Storm richtte grote schade aan De resolutie inzake Nederlands Nieuw Guinea Bevestiging Statuut voor het Koninkrijk De berisping van MacCarthy Critiek op Britse regering De Indonesische aanspraken op Nieuw Guinea WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Persconferentie van Adenauer salons „robert" De gezondheidstoestand van de Paus verbeterd Proteststaking in Syrië BrsijfaeriP-B do Aoonnement: Terrmuaei. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 NA 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks MAANDAG 6 DECEMBER 1954. 10e Jaargang No. 3322. Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum pet advertentie 2125. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 11 iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Zoals reeds meegedeeld zal de i ten, de chefs van staven, direc tives tig irtg van het statuut voor i teuren-generaal, vertegenwoordi- hef koninkrijk door H. M. de Ko- 1 gers van werkgevers en werkne- ningin op Woensdagmiddag, 15 mers, van handels- en industrië- Decamiber, met groot ceremonieel gsdhieden. De Koningin en de Prins zullen zich in de gouden koest van paleis Voorhout naar het Binnenhof 'begeven en in deze koets naar het paleis terugkeren langs dezelfde route welke ge volgd wordt bij de opening van de zitting dier Staten-Generaal. Langs de weg en op het Binnen hof zal ook hetzelfde grote mili taire vertoon plaats vinden als op Prinsjesdag. Als de Koningin en de Prins met gevolg de Ridderzaal betre den zullen ziji naar de troon ge leid, worden, de Koningin door de minister-presidenten van Neder land en Suriname en de Prins door de minister van overzeese rijksdelen en de minister-presi dent van de Ned. Antillen. Te genover de troon zullen de dele gaties van de drie rijksdelen plaats niemen, 11 leden van Suri name, 12 van de Nederlandse Antillen en 11 van Nederland. De vroegere R.T.C.-delegaties zijn ontbonden want de conferentie NederlandrSuriname-Nedeiianclse Antillen is geëindigd, maar de delegaties zijn samengesteld uit degenen, die betrokken zijn ge weest bij het overleg der confe rentie. Tussen de troon en de zitplaat sen der delegaties zal een klei ne tafel staan, waarop later de acte van bevestiging getekend zal worden. Nadat H. M. de Konin gin op de troon heeft plaats ge nomen spreekt de minister-pre sident een rede uit, waarin hij mededeelt, dat het statuut voor het koninkrijk der Nederlanden, waarin die nieuwe rechtsorde is neergelegd op de door de grond wet voorgeschreven wijze, is aanvaard. Vervolgens verklaart de minister-president van de Nederlandse Antillen een rede van gelijke strekking. Nadat de vroegere secretaris generaal van de conferentie, mr Th. J. v. d. Peijl, de inhoud van de acte van bevestiging zal heb ben voorgelezen, verlaat de Ko ningin de troon om aan de tafel deze actie in drievoud (één exemplaar voor elk der rijks delen) met haar handtekening te bekrachtigen. Vervolgens te kenen de minister-president van Nederland, de minister van overzeese rijksdelen, de minis- ter-president van Suriname en de minister-president van de Ned. Antillen. De plechtigheid wordt besloten met een toespraak van H. M. de Koningin. De 'belangstelling voor het ge beuren in de Ridderzaal is zeer groot. Er zullen een kleine 800 personen aanwezig zijn. Tot de autoriteiten behoren de leden van de ministerraad en de staatsse cretarissen, de leden van de RSaad van State, voorzitters en leden van de Eerste- en Tweede Kamer der Staten-Generaal, het corps diplomatique, leden van de Hoge Raad, de secretarissen-gene raal der verschillen departemen- le ondernemingen, in het bijzon der degenen die contact hebben met of hun bedrijf uitoefenen in de overzeese rijksdelen, en de voormalige gouverneurs. H. M. pe Koningin heeft het voornemen des avonds aan de le den der delegaties een maaltijd aian te bieden in het koninklijk paleis te Amsterdaimi. Het diner wordt in de Troonzaal van het paleis gegeven. Er zullen ca 50 gasten aanzitten. De afkondiging van de nieuwe rechtsorde zal op 29 December geschieden. In Nederland ge beurt dit door plaatsing van de acte van bevestiging en van het statuut ibij proclamatie in het Staatsblad en in een buitenge woon nummer van de Nederland se Staatscourant dat des middags om half drie zal verschijnen. In Suriname om 9 uur des mor gens en in de Ned.-Antillen om 10 uur des (morgens zal de acte wor den voorgelezen in de plechtige buitengewone openbare vergade ring van de respectieve staten. De publicatie van acte en statuut geschiedt bij proclamatie ook daar in de daarvoor aangewezen bladen. Dit zal ook het geval zijn in Ned. Ndeuw-Guinea. 6e kopper met het aparte cocM markt |6 brouwerijstraat 9 terneuzen voor verzorgd kapwerk en voor betere toiletartikelen. ook KERSTFEEST OP SOESTDIJK. De koninklijke familie zal dit jaar het Kerstfeest met het per soneel vieren in Soestdijk. Dit zal geschieden in de garage van de Kon. marechaussee in de na bijheid van het paleis. Bondskanselier Adenauer heeft Zaterdag op een persconferentie te West-Berlijn verklaard, dat hij gekant is tegen elk afzonderlijk overleg met !d.e Sowjet-Unie of het Sowjet-hlok, omdat hierdoor slechts schade aan de Duitse oogmerken zou kunnen worden toegebracht. De enige mogelijkheid om tot een algemeen vergelijk te komen was z.i. het voeren van onderhan delingen tussen de Vrije wereld" en het Sowjetjblok na de bekrach tiging van de Parijse aecooriden. Na de ratificatie van deze overeenkomsten is het één van de belangrijkste taken van de bondsregering, het Duitse stand punt, dat er een vergelijk met de communistische wereld moet ko men duidelijk te maken, aldus de bondskanselier. KONINGIN EN PRINSESJES ZAGEN ST. NICOLAAS UIT VLIEGENDE SCHOTEL KOMEN. Terwijl Koningin Juliana en de vier Prinsessen bijna ongemerkt temidden van duizenden mensen toekeken, en het wegverkeer moest worden omgelegd, is Sint Nicolaas Vrijdagavond per „vlie gende schotel" geland op het huis van de heer H. E. Egtbert, hof- kapper te Baarn. Op zijn dak was met palen en draden een plastic plateau be vestigd, dat naar de straatzijde schuin afliep, zodat met behulp van wisselend vuurwerk de illu sie van een glijdende beweging naar beneden kon worden ge wekt. Om half acht kwam de Sint onder veel geknal en gesis onverwachts ergens bij de schotel te voorschijn. De Koningin en de Prinsesjes woonden meer dan een half uur lang de Sint Nicolaas- viering bij, die tot omstreeks half tien duurde en werd opgeluisterd door een orkest van zwarte Pie ten, herhaaldelijk rondgestrooid suikergoed en toespraken van de bisschoppelijke kindervriend uit Spanje. De koninklijke familie, Prinses Marijke op moeders arm, zong uit volle borst een aantal liederen mee. De kapper wist heel goed wat hem op zijn dak was gevallen, want het is niet de eerste maal dat hij iets'dergelijks organiseert. Dr Adenauer verklaarde voorts, dat de conferentie van Moskou en de slotverklaring van deze bij eenkomst van communistische landen „niets werkelijks nieuws hebben onthuld". Voor dergelijke verklaringen moet men niet be vreesd, zijn. Ik ben er van over tuigd, dat de Sowjet-Unie ver standig genoeg zal zijn om eens redelijke onderhandelingen met het Westen te (beginnen", aldus de Westduitse bondskanselier. Hij deelde mee, dat hij voorne mens is de portefeuille van Bui tenlandse Zaken na de bekrach tiging der Parijse accoorden be schikbaar te stellen, teneinde zich geheel te kunnen wijden aan de oprichting van het Westduitse leger, dat onder het gezag der bur gelijke autoriteiten zal blij ven. De bondskanselier zinspeelde er op, dat Heinrich von Brenta- no, de leider der Christen-demo cratische fractie in de Bondsdag, met de zorg voor de Buitenland- j se Zaken zal worden belast. Adenauer verklaarde tenslotte nog, dat er nog steeds gevaar be staat, dat de Amerikaanse poli tiek ten aanzien van Europa zal worden gewijzigd, „indien er ge- Naar Zondagmorgen uit be trouwbare bron is vernomen, heeft de Paus een rustige nacht gehad. Na de Mis in zijn vertrek te hebben gehoord en te hebben gecommuniceerd, kon de Paus enige lepels soep tot zich ne men. De eerste voeding langs na tuurlijke weg sinds verscheidene dagen. Het hikken is bijna geheel opgehouden. Paus spreekt menigte toe. Door middel van een boven zijn bed opgehangen microfoon heeft Paus Pius XII Zondagavond 30.000 mensen, die in de basiliek van de St. Pieter verzameld wa ren, kort toegesproken en zijn, apostolische zegen gegeven. De menigte was bijeen geko men ter ere van de Italiaanse Benediktijner monnik Placido Riccardi, die Zondagochtend zalig is verklaard. Studenten en leerlingen in alle steden van Syrië hebben Zondag morgen een algemene proteststa king afgekondigd tegen de ter doodveroordeling van leden van de Mohammedaanse broeder schap in Egypte. In Damascus SLACHTOFFER VAN DE STORM. De hevige storm heeft in Rot terdam Zaterdagmiddag in de ha ven een slachtoffer geëist. De 40- jarige schipper A. W. was om streeks vijf uur aan boord van het sleepschip „Onderneming", dat in de Schiehaven ligt, bezig met liet dichtleggen van de lui ken. Tengevolge van een hevige rukwind is een luik losgeraakt en over het schip geslingerd. Het trof W. tegen het hoofd. In be wusteloze toestand werd hij op het gangboord aangetroffen. De G.G.D. bracht hem naar het Cool- singel ziekenhuis. Bij aankomst bleek hij te zijn overleden. RADARMAST OMGEWAAID. Tijdens een der hevige wind stoten is Zaterdagavond om streeks half zes een bijna zestig meter hoge radarmast van de luchtmacht op het bastillon te Schoonhoven omgewaaid. Het gevaarte raakte in de val het dak van een bij de marechaussee in gebruik zijnde barak en sloeg daarna met enkele bochten op terrein zonder ernstige schade aan te richten. De stalen koker met een middellijn van circa 35 cm werd hier en daar als een haarspeld ingedrukt. De mare chaussee Waleboer, die juist uit een jeep stapte, ontkwam als door een wonder aan de dood. Hij kreeg slechts een klap van een der kabels terwijl de mast vlak naast hem viel. Indien de mast naar het westen zou zijn gevallen zouden enkele woningen getrof fen zijn, waarbij persoonlijke on gelukken voor de hand zouden hebben gelegen. durende k?e bekrachtiging van de I werden grote betogingen gehou- Parijse overeenkomsten iets ge- den. Alle winkels te Deir Ez Zor beurt". waren gesloten. De Amerikaanse senaat heeft besloten senator Joseph McCar thy te berispen voor aanvallen op de speciale commissie, die aanbeval, dat hij berispt zou wor den, en voor zijn uitlating, waar in hij de buitengewonen senaats vergadering een „lynch-partij" noemde- De berisping van McCarthy wegens zijn opmerkingen over de speciale commissie die hij „on bewuste dienaren" van de com munisten noemde kwam in de plaats van een deel van de mo tie betreffende generaal Zwic- ker, die derhalve in de hangende resolutie is geschrapt. McCarthy was zelf niet aan wezig. Enkele dagen geleden werd een deel van de motie van afkeuring betreffende het beschimpen van een subcommissie, die een on derzoek instelde naar zijn finan ciën in de jaren 1951/52, aange nomen. De motie is aanbevolen door een speciale commissie van zes De republikeinse fractieleider in de senaat, William Knowland, sprak zich uit tegen aanneming van het amendement. Het was „ongelukkig", dat McCarthy de leden van de speciale commissie „onbewuste dienaren" van de communistische partij had ge noemd, maar het zou een gevaar lijk precedent scheppen McCar thy hiervoor te berispen. Hierdoor zou de vrijheid van spreken zowel in de senaat als in het gehele land ernstig ge troffen worden. De motie vein berisping is met 67 tegen 22 stemmen aangeno men. Hij werd schuldig bevonden op twee punten: het plegen van obstructie tegen „grondwettelij ke procedure" en het geneigd zijn de senaat in discrediet te brengen. De resolutie, waarin niet het woord berisping maar „afkeu ring" werd gebruikt, werd met handopsteken aangenomen. Mc Carthy verscheen in de senaat, toen de laatste behandeling van de motie al begonnen was. De actie ontnam hem geen rechten of voorrechten als sena tor, maar kwam neer op het uiten van de mening van zijn col lega's over zijn wijze van optre den. De laatste maal, dat een se naatslid een openbare berisping kreeg, was in 1929. McCarthy is de vierde senator in de geschie denis, tegen wie de senaat een afkeuring heeft uitgesproken. De „commissie van tien mil- lioen Amerikanen voor de recht vaardigheid" heeft bekend ge maakt dat zij 1.698.222 handteke ningen voor een protestpetitie tegen de senaatsmotie heeft ver zameld. McCarty verklaarde tegenover verslaggevers blij te zijn, dat de „circusvoorstelling" is afgelopen. Hij kon nu tenminste „het uit graven van communisten uit de regering", na tien maanden van werkeloosheid, „Maandag offi cieel hervatten". Na de stemming over de motie van berisping is de senaat voor onbepaalde tijd uiteengegaan. In Januari komt de senaat in zijn nieuwe samenstelling - 48 democraten, 47 republikeinen, één onafhankelijke bijeen. Het Britse kabinet heeft zich beraden over de houding, welke het moet innemen tegenover de voorgenomen aanval der socialis ten op het regeringsbeleid inza ke het houden van besprekingen op het hoogste niveau over wa terstof- en atoomwapens. Labourleiders hebben de rege ring er van beticht, dat zij blijk baar niet voldoende de dwingen de noodzaak inziet van het zoe ken naar middelen om de wereld te bevrijden van de dreiging van kernwapens. De socialisten heb ben een amendement ingediend, waarover Maandag zal worden gedebateerd. Daar dit amende ment neerkomt op een motie van afkeuring, zal het kabinet moe ten aftreden, als het wordt aan vaard. Een dezer dagen hebben 23 La- ibaurleden een ander amen dement ingediend, waarin wordt betreurd, dat de regering niet gepoogd heeft de spanning in de wereld te verminderen door „een moedige politiek van internatio nale wederzijdse hulp" te ont wikkelen door middel van de or ganen der V. N. Voorts heeft de socialist Step hen Davies, die onlangs uit de Labourfractie is gestoten omdat hij in strijd met de partijdiscipli ne tegen de bekrachtiging van de Parijse accoorden had ge stemd, een motie ingediend, waarin het onmiddellijk aftreden van sir Winston Churchill wordt geëist naar aanleiding van het incident betreffende het telegram aan maarschalk Montgomery. Volgens deze motie heeft de premier, doordat hij zich in 1945 bereid verklaarde alle militaire en burgerlijke hulpbronnen van Groot-Brittannië te combineren met de rest van de nazi-strijd- WINDHOOS RICHTTE SCHADE AAN IN DRENTHE. Zaterdagavond omstreeks half zeven is over de plaatsen Zwar- temeer en Klazienaveen in Z.O. Drenthe een windhoos getrokken welke nogal wat schade heeft aangericht. In Zwartemeer werd het dak van een woning, staande aan de Kamerlingswijk, geheel afge rukt. De krachtige wind richtte tevens schade aan aan het muur. werk van deze Woning. Voorts waaide aldaar een schuur van de heer H. Fietje geheel omver. Er was overal veel glasschade. De inwoners moesten het de gehele avond zonder verlichting stellen. In Klazienaveen werd even eens een dak van een woning ge rukt. Vooral in deze plaats sneu velde een groot aantal ruiten in diverse woningen. De inwoners van beide plaatsen spraken over „een noodweer, dat angstig aan- ciële personen aanwezig om zo nodig maatregelen te treffen. Een aantal omgewaaide bomen werd door brandweerlieden spoe dig opgeruimd, zodat het verkeer voortgang kon vinden. STORM IN HET NOORDEN VAN HET LAND. In de nacht van Zaterdag op Zondag zijn in het Noorden van het land enkele honderden man nen van het Groningse dijkleger paraat geweest om in te kunnen grijpen bij moeilijkheden, die door de storm zouden kunnen wo riten veroorzaakt. Er stonden 220 iman op de dij ken zelf, waar men verwachtte dat de waterstand tot 3,40 meter boven N.A.P., dat is twee meter boven normaal, zou stijgen. De Waterstaat had 30 man ter be schikking gesteld, terwijl de kan toren der P.T.T. heropend wer den. De coupures in de dijken rond de Dollart werden zelfs in de sla- persdijk afgesloten. Tegen de verwachting steeg het water in Zoutkamp slechts tot 2,60 boven N.A.P. en in Delfzijl tot 2,84 en richtte de storm geen i noemenswaardige schade aan. I Op iedere kilometer van de 95 km lange dijk langs de Groning se kust patrouilleerde een dijk- wacht. Op de venbindingsposten, de coupures in de slapersdijken en bij de opslagplaatsen van ma terialen posten 120 iman. Op de centrale post in het provinciehuis te Groningen waren tien man van het moment waarop (de mel ding uit Den Haag binnenkwam af op hun post. Zij stonden onder leiding van de hoofdingenieur van de provinciale waterstaat ir C. Winkler, die Zondagmorgen zeer tevreden was over het gun stige verloop van de nacht, en over de dijkwaoht. Het telegram uit Den Haag kwam Zaterdagavond om kwart vóór tien binnen. Om elf uur was de gehele kust volledig gewaar schuwd en bevond iedereen zich op zijn post. Ook burgemeester van Groningse gemeenten volg den met belangstelling het ver loop van de gebeurtenissen en c,e waterschapbesturen hielden hun kantoren geopend om zo no dig direct maatregelen te kun nen treffen. Om vier uur Zondagnacht be droeg de windkracht acht tot ne- gien, daarna nam zij af. Om- streeks half zeven Zondagmorgen kon de bewaking worden opge heven. krachten, „de idealen, waarvoor het (Britse) volk had gevochten, deed". Reeds korte tijd na het ge heeft verraden" beurde waren verschillende offi Het Engelse dagblad „The Eco nomist" schrijft, dat er weinig grond is voor Indonesië's aan spraken op Westelijk Nieuw- Guinea, en noemt het „jammer", dat de algemene vergadering der Verenigde Naties erin heeft toe gestemd het Nederlands-Indone sische geschilpunt over dit gebied op haar agenda te plaatsen. Het blad schrijft: „De algeme ne vergadering doet haar presti ge geen goed, wanneer zij toe laat, dat haar volkomen lofwaar dige sympathie voor achtergeble ven volkeren op deze wijze wordt verdraaid, en misbruikt. Het is te hopen, dat vele gedelegeerden zich nog eens zullen bedenken, wanneer de assemblee de kwes tie in plenaire zitting in behan deling neemt". „De Indonesiërs", zo vervolgt het blad, „zich wellicht bewust van de zwakheid van hun aan spraken, hebben getracht er een groter aantrekkingskracht aan te geven, door ze voor te leggen als een deel van de algemene strijd tegen het verouderde ko lonialisme. Doch het is onzin om te spreken van het groeiende po litieke (bewustzijn van de ver spreide, afgezonderde en buiten gewoon primitieve stammen van West Nieuw-Guinea. Volgens het gezonde verstand zijn de Neder landers, met hun groter erva ring en materiële hulpbronnen, veel meer geschikt dan de Indo nesiërs om deze achtergebleven volkeren de vriendschappelijke bescherming en practische hulp te verlenen, welke zij thans van node hebben en nog vele jaren lang nodig zullen hebben". WERVELSTORM TROK OVER WANNEPERVEEN. Een wervelstorm heeft Zater dagavond. het dorp Wanneper- veen, gelegen aan de Belterwei- de in de provincie Overijsel, ge troffen. Eén in de Belterweide PANAMEES SCHIP OP DE NOORDZEE IN NOOD. Als gevolg van een lek in de machinekamer is het 7132 ton metende Panamese tankschip Falcon" in de naoht van Zater dag op Zondag nabij de Viking- bank, ongeveer 55 mijl N.N.W. van IJmuiden in moeilijkheden komen te verkeren. Zondagmor gen omstreeks vijf uur heeft het sdhip noodseinen uitgezonden. De sleepboten „Cycloop" en „Noord- Holland" zijn van IJmuiden uit gevaren om assistentie te verle nen. De Nederlandse trawler „Klaas Wjjker", die zich toevallig in de onmiddellijke nabijheid van het Panamese sdhip (bevond, heeft 29 opvarenden er van aan boord ge nomen. Toen kort hierop bleek, dat de kapitein zich niet onder hen (bevond, is de „Klaas Wijker" naar het in zinkende toestand verkerende schip teruggevaren. Inmiddels was de sleepboot „Noord-Holland" bij de „Falcon" aangekomen. De sleepboot had reeds vastgemaakt, doch de eer ste maal is de sleeptros gebro ken. Omstreeks tien uur Zondag morgen had de „Klaas Wijker" alle opvarenden van de „Faleon" aan boord genomen. De kapitein van het Panamese schip seinde toen, dat de gehele bemanning in veiligheid was en dat de „Klaas Wijker" naar IJmuiden zou koers zetten, wanneer de „Faleon" zou zijn gezonken. Aan het einde van de Zondagmorgen is een deel van de bemanning van het Panamese sdhip evenwel weer op de „Fafcon" overgestapt. Omstreeks half vijf hadden de „Cycloop" en de „Noord-Holland" de „Faleon" op sleeptouw geno men. Het Panamese sdhip was nog steeds in zinkende toestand en omstreeks vijf uur vroeg de bemanning op de „Faleon" drin gend om een reddingboot. Inmid dels was om 15.30 uur de red dingboot „Dorus Rijkers" uit Den Helder ter assistentie uitgeva ren. Om kwart over vijf vertrok 'n tweede reddingboot, de „Bran- daris" uit Terschelling naar de „Faleon". Langzaam vorderde de sleep in de richting van IJmuiden, toen Zondagavond om 20 uur de „Do- rus Rijkers" de „Faleon" nader de. De reddingboot had van de kapitein van de sleepboot „Noord- Holland." opdracht gekregen langszij van het Panamese schip poolshoogte te gaan nemen met het oog op het overnemen van de bemannjng. Een half uur later reeds was de „Dorus Rijkers" naast de zinkende tankboot uit Panama. Inmiddels voer de sleep nog steeds langzaam in de richting IJmuiden. Het is nog niet bekend, hoe laat de sleepboten in IJmui- gelegen botenhuis werd opgelicht den 2ullen aank(Mnen. Waarschijn nn 01 /-vorr t ronto II Ziv-1 morórc \7CT"ri PT" en sloeg tientallen meters verder op het water neer. Talloos vele bomen, waaronder vele vrucht bomen, werden uit de grond ge rukt. In het water gelegen pun ters werden met geweld op de wal gesmaakt. Hooibergen sloe gen om en kwamen veelal in de grachten terecht. Bijna alle wo ningen in Wanneperveen hebben schade opgelopen. Het electrici- teitsnet viel uit. Een deel van. het dorp is de gehele Zaterdagnacht zonder stroomvoorziening ge weest. LICHTSCHIP „GOEREE" AFGEDREVEN. Het lichtschip „Goeree", dat on geveer tien mijl ten Westen van het eiland Goeree ligt, is de nacht van Zaterdag op Zondag tengevol ge van de storm ongeveer 500 m. afgedreven. De zwaarste winsto- ten die het schip noteerde, bedroe gen windkracht 10. lijk zal de „Faleon" naar een dok van de Amsterdamse Droogdok Mij worden gesleept. DE STORM IN NOORD DUITSLAND. Voor de Noordwesterstorm met windsterkte 9 tot 10, die in de Duitse Bocht en het Noond- duitse kustgebied Zondag heerste, hebben naar schatting 250 sche pen in de haven van Cuxhaven bescherming gezocht. Ook de El- ibehavens en Brunsbüttel zijn overvol. Op de Beneden-Eibe lig gen talrijke grote vrachtschepen voor anker op beter weer te wachten. In Noord-Hessen zijn door een l neervallende fabriekschoorsteen drie mensen gedood. Afgevaardigden van de Ver enigde Naties, die de resultaten van de stemming over de resolu tie inzake Westelijk Nieuw- Guinea bespraken, trokken hier uit de gevolgtrekking, dat Indo nesië ongetwijfeld een overwin ning op Nederland heeft be haald, aldus sohrijft een bijzon dere correspondent van Reuter. Sommigen van (degenen, die vóór de resolutie hadden gestemd, waarin de politieke commissie van de algemene vergadering de hoop uitdrukt, dat de regeringen van Indonesië en Nederland haar pogingen zullen voortzetten om een oplossing te vinden over het geschil, beschouwden het als een rechtvaardiging van de Indone sische eisen ten aanzien van de souvereiniteit over het betwistte grondgebied. Anderen, die Ne derland, hadden gesteund, zeiden, dat de resolutie belangrijk min der voorstelde, dan Indonesië had verzocht en dat, in feite, de commissie niet de geldigheid, van de eis tegen Nederland had aan vaard. Men kan betwisten, of de uit drukking „hoop" veel verschilt van „verzoek", voor hervatting der onderhandelingen, zoals oor spronkelijk d,oor Indonesië was voorgesteld, aldus de correspon dent van Reuter. Denkend aan de onderwerpen zoals Zuid-Oost- Afrika en de behandeling van Indiërs in Zuid-Afrika, die sinds 1946 op de agenda van de alge mene vergadering staan, hebben sommige waarnemers voorspeld, dat de Verenigde Naties waar schijnlijk de eerstkomende jaren een debat over Westelijk-Nieuw- Guinea kunnen verwachten. Het is zeker, dat volgend jaar een debat zal worden gehouden, aan gezien de resolutie partijen ver zoekt rapport uit te brengen over de vordering aan de tiende ge wone zitting van de algemene vergadering. Het algehele stilzwijgen, dat de Verenigde Staten gedurende het debat hebben bewaard en hun onthouding bij de stemming was het onderwerp van niet-officiële commentaren. Enige waren van mening, dat de Verenigde Staten een positieve houding in het voordeel van Ne derland hadden moeten aanne men en dat dit op zijn minst in vloed gehad zou hebben op een deel van de Latijns-Amerikaanse staten. Maar de Amerikaanse delegatie was besloten een ge heel afzijdige houding aan te nemen. Dit alleen al versterkte de landen, die gewoonlijk worden aangeduid als „anti-kolonialis tisch in hun mening, dat de Ver enigde Staten door hun stilzwij gen ide mening waren toegedaan, dat de kwestie Nieuw-Guinea 'n koloniale kwestie was en dat de V. S. er niet in verwikkeld wens ten te geraken. Nederland, Australië en Enge land (betwistte de bewering, dat „kolonialisme" hierbij betrokken was, maar zoals een afgevaardig de opmerkte: „Vanaf het mo ment, dat de kwestie-kolonialis- me te sprake was gebracht, was de Nederlandse zaak eigenlijk als verloren. Beschuldigingen van kolonialisme brengen zulke emo ties te weeg, dat zij moeilijk te weerleggen zijn". medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandagoch tend tot Maandagavond. Wisselende bewolking. Wisselende bewolking met nog enkele buien. Zwakke tot matige westelijke wind. Dezelfde tempe raturen als gisteren. DINSDAG 7 DECEMBER. v.m. n.m Breskens 11.05 11.2E Terneuzen 11.40 w Hanswee rt 0.20 12.4C Walsoorden 0.30 12.5C ZON MAAN OP onder op onder Dec. 6 8.31 16.30 13.51 3.47 7 8.33 16.30 14.19 5.13 8 8.34 16.29 14.56 6.41 9 8.35 16.29 15.47 8.03

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1