De Westduitse herbewapening Gemeenteraad van Axel EILAND IN DE SCHOOT DER WINDEN VULPENNEN Verklaring van woordvoerder militair commando Oost-lndonesië rtTEEDE BLAD Zaterdag 11 December 1954 10e Jaargang No. 3326 Franse commissie beveelt bekrachtiging Parijse verdragen aan Oostduitse partijfunctionaris uitgewezen Grootste hangbrug van Europa geopend Algemene beschouwingen op de gemeentebegroting Rede van de Voorzitter De heer Von Balluseck over de veroordeling van Amerikaanse vliegers Nederlanders op stap met een Walvis «/%cg@n«scs Radio-reporter als postpakket De vergane treilers De icommissie van. Buiten- de stemming in de commissie SLUITZEGELS VOOR 5 MEI ALS NATIONALE FEESTDAG. De nationale federatieve raad van het voormalig verzet in Ne- In politieke kringen meent men, derland heeft besloten een sluit- dat de vijf Gaullistische stemmen zegel uit te geven om de beteke- tegen Duitslands herbewapening nis van de 5 Mei-herdenking dui- uit tactische overwegingen zijn delijk tot uiting te brengen. Het uitgebracht als waarschuwing aan óe volksrepublikeinen, dat als zij tegen ratificatie stemmen, de overeenkomsten er niet door landse Zaüen van de Franse voorbuitenlandse zaken~ünën" komen. Men verwacht nauionale vergadering; heeit I Vóór bekrachtiging stemden 8 dat ane 77 Gaullistische af- Vnjdagochtend foentraohtiging socialisten, 6 conservatieven en ardieden in de nationale ver van ae Vary se (verdragen o ver dissidente-Gaulisten. Tegen stern- |aderi lhetzeifde zullen doen. de Westduitse herbewapening den 7 communisten, vijf G au lhs- S aanbevolen. I ten, 2 conservatieven en 1 radi- Zestien leden stemden voor1 caa'l. Zes volksrepulblikemen, bekrachtiging van de verdragen radicalen, 1 afgevaardigde van over Westduitse heribewapenmg overzeese gebiedsdelen en 1 iinK- en toelating van West-Duits- land tot de Niavo, vijitien te gen elf onthielden zich. Twee leden waren niet toij cte stem ming aanwezig. Btitraontiging van het ver- se-radicaal stemden blanco. Onder de vóórstemmers bevond de socialistische oud-minister van Defensie Jules Moch, die lange tijd een vooraanstaande tegen stander van Duitse herbewape- drag -waarbij West-Duitsland ning is geweest. --1 I T_Ts\4- nlKnt in f souveremiten wordt toegekend, werd aanbevolen met 22 tegen 15 stemmen toij drie onthoudin gen. De Frans-Duitse overeen komst over een Europees öaar- statuut werd goedgekeurd met 24 tegen 6 stemmen bij 12 ont- hauduigen. Ocis hij de 2 laatst genoemde stemmingen waren ïeoen met aanwezig. Maurice Piaternot, een con servatief, die niet aanwezig was toij' de behandeling in de eom- imifsie, diende later zijn beklag or over in, dat een afgevaardig de, idie hij had gevraagd als zijn gevolmachtigde zich toij stem ming te onthouden, in plaats daarvan voor had gestemd, wat de doorslag had gegeven ten gunste van bekrachtiging. Baternot zei, dat hij nog steeds wilde, dat zijn stem zou gelden als onthouding, maar de voor zitter Daniel ivtayer had gezegd, dat hij geen wijziging in de of ficinal (bekendgemaakte uitslag kon aanlbrengen. De socialist Jean Bouhey zei, dat hij voor (bekrachtiging had gesteund op voorwaarde dat er gelijktijdig met (Rusland onder handeld zou worden. (Hij kon zich niet hinden voor de uitein delijke stemming in de nationa le vergadering. Op de vergadering waren de socialist Marcel Naegelen, groot tegenstander van Duitse herbe wapening, en de radicaal Maurice Faure, deskundige in buitenlandse zaken, afwezig. Hoewel men in politieke krin gen te Parijs nog steeds denkt, dat premier Mendès-France de goedkeuring van de assemblée zal verkrijgen, is men toch van mening, dat hij bij de behande ling van de Parijse verdragen veel oppositie zal ontmoeten Men grondde deze mening op Het debat in de nationale ver gadering over de bekrachtiging der Parijse verdragen begint 20 December en zal vier dagen du ren. 1 De overeenkomst waaribij West- duitslands souvereiniteit hersteld wordt, kreeg volgens een nader bericht 24 stemmen vóór. De Westduitse minister van Verkeer, Seebohm, heeft Donder dag de grootste hangbrug van Europa, de Rijnbrug bij Roden- kirchen ten Z. van Keulen, voor het verkeer geopend. De 567 meter lange brug wordt in deskundige kringen een grote technische prestatie genoemd. De staalconstructie van de brug weegt in totaal 8.000 ton. De voorgangster van de nieuwe brug werd in Januari 1945 vernield. is de bedoeling van de raad op deze manier de gehele Neder landse bevolking op te wekken daadwerkelijk mee te doen. De opbrengst van deze zegels zal geheel ten goede komen aan de landelijke sociale commissie, die hulp verleent aan oud-ver zetsstrijders en hun nabestaan den, daar waar andere organen krachtens hun taak of doelstel ling in gebreke moeten blijven. KUSTVAARDER IN AANVARING MET BINNENVAARTUIG. De kustvaarder „Antonie" hij Walter Grande, afdeling lei der van de partijleiding van de Oostduitse liberaal- damocrati- sche partij (L.D.P.), is naar G0nd.ercLagmidciag, toen West-Derlijjn ulitgclweken, aldus Minervahaven te is Vrijdag tolt Berlijn (verno men. Grande, die verbinding onder hield met reeds eerder naar het Westen gevluchte ipiartijfune- tlmiarissen, heeft, naar hij zei- de, van de Oostduitse - taats- vjeiligheidsdienst opdracht ge kregen deze (verbinding te ge bruiken voor de veiligheids dienst. Door zijn vlucht wilde hij zich aan deze opdracht ont trekken. Alle merken N.V. Fa. P. J. VAN DE SANDE keringen uit net Uemeenteronds. De gemeente is niet autonoom en net is de taak van eik gemeente- Destuur om op te komen voor de gemeentelijke zeiistandigneid. Spr. ziet anenei ïnsiemngen in dit veroand met een Diyvende aard, zoais Bouw- en Woningtoe- Amsterdam zicnt, die van provmciewege en de uitdraaide, in aanvaring geweest oe met «het 'binnenV3j3.rtuig „Tiietci g^^iewiieiiQke autunoiiue. liet De Antonie" liep boven water üüel tiem genoegen dat meerderen een groot gat op dicht bij de ste- nierop neooen gewezen. Wij die ven, de „Theta" werd slechts nen net geneei van de Staat orga- De Voorzitter de verschillende B. en W. weer het een en ander sprekers beantwoordende consta- geleerd. Hij is het eens met de teert allereerst dat deze sluitende neer C. van Bendegem, dat een begroting nog in t geneel met zeg- begin zal moeten worden gemaakt gen wu, dat Axel nu de viag kan met het centrum van de gemeente, uitsteken. Belastingverlaging kan Een andere kwestie is die van met direct worden dooi gevoerd, de meerdere ruimte aan de Moord eer de uegroting siuit. Wij zyn ais straat. Dit ligt toch niet zo ge- gemeente met zozeer amaiiKelyk makkelijk en dit moet men a.h.w. van net Ryk als wel van de uit- tecnmscn en uit een oogpunt van licht beschadigd. De „Antonie", die naar Wor- merveer zou gaan om te laden, is doorgevaren naar bet Stenen- Hoofd. De Nederlandse permanente vertegenwoordiger bij de Ver enigde Naties, de heer D. J. von Balluseck, heeft in het debat van de algemene vergadering over de veroorde ing van elf Amerikaan se vliegers in China verklaard, dat de kwestie een tand betreft met communistische opvattin gen, die geheel verschillen van die der andere landen. Het is algemeen aanvaard, dat met spion iemand wordt bedoeld, die heimelijk in het ene land werkt ten behoeve van het ande re. Maar iemand, die de militai re uniform van zijn land draagt, zoals de elf vliegers bij hun ge vangenneming, is vo'gens de ge vestigde regels nooit als spion beschouwd- Oe beschuldigingen van spionnage tegen de Ameri kanen kunnen daarom niet ern stig worden genomen, aldus de heer Von Balluseck. Volgens de Nederlandse afge vaardigde is het de plicht van de Verenigde Naties om haar gezag te doen gelden en vrijlating van de 11 mannen te bewerkstelligen. Nederland, één van de indieners van de resolutie van de zestien landen, dringt ernstig aan op aanvaarding van deze resolutie, aldus de heer Von Balluseck. Een woordvoerder van het militair commando Oo ^-Indo nesië, kapitein Rahasia, heeft te Malkassar 'verklaard, dat de laaste dagen op het eiland en in de stad Aantoon activiteit ge signaleerd is van aanhangers van de republiek zuid-Moluk. ken. Enkele verdachte personen werden gearresteerd. 'Rahasia zeide, dat de arres tanten beweerden, dat 'Neder landers per duilktooot groepen perjonen aan land lieten gaan op het eiland Sori (één der eilanden rond Ambon) en dat deze personen in samenwerking met aanhangers van de R.M.S. in de (Stad Amlbon plannen op stellen om de stad aan te val len. Volgens deze plannen zou de stad -van verschillende zijden worden aangevallen door volle dig bewapende groepen. Voorts werd verklaard, dat de bewa pening door Nederlanders zoiu worden verstrekt en dat deze de aanvallers steeds rvan wapeno zouden blijven voorzien. Een gedeelte van de ambte naren, (dat de toeweging der R.MjS. steunde, en anderen, die indertijd gearresteerd werden 00 (beschuldiging, betrokken te zijn geweest toij de R.M.S.-zaak, cloch later in vrijheid werden gesteld, blijken thans gevlucht te zijtn, aldus de woordvoerder. (Rahasia zei verder, dat vol gens door het militaire com mando ontvangen rapporten de acties rond Amtoon door lei ders van de R.M.S. worden ge leid. Deze leiders iwiaren, zo voegde hij hieraan toe, naar 'ge bieden buiten de Molukken ge, vlucht toij" een achtervolging door de T.N.I. (Indonesische strijdkrachten), maar thans op de Molukken teruggekomen. Onder hen toevinden zich vol gens signalement kolonel Sae. Een export- en expeditieonder- Italië en ook door Noord-Afrika neming (Gebr. Grondhuijse) te zal trekken, is de heer F. Stam- Beek bij Nijmegen heeft van een paert, een bekende figuur in de Europees consortium opdracht sportwereld te Nijmegen. Hij zal gekregen met een grote walvis, geruime tijd onderweg zijn. Sinds genaamd „Goliath", welke ruim Maart 1953 rijdt 'n andere chauf- 33000 kg weegt, een tour te ma- feur van de onderneming uit ken door Europa en een deel van Beek, R. Hendriks, al rond met Afrika. Aanvankelijk zou de 25 de „Jonas", een wa'lvis, welke meter 'lange truck met oplegger, waarop de „Goliath" zal ver voerd worden, gisteren uit Beek naar MarseiTe vertrekken. Het vertrek is evenwel uitge steld tot vermoedelijk Woensdag 15 December a.s. De papieren waren nog niet in orde. De chauffeur van de truck met oplegger, waarop de „Goliath" gebouwd in Wijchen. van Marseille door Frankrijk en ongeveer 27.000 kg weegt. De heer Hendriks heeft met deze walvis reizen gemaakt door bijna heel Europa. Thans is hij in N. Duitsland. Hij zal nog wel vier maanden onderweg blijven. De truck met oplegger, waarop de „Goliath" zal worden ver voerd, is speciaal voor dit doel mina, [kapitein Papila|ja en lui tenant Soisa van de R.M.'S. die tezafmen een plan voor de aan val op Amtoon opstelden. |De correspondent van „Aneta" te Malkassar meldt, dat in ver band met gesignaleerde activi teit van R.MjS.-aanhangers het militaire commando er op wijst, dat ^Nederlanders onder het mom ivan de R.M.S., gewapende macht inzetten om te trachten in on.1 grondgebied door te (dringen en geweld te plegen, terwijl Indonesië op vreedzame wiize de kwestie Irian-Ba rat (West-Nieuw-Guinea) tracht op te lossen door middel van de Verenigde Naties, waarbij de Nederlanders politieke dnulk van de Afrikaans-Aziatische Landen ondervinden. (Het militaire ccm- mandn dioet een toeroep op de Ziuddi-MOluikkers HEDEN: TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Vrouwen om Pucc'ni" Concertgebouw, 8 u.: „Pow der River". Hotel „Des Pays-Bas", 3 u.: Jaarl. algem. vergadering Ver. Ziekenhuisverpleging in Z.-Vl. Schuttershofweg 9, 7 uur: Prijskaarting. Café „Koikzicht", 7 uur: Prijskaarting. ZAAMSLAG: 6.30 uur: Alge mene ledenvergadering Oran jevereniging; 7.30 uur: film voorstelling; 3 uur: kinder voorstelling. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „De rode Baret". MORGEN: TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Vrouwen om Puccini"; 2 uur: „Powder River"; 4.30 u.: „Vrouwen om Puccini". Concertgebouw, 8 uur; „Powder River". Ned. Herv. Kerk, 7.30 uur: Bijzondere lcerkd enst. Parochiehuis, 7.30 uur: Prijskaarting. AXEL: Het Centrum, 4.15 uur: „De rode baret"; 8 u.: „Nacht- ruiters van de wolvenkreek". nisch te zien en zoveel mogenjk onze zelfstandigheid te behouden en ons legen nog verdergaande overheidsoemoeiingen te keren. De woningoouw is wel één der meest urgeme aangelegenheden in ons gemeentelyk bestel. leder weet dat het bouwvolume te ge ring is, maar niemand beseft gron dig genoeg hoeveel nood er is en hoewei 't college in deze diligent is, weet hij niet hoe wü deze diligen- tie nog verder zouden kunnen op voeren. Het gebrek aan grote wo ningen dat de heer Kesbeke accen tueerde, is en blijft er vooralsnog, omreden deze te enenmale te duur uitkomen. De woorden van de heer C. van structuur bezien. Hier is sprake van een geleidelijke groei en Axel is in deze met met b.v. Eindho ven te vergeleken, alwaar de ïn- dustriën ais paddestoelen uit de grond rezen, men dient dit naar proporties te beoordelen. 'ren opzichte van de uitbrei dingsplannen is door B. en W. men kan dit geioven of niet eeds genoegzame aandrang uit geoefend. Omtrent Bouw- en Woningtoe- zicnt zien wij ons door de uittre ding van Tei neuzen voor een vol dongen feit geplaatst. De dienst kan n.l. door uittreding dier ge meente of door uittreding van z/3 der overige gemeente worden op geheven Nu echter Ged. Staten net raadsbesluit van Terneuzen niet goedkeurden, dienen wij ver dere uesnssingen at te wachten en ae oesprekingen te verdagen Wat net reci eatieterrein betrelt, dit voorziet in een grote behoefte, weliswaar zyn er wenselukheden voor uitoreiding te over, doch de Iinanciëie mogelijkheden zijn hier te gering, hetgeen ook geldt voor het sportterrein dat voorlopig in portereume moet blijven om die reden. Ook t.o.v. de ijsbaan geldt De vermakelijkheidsbelasting Bendegem t.a.v. de bouw van wo- ----- w „pn onder_ ningen rondom de fabrieken, zyn zynjiok voor B en W^eenonto spieker uit het hart gegrepen. Dit leidt tot sociologisch onverant woorde toestanden. Spr. wyst op de levensversombering die hiervan het gevolg is en noemt daarvan nadere voorbeelden. De industrievestiging, het is maar al te zeer bekend, stuit voor al in onze provincie veelal af op het chronische gebrek aan arbeids krachten, waardoor de belangheb benden, indien niét aan een be paalde plaats gebonden, naar el ders trekken. Van rijkswege rede neert men dan ook logisch en wijst men alleen woningen toe .waar de vraag naar grootst zijn. hij de spinm moeilijk heeft door dit euvel. - - j„nrnvpr Tja, pi- over bestrating en ver- refereren aan wat ny uaaiover lichting eesoroken zou worden lag reeds eerder zei. Persoonlyk voelt ooCklolrgdePhand VerïïcMen 'kan hij meer voor Soa dienst dan.voor men tenslotte nog zelf doch be- een Burg. Armbestuur, waarvan straten niet. In dit verband heeft hij de hypothese van de heer Jjpe- hij de hoogste lof over de door de link, dat dit een zuivere ins te 1 g m ddenstand betoonde mate van zou zyn voor de onkerkelyken^ruet werp van studie en hieromtrent de neer ivesoeke kan gerust zijn komt in één der volgende verga deringen een voorstel. Dit wordt niet tot St. Juttemis uitgesteld. Of wij iets voor culturele doelein den zullen kunnen reserveren uiyft zeer de vraag. Spr. gelooft zich ontheven te mogen achten van de taak de ver schillen op het politieke vlak te ontzenuwen, alsook de geleide eco nomie in dat kader buiten beschou wing te laten. Omtrent spoedige scholenbouw zij men niet al te optimistisch arbeidskrachten het Deze staat op de urgenUelijst en KiuuLSLM,.. In dit verband noemt het standpunt is voorlopig dat hij de spinnerij die het economisch deze met w0^t afgewezen au envpl veel andere dingen moet ny zien initiatief en hoewel men met ver der kan springen dan de polsstok lang is, maakt men er van wat er van te maken is en het bezoek van B. en W. aan Eindhoven heeft de derde ikeer door de Nederlan ders te laten mi to ruiken. Als de P.T.T. toestemming geeft, zal luisterend Nederland op Donderdag 23 December de snelle verzendingsweg kunnen volgen van een zeer vreemsoor- tig Kerstpakket. A.V.R.O.-reporter Tom Nieu- zieh niet voor wenhuizen zal dan, zelf voor deelt. Z.i. is dit een te eng begrens- dp onvatting die niet wel steekhou dend is. Hierna werd gepauzeerd. De heer Oggel was bij de voort gezette besprekingde eerste die een misvatting van de heer C. van Bendegem aangaande de oprui ming van oude gebouwen recht zette Verder heeft spr. meer de bedoeling gehad het particulier initiatief op de voorgrond te stel len, al is het volkomen juist, dat een zeer onkreukbaar socialist als Norman Thomas in een door hem Kersthaas spelend, zich persoon lijk op een postkantoor met een De Nederlanders willen niet wire-recorder afgeven. Als dan de 'Zuid-MoluIMkers heioen doch de benodigde postzegels op een zich handharren in West-Irian, label om zijn hals zijn geplakt en zo wordt in deze vertelarin" o.ro. gestempeld, zal hij de weg van nog gercegd. Op de Zuid-Moluk- alle postpakketten gaan; in een kers iwtordt voorts een (toerioero postauto; in een trein; naar het gedaan ,/te blijven in het zuive. postkantoor en tenslotte in de re 'Voïkeren-veTtoand van het bestelling met als adres van be- Indonesische volksbestaan". stemming zijn eigen woning aan de Oude Amersfoortseweg in Hil versum. De bedoeling is, dat de reporter in enkele reportage! itsen, die dag over zijn wedervaren als uitgegeven brochure een volkomen Kerstpakket vertelt. bekeerling blijkt van de eens door hem verheerlijkte geleide econo mie, zulks geleerd door de erva ring. Dat de heer C. van Bende gem overigens blij is dat spr. hier zit, is dat toch tegenover het vorig jaar een stap vooruit. Spr. stand punt in het algemeen is, vooral de overtuiging der noodzakelijkheid De Franse treilers „Tendre- Bareealse" en „Lilas-Blnnc" worden thans als vengaan toe- van belastingverlaging; want Ne- q-.houiwd I n iand is een zeer kwetsbaar land D» in "aal Bretonse vissersboten, tmet een tuur gaat keren en de belasting fcmianning an totaal 64 kop- blijft op ditzelfde peil dan zal zulks ipen, (verloren. I tot grote verarming leiden. door ARVI KIVIMAA 116) (Nadruk verboden.) Ze wonen nog steeds in hun oude woning bij het wijde meer, waaraan 12e zo gehecht zijn. Op Telkkaivaara konden ze niet aarden. Taavi zegt niets, en ook de grootouders doen, of ze wat ver. legen zijn voor hun geleerden kleinzoon, maar in hun hart zijn ze trots op hem, als hij toij hen in de kerkbank zit, de hele familie op een rijtje. Er is een nieuwe predikant, ocfe een andere koster, maar het interieur is onveranderd. Op het altaarstuik wandelt Jezus nog steeds over de gestilde golven van het meer. Ook Nestori heeft op dit tafereel gestaard, terwijl hij naast zijn vader zat. En wat evenmin veranderd is, dat is het rustige kerkvolk en het psalmgezang, dat nu door de ruimte weerklinkt. Daarover mijmert Leo na en ziet weer djuideliilk het istadje voor zich, waar hij zes jaar lyceïst was, en diat hij1 passeerde op zijn thuis reis. Oiok daar verandert niets aan. Op dit ogenblik zit oom Ottu voor het kerkorgel. En die Helmi zit missohien naast hem en slaat de (bladzijden van het muziekstuk om. 'Zij is on derwijzeres geworden aan de leerschool voor kwekelingen. En tante Linda, die stille, ble ke fcante Linda, zit nu vooraan in de berk te luisteren naar de predikatie en schreit wellicht daarbij, naar gewoonte. Na kerktijd rijden ze gerea- melijk naar Liisa's ouderlijk huis, en daar (bij het meer is het, dat Leo de wens te kennen geeft: Ik ziou Pemasaari wei eens willen zien „Wil ik je er heen roeien?" vraagt Taavi. ,jOch, dat is niet nodig, oom. Ik kan het alleen wel. Gaat u misschien mee, moeder?" Dit voorstel verrast haar, en brengt baar even' in verlegen heid. Toch neemt zij het aan, zij wil meegaan. z(j neemt plaats achterin de (boot, Leo roeit. (Het meer ic «TNieeelglad. In de verte zien ze Pemasaari liggen. De water vlakte blinkt als paarlemoer, ontwaken. Deze plaat: bergt het geheim van haar hoogst geluk en haar diepste smart. En toch hoe aandoenlijk komt het haar voor, als zij het nadert en geen enkel telken van leven ibespeurt. Zij weet opnieuw, hoe haastig het geluk voorbijgaat, terwijl de mens (van de doorleden smart zo moeilijk lortnnmt: ze kan zich jaren schuilhouden in verbor genheid, maar hoe weinig is er toe nodig, de loude wonde weer te openen. Zoals nu in dit uiur. Doch haar zoon behoeft het niet te merken. Hij staat aan de pcort van het leven, ge lijk zij twintig jaar geleden. In hem heeft zij iets van Nestori terug ontvangen, maar haar hart ervaart op dit ogetolik, dat het ontoereikend ir. Meedogen loos heeft Vehlkajarwi Nestori van haar zijde wee-gerukt in zijn afgrijselijke diepten, en geen mens, niets ter wereld kan dit verlies ooit vergoeden, want hij was de drager van haar liefde, van de liefde, die nimmer ver gaat en ook zonder hoop blijft voortleven. En al komt er geen klacht meer over haar lippen, al (bespeurt men uiterlijk aan haar verstild wezen niets daar van, innerliik schrijnt nog steeds het brandende wee voort. l De eilandjes aan de kim schij nen zwevende strepen tussen water en hemel, alle kleuren zijn samengevloeid tot één tint. Leo houdt de riemen in, tilt ze oven boven (water uit; het nat drunoelt van de roeispanen als kettingen van glinsterend zil ver. Hiij rust enige ogenblikken op de riemen, en keert zich cm, want hij wil het eiland, zijn ge boorteplaat-, cp een afstand be schouwen. Uit de schoot van het meer rijst het voor ham op, als het Gelukseiiand in de Atlantis. Hier is hat dus, dat vader zich een woning houwde, de vervul ling Van een illusie na veel ja ren van icimnwerving. Het ligt daar onberoerd een onwe zenlijk schoon wonder tussen de diepten van het meer en -het uitspansel, argeloos onaange daan van Vt werelds smarten en vreugden. Hier Fond zelfs de ongedurige tijd een plaats om te rusten. Pemasaari is een droom, geweld uit de ziel van Vehkajarvi. Geen geruis vaart door het lover der bomen. Het is windstil. Over het eiland ligt de rust van de geheiligde dag. overkoe peld door de blauwe klaarheid van de zomerhemel. Het is voor de eerste maal, sedert zij het eiland verliet, dat Liisa het weer aanschouwt. En de roerloze rust er van doet weer alle herinneringen er aan Tenslotte bepleitte spr. in twee de instantie ook aangaande de ver lichting te overwegen, of wellicht een moderne gasverlichting voor de straten niet te prefereren is bo ven electrische. De heer C. van Bendegem rea geert in het kort op hetgeen door de heer Oggel in tweede instantie is gezegd, al lijkt het hem toe, dat zijn pogingen, om de plooien rech ter te strijken, falen en het hoe langer hoe schever wordt. Nu noemt de heer Oggel iemand ook mkreukbaar, omdat hij een afwij kende mening huldigt. Voor hem itaat het zó, dat hij alle politici als onkreukbaar wil beschouwen als zij eerlijk voor hun overtuiging op komen. Het zou hem niet moeilijk /allen aan de hand van uitspraken hier dezelfde methode te volgen an de heer Oggel, maar dit moge in de Tweede Kamer op zijn plaats '.ijn, in de gemeenteraad van Axel zeker niet. De heer Oggel moet dat hier maar achterwege laten. De heer Maas verklaart met de Voorzitter van mening te verschil len omtrent het arbeidskrachten tekort, hetwelk z.i. een gevolg is van de gemeentelijke ongunstige klassificatie. Hij wijst b.v. op Eind loven, waar men zelfs tot uit België arbeidskrachten weet aan te trekken. De Voorzitter bestrijdt deze mening van de heer Maas en weer legt zyn argumenten, waarna hij de algemene beschouwingen sloot. Bij de artikelsgewijze behande ling informeert de heer Maas naar de van gemeentewege te nemen maatregelen tegen de bijgebouwde opstallen die by de diverse wonin gen zijn verrezen voorzover deze hiervoor toestemming hebben ver kregen, maar daarvan geen bewijs bezitten. Bij volg. 138 informeerde de heer Hamelink nogmaals naar de reeds meermalen door hem be pleite waterclosets in de Juliana- straat. De heer Oggel tekende bezwaar aan tegen de geldende schoolgeld- veroi dening. Voorts wenste hjj aantekening tegen de post subsidie aan biblio theken (408). In verhouding tot datgene wat hiervoor maai- aan contributies wordt geofferd, acht hjj dit bedrag te hoog en niet ver antwoord. Mevr. Folkersmav. d. Staal be pleit een fatsoenlijk voetpad in de Oude Wyk. De heer Oggel bestrijdt ook dit maal ae doo, nem onDnlyk geach te baatbelasting. Spr. vindt deze niet goed op poten te staan ook t.o.v. andere buurten. Hy vindt dat de bewoners van de Singelweg niet redelijk worden behandeld. Een uitvoerige discussie hier over vond plaats, waarbij de heer Oggel van alle zijden bestrijding ondervond. Ook de Voorzitter bestreed de heer Oggel op billijkheidsgronden en vergelijkenderwijs aantonend, dat hier van enigerlei achterstel ling geen sprake is. De verschillen tussen bouw. en niet-bouwrype grond zijn toch in deze doorslag gevend. De heer Oggel was niet te over tuigen, doen ondervond geen steun bij de andere leden. Hetzelfde gold t.a.v. de riool rechten, waarbij de heer Oggel wees op het feit dat hier een z.i. onjuiste verhouding bestaat t.o.v. de volgens de verordening toelaat bare normen. Uit de bestrijding bleek, dat de raad een andere zienswijze had en werd de heer Oggel gewezen op de verkeerde interpretatie zijner zijds. Reservering is hier n.l. een gebiedende en voorgeschreven eis. Ook in dit opzicht ondervond de heer Oggel na langdurige vruchte loze volharding in zijn standpunt geen steun bij de raad. Tenslotte wees de heer Oggel nog op het verminderde bedrag van de kosten per leerling aan de Chr. U. L. O.-school. De Voorzitter zegt dat dit n.a.v. het gemiddelde aldus werd ge raamd. De post voor Maatschappelijk (charitatief) werk ondervond be strijding van de heer Oggel maar bleef tenslotte gehandhaafd na hoofdelijke stemming hierover. Dit was de enige post op de be groting waarover werd gestemd. Het waren de heren Pijpelink, De Putter en Oggel die zich hiertegen verklaarden. De heer Maas brak nog een lans voor een subsidie voor de toneel-, muziek- en zangveren. „Thalia", terwijl de heer Kesbeke ditzelfde deed voor de R.K. Bond voor Ouden van Dagen. Deze verzoeken zullen worden aangehouden na nader te zijn be keken, waarop z.h.s. werden vast gesteld de begrotingen van: (Wordt vervolgd.) a. van de gemeente, b. van het gemeentelijk gas bedrijf, c. van het gemeentelijk wo ningbedrijf, d. van de vleeskeuringsdienst, e. goedkeuring der begroting 1955 van het burgerlijk arm bestuur. Vastgesteld werden de bedragen per leerling der openb. lagere school voor 1955 op ƒ26,81 per leerling en voor de bijz. school voor uitgebreid lager onderwijs in de gem. Axel voor 1955 op ƒ46,24. Het aantal uren waarop vak onderwijs wordt gegeven werd be paald op 22/3 uur per week. Omvraag. De heer Oggel vroeg aan B. en W. of het hen bekend was, dat niet alle percelen voor aansluiting bij de Waterleiding in aanmerking komen. Hij had op het oog het perceel van de heer Reminsen aan de Doorndilk. Hierop volgt nader antwoord. De vergadering werd vervolgens door de Voorzitter gesloten.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 5