De bevestiging van het Statuut voor het Koninkrijk DE PLECHTIGHEID IN DE RIDDERZAAL „Prinsjesdag" op 15 December HOOGWATER ZON- en ÜAANSTANDEN WEERSVERWACHTING Nederlands detachement bij de V. N. uit Korea in ons land terug Rede van H.M. de Koningin DONDERDAG 16 DECEMBER 1954. 10e Jaargang No. 3331. Rede van heer E. Jonckheer Hierna sprak Dr. W. Drees de volgende rede uit Aanslagen in Noord-Afrika Dec. De toestand van de Paus Portugees Timor gevaarlijk voor Indonesische veiligheid HET DINER TE AMSTERDAM rrsiikering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum pet advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1i iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adree Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. „Moge onze nieuwe samenwerking Gods zegen waardig kunnen i Rede van de heer A. Currie zljir, aldus'besloot H. M. de Koningin haar rede na de bevestiging heer A Currie verklaarde en de ondertekening van het statuut voor het Koninkrijk tijdens een plechtigheid in de Ridderzaal in aanwezigheid van Prins Bernhard, delegaties uit de drie rijksdelen en vele autoriteiten. Dit statuut, dat na langdurige onderhandelingen tot stand kwam, werd op 27 October j.l, door de Eerste Kamer aanvaard, nadat roods 16 Juni de Tweede Kamer, op 26 Augustus de Staten der Ned. Antillen en op 9 September 1954 de Surinaamse Staten het hadden goedgekeurd. Wanneer het statuut op 29 December in de rijksdelen zal zijn afgekondigd, zal gestalte zijn gegeven aan de woorden, die Konin gin WiUielmina in haar bekende rede van 7 December 1942 uit- Mprak. waarbij een rijksverband in het vooruitzicht werd gesteld, waarin de delen „ieder op zichzelf, de eigen inwendige aangelegen- heden in zelfstandigheid en steunend op eigen kracht, doch met de wil elkander bij te staan, zouden behartigen." warende R.T.C. in Den Haag van 27 Januari 1948, de grond wetsherziening van 1948 i.vjn. de overgang naar de nieuwe rechtsorde, de interim-regelingen voor Suriname en de Ned. Antil len van 1950 voor zelfstandige behartiging der eigen belangen, de R.T.C. van 3 April 1952, de bijeenkomst van de kleine com missie in de West op 12 Januari 1954 en de derde R.T.C. op 20 Mei 1954. In de préambule van het sta tuut wordt de vrijwilligheid der drie rijksdelen tot uitdrukking gebracht inzake het aanvaarden van de nieuwe rechtsorde, waarin „zij de eigen belangen zelfstan dig behartigen en op voet van gelijkwaardigheid de gemeen schappelijke belangen verzorgen en wederkerige bijstand verle nen". t DE PLECHTIGHEID IN DE RIDDERZAAL. De plechtigheid in de Ridder- zaai bood vrijwel dezelfde aan blik als bij de opening van de Staten-Generaal op de derde Dinsdag in September. De zaal wae versierd met palmen. Aan de Enkele belangrijke punten uit wanden hingen antieke gobelins de geschiedenis*van de ontwikke- j uit het Nederlandse museumbe- iing naar de nieuwe rechtsorde [zit. Tegen half drie vulde de zaal zich allengs en de vele gala-uni formen, ambtsgewaden en de paarse kleding der kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders vormden onder het helle licht van honderden lampen en van schijn werpers met de entourage een waarlijk plechtig geheel. Te 1,4.50 betraden de drie dele gaties van Nederland, Suriname en de Ned. Antillen achtereenvol gens de zaal en namen de voor haar bestemde plaatsen in. Voor de ontvangst van H. M. de Koningin en Prins Bernhard begaf zich daarna een commis sie van ontvangst naar de ingang. Deze commissie bestond uit de minister-presidenten der drie landen en de minister van Over zeese rijksdelen. Nadat het koninklijke paar te 15.00 uur was aangekomen, werd de Koningin naar de troon ge leid door de minister-presidenten van Nederland en Suriname, dr W. Drees en de heer A. Currie, en Prins Bernhard. door de minis ter-president van de Ned. Antil len de heer E. Jonckheer en de minister van Overzeese Rijksde len, prof mr W. J. A. Kernkamp I in onderlinge samenwerking en met handhaving van de rechts- principes, waarover ik zo juist no minister-nrpsident van de mocht preken, voor de Ned. An- De minister presirent_ v^n u I tillen kunnen worden verwe- vervolgens eveneens, dat het sta tuut door Suriname op de door de grondwet voorgeschreven wij ze is aanvaard. De heer Currie sprak als volgt: „Majesteit, Door de Staten van Suriname is het statuut bij hun besluit van 9 September 1954 No 4 aanvaard, waardoor de bevestiging door Uwe Majesteit voor zoveel be treft Suriname zal kunnen plaats vinden. Met de afkondiging van het statuut op 29 December e.k. in Nederland, Suriname en de Ned. Antillen zal, na een lange perio de van gemeenschappelijk voor bereidend overleg, de koninklijke belofte van 7 December 1942 zijn vervuld en het doel bereikt, waar naar door deze drie landen zo ver langend werd uitgezien, t.w. het vestigen van een nieuwe rechts orde in het koninkrijk der Neder landen. Ondanks het feit. dat deze drie landen in velerlei op zicht belangrijk verschillen, zijn de samenstellers van het statuut erin geslaagd daarin een grond slag te leggen, die tot nauwere samenwerking tussen de rijksde len zal kunnen leiden. Er is zowel in als buiten de volksvertegenwoordigingen der drie landen reeds zoveel gezegd en geschreven over het statuut, dat, zonder gevaar te lopen in herhaling te treden, practisch niets meer naar voren zou kun nen worden gebracht. Deze plaats zou ook niet de meest geëigende zijn om daaromtrent in beschou wing te treden. Niettemin acht ik het niet on dienstig te constateren, dat door de nieuwe rechtsorde Nederland, Suriname en de Ned. Antillen binnen het koninkrijk zelfstan dig eigen belangen zullen behar tigen en op voet van gelijkwaar digheid verbonden zullen zijn tot het verzorgen van de gemeen schappelijke belangen, en tot we derkerige bijstand. Verder, dat, door de wijze van aanvaarding van het statuut, nl. uit vrije wil der drie landen er, door de grondbeginselen van zelfstandigheid en gelijkwaardig heid waarop het steunt, van 29 December a.s. af aan elke kolo niale verhouding tussen Neder land enerzijds en Suriname en de Ned. Antillen anderzijds volledig een eind zal zijn gekomen. De te j... dezen aanzien in het Nederland- sering in de richting van zelfstandigheid, te bevorderen. Deze se parlement naar voren gekomen j4inron Hnnr Hp NpHprlanHsp rppprin^ .i~ i Ned. Antillen, de heer E. Jonck heer, deed tenslotte van de aan vaarding van het statuut mede deling met de volgende woorden: „Majesteit, Het is mij een voorrecht namens de regering van de Ned. Antillen te mogen verklaren, dat het sta tuut voor het koninkrijk der Ne derlanden met algemene stem men door de Staten van de Ned. Antillen is aanvaard. Hiermede heeft het vertegen woordigend college zich unaniem uitgesproken vóór de toetreding tot de in gezamenlijk overleg tot stand gebrachte nieuwe rechts orde- De gebeurtenis van heden, wel ke in de politieke en staatsrech telijke ontwikkeling van het ko ninkrijk der Nederlanden als een mijlpaal kan worden beschouwd, moge blijvend symbool zijn van zenlijkt hetgeen in de harten van de Antillanen besloten ligt, se dert H. M. Koningin Wilhelmina in 1942 baar koninklijke rede heeft uitgesproken. Vandaar dan ook dat onze dank mede uitgaat naar de toenmalige vorstin uit het Huis van Oranje. Door haar daad werd het moge lijk, dat door overleg, na voor zichtig afwegen der belangen, de nieuwe rechtsorde thans kan worden verwezenlijkt. Ook U, Majesteit, zijn wij eer biedig onze dank verschuldigd voor hetgeen door Uzelve, Uw ministers en het Nederlandse par lement voor de nieuwe rechts ontwikkeling is verricht. Moge het gegeven zijn, dat tot heil van de volkeren van het ko ninkrijk, dit statuut uitgroeit tot levend recht. Slechts dan zal het zijn waarde voor het koninkrijk Een „Prinsjesdag" zonder dat begeleid door het eerste van de de historische aanleiding van de minutenschoten van de batterij „Majesteit, De nieuwe regeling van de verhoudingen tussen Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen, die hedenmiddag zal wor den bevestigd, heeft een lange voorgeschiedenis. Vooruitziende politiek eist een ontwikkeling van koloniale re samenwerking in koninkrijksver- der Nederlanden in het algemeen band onder de bezielende leidingen voor de Ned. Antillen in het van het Huis van Oranje. Wij'" mogen vaststellen, dat de deur thans geopend is voor een poli tieke evolutie op gelijkwaardige basis van d.e drie landen, die voortaan in het verband van een nieuw koninkrijk zullen samen gaan De bevestiging van het statuut betekent de bekroning van een staatkundige ontwikkeling, die Nederland in de beide Ameri kaanse landen van het koninkrijk heeft tot stand gehracht. Neder land heeft hiermede in de mo derne wereld een plaats ingeno men in de voorhoede der volke ren, die niet aarzelen, te hande len overeenkomstig de hoge be ginselen van vrijheidsliefde en recht. De Nederlandse Antillen zullen voortaan leven in het besef, dat de oude banden nu plaats hebben gemaakt voor nieuwe vrijwillig aanvaarde grondslagen van samenwerking tot wederzijds welzijn. Zij zullen zich dan ook, zoveel als de om standigheden dat toelaten, meer dan ooit op eigen krachten kun nen ontplooien. Zij zullen zich daarbij gerugge- steund weten door de rechtsbe ginselen, die voor het gehele ko ninkrijk geldingskracht zullen bezitten. Zij zullen daarbij geen ogenblik nalaten te beseffen, dat door de plicht tot wederzijdse hulp en bijstand tussen de landen van het koninkrijk de stellige ze kerheid wordt geschonken, dat, mening bij de behandeling van het ontwerp van wet tot aanvaar ding van het statuut, t.w. dat om een koloniale verhouding te beëindigen een onafhankelijk heids-statuut zonder binding aan anderen niet altijd nodig is, doch dat de eenzijdige oppermacht van het moederland dient te worden doorbroken, en dat dit in het sta tuut op overtuigende wijze is ge schied, is ongetwijfeld volkomen juist. Eén van de grondslagen van het statuut is, dat de drie landen elkaar hulp en bijstand verlenen. Gelijk de minister-president van Nederland zo juist in zijn rede zeer terecht opmerkte, zal de wij ze, waarop de partners elkaar gedachte is reeds vele jaren geleden door de Nederlandse regering uitgesproken. Ten aanzien van Suriname en de Ned. Antillen heeft zij een gelukkige verwerkelijking gevonden. Geleidelijk aan, étappege- wijs, verkregen deze landen door herzieningen van grondwet en staatsregelingen meer zelfstandigheid in eigen en medezeggen schap in gemeenschappelijke aangelegenheden. Het statuut is op deze evolutionnaire ontwikkelingsgang het sluitstuk. Het sluit stuk met dien verstande, dat een staatsrechtelijke regeling nooit voltooid is. Kenmerk van een organisch gezond en harmonisch geheel is juist, dat het steeds in staat is mogelijkheden voor aanpassing bij gewijzigde omstandigheden te ontwikkelen en te benutten. Dat het van Nederlandse zijde beoogde en door Suriname en de Ned.. Antillen begeerde doel heeft geleid tot zelfstandigheid binnen één Koninkrijk, onder het constitutionele bewind van het Oranjehuis, waarmede de drie rijksdelen zich zo sterk verbonden gevoelen, schenkt grote voldoening. De behandeling van het wets ontwerp tot aanvaarding van het statuut in de Staten-Generaal en de vaststelling van de wet op 28 October j.l., waardoor bevestiging van het statuut voor het koninkrijk door Uwe Ma- zullen weten bij te staan en te jesteit voor wat betreft Nederland thans mogelijk is geworden, 'steunen, de koninkrijksgedachte strekken ten bewijs, dat de nieuwe rechtsorde door Nederland kunnen verdiepen, vrijwillig is aanvaard. I Het statuut zal, evenals elk an- Misschien is er grond voor kritiek op de juridische vormgeving <jer mensenwerk, zijn onvolko- en systematiek. Daar moge ik tegenover stellen, dat een wet in 'menheden hebben. Moge eéhter technisch opzicht gebreken kan vertonen, en desondanks goed 'aan ons en aan hen, die na ons kan zijn, omdat zij van wijs beleid getuigt. Wijs zal het statuut zullen komen de wijsheid wor- blijken te zijn, als het voldoet aan de verwachtingen die de rijks- delen er aan stellen. Belangrijker dan de tekst van het statuut zal zijn de geest, waarin de beginselen, waarvan het uitgaat, worden beleefd. In het bijzonder de wijze, waarop de partners elkaar zullen weten bij te staan en te steunen zal de koninkrijksgedachte kunnen verdie pen. Indién de drie rijksdelen hun betrekkingen onderhouden in de 'geest, welke aan het statuut ten grondslag ligt, dan zal het koninkrijk een hecht verband blijken, dat recht doet aan de verscheidenheid en dat de eenheid, van de landen en van het Koninkrijk in zijn geheel verstrekt. Moge deze nieuwe rechtsorde strekken tot heil van alle volkeren van het Koninkrijk." bijzonder kunnen opbrengen. On der Uw hoge leiding zullen de Ned. Antillen hun beste krachten aan de totstandkoming daarvan wijden. Moge Gods zegen rusten op het werk van de in het koninkrijk participerende landen". Nadat de minister-president van de Ned. Antillen aldus mede deling had gedaan, dat zijn land het statuut heeft aanvaard, las mr Th. J. van der Peijl, de voor malige secretaris-generaal der rondetafel-conferentie, de „acte van bevestiging" voor. Hierna was het ogenblik van de eigenlijke bevestiging van het statuut aangebroken. H. M. de Koningin begaf zich naar een tafel, welke was ge plaatst tussen de troon en de ze tels der delegaties. Zij bekrachtig de daar de in drievoud opgemaak te acte (één voor elk der rijksde len met haar handtekening en nam vervolgens wederom plaats op de troon. Hierop werd, de acte achtereen volgens getekend door minister president Drees en minister Kernkamp namens Nederland en namens hun landen door de mi nister-presidenten Jonckheer en Currie. Nadat de acte aldus was be krachtigd, sprak H. M. de Konin gin de volgende rede uit: opening van de Staten-Generaal aanwezig is, zo Wan de stemming worden getekend, die Woensdag in de hofstad heerste. Maar daar door kan het oök geen „echte Prinsjesdag" zijn, hoe belangrijk ook deze dag in de geschiedenis van het Koninkrijk moge zijn. Dit is het duidelijkst tot uiting gekomen in de belangstelling en de sfeer in de binnenstad van Den Haag, die aanzienlijk min der is geweest dan bij de tradi tionele opening van de nieuwe zitting van de Staten-Generaal. Dit wil niet zeggen, dat al zal een ieder langs de route wel niet precies hebben geweten wat de aanleiding was er Woensdag niet duizenden mensen opnieuw hebben genoten van het prachti ge schouwspel van de koninklij ke stoet met de gouden koets als middelpunt, de kleurrijke unifor men. Op het moment dat H. M. de koningin en Prins Bernhard voorbijreden, klonken de toejui chingen hier en daar wat aarze lend, doordat ook de toeschou wers iets van de gebruikelijke sfeer misten. Het deed echter aan de hartelijkheid niets af. In de ochtenduren was er van de komende gebeurtenis in de Haagse binnenstad weinig te be speuren. Alleen de talloze vlag gen van overheids- en particulie re gebouwen, de gepavoiseerde trams en bussen en de afzettin gen van hekken langs de route, die de koninklijke stoet van het paleis aan het Lange Voorhout naar de Ridderzaal op het Binnen hof zou volgen, wezen er op, dat er iets bijzonders aan de hand was. Pas na twaalf uur begonnen zich hier en daar op enkele pun ten groepjes belangstellenden te vormen en kwamen de klapstoel tjes te voorschijn. Maar naarma te de uren verstreken, groeiden de rijen wachtenden aan en toen de stoet om kwart voor drie veldartillerie op het Malieveld van het paleis aan het Lange Voorhout vertrok, was het aan tal tot vele duizenden aange groeid. De grootste drukte heer ste voor het paleis aan het Lan ge Voorhout, langs de hofvijver en vóór en op het Binnenhof. Plechtig klonken de tonen van het volkslied, toen H.M. de Ko ningin en Prins Bernhard het pa leis aan het Lange Voorhout ver lieten en plaats namen in de gou den koets. Stram stond de ere wacht van het Garderegiment Ja gers in hun groen ceremonieel tenue in de houding. Even later zette de koninklijke stoet zich in beweging om via 't Lange Voor hout, de Kneuterdijk, Lange Vij verberg en Korte Vijverberg naar de Ridderzaal op het Binnenhof te rijden, waar de stoet otm even voor drie uur onder de tonen van het Wilhelmus arriveerde. Om vijf minuten over half vier keerde H. M. de Koningin en Prins Bernhard langs dezelfde route naar het paleis aan het Lange Voorhout terug. Verzetslieden hebben Dinsdag in Casablanca een districtshoofd doodgeschoten, aldus een bekend making van de politie. In Sfax ontplofte Dinsdag een eigengemaakte bom voor het huis van de gemeentearts. Het huis werd zwaar beschadigd. Één van de drie dochters van de arts werd licht gewond. Verder ontploften in de nacht van Dinsdag op Woensdag bom men voor de woningen van vier Tunesische nationalisten in voor steden van Tunis. Niemand werd gewond, maar wel werd er scha de aan de huizen aangericht. VRIJDAG 17 DECEMBER. Breskens Terneuzen Hnasweert Wateoorden vjm. 7.03 7.38 8.18 8.28 n.m. 7.39 8.14 8.54 9.04 ZON op orider 17 8.43 16.29 18 8.44 16.29 19 8.44 16.29 20 8.45 16.30 MAAN op ondei 0.39 1.49 2.58 4.07 12.23 12.39 12.56 13.16 den gegeven om het naar de geest, die bij het tot stand bren gen daarvan voorgezeten heeft, te hanteren, opdat het, onder de bezielende leiding van het Huis van Oranje, waaraan ook de Su- rinamers zo zijn verknocht, de gehele bevolking van het konink rijk ten zegen zijn". medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. Kouder. Overwegend droog met vooral aanvankelijk op vele plaatsen mist of laaghangende bewolking. Zwakke tot matige zuidelijke wind. Belangrijk kouder dan gis teren „Mevrouw, Mijne Heren Gedelegeerden, Nederland, Suriname en de Ned. Antillen mogen zich gelukkig prijzen, dat een lange evolutie - ongeveer met onze eeuw be gonnen heden haar bekroning vindt in de bevestiging van het statuut voor het Koninkrijk der Nederlanden. Dit is het resultaat van de ontwikkeling, die voerde tot het definitief opheffen der koloniale verhoudingen. De drie landen mogen met voldoening de wereld in d.at statuut een monument te aanschouwen geven van de macht, die geest kracht, zelfbeheersing en wijsheid kunnen opleveren te midden van de woelingen van deze critieke tijd. In het .huidige stadium waarin wij verkeren, is het onbestaan baar, dat een overeenkomst als deze, anders dan op basis van volledige vrijwilligheid gegrond zou zijn. Is een regeling eenmaal definitief gedrukt, ondertekend en af gekondigd, zo rechtvaardigt dat op zichzelf nog geen vreugde over haar totstandkoming. Zij is er pas, als zij er in wezen is, als zij leeft. De letter is de neerslag van de geest, en de groeikracht van de geest van onze nieuwe verhouding moge het huidige ge slacht en de daarop volgende ten zegen zijn. De groei van onze verhouding is als die van een gewas, welks samengestelde levensbehoeften voeding van een gezonde kwali teit vereisen, want anders zou het niet kunnen groeien en bloeien, maar zou het verworden. Duidelijk is de levensvatbaarheid van deze plant gebleken bij het voortdurend samenwerken van de wederzijdse zorg er voor. De storm der tijden heeft aangetoond, dat ze stevig geworteld iwas. Graaft men diep, dan zal men zien hoe, door de veelzijdig heid. dier goede zorgen, de hoofdwortel gestadig wordt gevoed en hoe die deze steeds levenskrachtiger verwerkt. Wat Nederland betreft, het voelt zich, zowel met Suriname als met de Antillen ieder afzonderlijk, met recht verbonden in een tweeledige eenheid. Onze drieledige saamhorigheid tegenover de buitenwereld kan men niet genoeg als houvast waarderen, voor wanneer de stormen van buitenaf soms al te ruw zouden komen opzetten. Wat onz-e drie landen, gelegen in hun grillige geografische driehoek, ook moge scheiden en onderscheiden, al wat ons ver bindt kan voeren tot een vruchtbaar samenwerken in het belang van het samenstel der drie: het veelvoud, in het besef, dat het heil daarvan altijd uitgaat boven dat der afzonderlijke landenhet enkelvoud. Zinvol is deze verbondenheid der drie landen door de weder zijdse aanvulling, die zij elkander geven, en die elk hunner ten goede komt. Moge onze nieuwe samenwerking Gods zegen waardig kunnen zijn". Nadat de plechtigheid besloten de aanwezigen werd overgeno- was met de rede van Hare Ma- men, Om even over half zeven gister, avond is aan het grensstation Roosendaal de speciale D-trein uit Marseille aangekomen met 't Nederlandse detachement bij de Verenigde Naties uit Korea. De muziekkapel van de Lim burgse Jagers blies marsmuziek, toen de trein arriveerde. Van het station ging het detachement meteen naar de Engelbrecht van Nassaukazeme, waar de staatsse cretaris van Oorlog, mr F. J. van Kranenburg, de troep later op de avond toesprak. „De vrijwilligers hebben het op geknapt. Ze hebben moeilijke op drachten vervuld, op sleutelposi ties gestaan en waren na de wa penstilstand ook het toonbeeld van tucht. Ze hebben respect ver worven, wat tot uiting kwam in eerbetoon en persoonlijke onder scheidingen. Nederland legde er eer mee in", aldus de staatssecre-i taris o.m. De staatssecretaris deelde mede, dat H. M. de Konin gin binnenkort een vaandel zal uitreiken aan het regiment Van Heutz. Op het vaandel zal staan: „Korea 19501954". De staatssecretaris heeft ver volgens aan enkele officieren, on derofficieren en manschappen de onderscheiding „Voor recht en vrijheid" uitgereikt. Luitenant-kolonel Raaymakers heeft aan de commandant van net regiment Van Heutz de vlag overhandigd van het Nederlandse Koreabataljon. Had de ontvangst in Roosen daal ditmaal een bijzonder cachet, de Fransen en met name de auto riteiten, die belast waren met de ontvangst te Marseille, hebben de Nederlandse vrijwilligers fees telijk begroet, onder aanbieding van erewijn en een diner. De Ne derlanders gaven als blijk van waardering souvenirs. Naar men meent te weten, heeft de Paus in de nacht van Dinsdag op Woensdag een tame lijk rustige nacht gehad. Woens dagmorgen heeft hij een licht ontbijt genuttigd. „Keng Po" meldt, dat er in In donesische „regeringskringen" bezorgdheid bestaat over berich ten, waarin melding wordt ge maakt van smokkelarij ter waar de van millioenen rupiahs per maand, Waarvan een deel naar Portugees Timor gaat. Het blad verneemt, dat „de Portugese regering in het ge heim deze smokkelarij goed keurt" en geen stappen neemt tegen personen, die Portugees Timor illegaal binnenkomen met goederen uit Indonesië. Aangenomen wordt, aldus de „Keng Po", dat de Portugese re gering deze smokkel toestaat omdat zij „kan profiteren bij de heruitvoer van die goederen, b.v. Singapore". De Indonesi- jesteit, hief de voorzitter der Eer ste Kamer, mr J. A. Jonkman, Te 15.35 uur verliet het vorste lijk paar, uitgeleid door de com- een driewerf hoera aan, dat door i missie van ontvangst, de zaal. De Vaticaanse radio deelde op Dinsdagavond mede, dat er geen naar reden voor ongerustheid is en sche regering zou thans stappen dat zich geen nieuw verschijnsel nemen om aan de Portugese re- heeft voorgedaan. gering medewerking te vragen om de smokkelarij te bestrijden. Het blad voegt hier aan toe, dat wordt betwijfeld of de Portugese regering dit verzoek zal inwilli gen. I De zegslieden van „Keng Po" Aan het diner, dat H.M. de Ko-\'erklaarden voorts dat iedere ningin en Prins Bernhard gister-1 ^ag duidelijk wordt, hoe „gevaar avond hebben aangeboden aan de drie delegaties der bij het tot stand komen van'het statuut be trokken landen, namen 63 geno digden deel. In de Troonzaal in het paleis op de Dam was een bloemversie- ring aangebracht van geplozen chrysanten. De muziek werd ver zorgd door een strijkje van de marinierskapel onder leiding van kapitein Nieuwland. lijk Portugees Timor is voor de veiligheid van Indonesië", vooral nu gebleken is, „dat zekere bui tenlandse mogendheden Portu gees Timor hebben opgenomen in hun defensiesysteem voor Zuid-Oost-Azië". Deze toestand heeft de aandacht van de rege ring getrokken, die nu van plan is spoedig stappen te nemen om „deze dreiging" het hoofd te bic den, aldus „Keng Po".

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1