Ernstig spoorwegongeluk België Staten V. N. DULLES OVER CHINA FLINKE VERKOPER in Gezondheidstoestand van Paus Pius XII verergerd brengen kwestie Verenigde voor MARJOLEIN VISSER PLEEGZUSTER 8L0EDWIJN Indonesische politie liet vijver in Bandoeng dichtgooien kaloderma Smits' Bazar WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN 19 doden, w.o. stoker en machinist 80 gewonden Stremming treinverkeer Dordrecht' Lage Zwaluwe op Zondag 5 Dec. HARTAANVAL. De mishandeling van de Ned, arresianien De in China veroordeelde Amerikaanse vliegers Birmese politie-officieren overvallen Sabotage^ aan 3ritse duikboot «Artemis» Verzetslieden in Tunesië geven zich over|«>^ BALDADIGHEID VEROOR ZAAKTE VERTRAGING IN TREINVERKEER. Zeeman verdwaald naar terrein artillerie-inrichting neergeschoten ALLEEN VOOR DE VROUW BON VOOR PROEFTUBE GELEEl 15 ets President Soekarno wordt verzocht de status van een Britse kolonie in Noord-West- Borneo voor de Ver. Naties te brengen Dcrc'trcffg werd tfe POPPENWAGEN gewonnen door ScheJdekade 58 TERNEUZEN Terneuzen Vraukerlng bt) Abonnement: Terr.euzet, Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Temeuzen Redaetie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs - c Verschijnt dagelijks VRIJDAG 3 DECEMBER 1954. 10e Jaargang No. 3321. Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 cegels f 1i Iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adre# Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Ben internationale trein met Bnltee supporters die de voet balwedstrijd Engeland—Duitsland hebben bijgewoond, is Donder- <Sagx»chten<l te 7.25 uur ongeveer 200 meter van de Dijlebrug te Leaven, ontspoord. De locomo tief kantelde en twee wagens ontspoorden. De stoker, de machinist en 17 retisigers zijn gedood. Voorts zijn er 80 gewonden, onder hen verkeren velen in levensgevaar. De internationale trein vervoer de 700 Duitse supporters, die Woensdag in Engeland de match EngelandDuits'and hadden bij gewoond. De c.ein kwam uit Oostende en was afgeleid over Mechelen ten gevolge van de elec- trificatiewerken, die op de lijn Brussel—Luik worden uitge voerd. De trein die met volle snelheid, reed kwam tot ontspo ring bij een wissel. De locomotief de tender en twee rijtuigen sloe gen om in de sloot die langs de spoorwegberm loopt. Aoht ande re rijtuigen derailleerden even eens. Het lawaai van de treinontspo ring was tot kilometers ver in de omtrek te horen. Aan de ogen van de eerste-hulpcolonnes bood zich een onbeschrijfelijk schouw spel van uit elkaar gerukte sta len platen en balken van de rij tuigen, waartussen de stervenden en gewonden om thulp smeekten. Afgevaardigden van de „Bun- desbahn", die zich in de trein toe- vonden en Dominicaner monik- ken konden, nadat zij zelf van de schrik bekomen waren, meehel pen aan het verlenen van de eer ste hulp. Uit een eerste onderzoek van de snelheidsmeter van de locomotief is gebleken dat de wijzer geblok keerd is op een snelheid van 78 km per uur. Deze wijzer wordt automatisch geblokkeerd bij een ongeval. Een priester verklaarde dat hij aan een twintigtal slachtoffers de Heilige Sacramenten had toe gediend. Een man, zo vertelde hij, zat beklemd tussen twee wagens maar hij verdroeg zijn lijden met stoïcisme. Hij stierf vóórdat men hem kon 'bevrijden. Onmiddellijk na het ongeluk rukten de Roode-Kruisoolonnes uit Leuven en Tienen uit evenals de ambulancedienst van het Brus selse Roode-Kruis. De meeste ge wonden werden naar het zieken huis te Leuven overgebracht. Een andere trein met voetbal supporters er waren er in to taal negen had hetzelfde tra ject moeten volgen. Hij kon ech ter op tijd worden omgeleid. De minister van Verkeerswe zen, Enseele, en hoge ambtena ren van de Belgische spoorwegen zijn ter plaatse aangekomen en stelden direct een onderzoek in naar de oorzaak van de ontspo- rinS- De eerste personen die toesnei- iden, stonden voor het spoorweg drama in z'n vreselijkste vorm. De locomotief, die imet twee rijtuigen de spoorwegberm was afgereden liet hevig sissend golven gloei ende stoom ontsnappen en in zijn val waren de machinist en sto ker op afschuwelijke wijze om 't leven gekomen. Toen het oorverdovende geraas van de ontsporing was wegge storven, klonken overal uit de wirwar van verblijzelcie spoor wegrijtuigen de kreten op van de slachtoffers vermengd met het geluid van ruiten die werden in geslagen. Overal zag men half versufte reizigers uit de wrak stukken klauteren en met be bloede kleding rondlopen. Een man was door de ver schrikkelijke schok uit zijn coupé geslingerd en hing nu beklemd tussen twee omhooggeschoten rijtuigen. Ondanks de wanhopige pogingen der reddingsploegen slaagde men er niet in de onge lukkige uit de ineenstrengeling van metaal te verwijderen. De man stierf eerst twee uur na het ongeluk. Door de positie van de door el kaar geworpen rijtuigen was het vooral in het begin zeer moeilijk hulp te bieden. De redders moes ten zich met koorden en ladders staande houden op de schuine wanden van de wagons en kon den slechts met moeite doordrin gen tot het inwendige. Reeds kort na het ongeluk arriveerden de eerste dokters, die men als eersten door de opengeslagen ruiten naar binnen zag dringen om de eerste hulp te ibieden aan de vele zwaar-en lichtgewonden. Een drietal dagen geleden zou zich op deze plaats ook reeds een ontsporing hebben voorgedaan, zonder dat dit evenwel ernstige gevolgen had. Men acht het niet onmogelijk dat bij die gelegen heid de wissel beschadigd zou zijn zonder dat dit 'bemerkt werd. Volgens de deskundigen zou de ontsporing toe te schrijven zijn aan een te grote snelheid bij het passeren van een wissel. Zoals men weet wees de geblokkeerde snelheidsmeter van de locomotief een snelheid aan van 78 km. Talrijke reizigers werden door de kracht van de schok uit de rij tuigen geslingerd en lagen op de spoorwegbenm of in het land naast de spoorweg. Hier werden zij verzorgd door de omwonenden die warme dranken en dekens aanvoerden. De gehele morgen zijn kraanwa gens en snijbranders in de weer geweest om nog ingesloten slachtoffers te bevrijden uit de verwrongen wrakstukken. De niet gewonde reizigers bestorm den na het ongeluk de plaatselij ke telefoons om hun familieleden in Duitsland op de hoogte te stel len van het ongeluk. De inwoners van Wilsele verstrekten hun le vensmiddelen en warme dranken. De trein bestond uit twaalf rij tuigen van de Duitse spoorwe gen. De trein had Londen Woens dagavond verlaten en was Don derdagmorgen vroeg met de boot trein te Oostende aangekomen. Hier was het convooi overgeno men door een B.elgische looomo- tief. De meeste ongedeerden hebben hun reis voortgezet. PRINS BERNHARD BEZOEKT HERHALINGSOEFENINGEN. Z. K. H. Prins Bernhard is gis termorgen in zijn functie van in specteur-generaal der kon. land macht in gezelschap van enige officieren van zijn staf naar Duitsland, vertrokken om een be zoek te brengen aan de herha lingsoefeningen van de derde di visie aldaar. Donderdag inspec teerde de Prins 'ie troepen in Vo gelsang en heden die, gelegerd zijn in het Sennelager. Een nuttig en beslist welkom geschenk voor de komende feestdagen is voor Uw zieken en herstellen den Een wijn, heerlijk van smaak en in hoge mate bloedvormend en zenuwversterkend. Vraagt Uw apotheek of drogist. De toestand van Paus Pius de Twaalfde is Donderdagavond plotseling verergerd, doordat hij een hevige aanval van braken kreeg. Zoals bekend is de patiënt her stellende van de reactie op een speciale behandeling met „leven de cellen", welke therapie het af gelopen jaar met tussenpozen op hem is toegepast. Hij moest het bed houden en werd kunstmatig gevoed om de maag rust te ge ven. Het voornaamste symptoom van de reactie op de behandelin gen waren aanhoudende hik-aan- vallen. Donderdag had 'hij echter van zijn lijfarts ,prof. Galeazzi Lisi, toestemming gekregen, l^orte tijd op te staan. Paus Pius de Twaalfde heeft Donderdagavond een hartaanval Op last van Indonesische poli-waarin ernstig werd geprotes- r I i j.« ri /-»! i T-i uon tie-autoriteiten is de vijver in de tuin van een huis aan de Lem- ■bangweg in Bandoeng, waarin enige Nederlandse arrestanten met hun hoofd onder water zijn gehouden om hen daardoor te dwingen 'bepaalde voor anderen bezwarende onjuiste verklarin gen af te leggen, dichtgegooid, aldus wordt vernomen van het ministerie van Buitenlandse Za ken in Den Haag. In de recente nota's van de Ne derlandse regering aan Djakarta, President Eisenhower heeft Donderdag verklaard, dat de Ver enigde Naties zich verantwoorde lijk dienen te voelen voor het lot van de Amerikaanse krijgsgevan genen die onlangs in communis tisch China tot gevangenisstraf fen zijn veroordeeld. De presi dent zeide op een persconferen tie te Washington niet te weten hoe de Verenigde Naties zich het lot van deze gevangenen met kunnen aantrekken zonder haar zelfrespect te behouden. Hij zeide niet tot welke actie de Verenigde Naties in deze kwestie zijns inziens dienden over te gaan. Toen hem werd gevraagd, of deze kwestie door de Verenigde De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles heeft verklaard dat een Amciikaanse marineblokkade van communis tisch China een mogelijkheid is als vreedzame pogingen om vrij lating van de 13 gevangen geno men Amerikanen te verkrijgen, geen resultaat hebben. De minister, die sprak op een persconferentie, wilde niet zeg- gen hoe groot die mogelijkheid is. Hij zei dat hij Maandag, in zijn toespraak te Chicago, er de nadruk op heeft gelegd dat Ame rika alle vreedzame middelen zal proberen om de mannen, die op beschuldiging van spionnage in China worden vastgehouden vrij te krijgen. Alleen als die midde len falen, zal Amerika andere maatregelen moeten overwegen. Zelf heeft Dulles veel vertrou wen, dat het langs vreedzame weg zal gelukken. Op een desbetreffende vraag zei de minister, dat hij met an dere V. N.-delegaties over de zaak gesproken heeft. Op de vraag of een blokkade via de ma chinerie van de V. N. zou wor den toegepast, zei Dulles, dat het handvest bepalingen bevat die de veiligheidsraad toestaan een blok kade tegen een bepaald land te verzoeken. Die mogelijkheid werd echter zeer verkleind dóór het feit, dat de Sowjet-Unie lid van de veiligheidsraad is en een veto kan uitspreken. Vijf Birmese officieren van po litie zijn Donderdag op weg naar een ontmoeting met de Indonesi sche inspecteur-generaal van po litie, Soekanto, door communis ten overvallen. Soekanto is Woensdag voor een bezoek in Birma aangekomen. De communisten overvielen de jeep van de Birmese officieren van politie 44 mijl buiten Rangoon. Zij werden gewond. Staten of een ander land bij' de Verenigde Naties aanhangig dient te worden gemaakt, ant woordde Eisenhower, dat het de partement van Buitenlandse Za ken moet beslissen op welke wij ze de zaak moet worden aange pakt. Indien de veroordeling van de Amerikanen een welberaamde poging is om de Verenigde Staten tot een impulsieve actie te bren gen in de hoop de geallieerden te verdelen, maakt deze poging de gematigder stappen die in de laatste tijd door de Russen zijn gedaan, tot een aanfluiting. Eisenhower zette uiteen, dat wat hij zeide, alleen sloeg op de elf leden van de Amerikaanse luchtmacht die door de commu nisten werden veroordeeld. Over de twee eveneens gevonniste Amerikaanse burgers zeide de president, dat hun zaak onduide lijk is en dat hij haar niet kon be spreken. De gevangenen zijn al twee jaar lang door de Chinese com munisten vastgehouden en de be kendmaking van hun veroorde ling op dit tijdstip noemde Eisen hower een weloverwogen daad. De Verenigde Staten zullen de kwestie van de in China veroor deelde Amerikaanse vliegers voor de Verenigde Naties brengen, al dus is Donderdagavond te New York bekendgemaakt. De Amerikaanse afgevaardig de Lodge zeide na een bespre king van de zestien landen die in Korea onder het commando van de Verenigde Naties hebben ge streden, dat de Verenigde Staten en de Verenigde Naties zonder twijfel een stap zullen doen. „Wij vertrouwen er op, dat wij steun zullen krijgen", aldus Lod ge. „De Verenigde Naties moeten zorgen voor haar eigen mannen die gevangen zijn genomen, toen zij een opdracht voor de Verenig de Naties uitvoerden". teerd tegen de mishandeling van Nederlandse arrestanten in Indo nesië, werd melding van deze vij ver gemaakt. De Indonesische regering heeft in haar nota van 8 Octoher j-1- 't bestaan van deze vijver op de door het Nederlandse hoge com missariaat in Djakarta aangege ven plaats ontkend. Op 17 November is een nieuwe Nederlandse nota overhandigd, waarin nogmaals en ditmaal aan de hand van een duidelijke situatietekening de ligging van de vijver wordt aangegeven. Van het ministerie van Buiten landse Zaken te Den Haag ver neemt A.N.P. thans, dat men van Indonesische zijde medio Novem ber het water uit de vijver heelt laten weglopen. Ongeveer tien dagen geleden hebben recher cheurs en politiemannen, die per vrachtauto bij het bewuste per ceel aan de Lembangweg te Ban doeng aankwamen en die voor zien waren van spatien en schop pen, de vijver dichtgegooid. Het werk geschiedde op last van de politie-autoriteiten. Enkele Ne derlandse arrestanten, die in het huis aan de Lembangweg waren ondergebracht, zijn sindsdien naar elders overgebracht. gekregen. Zijn dokters vrezen, dat zijn hart de grote spanning als gevolg van voortdurend hikken en herhaald overgeven niet zal kunnen verdragen. De persoonlijke arts van de Paus heeft Donderdagavond me degedeeld, dat deze „een instor ting in zijn algemene toestand" had gekregen. Zijn toestand is niet alarmerend en zijn geest is geheel helder, zo zeide hij. Men meende te Rome te weten, dat de eerste symptomen van de jongste crisis zich Donderdag middag omstreeks half vier wer den waargenomen. De aanwezige artsen kwamen onmiddellijk in actie om het hart van de Paus te versterken. Reeds eerder had zijn hart tekenen van zwakte ge toont, maar deze maal achtte men de verschijnselen ernstig genoeg om zijn familie te waar schuwen. Het hoofd van het persbureau van het Vaticaan zeide, dat de prelaten van het staatssecreta riaat, die eerder in de avond naar de pauselijke vertrekken waren ontboden, om half negen vertrok ken. Ook prof. Lisi is wegge gaan. Van betrouwbare zijde werd vernomen, dat Lisi een chirurg is gaan raadplegen over de mo gelijkheid de Paus heden of mór gen te opereren. Naar verluidde, was de maag van de Paus door „complicaties in de buik" opge zwollen. Bij het overgeven had, de Paus bloed gespuwd. Naar verluidt, is de Pauselij ke lijfarts van oordeel, dat er „geen onmiddellijke reden voor ongerustheid is". Het hoofd van het persbureau, dr Casimiri, zeide tot honderden 1 verslaggevers, die zich naar het Vaticaan hadden gespoed, dat de alarm toestand voorbij"15 err dat het persbureau werd gesloten. Heden zal een communique door het staatssecretariaat- worden uitgegeven, terwijl de vicaris-ge neraal van de Paus voor Rome, kardinaal Mieara, de 'bevolking van Rome zal aansporen voor de gezondheid van ,de Paus te bid den. Een woordvoerder van de Britse admiraliteit heeft mee gedeeld dat twee stukken vuur werk, die zeer kleine ladingen bevatten, in de apparatuur van de 1120 ton metende duikboot .Arteritis" waren gevonden. Hij' voegde er aan toe, dat een eventuele ontploffing geen le vens in gevaar zou hebben ge bracht. 'Een woordvoerder had eerder op ide dag gezegd, dat er was gepoogd de machines van de duikboot te beschadigen, terwijl deze op zee was. De „Artemis" heeft een be manning van ongeveer zestig' koppen. De eerste verzetslieden in Tunesië hebben zich overgege ven. Volgens 'een bericht van de gemengde Frans-Tunesisihe ploegen, die uitgezonden zijn om de overgave van de verzets. lieden te regelen, hebben van de naar iSchatting 100 verzetslieden in het gebied van Mateur er zich 22 overgegeven, v Aan de opstandelingen is vrij heid en hulp bij het zoeken van een nieuwe plaats in de bur germaatschappij aangeboden indien zij tegen 10 December htm wapens neerleggen. MOEDER VAN Dr W. DREES OVERLEDEN. Woensdag is in haar woning aan de Gerard Terborgstraat te Amsterdam overleden mevrouw A. S. Drees-van Dobbenburgh, de moedier van minister-president dr W. Drees. Mevr. Drees-van Dobbenburgh was 95 jaar. VOOR DE VLUCHTELINGEN. Het comité Vluchtelingenhulp 1954 heeft opnieuw 47.000 gulden ontvangen. Hierdoor is de stand nu geworden 1.927.000, Woensdag is de brug over de Schie te Schiedam twintig minu ten open blijven staan, doordat het mechanisme weigerde. Het treinverkeer ondervond hierdoor meer dan twintig minuten ver traging. Men heeft lang gezocht naar de oorzaak en deze werd tenslotte gevonden. Het is geble ken, dat jongens stenen hebben gelegd op de steunvlakken. De politie kon vaststellen dat het 7 jongens zijn geweest van 7 tot 9 jaar. Zij zijn geducht onderhan den genomen. In de nacht van Woensdag op Donderdag omstreeks half een is op het terrein van de N.V. Artil lerie-inrichtingen aan de Hem- brug te Zaandam de 23-jarige zee man B. G. Laaksonen, afkomstig uit Eckerö (Zweden) neergescho ten door een lid van de bewa kingsdienst van het bedrijf. De man kreeg vijf kogels in het li chaam en is in levensgevaarlijke toestand naar het gemeentezie kenhuis te Zaandam vervoerd. Voor zover bekend is de man, die met het Zweedse schip „Her- nö" in de Zaandamse houthaven lag en aan het passagieren was geweest, verdwaald geraakt op het terrein van de artillerie-in richtingen, waarna hij de wachts- man ontmoette. Deze verstond niet wat de man hem vertelde. Hij meende te doen te hebben met een indringer en loste een waarschuwingsschot. Volgens de lezing van de Zaandamse politie zou daarna de Zweed tot de aan val zijn overgegaan, waarna de wachtsman zijn gehele revolver op hem leegschoot. [Millioenen vrouwen over de ge hele wereld zijn verrukt over haar fluweel zachte handen Zij gebruiken dagelijks na haar huis houdelijk werk de originele, on overtroffen Kaloderma-Gelee U kunt thans bij Uw leverancier op onderstaande bon een flinke ptoeftube a 15 c. verkriigen en U zelf overtuigen' „voor fluweelzachte handen De werkzaamheden aan de spoorbrug over het Hollandsch Diep bij Moerdijk maken het noodzakelijk 't treinverkeer tus sen Dordrecht en Lage Zwaluwe wederom gedurende een dag stil te leggen. De stremming zal Zon dag 5 Dec. a.s. geschieden en wel van 6.00 tot 16.30 uur. Ter vervanging van de treinen zullen autobussen rijden. Deze vertrekken ieder heel en ieder half uur van Dordrecht en tien minuten over ieder heel en tien iminuten over ieder half uur van Lage Zwaluwe. 1 Daar deze autobussen de af- Te Axel gevraagd voor direct of later: in 't bezit van rijbewijs, om met bestelwagen buitenklan ten te bezoeken op bestaande route. Vast salaris pro visie. Brieven met opgave van leeft, en waar gewerkt onder No. 33, Bureau van dit blad. Aan president Soekarno is verzocht een eis ivoor de terug keer van het toestuur- van de „Blanke Radjiah" in iSerawak, in Noord-West-Borneo, te steunen, aldus werdi Donderdag in Dja karta gemeld. Het persbureau Aneta zeide, dat de president verzocht was de status, van dit gebied, dat nu een,Britse kolonie is, Voor dé Verenigde Naties te brengen. Het verzoek wasi afkomstig van „het bevrij dingscommando van de bevol- king (van Serawak" dat zijn hopfdkwajrtier/ heeft in Tanah Hittam in Ziuid-Oost-Bomeo. Serawalk, dat een bevolking heeft van een,half millioen zie len en een oppervlakte beslaat van 50.000 vierkantemijl, is door de laatste „Blanke Rad. j,ah", sir Cdarles Vyner Brooke, in 1946 aan de Engelsen afge staan. Zijn familie had Seraiwiak sinds 1841 als een onafhanke lijke staat bestuurd. stand niet in dezelfde tijd als de treinen kunnen afleggen, dient men rekening te houden met ver traging, die ongeveer een half uur zal bedragen. Reizigers uit de richtnigen Breda en Roosen daal zullen dus een half uur la ter dan normaal te Dordrecht aankomen. Reizigers in de richtingen Bre da en Roosendaal moeten een half uur vroeger naar Dordrecht reizen om vandaar per autobus de gewenste treinen te Lage Zwa luwe te kunnen halen. Voor het vervoer van inge schreven bagage zal een vracht auto rijden. De internationale treinen Am sterdamFarijs v.v. zullen voor de duur van de stremming over Utrecht en Den Bosch worden geleid hetgeen enkele wijzigin gen in de dienstregeling tot ge volg heeft. Voor reizigers uit Den Haag en Rotterdam, die met deze treinen wensen te reizen, rijden speciale treinen en autobussen naar en van Roosendaal. De internationale treinen D 10 (Rheingold), D 164 (Loreley) en D 251 (Austria) rijden eveneens over Utrecht, hetgeen ook voor de dienstregeling van deze trei nen enige wijzigingen tot gevolg heeft. Bij ongunstige weersomstan digheden zal de stremming van het treinverkeer niet doorgaan. Dit zal echter pas kort voor Zon dag a.s. kunnen worden bekend geinaakt. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagoch tend tot Vrijdagavond. Zacht weer. Zacht weer. In de noordweste lijke helft van het land zwaar be wolkt met plaatselijk wat regen of motregen en krachtige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. In de zuidoostelijke helft droog weer met enkele opklaringen en vrij krachtige tot matige wind tussen zuidwest en zuid. ZATERDAG 4 DECEMBER. Breskens 7.35 8.19 Terneuzen 8.10 8.54 Hansweert 8.50 9.34 Walsoorden 9.00 9.44 tsSE- ZON op onder Dec. 3 8.27 16.32 12.53 4 8.29 16.31 13,11 8 8.34 16.29 14.56 MAAN op onder 1.02 6.41

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1