Axel Uit de Provincie Binnenlands nieuws Gemeenteraad van Kantongerecht Terneuzen EILAND IN DE SCHOOT DER WINDEN Benauwde hoest KERKDIENSTEN Jl Agcn AARDENBURG. HOEK. OTHENE. vogelwaarde" De boodschap van Churchill aan Montgomery ONGELUK OP ONBEWAAKTE OVERWEG EIST EEN DODE. Voor de tweede maal in acht dagen tijds kwam Dinsdagavond de raad dezer gemeente bijeen on der voorzitterschap van burge meester Van Oeveren. Afwezig de heren P. Tollenaar en P. A. Wondergem. De notulen der laatste vergade ring werden aangehouden. De in- goedkeuring door G. S. van een gekomen stukken boden slechts raadsbesluit betreffende het ge ven van een strook grond in erf pacht benevens de voor kennisge ving aangenomen notulen der Centr. commissie voor georgani seerd overleg d.d. 23 Nov. j.l., die naar a.v. de circulaire van de mi nister van Binnenlandse Zaken wij ziging van de salarisnormen in hield en reeds de vorige week uit voerig in ons blad werden vermeld. Óp de vragen van de heer K. Ha melink inzake besproeiing van landbouwproducten, waardoor gro te schade wordt geleden aan het uitvliegend pluimgedierte en aan gaande de toestand van de Emma- straat, zal zoveel mogelijk in één der volgende vergaderingen een antwoord worden gegeven. N. a. v. de reeds uitvoerig in ons vorige raadverslag vermelde vragen van de heer C. van Bende- gem, omtrent de inschakeling van gemeente-arbeiders bij het rooien van aardappelen op de landerijen van „Het Loose's Hof', werden '<r B. en W. de volgende mede- üo, igen gedaan: gemeester en wethouders geven alvorens deze vragen te be antwoorden, een afschrift van het schrijven van de Sociale commissie van de Stichting voor de Landbouw in Zeeland, die deze arbeidsvoor ziening regelde, luidende als volgt: TT „Gaarne voldoen wjj aan Uw verzoek vervat in Uw brief van 1 December j.l. en geven hieronder een uiteenzetting over de wijze waarop door ons in georganiseerd verband de werkzaamheden bij de oogst van de aardappelen zjjn ge regeld. Door een aantal landbouwers uit de gemeenten Axel en Zaamslag waren bij ons aanvragen inge diend voor hulp tijdens de aardap peloogst. Aangezien voor de hulp verlening in georganiseerd ver band met subsidie van het bureau Oogstvoorziening moet worden ge werkt, dienen de betreffende aan vragen te zjjn goedgekeurd door de betrokken plaatselijke commis sies van onze Stichting. Bedoelde aanvragen van Axel en Zaamslag hadden deze goedkeuring verkre gen, zodat in samenwerking met het rijksarbeidsbureau en het bu reau Oogstvoorziening getracht werd voor dit werk de nodige ar beiders aan te trekken. Na vele moeizame pogingen is het ons gelukt een ploeg arbeiders uit Zuid-Beveland in Oost Zeeuws- Vlaanderen te werk te stellen. Aangezien het werk in volgorde van binnenkomst der aanvragen wordt uitgevoerd, konden in Axel niet alle aardappelen achter el kaar worden gerooid, maar moes ten wij, gezien de beschikbare ar beidskrachten, na verschillende ob jecten in Axel te hebben afge werkt, tijdelijk naar Zaamslag overschakelen. Hierdoor was het o.a. niet mogelijk om de aardappe len van de heer C. de Putter op dat moment te rooien, terwijl daarvoor dringend noodzaak aan wezig was. Daar wij inmiddels, gezien de zeer grote moeilijkheden op het terrein der arbeidsvoorziening, een beroep op de gemeentebesturen hadden gedaan voor de inzet van gemeentearbeiders, zie ons schrij ven van 11 October 1954 No. 693, hebben wij de heer De Putter ge adviseerd om, indien door de ge meente Axel arbeiders voor dit doel beschikbaar konden worden gesteld, deze direct te aanvaarden. Hierbij zij opgemerkt, dat in ge organiseerd verband de aanvrage van de heer De Putter voor direc te behandeling in aanmerking kwam. Alle betrokken partijen waren het hierover eens. Alhoewel de heer De Putter met enthousiast was voor deze oplos sing heeft hij, na kennisname van onze moeilijkheden, daarin bewil ligd. Na slechts kort met gemeen te-arbeiders te hebben gewerkt, is de heer De Putter, voorzover ons bekend, uiteindelijk nog door een ploeg losse arbeiders uit eigen om geving geholpen kunnen worden, vóórdat wij in staat waren met een oogstcolonne dit werk uit te voe ren. Door de vele tegenvallers die wij te incasseren kregen, was het ons n.l, beslist onmogelijk tijdig naar Axel terug te keren. Het heeft ons dan ook ten zeer ste verwonderd dat door een lid van de gemeenteraad van Axel de opmerking i9 gemaakt, dat door de heer De Putter, in zijn functie als wethouder, bemiddeling zou zijn verleend voor tewerkstelling van gemeente-arbeiders, vóórdat het bureau Oogstvoorziening met an der personeel was ingeschakeld. Uit het hiervoor gestelde zal U duidelijk zijn gebleken, dat reeds volop met het bureau Oogstvoor ziening werd gewerkt, en dat slechts als uiterste noodmaatregel een beroep op het gemeenteperso- neel is gedaan. Tenslotte willen wij nog opmer ken, dat het bij ons zeer veel be vreemding heeft gewekt, dat een raadslid van een bij uitstek agra rische gemeente als de gemeente Axel is, bezwaar meent te moeten maken tegen het inzetten van ge meente-arbeiders voor het rooien van aardappelen, terwijl er dit jaar tengevolge van de buitenge woon slechte weersomstandigheden allerwege een groot tekort aan ar beidskracht bestond. Dit tekort is in sommige delen van ons land zo groot geweest dat van een nood toestand moest worden gesproken. Laten wij ons gelukkig prijzen dat er van dit belangrijke volksvoed- sel, althans in Zeeland, geen grote hoeveelheden verloren zijn gegaan wegens het ontbreken van de be- nodigde arbeidskrachten. Wij menen U hiermede zo objec tief mogelijk te hebben ingelicht, en zijn gaarne bereid U zo nodig verdere gegevens te verstrekken' Burgemeester en wethouders be antwoorden de vragen met het na volgende: Ter toelichting delen wij eerst mede: Door de Stichting van de Land l uw is een circulaire aan diverse gemeentebesturen In het gehele land gezonden, met het verzoek zo mogelijk arbeiders beschikbaar te stellen ten behoeve van het aard appelen rooien. Burgemeester en wethouders heb ben besloten aan deze circulaire gehoor te geven en een gedeelte van het gemeentepersoneel hier voor beschikbaar te stellen. Dit is doorgegeven aan de Socia le commissie van de Stichting voor de Landbouw, waarna bedoeld per soneel door het bureau Oogstvoor ziening is bemiddeld. Hieruit volgt, dat de vragen: Ia. en lb. ontRennend moeten wor den beantwoord. Vraag II a: Dit is ons uit de aard der zaak niet bekend, aangezien dit buiten onze bemoeiingen ligt. Wel is ons bekend, dat door de heer De Putter niet kon worden onderhandeld, daar de voorwaar den door het bureau Oogstvoorzie ning werden vastgesteld. Vraag lib.: De voorman heeft vol gens z\jn verklaring niemand ont slag aangezegd. Wel is door hem gezegd: „Als je geen aardappelen wilt rapen, heb ik geen ander werk voor je". Deze houding is o.i. geheel juist, daar hem was opgedragen, bedoel de arbeiders aardappelen te laten rapen. Indien deze persoon hier op eigen verantwoording daarvan was afgeweken, was dit geheel fout geweest. Vraag He: Op deze vraag kan door ons geen antwoord worden gegeven hier uiteen te zetten. De heer C. van Bendegem merkt op, dat niet hij, doch de heer De Putter hier „communisme" helpt kweken. Wethouder De Putter zegt, dat hjj van het verder verloop van deze zaak vrijwel niets afwist. Om 10 uur voormiddags was hjj nog in zijn bedrijf geweest, doch reeds om 11 uur was hij voor zaken naar Amersfoort vertrokken. Niet hij heeft een beroep op het gemeente- personeel gedaan, doch dit is ge schied door het Bureau Oogstvoor ziening. De heer C. van Bendegem moet niet spreken over „valse la ding," dat is een beschuldiging aan het adres van B. en W., die op hem terugvalt. Ieder zal begrijpen wat de bedoeling van de heer C. van Bendegem is en het lust spr. niet er verder nog één woord aan te verspillen. Daar niemand over deze zaak nog het woord vraagt, sluit de voorzit ter dit debat. Tot leden van het burgerlijk arm. HEDEN: TERNEUZEN. 10 uur: Paar den- en Veemarkt. Luxor-Theater, 8 u.: „Ver geef mij". AXEL: Het Centrum, 8 uur: „Split second". MORGEN: TERNEUZEN: Café J. Meeu- sen, 1.30 uur: Openbare ver koping van meubilaire goede ren. Café „Du Commerce", 3.30 uur: Openbare verkoping van een huis, erf, tuin en garage; daarna verkoping van een on bewoonbaar verklaard huis. Café „La Belle Vue," 7.30 uur: Voorlichtingsavond over emigratie naar Canada. AXEL. 11 uur: Jaarmarkt. Vastgesteld werd de organisatie- wt «wu uvi, verordening van de Gemeente bestuur werden herbenoemd de Brandweer en werd besloten tot heren Iz. de Feijter en Joz. Scheele.intercommunale samenwerking bij 71 ng van de civiele vordering De bestuurder van de Belgische personenauto, J. J. v. d. B. uit Le- aeberg, verleende op de provin ciale weg HulstKapellebrug geen voorrang aan een van rechts komende personenauto be stuurd door de heer W. J. A„ chi rurg te Hulst. Een aanrijding was hiervan het gevolg, waarbij de heer A. een bovenarm brak. Eis en vonnis 60 of 30 dgm. Doordat L. D-, izonder beroep te Axel, zonder uit te kijken zomaar de rijweg te Axel overstak, kon een hem achterop komende mo torrijder een aanrijding niet meer voorkomen. Beiden vielen en ble ven op de weg liggen. De bejaar de D. bleek bewusteloos te zijn terwijl de motorrijder M. uit Westdorpe een ernstge bloeduit storting aan een knie had opgelo pen. ij Eis 15 of 8 dagen met toewij Aan de heer P. Dieleman—de Brujjne werd een perceel grond verkocht, gelegen achter zijn per ceel aan de Bylocquestraat voor Onbewoonbaar werd verklaard het perceel Oude wjj k 40. daar de beweegredenen van de t]e prijs van 6 per c.a. heer De Putter ons niet bekend - - zijn. Vraag Ilia, b en c: Uit het boven medegedeelde volgt, dat deze vra gen ontkennend kunnen worden beantwoord. Wij concluderen derhalve, dat na grondig onderzoek gebleken is, dat de heer De Putter als wethou der en de heer De Kraker als voor man geen enkel misbruik van hun functies hebben gemaakt en hen geen enkele blaam treft. Interpellatie C. van Bendegem. De heer C. van Bendegem merkt op, dat men t.o.v. zijn vragen wel wijze woorden heeft kunnen vin den en zich heeft uitgesloofd om hem met zijn vragen van antwoord te dienen. Op het oog lijkt er geen speld tussen te krijgen. Ook uit de brief, in extenso hierbijgevoegd, blijkt eveneens, dat men zich van die kant zeer heeft beijverd hem met zijn vragen in 't zonnetje te zetten en om wethouder De Putter te dekken. Maar rtjze zaak heeft zijn vertrouwen hecTnaal niet. Ge zien het feit, dat het niet de eerste maal is dat wethouder De Putter zich heeft ingespannen om mensen te krijgen voor het knippen van zijn heg, zo wekt zijn handelwijze geen verwondering daar hij eigen lijk, merkwaardig genoeg, de eni ge ter plaatse is geweest, die zo dringend gebrek aan arbeidskrach ten bleek te hebben. Spr. weet po sitief, dat hier gedicteerd werd: „Hier valt niet te praten" en hoe hoe men zich ook heeft ingespan nen dit „administratief" te dekken, hier wordt een valse lading gedekt. Spr. houdt dit vol en wenst in eer ste instantie het antwoord nader af te wachten. De voorzitter, hoewel die dag af- wezig zijnde, weet er natuurlijk wel het een en ander van. Het ging over de inschakeling van leerlin gen en militairen om werkzaam heden te verrichten in verband met de arbeidsbehoefte in de landbouw. Spr. stond op het standpunt zonder de georganiseerde landbouw niets te kunnen doen en dat in deze het Bureau Oogstvoorziening tussen beide diende te komen. Door hem werd deze aangelegenheid als zeer ingrijpend aangevoeld en spr. heeft ten deze dan ook contact opgeno men met de heer Wieles. Zich al dus refererend aan het hier offici eel gegeven antwoord, wil hjj, met het oog op zijn afwezigheid, gaar ne het oordeel van wethouder Van Bendegem. Wethouder Van Bendegem kan niet anders dan beamen hetgeen door de voorzitter is gezegd en ac centueert nogmaals in onderdelen de in het antwoord van B. en W. weergegeven gang van zaken. H\j is met de voorzitter de mening toegedaan, dat men hier niet is af geweken van de normale gang van zaken en er derhalve geen onbe hoorlijke afwijking daarvan te con stateren valt. Wethouder De Putter had ge meend, na het antwoord van B. en W., dat hierover verder debat ach terwege zou zijn gebleven. Hij vraagt de heer C. van Bendegem of de eerste vragen voldoende zijn beantwoord. De heer C. van Bendegem: De eerste vraag wél, maar ik weiger het andere antwoord au sérieux te nemen. Hij gelooft dit niet Wethouder De Putter is van oor deel, dat verder praten dan nutte loos is. Het overige betreft privé aangelegenheden en hij weigert vooralsnog zich door iemand, ook niet door de heer C. van Bende gem, zich enige dwang te laten op leggen zijn privé aangelegenheden brandbestrijding. Vastgesteld werd de 4e wijziging van het kapitaalswerkenplan. Hierna kwam in behandeling de vaststelling der gemeentebegroting dienst 1955, waarvan het verslag in ons volgend nummer volgt. Dokter De Hulhi vertrekt. Tegen 1 Januari a.s. heeft dok ter De Hullu ontslag gevraagd als gemeente-geneesheer, hetwelk hem door de gemeenteraad op de meest eervolle wijze werd ver leend onder dankbetuiging voor de zeer vele diensten door hem bewezen. In 1916 was dokter De Hullu als jong militair arts te Aardenburg gedetacheerd en nam hij het besluit zich hier als arts te ves tigen. Gedurende zeer vele jaren was hij de enige arts voor de ge meenten Aardenburg, Eede en St. Kruis, die later werden saamge- voegd. Door zijn grote zorg voor zijn talrijke patiënten was hij de zeer geziene huisarts en vriend van de bevolking. Met het klim men der jaren werd de uitoefe ning van zijn particuliere prak tijk hem te zwaar en besloot hij alleen nog maar als gemeente arts werkzaam te zijn. Gezien de zeer vooraanstaande plaats, die dokter De Hullu in onze gemeente inneemt, zal men hem na zijn vertrek zeer missen. Openbare lagere school te St. Kruis wordt verkocht. Nadat in 1950 door de gemeen teraad het besluit genomen was wegens het te gering aantal leer lingen de openbare lagere school te St. Kruis te sluiten, werd nog getracht het gebouw als dorps huis te behouden. Daar zich ech ter geen liefhebbers hiervoor aan meldden, is thans definitief be sloten tot verkoop van het ge bouw over te gaan. Bevordering. Met terugwerkende kracht van af 1 September j.l. is tot wacht meester le klasse bevorderd de wachtmeester der rijkspolitie A. Vermeulen alhier. St. Nicolaas op bezoek. Vooraleer St. Nicolaas de verre reis naar Spanje onderneemt, heeft hij met zijn zwarte Piet Maandagavond nog een bezoek gebracht aan Othene, waar in het Verenigingsgebouw de kinderen en vele ouders bijeen waren om zijn komst af te wachten. Bij het binnentreden van de grote kindervriend zongen de kin deren een welkomstlied, waarna de voorzitter van het comité, de heer W. de Zeeuw, St. Nicolaas hartelijk verwelkomde en zijn vreugde er over uitsprak, dat hij „Noten" niet had vergeten. St. Nicolaas vertelde, dat het hem niet mogelijk was geweest eerder naar Othene te komen. groot 47. Omstandigheden in aanmerking nemend, veroordeel de de kantonrechter D. tot 1 of 1 dag met toewijzing van de ci viele vordering. Iz. D„ koopman te Axel, wilde ter hoogte van Phi'lipinne met zijn bestelwagen een geparkeerde vrachtwagen passeren, juist op 't moment dat van de tegengestelde kant een vrachtwagen aan kwam rijden. Doordat zowel voetrem als handrem niet deugdelijk werkten, kon D. zijn wagen niet tijdig tot stilstand brengen, waardoor een aanrijding volgde. Eis en vonnis 65 of 33 dgn. De werkman A. A. B. te Zelzate, moest verantwoording afleggen voor het feit, dat hij de wet op de aardappelmoeheid had overtre den. Eis en vonnis 50 of 25 dgn. K. M. S„ zonder beroep te Axel, reed met zijn met paard bespan nen wagen even buiten de ge meente Axel geheel links van de verkeersweg AxelTerneuzen. Hierdoor bracht hij 2 naderende personenauto's danig in moeilijk heden, zodat één der wagens de wegberm op moest rijden om een aanrijding te voorkomen. Eis 35 of 18 dgn. Omstandig heden in aanmerking nemend, zonlicht niet duidelijk waar te *e- men door een hem achterophe mende Belgische motorrijder, die juist van plan was de wagen van De B. te passeren. Een aanrijettag was hiervan het gevolg. Eis 70 of 35 dgn. Vonnis 45 of 20 dgn. A. S., uitvoerder te Utrecht, reed met zijn auto zó dicht achtst een voor hem rijdende luxe-auto, dat een aanrijding niet meer te voorkomen was, toen de voorste wagen plotseling voor spelende schoolkinderen moest remmen. Eis en vonnis 15 of 8 dgn. Landbouwer W. F. N. te Phili- pinne, werd te Sas van Gent op zijn landbouwtractor gezeten dooi de politie aangehouden. Bij on derzoek kwam vast te staan, dat de stuurinrichting van de tractor in een zodanig slechte toestand verkeerde, dat het een gevaar op leverde voor het verkeer op de weg. Eis en vonnis 40 of 20 dgn. P. den H., chauffeur te Terneu zen, werd aan de grenspost te veroordeelde de kantonrechter de gas van Gent in zijn vrachtwagen bejaarde verdachte tot 20 of 10 aangehouden terwijl de benodig door ARVI KIVIMAA. 113) (Nadruk verboden.) Hij keert zich om, zijn handen omvatten de grashalmen. Hij drukt zijln hoofd tegen de grond die warm aanvoelt, en luistert naar het leven der aarde, dat als een zegen door zijn wezen vaart. Hij ziet volle, volle schu ren met bergen hooi en gesla gen graan, opstijgende blauwe rook uit de melkweien der boe renhoeven. Wat ontbreekt hem nog? Niets, niets ontbreekt hem. Wanneer de zuster de (kamer binnenkomt, vindt zij hem sla pende en merkt op, dat over de cvaalwitte huid een levendiger gllans ligt: hij haalt het wel. HOOFDSTUK 35 Op het kruispunt van de weg naar Telkkaivaara stopt de bus. Leo neemt zijn koffers, rekent af met de chauffeur, die hem dankt en groet met een tikje tegen de (klep van zijin pet. De passagiers kijken naar de jon. ge (man, die daar alleen op de landweg blijft staan. De bus ronkt weer luider en vervolgt zijn Iwieg1, omwolkt vtan stof. Deze thuiskeer heeft voor Leo de spanning van een blij avon tuur, want ditmaal heeft hij er niemand iets van (bericht en wil de mensen in Telkkavaara eens verrassen. Eerst loopt hij een eindje over de foezonde on bij stukken beschaduwde landweg, maar dan (bedenkt hij zich, gaat het (bok in en zet zijn koffers onder een hoge jenever boom; dat vrachtje kan Eemeli straks wel ophalen. Zo niu is de wandeling pas een genot. Het is voorin Juni, en (verrukkelijk zomerweer. Langszij de (weg rijen de bre de Iberken en beschaduwen el. kander stil: een betoverend schoon kleurenspel van sma- ragdengroen en licht doorzond lover. Ergens diep in het hout roept een koekoek keer op keer, in de heesters aan de kiant slaan de vinken, dat het een lust is- Een boerenzwaluw schiet als een pijl Overal werd hij tegelijk verwacht en dat kan zelfs Sinterklaas niet, al is zijn paard ook nog zo snel. Vergeten was hij Othene zeker niet, temeer waar hij zulke goede berichten over de jeugd had ont vangen. Het stormweer had hem en Piet wel parten gespeeld, daar de boot geweldig schommelde en hij wil wel verklappen, dat zij daar niet te best tegen kunnen. Hierna verzocht hij de kleinen één voor één bij hem te komen en het bleek, dat hij goed op de hoogte was van hun gedrag, want nu en dan liet hij toch een kleine vermaning horen. Niette min bleek Piet in zijn zak voor allen een geschenkje en lekker nijen te hebben, die St. Nicolaas aan de kinderen uitreikte. Onder leiding van mevr. Van de Wege zongen de kinderen tal van St. Nicolaas-liedjes, waarbij ook de ouderen zich niet onbe tuigd lieten, zodat de goede Sint beloofde volgend jaar weer een bezoek te zullen brengen. Nadat het hoog bezoek vertrok ken was bleef men nog enige tijd feest vieren en zo hebben allen een zeer genoeglijke avond door gebracht. St. Nicolaasviering. St, Nicolaas is bij zijn bezoek aan onze gemeente een glorieuze intocht bereid. Bij zijn tocht naar het Parochiehuis te Boschkapel- le werd hij vergezeld door de mu ziekgezelschappen van Stoppel dijk en Terhoie, alsmede door een erewacht van jonge boeren te paard. In het Parochiehuis werd de Sint hartelijk verwelkomd en wer den aan de kinderen zakjes met lekkernijen uitgereikt. Hierop ging de feestelijke stoet naar Stoppeldijk, waar de kinde ren in het Verenigingsgebouw aanwezig waren. Nadat de klei nen tal van liedjes hadden gezon gen en St. Nicolaas zijn geschenk jes had uitgereikt, bleek hij ook nog iets voor de ouderen in petto te hebben. Nadat achtereenvolgens het woord was gevoerd door de voor zitter van de R. W. Middenstands vereniging en de eerw. heer ka pelaan maakte de goede Sint de uitslag bekend van de St. Nico- laas-actie. De hoofdprijs, een haard, kwam terecht bij de heer P. Jansen te Stoppeldijk. Het gemeentebestuur van Vo gelwaarde was vertegenwoordigd door de beide wethouders de he ren C. de Cock en F. A. de Bak ker. Het is een mooi St. Nieolaas- feest geworden, dank zij de sa menwerking van de verschillen de plaatselijke verenigingen. rakelings over de bruine zand weg. Leo zet zijn hoed af, maakt zijn boord los, herademt en luistert naar het ruisen der bos. sen, naar de stem vian het tij de- loze, de eendere maatzang der jaren. In de greppel riteelt wat tus sen het diode blad en de dorre twijgjes. Het zijn hagedissen, die lagen te zonnen, en nu, ver_ schrikt door het gerucht van stappen, wegglissen en zich ver duiken tussen het beschermen de hout. Hoog boven het ibos zweeft met nauwelijks zichtbare wiek slag een valk, spiedend naar de aarde, die te stop. en ligt in zon nehitte. Niets is hier veranderd, alles heeft nog hetzelfde gelaat .als voorheen. Hier vindt Leo zich zelf geheel. In Helsinki had hij zich slechts tijdelijk aange past, |miaar aan dit land is hij verbonden, hier behoort hij, dit alles is het zijne. Hij hoort het ratelen "hm een naderende kiar. Even later ziet hij een paard imet vlasachtig- witte manen voor een (boeren wagen en ook de voerman, een (jonge, gebruinde man. Hij herkent hem onmiddellijk: het is Kille. Kille trnet zijn eigen gerij. „Hallo!" roept Leo al op een afstand. „Hallo, Kille, waar Maarschalk Montgomery, die Zaterdag uit Amerika is terug gekeerd, zou in zijn archief een copie hebben opgezocht van de boodschap, die Sir Winston Churchill hem in 1945 zou heb ben gezonden over het bewaren van Duitse wapens. De maarschalk heeft verklaard dat de premier Dinsdagmiddag in het Lagerhuis over de kwestie Sir Winston Churchill heeft Dinsdag in het Lagerhuis ver klaard, dat men er nog niet in geslaagd is het telegram terug te vinden, dat hij in Mei 1945 aan maarschalk Montgomery zou hebben verzonden en waarin Montgomery opgedragen zou zijn de op de Duitsers veroverde wa pens zorgvuldig te bewaren, om dat die misschien tegen de Rus sen gebruikt zouden moeten wor den. Het zoeken naar het tele gram in de officiële archieven wordt voortgezet, aldus de pre mier. (De voormalige Britse procu reur-generaal sir Hartley Shaw- cross verklaarde Dinsdag in Nai robi op een persconferentie, dat hij niet goed begreep waarom men zoveel ophef maakte van deze kwestie. In 1945 werd erkend dat het gevaar bestond, dat Rusland De nemarken en het westelijk deel van het Europese vasteland on der de voet zou lopen. Wij zouden ons daar met alle beschikbare middelen tegen hebben moeten verzetten, mogelijk ook door Duitsers onder geallieerd bevel in de strijd te werpen.) Uit de mededeling van Chur chill zou af te leiden zijn, dat het zoeken van maarschalk Montgo mery in diens particuliere archief ook geen resultaat heeft opgele verd. Verleden week gaf Ghurohil'l toe, dat hij wellicht het telegram niet had verzonden. Dinsdag ver klaarde hij, dat hij ten tijde van het veronderstelde telegram ze ker had voorgesteld het vernieti gen van buitgemaakte Duitse wapens op te schorten. Sir Winston sprak, voorts tegen, dat Montgomery met de Duitse veldmaarschalk Von Busch rege lingen zou hebben getroffen voor handhaving van Duitse troepen en verzameling van de wapens. dgn. H. M„ metselaar te St-Jansteen, stond enige tijd geleden toe, dat een pas-getrouwd paar één zijner leegstaande woningen betrok. Dit geschiedde echter zonder toe stemming van B. W. van de gemeente St-Jansteen. Eis en vonnis 6 of 3 dgn. A. J., fruithandelaar te Goes, sloeg met zijn bestelwagen in de gemeente Terneuzen zó plot seling linksaf, dat hij aangere den werd door een hem. achterop komende luxe-wagen, die hem juist wilde passeren. Eis 40 of 30 dgn, met toewijd zing van de civiele vordering groot 95,15. Vonnis 35 of 15 dgn, met toewijzing van de civie le vordering. M. S. v. E„ smid te Axel, ver bouwde zonder de hiervoor ver eiste vergunning te bezitten, zijn woning en smidse. Eis en vonnis 40 of 20 dgn. Ma. Aa. E., kantoorbediende te Hontenisse, werd op haar rijwiel gezeten des avonds aldaar aan gehouden, toen haar voor- en ach terlicht niet brandde. Eis en vonnis 4 of. 2 dgn. R. C. de B., ambtenaar te Axel, sloeg met een gehuurde luxe-wa gen bij Driekwart (gem. West dorpe) plotseling links de ver keersweg over. Hoewel De B. wela tijdig zijn richtingaanwijzer had Terneuzen: 7 uur Ds. A. de Keu uitgestoken, was dit licht door 't ver. (Winterlezing.) de autopapieren ontbraken. Eis en vonnis 10 of 6 dgn. Ja. Ja. v. d. W„ zonder beroep te Assenede, passeerde de Bel gisch-Nederlandse grens langs 'n niet officiële doorlaatpost in de omgeving van Sas van Gent. Eis en vonnis 10 of 6 dgn. A. P. P., vrachtrijder te Vogel waarde, vervoerde des avonds op zijn vrachtwagen een lading bal ken, Üie ver achter die wagen uitstaken. Dit zou geen strafbaar feit geweest zijn, ware niet dat de verplichte rode lantaarn aan de verst uitstekende balk niet brandde. Eis 15 of 10 dgn. De kanton rechter was van mening, dat dit wel één van de ergste fouten was die een weggebruiker kon maken en hij veroordeelde P. tot een boete van 30 of 15 dgn. A. C. V., landbouwer te Hon tenisse, bereed zijn landbouwtrac tor op de openbare rijweg, terwijl zijn richtingaanwijzers niet op de juiste wijze waren aangebracht. Eis en vonnis 15 of 8 dgn. DONDERDAG 9 DECEMBER. OUD-GEREF. GEMEENTE. Op de onbewaakte overweg te Miste, gemeente Winterswijk, is gistermiddag omstreeks half 5 een bakkers-bestelauto, bestuurd door de 22-jarige J. A., wonende te Miste, gegrepen door de „Blau we Engel" die om 4-19 uur van 't station Winterswijk was vertrok ken in de richting Arnhem. De bestuurder werd vrijwel op slag gedood. De auto werd enke le tientallen meters meegesleurd en totaal vernield. Het slachtof fer was gehuwd en was vader van twee kinderen. Als andere middelen gefaald Hebben, Uw hoest minder benauwd te maken, neem dan (en voortaan I v AKKER -SIROOP» moet je naar toe?" De ajnder, kennelijk verwon derd, houdt zijn paard in, ant woordt niet direct, omdat hij nog niet weet, wie hij voor zich heeft. Als hij Leo eindelijk her kent, ontspant zijn gezicht in (brede lach. „Hou zie ik het! Jij hier? Weer eens deze kant uit? „Spreek vatnzelf. Als ik even kan, kom ik. En jij bent toch maar hier blijven hangen en niet gaan varen om admiraal te worden!" „Och, je weet ik heb een oorlogje meegemaakt. Dat is ivoor mijn doen al mooi genoeg geweest. En waar zou je heen moeten, als je een hok met kinders hebt." „Hoeveel al?" „iDrie. Twee jongens, en een meisje vlam e»en jaatr. Je weet toch zeker, dat ik een perceel tje van je moeder gekocht heb?" ,yj.a, dat weet ik. En al aan het bouiwen geslagen?" „Het huis staat er. Maar nou de stal (nog. Ik moet naar het dorpj cement halen. De metse laar raadde me aan, een cemen ten vloer te leggen. Dat voldoet meer dan stenen." „Zal wel. Zeg, ben je gauw te rug?" ,;Siu|biet als ilk mijn vrachtje heb." (Wordt vervolgd.) ZES LEDEN VAN DE VEILIGHEIDSDIENST TE SCHIPHOL AANGEHOUDEN. Onder verdenking van heling. Zes leden van het corps orde en veiligheid, een dienst der ge meente Amsterdam op de lucht haven Schiphol, zijn Maandag middag door de rijkspolitie, af deling luchtvaart, gearresteerd onder verdenking van heling van dekens en kussens. Twee der ar restanten zijn inmiddels op vrije voeten gesteld, de overige vier blijven in arrest voor nader on derzoek. ERNSTIGE AUTOBOTSING. Op de Arnhemseweg te Beek bergen nabij de Hagebrug is Maandag een personenauto, be stuurd door de 57-jarige J. T., uit Hoenderloo, uit de bocht ge vlogen, daarna langs een boom aan de linkerzijde van de weg geschampt en tenslotte met een harde klap tegen een boom aan de rechterkant van de weg tot stilstand gekomen. De bestuurder van de auto werd zeer ernstig gewond en is enige ogenblikken na de botsing ter plaatse overleden. Een mede-in zittende, de heer J. A. W. L., uit Den Haag, werd ernstig gewond naar het Julianaziekenhuis te Apeldoorn vervoerd. De auto werd zwaar bescha digd. Volgens de politie is de mo gelijkheid niet uitgesloten, dat de bestuurder, die hartpatiënt was, even voor het ongeluk ge schiedde, onwel is geworden. WEER DODELIJK ONGELUK IN APELDOORN De 46-jarige boekhandelaar P. K. uit Bussum is Dinsdagavond op de Amersfoortseweg tussen Oud- en Nieuw Milligen met zijn bestelwagen tegen een boom ge reden en om het leven gekomen. Hiermede is (het aantal dodelij ke ongelukken dat in 1954 in de gemeente Apeldoorn is gebeurd, reeds tot 26 gestegen. De heer K. heeft vermoedelijk met grote snelheid, een voor hem rijdende auto willen passeren. Toen 'hij een tegenligger zag na deren heeft hij afgeremd. Daarna is de wagen naar het linkerge deelte van de weg gegleden. De chauffeur van de tegenligger verklaarde dat de heer K. een botsing met hem heeft willen voorkomen door te trachten zijn auto tussen de bomen langs de weg door te sturen. Hierbij is hij eerst langs een boom geschampt om vervolgens met een harde klap tegen een tweede boom op te botsen. Hij. brak bij deze bot sing de nek en moet vrijwel on middellijk zijn overleden. De 26-jarige P. A. M. Th. W, uit Arnhem, die ondanks de door de politie opgestelde knipper lichten en ondanks de mist en het gladde wegdek met zeer gro te snelheid de plaats van het on geluk passeerde, botste tegen de achterzijde van een voor hem rij dende auto toen deze Plotsf^f moest stoppen. De schade pleet hier beperkt tot enkele schram men op beide auto's. een zuurstok voor EHN DUBBELTJE. Een 18-jarige scheepstimmer man wilde Maandagavond A rai- son van een dubbeltje een zuur stok uit een automaat op de Bin nenweg te Rotterdam halen. Toen hij de begeerde lekernij uit het apparaat trok, stootte hij tegen de lade, waardoor deze dichtklapte. Hij raakte met een vinger tussen de la en het toe stel beklemd. Twintig minuten moest hij zo staan voordat er- hulp daagde in de gedaante van de winkelierster. De vinger was geheel gevoelloos geworden, maar in het ziekenhuis Coolsin gel wist men dat spoedig te ver helpen. PANAMESE KOLENBOOT „FALCON" VOOR LOSSING EN REPARATIE NAAR AMSTERDAM. De lekgeslagen Panamese ko lenboot „Falcon", die Maandag middag met de hulp van zeven sleepboten de haven van IJmui- den is binnengesleept, is Dins dagmiddag omstreeks twee uur van IJmuiden naar Amsterdam vertrokken, waar zij tussen vijf en zes uur in de C oenhaven wordt verwacht. Daar zal de lading kolen, waarmee het schip is bevracht, worden gelost. De scheur in de wand, die de „Falcon" in de strijd tegen de zee heeft opge lopen is door het leegpompen van de ruimen boven de water spiegel gekomen. Het is nog niet bekend waar de boot gerepa reerd zal worden.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2