrije landen degenen die trachten hen te verdelen, in de kaart zouden spelen, als zij zich in deze kwestie mengden. De Griekse afgevaardigde, Kyroe, verklaarde, dat het verzoek gerechtvaardigd en ge matigd is. De inwoners van Cyprus hadden vjanaf de eerste dag van de Britse bezetting van hiun eiland vrijheid gebist. Achtereenvolgende Griekse regeringen hadden jarenlang geduldig en aanhoudend ge tracht een oplossing van het vraagstuk binnen het raam van de traditionele Brits-Griekse vriendschap te vinden. Griekenland is er nog steeds van overtuigd, zo zei hij, dat onderlinge vriendschappelijke besprekingen kunnen leiden tot een oplossing, waarbij de natio nale verlangens van de Grieks- sprekende inwoners van Cyprus worden bevredigd en de rechten van de Turkse minderheid vol doende worden beschermd. De Turkse afgevaardigde, Selim Sarper, noelm.de de kwes tie-Cyprus een .kunstmatig" probleem, dat door propaganda en provocaties „die geleid wor den vanuit Griekenland, levend wordt gehouden. Hij herhaalde het Turkse standpunt, dat er geen geogra fische of historische banden (bestaan tussen Griekenland en Cyprus, Mevrouw Styllou Christofi, een 53-jarige vrouw afkomstig van Cyprus, is Woensdagochtend te Londen opgehangen, nadat zij op 3 October schuldig was bevonden aan moord op haar 36-jarige Duitse schoondochter Hella. Par lementsleden hadden nog bij de minister van Binnenlandse Zaken stappen gedaan om haar terecht stelling te voorkomen. Mevrouw Christofi was de der tiende vrouw, die deze eeuw in Engeland is opgehangen. ring en zouden de Europese re geringen hierover niet eerst ge raadpleegd worden, zo vroeg hij. De heer Ronse (C.V.P.) drong aan op een spoedige installatie van een consultatieve interpar lementaire Beneluxcommissie, die tot taak zou krijgen de drie rege ringen voor te lichten, ny ver zocht eveneens bij de Nederland se regering aan te dringen op de spoedige bouw van een sluis te Temeuzen. Ook de heer Van Re- moortel wees op de wenselijk heid van een snelle instelling van de interparlementaire Benelux commissie. De minister van Buitenlandse Zaken, Paul Henri Spaak, ver klaarde een weinig teleurgesteld uit New York te zijn terugge keerd. Hij vroeg zich af, of de V. N. wel werken zoals men het zou mogen verwachten. Spaak zeide getroffen te zijn door de buiten gewone invloed die sommige landen uitoefenen en de felheid der antikoloniale sentimenten waaraan zij uitdrukking geven. België, zo merkte hij op, moet zich hiertegenover zeer voorzich tig tonen en een vastberaden houding aannemen. Wat de keuze van de zetel der kolen- en staalgemeenschap be treft zal de Belgische regering de candidatuur van Luik blijven verdedigen, zo verklaarde hij. Spaak deelde de bezorgdheid, die in Sommige kringen met betrek king tot de Duits-Franse onder handelingen bestaat, niet. Aangaande de erkenning van de communistisch-Chinese rege ring was Spaak van oordeel, dat, wil men een realisctische politiek voeren, men zich hiertegen niet langer kan verzetten. Er moet in dit verband rekening worden ge houden met het feit, dat Enge land en Nederland de regering van Mao Tse Toeng reeds voor de gebeurtenissen in Korea had den erkend, zo zeide hij. Spaak verklaarde, dat de ac coorden van Parijs in Januari a.s. ter bekrachtiging aan de Kamer zullen worden voorgelegd, doch dat de senaat zich hierover pas zal uitspreken nadat zij geratifi ceerd zijn door Frankrijk en Duitsland. Ik geloof, zo zeide hij verder, dat, zodra de accoorden van Pa rijs bekrachtigd zijn, onderhande lingen met de Sowjet-Unie moe ten worden aangeknoopt. Ik ben er zeker van, zo merkte hij op, dat het Russische volk een goed en braaf volk is en evenmin oor log wenst als wij. Ik houd zeker niet van het communisme, maar wij moeten erkennen dat het een kracht in de wereld betekent waarmee rekening moet worden gehouden. Ik ben van oordeel, dat met de Sowjet-Unie in een geest van oprechtheid en ernst moet worden onderhandeld. Indien niet alle problemen opgelost kunnen worden, dan kunnen onze onder handelingen toch minstens leiden tot een vreedzaam samenleven. Wat het probleem der water wegen betreft geloofde Spaak, dat het uur nadert waarop een beslissing genomen zal worden. Aanvullende rapporten worden thans ingewacht, die als basis zullen dienen voor nieuwe onder handelingen met Nederland. Wat de kanalisatie van de Moezel aan gaat, verklaarde Spaak, dat dit een kwestie is die niet alleen door Frankrijk of alleen door Duitsland kan worden opgelost. Hij herinnerde er aan, dat Lu xemburg radicaal tegen dit plan is. Het beste achtte Spaak het dat de kolen, en staalgemeenschap dit probleem zou bestuderen. Spaak was verder van oordeel, dat in Europa een zóne zou moe ten worden geschapen van vrij ruilverkeer. Hij wees in dit ver band op de ervaringen die de Be- neluxlanden hebben opgedaan en op de uitstekende resultaten die dit ruilverkeer voor de drie part ners heeft opgeleverd. Hij deelde mee, dat de onderhandelingen over de instelling van een inter parlementaire Beneluxraad wor den voortgezet. De heer Duvieusart (C.V.P.) verweet de regering een lening te hebben gesloten met de Ver enigde Staten. Waarom is niet geprobeerd, zo vroeg hij, deze le ning in Nederland te plaatsen waar de rentevoet zoveel voorde liger is. De vergadering wordt vandaag Voortgezet. De Jordaanse regering heeft twee plaatselijke dagbladen ver boden de volgende zes maanden uit te komen wegens het publice ren van artikelen, waarin de Mo hammedaanse Broederschap in Egypte gesteund en de Egypti sche premier, kolonel Nasser, aangevallen wordt. De bladen Alanbaa en Al'ha- wadeth publiceerden ook aan vallen op de Perzische premier, generaal Zahedi. BRAND IN DIRECTIEKEET TE ROTTERDAM. Dinsdagmorgen om ongeveer kwart over elf is brand uitgebro ken in een directiekeet van Luit- gaarden's aannemingsbedrijf aan de Cooihaven te Rotterdam, de keet bevonden zich kleding, sdhoenen, tassen en gereedschap van ongeveer 35 arbeiders. Ver moed wordt, dat de brand is ont staan door het te fel branden van een potkachel. Toen de brand weer was gearriveerd was zij het vuur met een grote en twee ne- velstralen binnen vijf minuten meester. De keet brandde niet geheel af, doch de inventaris, welker waarde op 5000,ge schat wordt, ging verloren. JONGEN WOONDE ALS HOL BEWONER ONDER OUDER LIJKE WONING. De zeventienjarige lichtmatroos J. W. K. te Utrecht verliet op 5 December de ouderlijke woning, om zoals hij aan zijn ouders ver telde, te monsteren op een schip. Maar terwijl zijn ouders dachten dat hij op zee rondzwalkte ver toefde zoonlief onder de vloer van de ouderlijke woning. Hij zou er nog gezeten hebben als zijn vader Maandagnacht geen gestommel onder de vloer had gehoord en eens poolshoogte ging nemen. Toen hij met een zaklantaarn onder de vloer scheen zag hij zoonlief op een hoop lompen lig gen. Er volgde een woordenwis seling tussen vader en zoon, waarop de zoon het hazenpad koos en de hulp van de politie in riep. De verbolgenheid van de va der was zó groot, dat de politie eens was gaan praten en het re sultaat was dat zoonlief thans weer op een normaal bed slaapt. Hij was op de 5e December niet gaan monsteren, maar bleef in Utrecht rondzwerven, 's Nachts kroop hij onder de vloer van de ouderlijke woning waar hij wat lompen bijeen had gebracht om daarop te slapen. Als er niemand thuis was plunderde hij de provi siekast. Tien dagen lang heeft hij zo onder de vloer van zijn ouder lijk huis gewoond. THUNDERJET MAAKTE GESLAAGDE NOODLANDING OP SCHIPHOL. tuig af. De piloot moest ster£ af remmen om te voorkomen, dat kü door zou schieten. Daardoor ge raakte het vliegtuig van de baan af aan de zijde van het platform en kwam terecht in modder en zandhopen. Aan het einde van de baan, ter hoogte van de VijfÈu i zerweg, waren arbeiders beaig met werkzaamheden ter verlen ging van de baan, die ijlings een goed heenkomen zochten toen zi| de thunderjet zagen aankomen. Niemand werd gewond. De than der jet was bij Fokker gereviseerd en invlieger Moll maakte de ge bruikelijke routinevlucht met de machine. DODELIJK ONGEVAL TE GELDROP. Toen de 31-jarige W. Klaainga uit Amersfoort Dinsdagmorgen op het stationsemplacemenk te Geldrop, staande op eén raös- ladder, werkzaamheden verricht te aan de bovenleiding van het electrisch net is hij met de elec- trische stroom in aanraking ge komen. Door de schok vieï hij van de ladder af. Hij kwam met hoofd en rug op de rails terécht en bekwam daardoor zulke zware verwondingen, dat hij enige tijd In 1 'a*er 'n het St. Annaziekenhuis te Geidrop is overleden. FRUIT (per 100 kg). Appelen: Golden Delicious H I 21—45, H II 11, K 25—32, F ƒ8ƒ11; Goudreinetten H 1 11,20—22,50, H II ƒ10, K ƒ13 16, F ƒ8; Jonathan HIJ 13,90 —ƒ28, H II ƒ8—ƒ9, K ƒ8—ƒ20, F 4ƒ9. Overige soorten ƒ3— ƒ11. Peren: Overige soorten 315. Het overstromingsgevaar in Engeland is minder geworden, nu er in de nacht van Dinsdag op Woensdag slechts weinig regen is gevallen. 3) door A. H. VAN OMMEN ONadruk verboden.) „Wel verdraaid!" riep hij luid, om zich verstaanbaar te maken boven het ploffend geluid van de uitlaat, daar (Bijlman juist wat gas (bijgaf, „die kerel rijdt óók nog zonder achterlicht!" Bijlman haalde de schouders op en schreeuwde terug; „We hebben nou geen dienst, Drost, dus laten we onts niet kwaad maken." Ja maar.die kerel hoort niet in een auto. Die moeten ze achter een kinderwagen zetten." „Wie weetMisschien een Verliefd paartje, dat een beetje aan 't rondtoeren is." „Waarom dan dat geheimzin nige gedoe met die koplampen en die schijnwerper," mopperde Drost. Weer dat schouderophalen. „Ik heb niu geen zin am me daarin te (verdiepen. Als er geen (belangrijker dingen gebeuren dan dat, don maak ik me in rn'n vrije tdjd niet druk. Zie je Drost, dat eijn geen zaakjes li- voor een inspecteur van politie, die reeds enige dienstjaren achter de rug heeft,da's meer iwerk voor zo'n doodgewoon- pas-aangesteld inspecteurtje, zo als jij bent. Dat soort beginne- lingetjes is al lang iblij als ze een auto zonder achterlicht zien rijden, of de juffrouw van drie- hoog-achter kleedjes zien klop pen na de wettelijk bepaalde tijd. Dan zijn ze d'r als de drommel bij om een bon te ma ken." „Als ik nu een ongeluk aan je zou toegaan, dan zou ik zelf ook een ongeluk krijgen. Ergo zal ik geduld moeten oefenen," grinnikte Drost en hij greep met zijn gnote hand de man voor hem even in de leren kraag. „Hoe 't ook zei: ik heb deze mooie Octotoer-avond geen zin Óm een wie weet hoe idyllisch liefdesavontuur te verstoren met een paar afzichtelijke po- litie-tronies," besloot Bijlman. taa-5 •- De Sowjet-Unie beschikt thans /voor de eerste maal over vol doende lange -af sta pdbom/men- werpers om de steunpunten van de Amerikaanse strategische luchtmacht touiten gevecht te stellen, aldus het Amerikaanse tijdschrift „Tilme". De Russische luchtmacht ibe- I chikt volgens dit 'bericht thans over 1200 bommenwerpers van het type TU-4 in het Poolgebied. Bovendien werd de Soiwjet- luchtmacht uitgerust met twee nieuiwe typen straalbommen- wenpers, de T-37 en T-39, met een snelheid (Van 950 tot 1000 kilómeter per uur. Deze toestel len kunnen waarschijnlijk wa terstofbommen werpen, aldus „Time". „Inspecteur Bijlman, je bele digt mijn adonis aangezicht." Bijlman zuchtte. „Als Ik ge weten had, dat je zo'n ouwe zeur was, had ik'niet aangebo den je op mijn trouwe Betsy naar huis te brengen." „Als Betsy spreken kon, zou ze je 'vertellen, dat ze trots was op haar iduo-passagier," ketste Droct terug en hij streelde de motor door eens hardhandig met de vuist op de duo-stang te timmeren. Bijlman liet het gashandle even los en tikte even op de knie wan zijn vriend. „Kijk Drost, vóór ons staat een wagen rechts van de weg. 't Achter licht brandt. Niks nul niemen dal op aan te merken, we? Mag ik asjeblieft doorrijden?" ,Als je niet een beroemde in specteur was met zo-en-zoveel dienstjaren, Izou ik in staat zijn „stik" te zeggen, antwoordde Drost kwasie nijdig. Bijlman barste in lachen uit en haalde even links uit om de wagen, die met beide reohter- wielen in het gras stond, te pas seren. Slechts een fractie van een seconde monsterde Bijl man's ogen het donkere inte rieur'. „Kbplampen (branden ook, en., gedimmed," rapporteerde Drost, zich half omkerend. „Gij kunt doorrijden, mijn zoon." Bijlman gaf geen antwoord, DODELIJK ONGEVAL TE LEIDEN. Dat kleine oorzaken grote ge volgen kunnen hebben is Woens dagmorgen opnieuw bewezen door een helaas dodelijk ongeval te Leiden. De 34-jarige melkttón- delaar D. Verboom, wonende ia de Tomatenstraat, liep 's morgens om zes uur uit de achteruitgang van zijn zaak ie straat op er» melk van een tankauto in ont vangst te gaan nemen. Hij strui kelde over de nog niet vastge maakte veters van zijn schoenen. Hierdoor kwam hij terecht onder de nog niet geheel tot stilstand gekomen tankwagen. Hij was op slag dood. HOOFDINSPECTEUR VAN POLITIE IN ARREST. De hoofdinspecteur van politie te Kerkrade M. H. is op veraoek van de officier van justitie voo»' economische zaken te Maastricht in verzekerde bewaring gesteld- Volgens mededelingen van liet hoofd van de douane recherche te Nijmegen wordt hij er va* verdacht met een politiedienst auto koffie en levensmiddelen naar Duitsland te hebben ge smokkeld. Sedert enige tijd stond onder verdenking, zich schul te maken aan frauduleuze uit voer. htt al huldig Niemand werd gewond, Gistermiddag omstreeks half 5 heeft een thunderjet F184, be stuurd door de invlieger der Fok kerfabrieken, A. P. Moll, een ge slaagde noodlanding gemaakt op de landingsbaan no 19 in de Zuid Oosthoek van Schiphol. De vlie ger meldde de verkeerstoren, dat hij moeilijkheden had en moest landen. Alles werd terstond in ge reedheid gebracht en de brand weer rukte naar de landingsbaan uit. Het toestel, dat vermoedelijk motorstoring had gehad, kwam niet aan het begin van de baan aan de grond, doch verscheidene meters verder. Tijdens het landen vlogen een wiel en stukken van het landingsgestel van het vlieg- dach hij sloot gas af en reonde langzaam op de debriatie. Doorrijden mijn zoon, zei ilk," herhaalde Drost. „Voor en ach ter alles O.K. Géén bonnetje te verdienen voor een oude zeur van 'n inspecteur," rijmde hij lachend. De ander gaf echter geen ant woord, dioch trapte zijn rem in en débriëerde. Deze handeling was zo plotseling, dat Drost van zijn zitplaats naar voren schoof en bijna op de rug van de be stuurder kwam te zitten. „Alle idOnders.. wat nou!" ontsnapte hem. Nog steeds geen antwoord dan het zachte ploffen van Bet sy op het bijna afgesloten gas. Bijlman had' de voeten op de weg gezet en boog zich al zit tend om zijn duo-passagier heen en tuurde enige seconden achteren in de richting van de auto, die nu een kleine 50 m van hen verwijderd was. De bei de koplampen staarden als twee wezenloze ogen in het duister en wierpen slechts een spaarzaam 'licht op de ziwaar beschaduwde weg. 'Nog stee dis zonder een woord te zeggen, wendde hij het stuur en duwde de motor met zijn voeten in de andere rich ting. Roerloos bleef hij seconden lang turen (Wordrt vervólgd.) VRIJDAG 17 DECEMBER. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.45 Morgengebed en liturg, kal.; 8.00 Nieuws; 8.24 Gram.; 9.00 Voor de vrouw; 9,3» Waterstanden; 9.40 Gram.; 10 04 Idem; 10.30 Schoolradio; 11.04 Voor de zieken; 11.40 Gram.; 12.04 Angelus; 12.03 Metropole orkest; 12.30 Land- en tuinbouwmeóed.; 12.33 Wij vrouwen van het plat teland; 12.40 Gram.; 12.55 „Sla uw slag"; 13.00 Nws; 13.20 Pia noduo; 13.45 Voor de vrouwen» 14.00 Symph. ork.; 14.50 Gramh. 15.30 Spaanse volksliederen; 18 04 Voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17.13 Kinderkoor; 17.40 Pianorecital; 18.00 Mil. ork.; 18.34 Vragenbeantw.; 18.45 Gram.; 18.55 Caus.; 19.00 Nieuws; 19.10 Rege- ringsuitz.; 19.30 Avondgebed e» liturg, kal.; 19.45 Gevar. muz.; 21.00 Act.; 21.15 „Sla uw slag"; 21.20 Politiek forum; 21.50 Gram.; 22.30 Orgelcone.23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gram., 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 8.45 Voor de huisvr.; 9.00 Gym. v. d. vrouw 9.10 Gram.; 9.40 Schoolradio; 10.60 Caus.; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de kleuters; 10.40 Gram.; 11.00 Voordr.; 11.20 Gram.; 11.35 Orgel; 12.00 Lichte muz.; 12.31 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Sport en prognose; 12.48 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Meded. en dansmuz.; 13.55 Koersen; 14.04 Voordracht; 14.20 Hobo, fagot en piano; 14.50 Gevar. progr.; 16.04 Gram.; 16.30 Voor de jeugd; 17.09 Gitaarspel; 17.20 Muzikale caus.; 18.00 Nws; 18.15 Act.; 18.20 Dans muz.; 18.45 Caus.; 19.00 Voor de jeugd; 19.10 Meisjeskoor; 19.36 Causerie; 19.50 Ber.; 20.00 Nws; 20.05 Boekbespr.; 20.10 Pianoduo; 20.30 Causerie; 20.40 Idem; 21.00 Gram.; 21.10 Klankbeeld; 21.34 Buitenl. weekoverz.; 1.45 Spaanse muziek; 22.15 Strijkorkest; 22.44 Caus.; 22.45 Avondwijding; 28.9® Nieuws; 23.15 Gram. BRUSSEL: 11.45 Ork. concert; 12.30 Weerbericht; 12.34 Walsmu ziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram 13.30 Gevar. muz.; 14.00 School radio; 15.45 Ork. koor; 17.00 Nws; 17.10 Ork. conc.; 18.00 Gram.. 18.10 Voordr.; 18.20 Gram.; 18.34 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Filmmuz.; 20.00 Gram;. 30.1S Ork. conc.; 20.50 Kunstkalaidos- coop; 21.05 Ork. conc.; 22.13 Int. Radio-universiteit; 22.30 Gram.; 23.55 Nieuws. -rfc-'

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2