Uit de Provincie „Falcon" zinkende naar IJmuiden MOPENT ""O*" £"'f. de gemeentebegroting 1955 van Terneuzen Ijoiulwill EILAND IN DE SCHOOT DER WINDEN m Agenda TERNEUZEN. KLOOSTERZANDE. SAS VAN GENT. Ter inleiding van De motie van wantrouwen in het Indonesische Parlement Doodvonnis voor opperste gids der Mohammedaanse Broederschap Voor 1955 een sluitende begroting Ondanks moeilijkheden een opbruisende ontwikkeling KUITAART. VLISSINGEN. Anti-communistische maatregelen in Italië Brits ^commentaar op de verklaring van Moskou De beste bedden ooit gemaakt! KERKNIEUWS Paus genoot goede nachtrust Josjida wil aftreden RasWorof bevestigd mededelingen van Petrof Zuid-Afrika zal zelfde politiek blijven volgen DE TER DOOD VEROORDEELDE LEIDERS VAN DE MOHAMME DAANSE BROEDERSCHAP. De Panamese kolenboot „Fal con", die in de nadht van Zater dag op Zondag nabij de Wadden eilanden door stortzeeën dermate werd beschadigd, dat het schip hij ruim drie lek sloeg en gedeel telijk open scheurde, daarna door de bemanning werd verlaten waarop een deel daarvan weer terug ging, maar later alsnog door de „Doms Rijkers" moest worden gered, is sinds Zondag middag met assistentie van de IJmuidense sleepboten „Noord- Holland" en „Cycloop" in zeer langzaam tempo naar IJmuiden gesleept. Gelukkig was de zee wat afge- Jlauwd. maar niettemin zijn de ruim 50 mijlen, die het transport wan IJmuiden scheidden, moei- üjike «mijlen geworden. De „Fal- ron" maakte namelijk veel water en toen het schip Zondagmiddag tegen 1 uur vóór de IJmuidense pieren arriveerde, vreesde men nog, dat het schip zou zinken. De sleepboten „Nestor" en „Stentor" moesten ijlings bijspringen om met hun pompinstalLaties de steeds dieper wegzinkende „Fal con" voldoende boven water te houden. Inmiddels is de reddingsboot „D rus Rijkers", die o.m. de ka- I tin en de marconist van de Falcon" aan boord heeft geno men (de treiter „Klaas Wijker" nam Zondagmorgen al 24 man o»w en zette deze Maandagmor gen vroeg in IJmuiden aan land), Skwam Maandagmiddag met deze twee mannen naar IJmuiden. De kapitein is onmiddellijk na aan komst met een van de sleepboten wan Wijsmuller naar zijn schip gegaan om de situatie op twee rotjl buiten de pieren in ogen- sdhouw te nemen. Maandagochtend vroeg is de threiïer „Klaas Wijker", met de opvarenden van de „Falcon", die 1 vloekstroom om de geschonden Panamees binnen de veilige om arming van de pieren te manoeu vreren. Daar het schip bijzonder veel water had gemaakt leek de kans groot, dat op het laatste moment toch nog ongelukken zouden ge beuren, maar dank zij eindeloos en buitengewoon handig manoeu vreren van de sleepboten, waar van de vloot buitengaats ver sterkt werd door enige havensle pers van bureau Wijsmuller en twee sleepboten van rederij Goed koop, die anders alleen dienst doen op het Noordzeekanaal, is de „Falcon" voetje voor voetje naar de bergingshaven gebracht, waar het schip is gemeerd. Daar is men begonnen met het uit pompen van het water uit de machinekamer en enige ruimen. De geredde bemanning stond in spanning toe te kijken hoe de Nederlanders hun haveloze ko lenboot binnenloodsten. zoals gemeld, ter hoogte van Texel in moeilijkheden geraakte, veel water maakte en door de be manning werd verlaten, in IJmuiden aangekomen, waar de schipbreukelingen aan wal zijn gezet. De machinist, Antonio Couzis, evenals de meeste bemannings leden een Griek, was bij de red ding te water geraakt en licht aan de borst gewond. De overige opvarenden zijn geheel ongedeerd. Zij hebben echter alles verloren. In totaal zijn 27 Grieken, een Panamees en een Nicarraguaan, gered. De gezagvoerder van de „Fal con", Stamatios Polemis wonen de in Athene, die met de radio telegrafist naar het zwaar be schadigde schip terug was gegaan nadat de toestand niet zo ernstig bleek als men eerst dacht, is er later door de Helderse reddings boot „Dorus Rijkers" toch weer afgehaald, tegelijk met de vijf runners, die door de sleepboten „Cycloop" en „Noord-Holland" waren overgezet, en de twee IJmuidense vissers, die van de „Klaas Wijker" afkwamen. De rest is met de treiler naar de wal gebracht. Begeleid door niet minder dan zeven sleepboten is gistermiddag de „Falcon" voorover hangend in de trossen van de „Cycloop" en de „Noord-Holland" na veel be leid de pieren van IJmuiden bin nengesleept. Men wilde tot elke prijs voor komen, dat zich vóór de haven mond van Amsterdam een Rot terdams Faustusdrama zou gaan afspelen en werd dus op het gun stigste moment gewacht— laag water, weinig wind en weinig Noors houtbootje „MLmona" naar Amsterdam gesleept. Inmiddels was aan de horizon het silhouet verschenen van de ruim 1400 ton grote „Mimona", een Noors houtbootje, dat grote hoeveelheden water over de dek last had gekregen en zodoende bijzonder diep was komen te lig gen. Tot overmaat van ramp was de stuurinrichting defect geraakt en ook met de hand was de Noor HEDEN: TERNEUZEN: Hotel „Rotter dam", 1.30 uur: Jaarl. algem. vergadering der Coöp. land- bouwver. „Zeeuwsch-Vlaande- ren" G.A. Luxor-Theater, 8 u.: „Ver geef mij". OOSTBURG: Café „De Een hoorn", 7.30 u.: Voorlichtings avond over emigratie naar Canada. MORGEN: TERNEUZEN. 10 uur: Paar den- en Veemarkt. Luxor-Theater, 8 u.: „Ver geef mij". AXEL: Het Centrum, 8 uur: „Split second". De veerdienst Terneuzen Hoedekenskerke. Naar we vernemen heeft de di rectie van de Provinciale Stoom bootdiensten in Zeeland, in nauw overleg met de leden van Gede puteerde Staten van Zeeland, be sloten de veerboot „Koningin Emma" te verlengen. Het schip zal, zo menen wij althans te we ten, nog een groter achterdek krijgen dan de veerboten „Prins Willem I" en „Oosterschelde". Beide laatste schepen zijn in 1946 te Vlissingen verlengd met onge veer zes meter. De „Prins Willem I" heeft de dienst TerneuzenHoedekens kerke Maandagmiddag overgeno men en naar verwacht wordt zal de verbouwing circa zes maanden onbestuurbaar, zodat het scheep- g nemen, je ongeveer dertig mijl op de route van Noorwegen naar En- geland was afgedreven vóór de sleepboot „Holland" van rederij Doeksen op Terschelling ten slot Ernstig ongeluk. Zondagavond is nabij Tivoli daarop volgende botsing was zó voor de Arbeidsvoorziening, épor hevig, dat het voorstel der luxe middel van een enquête ingesifel- wagen letterlijk van onder dede onderzoek naar het aantal wagen werd gereden. Ook de wa gen van de heer Lauwaert werd vrij ernstig beschadigd. Wonder boven wonder liep de inzittende heer Leenknecht geen letsel op, zodat alles bij materiële schade bleef. Opening nieuwe brug te Zelzate. Zondagnamiddag werd onder grote publieke belangstelling de herbouwde brug voor het ver keer opengesteld. De plechtig heid had plaats in tegenwoordig heid van de minister van Weder opbouw, Van Glabbeke, en de mi nister van Verkeerswezen, An- seele, de gouverneur van Oost- Vlaanderen, de burgemeester van Zelzate en de burgemeesters der omliggende gemeenten,"' w.o. de burgemeester van Sas van Gent. Na de ingebruikneming trok te in de storm vastmaakte. Aan-ernstig ongeluk gebeurd.st Nicolaas met zwarte Piet, om- De heer J. Burm, die in de late ringd door kinderen, over de vankelijk dacht men de „Mimo- na" naar Rotterdam te slepen. Dit plan heeft men echter gewij- avond op zijn fiets uit Hulst huis- I waarts keerde, is door de motor- zigdenmethulpvan^„Ne^or' rÜder Vereecken, die zich even- heeft de sleepboot „Holland" het tin=g_„blde.:0pe"siell!ng' ^"t nieuwe brug. Vele inwoners van slaakten een zucht van over Zelzate verlich Noorse scheepje in de IJmuiden se Noordersluis afgeleverd, waar twee kanaalsleepboten zioh ver der over de sleep ontfermden om dagm0rgen tot bewustzijn terug haar ter reparatie naar Amster- iHp t-t-it i„i- aangereden dat hij in bewustelo- i ze toestand naar het ziekenhuis te Hulst moest worden overge bracht, alwaar hij eerst Maan- dam te brengen. Esy( de toehandeling van de idoj>r Jussuf Wilbisono c.s. inge diende motie van wantrouwen in. toet Indonesische parlement Sijn na de Masjutmi, de P.S.I. en de F.IJR. woordvoerders van de Katholieke en Christelijke par i-ij aan het woord geweest. De heer Kasimo (Katholieke partij) zeide o.a. dat de resul taten van de 'uitvoering van het ftatoinetaprogramma „onfoevre- digned, zo niet negatief' zijn geweest. Vatn herstel van de veiligheid is nog niet veel te bespeuren, aan de voorbereidin gen voor de algemene verkie- eangen ontbreekt nog veel en voor de financieel-economische sïtraatie verwees Kasimo naar de jongste redevoering van vice- president Hatta, (waarin deze injh bezorgdheid daarover heeft uitgesproken. De heer Tamibunan (christe lijke partij) somde zijn bezwa ren op tegen de regering met betrekking tot de defensie-ver ordening (waardoor de chefstaf fmn de strijdkrachten uit zijn •functie werd ontzet)en tot het beleid van het ministerie van economische zaken. Hij consta teerde het uitblijven van een agrarische wetgeving en zeide geen verbeteringen te hebben waargenomen in de levensom standigheden van de ambtena ren. Taornbunan zeide ook, dat de steun van de regeringspar. tijen aan het huidige kabinet nïet .jcompact" is. De P.S.I. bij voorbeeld steunt de regering dewhts voor 50 procent, zeide Hassan el Hodeiby, opperste gids der Mohammedaanse Broe derschap, is ter dood veroordeeld „wegens samenzwering ter om verwerping van de Egyptische regering". Eveneens zijn ter dood veroordeeld Mahmoed Abdel La- de tinslager uit Cairo, die enige tijd geleden schoten op pre mier Nasser loste, en Joesoef Ta- laat, die volgens de beschuldiging deelgenomen heeft aan de sa menzwering. De Egyptische rege ring had veiligheidsmaatregelen getroffen alvorens de vonnissen bekend werden gemaakt. In drie weken tijds zijn 19 per sonen berecht. Zeven werden ter doodveroordeeld, zeven tot le venslange gevangenisstraf, twee tot. 15 jaar en drie werden vrij gesproken. Talaat heeft bekend leider te zijn van een geheime organisatie van de Mohammedaanse Broe derschap. Hodeiby zeide geen sehulde te hebben aan de aanslag op premier Nasser. Volgens de beschuldiging heeft hij contact onderhouden met ex-president Naguib. •aucirr'rn Doodvonnis gewijzigd. Het doodvonnis van Ide opperste gids vani de Mohammedaanse broederschap, Hodeiby, is Zater dag' door de Egyptische revolu- öonnaire raad gewijzigd in le venslange gevangenisstraf. De mr'ere vonnissen werden door de a-a ad bekrachtigd. Een officiële woordvoerder zei de, dat Hodeiby's vonnis was ge wijzigd in venband met diens ho ge leeftijd. De datum van de te- irechtstellinig van de anderen zal later worden bekend gemaakt. Door het college van B. en W. is aan de raad een ontwerp voor de uitwerking der gemeentebe groting aangeboden, waaraan wij het volgende ontlenen: Belangrijke gebeurtenissen zijn in 1954 voor onze gemeente te vermelden, die de gestadige ont wikkeling demonstreren. Zo verrezen op het klein-in- dustrieterrein een viertal aardap- pelkoelmagazijnen en de melk- centrale. Dezer dagen zal 'n aan vang worden gemaakt met de bouw van een machineonderde- lenfabriek. Aan de dokken wer den enige nieuwe magazijnen ge plaatst. Van de cokesfabriek werd dit jaar de tweede batterij in bedrijf gesteld. De ruïnes van de staalfabriek werden voor de stichting van een ceramische fabriek verkocht. Met de uitvoering van het project zal men in 1955 een aanvang maken. Op 28 October 1953 besloot de raad deel te nemen in het aande lenkapitaal van de op te richten naamloze vennootschap „N.V. Haven Terneuzen". De verwerke lijking wacht, moet nog wachten op de vereiste medewerking van provincie en rijk. Gehoopt wordt, dat het jaar 1954 deze organen genoeg tijd zal hebben geboden tot overweging en in 1955 de no dige besluiten zullen volgen, op dat ook onze haven een opbloei mag tegemoetgaan. Het door de raad unaniem genomen besluit geeft het college van B. en W. nog steeds stof tot dankbaarheid. Dat hiervan nog geen enkel re sultaat is te bespeuren, ligt bui ten haar wil. De kanaalplannen Terneuzen Gent en de verhoging van de zee. weringen zijn voor Terneuzen, die door het kanaal en de zeedij ken geheel doorsneden en be grensd wordt, van uitermate groot belang. Een stelselmatige bebouwing van Sluiskil kan eerst overzien worden als het tracé van het ka naal aldaar bekend is, alsmede de definitieve loop van de rijkswa terleiding. De plaats van de nieuwe zee sluizen beheerst het westelijk bolwerk en bedreigt de enige sportvelden. Onzekerheid inzake de zeewe ringen belet de verwezenlijking van het recreatieoord aan de Oes terputten en heeft de bebouwing van het oostelijk bolwerk reeds meer dan een jaar vertraagd. Opgemerkt wordt, dat de wa tertoren allengs hoger verrijst, doch dat de aangevangen voorbe reiding voor de bouw van een nieuw stadhuis moest worden op. geschort. De uitbreidingen van de am bachtsschool en landbouwhuis- houdschool kwamen dit jaar practisch gereed. Met de bouw van de school voor buitengewoon lager onder wijs is een aanvang gemaakt. Die van een nieuwe R.K. jongens school kon nog niet worden be gonnen, daar het benodigde ter rein niet werd verkregen. Inmiddels worden thans de plannen gereed gemaakt voor een terrein aan de Geranium straat, zodat deze bouw in 1955 wel zijn beslag zal krijgen. De uitbreiding van de R. K. school te Sluiskil zal ook in 1955 doorgang vinden. Vergroting van het lyceum staat mede op het programma, evenals de bouw van een kanto rencomplex aan de Rosegracht voor rijkswaterstaat, gewestelijk arbeidsbureau en belastingadmi nistratie. De N.V. P.Z.E.M. wil ter plaat se van het oud-ziekenhuis aan de Axelsestraat een nieuw kantoor bouwen, terwijl het kantoorge bouw van de N.V. Waterleiding maatschappij weldra voltooid wordt. De opsomming van al deze fei ten doet zien, dat het leven in Terneuzen opbruist, maar ook hoe dit leven door meerdere fac toren bemoeilijkt wordt. Als de tekenen niet bedriegen zal 1955 voor het kanaalplan zeker belang rijk worden. Mocht hierin een beslissing genomen kunnen wor den, dan is aan veel onzekerheid meteen een einde gekomen. B. en W. hopen dat hetzelfde gezegd mag worden van de zeeweringen. Gememoreerd wordt nog het gereedkomen van het Juliana-zie- kenhuis. Met de vergroting van het R.K. ziekenhuis te Sluiskil is er thans zeker de eerste jaren voldoende ziekenhuisruimte voor deze streek. Was veertig jaar ge leden geen enkele specialist in onze streek gevestigd, thans kan geconstateerd worden dat het een uitzondering wordt, dat voor spe cialistenhulp de Schelde moet worden overgestoken. Hieraan zijn nu overigens door het inkrimpen van het veer Ter neuzenHoedekenskerke weer grotere moeilijkheden verbonden, terwijl de behoefte aan een fre quentere en ruimere verbinding steeds toeneemt. De woningnood wordt in Ter neuzen nijpender. Met aandrang is bij herhaling een beroep ge daan op het college van gedepu teerde staten 'om een groter bouwvolume te willen beschik baar stellen. Het probleem van de gasleve ring aan Sluiskil kon ook nog niet tot een oplossing worden ge bracht. Volgend jaar zal voor een nieu we begraafplaats een oplossing moeten komen. De wegenverbeteringen Piers- senspolderstraat en Van Steen bergenlaan kwamen dit jaar ge reed. Met de aanleg van de weg aan de Molendijk werd een aan vang gemaakt en de Oudelandse- weg wordt ook dit jaar nog aan gevat. Gehoopt wordt, dat met de bouw van het politiebureau, bad huis en brandweerkazerne te Sluiskil nog dit jaar zal kunnen worden aangevangen. Het bestaan van de centrale dienst van bouw en woningtoe zicht en toezicht op gemeente werken in Oost Zeeuws Vlaande ren is in handen van de Kroon gelegd; 1955 zal mede hierin ze kerheid kunnen geven. Wegens de even genoemde moeilijkheden ten aanzien van de zeeweringen kunnen belangrijke kapitaalswerken niet of eerst ein de 1955 in uitvoering komen. Dit zet zijn stempel mede op de be groting van de dienst 1955. Wat nu aangaat de financiële toestand der gemeente merken B. en W. op, dat het nog immer niet mogelijk is een financieel be leid uit te stippelen voor een tijdvak langer dan van één keerde. Hoe de toedracht zich heeft voorgedaan is ons nog niet bekend. Zowel getroffene als de heer Vereecken wonen te Kloos- terzande. Auto-ongeluk. Toen de heer Leenknecht, wo nende te Kuitaart, zich met z'n auto in de richting Hulst wilde begeven en van de Cathaleijne- weg de grote weg opreed, zag hij, vermoedelijk tengevolge van de felle zon, welke op de natte be tonweg glinsterde, niet dat aan de rechterzijde van de weg de vrachtauto van de bierhandelaar Lauwaert uit'. Stoppeldijk gepar keerd stond. Het gevolg hiervan was, dat hij er pardoes op inreed. Heel op het laatste moment de wagen bemerkende, trachtte hij deze nog links te ontwijken, het geen hem niet meer gelukte. De begrotingsjaar. Daartoe ont. breekt de vaste basis, die als uit gangspunt moet dienen. Zolang de financiële betrekkingen met het rijk niet definitief en objec tief zijn geregeld moet elke prog nose omtrent het financieel be loop in een verdere toekomst fic tief zijn. De nu lopende periode van de werkingsduur der wet op de financiële verhouding eindi gende op 1 Januari 1956 en te verlengen tot 1 Januari 1958, is zelfs nog niet wettelijk gesanctio neerd. Gelet op het vorenstaande de stemt het al tot tevredenheid althans voor 't a.s. jaar een slui tende begroting te kunnen aan bieden. Het evenwicht kon eerst worden verkregen door het ra men van een subjectieve bijdrage uit het gemeentefonds van 3 per inwoner, ongerekend de pro centuele verhogingen. Daar de wettelijke regeling niet onherroe pelijk vaststaat draagt de bijdra ge eveneens een voorlopig karak ter. Het college van gedeputeer de staten heeft zich echter met de inbreng van de aanvullende bijdrage kunnen verenigen. In de begroting is rekening ge houden met het normale jaarlijk se accres. De toeneming der werkzaamhe den van de dienst voor openbare werken in verband met de uit breiding van de gemeente maakt aantrekking van nieuw personeel nodig. ruim veertien jaar beschikt Zel zate, dat door het kanaal in twee ën wordt gedeeld, weer over een normaal functionnerende brug, waardoor het eindeloze wachten voor de schipbrug tot het verle den behoort. De dag werd beslo ten met een vuurwerk, dat de symbolische verbranding van de schipbrug als hoofdmotief had. Enquête vrouwelijke arbeids krachten. Het door het gemeentebestuur alhier, in samenwerking met het met het Economisch Technologisc Economisch Technologisch In stituut en het Districtsbureau De Italiaanse regering zal krachtige maatregelen nemen tegen communistische activitei ten, die volgens het kabinet be staat in een systematische schen ding van de wet, strijdig met het openbaar belang. Radiozenders in 'het buitenlandvooral radio- Praag streefden naar versto ring van de openbare orde. De Italiaanse regering heeft Tsjecho-Slowakije doen weten dat zij een afbreken van de diplo matieke betrekkingen zal over wegen als de campagne niet on middellijk wordt stopgezet. Bestuursfuncties van bijzonder belang zullen alleen nog worden gegeven aan hen; die hun demo- cratisdhe gezindheid kunnen aantonen. Groot-Brittannië zal zich door de na afloop van de conferentie van Moskou over de Europese veiligheid uitgegeven verklaring niet laten afbrengen van zijn vaste voornemen om de Londen- se en Parijse accoorden inzake de Westduitse bewapening ten uitvoer te leggen, zo heeft een woordvoerder van het „Foreign Office" Vrijdag verklaard. „Het praten over de nauwere militaire eenwording van Rus land en zijn satellieten maakt, ge zien de bestaande totale over heersing van Oost-Europa door de Sowjet-regering, geen indruk op ons", aldus de Britse woord voerder. geruisloos BINNENVERING BED voor moderne SCHUIMRUBBER BED, mensen HAZil E O D E N- SN M A I A S S E N F A B R EKEN TE ZEVENIERGEN 1ELEFOON N. door ARVI KIVIMAA. 112) (Nadruk verboden.) HOOFDSTUK 34 Hij ikomit bij in een witte ka lmer van een ziekenhuis. Eerst onderkent hij het vertrek, daar na het ledikant, waarin hij ligt, tussen koele lakens. Met stille aandacht beweegt hij zijn vin gers en peinst er over, dat hij nog leeft. Dan tracht hij de ene Ivoet op te heffen, oök de ande re, maar hij kan het niet, hij milst er de kracht voor. Na enige tijd voelt hij iemand naar hem kijken. Langzaam wendt hij' het hoofd en onder scheidt door nevelig waas een mens: iKaiusno. Deze toiuigt zich over hem heen. Zijn gelaat is ernstig, als hij' fluistert: ,Dag kerel probeer te slapen, dat Is gloed ivoor je." Het kost de uitgeputte Leo inspanning, te vratgen: „Was jij het, die me hierheen bracht?" De ander knikt. „Toch niets naar huis be richt?" Kaïuno schudt het hoofd. „Zou ik sterven?" „Welnepn je bent al stuk ken toeter. Als je maar rust houdt." Hierna sluit hij weer de ogen, doch neemt alles scherp waar. Het ruikt hier naar car bol. Achter de muur, daar moet een gang zijn, want er weerklin ken daar stappen. Gelukkig, dat moeder niets weet. Zij mag (vooral niets weten. Hij knapt wel op. En hij wil ook graag be. ter worden leven wil hij. Met gesloten ogen zegt hij zacht tot zijn vriend: „Dat was goed van jou dat je me hierheen bracht." „Wat praat je, kerel dat is toch gewoon. Toevallig kwam ik bij je. Roerloos ligt hij daar, vaal bleek met ingezonken wangen, de huid strak gespannen over de jukbeenderen. Toch iis er een trek van vastberadenheid cm de mond, wanneer hij prevelt: „Ik wil levenNog beschouwt de andere hem een wijle. Dan, me. nend, dat de zieke weer inge sluimerd is, sluipt hij op de te nen de kamer uit. Leo hoort de deur opengaan en dicht, doch hij is niet bij machte, zich te verroeren. Hij weet zich nu alleen en is daar zeer tevreden in. Want rusten wil hij, op krachten komen. Om he|m heen is zacht licht. Hij1 voelt zich, of hij zweeft en deint in doorzichtig water, be- Ivrijd van alle smart. Deze gron. deloze rust moet vader ervaren hebben, voor hij de geest gaf, toen zijin strijd ten einde was en hij voor de laatste keer, omwar- reld vlan wiegelend wier naar Ibioven, naar de hemel opkeek. Maar de zoon is gered, die zal niet sterven. Zie, licht laait en fonkelt bo llen de waterspiegel, het vlamt op tot diep in het azuur, tot in de diepste kameren van het wa ter. (Op en neer wiegt hij in gouden doorzichtigheid. De zon, de zón gaat op! (Hoger laait het vuur, het omvangt hem geheel. Voor de glinsterende bestra ling moet hij de ogen sluiten en hij' rust en drinkt het licht als een dorstige. Dan slaapt hij in, verzadigd van gelukzalig heid. de einder schittert een eenzame ster, vreemd en verwonderd staat zij daar in het egale groen van de nachtelijke hemel. Hij is weer in staat, zijn benen te bewegen en wendt zich nu, om die ster te toezien. Het is de zelfde, waarnaar hij zo dikwijls gelkeken heeft vanuit de tuin kamer thuis. Diezelfde ster straalt op dit ogenblik boven het slapende, zwarte pijnbos van TelkkavaaraTelkkavaa- ra, waar des daags de heuvels aan de kim civertogen zijn van een saffierblauwe schijn en de begroeide velden beven aks een kleed van welke zijde. Hij doet de ogen weer toe, en schommelt in een boot naar de kust van een eiland. Daar strekt hij zich uit op de grond, de warme, zomergeurige aarde. De sprieten der grassen krie belen hem speels in het haar, een lauwe zoelte waait witte pluizen van bloemen op zijn ge laat en zoete reuk van jonge klaver. Uit een bolctn valt vlak naast hem een dilkke bolster fluwelig en sappig. Over zijn blote voeten kriewelen mieren. Muurzwaluwen scheren in snelle glijvlucht langjs hem en meisjes tussen 15 en 25 jaar, dat bij eventuele vestiging te Vlis singen van een industrie voor vrouwelijke arbeidskrachten be reid is daarin werkzaam te zijn, is thans beëindigd. De enquête, waarbij een negen tal enquêteurs was ingeschakeld, heeft ruim vier weken geduurd. Over het algemeen toonde de bevolking grote belangstelling voor het onderwerp. In totaal werden meer dan 1180 gezinnen bezocht. Door de en quêteurs werd gesproken met de meisjes en hun ouders. Er is een goed inzicht in de bestaande si tuatie verkregen. Behalve de ge gevens over het aantal gegadig den voor eventueel op te richten industrieën voor meisjes en over de vraag, welke soorten van in dustrieën dit zouden moeten zijn, werd ook de beschikking gekre gen over tal van andere gegevens die van nut zijn. Volgens het gemeentebestuur van Vlissingen kan de conclusie worden getrokken, dat aldaar een voldoend aanatl meisjes beschik baar is, dat bereid is in een even tueel in Vlissingen te vestigen industrie werkzaam te zijn. GEREF. GEMEENTE. Beroepen te Rotterdam-Z. Ds D. L. Aangeenbrug te Terneazen. Paus Pius XII heeft voor het eerst in bijna drie weiken een nacht doorgebracht bijna ge heel zonder hikaanvallen, aldus is Maandagmorgen door iemand van het Vaticaan medegedeeld. De Paus had een igoede nacht rust genoten. Na Maandagochtend een i*is te hebben horen lezen, nam de Paus enige teugen koffie. Indien zijn gezondheidstoe stand het toelaat, zal de Paus Woensdag ter gelegenheid van het einde van het Maria-jaar, een radio-boodschap tot de wereld uitspreken. Het persbureau van het Vati caan meldde Maandagochtend, dat de gezondheidstoestand van de Paus geleidelijk vooruit blijft gaan. Voor het eerst sinds weken klaagde de Palus gister over hanger. Hij heeft (kleine hoe veelheden griesmeelpap en vruchtensap genuttigd. Tempe ratuur en pols waren Maandag ochtend normaal. Sjigeroe Josjida, de Japanse premier, heeft duidelijk te ver staan gegeven, dat hij niet zal aarzelen om het parlement te ontbinden als een motie van wantrouwen in zijn regering wordt goedgekeurd. Voor de be grotingscommissie van de Ka mer verklaarde Josjida, dat zijn regering hoegenaamd niet het voornemen heeft af te treden. De premier weigert wederom om te getuigen. De Japanse premier, Josjida, iheeft voor de vierde maal gewei gerd te getuigen inzake het scheepvaartsdhandaal. Hij zei, dat hij de vergadering van tfe be grotingsoommissie van het hmis van afgevaardigden moest bijwo nen. Joeri Jastvorof, die in de rang van luitenant-kolonel vertoon den was aan de Sowjetrussische geheime dienst, heeft de door Wladimir Petrof, voormalig I hoofd der Russische geheime politie in Australië, aan Austra lische autoriteiten gedane me dedelingen bevestigd. Hij zeide de loopbaan van Petrof en zijn echtgenote te kennen, aldus een mededeling van de koninkijke Australische commissie tot het tegen gaan ivtan ispionnage, die een onder zoek instelt naar Petrofs ont hullingen over de Sowjetrussi sche spionnage in Australië. Mt De nieuwe Zuid-Afrikaanse mi nister van Financiën, Eric Louw, heeft verklaard, dat hij de suc cesvolle financiële en economi sche politiek van de laatste zes jaren zal blijven volgen. In zijn eerste verklaring als lid van het kabinet van Johannes Strijdom wees hij er op, dat Zuid-Afrika waarschijnlijk rijker is dan ooit tevoren. Hij voegde er aan toe, dat de goud- en ster- lingreserves van Zuid-Afrika dit jaar belangrijk zijn toegenomen. Als hij ontwaakt, is de avond stijgen de blaulwe oneindigheid reeds gedaald. Voor de eerste in. maal in deze ziekencel beziet hiji door het raam de hemel, die is gelijk diepgroen kristal. Aan (Wordt vervolgd.) De zes leiders van de Moham medaanse broederschap, die te Cairo ter dood veroordeeld zajn wegens samenzwering tegen de Egyptische regering, zullen naar in welingelichte kringen verwacht wordt, vandaag opge hangen worden.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2