Nutteloze conferentie Resolutie verworpen „5 Mei jaarlijkse Nationale Feestdag I Frankrijk en de Parijse overeenkomsten De kwestie Nieuw-Guinea in de Tweede Kamer VULPENNEN WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN ZATERDAG 11 DECEMBER 1954. 10e Jaargang No. 3327. WFKFI IJKSE WERELDSCHOUW Touwtrekken om Je Parijse accoorcen De Duitse verkiezingen Sowjet-veto in geallieerde raad in Oostenrijk De Times over het optreden der Peruaanse regering De Franse slachtoffers der stormen De Paus genoot goede nachtrust Tsjechische minister over Parijse verdragen Actie van Nationale Federatieve Raad van Verzet Nieuw-Guinea in de Algem. Vergadering der Verenigde Naties HET STANDPUNT VAN NEDERLAND. Er komt reddingboot bij vliegveld Shannon Amerikaans legioen voorstander van blokkade van China op onder op Dec. muikerlTie ft* AN>nn«neot: Tm,.- Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. ZEEUW Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1I iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. De conferentie, die geheel Euro pa rond de tafel had moeten verenigen om te beraadslagen over het nieuwe, door Sowjet- Rusland uitgedachte veiligheids- stelsel, is op een vier dagen du rende bijeenkomst, waarin slechts Rusland en de satellietstaten bij een zaten, uitgelopen. Er zijn door Molotow, die zich in de rol van voorzitter van deze verlegen heidsconferentie blijkbaar niet al te goed thuis gevoelde, enige dreigende woorden gesproken. West-Europa moest wel beden ken, dat Oost-Europa onder lei ding van Rusland een tegen- NATO kon oprichten en dat, werd West-Duitsland bewapend, ook de satellietstaat Oost-Duitsland bewapend zou worden. Veel uitwerking heeft deze be dreiging niet gehad om de dood eenvoudige reden, dat daarin slechts feiten liggen opgesloten, die reeds eenzijdig door Sowjet- -Rusland zijn verwezenlijkt. Wat destijds Moskou in bijeenkomsten als te Boekarest en te Praag ge houden, kon uitspelen tegen krachtiger Westelijke eenheid, is zo afgezaagd geworden, dat er geen kracht meer in zit. Men heeft zich derhalve wijselijk be perkt tot het aannemen van en kele resoluties, die eigenlijk ge heel geen nieuws brengen. Men neemt de schijn aan alsof men nog twijfelt aan de bekrach tiging der Parijse accoorden. De „Prawda" heeft nog eens gewe zen op de noodzakelijkheid van hetzij een conferentie der vier ministers, hetzij een van geheel Europa samen, voordat de Parij se accoorden in werking treden, d.w.z. Duitsland de herbewape ning ten uitvoer legt. De „Econo mist" heeft er nadruk op gelegd, dat het feitelijk gaat om de sta tus quo van Duitsland, d.w.z. twee Duitslanden of om de her eniging. Meer dan ooit staat vast, dat Moskou deze hereniging op democratische wijze, d.w.z. door vrije verkiezingen alleen zal toe staan, indien een krachtig Duits land, met een krachtig Westen verbonden, zodanige druk kan uitoefenen, dat Moskou wel licht om de houding der Oost- duit.se bevolking daarvoor moet wijken. Terecht echter laat ditzelfde bekende weekblad de waarschuwing horen, dat men zich niet op de status quo moet vastleggen, omdat Rusland ter zake van de hereniging troeven in handen heeft, die op zekere kringen in West-Duitsland grote aantrekkingskracht kunnen uit oefenen. WAT DOET FRANKRIJK Merkwaardig is intussen, dat noch Zweden, noch Finland, noch Oostenrijk bezweken zijn voor de verleiding om aan deze conferen tie deel te nemen. Bij het bezoek der Moskouse delegatie aan Fin land is slechts gerept van de te verstrekken lening, niet van de conferentie. Uit de met ietwat tam tam aan gekondigde verklaring van gene raal De Gaulle blijkt, dat deze niet is tegen aanneming van de accoorden van Parijs, maar de uitvoering er van wil opschorten totdat opnieuw ernstig gepro beerd is een conferentie met Rus land te houden. De Gaulle, in zijn „Herinneringen" aan Wereldoor log II een voortreffelijk strateeg, toont zich hier op diplomatiek gebied niet thuis. Immers, hij zou waarlijk anders niet zijn krach tigste wapen uit handen willen geven, voordat hij resultaat had bereikt. In de Nationale Verga dering laten zich verschillende stemmen horen, die tegen de ac coorden zullen stemmen; zo Rey- naud en andere z.g.n. Europeeërs, zo ook enkele persoonlijke vijan den van Mendès-France, zo ook wellicht verschillende Gaullisten en socialisten. De Nationale Vergadering be gint pas op 20 December met de behandeling der accoorden, in welke kleine verschuiving van de datum Mendès-France heeft toe gestemd onder voorwaarde, dat vóór Kerstmis het besluit is ge vallen. De Nationale Vergadering hield een ietwat opgewonden ver gadering, toen de kwestie der spionnage in Frankrijk's hoogste geheime lichaam ter sprake kwam waarbij harde woorden vielen. De wijzigingen in de grondwet, krachtens welke de samenstelling van een ministerie vrijwel op de oude voet wordt hersteld, zijn in middels definitief genomen. Londen, waar men hervormingen ton bate der inheemse bevolking in andere delen van Afrika voor staat, niet gaarne, dat de koers van Maian nog wordt verscherpt. FOSTER DULLES' REDE. De Amerikaanse staatssecreta ris, Foster Dulles, heeft te Chi- DE DUITSE STEMMEN. De Sowjet-afgevaardigde in de geallieerde viermogendheden- raad heeft Vrijdag zijn veto uit gesproken over een voorstel om eoe te staan, dat Oostenrijk vijf tkiite vliegtuigen en vijf hef- sdhroefvliegtuigen mag hebben voor het redden van slachtoffers van lawines. Naar de opvatting der Sowjet Unie wenst de Oostenrijkse rege ring slechts een excuus voor mi litaire activiteit, welke in 1945 <loor de geallieerden is verboden. „Het optreden der Peruaanse regering in de zaak-Onassis walvisvaarders van deze Griekse millionnair werden, als bekend, door Peruaanse oorlogsschepen aangehouden en opgebracht, om dat zij zich in de Peruaanse „ter ritoriale wateren" (die door Peru, in strijd met de internatio- maal erkende driemijls zóne, op twee honderd mijl worden ge steld) bevonden verschilt maar weinig met zeeroverij schrijft de „Times". Het blad breekt een lans voor een nieuwe poging om tot een definitieve bepaling van de uit gestrektheid der territoriale wa teren te komen. Als gevolg van de hevige stor men, die sinds een week de Huropese kusten teisteren, zijn 64 Franse zeelieden en twee per sonen in het land zelf om het leven gekomen. Van de verkiezingen in West Berlijn valt hetzelfde te zeggen als van die in Beieren en Hessen, waar nu zwaar gedokterd wordt aan de vorming van twee nieuwe regeringen. De sociaal-democra ten hebben ten koste van natio nalisten en F.D.P. een klein aan tal zetels gewonnen en hebben daardoor een volstrekte -meer derheid van één stem. Maar de christen-democraten zijn geens zins achteruit gegaan en ook hier kan Olienhauer de uitspraak der kiezers niet als een votum tegen Adenauer's politiek beschouwen. Merkwaardig is, dat nu de da tum nadert, waarop de Bondsdag over de overeenkomst inzake het Saargebied zal spreken, de fana tieke voorzitter van de F.D.P. Dehler, terugkrabbelt. Hij blijkt de verantwoordelijkheid voor verwerping der Parijse accoorden die daaruit zou voortvloeien, toch niet te durven dragen. Maar Adenauer en het grootste deel der Chr. Democratische Partij wil van onderhandelingen voorlopig nog niets weten. Te meer, omdat steeds duidelijker komt vast te staan, dat de Saarbevolking bij voorkeur het lot in eigen handen neemt en voor terugkeer bij Duitsland maar weinig voelt. Werd de belangstelling in En geland geheel opgeslokt door de inderdaad bijzondere hulde aan Churchill gebracht dit toeval lig op dezelfde dag, dat koningin Elisabeth de nieuwe zitting van het parlement opende met een door Attlee terecht karig genoemd regeringsprogramma, waarin de gewijzigde instelling van Enge- land's verdediging een voornaam punt vormde er is in rege ringskringen wel enige ongerust heid over de gang van zaken in Zuid-Afrika, nu Strijdom, de Transvaalse nationalist, in plaats van de door Malan aangewezen dr. Havinga de regering in han den heeft genomen. Men ziet in 11") v-'° cago een rede gehouden, waarin hij de Amerikaanse buitenlandse politiek uitstippelde. Zij komt enigszins overeen met de gema tigde houding, die Eisenhower in zake de in China vastgepakte Amerikanen aanneemt ,en tege lijk met het ook «eer gematigde pact, door Amerika met Formo sa gesloten. Maar het is niet be grijpelijk, dat bij de stemming in de Verenigde Naties over Nieuw-Guinea Amerika, en op Amerika's voorbeeld ook Canada, zich hebben onthouden. Het is goed, dat de regering te 's-Gra- venhage de Nederlandse ambas sadeur opdracht heeft gegeven om naar de redenen daarvan op het State Department te infor meren. Het feit, dat Foster Dulles per soonlijk voor dit onderhoud niet beschikbaar bleek, wijst niet op i de mogelijkheid van verandering. Amerika heeft de blik ook ge richt op Latijns-Amerika; de con ferentie teMontevideo is geëin digd, zonder dat aan de verlan gens der Latijnse staten in grote mate gevolg is gegeven. De zaak MacCarthy is afgelpoen; de se nator heeft twee berispingen ge kregen, ten eerste omdat hij niet verscheen voor de commissie, die zijn particuliere financiën had te onderzoeken en ten tweede om de taal, die hij tegenover de com missie Watkins heeft gebruikt. De derde berisping, die zijn hou ding tegenover generaal Zwicker getrof, heeft de commissie laten vallen, omdat daartegen uit een oogpunt van precedent nogal be zwaar bestond. De Verenigde Naties gaan voort met politieke vraagstukken te be handelen. Sow jet-Rusland wil nu weer een nieuwe conferentie over Korea, waarvoor noch Amerika, noch Engeland gevoelen. Dit on danks het feit, dat is komen vast te staan, dat Mao tse Toeng ge heel de overval van Korea liever niet had gewild. Uit gezaghebbende bron te Reine wordt vernemen, dat de Paus in de nacht van Donder dag op Vrijdag de beste nacht heeft gehad sinds de crisis in zijn gezondheid een weeik gele den. Zijn temperatuur en pols slag waren Vrij dei? normaal, en het kuchen waarvan hij de af gelopen drie weken last had, wais iets verminderd. „De landen van het socialisme zullen een onoverwinnelijk leger op de been brengen als de ac coorden van Parijs worden be krachtigd". Dit is volgens radio-Praag verklaard dolor de Tsiecho- slowaaOcso minister van Buiten- lianse Zaken David. De nationale federatieve raad van het 'voormalig verzet Ne derland heeft in een te Amster dam gehouden landelijke confe rentie Bijn plannen medege deeld en toegelicht, die er op gericht zijn de bevrijdingsdag niet alleen op 5 Mei a.s. de 10de herder, ling maar tel- kenjare !a.ls nationale feestdag in de volle zin van het woord te vieren, izciafts 3 October door alle Leidenden over de gehele wereld iwondt gevierd. De voorzitter van de raad, mr B. W. Stomps, en ook ds J. van dér Mije weizen op de betekenis van zulk een jaarlijkse viering van onze bevrijding waarvoor (zoveel ofifers zijn gebracht, die de basis is van onze huidige welyaart, die en waarlijk niet daarom alleen ons verplicht tot onvergankelijke dankbaar heid, op de betekenis der elk jaar terugkerende viering, die de eenheid ondanks verschei denheid doet behouden, die de waakzaamheid jegens het niet stervend streven naar dicta tuur levend houdt. „(Die nationale feestdag mag niet wijken voor koninginnedag, dmdat deze beide gedenkdagen VAN DER MANDERE. De algemene vergadering der Verenigde Naties heeft gister avond de resolutie over Nieuw-Guinea verworpen. Naar Reuter meldt, zijn drie stemmingen gehouden over de on- '^Het1 eerste werd^de preambule in stemming gebracht. De uit slag was 34 vóór, 21 tegen en 5 onthoudingen. Vóór het operatieve gedeelte werden 34 stemmen uitgebracht, 23 tegen en 3 onthoudingen. Het verzoek in de resolutie aan beide partijen om rapport int te brengen over de vorderingen aan de volgende zitting van de algemene vergadering kreeg 34 stenunen, terwijl 22 landen tegen stemden en 4 zich van stemming onthielden. Geen der onderdelen kreeg dus de vereiste twee-derde meerder heid, zodat de gehele resolutie werd verworpen. De Nederlandse afgevaardigde, de heer D. J. von Balluseck, ver klaarde, dat Indonesië duidelijk had gemaakt, dat geen oplossing, uitgezonderd erkenning van de Indonesische souvereiniteit over Nieuw-Guinea door Nederland zou worden aanvaard. De hoop van de algemene ver gadering, zoals die tot uitdruk king wordt gebracht in de reso lutie, kan niet worden vervuld, ook niet omdat Nederland de al gemene vergadering niet compe tent acht deze kwestie te behan delen. De heer Von Balluseck zeide, dat toen de souvereiniteit over het voormalige Nederlandsch-Lndië 1 aan Indonesië werd overgedragen De oorspronkelijk ingediende iri„evo]„e de R.T.C.-overeen- Indonesische resolutie, waarin verzocht werd om hervatting der De algemene vergadering der Verenigde Naties heeft Vrijdag, de door de politieke commissie goedgekeurde resolutie van acht landen in beschouwing genomen. In deze resolutie wordt uitdruk king gegeven aan de hoop, dat Nederland en Indonesië hun po gingen om een oplossing te vin den" inzake de kwestie Nieuw- Guinea zullen voortzetten." Zij was met 34 tegen 14 stem men bij 10 onthoudingen aan vaard. In de algemene vergadering is een twee-derde meerderheid ver eist voor goedkeuring dezer re solutie. NEGEN LANDEN WIJZIG DEN HUN HOUDING. c- Dl VAM typ ca Mop onderhandelingen met Nederland, N.V. Fa. P. J. VAN DE SANDE d| politieke eommois- lillilllill!i!!!ifflinii!!ii!!OTU!Mi!Ei! sie hi stemming gebracht. Pierre Mendès-France, de Fran se premier, heeft Donderdag een dubbele zege behaald in de com missie van Buitenlandse Zaken van de Franse nationale verga dering wat betreft de toepassing van de Parijse overeenkomsten tot herbewapening van West- Duitsland. Twee amendementen op het wetsontwerp ter bekrachtiging van de overeenkomsten, die ver traging in de uitvoering van de overeenkomsten na bekrachti ging beoogden, werden ingetrok ken, toen de premier zijn mening over een dergelijke vertraging had uiteengezet. Eén van de amendementen was ingediend door René Mayer, een radicale oud-premier en één van de voornaamste tegenstanders van Mendès-France in zijn eigen partij Het amendement stelde voor, 'dat de bekrachtigingsdocu menten voor de Parijse overeen- nei tbcuy komsten slechts uitgewisseld j toekennen zouden worden nadat de bevol- I king van het Saargebied had in-1 gestemd met een referendum ter goedkeuring van het nieuwe sta tuut van het gebied, dat op 23 October door Mendès-France en bondskanselier Adenauer van West-Duitsland is opgesteld. Vol gens de Saarovereenkomst van 23 October zou het referendum over het nieuwe statuut onmoge lijk voor Mei gehouden kunnen worden. Het andere amendement werd ingetrokken door de Gaullist Pa- lewski. Hij had de commissie ge vraagd, de Parijse overeenkom sten te bekrachtigen mits zij niet eerder ddn drie maanden na de bekrachtiging zouden worden toegepast. Dit voorstel was min der bezwaarlijk voor Mendès- France omdat het geen wijziging van betekenis in de internatio nale diplomatieke situatie ge bracht zou hebben. de R.T.C.-overeen komst van 1949, er een unie tus sen Nederland en Indonesië be stond, waarvan Indonesië „deel genoot"' was. Het was met een „deelgenoot", •dat Nederland had toegestemd over Westelijk Nieuw-Guinea te onderhandelen, doch Indonesië maakte dit jaar een einde aan de unieverhouding, Indonesië was aanvankelijk 'n federale staat, doch later een unitaristisöhe staat geworden. Volgens de overeenkomsten van 1949 zou Indonesië de deelstaten het recht van zelfbeschikking De landen, die in de algemene vergadering anders hebben ge stemd dan in de politieke com missie zijn: Brazilië, Canada, Chili, Ohiria, Dominicaanse republiek, Israël, Nicaragua, die in de politieke commissie zich van stemming onthielden. Deze landen heibben in de algemene vergadering tegen de resolutie gestemd. Peru, dat in de politieke com missie vóór stemde, stemde nu tegen. Guatemala, dat zich in de politieke commissie vóór de re solutie uitsprak, heeft zich nu van stemming onthouden. De stemming. De stemming over het operatie ve gedeelte van de resolutie was als volgt: Vóór: Afghanistan, Argentinië, Bolivia, Birma, Wit-Rusland, Cos- ta-Rica, Cuba, Tsjechoslowakije, Ecuador, Egypte, San Salvador, Ethiopië, Griekenland, Honduras, India, Indonesië, Perzië, Iraq, de Libanon, Liberia, Mexico, Pakis tan, Paraquay, de Philippijnen, Polen, Saudi-Arabië. Syrië, Thai land, de Oekraïne, Sowjet-Unie, Uruguay, Venezuela, Yemen en Joegoslavië. Tegen: Australië, België, Bra zilië, Canada, Chili, China, Co lombia, Denemarken, de Domini caanse Republiek, Frankrijk, IJs land, Israël, Luxemburg, Neder land, Nieuw- Zeeland, Nicaragua, Noorwegen, Panama, Peru, Tur kije, Zuid-Afrika. Zweden en Groot-Brittannië. Onthoudingen: Guatemala, Haï ti en de Verenigde Staten. principieel en essentieel min stens evenzeer (verschillen als Sinterklaas en Kerstmis." De federatieve raad is ver heugd, over het regeringJbesiuit slechts de 10de bevrijdingsher denking als nationale feestdag volledig te doen vieren, betreurt het dat de wijze dier viering het standpunt der regering aal bepalen omtrent een jaarlijks nationaal feest op 5 Mei en is ernstig teleurgesteld dat de Stichting van de Arbeid zich ,'distancieert van hen die een bestendiging van de 5 Mei vie ring nastreven." De federatieve raad zal voort- gaan de juiste, eensgezinde nationale viering vian de 5de Mei 'als dag van dankbaarheid en 'bezinning na te streven en te stimuleren. „5 Mei gedenken wij" is de reap op een sluitzegel, die de komende maanden op geen Ne derlandse brief mag ontbreken aldus ds Van der Mije. Als woordvoerder van het „5 IMlei comité" der verzets strijders, dat de actie lijdt, deel de .di's R.A. Damstee mede dat er binnenkort een gedenkboek zal verschijnen, dat de beteke nis der bevrijding voor onze nationale inspanning en expan sie behandelt. .Dankbaarheid jegens onze gevallenen: behoud van een heid boven de versplintering uit; waakzaamheid tegenover belagende gevaren; bezinning op de betekenis van„in vrij heid leven" noodzaken de on rust in ons volk ever de 5de Mei weg te nemen door de aan - vaarding van de algemeen er kende nationale bevrii dings- fqestdag" zo vertolkte mr Stomps de gedachten van allen die de actie van de raad voeren en steunen. icnciuicin Op basis van deze voorziening begon Nederland met onderhan delingen over de toekomstige status van Westelijk Nieuw-Gui nea. De Nederlandse afgevaardigde Zeide, dat Nederland ingevolge de voorzieningen van het hand vest der Verenigde Naties even eens verplicht was het reoht van zelfbeschikking voor de bewo ners van het niet-zelfbesturende Westelijk Nieuw-Guinea te eer biedigen. „Het zou duidelijk een schen ding van deze voorzieningen en van onze verplichtingen zijn het gebied en de bevolking van Wes telijk Nieuw-Guinea over te dra gen aan een andere mogendheid, zonder de betrokkenen zelfs ook maar te raadplegen in een aan gelegenheid, waarbij voor hun eigen toekomst levensbelangen op het spel staan". De leiding van het vliegveld Shannon heeft besloten een red dingboot te stationneren op Der nish Island in de rivier Shannon, ongeveer vijf mijl van het vlieg veld. Deze boot zal in de plaats komen van de reddingsloepen in Foynes, acht mijl van het vlieg- veld. Dit is meegedeeld door de lieer Th. Hogan, luchtvaartdeskundige van het Ierse ministerie van In dustrie en Handel. Hij zei, dat het tegenwoordige systeem nu niet bepaald onvoldoende is. maar dat de nieuwe regeling in ieder geval enkele voordelen biedt boven de oude. De commandant van het Ame rikaanse legioen, Seaborn Col lins, heeft president Eisenhower meegedeeld, dat de organisatie van oudstrijders hem zal steu nen, wanneer hij bevel zou geven het Chinese vasteland te blok keren ten einde de invrijheids- stelling van de Amerikaanse vlie gers, die in communistisch C worden vastgehouden, te be: ken. Na afloop van zijn ondt houd op het Witte Huis zeide Collins, dat de president geen commentaar op de kwestie had geleverd. INDONESIË AAN HET WOORD. Na de stemming verklaarde de Indonesische afgevaardigde, Su- djarwo, in de algemene vergade ring: „Mijn delegatie is van me ning, dat het voor de betrokken partijen van het meeste belang zou zijn. en zeker in het belang van de Verenigde Naties, dat de zeer zwakke resolutie met een twee-derde meerderheid zou wor den goedgekeurd. Dit is niet het geval. Vreemde dingen zijn ge beurd". „Een zeker aantal delegaties, precies genoeg, hebben de alge mene vergadering er zelfs van medegedeeld door het K.N.M.I. te weerhouden, uitdrukking te ge- geldig van Zaterdagoch- ven aan de hoop inzake hervat- - -• j ting der onderhandelingen. Dit is inderdaad voor hen een ernsti ge verantwoordelijkheid. Het ge schil blijft onopgelost. Het zal misschien groter worden. Zij mo gen in staat zijn geweest een re solutie tegen te houden, doch zij kunnen dit niet met de bevolking en de zaak van Westelijk Nieuw- Guinea. Tijdens de gistermiddag gehou den gezamenlijke algemene be raadslagingen over de begroting van het departement van Over zeese rijksdelen, heeft de Minis ter o.m. medegedeeld, dat thans vast is komen te staan, dat in de Tweede Kamer t.a.v. de interna tionale aspecten van de kwestie- Nieuw-Guinea, alle politieke par tijen enige personen uitgezon derd - het eens zijn over de vol gende punten: 1. dat de souvereiniteit over Nieuw-Guinea bij Nederland be rust en daar dient te blijven be rusten, totdat de inwoners in staat zijn over eigen lot te be slissen; 2. dat er geen sprake kan zijn van overdracht van de souverei niteit aan Indonesië, noch van het voeren van nieuwe onderhan delingen over de staatkundige status van Nieuw-Guinea; 3. dat geen enkele vorm van gemengd bestuur over of gedeel de verantwoordelijkheid voor Nieuw-Guinea aanvaardbaar Is. De Minister deelde vervolgens mede, dat reeds samenwerking bestaat met Australië met be trekking tot de ontwikkeling van Nieuw-Guinea. Deze samenwer king is groeiende en nog voor uitbreiding vatbaar. Berichten over een opstandige beweging in Nieuw-Guinea zeide spr stellig te kunnen tegenspre ken. In het hele gebied heerst de meest volstrekte rust, orde en veiligheid. Geruchten over het opsluiten in Indonesië van geronselde Pa poea's hebben spr. ook bereikt, maar verder is hem daarover niets bekend. Bewust wordt bij de infiltratie gebruik gemaakt van in Indonesië woonachtige Papoea's. De opmerkingen ovfer richting en tempo van de ontwikkeling van Nieuw-Guinea nagaande zei de Minister, dat men nog onvol doende op de hoogte is om uit te maken welke potentiële moge lijkheden Nieuw-Guinea biedt. Daarom vond hij het onbillijk en irreëel om van de regering te verlangen, dat zij toch door het opstellen van concrete plannen op langere termijn zou blijk geven van oen brede politieke visie. Aangedrongen is op een ver snelde staatkundige en economi sche ontwikkeling. De potentie van Niéuw-Guinea wordt in en buiten de Kamer overschat, be toogde spr., maar binnen het po tentieel dat aanwezig is zal al het mogelijke Worden gedaan om de ontwikkeling te versnellen. tend tot Zaterdagavond. Weinig wind. Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Weinig wind. Kouder dan giste ren. ZONDAG 12 DECEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.58 3.33 4.13 4.23 n.m. 3.18 3.53 4.33 4.43 MAANDAG 13 DECEMBER. Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.43 4.18 4.58 5.08 njn. 4.10 4.45 5.25 5.35 ZOTI MAAN in der 12 8.38 16.28 19.32 ji r 13 8.39 16.28 20.54 r -o 14 8.40 16.28 22.12 11.34 15 8.41 16.28 23.27 1152 16 8.42 16.29 12.08

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1