L Beneluxcomité II «liegtflU de was door land Bijeenkomst van het van ministers Nederlands kolenschip voor de Franse kust vergaan Vera Lynn in ons Slecht weer boven Groot Brittannië en Frankrijk m m I i Auto slipte op rijksweg nr 2 Sowjet-nota aan de Westelijke mogendheden ZON- ei HAANSTANDEN Communistisch en Nationalistisch China WEERSVERWACHTING HOOGWATER Onvoldaan over de resuliaien Verkorting militaire dienstplicht in Denemarken Melk voor Franse soldaten Veroorzaken lokapparaten dalingen van Amerikaanse vliegtuigen boven China? De toestand van de Paus Meer steun voor Eisenhower Nieuwe veroordelingen wegens spionnage in Oost-Duitsland spoelen Bestuurder zwaar gewond De kwestie Nieuw-Guinea spoedig in de Verenigde Naties STEEDS GROTERE LEVENS KANSEN VOOR ONZE ZUIGELINGEN Grote postale diefstal in de hoofdstad opgelost ^Miikerlng MJ Abonnement: TemsiiMi, Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Temeuzen Redactieadres: Telefoon 2073 en 2510 NA 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; por maand f 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. VRIJE EUW VRIJDAG 10 DECEMBER 1954. 10e Jaargang No. 3326. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum pet advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels I iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Na afloop van de heden te Brus sel gehouden bijeenkomst van het Beneluxcomité van ministers is bet volgende communiqué uit gegeven VOOR DE VLUCHTELINGEN. De opbrengst van de actie voor de Vluchtelingen is gisteren ge stegen tot 2.113.000 gulden. Sinds eergisteren is 26.000 ontvan gen. Het Deense ministerie van Defensie heeft Woensdagavond een verordening uitgegeven, waarbij, de verkorting van de duw der militaire dienstplicht viatt iachttien tot zestien maan den, 'waartoe het parlement enige weken geleden heeft toe sloten, van kracht wordt. Het Deense besluit is genomen ondanks protesten van de zijde van het hoofdkwartier der Noordatlantische-fverd'raigsorga- nisatie. De Franse regering heeft een decreet uitgegeven, volgens het_ weLk de Franse soldaten van 1 Januari af iedere ochtend een aohtste liter imelk zullen ont vangen. In het decreet Wordt geen melding gemaakt van de hlaJive liter twijn, die zij thans per dag krijgen. Het melkrantsoen .voor het leger zal jaarlijks ongeveer vier mflllioen gru'rten kosten. De correspondent te Seoel van het Amerikaanse tijdschrift ,,Nbwsweek" meldt dat .^Ameri kaanse jofficiereu er van over tuigd izijn dat de Russen in cctaiimunistisch-China electroni- sche en radaraipparaten hét (ben opgesteld, wier storende wer king zodanig is, dat bestuurders vtan Amerikaanse vliegtuigen lossen probleem blijft, er ;door in de war geraken en btavten Chinees gebied komen". (Dit zou o.a. geleid hebben tot het landen van Amerikaanse toestellen op het Chinese vaste land. Het comité van ministers heeft geconstateerd, dat de economi sche situatie der Beneluxlanden zioh in gunstige richting ontwik kelt evenals die van de andere Westeuropese landen, dat d.e in Nederland plaats gehad hebben de stijging der lonen en prijzen de toenadering tussen de partner- landen vergemakkelijkt en dat de onderlinge uitvoer der Benelux landen zijn traditionele betekenis heeft herkregen. Na een uiteenzetting van ba ron Snoy et d'Oppuerst, secreta ris-generaal van het Belgische ministerie van Economische Za ken met 'betrekking tot de proble men welke voor de Beneluxlanden rijzen ingevolge de agenda van d.e komende zitting van de raad van ministers van de O.E.E.S- heeft het comité van ministers hierover van gedachten gewis seld. ■Het comité van ministers heeft kennis genomen van het laatste rapport van de delegaties der Be neluxlanden ter conferentie van de algemene overeenkomst aan gaande de douanetarieven en de handel en heeft aan een groep deskundigen opdracht gegeven ten behoeve van genoemde dele gaties instructies op te stellen, welke mogelijk maken de een vormigheid van de standpunten der Beneluxlanden gedurende de werkzaamheden van bedoelde conferentie te handhaven. Het Beneluxcomité van minis ters heeft besloten in Februari 1955 een speciale conferentie te doen houden ter bestudering van de mogelijkheid tot harmonisatie van de landbouwpolitiek der Be neluxlanden. Na afloop van de conferentie der Benelux-ministers onder vraagd, hebben de leden van elke delegatie tegenover Belga ver klaard niet voldaan te zijn. Eén van de Luxemburgse ministers voegde er aan toe: ,,Op de vorige conferentie werd er gesproken over sommige visserijproducten. Nu had men het vooral over snij bloemen". Sommige gedelegeerden beves tigden, dat het op elkaar afstem men van het landbouwbeleid der drie landen het grote nog op te komst kon worden gevonden om een gemeenschappelijke lïberali- satielijst voor de O.E.E.S. op te maken. Een Belgische gedelegeer de voegde er aan toe, dat de Bel gische lijst in feite reeds het door de O.E.E.S. aan de lidstaten ge vraagde overschrijdt. Tenslotte verneemt Belga, dat i de conferentie het probleem van Prof. Raffaële Paolucci, één der specialisten, die bij de behan deling van Paus Pius XII geraad pleegd wordt, heeft Donderdag avond verklaard: „Er is beslist een verbetering te constateren sedert wij de Paus Vrijdag j.l. onderzochten. Er is geen gevaar voor longontsteking, maar hij is nog te zwak, zodat wij geen pre cieze diagnose van zijn ziekte kun nen stellen". ae coiu.ej.vjii.ic mcl „Wij hopen binnen acht of tien de aanbestedingen onbesproken dagen, wanneer de Paus sterker heeft gelaten. Een vertegenwoor- iis, te kunnen vaststellen, of hij diger eer Belgische regering zal lijdt aan een vorm van maagca- zich eerlang naar Nederland en tarrhe of een zweer. Zijn longen Luxemburg begeven om over zijn volkomen gezond en wij zien deze kwestie besprekingen te geen onmiddellijk gevaar voor voeren. 1 longontsteking". Sommige gedelegeerden deel den mede, dat op de conferentie nog geen basis voor overeen- De voorzitter van de Ameri kaanse republikeinse partij, Leo nard Hall, heeft Donderdag ver klaard, dat president Eisenhower „zelfs nog grotere eenheid en steun" van de republikeinse con gresleden zal verkrijgen als ge volg van de aanval van senator McCarthy op hem. Uit Oost-Duitsland zijn Don derdag nieuwe vonnissen in spionnagezaken gemeld. Te Maagdenburg werden de 62 jarige Margret Lumma en Lise- lotte Mains resp. tot 15 en 3 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Te Potsdam werd mevrouw Wegen tot 5 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens „samenwer king met Westberlijnse spion- nage-organisaties". Vier personeelsleden van de bedrijfsleiding van het centrale constructiebureau in het Oost- Duitse ministerie van Opbouw kregen te Halle gevangenisstraf fen van twintig tot acht jaar. Dit viertal was beschulidgd van na latigheid bij inspectiewerkzaam heden. II De zee voor de Franse kust heeft in de nacht van Dinsdag op Woensdag wederom haar tol ge- eist, toen een Nederlands kolen- schip is vergaan, waardoor ten minste vijf personen de dood in de golven hebben gevonden. Het schip de „Ariel" was Zater dag met een lading kolen uit de Engelse haven Cardiff vertrok ken op weg naar Bordeaux. Vóór de Franse kust ter hoogte van Les Sables d'Olonne, een kust- plaatsje ongeveer 200 km ten Noorden van de plaats van be stemming kwam het schip in moeilijkheden, toen tijdens een ruwe zee grote golven over het dek sloegen. Voordat de „Ariel" echter in de golven ten onder ging, kon de bemanning de red dingsloep uitzetten en zich daar in begeven. Op weg naar de kust is de sloep echter omgeslagen. Slechts aan drie personen is het gelukt de vaste wal te bereiken. Deze zijn in het ziekenhuis van Les Sables d'Olonne opgenomen. Aan boord van de „Ariel" be vond zich een bemanning van 8 koppen, doch het wordt niet uit gesloten geacht, dat zich even eens een echtgenote van één der bemanningsleden aan boord be vond. In ieder geval zijn tenmin ste vijf personen verdronken. De „Ariel" meet 389 ton en werd in 1951 bij Van der Werff's Scheepsbouw in Westerbroek ge bouwd. Het schip was eigendom van de N.V. Kustvaart Unie te Groningen, doch verhuurd aan de firma Erhardt en Dekkers te Rot terdam. Kapitein van de „Ariel" was de heer K. Tuil uit Delfzijl. Het Franse persbureau meldt nader, dat de bemanning van de „Ariel" het schip omstreeks het middernachtelijk uur in de nacht van Dinsdag op Woensdag had verlaten. Bij het overstappen in de reddingsloep is de kok van de „Ariel" in zee gevallen en ver dronken. De overige bemannings leden hebben de gehele nacht en de gehele Woensdag geroeid om de kust te bereiken. Niet ver van het strand is Woensdagavond de sloep omgeslagen. De brandweer en de bevolking van Les Sables d'Olonne hebben gezocht naar de vier stoffelijke overschotten. Er was omstreeks 24 uur nog maar één lijk gevonden. De kapitein van de „Ariel" en de eerste en tweede machinist zijn er in geslaagd de vaste wal te bereiken. Het zijn resp. de heren G. K. Tuil uit Delfzijl, H. Rijks en K. Akkerman, beiden uit Groningen. Zij zijn in het zieken huis van Les Sables d'Olonne op genomen. Het schip is al eens eerder ge zonken. Tijdens zijn eerste reis 14 dagen na de proefvaart voer het schip in November 1851 op een rots nabij de Alands- eilanden. Het zonk en werd in het voorjaar van 1952 gelicht en in Nederland gereviseerd. In het najaar van 1952 kwam het schip weer in de vaart. De naam werd toen veranderd van „Uni-T" in „Ariel". In het voorjaar van 1954 verkeerde de „Ariel" in moei lijkheden bij het Bornerif. De omgekomenen zijn de 33- jarige stuurmna J. Gerding uit Haren bij Groningen, de 22-jarige kok J. C. Kremer uit Exloo (Dr.), de 18-jarige matroos onder de gage R. Scheffer uit Bergum (Fr.), de 16-jarige lichtmatroos E. Bolt uit Sidderburen en de eveneens 16-jarige lichtmatroos F. Brugge- man uit Appingedam. Er was geen vrouw aan boord, zoals aan vankelijk werd verondersteld. Tengevolge van de gladheid op de weg is Woendagaivond een personenauto, toelstuurd door mevrouw P. uit Amstelveen, ko_ mend, uit de richting Utrecht, op de Utrechtse brug aan het begin rvan de rijksweg nr 2 (AmterdamUtrecht) geslipt. Zware stormen hebben Woens dag, Ivoor de (vierde maal in twee weken tijds, plaatselijke overstromingen iveroorzaakt in 'versuiieidene delen van Groot- Brittannië. Ook de scheepvaart onderwond iveel hinder van de stoijm. Dublin toeleefde de zwaarste storm sinds mensenheugenis. Vele hulzen werden over stroomd, toen een zijrivier van de Tolka (buiten haar oevers trad. Ook in Devon en Cornwall deden zich overstromingen voor. De 398 ton metende Britse kustvaarder „Downshire" liep in de erware zuidooster aan de grond in de Dundrumibaai. Vol gens de .jongiste berichten „zat het schip slecht". Op de Theems heeft men het 1434 ton metende Gostaricaanse schip „Meropi" aan de grond mioeten zetten om zinken te voorkomen na een aanvaring met de 1598 ton metende Britse 'kolenboot „Wimbeldon". Radio-Moskou heeft de tekst bekend gemaakt van het Sowjet- aptwoord op de nota's van Frank, rijk, Engeland en Amerika, waar in de uitnodiging tot de Moskou- se conferentie van de hand. gewe zen wordt. De overeenkomsten van Parijs noemt de Sowjet-Unde in strijd met de Frans-Sowjetrussisohe overeenkomst en het verdrag van Potsdam. Met bet oog op de bewapening van West-Duitsland en de „agres siviteit van de politiek der landen van het Atlantische paert", zal de Sowjet-Unie „en alle andere vre delievende landen alle nodige maatregelen treffen, om hun be wapening te vergroten en hun veiligheid te beschermen". Het vertrek van de Queen Elisabeth" (83.000 ton) moest Woensdag door de storm worden uitgesteld. Op de Theems zijn voiorts in dichte miist het 8668 ton meten de Japanse schip „Arimasan Maroe" en de Britse „Devanha" (7367 ton) in 'botsing geweest. Men gelooft, dat beide sche pen slechts weinig schade opge lopen hebben. In Schotland is op sommige plaatsen 15 cm sneeuw geval len. Door d.e harde wind ont stonden ware sneeuwstormen, waarin auto's vastliepen. Londen werd Woensdagavond getroffen door een lichte wer velstorm, [waardoor in een ge bied met een straal van ander halve kilometer aanzienlijke schade werd aangericht. Daken werden van huizen afgerukt en ruiten en deuren ingedrukt. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. In Londen zijn 35 personen door het noodweer gel wond ge.l raakt, zes hunner moesten in een ziekenhuis worden opgeno men. In 46 van de 62 graafschap pen in Engeland en Wales werd het verkeer gestremd. Vele hoofdwegen zij'n overdekt door een wiaterlaag ter diepte van ■één tot twee meter, of zijn toe- vroren. Op zee zijnde 'kustvaar ders moesten een haven bin nenlopen, terwijl andere kleine schepen niet konden uitvaren. De Boac moest haar dienst op New York staken wegens de bo. ven de Atlantische Oceaan woe dende stormen. Een vliegtuig van de Britse luchtmacht heeft Donderdag (boven het Kanaal en de kusten van de Atlantische Oceaan ge zocht naar zeven treilers en 73 totmanningLleden, die in hevige stormen vermist zijn geraakt. Aan de kust van Bretagne werden door de heftige windsto ten de daken van de huizen ge rukt en bomen ontworteld Te Bordeaux werd de scheepvaart opgenauden. De wind Toereikte een snelheid bun 120 km per uur te Lyon. Nabij Bordeaux 'botsten twee auto's tegen een omgevallen tooiom. Een zeeman, die te 1' Oriënt aan l'ooord van een klein schip wilde stappen, iwerd door een windstoot naar zee gedreven. Te 1' Oriënt spoelde ook het lijk aan van neon le Texier, die vorige maand te water geraak te, toen hij een kano in de ha ven wilde vastleggen. Volgens een te Le Conquet nEi'oij Brest opgevangen radio bericht spoelde een reddingboot van de treiler PierrenNelly uit Conoameaiu aan land op de Scilly-eilanden bij de Britse kust. De Pierre-'Nelly had een bemanning van negen koppen. Ook Frankrijk werd, voor de derde maai in tien dagen, door stormen geteisterd, waarbij de windkracht gemiddeld negentig kilometer per uur toedroeg, doch ook uitschieters van 185 kilome ter per uur (vcbrfcwamen. In de kdmende 24 uur zullen geen schepen uit de Franb se Atlantische havens vertrek ken, terwijl de zich in de nabij heid (van de kust bevindende vaartuigen zullen pogen een haiven binnen te Iepen. Vera Lynn, charmant en een voudig heeft Woensdagmiddag in de AVRO-studio de Nederlandse persvertegenwoordigers verteld, dat ze beslist niet zingt uit lief hebberij maar uitsluitend om de duiten. Haar man, Harry Lewis, voegde er laconiek aan toe. dat ze zelfs niet het in bad zingt. Nee, zei de bekende Engelse zangeres, die enkele dagen op uitnodiging van de AVRO in ons land ver toeft, mijn liefhebberijen zijn mijn huis, mijn achtjarig doch tertje Virginia en ons buiten huisje in Sussex. Vera Lynn heeft inmiddels een eigen werkschema bepaald. Meestal reist en zingt ze drie weken om het daarna en kele weken rustig aan te doen. Ze is tot de ontdekking gekomen, dat heel hard werken en extra veel verdienen alleen maar ten gevolge heeft, dat je meer belas ting betaalt. Dat heeft ze het al lerbest bemerkt, toen ze enige tijd geleden twee jaar achtereen tweemaal per avond optrad in een Londense show. Toevallig maakte in diezelfde tijd haar gra- mofoonopname „Auf wiedersehn" ZON MAAN op onder op ondei 11 8.37 16.29 18.10 10.05 12 8.38 16.28 19.32 10.44 13 8.39 16.28 20.54 11.12 14 8.40 16.28 22.12 11.34 Vernomen wordt, dat de alge mene vergadering der Verenigde Naties zich, na afhandeling van het vraagstuk der in communis tisch China gevangen gehouden Amerikaanse vliegers, met Ne derlands Nieuw-Guinea zal bezig houden. grote furore. Het werd een totale verkoop van twee en een half millioen stuks, maar haar totaal inkomen werd er zo hoog door, dat verreweg het meeste naar de belasting ging. Nadat de zangeres Woensdag met een vierhonderd man tellend soldatenkoor een opname heeft gemaakt, die Dinsdag in de Bonte Trein wordt uitgezonden, zal ze Donderdagavond voor de AVRO- microfoon zingen in een concert, dat direct wordt uitgezonden. Daarna gaat de tocht naar Dene marken, waar een liefdadigheids concert wordt gegeven en vervol gens moet zij in Hamburg voor de radio zingen. Aan het eind van de volgende week begint de Kerstvacantie en niemand, die haar dan tot een engagement kan verleiden. De zangeres vertelde ook me nig voorval uit de oorlogsjaren. Hoewel zij helemaal niet houdt van vliegen, heeft zij in die tijd 25.000 mijl per vliegtuig afgelegd om voor de troepen te zingen. Haar grootste auditorium was 6000 man, het kleinste twee dood zieke soldaten, voor wie zij in een tent heeft gezongen. Haar souvenirs uit die tijd zijn talrijk en vreemd, tot juist operatief verwijderde kogels toe. Over haar plannen voor de toe komst kon Vera Lynn nog niet veel vertellen, omdat ze nooit ver in de toekomst rekent.. Wel staat vast, dat ze het volgende jaar een grote tournée door Ame rika gaat maken. De bestuurster, die volgens ooggetuigen met grote snelheid moet hebben gereden, raaikte de macht over het stuur kwijt en belandde, via de afscheiding op het rijwielpad waar een licht mast wolkomen werd afgeknapt. Behalve de bestuurster, die met een ischedelbasisfraictuur en enige andere verwondingen naar het O.L.V.-gasthuis is ver voerd, liep één harer kinderen, die mede in de auto waren ge zeten, een lichte hersenschud ding op. Het tweede kind bleef ongedeerd. De auto werd zwaar beschadigd. STERFTE BENEDEN 1 JAAR OP 0UIZEND 2„ LEVEND GEBORENEN IN NEDERL. Twee bekenden van de politie gearresteerd. De hoofdinspecteur van politie H. A. M. van Rooy heeft Donder dagavond medegedeeld, dat de grote postale diefstal uit een auto van de P.T.T. op 28 October j.l. in Amsterdam is opgelost. Dinsdagmorgen zijn twee be kenden van de politie, de 33-jari ge F. H. en zijn 38-jarige maat H. S. in de Jordaan gearresteerd onder verdenking bij deze ge ruchtmakende zaak betrokken te zijn geweest. Bij H. is in diens woning een bedrag van 3800 in kleine cou pures in beslag genomen en Don derdagmiddag vonden recher cheurs in een garage in de binnenstad, waar de twee man nen een voor vierduizend gulden gekochte tweedehands Volkswa gen hadden gestald, een bus boordevol met bankpapier. Op Donderdagnamiddag 28 Oc tober werd uit een z.g. geldwa gen van de P. T. T. een postzak met aangetekende stukken en 'n geldtrommel op onverklaarbare wijze tijdens de rit ontvreemde De totale waarde van het ge- stolene bedroeg 63.000. Communistisch-Chinese batte rijen op het vasteland hebben Vrijdag door nationalisten be zette eilanden beschoten, aldus een bekendmaking van het na tionalistische ministerie van De fensie. De beschieting was de hevigste sedert de ondertekening van het Amerikaans-Formosaan- se verdedigingsverdrag op Don derdag 2 December. Er kwamen 214 communistische granaten neer op de eilanden Quemoy, Klein Quemoy en Ta- tang, aldus de bekendmaking. De nationalistische artillerie beant woordde het vuur en wist de communistische stukken het zwij gen op te leggen, HOGE PRIJS EN PREMIE IN STAATSLOTERIJ. In de 525e staatsloterij, 16e lijst, 4e klasse, is Donderdagoch tend een prijs van 50.000 uit geloot. De prijs viel op lot No 15460. De prijs van 1000 met een premie van 30.000 viel op No 5945. Volgens het ministerie vuurde de communistische artillerie op het eiland Toemen een twintigtal schoten af op het kleine eiland Jikiangsjan, ongeveer 15 kilo meter ten Noorden van Tatsjen. Alle granaten kwamen in zee of op het strand neer. medegedeeld door het K.N.MX te De Bilt, geldig van Vrijdag ochtend tot Vrijdagavond. MINDER WIND. Wisselende bewolking met en kele buien. Krachtige tot matige Zuidwestelijke wind. Iets lagere temperaturen. ZATERDAG 11 DECEMBER. Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.09 2.44 3.24 3.34 njn. 2.29 3.04 3.44 3.54

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1