afwij POTHOVEN I Bekendmaking van Indonesische regering over Indische resolutie zen Reacties in Indonesië inzake Nieuw-Guinea 13.50 De Duitse herbewapening WEERSVERWACHTING ZON- en MAANSTANDEN De speciale politieke commissie van de V. N. «Goodnight Herenpyama s» HOOGWATER Pekings Volksdagblad over kwestie der Amerikaanse vliegers Raad van kerken in Indonesië vestigt aandacht vervolging christenen in Zuid-Celebes op De „Stralende Cité' bij Nantes wordt afgebouwd Bijeenkomst van vooraanstaande republikeinse congresleden op het Witte Huis Acties tegen de Parijse accoorden Paus had weer goede nachtrust De Indic Teleurstelling en ontstemming Sabotage aan Belgische vliegtuigen 1 Bood Indonesië Australië vlootsteunpunten in Nieuw-Guinea aan? mijnramp Aankomst Korea-vrijwilligers uitgesleld Arrestaties in Algerië Staking van Franse ambtenaren in Marokka Vrajdserlng bil Abonnement: Terneuzct> Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Eedactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand f 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. RIJE ZEE DINSDAG 14 DECEMBER 1954. 10e Jaargang No. 3329. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels f 11 iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrei Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. De Indonesische ministerraad, heeft Zondagavond na een bijzon dere kabinetsvergadering mede gedeeld, dat afwijzing van de In dische resolutie in de algemene vergadering van de Verenigde Naties niet betekent, dat de strijd om Westelijke Nieuw-Gui nea. geëindigd is. 'De regering zal integendeel haar pogingen voort zetten. Het kabinet kwam bijeen om het verslag van de minister van Buitenlandse Zaken, Soenar- jo, over de kwestie-Nieuw-Gui- nea in de Verenigde Naties aan te horen. De bijeenkomst duurde ees-en-een-half uur. In een na de vergadering uit gegeven bekendmaking wordt gezegd: „Zoals bekend, staat het vraag stuk West-Nieuw-Guinea nog steeds op de agenda van de Vei ligheidsraad. als onderdeel van De raad van kerken in Indone sië heeft in een rondschrijven aan de pers wederom aandacht gevraagd voor de berichten over door benden in Zuid-Celebes uit geoefende dwang op christenen om tot lie islam over te gaan. De raad van kerken noemt zulks een verkrachting van de door de grondwet gegarandeerde gods dienstvrijheid. Het rondschrijven zegt; „De laatste twee jaar bij ons binnengekomen rapporten hebben ons de mening gegeven, dat wat er in Zuid-Celebes ge beurt, niets anders is dan een verkrachting van de godsdienst vrijheid, gezien het grote aantal christenen, dat door de benden gedwongen wordt de islam te be lijden. Dat er daarbij ook vele islamieten mishandeld worden, wast er volgens ons slechts op, dat deze islamieten de gods dienstvrijheid eveneens hooghou den en zich niet laten dwingen hun medebroeders te mishande len" aldus het rondschrijven on dermeer. De kerkenraad herin nert er aan, dat de raad. de kwes tie reeds verschillende malen bij de regering naar voren heeft ge bracht, doch „tot nu toe schijnt er geen verbetering in de toe- i stand te komen". Berichten over mishandeling en lijden komen nog steeds bij de raaid. der kerken binnen. Het aan tal vluchtelingen steeg in Octo ber j.l. tot 70.000. De verzorging van de vluchtelingen laat nog veel te wensen over. Het schrij ven besluit met een oproep tot de christenen om bij het vieren van het Kerstfeest voor de mis handelden te bidden. de „Indonesische kwestie" en ook op de agenda van de politieke commissie, want de Indonesische resolutie inzake het westelijke deel van Nieuw-Guinea is nog niet afgevoerd van de agenda van 'deze commissie. Aangezien 34 landen, die teza men meer dan de helft van de wereldbevolking vertegenwoor digen vóór de resolutie stemden, al is een meerderheid van twee derden niet bereikt, bewijst, al dus het communiqué, dat de steun voor Indonesië veel groter is dan die voor Nederland. Ook werd aangetoond, dat de Afri kaanse en Aziatische landen in de politieke commissie en alge mene vergadering de Indonesi sche eis om de kwestie-Nieuw- Guinea op te lossen door onder handelingen volledig steunen. De regering verklaarde de steun van de Afrikaanse en Azia tische landen, het Sowjet-hlok en enkele Latijns-Amerikaanse en Europese landen zeer te waarde ren. De steun is van morele waar de voor het Indonesische volk om de strijd om het westelijk deel van Nieuw-Guinea voort te zet ten. Daarentegen betreurt de rege ring de houding van de landen die tegen de resolutie stemden, want dat bewijst duidelijk, dat zij het kolonialisme willen hand- harven en dat zij oplossing van het conflict door onderhandelin gen en langs vreedzame weg in overeenstemming met het hand vest van de Verenigde Naties verwerpen. Verder is de regering blijkens de bekendmaking van mening, dat de kracht en de eenheid van het Indonesische volk belangrij ke factoren vormen voor de over winning in de strijd om Nieuw- Guinea". Op de vraag van een verslag gever van Aneta of het afwijzen van de resolutie voor het kabi net reden zou zijn tot aftreden, heeft de Indonesische voorlich tingsdienst geantwoord;: „Het kabinet zal de strijd voor terug keer van West-Irian onder de fei telijke macht van Indonesië blij"- ven leiden". De „stralende cité" van Reze op 4 km van Nantes, zal weldra afgebouwd zijn. Dit bouwwerk, ontworpen door de bekende ar chitect Le Corbusier, bevat 17 verdiepingen en wordt 52 meter hoog. Er zullen 300 woningen in komen, plaatsruimte biedend aan 1500 mensen. Op het terras is een kleuterschool ingericht met drie klassen, een zwembassin en een grote speelzaal. Deze cité is in een recordtijd gebouwd. In Juli 1953 begon men met de funderingen. De eerste steen werd gelegd op 31 October daar opvolgend en in April a.s. zal de cité worden opgeleverd, dat wil zeggen zes weken eerder dan voorzien was. President Eisehhower heeft, zoals gemeld, Maandag vooraan staande republikeinse congres leden op het Witte Huis ontvan gen om te trachten de steun van zijn partij voor het wetgevend programma voor 1955 te verkrij gen. Tegen de verwachting hield de minister van Buitenlandse Za ken, John Foster Dulles, een toe spraak. Eisenhower had van te voren gezegd dat alleen binnen landse aangelegenheden zouden besproken worden. Dulles verliet de vergadering anderhalf uur na het begin. Hij zei tot verslaggevers, dat hij de partijleden in grote lijnen zijn beleid had uiteengezet, maar hij wilde hierover geen bijzonderhe den geven. Toen de vergadering nog aan de gang was vertelde de woord voerder van het Witte Huis, Ja mes Hagerty, dat vele punten van het wetgevend programma, besproken werden. Op de vergadering voerden, behalve Dulles, o.m. ook de mi nister van Defensie, Charles Wil son, en de minister van Finan ciën, George Humphrey, het woord. Vandaag zal Eisenhower een bespreking houden met vooraan staande leden van de democrati sche oppositie, welke bespreking voornamelijk aan het buiten lands beleid en wetgeving be treffende de defensie gewijd zal zijn. SPIERPIJN, SPIT... 't Loert, overal. De weldadige warmte van de pijnstillende Thermogene verdrijft de sner pende pijn. Op een te Parijs gehouden con ferentie tegen herbewapening van Duitsland is Zondagavond een verklaring goedgekeurd, waarin wordt gezegd, dat de ge volgen van de Londense en Pa rijse accoorden „uiterst ernstige" gevolgen zullen hebben voor het verminderen van de internatio nale spanning. De conferentie stond onder voorzitterschap van Daladier, premier van Frankrijk in de tijd van het uitbreken van de tweede wereldoorlog in 1939. „De verdragen zullen een hin derpaal vormen voor overeen stemming tussen Oost en West over Duitsland", aldus de ver klaring. De verdragen zullen tot gevolg hebben, dat er twee bond genootschappen ontstaan, die de wereld „onvermijdelijk in een be wapeningswedloop en misschien erger zullen trekken". Sprekers waren o.m. de Oos tenrijkse oud-minister Dobrets- berger, de Westduitse professor Balser en Liautey, lid van de Franse nationale vergadering en rapporteur aan de commissie van Financiën over de Londense en Parijse accoorden. De politie heeft Zondag te Tou lon tien „militante communis ten" aangehouden, die trachtten voorbijgangers te bewegen peti ties tegen de Parijse verdragen te tekenen. Alle opgebrachte com munisten werden later vrijge laten. Te Nancy hebben 2000 perso nen, onder wie Belgen, Britten, Italianen, Luxemburgers en Duitsers, toespraken aangehoord tegen herbewapening van Duits land. Adenauer kon socialisten niet voor Parijse accoorden winnen Bondskanselier Adenauer is er Maandag niet in geslaagd de steun der sociaal-democraten te winnen voor de Parijse accoor den, volgens welke West-Duits- land souverein wordt en zich mag bewapenen. Socialistische kringen noemden het onderhoud tussen hun leider, Ollenhauer, en dr Adenauer „een van de meest vruchteloze" die de twee staatslieden ooit hebben ge had. Morgen begint in de Bondsdag het -debat over de verdragen. Paus Pius XII heeft in de nacht van Zondag op Maandag weer een goede nachtrust gehad, aldus wordt te Rome vernomen. Nadat zijn secretaris de mis voor hem had gelezen, ontbeet de Paus en las de dagbladen. Naar van bevoegide zijde wordt vernomen hebben de artsen van de Paus hem volledige rust voor geschreven. De Paus heeft enige verhoging, naar men aanneemt ten gevolge van de vermoeidheid van de radio-uitzending van Zon dag. De persdienst van het Vaticaan heeft medegedeeld dat zich Maandagochtend opnieuw een lichte verbetering in de toestand van de Paus heeft voorgedaan. Verklaard wordt dat hij, met de hem eigen ijver, veel tijd aan bid den en werken besteedt. Een bekende Italiaanse maag specialist, prof. Antonio Gasbar- rini, heeft Paus Pius XH Maan dagavond kort onderzocht. Hij verklaarde daarna: „Alles is in orde, de verbetering houdt aan". in De Belgische politie heeft Zondag bekendgemaakt, dat zij een lid van de luchtmacht heeft gearresteerd om hem te onder vragen over sabotage aan trans portvliegtuigen van de Belgi sche luchtmacht op het vlieg veld Melsibroek bij Brussel. De militair zotu hebben ge zegd, dat hij electrische lpidin- gen in vliegtuigen heeft door gesneden „om te laten zien, dat ik een betere electriciën ben dan mijn kameraden, omdat ik altijd de oorzaak van de storing kon vinden". medegedeeld door het K.N.M.I. ie De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. Wisselvallig weer. Overwegend zwaar bewolkt met aanvankelijk nog hier en daar regen. Later buien. Matige tot krachtige Westelijke of naar west draaiende wind. Ongeveer dezelfde temperaturen. ZON MAAN op onder op onder Dec. 15 8.41 16.28 23.27 11.52 16 8.42 16.29 12.08 17 8.43 16.29 CL39 12.23 18 8.44 16.29 1.49 12.39 Alle te Djakarta verschijnende ochtendbladen uitten Maandag in hun hoofdartikelen „teleur stelling" en „ontstemming" over de verwerping van de aeht-lan- den-resolutie inzake Nieuw-Gui nea in de algemene vergadering van de Verenigde Naties. De oppositiebladen gaven daar bij de schuld aan het „foutieve regeringsbeleid" terwijl de rege ringsbladen de oppositie beschul digen van .stemmingmakerij" door haar motie van wantrouwen en door de verklaringen van de zijde van de oppositie, dat de hui dige regering onder communis tische invloed staat. Van de politici, die nog com mentaar leverden op de verwer ping van de resolutie ging het parlementslid Hadjarati van de regeringspartij „Parindra" het verst. Hij verklaarde, dat de eenheid onder het volk alleen hersteld kan worden door een nieuw kabi net te vormen. Hardjarati, die adviseur van d.e Indonesische de legatie bij de Verenigde Naties was, zei reeds eerder te hebben verwacht, dat de resolutie ver worpen zou worden als gevolg van gebrek aan voldoende sym pathie voor de Indonesische rege ring bij de meeste leden van de Verenigde Naties. „Om nu West-Irian terug te winnen is 'n hechte volkseenheid een conditio sine qua non en deze eenheid zal nooit bereikt kunnen worden, indien het huidige kabi net gehandhaafd wordt. Alleen de vorming van een nieuw kabi net en wel van een zakenkabinet onder leiding van Hatta, kan de weg effenen tot herstel van de eenheid, terwijl handhaving van het kabinet-Ali Sastroamidjojo de partijstrijd eerder zal doen toe nemen", aldus Hardjarati, die voorts van mening was, dat het parlement een volledige vol macht aan dit zakenkabinet zou dienen te geven om de regering tot na de algemene verkiezingen te leiden. Hardjarati besloot met op te merken, dat Soekarno een grote bijdrage kan leveren om Indone sië uit de huidige hachelijke si tuatie te redden. Prawoto Mangkusasmito (Ma- sjumi) noemde de verwerping van de resolutie „een slag voor het gehele Indonesische volk". débacle is uitgelopen". Het blad merkt op, dat de „nationale In- donesische claim op West-Irian gedragen wordt door het gehele Hij hoopte, dat de politici in volk en dat de verwerping van de het binnenland zich bij hun com 'mentaren op deze verwerping zullen onthouden van „voorbari ge en heetgebakerde uitlatingen". Hij merkte op, dat de recente de monstratie voor West-Irian op 5 December, waarop een „stoere" resolutie werd aangenomen, blijk baar nadelige invloed heeft uitge oefend op de stemmenverhouding in de Verenigde Naties. Sutomo, leider van de Partai Rakjat Indonesia en lid van het bureau-Irian 'beter bekend als Bung Tommo) verklaarde op een bijeenkomst, die te Djokja werd gehouden ter herdenking van de „40.000 slachtoffers van Wester ling in Zuid-Celebes", dat West- Irian alleen door het houden van vergaderingen, het aannamen van resoluties en het op touw zetten van felle debatten, nooit tot Indonesisch grondgebied zal terugkeren. „Dat kan alleen door een totale eenheid onder 't volk", aldus Bung Tommo. De massavergadering, waarop hij sprak, nam een resolutie aan, waarin er bij de regering op wordt aangedrongen de diploma tieke betrekkingen met Neder land te verbreken. Bung Tommo zei op de vergadering, dat Indo nesië 'n duidelijke houding moet durven aannemen, „waar Neder land doorlopend een vijandige houding aanneemt". „Zonder Ne derland kunnen wij ook leven", zei hij. Het regeringsgezinde blad „Su- luh Indonesia" (P.N.I.) schrijft diep teleurgesteld te zijn over de houding van de Verenigde Naties. „Duidelijk blijkt, dat in dit li chaam de „machtspolitiek' de doorslag geven. Het blad meent, dat de verwerping een ge volg is van „intrigue achter d,e schermen", zoals de vice-voorzit- ter van de Indonesische delegatie bij de Verenigde Naties, Abu Ha- nifa, blijkens persberichten heeft gezegd. Het blad meent voorts, dat de verwerping van de resolu tie niet gebruikt mag worden om het kabinet te doen vallen, „om dat dit kabinet juist het eerste is sinds dg R.T.C., dat waarlijk imet alle kracht strijdt voor de terugkeer van West-Irian". Het blad van de Masjumi, „Abadi", noemt de verwerping van de Indonesische resolutie 'n „bittere pil voor de regering van Ali Sastroamidjojo, die zal moe ten erkennen, dat tactiek en ti ming om de terugkeer van West- Irian te bewerkstelligen, op een resolutie een stimulans zal zijn voor het volk om nog krachtiger voor de verwezenlijking van deze eis te strijden. Andere bladen van de oppositie bevatten overeenkomstige be schouwingen. Een Amerikaanse nieuwscom mentator, Walter Winehell, heeft Zondagavond in een uitzending van de „American Broadcasting Company" gezegd, dat Indone sië Australië vlootsteunpunten in Westelijk Nieuw-Guinea heeft aangeboden in ruil voor Austra lische steun voor de Indische re solutie over Nieuw-Guinea in de algemene vergadering van de Verenigde Naties. Australië wees het Indonesische aanbod van de hand, aldus Winehell, misschien de meest beluisterde commenta tor op Zondagavond in de Ver enigde Staten. De Indiase minister van Ar beid, Chandoebai Desai heeft Maandag in het parlement mee gedeeld., dat de mijnramp, h>,'aardoor Zaterdag 65 personen cm het leven zijn gekomen, te wijten was aan onachtzaamheid ivan de bedrijfsleiding van de mijn. Tegenover inspecteurs wan de regering had de be drijfsleiding de juiste kaarten vian de mijn achtergehouden, waardoor de inspecteurs onkun dig waren vian het feit, dat zich naast de 'betrokken mijn verla ten schachten bevonden, die Vol water stonden. Deze hoeveel heid rwater ruim dertig mil- lioen liter wias op een gege ven 'ogenblik door de tussen liggende wanden gebroken, De speciale politieke commis sie van de V. N. is begonnen met de behandeling van een Russi sche klacht, getiteld: „Schending van de vrijheid van scheepvaart in het gebied van de Chinese zeeën". De Russische afgevaardigde Jacob Malik, die het debat open de, verzocht de commissie de aanvallen op buitenlandse koop vaardijschepen door de marine van nationalistisch China „met beslistheid te veroordelen". Aangezien de nationalistische regering op Formosa door Ame rika wordt gefinancierd, uitge rust en beschermd, aldus Malik, rust op Amerika de volledige verantwoordelijkheid voor die aanvallen. Hij diende een resolutie in, waarin Amerika verzocht wordt de nodige maatregelen te nemen en om buitenlandse schepen en bemanningen, die op Formosa worden vastgehouden, in vrijheid te doen stellen. Malik zei dat de nationalisten aanvallen hadden gedaan op 67 waardoor de 65 mijnwerkers j koopvaardijschepen van „een do- werden ingesloten. Het officiële orgaan der com munistisch-(Chinese regering, het „Volksdagblad rvan Peking", heeft Maandag geschreven, dat ,4e Verenigde Naties niet het recht hebben zich te bemoeien met het veroordelen van Ameri kaanse spionnen door China", aldus imeldt radio-China. Dit was de eerste reactie van communistisch-China op de aanvaarding door de algemene ,/etïjadering der V. N. van de resolutie, waarin wordt aange drongen op stappen om de vrij lating van de elf Amerikaanse KENT U ONZE gemaakt van mooie kwaliteit keperflanel, met con trasterende kraag en manchetten, royale pasvorm thans Alle maten, in kleuren: bleu afgezet met marine petrole afgezet met grijs grijs afgezet met wijnrood Alleen bij TEXTIEL WONINGTEXTIEL NOORDSTRAAT TEL 2356 TERNEUZEN vliegers, die vorige maand te Peking op beschuldiging van spionnage tot langdurige ge vangenisstraffen werden ver oordeeld, te bewerken. In de uitzending werd eveniwel geen melding gemaaikt van het aan bod van de secretaris-generaal der V. N„ Haimmarskjoeld, oan de kwestie in Peking te komen bespreken. In het aangehaalde hoofdar tikel 'wan het „Volksdagblad" wordt de bespreking van de kwestie in de V. N. en de wijze waarop de V. S. met de resolu tie hebben „gemanipuleerd", onwettig en onbillijk genoemd. In dit verband "wordt gezegd, dat het berechten van spion nen een binnenlandse aangele genheid is en dat de schuld van de mannen zowel door hun be kentenissen als door het bewijs materiaal afdoende is komen vlast te staan. Op grond hiervan heeft, volgens het dagblad, de zaak niets uitstaande met de Koreaanse bestand: overeen komst. De Verenigde Naties kunnen zich beter bezighouden met de „misdadige Amerikaanse actie om ruim 20.000 krijgsge vangenen van het Chinees- Koreaanse kamp in strijd met de Koreaanse bestandsovereen komst weg te voeren en bij de strijdkrachten van Syngman Rhee en Tsjiang Kai-Sjek in te lijven cm te gebruiken als fcanonnenvlees", aldus het „Volksdagblad van Peking". WOENSDAG 15 DECEMBER. v.m. n.m. Breskens 5.21 5.52 Terneuzen 5.56 6.27 Hansweert 6.36 7.07 Walsoorden 6.46 7.17 zijn landen". Hij noemde schepen van de Sowjet-Unie, Polen, Enge land, Noorwegen, Denemarken, Nederland en Panama. Volgens het Britse centrale in lichtingenbureau, aldus de Rus sische afgevaardigde, zijn sinds September 1949 141 aanvallen op Britse schepen gedaan. Dé be manningen van deze schepen wa ren ruw behandeld, soms ge wond of vermoord en de ladingen geplunderd. Dr. T. F. Tsiang van nationa listisch China noemde de rede van Malik „pure propaganda". Zij maakte deel uit van de koude oorlog. Wij voeren een strijd om het bestaan en hebben daarbij onze toevlucht genomen tot het inter nationaal erkende recht vein zelf verdediging. Wij kunnen niet toestaan, dat er petroleum naar Sjanghai wordt vervoerd. Daar van wordt brandstof gemaakt voor de straaljagers die bommen op Formosa moeten werpen. Het leveren van oorlogsmate riaal aan communistisch China door de Sowjet-Unie maakt deel uit van de voortdurende Russi sche agressie tegen mijn rege ring, aldus Tsiang. Clause Colliard (Frankrijk) zei dat Frankrijk op verzoek van de Sowjet-Unie zijn bemiddeling verleent om vrijgave van de Rus sische tankboot „Toeapse" te krijgen, die door de nationalis- tisch-Chinese regering wordt vastgehouden. Hij verklaarde dat zijn delegatie zich bij elke reso lutie van stemming zal onthou den teneinde de onderhandelin gen die thans worden gevoerd, niet te hinderen De aankomst van het laatste grote detachement Korea vrijwil ligers is voorlopig 24 uur uitge steld. De militairen zouden aan vankelijk vandaag in Roosendaal arriveren, doch het schip, waar mee zij onderweg zijn naar Mar seille. heeft vertraging. Het be treft 275 officieren, onderofficie ren en manschappen. Te Boe el Freff in het gebied van Aures Algerije) zijn Zondag tweeduizend personen onder vraagd en dertig van geweld daden verdachte personen in hechtenis genomen, aldus een bekendmaking van de politie. Franse ambtenaren in Marok ko, onder wie onderwijzers en postbeambten, zouden vannacht voor 48 uur in staking gaan. Vakbonden, behorende tot bon den onder zowel communistische als niet-eommunistische leiding, en de onafhankelijke onderwij zersbond schreven de staking uit ter ondersteuning van lo nelst n. De onderwijzersbond verzocht de ouders van leerlingen hun kin deren de volgende twee dagen niet naar school te sturen.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1