Uit de Provincie ÖERH0CÊNF EILAND IN DE SCHOOT DER WINDEN A KERKNIEUWS AXEL. BIERVLIET. EEQE. HOEK. 9«< lo SLUISKIL. GOES. TERNEUZEN. SCHOONDIJKE. ZAAMSLAG. GEREF. KERK. HOEK. NAAMGEVING IN DE BRAAKMANPOLDER. Door de minister van Verkeer en Waterstaat, zijn de namen voor dijtken, wateren en wegen in de Braakmanpolder vastge steld. Dijk en waterwegen. Wevelswaaldijk (afsluitdijk) vormt de afscheiding van de be dijkte Braakman met de Wester - schelde; Isabellakanaal (afwate ringskanaal) loopt van de Belgi sche grens ten Westen van de Grote Isabellapolder naar een uitloper van de Braakmankreek; Philippinekanaal afwateringska naal) loopt in het verlengde van het bestaande Philippinekanaal naar het Isabellakanaal; Braak- mankreek (boezemmeer) in het noordoostelijk deel van de Braak man gelegen boezemmeer. Wegen in de Braakmanpolder. Middenweg (hoofdverbindings weg) verbindt de voormalige dijk van de Koninginnepölder op een punt op 250 m. gelegen ten N. van de voormalige Koninginne- haven met het meest westelijke punt van de dijk van de Koude- polder; Spanjaardsweg (polder weg) loopt van de prov. weg langs de dijk van de Clarapolder op een punt ongeveer op 550 m. ten W. van het Isabellakanaal naar de Middenweg; Braakman- weg (polderweg) loopt in het verlengde van de Spanjaardsweg van de Middenweg naar de We- velsdijk; Savoyaardsweg (polder weg) oostelijke zijweg van de Braakmanweg naar de Wevels- dijk en vervolgens over die dijk aansluitend op de weg langs de westelijke dijk van de Nieuw- Neuzenpolder; Dijckmeesterweg (polderweg) loopt van de weste lijke dijk van de Dijckmeester- polder naar een punt op onge veer 200 m. ten Z.W. van het Philippinekanaal. Aan de hier bedoelde weg zal wel een andere naam toegekend worden, aange zien reeds een Dijckmeesterweg bestaat; Lozeschorweg (polder weg) loopt van een punt nabij de brug over het Isabellakanaal in de Middenweg naar de weg langs de oostzijde van het bestaande PhilippinekanaalKleinestelle- weg (polderweg) loopt van de Dijckmeesterweg naar de weg langs de westzijde van het be staande Philippinekanaal; Axel- segatweg (polderweg) loopt van de Lozeschorweg naar de weg langs de westelijke dijk van de Wuijckhuijsepolder. Het ligt in de bedoeling bij de begin- en eindpunten der genoem de wegen eenvoudige naambor den te plaatsen. NOGMAALS BLINDENZORG. De laatste tijd blijkt er bij het publiek misverstand te zijn ont staan omtrent de verkoopwijze van door blinden vervaardigde producten in Zeeland. Op de eerste plaats is er de vereniging tot werkverschaffing aan blinden te Middelburg, die uitsluitend producten laat ver vaardigen voor de jaarlijkse ver loting en geen verkopers langs de deur kent. Daarnaast echter is in Zeeland gevestigd een afdeling van de Stichting samenwerkende, blin denzorgverenigingen, welke stichting zich belast met het ver schaffen van loonarbeid aan alle blinden, die niet meer in institu ten of tehuizen verblijven. Deze stichting, welke van rijks wege wordt gesubsidieerd, heeft haar vertegenwoordiging bene vens magazijn te Goes, terwijl door geheel de provincie huis aan huis rechtstreeks aan het pu bliek wordt verkocht uit de be kende blauwe wagens, voorzien van de naam „Blindenzorg" en het wettig gedeponeerd geel zwarte waarmerk van de braille- lezende handen. Evenmin dus als de vereniging te Middelburg erkent de stichting personen, welke voorwenden in haar naam bestellingen op te ne men en later deze goederen thuis bezorgen. Bovendien zijn de verkopers van de stichting voorzien van een deugdelijk legitimatiebewijs. ke aftreding van de heren Joz. tieve gevallen gesignaleerd, geen leiding te kunnen volgen, de cur susleiders voor de wijze waarop zij les hebben gegeven, en allen, die op enigerlei wijze aan deze opleiding hebben medegewerkt. Nadat het officieel gedeelte was beëindigd, bleef men nog ge ruime tijd gezellig bijeen. Buurtver. „Oranjekwartier". In het jeugdgebouw aan de Kerkhoflaan waren ongeveer 200 kinderen, al of niet begeleid door hun ouders, van leden van de buurtvereniging „Oranjekwar tier" te gast bij St Nicolaas. Bij zijn binnenkomst werd St Nicolaas enthousiast verwelkomd door de kinderen die, op de piano begeleid door mevr. Tailly, toe passelijke liedjes zongen. St Ni colaas en zwarte Piet deelden versnaperingen en vermaningen uit en bezochten hierna de zieken van het „Oranjekwartier", ook bij hen de nodige goede gaven achterlatend. Het feest was pas afgelopen toen de heer en mevr. Vermeer nog een zeer aardige en zeer ge waardeerde poppenkastvertoning verzorgd hadden. Brand in graandrooginstallatie. Toen Zaterdagmorgen om streeks half zeven de magazijn bediende J. A. de B„ de olie- stookinstallatie in het gebouw van de Coöperatieve Aankoopver eniging „Zeeuwsch-Vlaanderen", staande aan het Noorderdok, door middel van spiritus in wer king wilde stellen, volgde er on middellijk een ontploffing in de installatie. Daar er verder niets meer ge beurde en de installatie normaal ging branden, schonk de bedien de er verder geen aandacht meer aan. Tien minuten later rook hij echter een brandlucht en zag hij dat de pijpleidingen rood gloeiend gingen worden, waarop hij on middellijk de politie telefonisch waarschuwde, die de brandweer alarmeerde. Onder leiding van de opper- brandmeester C. van Strien werd het vuur met twee-slangen bestreden. Te 7.50 uur- was de brandweer de brand meester, waarna met de nablussing werd begonnen. Vermoedelijk is de door de ont ploffing ontstane vlam in de in de drooginstallatie aanwezige 5 ton maïs geslagen en is deze gaan branden. Verzekering dekt de schade. Het slotfeest van de St Nico- laasactie. Het was voor het bestuur van „Terneuzen-Klimop" Zaterdag weer een teleurstelling dat de weersomstandigheden van dien aard waren dat de vanuit een vliegmachine beloofde bonnenre gen niet kon plaats vinden en men node er toe moest overgaan de overtalrijke waardebonnen door middel van een jeep over de gemeente te verspreiden. Deze wijze van verspreiding be antwoordde helaas niet aan het gestelde doel, want de jeugd om ringde de jeep in zulk een aantal dat zij zich van het overgrote deel der waardebonnne kon mees ter maken, al zullen vele ouders zich hierover later wel ontfermd hebben. Naar wij vernemen zijn echter in de loop van de avond zeer vele bonnen bij de deelnemende win keliers tot waarde gebracht en menigeen zal nog een extra St Nicolaasgeschenk hebben ont vangen. In de in volle glans prijkende Noordstraat, Kersstraat, Nieuw- straat, Arsenaalstraat en West- kolkstraat bleef het tot laat in de avond zeer druk, tot na sluiting der winkels de overtalrijke bezoe kers huiswaarts keerden. De gemeenteraad komt bijeen. De raad dezer gemeente is bij eengeroepen tegen Dinsdag 7 De cember te 7 uur 's-avonds ter be handeling der volgende agenda punten: Ingekomen stukken en medede lingen voordracht tot benoeming van twee leden van het burger lijk armbestuur wegens periodie- Scheele en Iz. de Feijter; voorstel tot verkoop van een strook grond aan de heer P. Dieleman-de Bruij- ne, gelegen achter zijn perceel aan de Bylocquestraat; voorstel tot onbewoonbaar verklaring van de woning Oudewijk40; voorstel tot vaststelling van de organisa tie-verordening van de brand weer; voorstel tot intercommuna le samenwerking bij brandbe strijding; voorstel tot vaststel ling van de 4e wijziging van het Kapitaalswerkenplan der gemeen te Axel; voorstel tot vaststelling van de begroting dienstjaar 1955 van de gemeente, van het gasbe drijf, van het woningbedrijf, van de vleeskeuringsdienst en van het burgerlijk armbestuur; voor stel tot beschikbaarstelling be drag per leerling der o.l.-school voor het jaar 1955; idem voor ife bijzondere school voor uitgebreid lager onderwijs in de gemeente Axel voor het jaar 1955; idem tot bepaling van het aantal lesuren van het vakonderwijs aan de o.l.- school gedurende het jaar 1955. Fraaie fokkersresultaten. Op de grote te Koewacht ge houden tentoonstelling van klein vee, behaalden de Axelse fokkers fraaie resultaten. Bij de afd. ko nijnen gingen alle prijzen naar Axel. Kampioen: eig. J. Kotvis; mooiste exempl. gr. rassen: eig. Jac. Lensen; middenrassen: eig. J. Kotvis; kl.irassen: eig. W. Ver- helst mooiste koppel duiveneig. J. Sijs; mooiste oude doffer: eig. J. Sijs; mooiste oude duivin: eig. J. Sijs. Auto contra huis. Te Kijkuit ramde een Belgi sche vrachtauto achterwaarts rijr dend de woning van de familie T. D. aldaar zodat daarvan vrij aanzienlijke schade ontstond. Per soonlijke ongelukken deden zich gelukkig niet voor. Paardenshow. Op de te Hulst gehouden toon- dag van 18-maanders werden de volgende prijzen toegekend aan Axelse fokkers: Kampioen hengst; Egbert van Nico, eig. Jac de Putter, Axel en O. Kerkjhaert, .Westdorpe. Hengsten met afstammingen: le pr. Nico van Klef, eig. Jac de Putter. Hengsten (kil. maat)Jan van Passluis, eig. Jac de Putter le. pr.; Nico van Krukkenhof, eig. G. L. M. IJsebaert 2e pr.; Ele gant van 't Hogeland, eig. A. Ser- rarens te Ossenisse en Jac. de Putter, Axel 2e pr. Merries (gr. maat): Mona van Herseur, eig. P. Tollenaar 2e pr. Sinterklaas bracht vele bezoeken. Tijdens het afgelopen weeken- de had Sinterklaas in Biervliet vele bezoeken af te leggen. Aller eerst werd een bezoek gebracht aan de Chr. kleuterschool, waar de kinderen op onbevangen wijze genoten van de aanwezigheid van St Nicolaas en zijn zwarte knecht. Leuke spelletjes werden er gedaan o.l.v. mej. C. de Kra ker. Voor ieder kind was er een cadeautje en een zakje snoep. Zaterdagmiddag bracht de goedheilig man een bezoek aan de Vrouwenbond N.V.V. waar 'n 70-tal kinderen op de komst van de Sint zaten te wachten. Er werd gezongen en ge speeld, terwijl de kleintjes een plekje zochten op Sint z'n schoot. Ook hier was er voor ieder kind een pakje en een zak lekkers, terwijl tijdens het feest royaal werd getracteerd. 's Avonds bracht Sint Nicolaas een bezoek aan de tafeltennisclub. Na afloop werd er een gezellig dansje gemaakt. Persoonlijk leid de St Nicolaas de verloting. Het was een recht gezellige avond. Ook bij de R.K.J.B. bracht Sin terklaas, vergezeld van zijn zwarte knechten, een bezoek. Ook hier waren er verrassingen en lekkernijen te voorschijn geko men uit de zak van zwarte Piet. Uitslag bevolkingsonderzoek. De uitslag van het bevolkings onderzoek dat enige tijd geleden in Biervliet werd gehouden, is van een geruststellend karakter. In totaal werden 1435 personen onderzocht. Er werden geen ac- dubieuze actieve gevallen en 3 inactieve gevallen. Gewetensgeld. Enige tijd geleden werd ten gemeentehuize van Biervliet een brief uit België ontvangen. Wie schetst de verbazing op Bier- vliets secretarie, toen naast een klein kattebelletje een briefje van 100 franc te voorschijn kwam. Het briefje wierp enig licht op de zaak, vermeldende, dat de schenking ad 100 fr. was „wegens afgekochte smokkel", zoals de Belgische briefschrijver zich uit drukte. Over welke smokkelzaak of smokkelzaken de afzender, die overigens zijn naam niet ver meldde, zich bezwaard gevoelde werd geen nadere uitleg gegeven. Aangezien de burgemeester van Biervliet niet wel wist wat met dit bedrag aan te vangen werd 't briefje met inhoud door gegeven aan de inspecteur der I. en A. te Terneuzen. Zwamvorming bedreigt Her vormd kerkgebouw. Nog slechts enkele jaren na de restauratie van de Ned. Herv. kerk blijkt het dringend nodig nieuwe restauratiewerkzaamhe den te verrichten. De zware zuid westelijke eiken draagbalk, waar op de zoldering en het dak rust, is door zwamvorming aan het uiteinde bijna verteerd, waardoor verzakkingen van het dak kun nen optreden. Ingevolge aanwij zingen van architect Van Beve- ren uit Middelburg werd reeds enige tijd geleden een stut ge plaatst. Monumentenzorg, met een en ander in kennis gesteld, heeft reeds medegedeeld in het herstel te zullen participeren en ver klaarde zich accoord, dat de her stellingswerkzaamheden onder toezicht en volgens de plannen van architect Van Beveren zullen geschieden. Aan de provincie en gemeen te zal tevens een subsidie worden gevraagd in de restauratie van dit historisch gebouw. Personeelsavond fa Den Oude. Het personeel van de aanne mers- en wegenbouwfirma Den Oude kreeg op St Nicolaasavond van de beide firmanten een per soneelsavond aangeboden. Er heerste een gezellige stemming in de zaal van Het Oude Raedt- huijs. De heer J. den Oude sprak een kort inleidend woord, waarin hij het personeel dank bracht voor de medewerking. Hij sprak de wens uit, dat allen nog geduren de lange tijd bij de firma werk zaam zouden zijn. Voor ieder was er een St Nico- laasverrassing, die bij allen erg in de smaak viel. De directie sprak de wens uit dat deze per soneelsavond door vele zou wor den gevolgd. Botersmokkel. Door ambtenaren der invoer rechten en accijnzen werd Zater dagmiddag in de wijk De Biezen een tweetal fietsers opgemerkt, die op hun rijwiel pakken in de richting van de grens vervoer den. Bij de nadering van de kommie zen namen de wielrijders met elf minuten voor drie uit Goes vertrokken. Na eerst in een cou pé te hebben gezeten, ging ze la ter naar het balcon. Ze had ge zegd dat zij in Arnemuiden moest uitstappen. Even later zagen haar medereizigers mej. B. uit de trein vallen. Over de toedracht van het on geval is niets bekend. De groepscommandant van de rijkspolitie te 's Fleer Arendsker- ke (tel. K 1106 210) verzoekt ieder, die inlichtingen kan, ver strekken zich met hem in verbin ding te stellen. St. Nicolaas op bezoek. Bracht Donderdagmiddag St. Nicolaas met zwarte Piet een be zoek aan de neutrale fröbelschool, Vrijdag daarop was het de beurt voor de kinderen van de Chr. frö belschool aan de Molendijk en werden in beide kleuterscholen de kinderen op gulle wijze ont haald op geschenkjes en lekker nijen. Het deed St. Nicolaas blijk- was, werden de kinderen per autobussen van hun woonplaats afgehaald en teruggebracht. De grote cantine was gevuld met 1200 personen. Het feest werd geopend door de voorzitter van het Sint-Nicolaascomité, de heer ir J. Meyburg. Na de verwel koming aan directie, genodigden, kinderen en ouders, bracht hij dank aan allen die het hadden mogelijk gemaakt om het kinder feest dit jaar zo grootst te vieren. Speciaal een woord van dank ging uit naar de aannemers van de cantine, die het hadden gepres teerd om de feestzaal kant en klaar voor het kinderfeest op te 'leveren. De verwelkoming van de Sint met zijn knecht was in deze grote ruimte een indrukwekkend ge zicht. Nadat het hoge bezoek door de voorzitter was verwelkomd, was het de Sint die zich met lof prijzingen en vermaningen tot de kinderen richtte. Terwijl de Sint zich oniier de kinderen begaf om ieder persoon- baar goed, dat de kinderen zovele lijk te begroeten werd door het St. Nicolaasliedjes hadden geleerd cantdnepersoneel, geassiteerd die zij uit volle borst zongen, zo-door dames, een verversing aan dat Piet flink in zijn zak kon tas-de aanwezigen gepresenteerd, ten. vervoersgelegenheid moeilijk j werden de oudjes op gulle wijze door hem getracteerd. Ook hier werd de goede Sint dank gebracht voor de aangebo den geschenken en lekkernijen, en hebben de verpleegden een echt prettige avond gehad. HEDEN: TERNEUZENKantoor der Vennootschap, 2 uur: Buiten gewone vergadering van aan deelhouders der N.V. Trans port Mij. „Terneuzen". Luxor-Theater, 8 u.: „Ver geef mij". MORGEN: TERNEUZEN: Hotel „Rotter dam", 1.30 uur: Jaarl. algem. vergadering der Coöp. land- bouwver. „Zeeuwsch-Vlaande ren" G.A. Luxor-Theater, 8 u.: „Ver geef mij". OOSTBURG: Café „De Een hoorn", 7.30 u.: Voorlichtings avond over emigratie naar Canada. De goede Sint bracht Vrijdag nog een kort bezoek op het ge meentehuis en ook hier bleek hem, dat het secretariepersoneel braaf was geweest, zodat Piet nog eens extra nog iets extra's voor hen had, want dat hadden zij wel verdiend. Zaterdagmiddag besloot St. Ni colaas zijn bezoek aan deze ge meente met een komst op de Ge meentelijke Gehoorzaal, waar de kinderen van de leden van de H. B. B. met talrijke ouders vere nigd waren om de goede Sint te begroeten. De voorzitter van de H. B. B. verwelkomde de hoge gast, waar op onder leiding van mevr. Van Driel uit Terneuzen de kinderen toepasselijke liedjes zongen. Ook hier volgde op ruime wijze de tractaties der kinderen. Burgemeester Hanssens kwam hier St. Nicolaas feliciteren met zijn jaardag en kon hem verzeke ren, dat de kinderen op Hoek weliswaar ;,;<yej eens ondeugend waren, doèhJ dat zij over het al gemeen braaf aren gewweest, waarop St. Nicolaas beloofde ook volgend jaar Hoek niet te zullen vergeten. Met het vertonen van enkele filmstroken werd dit kinderfeest op de Gehoorzaal besloten, waar op de voorzitter allen, die hier aan hun medewerking hadden verleend, dank betuigde. Hoogtijdagen voor de jeugd Zoals op vele andere plaatsen stond ook hier het afgelopen week-end in het teken van de vie ring van het Sint-Nicolaasfeest en waren de laatste dagen spe ciaal voor de jeugd enkele hoog tijdagen. Het feest vol verrassin gen begon reeds bij het school week-end. In de scholen. Donderdag en Vrijdag heeft de Sint een bezoek gebracht aan de diverse scholen. Zowel in de la gere als in de diverse andere scholen werd de Sint met groot enthousiasme en kloppende kin derhartjes ontvangen. In ruime Geassisteerd door de leden van i de fabriekscommissie ging de Sint daarna over tot het uitrei ken van waardevolle geschenken, die ieder kind persoonlijk moest komen afhalen. De organisatie was in goede NOG 3 BEMANNINGSLEDEN VAN „CASINO" VERLIETEN SCHIP. Drie Duitse bemanningsleden van het Liberiaanse tankschip „Casino" hebben Zaterdag te handen en zo kon het gebeuren Antwerpen het schip verlaten bij dat bijna 550 kinderen op een mi- j wijze van protest, omdat de kapi- nimum van tijd van snoep en tein geweigerd zou hebben schip speelgoed waren voorzien. breukelingen van de vergane Ne- Na de uitreiking van de mooie derlandse kustvaarder „Carpo" en verrassende geschenken sprak te helpen. de voorzitter van de fabriekcom-1 Enkele dagen eerder had, zoals missie, de heer C. Comipiet, na-Semeld, reeds een aantal Duitse mens de arbeiders een hartelijk opvarenden het schip te Rotter - dankwoord. Op de eerste plaats I" veriaten. aan de Sint en de directie, die derde officier de eerste door hun bemiddeling dit feest machinist en de eerste hofmees- hadden mogelijk gemaakt. Hij verzochten Zaterdag te Ant- was verheugd te mogen constate-j ^rpen naar Duitsland te mogen ren dat de sociale toestanden op de fabriek steeds verbeteren. Dit moge weer blijken uit de mooie cantine met een ruime acoomoda- j tie die de arbeiders ter beschik- j king staat. Voor deze geste was hij de directie dankbaar. Vervol- j gens wees hij zijn medearbeiders er op, dat dit een gebouw is om te gebruiken en niet te misbrui ken, daarbij de hoop uitsprekend, dat een en ander door de arbei ders zal worden gewaardeerd en bij het gebruik in dienzelfde geest zal worden gehandeld. Nadat ir Meyburg de Sint na mens de kinderen had bedankt, nam de Goede-Sint afscheid met de toezegging dat hij hoopte vol gend jaar de kinderen van de C.N.A. weer te bezoeken. Nagewuifd en tot afscheid ge zongen „Dag, Sinterklaasje", ver volgde de oude bisschop zijn tocht naar de vele kinderen in Zeeuws-Vlaanderen, die met span ning op hem zaten te wachten. achterlating van hun pakken de mate werden de kinderen door de vlucht en wisten over de grens te komen. De pakken bleken resp. 90 en 60 kg boter te bevat ten. Geslaagd. Voor het te Nispelrode gehou den toelatingsexamen voor de op leiding tot rijkspolitie slaagde onze dorpsgenoot O. Minnaert. Vakdiploma. Bij het te Den Haag gehouden vakexamen vishandel in het klein slaagde onze dorpsgenoot W. Pouwels. Uit trein gevallen en gedood. Tussen Goes en Middelburg ter hoogte van Lewedorp is Za terdagmiddag omstreeks drie uur de 26-jarige mej. B. uit Goes uit de in volle vaart rijdende trein gevallen. Ze was op slag dood. Mej. B. was met de trein van grote kindervriend bedacht. Op de C.N.A. Groter dan voorheen werd het Sint-Nicolaasfeest gevierd voor de kinderen van de werknemers van de C.N.A. Deze viering werd Bij de K.A.B. Ook de kinderen van de K.A.B. heeft de Sint dit jaar niet verge ten. Hoewel hij, Zaterdagmiddag door zijn overstelpende drukte en mede doordat hij daags te vo ren de kinderen in school had, be groet, niet persoonlijk aanwezig kon zijn, had zijn Pieter-knecht 'n zak vol lekkernijen gebracht In 't parochiehuis, waar de kin deren bijeen waren om het feest te vieren, werd ter gelegenheid van zijn feestdag een kinderfilm vetoond. Prijskaarting. In het parochiehuis werd t.g.v. het Sint-Nicolaasfeest een prijs kaart ing gehouiien voor K.A.B. mogelijk gemaakt door de be- leden. Nietegenstaande het vrij schikking van een ruiime cantine - die juist daags tevoren door aan nemer Van Sabben aan de direc tie was overgedragen. Vanuit ge heel Oostelijk Zeeuws-Vlaande ren kwamen de kinderen tussen 3 en 7 jaar in grote getale toe gestroomd. Voor zover een eigen RHEUMATIEK... Uw tergende winterkwaal legt het af tegen de weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène. Uitreiking chauffeursdiploma B. In een daartoe belegde feeste lijke bijeenkomst werd Donder dagavond in hotel „Rotterdam" door de directeur der Z.V.T.M., de heer ir J. F. Denie, aan onder staande 13 chauffeurs het chauf feursdiploma B uitgereikt: D. P. van Alten te Axel, J. F. Bracké te St Jansteen, A. M. J. de Cock te Terhole, S. J. Diele- man te Hulst, P. de Koning te Axel, E. J. Marcus te Axel, J. Meesen te Axel, E. J. Naessens te Axel, G. Neijssen te IJzendij- ke, A. F. Pleunis te Axel, L. A. de Schepper te St Jansteen, M. W. Vermeulen te Terneuzen en J. Vioen te Terhole. De directeur feliciteerde hen met het succes, dat door hen is behaald door veel inspanning, daar de studie voor dit diploma niet gemakkelijk was en zeker niet voor diegenen, die de school banken reeds vele jaren achter de rug hebben. Dat van de 14 can- didaten slechts 1 gezakt is, is een zeer mooi resultaat. Tevens bracht hij dank aan de cursusleiders, de heren H. A. Ek- kelenkamp, J. L. Boogaart en F. J. Schijf, aan wier toewijding het ongetwijfeld mede te danken is, dat zovelen geslaagd zijn. Namens de geslaagden bracht de heer J. Meesen de directie dank voor de grote medewerking, die zij heeft gegeven om deze op- door ARVI KIVIMAA. 111) Nadruk verboden. Plotselinge woede maakte zich van hem meester. Stommeling, die hij was! Hij sloeg zich voor de kop. Het bloed steeg hem naar het hoofd, dat bonsde, of het bersten zou. Hij knakte in een, en kreunde. Enige ogenblikken later dwong hij zich tot bezinning. Hij stond op, stapte op en neer de kamer door en zag in de spiegel zijn verwrongen trekken. Waar ge leek hij op? Een dier, dat pas af geranseld was. Neen, hij ont dekte gelijkenis met een ander beest, die kennis van één nacht met blauwrode razende tronie: Lamminaho van achter Toolo. Zijns gelijke was hij geworden, geen haar beter. Want was het ook niet om een vrouw, dat hij zo krankzinnig deed? Maar wat had Helena hem dan toch gedaan? Had zij hem iets in de weg gelegd? Zij was geheel onschuldig. Zij leidde haar eigen leven. Hij hoorde daar niet bij, hij kön er niet bijbehoren. Hij had een beeltenis van eigen maaksel aangebeden, en pas deze avond had hij de ware menselijke gedaante er van gezien. Met wie zij daarnet zo opgetogen een ge sprek gevoerd had, wist hij niet. Hij verlangde het ook niet te weten, het liet hem koud. Hij wist in elk geval, waar hij aan toe was. Dat éne ogenblik was voldoende geweest, om hem de schellen van de ogen te doen val len. Daarvoor waren geen woor den nodig. Hij zag haar en alles, wat er gebeurd was, thans vol komen onverhuld voor zich, zo klaar als het daglicht. Hij had het al lang kunnen weten en moeten bedenken, dat hij haar nooit voor zich zou kunnen win nen. Toch had de aanraking met haar zijn diepste wezen in felle beroering gebracht, krachten in hem gewekt, welke hem tot een vernieuwd mens hadden kunnen maken, doch thans alles in hem verscheurden, tot een hulpeloze prooi. Zou hij tegen hun woede bestand zijn? Hij moest althans trachten, zich niet zwak te tonen. In deze eerste botsing mocht hij zich niet terneer laten slaan. Hij ontvluchtte de kamer, wel ke hem benauwde als een ge vangeniscel, en ging de straat op. Hij liep langs het ommuurde kerkhof naar de heuvels van het zeestrand. Het was al laat in de avond. Op hem kringden de licht bundels der lantarens. Hij proef de de vochtige zeewind en adem de diep. Boven op een heuvel bleef hij staan. De zee deinde met langgerekte lage golfslag, groenig opglanzend in het avond licht. Het water was geheel open. Er kwam een jongetje aan, spelend met een hoepel, die voortrinkelde onder de slagen van het stokje. Even keek de knaap verwonderd op naar de eenzame man en hoepelde dan voorbij, toen naar beneden, de heuvel af, in de richting van het strand. Onder zijn stapjes knerpte het bevroren zand. Aan de einder was de hemel op een kier geopend, daar gloeide karmozijnrood licht, waarvan de flauwe weerschijn over de heu vel streek. Hoe stil was het hier. Hij stond daar alleen en tuurde over de zee. Traag schoven de golven uit over het strand. Hij was gekalmeerd, doch een weeë pijn knaagde in hem na. Een oude, oude wijs hij wist niet vanwaar keerde in hem terug en zong klagend op 's har ten grond, of er iemand weende. Neen. hij mocht nu niet schreien, het zou belachelijk zijn. Hij moest sterk, zelfverzekerd blijven. De geslagen wond zou wel genezen op de duur, de pijn er van moest hij geduldig dragen. Hij keerde terug naar zijn ka mer, greep zijn studieboeken, concentreerde zich, en verwerk te wat hij las. Hij blokte, blokte zich moe, en ging toen naar bed. Wilde, onsamenhangende dromen verontrustten hem. Uitgeput werd hij wakker. Dan haastte hij zich naar het lab, werkte daar de hele morgen en middag door, en gunde zich nauwelijks tijd iets te eten of te drinken. En zo begon een periode van onzinnig, geforceerd ploeteren, met het enige doel, zich zelf te bedwingen en het gebeurde te vergeten. Er was geen voorjaar en geen stad meer, alles ging buiten hem om. Op een namiddag kwam hij tot zich zelf: een duizeling over viel hem. Een snijdende pijn door borst en rug deed hem met uit gebreide armen over de tafel krommen terwijl het warme bloed hem in de mond hikte. Hij wilde het weg slikken, maar kon niet. Het bloed vloeide over de tafel, over de witte bladzijden van zijn open boeken, over zijn handen. Hij verloor het bewust zijn en sloeg wankelend tegen de vloer. (Wordt vervolgd.) ongure weer waren er nog 47 lief hebbers, die zich voor deze wed strijd lieten inschrijven. Tijdens de kamp zorgden de dames van d.e K.A.B. voor koffie met specu laas. In totaal werden vijf ron den gespeeld. De uitslag was: 1. R. Waterschroot; 2. W. v. Troost; 3. F. Jacobs; 4. G. Wullems; 5. B. de Smet; 6. P. de Vos; 7. P. v. Dam; 8. R. de Waal; 9. G. de Mey en 10. J. Willems. Rijksuniversiteit Utrecht. Te Utrecht slaagde voor het semi arts-examen de heer D. Fol- mer, alhier. St.-Nicolaas op bezoek. Zoals St-Nicolaas beloofd, had heeft hij Zaterdagmiddag nog maals een bezoek aan onze ge meente gebracht. Door het vele heen en weer rei zen was blijkbaar zijn coiffure wat in de war geraakt want hij bracht eerst een bezoek aan de kapper Lensen, waarna hij zich begaf naar het markplein waar een grote'menigte hem onder ge juich opwachtte. Het bestuur der winkeliersver eniging „Zavo" verwelkomde de goede Sint, die direct aanving om de door de leden van „Zavo" ver strekte bonnen aan de kinderen van 3 tot 6 jaar in ontvangst te nemen en djeze in te wisselen voor geschenken. Daar de weers omstandigheden niet toelieten, dat dit in het openbaar geschied de, nodigde St-Nicolaas de kinde ren op de raadszaal komen waar de overgelukkige kinderen hun cadeautjes in ontvangst namen. St.-Nicolaas dankte hierop ook de ouders der kinderen de leden van „Zavo" voor dit initiatief en beloofde volgend jaar weer te zullen terugkomen, hetgeen door het bestuur van „Zavo" dank baar werd aanvaard. Des avonds heeft St.-Nicolaas nog een bezoek gebracht aan de verpleegden in het rusthuis der Ned. Herv. Kerk „Rustoord" en Bevestiging en intrede Ds E. L. Schalkwijk. Zondag werd in de ochtend dienst door dr P. J. Richel uit Heemstede in zijn ambt bij de Geref. Kerk alhier bevestigd ds F. L. Schalkwijk. Tot tekst voor deze dienst had dr Richel gekozen Handelingen 4 20 „Want wij kunnen niet la ten te spreken, hetgeen wij ge zien en gehoord hebben". Na de bevestiging werd ds Schalkwijk staande toegezongen Ps 121 4. Dr Richel, de nieuwe predikant toesprekend, zeide: „Er gaat he den, nu U uw doel hebt bereikt en predikant bent geworden in deze gemeente, ongetwijfeld veel in U om. God heeft U gesteld om als dienaar van de Geref. Kerk deze kleine gemeente tot ontwikkeling te brengen. Er zal in uw ambt veel van U gevraagd worden, doch met Gods hulp zal U in uw eerste gemeente slagen en vruchtbaar arbeiden, zodat U la ter zult kunnen getuigen van de mooie tijd hier doorgebracht. Mo ge God U die genade geven en schenke U de Heilige Geest". In de avonddienst deed ds Schalkwijk in een overvolle kerk zijn intrede waarvoor hij als tekst had gekozen 2 Corinthen 4 5 „Want wij prediken niet onszelven, maar Christus Jezus, den Heere; en onszelven, dat wij uwe dienaren zijn om Jezus' wil." Na de dienst werd ds Schalk wijk en zijn echtgenote toege sproken door de voorzitter van de kerkeraad, de heer B. de Put ter, die beiden hartelijk welkom heette. „Nadat deze gemeente ge durende 5% jaar vacant is ge weest, heeft God het gewild dat U hier beroepen werd en binnen 7 dagen door U dit beroep werd aangenomen, waardoor de ge meente U zeer dankbaar is. Wij bidden dat de Heer U in uw ar beid zal zegenen en de samen werking met de kerkeraad vruchtbaar moge zijn". Namens de classis Axel sprak ds H. Pestman uit Terneuzen, die er zijn grote vreugde over uit sprak, dat deze vacature in de classis thans tot het verleden be hoort. Gode dankbaar dat de Ge ref. gemeente te Hoek een nieu we herder heeft gekregen, wens te hij ds Schalkwijk en zijn echt genote in Hoek een gezegende tijd toe. „God schenke U de kracht en de wijsheid om deze gemeente tot grotere bloei te brengen". Ds Ten Haaft, Ned. Herv. pre dikant, verheugde zich er over dat door de komst van ds Schalk wijk de Geref. Kerk te Hoek weer een predikant heeft gekregen. Men heeft gezegd dat het een kleine gemeente is, doch dat zei de men ook toen spreker zijn in trede alhier deed. Hij hoopte dat er een goede samenwerking tus sen beiden zal zijn tot uitbreiding van Gods Koninkrijk. Spreker eindigde met ds Schalkwijk toe te wensen dat Gods zegen op z§n arbeid moge rusten. Ten slotte verwelkomde burge meester A. F. Hansens ds Schalk wijk en echtgenote in de gemeen te Hoek en sprak er eveneens z'n vreugde over uit dat thans deze vacature is vervuld. Uw voor ganger, aldus spreker, verkon digde het Evangelie in een school, U doet uw intrede in dit mooie nieuwe kerkgebouw. Moge U en uw echtgenote hier een ge zegende tijd doorbrengen. De gemeente zong hierop ds Schalkwijk staande toe Ps 20 1. Aan het einde van de dienst dankte ds Schalkwijk, ook na mens zijn echtgenote, de spre kers, de afgevaardigden en de overtalrijke belangstellenden.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2