u;t A9 rovincic Binnenlands nieuws RADIO? De blauwe auto Wat brengt de Nieuwe behandeling van de zaak Dominici TERNEUZEN. AXEL. AGENDA HOEK. HULST. KOEWACHT. OOSTBURG. STOPPELDIJK. ZAAMSLAG. SLUISKIL. Verklaring van de Sjah van Perzië Mr. Van Kleffens over de verklaring van de rechten de van mens DODELIJK AUTO ONGELUK BIJ HOORN. Handen en Lippen ruw? Het door Israël aangehouden Syrische vliegtuig Athlone door de bedreigd Sh anon De hongerstaking van politiebeambten in West-Bengalen (Wordt vervolgd.) ZONNESTRAAL N.V.V. T.B.C.-FONDS. De door de Vrouwenbond N.V.V. gehouden actie voor het Zonne straal N.V.V. t.b.c.-fonds in Wes telijk Zeeuws-Vlaanderen, heeft de volgende bedragen opge bracht Schoondijke 44,65Oost burg 36,67; Aardenburg 27,80; Cadzand ƒ54,60; Groede 36,67; Breskens ƒ48,25; Biervl. ƒ68,52. EEN GROENE KRUIS WIJK VERPLEEGSTERSDAG. Het bestuur van de Provinciale Zeeuwse vereniging „Het Groene Kruis" besloot weer een wijk verpleegstersdag te organiseren. Deze zal gehouden worden op Vrijdag 17 Dec. a.s. te Kapelle bij Goes. In de morgenbijeenkomst zal, na de opening door de voorzitter, Jhr. R. Röell, het onderwerp: „De psychó-somatische genees kunst" worden ingeleid door dr. M. v. d. Beek, geneesheer-direc teur van de inrichting „Vrede rust" te Bergen op Zoom. Na de koffiemaaltijd zal ds. J. Goumare, Geref. predikant te Grijpskerke, spreken over: „Hoe sta ik tegenover mijn mede mens?". Ook zal er 's middags worden gedeclameerd. Verder zal er aan de zusters gelegenheid worden gegeven om vragen over het werk, over sa laris. en pensioenregeling, enz. te stellen. Des avonds zal aan de zus ters een Kerstmaaltijd worden aangeboden. Brandweer-examen. Aan het alhier door een com missie, bestaande uit de heren G. Kortus, adjunct-inspecteur bij het brandweerwezen' te Breda, A. J. Matthijssen en H. B. Pilaar, resp. commandant van de brand weer te Middelburg en Goes, afge nomen examen voor brandwacht tweede klas, werd deelgenomen door personeel van de Vrijwillige Brandweer en de Bedrijfsbrand weer van de Neder 1. Spoorwegen alhier, die hun opleiding genoten van de heer A. L. de Vin. Van het corps der Vrijwillige Brandweer slaagden de heren J Dieleman, M. de Braai, E. van Es, A. Klaassen, M. Vermeulen, R Hamelink, R. van Langevelde, J de Groot, J. van Cleemputte, C. Pattist en J. Eckhardt. Van het corps Bedrijfsbrandweer N. S. slaagden de heren P. Ver straten, L. van Langevelde, C. v. Maele, B. van den Bos, R. Clem- minck, D. de Cooker, J. van Lan gevelde en J. de Block. Na afloop van de examens bleef men in één der lokalen van de brandweerkazerne nog enige tijd gezellig bijeen, waarbij de commandant van de Vrijwillige Brandweer, de heer C. van Strien, en de instructeur, de heer A. L. de Vin, de geslaagden feliciteer den met hun behaald succes, ter wijl de inspecteur der N. S., de heer L. F. du Bois, het gemeente bestuur dank bracht voor de ge noten medewerking bij de oplei ding van het personeel der N. S. en de heer De Vin voor" zijn suc cesvolle instructie. Weekmarkten op Vrijdag. B. en W. van Axel hebben met het oog op het feit dat de 1ste Kerstdag en 1 Januari a.s. op Zaterdag vallen besloten in ver band daarmede de wekelijkse graan- en kramenmarkt bepaald op de resp. Vrijdagen 24 en 31 Dec. a.s. Sassings bedrijven zonder stroom. Een dragline van de Fa. Mabu- wat te Dordrecht die op de Sas sing zou worden ingeladen om te worden verscheept reed onver hoeds - gelukkig zonder persoon lijke ongelukken te veroorzaken achterwaarts - met het gevolg, dat een hoogspanningskabel van het electrisch net aldaar werd beschadigd. Tengevolge hiervan vielen een drietal bedrijven zon der stroom en dit gedurende zeer geruime tijd. Gelukkig greep dit ongeval plaats op het meest westelijke (achterste) gedeelte van de los kade. Woensdagmorgen was deze tijdelijke storing weer hersteld en konden de bedrijven op nor male wijze werken. Grote plannen van „Concordia" Onze plaatselijke harmonie „Concordia" heeft op initiatief van het bestuur een grootscheep se actie ingeluid ter versterking van haar instrumentenfonds. In de eerste plaats zal een gro te verloting worden georgani seerd met prachtige practische hoofdprijzen, n.l. een ultra-mo derne wasmachine, een dito stof zuiger en een lumineuze keuken- uitzet met nog zeer vele andere waardevolle huishoudelijke ge bruiksvoorwerpen. Daarnevens zal de nieuwge vormde uit leden der harmonie gerecruteerde band „De Aêrpel- kappers" in samenwerking met het korps en het geroutineerde toneel-ensemble een grootse Bon- te-avond organiseren die een voor Axel ongekend succes zal worden en plaats zal hebben in Februari a.s. Dit alles zal strekken tot ver sterking van het instrumenten fonds en ten doel zo spoedig mo gelijk te komen tot algehele her nieuwing van de bezetting in de lage stemming. Wij twijfelen er niet aan of alle Axelaars zullen voor dit doel van harte hun steentje bijdragen en het succes zal derhalve niet uitblijven. Einde Bietencampagne. Naar wij vernemen zullen de beide in Sas van Gent in bedrijf zijnde suikerfabrieken de cam pagne 1954 nog vóór de Kerst dagen afsluiten. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Vrouwen om Puccini". Hotel „De Pays-Bas", 13.30 uur: Voorlichting over con tractteelt door Z.L.M. KLOOSTERZANDE: in Café Raes, 10 uur: Voorlichting over contractteelt door de Z.L.M. OOSTBURG: Café „De Een hoorn, 17 uur: Voorlichting over contractteelt door de Z.L.M. AXEL: Gemeentehuis, 2.30 u.: Openbare aanbesteding maken rioleringen voor uitbreidings plan West met bijkomende werken. Het Centrum, 8 u.: „Nacht- ruiters van de wolvenkreek." MORGEN: HULST: Gemeentehuis, 2.30 uur: Aanbesteding maken van rioleringswerken met bijko mende werken. Vergadering Jongelingsver op Geref. Grondslag De Ring „Zeeuws-Vlaanderen" van de Jongelingsver. op Geref. Grondslag hield ditmaal haar na jaarsvergadering in de nieuwe Geref. kerk. De Ringvoorzitter, de heer A. I. Catsmaa. uit Aar denburg opende de vergadering met gebed, waarna werd gezon gen Ps. 33 1. De voorzitter heette allen har telijk welkom en merkte op, dat er meer meisjes van de Kring aanwezig waren, dan jongens van de Ring. Door Frans de Jonge werd nu een inleiding gehouden over „De Eredienst," waarop een levendige bespreking volgde. Na de pauze voerden leden van de afdeling Schoondijke een aar dig stukje op, dat een dankbaar applaus oogstte. Onder begelei ding van orgelspel van Corrie Dieleman werden hierop enige vaderlandse liederen gezongen, gevolgd door een door de vereni ging van Zoute Spui georgani seerde wedstrijd, welke door een tweetal leden van de afd. Oost burg werd gewonnen. Tot slot van de avond sprak ds F. L Schalkwijk over „De inner lijke Eredienst" De jongeren dienen in alles nauw contact te houden met hun Heiland, hetgeen moet uitkomen in hun levenshou. ding t.o.v. van de Staat, de maat schappij en in het bijzonder van de Kerk. Ook in het gezin en in het persoonlijk leven dient men van zijn geloof te getuigen. Een ieder moet kunnen zien, waar men ook is en wat men ook doet, dat men van Jezus is. Spr. besloot met: Jongens en meisjes beleef de vreugde in je jonge leven, hetgeen alleen moge lijk is indien men contact houdt met Jezus. Wie bidt, staat sterk. Als slotzang werd gezongen Gez. 29, waarna ds Schalkwijk de vergadering sloot met het uit spreken van het dankgebed. R. K. Gemeente-ambtenaren vergaderden. De hoofdgroep gemeente-amb tenaren van de Algemene R.K. Ambtenarenvereniging, afd. Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, hield in Hulst een bijeenkomst. Ter ver gadering waren eveneens uitge nodigd de nog niet georganiseer de Katholieke gemeente-ambte naren. De heer J. J. Loerakker, voor zitter van de landelijke hoofd groep gemeente-ambtenaren, hield op deze avond een inleiding. Hij besprak de salaris-positie van het gemeente-personeel, gezien in het licht van de actie terzake door A.R.K.A. gevoerd, alsmede de op deze materie betrekking hebbende circulaire van Binnen landse Zaken. Spr. liet horen wat A.R.K.A. wilde voor de burge meesters, de secretarissen, ont vangers en le ambtenaren en welke repercussies dit behoorde te hebben voor de lagere ambte naren. Tevens kwam de verhou ding en de bindingen van A.R. K.A. met andere organisaties in bespreking. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen over ideële en materiële vakbelangen werd ruim gebruik gemaakt. Hoewel de be langstelling niet onbevredigend was, lieten toch nog vele Katho lieke ambtenaren op deze leer zame avond verstek gaan. Koningschieting, In de zaal „Lizabeth" bij A. de Nijs alhier, werd een koning schieting gegeven voor de al daar gevestigde vereniging van schutters op de liggende wip. Alvorens de koning te kunnen uitroepen moesten 16 ronden worden geschoten, waarbij de heer Emiel de Nijs de gelukkige was. Met een meesterschot wist hij het uiterst kleine klosje naar beneden te halen wat voor hem het koningschap 1955 betekende. De heer De Nijs schijnt wel een schutter te zijn, daar hij in 1953 ook het koningsschap veroverde en te Middelburg de matador was op de grote schieting van het 750-jarig bestaan van deze stad. Hierbij wist hij de hoogvo gel af te schieten en de meeste punten te behalen waarvoor hem de eremedaille, geschonken door H. M. Koningin Juliana, ten deel viel. De zijvogels werden afgescho ten door 1. Alb. Verschraegen en 2. El. v. Damme, waardoor deze lê en 2e minister werden. Na deze schieting had er ook nog de jaarlijkse teerdag plaats waarbij aan de deelnemende le den een maaltijd werd aangebo den. Ceres (hield haar jaarverga dering. Onder grote belangstelling hield de vereniging „Ceres" haar jaarvergadering te Oostburg in hotel „De Eenhoorn". De presidente, mevr. Van Cruij- ningen-Erasmus, sprak een kort openingswoord, waarin zij mej. mr E. Roder van de voogdijraad te Middelburg hartelijk welkom heette. Er zal een vervolg komen op de cursus costuum-naaien, terwijl er ook nog belangstelling blijkt te bestaan voor een cursus kant klossen. De diepvries is inmid dels in gebruik genomen. De eerste collectieve diepvries in Zeeland en de tweede in Neder land. Binnenkort zal deze inrich ting officieel worden geopend. Herkozen werd de presidente, mevr. M. J. van Cruijningen-Eras- mus te Oostburg. Voor de dorpen Hoofdplaat en Nieuwvliet werden resp. gekozen de dames, mej. W. Verplanke en mevr. Rozendaal- Risseeuw. Voor Biervliet zullen de nodi ge werkzaamheden voorlopig ver richt worden door mevr. J. Wie bosch en mevr. Verplanke-Haak. De presidente gaf in overwe ging tegen volgend jaar naar een andere presidente uit te zien, daar zij reeds 30 jaar deze func tie heeft vervuld en dan plaats wenst te maken voor een jongere kracht. Mej. mr E. Roder uit Middel burg sprak na de pauze, waarin verversingen werden aangebo den, over het werk der kinder bescherming in het algemeen. Door mevr. Van Cruijningen werd mej. mr Roder dank ge bracht voor de hoogst interes sante lezing door haar gehouden, waarna zij de vergadering sloot. Emi feestelijke bijeenkomst. De leden van de v.v. Sluiskil hielden in café „Du Commerce" een gezellige bijeenkomst ter ge legenheid van een huwelijksjubi leum van hun voorzitter, de heer F. Klaassen. Namens de vereni ging werd de jubilaris en zijn echtgenote gelukgewenst door de secretaris, de heer O. Stock man. Hij prees in de heer Klaas sen de onvermoeide werker voor de voetbalsport en speciaal voor de belangen van Sluiskil, van welke vereniging hij in het begin der dertiger jaren tot één der op richters behoorde. Als stoffelijke blijk van waardering voor het werk werd hem en zijn echtge note een passend geschenk aan geboden. Nadat de heer Klaassen ook mede namens zijn echtgeno te, dank had betuigd, bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen. Geslaagd. Onze dorpsgenoot, de heer Jac. Kool, slaagde aan de Bisschoppe lijke kweekschool te Oudenbosch met lof voor het examen gods dienstkennis A. V erkeersonge val. Vermoedelijk tengevolge van het slippen van haar bromfiets kwalrm Maandagavond omstreeks 7.30 uur mevr. Durinck-Hame- link, wonende in de buurtschap Steenovens, in de Axelsestraat te vallen, waardoor zij bloedende hoofdwonden opliep. Na door dokter Dorrestein te zijn verbon den, kon zij weder huiswaarts ke ren. Gevonden voorwerpen. Een paar kinderwanten en een sjaal, inl. Rozemarijnstraat 29. Bijeenkomst Fabrieks arbeidersbond. Bij wijze van uitzondering wer den nu niet de leden van de R.K. Fabrieksarbeidersbond uitgeno digd, maar wel hun vrouwen. Er heerste dan ook in het parochie huis een gezelige drukte toen de voorzitter van de afdeling, de heer C. J. Compiet, de bijeen komst opende. Een speciaal woord van wel kom richtte hij tot de heer Jan Gubbens, districtsbestuurder uit Breda, en mej. Van Akker, so ciaal werkster. Het hoogtepunt van de agenda werd gevormd door een spreek beurt van de heer Gubbens, die het doel, het nut en harde nood zakelijkheid van de organisatie uiteenzette. Tijdens de pauze werd een consumptie met ver snapering geserveerd door de dames van de K.A.V. Mej. Van Akker vroeg de aandacht voor de cursussen die hier zullen gege ven worden, welke zullen bestaan uit kook- en naailessen. Nadat ook de geestelijke advi seur een woordje had toege voegd, werd de bijeenkomst, die goed geslaagd mag heten, door de voorzitter gesloten. De sjah van Perzië heeft Dinsdag de vaste wil van zijn land om zijn defensieve vermo gen te versterken, opnieuw be vestigd en de hoop uitgesproken dat de voornaamste Westelijke mogendheden Perzië te hulp NOODWONINGEN IN HALFWEG IN VLAMMEN OPGEGAAN. Door een schoorsteenbrand zijn twee noodwoningen, gelegen aan de Domineeslaan in Zwanenburg in vlammen opgegaan. De brand ontstond in het door het P. Wier- sma bewoonde perceeL De vrij willige brandweer van Zwanen burg stond machteloos tegen de hoog oplaaiende vuurzee. Van de niet verzekerde inboedels kon slechts weinig worden gered. De dakloos geworden gezinnen zijn voorlopig bij buren onderge bracht. UNIECOLLECTE. Voor de 76e Uniecollecte voor de scholen met de bijbel is door 325 plaatselijke comté's thans 137.947,— verzameld. Het vori ge jaar hadden deze comité's 128.480,73 bijeengebracht. BOTSING OP ONBEWAAKTE OVERWEG LIEP GOED AF Maandagavond, omstreeks kwart over zes is op de onbewaakte overweg de Hunelaan nabij de vleeskeuringsdienst te Emmen, de hoofdinspecteur van politie D. Hoek toen hij een personenauto bestuurde in botsing gekomen met een spoorwegwagon. De auto werd enige meter meege sleurd en werd nogal beschadigd. De hoofdinspecteur liep slechts kleine verwondingen op. Het on geluk ontstond, doordat de hoofd inspecteur, die op weg was naar zijn woning, aan de Hunelaan wel een rangerende motor-loco motief met enige wagons op merkte, maar niet de alleenrij- dende spoorwegwagon, die in de richting van het rangeerterrein over de onbewaakte overweg was afgestoten. GECOMPLICEERDE AUTOBOTSING. Te Heiloo is Dinsdagmorgen 'n gecompliceerd, verkeersongeval gebeurd, dat werd veroorzaakt door een tot nu toe onbekend ge bleven, vrachtwagen met aanhan ger. Drie personen, de chauffeur L. uit Amsterdam en twee meis jes uit Heiloo, A. B. en N. K., zullen komen dm het in staat te -lu:st warer| .^"gestapt °m naar stellen, over te gaan tot veelom.- Alkmaar te liften, werden ge- Vattende agrarische en indu- wond- striëld hervormingen, die het levenspeil van de bevolking moeten verheffen. De sjah verklaarde dit op een noenmaal te zijner ere, aange boden Idioor de vereniging van pers-, radio- en televisie-cones- ipondenten. De sjah deelde nog mede, dat civer enkele jaren ongeveer 900.000 ha grond verdeeld zul len zijn onder 250.000 boeren. Mr E. N. van Kleffens, de voorzitter der algemene verga dering der V. N„ heeft een be roep gericht tot alle volken ter wereld om bij te dragen tot de verwerkelijking van de algeme ne verklaring van rechten van de mens, die zes jaar geleden door de algemene vergadering is aangenomen. Hij herinnerde er aan, dat de verklaring eenstemmig te Parijs de bakermat van de verklaring van de rechten van de mens, is aangenomen en reeds als richt snoer en inspiratie heeft ge diend 'bij het opstellen van de grondwet van nieuwe landen als Indonesië en Liibye. Ook was de inleiding van het Japanse vredesverdrag en onlangs in de overeenstemming betreffende Triëst op de verklaring gezin speeld. Mr Van Kleffens herinnerde er tenslotte aan, dat de verkla ring geen verdrag is, maar slechts een beginselverklaring, die slechts het eerste deel van het programma der Verenigde Naties uitmaakt. De onbekende vrachtwagen kwam uit de richting Amster dam, haalde op de rijksstraatweg een met kisten geladen bestel auto in en sneed daarbij een zwa re dieseltruck, die uit de richting Alkmaar naderde. De diesel trachtte uit te wijken en te rem men, doch slipte op de gladde weg en reed met een hevige klap tegen de bestelauto, waarvan de cabine na de botsing niet veel meer dan een ravage was. In deze ruine .bevonden zich de drie ge wonden. De chauffeur van de wagen die het ongeval veroorzaakte, heeft vermoedelijk niets gemerkt en is doorgereden. De toestand van de gewonden bleek Dinsdagavondi na informatie bij de Alkmaarse ziekenhuizen waar zij zijn opgeno men, gunstig. Maandagavond kwart over zeven is de 56-jarige heer A. C. S. uit Amsterdam nabij het ge hucht De Hulk onder Hoorn do delijk verongelukt. De heer S. kwam met zijn wagen, waarin ook zijn 30-jarige zoon en diens echtgenote zaten, vanaf de Aven- horner Jaagweg uit de richting Alkmaar. Waarschijnlijk door te grote snelheid is de auto in de bocht aan het einde van deze weg geslipt. Hij sloeg in de berm over de kop en kwam daarna weer op zijn wielen terecht op 'n stukje moeras. De heer S. was uit de wagen geslingerd en be landde juist onder de auto, die bijna een meter in het moeras wegzakte. De zoon en schoon dochter bleven ongedeerd. TAS MET RUIM 16.000 UIT BESTELAUTO VERDWENEN. De 29-jarige chauffeur Gerrit W. Thiël moest een bestelling van 30.000 sigaretten en vijf pond tabak afleveren bij een groothan del in tabaksfabrikaten (Kalden- bach en Van Tooren) in de War moesstraat No 18 te Amsterdam. Vóór het pand, stonden echter verscheidene auto's geparkeetrd zodat hij doorreed en eerst ca 30 meter verder een plaats vond om zijn wagen neer te zetten. Drie keer liep de chauffeur van de wagen naar de zaak om de goe deren over te brengen. Twee maal liet hij de wagen- onafge sloten staan maar de laatste keer sloot hij de deur af. De man incasseerde een bedrag van ruim elf honderd gulden en ont dekte bij zijn terugkomst, toen hij het geld in de tas wilde stop pen, dat -deze uit de bestelruimte was verdwenen. Als de diefstal inderdaad in de korte spannen tijds dat hij afwe zig was is geschied, is het wel een bijzonder -bravourstukje ge weest, want vijftien huizen ver der, op No 48, is het politiebureau gevestigd. Daar deed de onthut ste chauffeur aangifte. Recher cheurs hebben de auto op vinger afdrukken onderzocht. Deze diefstal vertoont een merk waardige overeenkomst met de bekende diefstal uit de geldauto van de P.T.T. op 28 October j.l., waarbij een bedrag van 63.000 werd ontvreemd. Toen waren de deuren gelijk ook hier het geval is evenmin gesloten, doch alleen met een routinegebaar in het slot gegooid. En zo wordt de Am sterdamse politie na 47 dagen op nieuw geconfronteerd met een vooralsnog raadselachtige geld- diefstal. Het Syrische lijnvliegtuig, dat Zondag door Israëlische jagers werd gedwongen op het vliegveld Lydda te landen, mag thans ver trekken, met de bemanningsleden en de passagiers, die nog niet in vrijheid waren gesteld. De regering van Syrië heeft bij de secretaris-generaal der Ver enigde Naties een protest inge diend „tegen de agressie van Is raëlische zijde tegen een Syrisch vliegtuig". De sterk gezwollen Ierse rivier de Shannon, die reeds 130 vier kante kilometer bouwland langs zijn oevers heeft overstroomd, bleef Dinsdag, als gevolg van de hevige regenval wassen. De acht duizend inwoners tel lende plaats Athlone, in het wes telijke gedeelte van Midden-Ier- land, wordt thans door de rivier bedreigd, daar haar peil nog slechts vijf centimeter is verwij derd van de rand van de dijk, die dé door de stad stromende Shan non omgeeft. De autoriteiten hebben opdracht gegeven geheel Athlone te doen ontruimen, een ongekende maat regel in de geschiedenis der stad. DONDERDAG 16 DECEMBER. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.45 Morgengebed en liturg, kal.; 8.00 Nws; 8.20 Gram.; 9.00 Voor de vrouw; 9.35 Water standen; 9.40 Gram.; 10.00 Idem; 10.30 Morgendienst; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Pianospel; 12.00 An gelus; 12.03 Lunchconcert; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12,33 Wij van het land; 12.40 Lunoh- conc.; 12.55 Zonnewijzer; 13.0# Nws; 13.20 Piano en sopr.; 13.5# Gram.; 14.00 Metropole ork.; 14.35 Gram.; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Vocaal ens.; 15.40 Kamermuziek; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Viool en clavecimbel; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gram.; 18.00 Sopr. en piano; 18.30 Fries progr.; 18.45 Gram.; 19.00 Nieuws; 19.10 Gram.; 19.20 Sociaal gesprek; 19.35 Gram.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Gevar. progr.; 22.00 Tijdschriftenkron.; 22.10 Gram.; 22.20 Orgelconcert; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSNM II: 7.00 Nieuws; 7.15 Gym.; 7.30 Gram.; 7.50 Dag opening; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.30 Voor de huisvr.; 9.35 Gram.: 9.40 Morgewijding; 10.00 Gram.; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 „De antwoordman"; 11.15 Promenade orkest; 12.00 Orgel en zang; 12.25 „In 't spionnetje"! 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Lichte muz.; 12.50 Causerie; 13.00 Nws; 13.15 Meded. of gram.; 13.20 Lich te muz.; 13.55 Koersen; 14.00 Hoor spel; 14.45 Voor de zieken; 15.30 Muzikale caus.; 16.00 „Van vier tot vijf"; 17.00 Voor de jeugd; 17.45 Regeringsuitz.; 18.00 Nws; 18.15 Sportproblemen8.25 Voor de jeugd; 18.40 Lichte muz.; 19.00 Voor de kleuters; 19.05 Gesproken brief uit Londen; 19.10 Rep.; 19.15 Jazzmuziek; 19.45 Caus.; 20.09 Nws; 20.05 Radio Philharm. ork., 21.10 Klankbeeld; 22.10 Gram.; 22.20 Kerstliederen; 22.45 Buiten lands overz.; 23.00 Nws; 23.15 Re portage; 23.20 Sportact.; 23.30 Jazzmuziek; 23.50 Gram. BRUSSEL: 11.45 en 12.00 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.34 Gram.; (om 12.50 Koersen); 13.00 Nws; 13.15 Orgelspel; 14.00 Engelse les; 14.15 Knapenkoor; 14.30 Franse les; 14.45 Knapenkoor; 15.00 Orkest; (om 16.00 Koersen); 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.15 Voor de kin deren; 18.15 Beiaardconc.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 20.10 Klankb.; 20.40 Opera; 23.00 Nws; 22.15 Ethno- logische muz.; 22.55 Nieuws. -Het aantal politie-beaunfoten, dat een hongerstaking houdt in West-Bengalen, is volgens offi ciële berichten Dinsdag tot 2.500 gestegen. Ongeveer honderd stakers ver loren het -bewustzijn en werden naar het ziekenhuis gebracht te Howrah, waar Zondag de staking voor onbepaalde tijd voor loons verhoging begon. Er werden militairen opgeroe pen om andere stakende politie beambten te ontwapenen. Het Franse ministerie van Jus titie heeft Dinsdag bevel gegeven een nieuw onderzoek in te stel len naar de moord op sir Jack Drummond, zijn echtgenote en 11- jarig dochtertje Elizabeth. De openbare aanklager van Marseilles, Jean Oddou, heeft de TT-jarigfe Gastod Dom(inici, die voor een drievoudige moord ter door A. H. VAN OMMEN. 2) Hij woonde reeds jaren op kamers in de Vondelstraat en de enige vrouw, die hem kon en mocht benaderen, was de oude juffrouw Meeder, zijn hospita, want Bijlman was en -bleef „vrije jongen". Niet omdat de meisjes helm niet wilden heb ben! Oh neen.. Hoewel niet eo'n mooie jongen als Dorst was Bijlman een flinke verschijning doch bijna een kop kleiner dan zijn jongere collega. Het donke re haar was altijd onberispelijk -achterover gekamd en in het iets te smalle gezicht stonden twee heldere groen-grijze ogen die echter zo nu en dan als hij in actie was! onheilspel lend tussen de saamgetrokken oogleden konden bliksemen. Als men hem zo naast de blonde folauw-ogige Drost zag zitten zooi men geen leeftijdsverschil van tien jaar vermoeden en voor beide vrienden bestond dit verschil practisch ook niet. Ze gingen als vrienden met elkaar om en tutoyeerden elkaar, alsof (Nadruk verboden.) er geen verschil bestond tussen een inspecteur eerste en derde klasse. Bijlman keek eens op zijn polshorloge, 't W-as kwart voor elf. Hij gaf Drost een tik op de schouder en lachte: „Treur maar niet, knaap. Je hebt nu een detective film gezien, maar wie weet, hoe gauw je in een échte zaak verwikkeld bent. Klom, we zullen eens opstap pen. Ober, aanneméééé!" Bijlman trok z'n leren jas aan en samen haalden ze de motor uit de stalling. Hij startte z'n Norton, die -hij om wie^weet welke-reden „iBetsy" had ge doopt, en met Drost op de duo reden ze in de richting van het Leidseplein. Voor de garage op de Overtoom sloot hij z'n aas af en bracht de motor tot stil stand. Drost maakte geen aanstal ten om van. de duo te stappen en toen Bijlman zich half om keerde, bemerkte hij, dat Drost naar de hemel staarde als wil de hij de daarin twinkelende 'sterren tellen. „Zoek je 't sterrenbeeld, waar onder je geboren bent?" -vroeg Bijlman. ,(Neen, maar ik vind 't zulk verduiveld lekker weer, dat ik best nog een eindje zou willen toeren", -antwoordde Drost. „Wel, dat kan gebeuren. Als jij 't niet te koud krijgt in je re genjas, dan nemen we de Am- stelveense weg, Kalfjeslaan en Amstel, en dan tuffen we zo naar huis terug." Hij sloeg de miotor aan en met een kalm gangetje reden ze de Overtoom af en de Amstelveenseweg op, zonder dat er een woord gespro ken werd. Ze zwenkten links-af de Kalf jeslaan in, die zich op deze hel dere en zachte najaarsavond als een lange, verlaten dichtbe bladerde tunnel voor -hen uit strekte. De stammen der bomen aan weerszijden in de grasberm stonden als strakke silhouetten tegen het daarachter liggende maan'beschenen -weiland en waar het maanlicht door het bladerdak -kon dringen, was het donker beschaduwde wegdek beplekt met zilverglanzende, vormloze figuren, Zacht ploffend tufte de motor door de laan, totdat in de -verte Opeens als de ogen van een kat in donker twee felle lichten aangloeiden, die snel naderden. Als een lichte vlek, die over de weg schoof en langs de bo men dartelde, naderde Bijlmans tegenligger gelijk een woest, niets ontziend spook midden op het wegdek, dat op een tiental meter afstand merkbaar vaart minderde en iets naar de rech terkant aanhield. Bijlman had zijn koplamp reeds lang ge- dimmed, doch de tegenligger ontstak bovendien nog zijn schijnwerper, waarvan de hel witte straal hem als metaal in het gelaat striemde, zodat hij onwillekeurig oven de togen moest sluiten. Als een zucht pchoot de auto langs -hen heen en op het ogenblik dat hij pas seerde, hadden beide mannen juist gelegenheid te constate ren, d-at het een blauwe wagen was. Bijlman slingerde even met het stuur en met een ingehou den vloek concentreerde hij zijn aandacht weer op de weg voor hem, die nu veel zwarter leek, na de verblindende lichtstraal. Met een woest gebaar draaide Drost zich half op de duo om, teneinde de wagen na te kijken wellicht een gewoonte van de politieman in 't algemeen om het nummer van dergelijke wegpiraten op te nemen. dood is veroordeeld en in de ge vangenis van Marseilles zat in afwachting van de voltrekking van het vonnis, reeds opnieuw verhoord. De beslissing de zaak opnieuw te behandelen is genomen na ontvangst van het rapport Van Oddou. De advocaat van Dominici had om een nieuwe behandeling ver zocht op grond van „sensationele onthullingen", betreffende zijn zoon Gustave en buren die Domi nici, naar bericht werd, na het proces had gedaan. Bovendien zouden er onregelmtigheden in de procedure van het proces heb ben plaats gevonden. Het nieuwe onderzoek zal waarschijnlijk worden uitgevoerd door een volkomen nieuwe groep detectives, waartoe inspecteur Edmond Sebeille van Marseille, die het oorspronkelijke onderzoek leidde, niet zal behoren. Volgens persberichten uit Pa rijs verzocht de advocaat een nieuwe behandeling van de kwes tie op grond van de volgende vijf punten, van beschuldiging. 1. Gustave Dominici zou heb ben deelgenomen aan de drievou dige moord, waarvan het motief beroving zou zijn. 2. Twee personen, die in de nabijheid van de -boerderij van de familie Dominici wonen, zouden medeplichtig aan de moorden zijn. 3. Clovis en Gustave zouden samen het geweer, dat bij de moorden gebruikt was, in eigen dom hebben. 4- Elizabeth Drummond zou na haar ouders gedood zijn. 5. Na de misdaad zou Yevet- te, de vrouw van Gustave, een familie-bijeenkomst op de boerde rij hebben belegd, waarvan de patriarch" Gustave was buiten gesloten.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2