Het gebruik van atoomwapens door de N. A. V. O. Hedenmiddag bevestiging statuut voor het Koninkrijk De toestand van de Paus De Duitse strijdkrachten Nederlandse stap te Bonn tegen belediging van lid van Vorstenhuis Eerst overleg of onmiddellijk gebruik DAMPO GENEEST verkoudheden Plechtige bijeenkomst in de Ridderzaal Zwakke luchtpijpen WEERSVERWACHTING HOOGWATER Saar-overeenkomst in de Franse nationale vergadering ZON- en HAANSTANDEN Plan voor bouw van 470 meter hoge toren in Brussel van Kersttoespraak H. M. He Koningin Admiraal Radford Formosa naar België en de Parijse overeenkomsten bij Vader, Moeder en Kind Het toezicht op de wapenstilstand in Indo-China Overstromingen in Zuid-Malakka Autobandieten in West-Duitsland aangehouden Motie van wantrouwen in Indonesische kabinet verworpen Atoomlocomotief in de Verenigde Staten Proces-verbaal tegen leden van mei ksa neringscommissie Nuttirg over Britse houding bij een aanval op Formosa fneiiKerlni! i?ti Abonnement" TerTieu"»«r, Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. WOENSDAG 15 DECEMBER 1954. 10e Jaargang No. 3330. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum pet advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1»i iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adree Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Ter gelegenheid van de wereld tentoonstelling, die in 1958 te Brussel zal worden gehouden, zijn de Belgen voornemens een bouwwerk op te richten dat deze bijzondere gebeurtenis zal moe ten vereeuwigen. Het za'l iets H.M. de Koningin zal op Eer ste Kerstdag van 13.00 uur tot 13.15 uur een Kersttoespraak voor de radio houden, die zal worden uitgezonden in een na tionaal programma. ien VtM tT'UWlgcn. - ze-er indrukwekkends m-oeten aanVal. worden in de geest van het pa leis van justitie, de cinquante- naire met zijn triomfboog of de eenwfeestpaleizen waar thans ieder jaar de jaarbeurs wordt gehouden. Men had. eerst in ge dachte een soort stalen toren te bouwen, waarvan de basis smal ler zou zijn dan de top en die een hoogte van 300 meter zou heb ben. Het project van een denge-1 lijke omgekeerde Eiffeltoren heeft men echter laten varen voor een veel grootser. Het is een plan van de Gentse hoog leraar prof. Mag nel, dat dezer dagen aan de regering is voorge legd en dat in de bouw voorziet van een geweldige toren van ge wapend beton voorgespannen beton is een stokpaardje van de hoogleraar waarvan de basis zo groot zal zijn als de Grote Markt te Brussel en waarvan de hoogte niet minder dan 470 me ter zal bedragen. Waar de eerste toren slechts een étage zou heb ben gehad, namelijk op de top, bevat dit nieuwe ontwerp 25 éta ges van elk 20 meter hoogte. De toren, die uiteraard een blijvend karakter zal hebben, zal tiental len tentoonstellingszalen omvat ten en talrijke liften zullen voor een snel vervoer in het binnenste van het enorme gebouw zorgdra gen. Er zal op deze toch reeds hoge toren een televisiemast wonden aangebracht waardoor alle relaiszenders in België over bodig zouden worden. De kosten van deze toren, die een conische voitn. zal krijgen, wordt op 400 millioen frank geschat. De militaire chefs van de Navo- landen hebben in Parijs de laat ste hand gelegd aan een „nieuw schema" voor de Westelijke stra- tegie, dat voorziet in een onmid.- delijke beantwoording met atoomwapens van elke Sowjet- Admiraal Arthur Radford, voor zitter der Amerikaanse commis sie van stafchefs, wordt om streeks Kerstmis op Formosa verwacht, waar hij besprekingen zal voeren met president genera lissimus Tsjiang Kai-Sjek en met andere nationalistisch-Chinese leiders over de concrete maatre gelen, die moeten voortvloeien uit de recente, tussen de Ver enigde Staten en nationalistisch China gesloten overeenkomst ter verzekering der wederzijdse vei ligheid van de verdragssluitende partijen, aldus wordt in de For- mosaanse hoofdstad Taipeh van betrouwbare zijde vernomen. In officiële nationalistisch-Chi nese kringen wordt het aanstaan de bezoek van admiraal Radford bevestigd, waaraan wordt toege voegd dat nog geen datum is vastgesteld. In diplomatieke kringen in Parijs verwacht men echter, dat de Navo-raad waarschijnlijk zal bepalen, dat de verschillende re geringen het uiteindelijke be sluit over gebruik van atoomwa pens in geval van een Sowjet- aanval moeten nemen. De kwestie zal heden worden besproken op een gemeenschap pelijke vergadering van de per manente Navo-raad en de mili taire commissie. Vrijdag en Za terdag komt de Navo-minister raad bijeen. De militaire leiders, o.w. veld maarschalk Montgomery, me nen, dat de eerste fase van een strijd tussen Oost en West door het Westen verloren zou kunnen worden als aan gebruik van atoomwapens politieke beraad slagingen vooraf moeten gaan. Doch 'n aantal Europese Navo- landen, a'ldus verluidt uit be trouwbare bron, neemt het stand punt in, dat de Navo-opperlbevel- hebber eerst toestemming van de Navo-landen moet vragen voor hij een tegenaanval met atoom wapens begint. Het rapport van de militaire deskundigen beveelt onmiddel lijk gebruik van atoomwapens aan, ook als de aanvaller zelf deze wapens niet gebruikt, aldus is uit geallieerde bron vernamen. Vele militaire (beschouwen atoomartillerie en tactische atoombommenwerpers als con ventionele wapens, die volledig gebruikt moeten worden. Het tegenargument van de po litici luidt, dat het niet altijd ge makkelijk is snel een plaatselijke botsing van een grote aanval te onderscheiden, zodat onmdddelijk gebruik van atoomwapens wel licht zware vergeldingsmaatrege len zal uitlokken. De Navo-regeringen die be zwaar maken tegen het stand punt van de militaire leiders me nen, dat, als een oorlog dreigt, de bevoegdheid om de nieuwe atoomwapens te gebruiken als nog vooraf aan de opperbevelheb ber gegeven kan worden. De mi litairen echter achten het on waarschijnlijk, dat de vijand voor af zijn aanval zal aankondigen. Engeland, zou tot de landen be horen die menen, dat onder be paalde omstandigheden het be sluit over 't gebruik van atoom wapens moet worden genomen op politiek niveau na onderlinge beraadslagingen van de Navo-le- den. In geallieerde kringen verwacht men, dat de politici en de militai ren tot een compromisplan zullen komen, dat voorziet in verschil lende soorten tegenaanvallen om aan' verschillende typen aanval len het hoofd te kunnen bieden. De commissie voor Buiten landse Ziaken van de Belgische Kamer heeft Dinsdagmorgen met algemene stemmerv het wetsontwerp, houdende ratifi catie van de aocoorden van Parijs, goedgekeurd. Een m|ctoiele ploeg v:ain de in ternationale commissie ivan toe zicht zial zich naar Caobang, bij de Chinese grens toegeven om de mogelijkheden te onderzoeken van vervoer lover deze iplaats van militaire uitrusting uit China. De Franse vertoindingsmissie heeft de vorige maand de aan dacht van de commissie geves tigd op het naar haar mening onvoldoende toezicht aan de Chinese grens en er onder meer op gewezen, da.t het belangrij ke verkeersknooppunt Caotoang niet toegrepen iwlas onder de grensplaatsen waar vaste ploe gen waren gestationneerd. Het is mogelijk, da.t een ande re mobiele ptoeg kamp, en de minister-presidenten kort naar Laitsjau, bij de grens e Suriname en de Neder- tua.en China en Laos, aal toe-1 geven. Ter gelegenheid van de beves tiging van het statuut voor het koninkrijk op heden spreken de minister-president, dr W. Drees, de minister van Overzeese Rijks delen, prof. dr W. J. A. Kern- Door aanhoudende zware re genval en abnormaal hoge vloedstanden dreigden in de staat Johore (Zuid-Malaikka), dat één der engste overstromin gen in zijn geschiedenis beleeft, De Faus heeft Maandag een betrekkelijk rustige nacht gehad. Men is thans in de appartemen ten van de Paus bezig met de in stallatie van de apparatuur voor een volledig röntgenologisch on derzoek, dat 'over enkele dagen zal worden verricht. De Paus heeft Dinsdag een te- 5011 Ïii. ixjixjxx UC rauo uvv.il vw. nog meer mensen uit hun hui- rugkeer in lichte mate gehad van 4- lltTAH/4 n/MTmM T7 C -1 1..J„ Uilr 4l/1 ttTTOP zen te worden 'verdreven. Zes tig duizend dorpelingen, voor namelijk Chinezen, ziijn reeds maar hoger gelegen gebied rondom de steden Kotatingi, Segamat en Moear getrokken. Totnogtoe is een Chinese jon gen verdronken. de hardnekkige hik, die twee voorgaande crises in zijn gezond heidstoestand heeft gekenmerkt. Van gezaghebbende zijde is ver klaard, dat de Paus een kleine temperatuursverhoging en een betrekkelijk snelle polsslag heeft. De persdienst van het Vaticaan heeft de toestand van de Paus „stationnair" genoemd. Men wijt het opkomen van de hik aan het feit, dat de Paus weer te veel heeft gewerkt. Hij stond er op papieren te bestude ren en te ondertekenen en dage lijks besprekingen te voeren met twee van zijn hoge functionaris sen van het staatssecretariaat. Na een kort onderzoek hebben de artsen besloten voort te gaan met een lichte directe voeding. De Paus heeft een zacht ge kookt ei, bouillon, vruchtensap en zwarte koffie tot zich genomen. De toestand van de Paus wordt „stationnair" genoemd en de me dicus professor Paolucci en de radioloog Giaccobini toonden zich geenszins ongerust, omdat landse Antillen, resp. A. Currie en mr E. Jonckheer, voor de trans-Atlantische rijksdelen rede voeringen uit. Via beide zenders Hilversum wordt hedenmiddag van 14-50 tot 16.00 uur in een nationaal pro gramma de plechtigheid in de Rid,derzaal uitgezonden. Hedenavond geeft de Wereld omroep een reportage voor de landen overzee. De Curacaose radio-omroep, de Curom, verzorgt in de middag 'n rechtstreekse reportage voor de Nederlandse Antillen. Aan de vooravond van de be vestiging sprak het hoofd van de Opnieuw is in Bonn de vorming gens Heye onder meer moeten van een Duits militieleger naast zorgen voor grensbeveiliging, be -NTJ I „nVinvmin rr unn hörVQalHp rvWiPPtATI West-Indische afdeling van het ministerie van Overzeese rijksde len in de radiorubriek „Rijksde len overzee" over de nieuwe rechtsorde. Hij noemde de beves tiging „een groot gebeuren, want Nederland, Suriname en de Ned. Antillen menen er op gelukkige wijze in geslaagd te zijn, de vroe gere relatie te vervangen door één, die een goede grondslag vormt voor een duurzaam samen gaan in de moderne wereld". Voor de Antilliaanse school jeugd betekent de dag van van daag een vrije dag. In de drie rijksdelen begint he den de verkoop van de zgn „Sta- tuutzegels". In opdracht van de rijksvoor lichtingsdienst zal een speciale film gemaakt worden van een half uur, waarin beelden zijn op genomen uit de voorgeschiedenis en de ontwikkelingen der staat kundige verhouding met als slot en hoogtepunt de plechtigheid van de bevestiging. Hedenavond zal H. M. de Ko ningin in de Troonzaal van het paleis op de Dam een diner aan bieden aan de leden der delega ties, waaraan ca 50 gasten zullen aanzitten. de Duitse Navo-troepen aan de orde gesteld. Deze keer heeft een militaire deskundige van dr Adenauers eigen partij de gedachte geop perd, namelijk de vroegere vice- admiraal Helmuth Heye, die se dert vorig jaar afgevaardigde van de Christelijke partij in de Bondsdag is. Voor hem heeft de liberale oud-generaal Hasso von Manteuffel, eveneens één der mi litaire deskundigen in de Bonds dag, de vorming van zulk een mi litie een noodzakelijke aanvulling van de Duitse divisies genoemd. Zijn voorstel was toen bij een deel der openbare mening zeer critisch opgenomen, onder meer door één der bladen van de Chris telijke partij, de „Külnische Rund- f schau". Des te meer is het in Vatbaar voor tocht er* vocht. Bonn opgevallen, dat nu ook een Niet nodig de hele winter militaire deskundige der Christe- te hoesten' Neem bijdemmste lijke partij op soortgelijk thema borduurt. Heye sprak de mening uit, dat de inrichting van een „Heimatverteidigung" parallel met de twaalf aan de Bondsrepu bliek toegestane divisies nodig zou zijn. Zulk een verdediging zou vol- klacht de snelwei-kende, ver zachtende, slijm oplossende SIROOP l (AKKER scherming van bepaalde objecten in het binnenland, strijd tegen partisanen, luchtafweer, berich tendienst en afweer van sabotage en propaganda. De officieren van deze militie zouden dezelfde uniformen moe ten dragen als die der actieve troepen. Heye achtte het voorts nodig, dat' de Duitse Navo- strijdkrachten niet zouden wor den gevormd uit dienstplichtigen, in oude-stijl. Zij zouden veeleer grotendeels uit vrijwilligers met lange diensttijd moeten bestaan, die zouden kunnen worden aan gevuld, met uitgezochte mannen, die tot dienst verplicht zouden worden. Volgens Heye gaan de gedach ten van alle militaire deskundi gen in de regeringspartijen de laatste tijd meer en meer uit naar de vorming van een uitgebreide militie naast een in verhouding klein actief leger. Hij wees er op dat er steeds meer critiek komt op het bureau-Blank, waar men nog altijd vasthoudt aan opvat tingen, die vooral door de resul taten van de jongste Nato-ma- noeuvres achterhaald zijn. Het ziet er naar uit dat de iiun Westduitse politie een spoor van de vooruitgang van de laatste ,ie autobandieten, die in Novem- tijd blijkbaar niet doorzette. ber de wegen van het Roerge bied onveilig maakten, heeft ont dekt. Bij Kaiserslautern zijn Dinsdag nl. twee jongemannen aangehou den toen zij met een gestolen auto wilden wegrijden. Zij waren in het bezit van een geladen pistool, een dolk en drie ampul len penicilline. Bovendien heeft de politie acht mannen aangehouden van wie be wezen is dat zij autodiefstallen hebben gepleegd. Het staat echter nog niet vast of zij iets met de roofovervallen van November in het Roergebied uitstaande heb ben. De motie van wantrouwen, die tegen het kabinet Ali Sastroami- djojo is ingediend door de oppo sitiepartijen in het Indonesische parlement, is Dinsdagavond in 1 het parlement verworpen. Er I werden 92 stemmen vóór de mo- tie uitgebracht en 115 tegen, bij 6 onthoudingen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag- oohtend tot Woensdagavond. VRIJ ZACHT. Zwaar bewolkt met later opkla ringen en een enkele verspreide bui. Matige, langs de Wadden- kust af en toe krachtige Zuidwes telijke wind. Vrij zacht. Openbare gebouwen vlaggen. Ter gelegenheid van de beves tiging van het statuut van het koninkrijk der Nederlanden zal aan alle rijksgebouwen' de Neder landse vlag (zonder wimpel) worden uitgestoken. DONDERDAG 16 DECEMBER. v.m. n.m. Breskens 6.10 6.44 Terneuzen 5.56 6.27 Hansweert 7.25 7.59 Walsoorden 7.35 8.09 ZON MAAN OP onder op onder Dec. 15 8.41 16.28 23.27 11.52 16 8.42 16.29 12.08 17 8.43 16.29 0.39 12.23 18 8.44 16.29 1.49 12.39 19 8.44 16.29 2.58 12.56 20 8.45 16.30 4.07 13.16 21 8.46 16.30 5.14 13.41 Publicaties van een Duits ge ïllustreerd tijdschrift over Prins Bernhard hebben thans tot een officiële stap der Nederlandse regering in Bonn geleid. De Ne derlandse ambassadeur in Bonn, de heer A. Th. Lamping, heeft zich, naar van bevoegde zijde verklaard wordt, in verbinding gesteld met het ministerie van Buitenlandse Zaken der Bonds republiek teneinde het misnoe gen over de over Prins Bernhard verschenen artikelen kenbaar te maken. Daarbij heeft de heer Lamping, naar A.N.P. verneemt, de vraag aan de orde gesteld in hoeverre tegen publicaties van deze aard, iets gedaan kan wor den. Het bewuste weekblad, de in Hannover verschijnende „Moder ne Illustrierte", heeft thans twee artikelen van een serie over Prins Bernhard gepubliceerd en verdere vervolgartikelen aange kondigd. De artikelserde over Prins Bern hard, vormt één der vele, die de laatste tijd over regerende vorste lijke families in Duitse geïllu streerde bladen zijn verschenen. In het bijzonder heeft ook een re cente publicatie over keizerin So- raya van Iran in een Duits blad misnoegen gewekt. De Bondsregering heeft daarin aanleiding gevonden om in het algemeen de ongepast geachte publicaties ten scherpste af te keuren. Zij heeft eveneens ver klaard, dat zij „zo nodig de wet zal gebruiken om de buitenlandse staatshoofden de hun toekomen de bescherming van hun eer te verzekeren". In een officiële verklaring van het „Bundespresseamt" wordt gezegd: „De laatste tijd zijn staatshoofden van landen, waar mee de Bondsrepubliek vriend schappelijke betrekkingen onder houdt, in bepaalde tijdschriften onder misbruik van de persvrij heid beledigd en 'beklad op een manier, die een ongewoon diep tepunt van de journalistiek vormt. In het bijzonder worden leden van het Duitse volk welge zinde buitenlandse vorstenhuizen tot onderwerp van op sensatie beluste kletspraat gemaakt, die in strijd is met ieder gevoel voor fatsoen. Uitgevers en journalisten, die zich daaraan hebben schuldig ge maakt, hebben volgens de offi ciële verklaring niet slechts de verhouding der Bondsrepubliek tegenover bevriende mogendhe den aangetast, doch ook het aan zien van de Duitse pers in het buitenland in discrediet gebracht. De inhoud van talrijke der wijd verspreide Duitse geïllustreerde weekbladen heeft reeds jaren lang aan buitenlandse waarne mers in de Bondsrepubliek reden tot ergernis gegeven. Een groot deel van deze bladen hebben zich aanvankelijk gespecialiseerd in het schrijven van zogenaamde „Tatsachenberiohte" over de grootheden uit het Nazitijdperk. Nadat deze stof gaandeweg schijnt te zijn uitgeput, zijn deze bladen zich meer en meer gaan werpen op zogenaamde onthul lingen uit het familieleven van de Europese vorstenhuizen. In een toelichting op de ont- werp-Saar-overeenkomst, die bij de Franse nationale vergadering is ingediend, zegt de Franse rege ring dat, wanneer het Saar-sta- tuut eenmaal is goedgekeurd, het niet kan worden aangevoch ten vóórdat een Duits vredesver drag is gesloten. „Dit maakt elke activiteit of propaganda onwettig, die aan het gezag der instellingen, belast met de tenuitvoerlegging van 't statuut, afbreuk zou kunnen doen. Het verzekert voorts be stendiging van het Saar-statuut, immer één der dringendste wen sen van de vergadering. Het sta tuut zal worden gewaarborgd door Frankrijk en West-Duits- land, terwijl ook Britse en Ame rikaanse garanties zullen wor den gevraagd", aldus onder meer de toelichting der Franse rege ring. Hierin wordt verder gezegd dat de volksstemming in het Saargebied, waarin de overeen komst voorziet, „in feite de be krachtiging door dit gebied van het verdrag zal inhouden". „De Saarlandse regering zal de voorwaarden, waaronder de volksstemming zal worden gehou den, omschrijven. Aan de stem ming gaat een periode van drie maanden vooraf, waarin het alle Saarlandse-partijen vrij zal staan voor of tegen het statuut te ageren. Pogingen, om de Saarlanders van uit het buitenland te beïn vloeden zullen niet zijn toege- Het Saar-statuut zal niet kun nen worden losgemaakt van het overige gedeelte der Parijse over eenkomsten, waarmede het een onscheidbaar geheel vormt. Het heeft in feite ten doel een bron van voortdurende wrijving tus sen Frankrijk en West-Duitsland uit de weg te ruimen en het zal een tijdperk van op wederzijds vertrouwen berustende en vrucht bare samenwerking onont beerlijk voor de versterking der gemeenschap van vrije landen moeten inluiden", aldus de toe lichting der Franse regering. Besloten wordt met het uitspre ken van de mening, dat de thans aan het oordeel der Franse na tionale vergadering onderworpen Saar-overeenkomst „Frankrijks voornaamste belangen veilig stélt". Volgens het blad „Grand Junction Daily Sentinel" iis er door de „Denver en Rio Grande Western Railroad" een atoom- locomlotief gebouwd, die reeds proafritten op de lijn Denver- Salt Lalke City zou hébben ge maakt en er als een gewone dieselloccmotief zou uitzien. De motor is gemaaikt onder toezicht van het leger en de na tionals commissie vcoA atoom energie, aldus het blad. Een (woordvoerder van de „Denver and Rio Grande Wes tern Railroad" verklaarde, dat alle inlichtingen over dit on derwerp door de nationale com missie voor atoomenergie zou den moeten worden verstrekt. De voorzitter van de „Denver and Rio Grande Western Rail- roajci", Wilson McCarthy, sprak de berichten .van het blad te gen. Men had wel sedert twee j,aar de mogelijkheid van het gebruiken van atoomenergie voor de aandrijving ivan loco motieven bestudeerd, maar men had over geen enkel ontwerp njog een beslissing genomen. De officier van Justitie bij de arrondissementsrechtbank te Dordrecht belast met economi sche strafzaken heeft tegen de leden van de Dordtse melksane- ringscommissie proces-verbaal op laten maken omdat zij in strijd met een besluit van de minister van Economische Zaken zouden hebben gehandeld. De minister heeft namelijk enige tijd geleden geschorst de in veel melksane- ringscontracten voorkomende be paling Omtrent de afdracht van een deel der winst van melk die boven het voor de slijters vast gestelde contingent wordt ver kocht. Omdat de toelaatbaarheid van deze bepaling moest worden onderzocht. De Dordtse sane ringscommissie zou toch maat regelen hebben getroffen om de „meer winst" in te vorderen. Het hoofd van de Britse dele gatie naar de Ver. Naties, Antho ny Nutting, heeft in een Ameri kaanse televisie-programma cp een vraag cj/er de houding van Engeland ibij een aanval cp For mosa verklaard, dat dit een aianval op een lid der V. N. zou zijn en Engeland als lid der V. N. bij de zaak toetrekken zou worden.' De woordivfoerder van het Britse ministerie van Buiten landse Zeiken wilde in afwach ting rvan de officiële tekst van de verklaring van Nutting geen commentaar geven. De verklaring wan Nutting heeft reedis een reactie cp par lementair plan teweeg getora cht. De labour-afgevaardigden Tem Driberg Richard Criossman, en Michael Foot, hebben een motie gedeponeerd, waarin wordt ge protesteerd tegen de uitlating van het hoofd van de Britse de legatie naar (de V. N. Minister Eden heeft de volle dige tekst Ivian de verklaring van Nutting opgevraagd. De Britse regering' zjeu vrezen, dat in het buitenland de ind' ik is gewekt, dat voor Engeland een automatische verplichting toe staat om de Chinese nationo listische regering te hulp te komen.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1