Uitslag der Westberiijnse verkiezingen Vrije doorvaart door Suez-kanaal Onrust en arrestaties in Zuid-Vietnam Bedreigingvooruitvoer gecondenceerde meik WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Franse redacteur aangeklaagd Verdediging van hetVerreOosten Vlot verloop van operatie amnestie in Tunesië „Door het kind - voor het kind DINSDAG 7 DECEMBER 1954. 10e Jaargang No. 3323. procent Record graanoogst in communistisch China Sabotage op Britse duikboot Uitbarsting Stromboli Behandeling in de Veiligheidsraad naar aanleiding ^"hoSten van de „Bai-Galim"-zaak De kwestie der territoriale wateren Twee Fransen beschuldigd van verraad Eden over de veroor deling van Amerikaanse vliegers in China n onder op onder Dec. 7 *■-•>, oxen m> dij Aoowiwuenti lerneuxei. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum pel advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 11 iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. De einduitslag der Westberiijn se verkiezingen is, blijkens de of ficiële tellingresultaten als volgt, waarbij tussen haakjes het resul taat der vorige verkiezingen is vermeld: stemmen Soc,-democr. 684.646 Chr. democr. 466.595 Vrije dem. 196.845 Duitse partij 75.159 Communisten 41.225 Vluchtelingen- partij 39.205 Partij van de middenstand 26.868 Onafhankelijke socialisten 1.536 Vrije soc. unie 2.374 De zetelverdeling. De sociaal-democraten zullen 64, de christen-democraten 44 en de vrije democraten 19 zetels in het Westberiijnse stadsparlement krijgen. Van de bijna 1.700.000 kiezers waren er één millioen van het vrouwelijke geslacht. 1.554.766 kiezers, dat is 91.6 heeft gestemd, tegen 90.4 in 1950. 44 (44.7) 30 (24.6) 12.7 (23.0) 4.8 3.7) 2.7 2.5 2.2) 1.7 0.2 0.7) 0.2 0.3) Naar het nieuwsagentschap „Nieuw-China" Maandag meldde heeft communistisch-Ghina on danks zware regenval en over stromingen dit jaar een record- oogst gehad van 167 millioen ton aan graan. Volgens de voorlopige cijfers uitgegeven door het minis terie van Landbouw is de oogst van dit jaar ongeveer 3 procent groter dan die van vorig jaar. Vooral de oogst van tarwe is ge stegen en deze heeft 3,9 millioen ton meer bedragen dan vorig jaar. De oogst van rijst is iets verminderd als gevolg van de overstromingen. De. Britse admiraliteit deelt mede, dat een persoon is gearres teerd naar aanleiding van de ontdekking op 1 December van twee Romeinse kaarsen (soort vuurwerk) in de diesel motoren van de onderzeeboot „Artelmds". De meest rechtse en de meest linkse partij, namelijk de Duitse partij en de communisten, slaag den er niet in het vereiste mini mum van vijf procent der uitge brachte stemmen op zich te ver enigen, zodat zij niet in het stads parlement vertegenwoordigd zul len zijn. De verkiezingen zijn zonder wanordelijkheden verlopen. Het nieuwe Westberiijnse stads parlement zal 10 Januari 1955 voor het eerst bijeenkomen. In Westberiijnse politieke krin gen verwacht men dat de sociaal democraat dr. Otto Suhr, die voor zitter was van het oude stads parlement, voor de volgende ambtstermijn tot burgemeester van West-Berlijn zal worden ge kozen. NA DE WESTBERLIJNSE VERKIEZINGEN. In Westberiijnse kringen acht men het waarschijnlijk, dat West- Berlijn thans zal worden bestuurd door een coalitie-regering van christen- en sociaal-democraten. Het wordt bijna zeker geacht, dat de richtlijnen van het nieuwe West-Berlijnse stadsbestuur de zelfde zullen zijn als die van het oude, speciaal aangaande zaken betreffende geheel Duitsland en de buitenlandse politie. De absolute meerderheid der socialisten van één stem wordt te gering geacht voor het verschaf fen van een hechte basis aan een nieuw stadsbestuur. En men is het er, de speciale positie van West-Berlijn als Westerse voor post in door communisten be heerst gebied in aanmerking ge nomen, over eens dat de stadsre gering stabiel moet zijn. Dr. Otto Suhr, de leider der Westberiijnse sociaal-democraten, en hun candidaat voor het bur gemeesterschap der stad, heeft reeds te kennen gegeven voor stander te zijn van een samen gaan met de christen-democraten die in West-Berlijn worden ge leid door de onafhankelijke poli ticus Ernst Lemmer. De uitslagen van de Westber iijnse verkiezingen zijn „ver valst", aldus schrijft het blad van het Russische hoge commis sariaat in Duitsland, „Rundschau am Montag". Volgens het blad werden op het laatste ogenblik maatregelen genomen om stem men te vervalsen. De Westberiijnse politie zou ongeveer 2000 communisten tij dens de verkiezingscampagne ge arresteerd hebben. (De Westber iijnse politie had bekendge maakt, dat bijna 900 communis ten werden aangehouden). De voorzitter van de Westduit- socialistische partij, Ollen- hauer, heeft Maandag verklaard, dat zijn partij streeft naar vor ming van een grote coalitie in West-Berlijn „met het oog op de bijzondere positie van de stad' ACTIE VLUCHTELINGENHULP. Twee millioen overschreden. De opbrengst van de actie voor de vluchtelingen in Oostenrijk en Griekenland heeft de twee mil lioen gulden overschreden. De afgelopen dagen heeft het comité Vluchtelingenhulp 1954 een be drag van in totaal 75.000 gulden ontvangen, zodat de stand nu is geworden: 2.036.000 gulden. De vulkaan de Stromboli, ten noorden van Messina op een eiland gelegen, is Maandag tot uitbarsting gekomen. Uit drie kraters stroomde kokende lava langs de berghelling naar de zee. Bij de aanraking van de lava met het water ontstonden reusachti ge wolken waterdamp. De uitbarsting schijnt binnen normale grenzen te blijven. De bevolking op het eiland is rustig. HET VERGAAN VAN DE „CARPO". „Gezagvoerder van de „Casino" kon geen hulp bieden", aldus vertegenwoordiger der rederij. „De radiotelegrafist van de „Ca sino" heeft een te eenzijdig beeld gegeven van het voorgevallene ter hoogte van de Engelse zuid kust, waarbij het Nederlandse kustvaartuig „Carpo" met man en muis is vergaan, terwijl de (onde: Liberiaanse vlag varende) „Casi no" dicht in de buurt was. De gezagvoerder van de „Casino heeft geen hulp kunnen verlenen aan de zinkende „Carpo", daar zijn eigen (Duitse) bemanning, alsmede het schip en de lading, hierdoor teveel risico zouden lo pen", aldus een Zondagavond op Schiphol door de heer W. B. Chatfield, personeels-chef van de „Keystone Shipping Company" die de belangen in de Verenigde Staten van de rederij, die eigena resse is van de „Casino", behar tigt, afgelegde verklaring. De heer Chatfield is speciaal voor het instellen van een onder zoek naar dit voorval naar Ne derland gekomen. „De stemming aan boord van de „Casino" liet reeds te wen sen over. Er bestond reeds ge ruime tijd een vete tussen de ge zagvoerder en de marconist. Men heeft deze aangelegenheid aange grepen, om de gezagvoerder in discrediet te brengen", aldus de heer Chatfield. Hij deelde nog mede, met de eigenaar van het Nederlandse schip over het gebeuren te heb ben gesproken. „Deze deelt ge heel onze mening", aldus de heer Chatfield. Gilles Martinet, één van de hoofdredacteuren van het linkse neutralistische weekblad „Fran- ce-observateur" is Maandag aan geklaagd wegens misdrijf tegen de buitenlandse veiligheid van Frankrijk. De aanklacht staat in verband met het uitlekken van Franse defensiegeheimen. In kringen die in nauwe ver binding staan met het militaire tribunaal van Parijs, is ver klaard, dat het blad artikelen had gepubliceerd over de zeer geheime besprekingen die de na tionale defensiecommissie op 14 en 26 Mei voerde over de critie- ke militaire toestand in Inrio- China. Groot is de ontsteltenis van Nederlandse producenten van ge- condenseerde melk, nu het En- gefcse ministerie van Voedsel voorziening tegen zeer lage prij zen hun eigen producten op de wereldmarkt aanbiedt. Deze gecondenseerde melk wend in 1953 hier te lande voor Engelse rekening gekocht. Het Engelse ministerie van Voedsel voorziening heeft klaarblijkelijk de behoefte overschat, zodat het met (belangrijke partijen is blij ven zitten. Hoewel de fabrikanten on danks grote houdbaarheid, deze gecondenseerde melk slechts on geveer een half jaar garanderen, tradht het Engelse ministerie van Voedselvoorziening thans, twee jaar na de fabricage, de overtollige partijen buiten de grenzen van de hand te doen. Dit geschiedt onder het Ne derlandse handelsmerk, waar door fabricage en afzet van Ne derland voor den vreemde aan zienlijke schade kunnen onder vinden. Rekent men daarbij, dat het Engelse ministerie de gecon denseerde melk ver onder de handelswaarde aanbiedt, dan is het duidelijk, dat het verse Ne derlandse product moet concur reren met het twee jaar oude uit Engelse surplus-voorraden. De Nederlandse fabrikanten van gecondenseerde melk vrezen grote moeilijkheden en ontwrich ting op de internationale markt, waarbij het vertrouwen in het voortreffelijke Nederlandse pro duct verloren dreigt te gaan. Door de Nederlandse ambassa deur te Londen zijn inmiddels bij de Engelse regering vragen over deze aangelegenheid gesteld. Behalve de stappen, d.ie de Nederlandse ambassadeur deed, zo verneemt het A.N.P., over weegt de „Nederlandse vereni ging van fabrikanten van gecon denseerde melk" de mogelijkheid om langs gerechtelijke weg de Engelse regering ertoe te bren gen de verkoop van de verouder de gecondenseerde melk niet te doen doorgaan, althans niet on der Nederlandse handelsmerken. Ben besluit dienaangaande wordt in verband met de uitslag van het diplomatieke overleg, nog niet genomen. De Nederlandse industrie wend op de verkooppogingen van het Engelse ministerie van Voedsel voorziening opmerkzaam ge maakt door rapporten uit ojm. Singapore, Pakistan en enige Zuid-Amerikaanse landen. De of fertes bedragen, aldus die rap porten, de helft van de originele Nederlandse verkoopprijs. Waar de wereldmarkt voor de gecon denseerde melk thans reeds een zeer moeilijke is, vreest de Neder landse industrie, ondanks het wereldwijde vertrouwen in haar product, toch een aanzienlijke marktverstoring. Dat dit ver trouwen bestaat, blijkt wel uit uitlatingen van aanbieders en kopers, welke behelzen, dat „hoe wel de melk twee jaar oud is, de kwaliteit doorgaans zo voortref felijk is, dat het risico tegen de halve prijs gemakkelijk kan wor den genomen, ook al bedraagt de garantie maar een half jaar." Hoe groot de omvang van de aanbieding der verouderde ge condenseerde melk is, weet men in Nederland nog niet. De leve rantie aan het Engelse ministe rie van Voedselvoorziening in be gin 1953 bedroeg ongeveer 2000 ton. Men poogt een overschot van onbekende omvang uit die leverantie thans voor de halve prijs op Nederlandse markten voor condens over de gehele we reld te spuien. De ministers van Buitenland se Zaken yian Egypte, Irak, Jor_ danië, Syrië, Libanon en een persoonlijk afgezant van koning Saoed ivan Saoedi-Aralbië, heb ben te Cairo over de verdedi ging van het Midden-Oosten gespreken, aldus heeft een woordvoerder medegedeeld. Er zullen nog meer besprekingen gevoerd worden voordat de ■Egypte bezoekende ministers die op het ogenblik een bijeen komst van de raad der Arabi sche liga in Cairo bijwonen maar huln landen terugkeren. Van diplomatieke zijde is men van mening, dat de be sprekingen ten doel hebben het De juridische commissie van de Ver. Naties heeft besloten de be studering van de kwestie der sou- vereiniteit over de zeebodem en het eigendomsrecht van de daar in voorkomende delfstoffen op de continentale plateaux buiten de territoriale wateren uit te stellen tot 1956. De commissie voor internatio naal recht heeft opdracht gekre- Arabische pact van collectieve beveiliging tot een hechte scha kel in de iketen van het Weste lijike iverdediginlgsstelsel te ma ken, doch daarbij in dit stadium zorgvuldig enigerlei verplich ting te vermijden. In verband met het uitlekken der geheimen waren reeds Jean Mons, voormalige secretaris-ge neraal van de nationale verdedi ging, en twee van zijn assistenten René Turpin en Roger Labrusse in staat van beschuldiging ge steld. De Franse communistische on derwijzer Louis Bermet en zijn 20-jarige zoon Guy zijn Zaterdag in staat van beschuldiging ge steld wegens het doorgeven van militaire geheimen aan de com munistische partij. De zaak is in handen van ma joor Ressguier, de militaire rech ter die zich bezighoudt met het uitlekken van Franse militaire geheimen. Guy Bernet zou gege vens omtrent de luchtdoeleen heid, waarbij hij diende, hebben verstrekt aan zijn vader, die deze op zijn beurt weer doorgaf aan de communistische cel, waartoe hij behoorde. Sir Anthony Eden, de Britse minister van Buitenlandse Za ken, heeft Maandag in het Lager huis in antwoord op vragen ver klaard, dat Groot-Brittannië en alle beschaafde landen het be treuren, dat communistisch Chi na Amerikaanse vliegers, die wa ren neergeschoten bij militaire operaties, had behandeld als spionnen. Een dergelijk optreden is een „directe schending der Ko reaanse bestandsovereenkomst," aldus Eden. Voorts zei hij van de Verenig de Staten geen voorstellen te heb ben ontvangen voor blokkade van communistisch-Ghina om de vrij lating van de vliegers af te dwin gen. Nu de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties vandaag de klacht van Israël tegen Egypte, met betrekking tot het in beslag nemen van 't Israëlische vracht schip „Bat Galim" weer gaat be spreken, zal een vraagstuk van wereldbetekenis aan de orde ko men: het recht van de vrije door vaart door het Suez-kanaal. Bij de conventie van Constanti- nopel van 1888 werd het kanaal tot neutraal gebied verklaard, zo dat oorlogsschepen en koopvaar dijschepen van alle naties te al len tijde het kanaal ongehinderd mogen passeren. De concessie loopt in 1968 af. Dan wordt het kanaal bezit van de Egyptische regering. Volgens artikel 10 van de con ventie heeft Egypte in sommige gevallen het recht van de inter nationale overeenkomst af te wij ken, met name in het geval van zelfverdediging. Toen in 1948 de oorlog in Pa lestina een aanvang nam, nam Egypte goederen in beslag, die door het kanaal naar Israël wer den vervoerd, Israël beschouwde zulks in strijd met de conventie van Constantinopel. Nog tijdens de oorlogshandelingen werd door Engeland en andere zeevarende mogendheden tegen die blokkade geprotesteerd. In 1949 werd de bestandsover eenkomst tussen Israël en Enge land ondertekend. Deze voorzag in een volledig stopzetten van al le „agressieve actie" en een alge heel verbod van zulk een actie in de toekomst. Egypte zette even wel de blokkade voort na deze ondertekening. Israël heeft daarop de zaak voor de gemengde Egyptisch-Is raëlische bestandscommissie ge bracht, die vaststelde geen rechts bevoegdheid te hebben, daar er geen militaire krachten bij be trokken waren. Deze opvatting werd gesteund door de commissie van beroep, onder de leiding van de chef staf van de organisatie tot toezicht op het bestand van de Verenigde Naties, generaal Burns. Deze verklaarde evenwel, dat de Egyptische handelwijze niet het doel van de wapenstil stand bevordert. Hij maakte het duidelijk, dat de blokkade in strijd was met de geest van de be. standsovereenkomst. Hij raadde om, indien Egypte er niet van afzag, de zaak te brengen voor de Veiligheidsraad. Deze heeft een resolutie aange nomen, waarin onder meer werd vastgesteld, dat Egypte niet kon aanvoeren in staat van oorlog te zijn en derhalve niet 't recht kon opeisen schepen te onderzoeken en inbeslagneming te doen, als een maatregel van zelfverdedi ging. Voorts, dat de blokkade, welke werd voortgezet, niet in overeenstemming was met de be standsovereenkomst, dat zij een verkeerd gebruik betekende van het normale recht van onderzoek en inbeslagneming. Tenslotte, dat zij in tegenspraak is met het algemene beginsel in het inter nationale recht over de vrijheid van de zee en de vrijheid van han del. De Veiligheidsraad voelde zich geroepen Egypte te vragen de blokkade te doen eindigen en haar verplichtingen onder de conventie van Constantinopel en de bestandsovereenkomst na te komen. De resolutie vond bij de behandeling o.m. steun van de Nederlandse afgevaardigde. Egypte gaf geen gevolg aan het geen in de resolutie was vastge legd en zette de blokkade tegen Israël voort. Van Israëlische zijde werd er nog op gewezen, dat zulks gebeurde ondanks het feit, dat Egypte met Engeland in 1954 de overeenkomst met betrekking tot het Suez-kanaal sloot, waarbij zij opnieuw haar verplichtingen onder de conventie van Constan tinopel bevestigde. Egypte wil de „Bat Galim" en de lading vrijgeven. De Egyptische regering heeft Maandag bekend gemaakt, dat zij bereid is de lading van het Egyptische vrachtschip „Bat Ga lim" terug te geven. De „Bat Ga lim" werd indertijd door de in het en in beslag genomen. De vertegenwoordiger van Egypte bij de V.N., Omar Loefti, heeft de voorzitter van de Veilig heidsraad medegedeeld, dat zijn regering ook de bemanning van het Israëlische schip wil vrijla ten. De bemanning van de „Bat Ga lim" bestaat uit tien koppen. Zij wordt nu reeds 11 weken vastge houden. Ook het schip zal worden vrijge. geven. De „Bat Galim" werd op 28 September aangehouden, toen het schip op wee was naar Hai fa. Volgens Egypte had het schip gevuurd op Egyptische vissers boten. Twee Egyptische vissers werden daarbij gedood. Israël heeft de beschuldiging ontkend. De vorige week heeft het hoofd van de organisatie der V.N. voor het toezicht op het Palestijnse be stand, generaal-majoor Burns, de Veiligheidsraad gerapporteerd, dat een onderzoek van de ge mengde wapenstilstandscommis sie had aangetoond, dat de Egyp tische beschuldigingen t.a.v. het schip en zijn bemanning onge grond waren. De bemanning van de „Bat Ga lim" zal na de nodige formalitei ten terstond worden vrijgelaten. In een schrijven aan de voor zitter van de Veiligheidsraad zegt de Egyptische gedelegeerde, dat de Egyptische rechterlijke autoriteiten, bij gebrek aan be wijs, de beschuldigingen van moord, poging tot moord en het dragen van wapens, welke tegen de leden der bemanning van de „Bat Galim" waren geuit, ter zij de hebben geschoven. Het aantal vogelvrije verzets lieden in Tunesië, dat zich bij de autoriteiten meldt, is groter dan verwacht werd. Tot Maandagoch tend, hadden 1404 vogelvrijen zich overgegeven. Het totaal aantal verzetslieden in Tunesië wondt geraamd op 2000. In officiële kringen, waar men eerder had verklaard dat de ope ratie-amnestie geslaaigd zou mo gen heten als 500 verzetslieden zich zouden aanmelden, is men buitengewoon ingenomen met dit resultaat. Op 10 December loopt de ter mijn af, waarbinnen de verzets lieden zich kunnen melden, in ruil voor amnestie en hulp bij het vinden van een plaats in het burgerleven.* Men verwacht niet, dat alle verzetslieden zich zullen melden. Ongetwijfeld zullen enige poli tieke extremisten in het bergge- HET BRITS—EGYPTISCHE ACCOORD. Groot-Brittannië en Egypte hebben Maandag de ratificatie oorkonden van het accoord over de ontruiming van de Suezkanaal. zóne door Britse troepen uitge wisseld. bied achterblijven en de strijd voor algehele onafhankelijkheid voor Tunesië, in plaats van de door Frankrijk aangeboden bin nenlandse onafhankelijkheid voortzetten. Ook bevinden zich onder de verzetslieden gewone rovers, die wel niet van plan zul len zijn hun huidige levenswijze op te geven. RAAD VAN DE SCHEEPVAART OVER DE AANVARING VAN DE „LEOPOLDSKERK" MET DE „DOMINATOR." „De aanvaring van het s.s. „Lecpoldskerk" (uitgaand naar Antwerpen) op de reede van Vliissingen (25 Augustus 1954) is te wijten aan wellicht twee misverstanden tengevolge waar- ivan de .nominator" geschat werd met toestemming Oostgat te waren (en niet met bestem ming De Wielingen zoals het geval was) maar anderzijds niet diuldelijlk werd langs welk vaar water de „Lecpoldslkerk" zee wilde (kiezen." Aldus (verklaart de raad voor de scheepvaart in zijn schrifte lijke uitspraak die Vrijdiag is uitgegeven. (Deze uitspraak eindigt met een aanbeveling tot het invoe ren van enigerlei sein waarmee de route van schepen die de reede van Vlissingen verlaten duidelijk kan worden aangege ven. Een bataljon van het Vietna mese nationale leger, dat tien dagen geleden in Zuid-Assam muitte, heeft zich Zaterdag met geweld meester gemaakt van de stad, Cana, ongeveer 210 km ten N. O. van Saigon aan de kust ge legen. De muiters namen het gar nizoen van de stad gevangen, al dus is Maandag in Saigon verno men. Het bataljon had zich meer dan een week schuil gehouden in het oerwoud, nadat het in opstand was gekomen tegen het opperbe vel van het leger en zich had uit gesproken ten gunste van de pre mier van Zuid-Vietnam, Ngo Dinh Diem. Zoals bekend bestaat al geruime tijd, ernstig me gen voor de twaalfde algemene ningsverschil tussen de premier vergadering der Ver. Naties, in 1956, verslag over deze kwestie en daarmee samenhangende pro blemen uit te brengen. en de legerleiding. Kolonel Le Quang The. het hoofd vam de generale staf van generaal Phoeong, bevelhebber van de Caodaistische troepen, is door het Vietnamese nationa. le leger gearresteerd op be schuldiging de aanstichter te zijn [van een overval in de nacht ivan 22 op 23 November op een legerpost in Zuid-Vietnam, tussen Mytho en Caily, waarbij wtaipens 'zijn buitgemaakt. Kolonel Quang The zou ge. neraal Phoeong heibben verra den en voor de Caodaistische rebellenleider Trinh Minh The hefblben gewerkt. Bij de overval zou het natio nale Vietnamese leger ongeveer Vijftig leden van de Caodaisti. sche rebellengroep hebben ge dood. Van gezaghebbende zijde te Saigon is melding gemaakt dat de politie ongeveer 20 leden van het Vietnamese linkse „co mité voor de vrede" heeft gear resteerd wegens activiteit tegen de regering. Volgens de politie hadden de be trokkenen, onder wie artsen, ad vocaten, kooplieden en intellec- tuëlen, vlugschriften verspreid waarin premier Ngo Dinh Diem „een marionet" en de wapenstil standsovereenkomst van Genéve „een overwinning van het volk" wordt genoemd. Mgr J. Harnett, de Amerikaan se leider van de Rooms-Katholie- ke missie voor de Vluchtelingen zorg, heeft te Saigon verklaard, dat de hervestiging van vluchte lingen uit Noord-Vietnam in Z. Vietnam „verbazend" geslaagd was. 530 000 vluchtelingen uit 't N. waren thans in Saigon gear riveerd in het kader van het Ge neef se vredesverdrag. Hoofdprijs kwam in Arnhem terecht. Op 15 October van dit jaar kreeg de schooljeugd in heel Nederland de kans om gedurende 5 dagen nu eens straffeloos over al aan de bel te trekken de actie voor de Kinderpostzegels was be gonnen. In nog groter aantal dan in vorige jaren trokken de kinde ren er op uit: ruim 13.000 klassen leverden de 400.000 jeugdige medewerkers en de bestellingen stroomden bij honderdduizenden binnen de jeugd legde een goe de basis voor het succes van de Kinderpostzegelactie 1954. Hoe het eindresultaat zal worden valt nog niet te voorspellen, want de verkoop gaat nog door tot 15 Januari as. De grote ihulp die de school jeugd, onder leiding van de leer krachten gaf, valt te meer te loven als men weet, dat al die vrije tijd belangeloos werd gege ven. De actie „Door het kind voor het kind" is nl. geen wed strijd en bijzondere prestaties worden dus ook niet beloond. Het Nederlandse comité voor Kinder postzegels werd echter in de ge legenheid gesteld een aantal ge schenken onder alle medewerken de klassen te verdelen. Eén dezer dagen werden daarom, de geluk kige winnaars, ten overstaan van notaris K. Ahma te Amsterdam, bij loting aangewezen. Het aantal bestellingen dat de kinderen plaatsten, de welstand van de ouders of de ligging van de school in stad of dorp speelden hierbij dus geen enkele rol. De hoofdprijs een vacantle van 14 dagen in Zwitserland met de hele klas viel ten deel aan klasse 3b van het Christelijk lyceum, Utrecihtseweg 88 te Am- hem. De tweede prijs, een week uit met de hele klas, was voor de vijfde klas van de St-Jozefschool, Houtstraat 62 te klimmen, en de derde prijs een reisje van twee dagen - kwam terecht bij de 5de klas van de Ned. Herv. school, Parallelstraat 41 te Nuth. Bovendien kreeg in iedere pro vincie één klas een schoolreisje van één dag cadeau. De gelukki ge winnaars hiervan in de pro vincie Zeeland is de 6de klas van de Prof. dr Kohnstammschool, Beestenmarkt te Goes. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. Meer wind. Wisselende bewolking met en kele buien. Matige tot krachtige en langs de kust later tot hard toenemende wind tussen west en noordwest. Weinig verandering in temperatuur. WOENSDAG 8 DECEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.36 0.11 0.51 1.01 n.m. 11.57 12.32 1.12 1.22 ZON MAAN OP 8.33 16.30 14.19 5.13 8 8.34 16.29 14.56 6.41 9 8.35 16.29 15.47 8.03 11 8.37 16.29 18.10 10.05

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1