GEMEENTERAAD VAN AXEL RECHTSZAKEN Uit de Provincie C0EBER6H Sckcnkfuteagde! EILAND IN DE SCHOOT DER WINDEN Jaarlijkse Vee- en Paardenmarkt te Axel 5 doktoren Algemene beschouwingen op de gemeentebegroting waarschuwen tegen hel misbruik van Levendige handel en ruime belangstelling laxeermiddelen FRAMBOZEN BRANDEWIJN Staking in de haven van Brest ;'nieü.vyil|| p£hUt£>l. TERNEUZEN, AXEL. BRESKENS. (Slot der algemene beschouwingen op de Gemeentebegroting 1955.) De heer Gerrits. ©p de algemene beschouwingen zal door mij niet dieper worden in gegaan dan nodig is, aangezien zo wel de raad als de ingezetenen toch wel weten wat er door de ge meente in het afgelopen jaar werd gepresteerd en wat er nog gebeu ren moet. Toch wil ik twee belang rijke, nog uit te voeren, werken onder de loupe nemen. Ie. De bouw van de openbare lagere school; 2e. De verbetering aan de rijks weg AxelSluiskil. Wat punt I betreft doet het my genoegen te mogen vernemen dat in de loop van 1955 de urgentie verklaring zal worden afgegeven en dat de bouw ervan in de eerste wijziging voor de dienst 1955 is ge raamd. Over de verbetering van de rgks- weg AxelSluiskil stemt het mij tot tevredenheid dat hiermee reeds een begin is gemaakt. Ik spreek echter de hoop uit dat door de rijkswaterstaat het begonnen werk krachtig ter hand zal worden ge nomen en dat het college van B. W de vorderingen goed in het oog zai houden, opdat bij minder gun stige vorderingen door haar zonder schromen aan de bel zal worden getrokken. Verder zou ik het verheugende feit, dat het college er in geslaagd is voor het dienstjaar 1955 aan de raad een sluitende begroting voor te leggen, niet zonder meer voor bij willen laten gaan. Deze presta tie, geleverd in een tijd, dat wq ons In een zeer moeilijke financiële positie bevinden, toont ons de ac curaatheid, waarmede het college de onder haar berustende gelden beheert De nauwkeurigheid waar mede zij haar taak vervult blijkt ook steeds uit de adviezen die zij de raad verstrekt bij het nemen van besluiten in het belang van de burgerij. Het komt maar heel zel den voor dat de raad zich met heeft kunnen verenigen met de verstrekte adviezen. Bij al haar goede eigenschappen heeft het college echter ook haar fouten. De uitvoering van haar toezeggingen aan de raad op de bij de rondvraag door de raadsleden naar voren gebrachte voorstellen, Iaat wel wat te wensen over. Ik hoop, dat dat in de toekomst met meer zal gebeuren. Mocht echter achteraf blijken, dat hetgeen u toégezegd hebt te zullen doen, niet uit te voeren is, wilt u het dan ook de raad mededelen. Wat betreft de verbetering aan straten en aanleg van een speel tuin voor de jeugd ben ik met de eerste spreker eens. De heer Kesbeke. Het is zeer zeker op zijn plaats, meneer de voorzitter, wanneer ik begin met mijn grote voldoening uit te spreken over het feit, dat de begroting 1955 die in ontwerp voor ons ligt, sluitend gemaakt is kun nen worden. Een woord van dank aan de betrokken personen die hieraan hebben gewerkt en aan de instanties die hun medewerking gaven. Dat een uitbundig hoera geroep evenwel nog niet aangehe ven moet worden, kunnen we allen weten Trouwens, in de memorie van toelichting wordt een lijst van werken genoemd (en vele niet ge noemd) die niet konden worden uitgevoerd en verschoven moesten worden naar een gunstiger tijdstip. Hoezeer we overtuigd zon van de noodzakelijkheid van al deze wer ken, moeten we toch steeds met de realiteit rekening houden. Het op volgen van het oude volksgezegde ..We kunnen niet verder springen dan onze stok lang is", is nog steeds een daad van wijs beleid. Samenhangende met deze kor te stok, meneer de voorzitter, is het gevolgde subsidiebeleid. Het valt ons op, en het verheugt ons zeer, dat het college, wat de subsi die-verlening aan de instellingen, die zich bewegen op het gebied van de geestelijke en lichamelijke ge zondheid. het inzicht huldigt dat deze subsidies opgevoerd moeten worden zo hoog dit nodig en moge lijk is. Het spreekt vanzelf dat in deze materie gehandeld moet wor- den volgens de stelregel: „Wat net zwaarst is moet het zwaarst we gen". En dan is het logisch dat in stellingen als ziekenhuizen. Kruis verenigingen, kraamcentra, maat schappelijk werk e.d. in deze verre weg het belangrijkst z(jn en als zo danig gewaardeerd moeten wor den. Het spijt ons alleen dat de bu reaux voor beroepskeuze geen ge nade in de ogen van het college hebben kunnen vinden. En aange zien de raad. blijkens de reacties bil het afdelingsonderzoek, het standüunt van B. W. in grote meerderheid deelt, kunnen we hierin niets anders doen dan hopen on de toekomst! Wat de gemeente lijke belastingheffing betreft, ook dit is een zeer lastige materie, waar het moeilijk is het juiste mid den te vinden tussen hoog en laag, billijk en onbillijk, rechtvaardig en onrechtvaardig. Zo zijn er enkele belastingen waar nogal verschil van mening over bestaat maar waarin de raad in meerderheid toch 't beleid van het college steunt (met name de straatbelasting en de rioolbelasting). Toch zou ik het college willen manen, meneer de voorzitter, niet te trachten de belastingheffing te hoog op te voe ren (de voorgestelde en aangeno men wijziging van de noolbelastmg in de vorige vergadering getuigt van de gbede wil in dezen van het college). Vooral nu het rijk, zij het dan schoorvoetend, de weg van be lastingverlaging opgaat. Het Wkt me verkeerd dat de gemeenten dezen een andere weg zouden vol gen dan het rijk, alhoewel omstan digheden buiten onze wil ons hier toe soms kunnen dwingen. De vermakelijkheidsbelasting, meneer de voorzitter, is eveneens een veel omstreden heffing, waar over de meningen nogal uiteenlo pen, en waar bij sommige groepe ringen in de raad ook het P"n"P® een woordje meespreekt. Ik ben voor een verlaging van de het- fingspercentages over de gehele li nie meneer de voorzitter. Ik ga hier nu niet verder op in, omdat het college een herziening van deze belasting in studie zal nemen. Wel verwacht ik, dat hiermede niet tot in het oneindige getraineerd zal worden. Anders zal ik me genood zaakt zien zelf met een concreet voorstel in de raad te komen. Wat de woningbouw betreft zit ten we momenteel min of meer in een dood slop. Geen enkel verwijt treft in dezen het college. We kun nen slechts afwachten en hopen dat er spoedig verbetering komt. Eén ding wil ik gaarne in dezen nog naar voren brengen, meneer de voorzitter, en dat is de sinds lang gekoesterde wens naar grote re woningen, geschikt voor het grote gezin. We weten hoe moei lijk dit te vervullen zal zijn, gezien de weinige medewerking in dezen van het rijk, maar we vragen met klem, mocht de mogelijkheid zich voordoen, grijp deze kans dan met beide handen aan! Dit zijn, meneer de voorzitter, enkele van de voornaamste punten die ik onder uw aandacht wilde brengen. Alhoewel er nog verschil lende andere zijn die me zeer in teresseren, o.a. onderwijs onze dank voor de verhoogde subsidie aan het kleuteronderwijs ver nieuwing van bestratingen en ver lichting het opruimen van de beide krotten en het brandspuit huis op de Markt belangstelling in en stimulering van sport en ont spanning in de breedste zin zorg voor de ouden van dagen in de vorm van het scheppen van gele genheid tot ontspanning (wat in de afgelopen zittingsperiode reeds van andere zijde werd bepleit) en indien nodig in de vorm van toesla gen, wat, voorzover mjj bekend, op soepele wjjze door het B. A. ge schiedt. Nog een enkel woord over de po sitie van de middenstand in onze gemeente, meneer de voorzitter. Het is een algemeen bekend en er kend feit dat deze groep met inzet van alle krachten en beschikbare middelen medegewerkt heeft op haar terrein dan om van Axel te maken wat het de laatsfè' jaren is gewordeneen plaats 'V&n beteke nis! Ik zou u willen vragen, me neer de voorzitter, geef deze nijve re groep de kans om haar vleugels zo wijd mogelijk uit te slaan. Het initiatief moet vanzelfsprekend van de middenstand komen, maar dat de overheid dit initiatief steunt en stimuleert door haar medewer king te geven en faciliteiten te verlenen indien deze worden ge vraagd, altijd indien deze redelijk en uitvoerbaar zijn. Op het politieke vlak ga ik me niet wagen, meneer de voorzitter; ik zie er het nut niet van in. Wel behoud ik me het recht voor zo no dig in tweede instantie hieraan mijn aandacht te besteden. een mooi nummer, al was het al leen maar om de tegenstelling Og- gelanti-rev.! Zij proberen steeds elkaar te overtreffen, het principe huldigend, want zakelijk komt het daarop neer van reclame-maken voor zichzelf, waarbij de heer Og- gel klaarblijkelijk geïnspireerd vordt door het motto „Oggels kof fie is beter dan Douwe Egberts!" Ook deze avond moest de heer Og- gel de „socialisten" weer eens een zeeg uit de pan geven met de ge leide economie, waarover hij nog wel Amerikaanse socialisten in zijn betoog betrok. Nu heeft spr., hoe wel op vele congressen geweest zijnde, nooit een Amerikaanse so cialist ontmoet en zelfs geen ande re voorstanders b.v. van de „New Deal" als een Roosevelt ontmoet. Dat was ook als het nodig bleek een voorstander van geleide écono me. Was één van ons er ooit tegen 1at Churchill dat middel te baat nam om de oorlog te winnen? En waarom zou men het niet toepas- jen om de vrede er mede te win- ren? Maar zulke dingen kunnen wij in de gemeenteraad van Axel gerust achterwege laten en dat al les liever laten rusten, al hadden wij de vorige week ook allen nog zoveel respect voor de prachtige manier waarop de voorzitter Churchill herdacht. Over het alge meen zijn de algemene beschou wingen vriendelijk verlopen, zo be sloot hij. De heer Pijpelink wil deze keer afwijken van de gewoonte niet aan de algemene beschouwingen deel te nemen, zij het dan als laatste, hetgeen het voordeel heeft dat reeds veel gezegd is door anderen over punten die men zou willen aanroeren. Spr. uit zijn waardering over de sluitende begroting. De an ti-rev. onderschrijven zeer veel van hetgeen de andere fracties willen t.o.v. onze groeiende gemeente. Spr. zal de heren Gerrits en Van Bendegem met zijn fractie niet te genwerken als zij streven naar het verkrijgen van een nieuwe open bare school, maar deze is ook voor Spui nodig en zeker ook een uit breidingsplan. Hij wil daarvoor tenvolle zijn activiteit ontplooien, Als ieder jaar vond ook giste- Als u geregeld laxeermiddelen slikt, ls r nu een manier om er van af te komen. van de 100 personen lukte hetu kunt er nu een manier om er van af te komen. ren wec>ierom onder de göbruike- zoals dit ook het geval is voor de volkshuisvesting voor de gehele gemeente. Voor Schapenbout apart wenst hij niet speciaal te pleiten, doch Spui met zijn kerk en school en verbindingen acht hij 'n buurt schap waar wat van te maken is. Een ander verschilpunt is de ver tegenwoordiging in het B. A. Het spijt hem nog altijd dat de admini strateur geen gewoon lid is en spr. acht nog steeds deze instelling noodzakelijk om der wille van het principe. De Kerken moeten en hebben de plicht voor hun behoef- tigen te zorgen, het B. A. moet dit voor de onkerkelijken doen. Wat het Centr. Bouw en Woningtoe zicht betreft meent hij dat wij dit als aantasting van de gemeentelij ke autonomie, die hierbij in het ge ding komt, voor de toekomst tot in hoogste instantie zullen moeten uitvechten of men ons kan dwin gen hiervan deel te blij\ en uitma ken. Het anti-rev.-beginsel, hoe oud het zij, blijft waakzaam voor de grote en kleine bezwaren, die ons staatsbestel bedreigen en zo roept het ook op t.o.v. de Zondagsrust deze te bevorderen en drukt spr. het college op het hart de gemeen te zo goed mogelijk te besturen. (Slot volgt.) De heer C. van Bendegem deelt mede, dat het zijn fractie verheugt, dat deze begroting meer armslag biedt dan vorige jaren zo dat wij voorzichtig kunnen wagen het peil op te voeren en te stimu leren waar dit mogelijk is. Alleen t.o.v. het uitbreidingsplan wordt het gemeentebestuur in haar be moeiingen afgeremd door de toe wijzing van meer woningvolume aan de industrie waardoor meer en meer de tendenz waarneembaar is tot het bouwen onder de rook der fabrieken, wat hij sociologisch een fout noemt. Wij zien het daardoor weer de verkeerde kant opgaan en evenals vroeger de landarbeiders woningen bij de hofstede werden gebouwd waar men werkzaam was, wordt het nu weer een eentonige sfeer voor de mensen die in de in dustrie moeten werken en leven. Deze arbeiders woonden b.v. tus sen ambtenaren of onderwijzers hetgeen z.i. een gunstige invloed op hen had. Spr wijst nog op de noodzake lijkheid tot verdere opruiming van krotwoningen en bekijkt de oprui ming van oude woningen en win kels enigszins anders dan de heer Óggel Hij wil vooral beklemtonen dat Axel een verzorgingscentrum is En aan het centrum van de plaats zelf wil hij vooral de nodige aandacht zien geschonken. Het centrum toch is de plaats waar net hart klopt en in het belang van het verzorgingscentrum dat Axel is be pleit hij vooral een betere verlich ting. In dit opzicht brengt hjj in herinnering de prachtige verlich ting van de Weststraat btj de fees telijkheden in deze zomer. Een „bravo" voor deze straat is op zijn plaats. Gaarne zou hij nu eens po sitief willen weten hoe het uitbrei- dingsplan zich nu zal ontwikkelen. Wij zijn in dit opzicht eerst in con tact geweest met een ingenieurs bureau en kwamen tot geen resul taat. Nu blijkt dat G. S., die ons werk overnamen met ditzelfde bu reau werken blijven wij nog steeds op hetzelfde niveau. T.o.v de wekelijkse markt ver heugt het hem van de heer De Feijter te horen dat deze ook iets wil doen om meer ruimte te kr\j- S Over het recreatie-oord spreekt hij met grote waardering. Dit voor ziet in een ware behoefte doch z.i. is di( voor sterke uitbreiding vat baar. Wij zullen in dit opzicht nog veel moeten doen en bij hem leven nog tal van wensen die te vervul len zijn, n.l. de aanleg van nieuwe sportterreinen en indien mogelijk ook een openlucht-theater. T. o. v. het culturele gebeuren staat hij aan de zijde van de heer Kesbeke. Ook een herziening der plaatselijke belasting op publieke vermakelijkheden. Hij wijst op de geringe opbrengst van bals. De stichting van een cultureel fonds. Hoe vaak hoort men niet het ge zegde: „Axel is zo doods en er ge beurt nooit iets!" In dit verband denkt hij aan de opvoering van de MattheÜ9 Passion. Zulke evene menten gaan Axel steeds voorbij, hoewel hij beseft dat dit ook aan de bevolking ligt. Wat de bouw van een nieuwe openbare school betreft staat hij achter de heer Gerrits, terwijl hi) altijd nog een punt op zijn ver langlijstje heeft in de vorm van de omzetting van het B. A. in maat schappelijk hulpbetoon. Hij meent dat het die kant uit moet en wil nog volstaan met enkele opmer kingen aan het adres van de heer Oggel. Het optreden van deze als vertegenwoordiger der G. P. V. is DRIE JAAR GEVANGENIS STRAF GEËIST WEGENS VERDUISTERING. De 34-jarige bankbediende M. P B. uit Goes, die door de recht bank te Middelburg wegens ver duistering van 50.000 ten nadele van de Amsterdamse Bank tot 3 jaar gevangenisstraf was veroor deeld, heeft gistermiddag in ho ger beroep terecht gestaan voor het gerechtshof te 's-Gravenha- ge. Evenals ter zitting in eerste aanleg wees B. thans tijdens de langdurige zitting van het Hof alle schuld met klem af. Hem was ten laste gelegd, dat hij uit een enveloppe, die verzon den werd van het bijkantoor van de Amsterdamse Bank te Goes naar het hoofdkantoor te Am sterdam op 3 April j.l. 50.000 had gestolen. Tezamen met de 32-jarige kas sier W. R. had hij op 3 April j.l. een enveloppe gereed gemaakt ter verzending van dit bedrag. B. bracht de enveloppe naar het postkantoor, maar toen deze in Amsterdam aankwam, bleken er slechts waardeloos papier en car- tonknipsels in te zitten. De kassier, die een van de vier getuigen was, die gistermiddag ter zitting werden gehoord, zei, dat hij, toen de enveloppe werd gereed gemaakt, even zijn aan dacht niet bij dit werk had gehad, omdat hij een meisje moest hel pen voor het wisselen van geld. Hij zei wel, vaag de indruk te hebben gekregen dat er iets niet in orde was. Daarvóór meende hij, dat B. enigszins nerveus was geweest. B. speculeerde een beet je met effecten en leende van ve len geld en beging kleine verduis teringen ten nadele van de bank zoals het wegnemen van schrijf machinelinten, een briefweger en een numerateur. Behalve een rijksrechercheur en de jongste bediende van het bijkantoor werd gistermiddag gehoord drs Witte, scheikundige bij het gerechtelijk laboratorium van het ministerie van Justitie te 's-Gravenhage. De ze zei, dat hij onder de lakzegels van de enveloppe lijm had gevon den. Overigens was deze lijm niet dezelfde als die men had aangetroffen bij B. thuis. De pro cureur-generaal kwam in zijn re quisitoir tot de conclusie, dat B. ondanks zijn ontkenning de da der moest zijn geweest. De moge. lijkheid dat iemand B. heeft ge holpen acht hij overigens niet uitgesloten. Hij requireerde be vestiging van het vonnis van de rechtbank. t De verdediger mr M. A. Ter- woerdt uit Middelburg bepleitte vrijspraak, omdat hij meende dat het misdrijf een te intellectuele inslag had dan dat B. dit had kun nen uitvoeren. Mogelijk was hier een combinatie aan het werk ge weest. De tijd die B., zo zeide pleiter voorts, zou hebben gehad om de enveloppe te verwisselen, was te kort. Het Hof zal over 14 dagen ar rest wijzen. het ook. En wel zo: Hjke belangstelling de jaarlijkse Drink in de loop van elke dag enkele veemarkt plaats, waarop OOk glazen water en bepaal een vast uur voor vnnrai ,io „<y. vqri™,Q „!n naar uw stoelgang. Neem de le week elke vooral - aiu. UKOns en paar avond twee Carter s Leverpilletjes. 2e den uitstekend VOOr de dag kwa- Week - elke avond één. 3e Week - om men met een keur van inzendin- de andere avond één. Daarna niets meer, ..„n, want Carter's Leverpilletjes stellen uw Als telkenjaie was de aan- tngewanden in staat weer op eigen kracht voer groot en 'het ganse markt- ^Wanneer zorgen^^rmoeidlmfd1 of te Pjff f^eel gevuld met het veel eten het tempo van uw ingewanden beste Vee dat op onze stallen te tijdelijk vertragen, neem dan tijdelijk vinden is. Ook de handel was te Carter's Leverpilletjes om u weer op gang A vpi i PVen r1 i (J on veel mn wer/i te helpen. Zo raakt u uw verstopping Axf* lévendig en veel vee wera kwijt en vervalt u niet in de laxeer- rn-Gt net OOg Op de naderende middelen-gewoonte. Haai direct Carter's feestdagen dan ook verhandeld. LeverpiUetjes, f 1.20 per flacon. Te 11.15 uur opende voorzitter der jaarmarkteommissie, de heer W. Koster Jz., de jaarmarkt met allen hartelijk welkom te heten. Nadat spreker gewezen had op de meerdere ruimte op de Markt tengevolge van het verdwijnen van de oude muziektent, verwel komde hij in het bijzonder burge meester Van Oeveren, wiens aan wezigheid op hoge prijs werd ge steld. Het verheugde spr. dat zoveel vee van uitmuntende kwaliteit was aangevoerd, temeer daar het weideseizoen door de vele regens dit najaar slecht was, waardoor veel fourageverspilling plaats vond, terwijl naast de opgenomen bietenkoppen door het vee veel grond werd verorberd, hetgeen hun spijsvertering niet ten goe de kwam. Via deze markt zal het vee op zijn weg naar de consument de goede naam van het land van Axel bevestigen. De handel in vet vee was de laatste tijd slepende, doch deze week bleek op de Rotterdamse veemarkt dat er enige opleving te bespeuren valt en het laat zich aanzien dat deze zich zal voort zetten, hetgeen een stimulans zal zijn voor de handel op deze markt. Spr. bracht hierna dank aan allen, die op enige wijze de be langen van deze jaarmarkt heb ben bevorderd. De commissie is het gemeentebestuur erkentelijk voor de beschikbaarstelling van het marktterrein met. de nodige outillage. Dank werd gebracht aan de steun van de rijkspolitie en de dienst van gemeentewerken en speciaal aan de dierenarts, de heer De Putter, voor zijn veteri naire arbeid. Met de wens dat er vele goede zaken zullen worden gedaan, zo dat deze dag zich waardig zal voegen in de keten der alhier ge houden jaarmarkten, verklaarde de heer Koster deze na j aars vee markt voor geopend. Onmiddellijk hierna vingen on der grote belangstelling de keu ringen aan, waarbij de luidspre- kersdienst Van Cadsand de sfeer op de markt verhoogde. Hieron der volgen de bekroningen: In de haven van Brest is Don derdagmorgen een staking van twee duizend havenarbeiders uit gebroken. Op zeventien schepen en E. Picavet, vnd. ligt het werk Stil. Runderen middengroep tanden: le pr. J. den Hamer, Koe wacht; 2e pr. Arn. de Feijter, Axel; 3e pr. Jac. de Putter, Axel. Kleine 1-jarige runderen: le en 2e pr. J. den Hamer, vnd; 3e pr. Arn. de Feijter, vnd. Grote graskalveren: le pr. A. Scheele, Axel; 2a en 2b pr. H. en E. Picavet, vnd; 3a pr. A. Scheele, vnd; 3b pr. C. van der Veeken, Stoppeldijk. Kleine graskalverenle pr. H. en E. Picavet, vnd.; 2a pr. A. Scheele, vnd.; 2b pr. H. en E. Picavet, vnd. 3a en 3b pr. C. v. d. Veeken, vnd. Vaarskalveren: le pr. H. en E. Picavet, vnd. Stierkalverenle pr. R. Blan ke rt, Axel. Stieren zonder tanden: le en 2e pr. H. en E. Picavet, vnd. Schoonste groep fokvee: H. en E. Picavet, vnd. Kampioen fokvee: H. en E. Pi cavet, vnd. .Jongvee bestemd voor mesterij (dikbillen): le pr. Gebr. Van Duij- se, Kapellebrug; 2a en 2b pr. H. en E. Picavet, vnd; 3a pr. J. Scheele, Vogelwaarde; 3b pr. J. W. Scheele en Zn, Vogelwaarde. AFDELING VETVEE. Vette runderen met 6 tanden: le pr. J. W. Scheele Zn en J. Ver straten, Axel; 2e pr. A. Verbiest, Zuiddorpe; 3e pr. J. W. Scheele Zn en J. Verstraten, vnd. Vette runderen (4 tanden en meer)la pr. Gebrs. Verstraten, Axel; lb pr. J. de Kraker, Zaam- slag; 2a pr. Gebrs. Verstraten, vnd; 2b pr. H. en E. Picavet, vnd. Vette runderen met 2 tanden: le pr. H. en E. Picavet, vnd; 2e pr. G. Verbiest, vnd; 3e pr, A. Haak, Zaamslag. Vette runderen zonder tanden: le pr. H. en E. Picavet, vnd; 2e pr. Gebrs. Verstraten, vnd. Ossen met 6 tanden: le pr. A. Murre, Sluiskil en A. Koene, Koe wacht. Ossen met 4 tanden: le pr. Gebr. Verstraten, vnd; 2e pr. F. Diele- man, Terneuzen. Ossen met 2 tanden: le pr. Jaap Verstraten Hz., Axel; 2e pr. B. Plasschaert, Graauw. Ossen zonder tanden: le pr. M. Robijn, Axel; 2e pr. Gebrs. Ver straten, vnd. Dikbillen met 4 tanden: le pr. J. W. Scheele Zn en J. Verstra ten, vnd; 2e en 3e pr. R. Blankert, Axel. Vette koeien: le pr. G. S. Blan kert, Axel; 2e pr. J. de Kraker, vnd; 3e pr. F. Dieleman, vnd. Vette schotten: le pr. Gebr. Ver straten, vnd; 2e pr. Jaap Verstra ten Hz., vnd; 3e pr. C. Pollet 3n, Sas van Gent. Kampioen vetvee: Gebr. Verstra ten, vnd. Kampioen dikbillen: R. Blankert, vnd. Schoonste groep vetvee van één eigenaar: Gebr. Verstraten, vnd. Vermeldenswaard: zwaarste en vetste koe: F. Dieleman, v^id. AFDELING VARKENS. Schoonste vet varken: le pr. A. Audenaerdt, Axel; 2e pr. A. M. hi ghels, Koewacht. Schoonste vleesvarkenle en 2e pr. A. Audenaerdt, vnd. Zwaarste varken: le pr. P. Gel derland, Axel; 2e pr. Gebr. Verstra ten, vnd. Schoonste fokbeer: le en 2e pr. Gebr. De Meij, Zuiddorpe. Schoonste loopvarken: le pr. Ni co de Regt, Axel. Schoonste toom biggen: le pr. J. Gelderland, Stoppeldijk; 2e pr. P. Gelderland, vnd. Grootste aantal varkens: le pr. A. Audenaerdt, vnd.; 2e pr. Gebr. Verstraten, vnd. Grootste aantal biggen: le pr. P. Gelderland, vnd. Schoonste schaap: le pr, A. de Feijter Czn, Axel. Schoonste bacon varkenle pr. Gebr. Verstraten, vnd. Beste slachtzeug: le pr. dezelfde. AFDELING PAARDEN. Merrieveulens ben. 1 jaar: le pr. Gebr. Van Duijse, vnd. Ruinen ouder dan 254 j. koudbl. le pr. Aarn. de Feijter, vnd. Ruinen ouder dan 3 j. warmbl. le en 2e pr. Joz. Vereecken, Axel. Merries ouder dan 3 j. warmbl.: le pr. M. Robijn, Axel. Shetlandse ponny's: le en 2e pr. M. E. van Esbroeck, Sluiskil. Voor de uitslag der verloting zie men advertentie in ons volgend nr. AFDELING FOKVEE. Koeien meer dan 2 maal gekalfd: le pr. J. de Kraker, Axel; 2e pr. J. Scheele, Axel. Kalf vaarzen met 6 tanden: le pr. H. en E. Picavet, Westdorpe. Kalfvaarzen met 4 tanden: le en 2e pr. H. en E. Picavet, vnd; 3e pr. G. Verbiest, Zuiddorpe. Kalfvaarzen met 2 tanden: le en 2e pr. H. en E. Picavet, vnd. Grote runderen zonder tanden: le pr. H. en E. Picavet, vnd; 2e pr. B. Plasschaert, Graauw; 3e pr. H. SCHEEPVAARTBEWEGING KANAAL TERNEUZEN—GENT gedurende de maand November. ZEEVAART. Aantal B.R.T. Geschut opvaart 173 216.316 Geschut afvaart 166 203.584 Gelost of geladen te: Aantal B.R.T. Terneuzen Sluiskil Sas van Gent 12 9 2 zonder BINNENVAART. Opvaart: Aantal Stoom- en Motorschepen 1423 Sleep- en Zeilschepen 259 Afvaart: Aantal Stoom- en Motorschepen 1425 Sleep- en Zeilschepen 304 9.643 12.705 3.035 Ton 358.298 231.486 Ton 372.537 246.797 wmm door ARVI KIVIMAA. 115) (Nadrulk veilboden.) Haar moederlijke intuïtie leest, dat hij iets doorleden heeft, iets, waar men anderen niet in toetrekt. Want zo weet zij elk mens moet zijn eigen leed alleen (verwerken en wordt er door gevormd. Veel sprekein ze niet, die eer ste dag en evenmin de daarop, volgende. Dat behoeft ook niet, zij (verstaan elkander zonder veel woorden. Hij merkt, dat moeder zich geen zorgen meer orver hem maakt, en dit doet hem goed. Zij hebben het over Telkkavaara. Als hij te kennen geeft, dat het landgoed onder geen voorwaarde aan anderen komen mag, knikt moeder ern stig, doch innerlijk verheugd en dankbaar. Indien hij voor zijn studie eventueel geld moet opnemen, dan kan hij later, als hij eentmaal verdient, voor ver effening zorgen. Wel stelt hij moeder voor, een meesterknecht voor het bedrijf te nemen, dan krijgt zij het ook eens wat ge makkelijker. Zij hoort het aan kucht eenis, maar denkt er het hare vam: zij voelt zich nog wel in staat om alles zelf te behe ren. In' zijn eigen vertrouwde ka mer ligt ihij te bed, die eerste nacht na lange afwezigheid. Hij tracht niet eens de slaap te vatten. De nacht is zo klaar, de stilte der stralende oneindig heid zo immens, dat het hem aan het hart pakt. En onder het waken door, rijpt in hem een plan, dat hem niet meer loslaat. Met moeder heeft hij er nqg met geen woord over gesproken. Wat hij eenmaal wil bereiken, dat is op Telkkavaara een te huis, een .stichting organiseren voor arme stadskinderen. Het paviljoen leent zich daar uitste kend toe. Het is nog niet nodig, erover te beginnen, 't Heeft de tijd nog. Deze eerste nacht na zijn thiuiskeer kan hij niet ge noeg krijgen van het Luisteren naar de stilte. En zijn oog twtordt niet verzadigd van zien, naar de slapende bossen, naar de door straalde heimelijke diepten, naar de zachte glimlach der verten. Deze nacht is de wijding van zijn thuiskomst. De eerste Zondag gaan zij bijtijds ter kerk. Hij voert de teugels, moeder zit naast hem, een donkere zijden doek over het hoofd. Kleintjes zit ze daar in de sjees bij haar grote zoon, zwijgzaam en toch blij en dank. baar. Niet zonder heimelijke trots ziet ze heim van terzijde aan, want door het dorp rijdend bejmerkt ze, dat de mensen hen dloor de ramen na-ogen. Eerst bezoeken ze het kerk hof. Moeder heeft bloemen meegenomen ivoor Nestori en grootvader. Het is nog vroeg het idluiurt niog wel even, eer de kerk begint. Langs de graven wandelen enkele mensen onder de beschaduwde bomen. Hoe stil is het hier. Naast de rustplaats van Nes tori en grootvader is imen bezig aan een nieuwe groeve. Onderin staat een mian dennetakken te schikken. Als hij voetstappen hoort, komt hij overeind en kijkt omhooig. Om beter te kun nen zien, duwt hij het over de ogen gevallen haar naar achte ren. Het is Jalmari. Hij herkent Liisa en die heer naast haar, dat moet wel haar zoon zijn. Zij komt dich terbij en reikt Jalmari over de veri; gedolven aarde de hand. De oude tman spreekt met weke, zachte stem, voortdurend kijkt hij haar aan en herinnert zich scherp, wat er drie en twintig jaar geleden gebeurd is, in die najaarstorm. In de hard bevroren grond hakte hij voor Nestori een graf. Nog nooit was de arbeid hem zo zwaar geval len als boen, diep gebukt ging hij immers zelf onder zijn droefheid over Nestori en Lnsa en hun kind. Nimmer was de aarde zo stug geweest, zijn spa Ide kon er niet doorkomen. Nu slaapt Nestori hier, en zijn zoon is een flinke jonge man, een heer geworden. Het ont roert Jalmari, als hij weer aan Liisa dekt, aan haar bruiloft waar hij de speelman was. Wie zou toen dit voorzien hebben? Zijn harmonica is sinds lang opgeborgen. Jaar op jaar heeft hij graven gedolven, voor het halve dorp maakte hij graven. Zelf draalt hij hier nog rond, de ene zomer gaat, de andere komt. Wanneer zullen zijn kin deren hèm uitdragen en hier begraven? 'Er nadert gerij van andere kerkgangers. Daar zijn Liisa's ouders en haar broer Taawi ook bij. Vader Jere is nog ongeveer dezelfde, slechts zijn knevel is wat vergrijsd. Maar moeder Serafiina is een oude vrouw geworden, beweging maakt haar 'kortademig. Ze is echter nog de bazin thuis, Jere heeft niets in te brengen, en hij berust daarin. Taavi zie je altijd bij zijn ouders, waar ze ook heengaan, net als en hazen jong, dat te lang in het nest gebleven is. VI (Wordt vervolgd.) Gelost of geladen te: Aantal Ton Terneuzen 189 44.920 Sluiskil 191 97.682 Sas van Gent 407 125.173 Verkoping woningen. Ten verzoeke van de familie F. Stouthamer werd gisteren op de bovenzaal van café „Du Com merce" door notaris Hoving ver kocht het huis, erf, tuin en garage, staande aan de Axelse- straat 5. Koper werd de heer A. G. van de Wege alhier voor 19.000,—. Daarna werd geveild het onbe woonbaar verklaard huis, met erfpachtsrecht van de grond, staande aan de Dijkstraat 20. Kopers werden de heren F. Fran cois en J. Dekker alhier voor 1900,—. Een onderscheiduig; Onze stadgenote mevr. J. van Vugt-Schellekens mocht van het ministerie van Economische Za ken een schriftelijke gelukwens ontvangen, welke vergezeld ging van een boekwerk, in verband met het hoge puntental waarme de zij bij het deze zomer gehou den examen het middenstandsdi ploma algemene handelsken nu toehaalde. Wielersupp.club „Volharding." In de gehouden jaarvergadering der Wielersupportersciub bleek uit het financieel verslag over 1954, dat dit jaar sloot met een ruim batig saldo. De heer K. v. d. Berge bracht het jaarverslag uit, waarin alle sportgebeurtenissen de revue pas seerden en de bevolking dank werd gebracht voor de verleende steun. De aftredende bestuurs leden K. J. v. d. Berge, F. Groot- haert, W. M. Verhelst en C. Ver poorte werden herkozen en in de plaats van de heer P. Dobbelaar gekozen de heer Jac. Dieleman. Bij de rondvraag werden de koersplannen voor 1955 bes pro ken. Daar men in 1955 over twee renners, n.1. Rinus Verhelst en Marius Romeijnsen, zal beschik ken, was men t.o.v. de te ontwik kelen activiteit in 1955 optimis tisch gestemd. Dijkraadsleden dienen ontslag in. De dijkraadsleden van de water kering van het calamiteuze wa tersehap Oud en Jong Breskens. die zoals bekend, niet accoord gingen, met de benoeming van 'n voorzitter buiten de aanbeveling om, hebben thans hun ontslag in gediend. Zes van de afgetreden dijkraads leden maken deel uit van de ver gadering van ingelanden van het waterschap Oud en Jong Bres kens, het zg. foinnentoeheer, welke vergadering zes nieuwe afge vaardigden moet benoemen. Men vreest, dat zodra een vergadering wordt uitgeschreven met dit punt op de agenda, de ingelan den ook hier zullen wegto(ö)ven

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2