te Duitsland en de Franse stappen Moskou Mist vertraagt verkeer te land, water en in de lucht Nederlandse kustvaarder in nood Verklaring van Grotewohl in Tsjou en Lai waarschuwt de Verenigde Staten Schoolétui's Labourmotie van afkeuring verworpen WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN DONDERDAG 9 DECEMBER 1954 10e Jaargang No. 3325. Belgische kamercommissie keurt principe van Westduitse bewapening goed Roofoverval in België Communistisch voorstel van de hand gewezen Het anti-semietisme West-Duitsland Duitse oorlogsmisdadigers in vrijheid De Paus verscheen voor het venster Nieuwe arrestaties in verband met Italiaanse omkoperijschandaal De Jordaanse Moham medaanse Broederschap Nationalistisch Chinese aanval op communistisch eiland Klacht van Vietminh Debat over Tunesië in Politieke Commissie van V.N. uitgesteld Resolutie over Amerikaanse gevangenen in China ingediend 4T>-*;ücennj> on i\wt'iifnj''n£' Tcrne<iMi Directeur Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand f 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum pet advertentie 2.25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1 -—I Iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adree Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. De commissie voor Buitenland se Zaken van de Belgisdhe Kamer van volksvertegenwoordigers heeft Woensdag eenstemmig het beginsel van bewapening van West-Duitsland en de vorming van 'n Westeuropese Unie krach tens de Parijse overeenkomsten goedgekeurd. De commissie besloot tevens, dat de Kamer de overeenkomsten in behandeling kan nemen zon der eerst de grondwet te wijzi gen. Op klaarlichte dag is Woens dag even buiten Merxem (België) op de grote weg naar Nederland, een roofoverval gepleegd. Robert Lathouwers uit het Belgische plaatsje Putte, die per bromfiets van de bank te Antwerpen terug keerde, werd op deze weg over vallen door drie gemaskerde ban dieten. Zij beroofden Lathouwers van 3.500.000 frs. Toen de bandie ten het slachtoffer wilden visite ren hij had onder zijn kleren nog 140.000 frs. verborgen kwam juist een vrouw uit een naburig huis, waardoor de ban dieten op de vlucht sloegen in een gereedstaande auto. De poli tie,- die onmiddellijk een achter volging inzette, vond deze wagen later op de dag terug te Antwer pen. De auto bleek Zondag j.l. gestolen te zijn van een schoon zoon van de Belgische oud-minis ter Segers. Tot op heden ont breekt ieder spoor van de daders. Het opperbevel van de Ver. Naties in Korea heeft Woensdag het communistische voorstel ver worpen tot bewegingsvrijheid van Koreanen tussen Noord- en Zuid- Korea „ter bespreking van één- rruaking van het land". Het hoofd van de V. N.-ver- tegenwoordiging in de gemengde militaire wapenstilstandscommis sie, generaal-majoor Carter, deel de de communisten op een ver gadering te Panmoendjom mede, dat naar de mening van het V.N.- opperbevel het voorstel van poli tieke aard is. Er zijin kwesties bij betrokken, die buiten de bevoegd heid van de militaire wapenstil standscommissie vallen, aldus dte generaal. De Franse Woensdag bij in De Amerikaanse leider van de bond tegen laster van de Joodse Wereldorganisatie „Bnai Brith", Benjamin Satein, heeft Dinsdag te San Francisco verklaard, dat er nog zeer veel nnti-semdetisme in Duitsland is. „Wij maken ons zelf iets wijs, indien wij denken, dat negen jaren alle nazi-ideeën die het volk tijdens het Hitlerre- giem zijn ingehamerd, hebben te niet gedaan", aldus Spatein, die verslag uitbracht van een reis van een maand in West-Duits land. Hij voegde er aan toe het be moedigend te vinden, dat er wei nig anti-semietisme onder de jeugd wordt gevonden, die niet blootgesteld, is geweest aan de nazi-propaganda. Met grote koppen en dramati sche schilderingen heeft de Duit se pers de thuiskomst van een uit de Britse gevangenis van Wenl ontslagen gevangene opge luisterd. Enkele dagen geleden wend de 45-jarige vroegere „ober- getreiter" J. Neitz naar huls ge stuurd na een achtjarig verblijf in Werl. Hij was in Maart 1946 door een Canadese militaire rechtbank in Aurich tot levens lang veroordeeld, doch de straf werd in het begin van dit jaar op advies van een commissie voor genadeverlendng tot veer tien jaar verminderd. Een in heel de bondsrepubliek verspreid avondblad vermeldde regering monde van de plaatsvervangende hoge commis saris, Bérard, dr Adenauer inge licht over het met Moskou opge nomen contact. Naar van officië le Duitse zijde werd meegedeeld, heeft Bérard daarbij verzekerd, dat het contact zich beperkt tot het Oostenrijkse vraagstuk en dat het probleem der Duitse een heid niet is aangesneden. Men neemt in Bonn aan, dat de behan deling van het Duitse vraagstuk zal voortgaan op de grondslag van de nog altijd lopende nota wisseling. Dit neemt niet weg, dat men zich op grond van dit nieuwe contact met Moskou al voorbereidt op de mogelijkheid van veel verder strekkende be sprekingen. De eerste officiële uitlatingen Over het Franse plan voor een nieuwe conferentie met de Sovv- jet-Unie weerspiegelen de in Bonn levende bezorgdheid, dat op zulk een conferentie het vraag stuk van een Europees veilig heidssysteem zwaarder zou we gen dan dat van het herstel van Duitslands eenheid. Dr Adenau er heeft de bestaande Westelijke toezeggingen voor een politiek, die op Duitse eenheid is gericht, aangehaald om deze vrees in te perken, doch ook buiten 't kamp der socialistische oppositie hoort men hier meer en meer de over tuiging uitspreken, dat de Duitse positie bij eventuele onderhande lingen niet zo gunstig zou zijn als uit deze toezeggingen zou kun nen worden afgeleid. Kennelijk bereidt men zich in Bonn dan ook reeds Voor op een Duits diplomatiek offensief in de Westelijke hoofdsteden om te voorkomen, dat de politieke ont- wikeling in een richting gestuwd zou worden, die zou uitlopen op een overeenkomst met de Sow- jet-Unie ten koste van de Duitse eenheid. Het hoogtepunt van dit offensief zal, naar het zich laat aanzien, eerst na de ratificatie der verdragen van Parijs worden bereikt. Daarop duidt een offi cieuze verklaring, volgens welke thans een nauw contact tussen de Westelijke hoofdsteden meer dan ooit geboden zou zijn. Dit contact zou vooral na de ratificatie bij zonder intensief moeten worden. In regeringskringen gaan thans reeds stemmen op, die zich keren tegen een afzonderlijke be handeling van het probleem der Europese veiligheid in een be raad met de Russische regering. Doel van de nu ingeleide uitwis seling van gedachten moet vol gens Bonn zijn een conferentie over het herstel der Duitse een heid. Deze zou verbonden kunnen moeten worden met een nieuwe behandeling van het Oostenrijkse vraagstuk en van de mogelijk heid van een overeenkomst inza- heeftke veiligheid en vermindering der bewapening. Daarnaast ver langt men een zeer grondige voorbereiding der conferentie, teneinde er zeker van te zijn, dat de Westelijke landen daarbij als een eenheid zullen optreden. Naar opvatting van regerings kringen in Bonn blijft als een der voorwaarden voor 'n vrucht bare- conferentie gelden, dat de Russen voordien hun mening over vrije verkiezingen in geheel Duitsland kenbaar moeten ma ken. Men geeft in Bonn te verstaan, dat men er ten volle op ver trouwt, dat de Verenigde Staten achter deze Duitse eisen zuilen staan en dat zij niet bereid zullen zijn genoegen te nemen met een regel, die de status quo der ver deling van Duitsland voor onbe paalde tijd zou handhaven. De Paus is Woensdagmiddag voor één van de vensters van zijn kamer, die uitziet op het St. Pie tersplein, verschenen. Op het plein hadden zich ongeveer 5000 personen verzameld, die de Paus toejuichten. VOOR VLUCHTELINGEN- ACTIE WEER 51.000 GULDEN ER BIJ. Het comité Vluchtelingenhulp Het 400 b.r.t. „Eemstroom" van Stoomboot Mij. dat Dinsdagavond om half tien de Amsterdamse haven verliet op weg naar Leeds, heeft Woensdagochtend vroeg in de mist op het Noordzeekanaal hij de Velserlbrug een aanvaring metende m.s. i In IJmuiden konden de meeste nenkomende vliegtuigen gingen de Hollandse schepen op de radar worden bin- naar de uitwijfchavens Dussel- nengeloodst. Maar doorvaren dorf, Hamburg en Frankfort, naar Amsterdam was in de mees- Slechts drie toestellen van de te gevallen pas Woensdagochtend lijndiensten naar New York, mogelijk, toen de mist langzaam j Montreal en Parijs zijn optrok. 1954 heeft de afgelopen dagen gehad met een binnenschip. Er zijn opnieuw communisten en Christen-democraten gearres teerd in verband met het jongste schandaal in Italië, de omkoperij bij het bureau voor de belasting inning, dat onder regeringscon- tróle staat. Er zijn thans ruim twee hon derd arrestaties verricht en men verwacht er nog meer. Het bureau bepaalt en int de belastingen op verbruiksgoede- ren, welke door de plaatselijke autoriteiten in geheel Italië wor den geheven. De politie zoekt naar de direc teur-generaal van het bureau. Zijn voorganger is reeds gearres teerd, evenals plaatselijke politie ke leiders en regeringsfunctiona rissen, die er van -beschuldigd worden steekpenningen van het bureau te hebben aangenomen. Volgens de politie heeft het bu reau grote sommen besteed aan steekpenningen om concessies voor belastinginning te verkrij gen. De communistische partij zou de meeste „cadeaux" hebben ont vangen. Duizenden Jordaanse leden van de Mohammedaanse Broeder schap hebben Woensdag in Am man, de hoofdstad van Jordanië, geprotesteerd tegen het ophan gen van zes leiders van de Broe derschap te Cairo. De betogers riepen tegen de Egyptische eer- ste-minister, luitenant-kolonel Nasser, en diens regering gerich te leuzen. 51.000 gulden ontvangen. Hier door is de stand van de actie nu geworden2.087.000 gulden. Nationalistisch-Chinese com mando's hebben Dinsdag in de vroege ochtenduren een lan dingsoperatie uitgevoerd op het eiland Taipai, drie mijl ten Noordoosten van Quemoy, aldus Bij de Jan van Riebeeckhaven werd Woensdag te Taipeh be-.heeft het m.s. „Strabo een kend gemaakt. kustvaartuig van de K.N.S.M., De communistische bezetting Woensdagmorgen even vastgeze- werd in dé slaap door de natio nalisten verrast. De aanvallers keerden met 14 krijgsgevangenen naar Quemoy terug zonder ver liezen te hebben geleden. De „Eemstroom" had na het vertrek uit de haven van Amster dam al grote vertraging door de mist, want pas om 4 uur Woens dagmorgen passeerde het schip de Hemibrug. In de mist is het schip daarna in aanvaring gekomen met een nog onbekend binnenvaartuig. De „Eemstroom liep hierbij ave rij aan de achtersteven op en is voor reparatie teruggekeerd naar Amsterdam. ten. Het schip kon spoedig wor den vlot gesleept. De dikke mist heeft vooral het scheep- en luchtvaartverkeer par ten gespeeld. De minister van Buitenlandse Zaken van communistisch China, Tsjou en Lai, heeft Woensdag de Ver. Staten gewaarschuwd, dat zij „alle ernstige gevolgen voor hun rekening moeten nemen", als zij niet hun strijdkrachten terugtrekken van Formosa en andere door de nationalisten be zette eilanden. Hij noemde het onlangs geslo ten Amerikaans-nationalistische verdedigingsverdrag een „ernsti ge oorlogszuchtige uitdaging van de republiek Ghina", aldus een •bericht van het communistische persbureau „Nieuw China". Formosa is Chinees gebied en Tsjang Kai-Sjek is de „Chinese volksvijand nummer één", aldus Tsjou. Door het verdrag tracht de Amerikaanse regering de ge wapende bezetting van Formosa te legaliseren en met dit eiland als basis haar agressie tegen China uit te breiden. De bevrijding van Formosa is, aldus Tsjou, een binnenlandse aangelegenheid, waarbij geen in menging van welke buitenlandse staat dan ook zal worden ge doogd. Het wederzijds verdedi gingsverdrag, dat de Ver. Staten met Tsjiang Kai-Sjek sloten, be de Ver. Staten met andere landen in Azië en het gebied van de Stille Oceaan hebben gesloten. „Kennelijk trachten de Ameri kaanse agressieve kringen nu in het Oosten een stelsel voor agres sie te vormen door het Ameri kaans-nationalistische verdrag, de Z.O.A.V.O. en de andere oor logsverdragen in Azië en het ge bied van de Stille Oceaan met el kaar te verbinden", zo zei hij. De Nederlandse kustvaarder „Martje", die 399 ton meet en in 1951 is gebouwd, is gisteravond op een afstand van 50 mijl N.N.O. van Glenn Hartlepool aan de En gelse kust in een vliegende storm in nood komen te verkeren. Het schip, vyaarvan de dekla ding was gaan schuiven, maakte ongeveer 45 graden slagzij. Hier door werden de pogingen van de bemanning om de deklading over. boord te zetten, bemoeilijkt. De „Martje" heeft om een sleepboot en eventueel om een reddingboot gevraagd. Het Engelse schip „Lampania", dat 6438 ton meet, heeft geseind, kort nadat de „Martje" een S.Ó.S. had uitgezonden, dat het zich op 20 mijl afstand van de in nood verkerende Nederlandse kustvaarder bevond. De „Martje" is met stukgoede ren en een lading hout aan dek op weg naar de Schotse haven Leith bij Edinburgh, nadat het enkele dagen geleden uit Gothen burg in Zweden was vertrokken. Het schip had door het slechte weer al enige vertraging. Aan boord van de „Martje" bevinden zich 8 personen, onder wie de ka pitein-eigenaar, de heer K. Schip per uit Groningen. Tijdens het moeilijke werk de deklading overboord te zetten heeft een der opvarenden een on geluk gehad. Om tien uur gisteravond was de toestand op de „Martje" enigs zins verbeterd. Het schip maakte toen twintig graden slagzij. In middels was het zover afgedre ven, dat het ongeveer 10 mijl O.N.O. van Hartlepool was. De bemanning kon de lichten van deze stad reeds zien. Redding nabij. Omstreeks tien uur heeft het naar de „Martje" stomende En gelse schip „Lampania" gemeld, dat het binnen een uur bij het in nood verkerende kustvaartuig kon zijn. Het zicht was evenwel slecht, doch de bemanning van de „Lampania" verwachtte, dat wanneer de „Martje" lichtkogels zou afschieten, zij het schip zou kunnen zien. Een ander Engels schip, dat niet ver van de Nederlandse kust vaarder is verwijderd, heeft ge seind, dat het zich 52 mijl van de „Martje" bevindt. De reddingboot van het Engel se plaatsje Tynemouth, dat onge veer 40 km ten noorden van Hartlepool ligt, is uitgevaren om hulp aan de opvarenden van de „Martje" te verlenen. Tegen elf uur gisteravond heeft de „Martje" geseind, dat het schip praktisch geen slagzij meer maakte. De bemanning ging ech ter voort de lading overboord te zetten. Hierbij heeft zich een tweede ongeluk voorgedaan. Twee leden van de bemanning zijn thans gewond. De „Martje" wenste een reddingboot om de twee gewonden aan land te zet ten. Op Schiphol heeft het lucht vaartverkeer Dinsdagavond en Dinsdagnacht stil gestaan. Toen Woensdagmorgen om vijf uur de mist optrok en bleek, dat ook op de luchthavens in het buitenland de situatie beter werd, kon het verkeer door de lucht worden- hervat. Vele schepen hebben de Dins dagnacht moeten doorbrengen op het IJselmeer of in de buurt van de Oranjesluizen. Van Dinsdag avond acht uur tot Woensdagoch tend vijf uur bedroeg het zicht daar van 50 tot 400 meter en dat •betekende voor heel wat schepen oponthoud. In de hoofdstad zijn door de mist geen ongelukken gebeurd. Wel werd Woensdagmorgen een bromfietser slachtoffer van de gladheid. Hij slipte met zijn bromfiets op de Zuidelijke Wan delweg en kwam ten val. Met klachten over pijn in de heup werd de man naar het Wilhelmi- na-gastbuis overgebracht. Op de rijksweg naar het Gooi zijn Dinsdagavond zes auto's op dezelfde plaats bij de Merwe- debrug in de mist van de weg geraakt. Geen der inzittenden liep hierbij verwondingen op en ook de materiale schade is vol gens de politie miniem. van Schiphol opgestegen. De machi nes voor Londen en Brussel ble ven op de grond. Het verkeer te land had tot 10 uur in de avond weinig hinder van de mist ondervonden. Vol gens de rijkspolitie was het na de St. Nicolaasdrukte opmerkelijk rustig op de rijksweg van Het Gooi naar Amsterdam en geen enkele melding van botsingen of vertraging was binnengekomen. Vanzelfsprekend ondervond de scheepvaart ook last van de mist. Een vrij zware mist heeft het luchtverkeer danig parten ge speeld. Geen enkel vliegtuig heeft na zeven uur Dinsdagavond de Amsterdamse luchthaven, waar een zicht was van ongeveer 200 meter, kunnen aandoen. Bin- giiiinsiuiii Enorme sortering N.V. Fa. P. J. VAN DE SANDE VAKBONDEN IN ITALIË BESCHULDIGD VAN DOOD DOOR ONACTZAAMHEID. De Romeinse politie heeft gis teren de vakbonden, die verant woordelijk zijn voor de stakingen in de gasbedrijven te Rome van November, 'beschuldigd van dood door onachtzaamheid. Tijdens de stakingen deden zich talrijke ge vallen van gasvergiftiging voor. waarvan één onet dodelijke af loop, doordat de gasverbruikers de kranen niet hadden gesloten, toen de vlam door drukverminde- ring uitging. Een aantal van hen weid het slachtoffer van gasver giftiging, toen tijdens hun slaap het gas terugkwam. Volgens de politie is de mi- nimumdruk, die om veiligheids redenen wettelijk is vastgesteld, niet steeds gedurende de staking gehandhaafd. De Vietminh minister van Buitenlandse Zaken Phian Van Dong heeft zijn collega's van Engeland en de Sowjet-Unie meegedeeld dat Amerika van plBjn is troepen 'van Zand-Viet- nam op te leiden en uit te rus ten. Hij noemt dit to strijd met de overeenkomsten van Getnève. Eden en MblotafIbdj wie dit protest is ingediend, waren des tijds (voorzitters 'Aan de confe rentie van Genève. Phaim Van Dong protesteert tegen de aanwezigheid van de missie van generaal Laiwton Collins in Zuid-Vietnam. De Vietminh ziet dit als „het eerste (blijk (van de agressierve bedoe ling van het verdrag van Manil la". Een Opneming van Zuid- Vietnam, Laos en Cambodja in de S.E.A.T.O. wordt een schen ding (van de aocoorden van Genève genoemd. In de nota worden Öe berich ten tegengesproken, als zou het Viefcminh-leger verdubbeld zijn sinds het einde der vijandelijk heden. Een motie van de labouroppo- sitie in het Britse Lagerhuis, waarin „de niet te rechtvaardigen zelfgenoegzaamheid" der rege ring ten aanzien van sociale on rechtvaardigheid in Engeland werd afgekeurd, is Dinsdag met 298 tegen 269 stemmen verwor pen. In de motie werd de regering er ook van beticht te streven naar herstel van het „la lssez-fai- re" stelsel. de vrijlating onder een sensatio- rust op geen enkele wettelijke neel hoofd over de hele breedte hasis en is daarom waardeloos, van de krant: „Neitz vrij. Redt' De „kliek van Tsjiang Kai-Sjek" de 36 andere gevangenen van t heeft geen enkel recht om welk Werl". Neitz werd in; zijn woonplaats Hameln door de burgemeester zelf verwelkomd en deze noem de zijn vrijlating „een overwin ning van het recht". Het stadsbe stuur had reeds jarenlang voor de vrijlating van Neitz gewerkt. verdrag dan ook te sluiten. De minister verklaarde, dat voor het Chinese volk „de bevrij ding van het eigen eiland Taiwan (Formosa) een verdedigings daad" is. Tsjou en Lai leverde voorts felle critiek op de verdragen, die De Oostduitse eerste-minister, Grotewohl, heeft de Westelijke mogendheden er voor gewaar schuwd, dat het 600 millioen per sonen tellende Chinese volk het Oosteuropese 'blok zal steunen in geval van een Westelijke agres sie. Een Chinese verklaring van deze inhoud op de conferentie over Europese veiligheid te Mos kou noemde Grotewohl in de Volkskamer „een zeer beslissen de waarborg voor de veiligheid voor Europa". Hij herhaalde, dat Oost-Duits- land nationale strijdkrachten op de been zal brengen als de Parijse accoorden worden bekrachtigd. De vorming van een Westduits leger van een half millioen man „met moderne wapens voor mas sale vernietiging en onder com mando van Hitleriaanse gene raals" is volgens de premier geen verdedigingsmaatregel, maar voorbereiding voor een agressie tegen de Sowjet-unie en haar bondgenoten. Oost-Duitsland wil herstel van de Duitse eenheid op basis van de ervaringen met de republiek van Weimar, aldus Grotewohl. Communistsich China heeft, zo vervolgde de Oostduitse premier, verklaard, dat zijn strijd voor vrede in Azië en in Europa niet te scheiden is. Dit betekent, dat China alle veiligheidsmaatrege len, waartoe op de Moskouse conferentie is besloten, zal steu nen. Dit is een zeer doorslag gevende garantie, waardoor ze ker een einde zal worden ge maakt aan het Westelijke geroep om een machtspolitiek. Als even- tuële aanvallers er zich bewust van zijn, dat aan een aanval door een vastberaden verdediging van de Elbe tot China het hoofd zal worden geboden, zullen zij zich wel tien maal bedenken en ten slotte hun plannen opgeven, al dus Grotwohl. Berichten van Westelijke zijde over Oostduitse bewapening noemde de premier leugens. De secretaris-generaal der Oost duitse carnmunistisclye partij, vice-premiér Walter Ulbricht, deelde mee, dat de Oostduitse strijdkrachten, welke uit de be staande gekazerneerde politie macht zullen worden gevormd, een voortreffelijke uitrusting en moderne wapens zullen krijgen. (Volgens Westelijke ramingen omvatten de gekazerneerde poli- tiestrijdkrachten 85.000110.000 man.) Uibrioht verklaarde nog, dat besprekingen tussen Oost en West na bekrachtiging van de Parijse accoorden geen zin heb ben, „omdat het eerste punt op de agenda slechts de annulering van genoemde overeenkomsten kan zijn". De politieke commissie der V. N. heeft Dinsdag op (verzoek van dte Perzische afgevaardigde Entezam besloten het debat over de kwestie Tunesië uit te stellen en het te (beginnen tegen het einde van de huidige zitting met het cjog op de onderhande lingen, die thans tussen Tune sië en Frankrijk worden ge voerd. Entezam deed het voorstel na- mem dte Aziatisch-ArabLsche (groep, die (van mening is, dat een overhaast debat de onder - handeligen zou kunnen bena delen. De voormalige labourminister van Financiën, Gaitskell, zeide, dat één procent van de bevolking de helft van de rijkdom van het land bezit. Voorts verklaarde hij, dat de staalproductie was geste gen, toen de staalindustrie onder labour was genationaliseerd. Het onbeperkt herstel van het parti culier initiatief, waarnaar de con. servatieven z.i. streven, noemde hij slecht voor de productie, de consumenten en voor een billijke verdeling en gevaarlijk wat be treft volledige werkgelegenheid. De economische staatssecreta ris bij het ministerie van Finan ciën, Maudling, verklaarde, dat de regering de crisis in de beta lingsbalans een erfenis van het labourbewind had opgelost en op het gebied der productie re cords had bereikt. Ook hadden de conservatieven, volgens spreker, op het gebied van de huisvesting een grote so ciale prestatie geleverd door 300.000 nieuwe woningen per jaar te bouwen, terwijl zij nu de staatspensioenen voor oude lie den verhogen. In dat licht had de motie „geen zin", aldus Maud ling. Sprekend over de inwisselbaar heid van het pond sterling zeide de staatssecretaris o.m.: „De re gering is van oordeel, dat het verkeerd is de weg naar vrijheid en inwisselbaarheid geheel af te leggen, tenzij men een evenwicht in de handel tussen het dollarge- bied en de rest van de wereld kan zien, gebaseerd op factoren, die niet voorbijgaand, zoals hulp, doch permanent, zoals handel, zijn". De zestien landen, die deel genomen hebben aan de oorlog- in Korea, hebben een resolutie ingadiend, waarin dte algemene vergadering der V. N. verzocht wordt aan secretaris-generaal Haimmarakjoeld te 'vragen, een poging te doen om de vrijlating van de elf Amerikaanse vlie gers, die in China gevangen zijn gezet, en van „alle andere leden ivan de strijdkrachten der V. N., die nog vastgehouden worden", te bewerkstelligen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. Minder koud. Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien. Minder koud dan gisteren. Krachtige tot matige wind tussen zuid en zuid west. VRIJDAG 10 DECEMBER. v.m. n.m. Breskens 1.19 1.38 Terneuzen 1.54 2.13 Hansweert 2.34 2.53 Walsoorden 2-44 3.03 ZON MAAN op onder op ouCt Dec. 9 8.35 16.29 15.47 8.03 11 8.37 16.29 18.10 10.05 12 8.38 16.28 19.32 10.44 13 8.39 16.28 20.54 11.12

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1