Voldoening over verwerping van Nieuw-Guinea in Den Haag resolutie over Tekorten moeten worden opgeheven De heer H. A. van Luyk over emigratie naar Canada Persconferentie ven Minister Luns Sowjet-Unie verwerpt Amerikaanse protest-nota Betekent Strijdom een nieuw gevaar voor Afrika en Engeland? WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN salons sobert" MAANDAG 13 DECEMBER 1954. 10e Jaargang No. 3328. Verpleging uit de moeilijkheden De woningbouw moet worden versneld I Herhalingsoefeningen verlengd Verklaring van Knowland Tal van Engelse bladen gealarmeerd KOREA Nieuw Amerikaans radarapparaat op onder op ondei Dec. 11.34 14 8.40 16.28 22.12 15 8.41 16.28 23.27 11.52 16 8.42 16.29 12.08 17 8.43 16.29 0.39 12.23 18 8.44 16.29 1.49 12.39 Botsing van Nederlandse schepen in Hamburg *T*ufeertn« AWwinemenf Ten «usw.s. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Ter neuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal: per maand f 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum pei advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels l—l iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adr«* Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. „Het stemt de Nederlandse re- tie Nieuw-Guinea °p^ de agenj gering uiteraard tot voldoenmg, |Van ?e*%e™e™JZ^peteni dat de ontwerp-resolutie over omdat de V.N. met competent Nieuw-Guinea, zoals deze d politieke commissie was aan vaard, thans door de algemene vergadering van de Verenigde Naties is verworpen". Dit heeft minister Luns op een persconfe rentie op het ministerie van Bui tenlandse Zaken medegedeeld,. Op deze persconferentie heeft minister Luns de houding van de Verenigde Staten, die zich zo wel in de politieke commissie als in de algemene vergadering van stemming over de Indiase resolu tie hebben onthouden^ „teleurstel lend" genoemd. Mr Luns zeide bij het analise- ren van de stemmenverhouding: „Het moet mij van het hart, dat ik ben teleurgesteld over de hou ding van de Verenigde Staten". Minister Luns voegde lüer aan toe: Het zou niet anders dan normaal zijn geweest, indien de Verenigde Staten niet alleen grond van de bondgenoot- d« kapper «iet hei aparte cacfitf markt 16 brouwerijstraat 9 terneuzen voor verzorgd kapwerk en voor betere toiletartikelen. ook behandelen. Nederland heeft be sloten toch aan het debat deel te nemen om voor het forum van de wereld de Indonesische bewe ringen te ontzenuwen, dat de Ne derlandse regering niet bereid is geweest besprekingen over Nw- Guinea te voeren. Minister Luns voegde hier aan toe: „Ik waag te zeggen, dat 'het uiteindelijke re sultaat in de algemene vergade ring is bereikt doordat de Neder landse delegatie zo volledig aan de discussies heeft deelgenomen. Het resultaat onderschrijft de juistheid van het Nederlandse besluit aan het debat deel te ne men. Minister Luns sprak tenslotte de hoop uit, dat nu ,,de lucht in de Verenigde Naties over Nieuw- Guinea is opgeklaard", het toch mogelijk zal zijn verbetering te brengeni n de Tietrekkingen tus sen Nederland en Indonesië, een verbetering, die door Nederland steeds is nagestreefd en zal blij ven nagestreefd. Mr Luns zeide in verband hiermede, dat on danks geschillen over soortgelij ke kwesties waarbij hij Cy prus en de Falkland-eilanden noemde goede betrekkingen tussen de betrokken landen mo gelijk zijn gebleken. Een aantal vragen beantwoor dend, zeide minister Luns nog te hopen dat zich geen situatie zal voordoen, waardoor tot directe samenwerking met Australië op het terrein van de defensie moet worden overgegaan. De vraag, die minister Luns werd gesteld hield in, of Nederland een defen sieve samenwerking met Austra lië overwoog. Mr Luns voegde hier aan toe, dat Nederland één van de zeer vredelievende lan den is. „Wij anticiperen geen mi litaire samenwerking tussen Australië en Nederland over Nieuw-Guiea". Senator William Knowland, de republikeinse leider in de Ameri kaanse senaat, heeft Zaterdag, naar aanleiding van speculaties over een scheuring in de republi keinse partij als gevolg van de critiek van senator McCarthy op president Eisenhower verklaard, het niet waarschijnlijk te achten dat een derde partij in de V. S. enig succes zou hebben. Knowland zeide in een vraagge- zen" waren. Hij deed een beroep op de republikeinen, eensgezind het wetgevende program van pre sident Eisenhower te steunen. op schappelijke verhoudingen, maar ook op de merites van de kwes tie Nederland zou hebben ge steund". Minister Luns zeide voorts, dat een eerste analyse van de uitslag van de stemming in de algemene verhouding aangeeft, dat een deel van de landen, die in de po litieke commissie vóór de resolu tie hebben gestemd, in de algeme ne vergadering heeft tegenge stemd. De doorslag heeft gege ven het feit, dat een groter aan- tai Landen zich in de algemene vergadering niet van stemming heeft onthouden en tegen aan vaarding heeft gestemd. Mr Luns vestigde er de aan dacht op, dat alle zestig landen van de V. N. aan de stemming hebben deelgenomen. De Sowjet-Unie heeft in een Het voornaamste resultaat van nota geantwoord op een Amen de uitslag noemde de bewinds- kaanse nota van 17 November, man het feit, dat in de Verenig- die was verzonden n.a.v. het neer- de Naties het besef is doorge- schieten van een Amerikaans ver drongen, dat de kwestie Nieuw- kenningsvliegtuig op 7 November Guinea niet kan worden aange- in de nabijheid van Noord-Japan, merkt als 'n „koloniaal dispuut" l aldus heeft het officiële Russi- en dat het dus niet een kwestie sche persbureau ,,Tass" bekend is wan het niet geven aan de au- gemaakt. toehtone bevolking van een ge- i bied het recht zich uit te spre- jn de Sowjet-nota wend ver ken over het zelfbeschikkings- klaard, dat de Sowjet-Unie blijft recht. bij de lezing dat het Amerikaan- De Verenigde Naties hebben se toestel, een B.-29, het Sowjet- thans onderschreven, dat het luchtruim had geschonden en het principe in de Nederlandse hou- vuur had geopend op twee Russi- ding, waaraan vele landen in sche jagers, die daarop het vuur sprek, dat de meningsverschillen Op vragen over het voorleggei d d republikeinen „opgebla- van d,e kwestie Nieuw-Guinea v - aan het internationale hof van Justitie, zeide mr Luns, dat Ne derland destijds aan Indonesië 't aanbod heeft gedaan de kwestie voor dit ooilege te brengen. Dit aanbod, moet worden gezien tegen de destijds geldende achter grond, zoals de unie-verhouding met Indonesië. Deze kwestie is thans voor Nederland alleen theo retisch. Trouwens, Indonesië heeft toen het aanbod afgewe zen op grond van het feit, dat de kwestie Nieuw-Guinea een po litiek geschil is. Een vraag beantwoordend van een Indonesische journalist, zei de minister Luns tenslotte, dat Nederland bereid, blijft door be sprekingen met Indonesië het wantrouwen in Djakarta jegens de Nederlandse bedoelingen op Nieuw-Guinea uit de weg te rui- Reeds lange tijd bestond er in Nederland een groot tekort aan verplegend personeel. Mede door de slechte salariëring bleef de animo voor dit beroep zeer mi niem en dikwijls gingen er reeds stemmen op om hiervoor een betere regeling te treffen om het nijpend tekort te bestrijden. Het heeft wel lang geduurd, maar nu is er dan toch een ver betering van de salariëring in het vooruitzicht gesteld en wel met ingang van 1 Januari 1955. Dan zullen de salarissen van het gediplomeerd personeel stijgen met 30 tot 35 percent, terwijl dit percentage voor de leerlingen nog hoger zal liggen en in som mige gevallen zelfs 100 percent kan bedragen, wel een bewijs hoe slecht het met de salariëring ge steld was. Het viel derhalve niet te verwonderen, dat er weinig animo voor het verplegersberoep bestond. ZOWEL OVERHEID ALS PARTICULIER. De moeilijkheden tussen de overheidsinstellingen en de par ticuliere ziekenhuizen schijnen nu ook van de baan. Weliswaar hebben de aanstaande salarisver hogingen een belangrijke wijzi ging in de verpleegprijzen in de ziekenhuizen ten gevolge, maar zowel de particuliere als de over- heidsziekenhuizen zijn thans aan de salarisverhoging gebonden. Dit neemt de moeilijkheden tus sen deze beide instellingen onder ling weg moeilijkheden kunnen ontstaan. De stijging van de kosten zul len waarschijnlijk ook hun in vloed uitoefenen op de zieken fondspremie en tenzij men dit voor rekening brengt van het vereveningsfonds is een verho ging van de ziekenfondspremie lang niet onwaarschijnlijk. Al met al zal door deze maatregelen het nijpend tekort aan verple gend personeel in belangrijke mate worden verminderd, waar mede toch het voornaamste doel zal worden bereikt. TEKORT AAN ARBEIDERS. Diverse Kamerleden hebben vorige week in de Tweede Kamer gepleit voor bouw van grotere woningen. Hoewel het besluit van de minister om de bouw van openbare gebouwen af te rem men ten zeerste werd toege juicht drongen zij er bij de mi nister op aan om het aantal te bouwen woningen per jaar op te voeren tot 70.000 a 75.000. Vooral in de grote steden kunnen gro tere resultaten bereikt worden men. wordt de Verenigde Staten ver zocht maatregelen te treffen om dergelijke incidenten te voorko men. De Amerikaanse verklaring dat het zuidelijk deel van de Koe- rillen, waar het incident van 7 November zich voordeed, geen deel uitmaakt van de Sowjet- Unie. werd in de nota verworpen. Tot nu toe was het zo, da v door een versnemng van het plegers en v®H?leegs s bouwtempo, waardoor er meer particuliere bouwvakarbeiders ter beschik- delijk door een betere salariëring ,„iipn komen Ho (worheiHsinstellineen I zuljen K°rnen. Over het geheel genomen zijn Een nieuwe angstgolf slaat door Zuid-Afrika. En met reden! Want de macht is overgegaan in de handen van de dreigende man. De verkiezing van Johannes Strij dom tot premier van Zuid-Afrika schept een enorm probleem voor het Gemenebest. Tenzij de nieu we Zuidafrikaanse premier zijn opvattingen en methoden matigt en zulks heeft hij nimmer ge daan betekent Strijdom een nieuw gevaar voor Afrika zowel als voor Engeland. Zuid-Oost-Azië terecht hun onafhankelijkheid danken, zich verzet tegen het afstaan van Nieuw-Guinea aan Indonesië, al dus minister Luns. De bewindsman herinnerde aan eerder afgelegde verklaringen, dat de Indiase resolutie, hoewel veel gematigder dan de oor spronkelijke Indonesische resolu tie (die evenmin een twee-derde meerderheid zou hebben verkre gen) in feite hetzelfde inhield. Minister Luns zeide, dat de kwestie Nieuw-Guinea niet zoals in Djakarta en Den -Haag in vele andere landen in het brandpunt van de belangstelling staat en dat vele delegaties in de weinige tijd, die na liet indienen van de Indiase resolutie voor bestude ring daarvan beschikbaar was, de indruk kregen, dat deze reso lutie inderdaad gematigdei was In het stadium daarna is men tot de overtuiging gekomen, dat deze resolutie hetzelfde beoogde als het ontwerp van Indonesië. Minister Luns zeide, dat daar nog bijkomt, dat de politieke commissie een door Columbia in gediend amendement verwierp, waarin de belangen van de be volking van Westelijk Nieuw-Gui nea op de voorgrond werden ge steld Dit beeft bij verschillende landen de indruk gewekt, dat in derdaad in de Indiase resolutie geen rekening werd gehouden met deze belangen. Bij verschillende landen is het ook doorgedrongen, dat het ge schil over Nieuw-Guinea een in terpretatie van een internatio naal verdrag betreft en dat een politiek lichaam niet het geëigen de forum is dat daarover een oordeel kan vellen. Minister Luns zette voorts uit een, welke overwegingen Neder land er toe hebben geleid aan t debat deel te nemen. Hij herin nerde er aan, dat de Nederlandse delegatie zich in de agendacom missie van de V. N. heeft verzet tegen het plaatsen van de kwes- beantwoordden. De bomimenwer per was toen in Zuidelijke rich ting weggevlogen. Dit was offi cieel vastgesteld, aldus de nota- In de nota van 17 November hadden de Verenigde Staten ge waarschuwd, dat voor de nodige bescherming van Amerikaanse vliegtuigen zou worden gezorgd, als de Sowjet-Unie niet verdere incidenten voorkwam. Op één na alle bemanningsle den van het Amerikaanse vlieg tuig wisten zich met parachutes in veiligheid te brengen. Volgens de jongste Sowjet-nota kan bescherming van de Ameri kaanse vliegtuigen door de jagers slechts het risico vergroten, dat incidenten als van 7 November zich herhalen. In de Sowjet-nota medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandagoch tend tot Maandagavond. Wisselend bewolkt. Wisselend bewolkt met enkele buien en een matige tot krachti ge westelijke wind. Iets hogere temperaturen. DINSDAG 14 DECEMBER. Met 50 tegen 5 stemmen en 4 onthoudingen (Birma, India, In donesië en Syrië) heeft de alge mene vergadering Zaterdag een resolutie over Korea goedge keurd, waarin nogmaals ver klaard wordt, dat de Verenigde Naties van Korea een onafhanke lijke, verenigde en democratische staat willen maken. De goedkeuring houdt in, dat de kwestie Korea, waarmee op de de huidige zitting geen enkele vordering is gemaakt, automa tisch op de agenda van de volgen de zitting van de algemene verga dering wordt geplaatst. Strijdom is de man, die tijdens de kroningstijd van de Engelse koningin het „God save the Queen" in Kaapstad verbood. Hij deed zulks, terwijl de toenmalige premier Malan gast was bij de kroningsplechtigheden in Lon- den. Strijdom is de man, die de klok een halve eeuw terug wil zetten; hij is de man, die een fanatiek geloof heeft in het superieure ras! Malan was 74 jaar toen hij •de macht in Zuid-Afrika op zijn schouders nam. Strijdom is 61 jaar. Hij zal doortasten, waar Malan voorzichtiger handelde. Waar zal zijn weg heenvoeren? Strijdom heeft zijn doelstellin gen nimmer verheimelijkt; deze zijn: Het verbreken van Zuid- Afrika's band met Engeland, het land, dat hij verafschuwt. Eén van zijn eerste uitlatingen als premier was de vestiging, dat zijn doel is een onafhankelijke re publiek Verder wenst hij de po sitie der Afrikaans sprekende boeren als blanke meesters van Zuid-Afrika te consolideren. De zwarte en „gemengde" vol ken, die in aantal viermaal zo strek zijn als de blanken wenst hij van alle hoop op politieke en sociale vooruitgang te beroven. De oppositie der gematigden en van de Engels sprekende Zuid- Afrikaners van Britse afkomst wil hij breken. Dan wil hij de protectoraten die thans door Engeland bestuurd worden, annexeren. Strijdom's ganse politieke car rière as op déze doelstellingen gericht geweest. In vroeger jaren heeft hij een struisvogel-farm gehad; verder was hij bestuurs ambtenaar, advocaat en captain van het rugby-team van Pretoria. Hij is een formidabel spreker. Zijn volgelingen noemen hem „Heil Hans". Het enige feit in Strijdom's le ven, dat niet precies „volgens plan" was, was zijn huwelijk met de actrice Marda Vanne. Dit hu welijk mislukte al spoedig. Zijn tweede echtgenote is de dochter van een dominee van de Ned. Herv. Kerk. Het echtpaar heeft twee kinderen. Hij rookt cigaret- ten, drinkt af en toe sterke drank en hij is dol op tuinieren. Maar dit alles heeft geen enke le invloed op zijn politieke leven gehad. De supprematie der boe ren en de haat tegen de Britten zijn zijn grootste passies. Toen dé Luftwaffe Londen bombar deerde, begroette hij dit nieuws als „de doodsteek in het hart van het eens machtige Britse rijk". Hij geeft openlijk toe, dat de voornaamste reden voor zijn be sluit om Zuid-Afrika uit het Ge menebest te doen treden, is, dat „Het Britse rijk gelijke rechten voor iedereen accepteert, onge acht ras of geloof". Voor Strij dom betekent dat „een misdaad" tegen het „Herrenvolk" van Zuidr naar de overheidsinstellingen werden getrokken, omdat deze niet aan de regeling, geldende voor de particuliere ziekenhui zen gebonden waren. Dit is thans wel het geval en hierdoor is één de meest ernstige grieven weggenomen. Maar daarnaast blijven er diverse moeilijkheden bestaan. De overheidsinstellin gen zijn nog niet tot verhoging van de verpleegprijzen overge gaan. Als dit niet gebeurt, blijft dit een concurrentiefactor ten nadele van de particuliere inrich ting, waardoor weer andere Het Amerikaanse leger heeft Zaterdag het bestaan onthuld van een radarapparaat waarmee de opstelling van vijandelijke mortierbatterijen nauwkeurig kan worden vastgesteld. Het ap paraat is reeds aan het eind van de oorlog in Korea gebruikt en heeft volgens het Amerikaanse leger het leven van talrijke sol daten gered. Afrika. Hij had zijn land nog nooit verlaten vóór hij dit jaar 'n bezoek aan Europa bracht. Maar zij, die hoopten, dat hij met libe ralere ideëen huiswaarts zou ke ren, kwamen bedrogen uit. De man met wie Strijdom poli tiek het nauwst verbonden is, is Charles Robert Swart, de man, i die de zweep propagandeert om af te rekenen met oproerige 1 kleurlingen. Als minister van i er iets meer dan de helft van het aantal bouwvakarbeiders werk zaam bij de woningbouw. Hier door wordt het bouwtempo ver traagd en het is daarom zaak, dit vak voor de arbeiders door het stellen van gunstige voorwaar den meer aantrekkelijk te maken en de opleiding van jonge bouw vakarbeiders te bevorderen. De bouw van grotere woningen moet kunnen geschieden zonder verhoging van de subsidie op de woningbouw, want hiermede zijn op de eerste plaats de grote ge zinnen het meest gebaat. Een huurverhoging, zoals aangekon digd, valt slechts te rechtvaardi gen als een deel van deze verho ging wordt besteed voor de ver dere woningvoorziening in ons land. Zolang de abnormale toe standen voortduren in het wo ningvraagstuk. zal de overheids bemoeiing met de huren kunnen voortduren, maar als de huur prijzen zullen zijn opgetrokken tot de markthuurprijzen wat het geval zal zijn als de huurprij zen worden vrijgegeven dan zal de overheid zich van deze taak moeten terugtrekken. Het vraagstuk van de woning bouw vereist steeds meer de volle aandacht van de regering, vooral nu er door een tekort aan arbeidskrachten een vertraging in de woningbouw dreigt te ont staan. VERMEERDERING 75 PERCENT. MET Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend, waar door de maximale duur van de herhalingsoefeningen zal wor den gesteld op 150 dagen. Tot nu toe bedroeg dit aantal 90 dagen. De onlangs doorgevoerde verkor ting van de diensttijd zal hier wel Justitie heeft bwart een sp t debet aan zijn. Het aantal dagen geheime politie in het leven g - zaj moeten Worden uitgesmeerd roepen. In zes jaay tijd is Zuid- over de periode van het tijdstip. Afrika al een heel eind de weg waarop men de dienst verlaat vvauiuo ui^ii uc vaav-jioc vi iuui naar de politiestaat opgegaan. en dertigste jaar voor Als Strijdom de rest van deze weg de geWone dienstplichtige en aflegt, kan het met lang duren voor een onderofficier tot alvorens de bom barst. En, zo veertigste jaar. Voor ei einidgt het Labour bi ad, verjgis de van zes jaar js de U niet, als deze bom barst, zal de dge dan ingedeeld bij 'n i- hele werled op haar grondvesten eenheid ;n legerkorpsverband en schudden. Bres kens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.tn. 4.28 5.03 5.43 5.53 n.m. 4.59 5.34 6.14 6.24 ZOïf MAAN „Drie dingen dient de aan staande emigrant in de gaten te houden, wanneer hij over emi gratie naar Canada denkt: Leer de taal, vertrek zo vroeg mogelij k en wees bereid en in staat alle voorkomende werkzaamheden in de eerste tijd te verrichten". Deze waarschuwende woorden sprak de heer H. A. van Luyk, hoofd van de afdeling algemene zaken van het commissariaat voor de emigratie, voor de radio uit in zijn wekelijks radiopraatje. De heer Van Luyk vertelde dit maal van de ervaringen ,die hij tijdens een verblijf van ongeveer twee maanden in Canada heeft opgedaan. De heer Van Luyk er kende, dat er in Canada inder daad werkloosheid voorkomt en ook gebeurt het, dat Nederlan ders daarvan het slachtoffer wor den. De werkloosheid in Canada is evenwel een tijdelijk pro bleem. De economische positie van het land is zodanig, dat alles op zijn pootjes terecht komt, zo meende de heer Van Luyk, vrij wel alle deskundigen verwach ten, dat dit op zeer korte termijn zal gebeuren. Uit de gesprekken die de heer Van Luyk in Canada met Nederlanders heeft gevoerd is hem gebleken, dat de gevolgen van de werkloosheid voor de en kele Nederlanders, die hiervan het slachtoffer werden, nogal zijn meegevallen. De moeilijkheden in dergelijke gevallen waren mees tal van psychologische aard. Het is voor een Nederlander, die goe de sociale voorzieningen gewend is, nu eenmaal moeilijk te ver werken om, al is het maar voor een week, werkloos te zijn, voor al, omdat men in Canada als emigrant ten minste 180 dagen gewerkt moet hebben om in aan merking te komen voor een uit kering bij werkloosheid. De moeilijkheden bij het vin den van vaste werkgelegenheid hebben eigenlijk alleen betrek king op het eerste jaar, zo ver volgde de heer Van Luyk, daarna zullen de moeilijkheden beslist over zijn. Wanneer men een goed vakman is en bovendien de En gelse taal goed spreekt, loopt men evenwel de geringste risico van werkloosheid. Ik heb op mijn rei zen in Canada een aantal perso nen gesproken, zo zei de heer Van Luyk, die zonder werk wa ren en zij moesten mij allemaal toegeven, dat zij werk zouden kunnen krijgen wanneer zij öf de taal spreken, öf in staat wa ren andere werkzaamheden, dan zij gewend waren, te verrichten. En het is bij emigratie nu een maal zó, dat je lang niet altijd direct werk in je eigen beroep vindt. Dat geldt niet alleen voor Canada, maar voor alle emigra- tielandén. Om het risico van werkloosheid, die het grootst is in de winter, te ontlopen is het, volgens de heer Van Luyk, raad zaam, zo vroeg mogelijk in het voorjaar naar Canada te emigre ren. Er is dan altijd werk genoeg en men kan daardoor vaste voet aan de grond krijgen vóór de winter begint. Het resultaat van de door de landbouwcursussen geschoolde emigranten noemde de heer Van Luyk vrij behoorlijk. Degenen, die een dergelijke cursus hebben gevolgd, hebben in Canada een goede kans van slagen. Het vol gen van een dergelijke cursus beval hij nadrukkelijk aan voor die emigranten, die onvoldoende ervaring hebben als handarbei der. Men dient deze cursus even wel niet te beschouwen als een springplank om in Canada te ko men, want dan komen er moei lijkheden. Men dient dan ook in de landbouw werkzaam te blij ven, zo voegde de heer Van Luyk er waarschuwend aan toe. Ten slotte vestigde de heer Van Luyk nogeens de aandacht op de noodzakelijkheid de Engelse taal goed te leren. Wanneer men als ouder gewend is als hoofd van het gezin op te treden, en men komt in Canada zonder kennis van de taal, dan merkt men na een paar maanden, dat men vol komen afhankelijk is van ande ren, die de taal wél spreken. En dan zijn het meestal de kinderen die als tolk optreden. Dit gaat in de meeste gevallen goed, maar er zijn ook voorbeelden, waarbij de kinderen op de duur niet meer als tolk optreden, maar in feite de taak van het hoofd van het gezin overnemen. Wanneer deze en andere moeilijkheden ont staan tengevolge van het niet kennen van de taal, dan ben ik eigenlijk geneigd iedereen, die niet een zekere kennis van de taal heeft, emigratie af te raden, zo besloot de heer Van Luyk. daarna gedurende zeven jaar b»i een reserve-eenheid in nationaal- sectorverband. Hoewel de vermeerdering van het aantal dagen door de dienst plichtigen zeker niet zal worden toegejuicht, omdat de herhalings oefeningen toch een onaange name onderbreking vormen van het economisch en het burger leven, geloven wij toch dat door de voortschrijdende techniek, waardoor telkens weer nieuwe wapens in gebruik worden ge nomen, deze vermeerdering van het aantal dagen noodzakelijk mag worden geacht. In de haven van Hamburg zijn in de nacht van Zaterdag op Zon dag twee Nederlandse schepen met elkaar in aanvaring geko men, waarbij beide schepen zwa re schade hebben, opgelopen. Het zijn de „Leuvekerk" (7236 ton), van de V.N.S., die uitvoer en wegens schade boven de water lijn terug moest keren, en de „Van Spilbergen", die schade aan stuurboord en de achter plecht opliep. De „Van Spilbergen", die even eens op de uitvaart was, heeft Zondagochtend, de reis naar Am sterdam voortgezet.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1