Churchills tachtigste verjaardag Foster Dulles over China Troonrede van Koningin Elisabeth EILAND IN DE SCHOOT DER WINDEN Jedere/vrouw TWEEDE KAMER GROOT STAATSMAN 50 cent TfTEEDE BLAD Woensdag 1 December 1954 10e Jaargang No. 3318 Opnieuw stakenden op Londense herstelwerven v De „Prawda" over de conferentie van Moskou en het Westen <oninklijke gelukwensvoor Churchill r stuks voor Prins zu Loewensteins' actie Demonstraties in Damascus „West-lrian bevrijdings actie' zal Zondag in Djakarta demonstreren Sabre's" naar Formosa Deens schip in de Chinese wateren beschoten Felle brand legt gouverneurskar.toor in Semarang in de as Nakomeling van Abdel Kader wil tegen het imperialisme strijden E VRIJE ZEEUW In de vergadering der Tweede Kamer is Dinsdagmiddag aan dacht gewijd aan de tachtigste verjaardag van de Britse minis ter-president, Sir Winston Chur chill. De voorzitter, de heer Korten- horst houdt een rede, waarin hij zegt, dat niet alleen Engeland, doch alle bondgenoten uit de oor log deze verjaardag vieren. Nie mand beter dan de heer Ger- brandy, minister-president tijdens de oorlog kan onze gevoelens vertolken, merkt spr. op. De heer Gerbrandy zegt daar na het volgende: Vandaag viert de Britse staats man, Churchill, zijn tachtigste verjaardag. De Tweede Kamer der Staten- Generaal in Nederland mag deze dag niet laten voorbijgaan, zon der dit feit een ogenblik te ge denken, want het betreft een fi guur, die ook voor Nederland van bijzondere betekenis is. Hij werd opgeleid tot officier, nam herhaalde malen persoon lijk deel aan de strijd o.a. in de eerste wereldoorlog. Zijn histori sche werken zijn van een om vang en van een diepgang in on derzoek, dat ze de bewondering der deskundigen hebben afge dwongen, ik denk o.a. aan zijn „Life of Marlborough" en aan zijn beschrijving van de oorlog 19141918, „The world crisis", waarin gedeelten voorkomen, zo magistraal gesteld, dat zij naast zijn andere litteraire producten hebben meegewerkt hem in 1953 de Nobel-prijs te doen winnen. Hij is bijna vijftig jaren lid van het Britse Lagerhuis, een twin tigtal jaren minister geweest. Zijn parlementaire redevoerin gen, zo penetrerend van aard, zijn aangrijpende voordrachten tot de wereld, zijn nauwelijks te tellen. Tussen de beide wereld oorlogen klinkt zijn stem om te waarschuwen zo duidelijk, dat in 1940 hij de enig aangewezen man is om een nationaal kabinet te leiden in de benauwendste jaren voor zijn land en voor de wereld der vrijheid. Zijn telegrafisch, mondeling en schriftelijk verkeer met de staatslieden der wereld in kritieke tijden is van een om vang, die meer dan verbaast. Nog in 1953 en 1954 wordt on der zijn opperverantwoordelijk- heid de Britse politiek in het Midden-Oosten en in Europa, ten bate van het streven naar vastheid in de verhoudingen der staten, maar in tegenstelling met een eeuwenoude Britse traditie, omgezet. En ondanks sgms de schijn van het tegendeel, is al die ar beid en ik heb slechts een deel daarvan aangeduid dooraderd met een steeds dieper zich ingra vende ernst, welke het aller- indrukwekkendst zich heeft ge manifesteerd in het alle andere prestaties in de schaduw stellen de gewrocht, de leiding in en het winnen van de oorlog. Ten bate van dat doel zijn al de krachten en talenten die in deze man een tehuis hebben gevonden, tot het uiterste gespannen. Dan spelen zijn oude ervarin gen van krijgsman nog eens een rol, dan wordt zijn taal de knots, die eerst Mussolini, de jakhals, en dan Hitier, de korporaal, ver plettert. Dan wordt hij als om gord met de majesteit van de traditie van het Britse volk, dat vooral daarom tot hem opziet als zijn grote generaal in de stra tegie van de wereldkrijg, omdat hij zo precies weergeeft, wat schijnt te leven in hun harten, dat het is alsof zij zelf elk woord en elke zin mede uitspreken. Dan is zijn kracht tot overtuigen van het parlement, en van alle leids lieden in dit grote drama, zo be heersend, dat met spontaniteit allen volgen, alsof ze het zo en nooit anders hadden gewild. Dan penetreert zijn woord in het ge moed der verdrukten, ja ook en vooral in de verdrukten in deze lage landen aan de zee, die nu zeker weten, dat de bevrijding komt. Dan bezielt hij èn door zijn in zicht èn door zijn waarschuwin gen, maar ook door de vrijheid en verantwoordelijkheid, die hij laat aan admiraals en generaals, aan soldaten, matrozen en vliege niers, allen die het hoogste offer van hun leven brengen in de strijd tussen goed en kwaad. Dat dit genie op zo hoge leef tijd nog staat aan de top van een der grootste staten temidden van het rumoer der volken, dat doet ons Nederlanders, wiens land, wiens geschiedenis en wiens cul tuur hij bewondert, met innige dankbaarheid uitspreken: GROTE STAATSMAN van het Britse rijk, grote stra teeg in de worsteling voor de vrijheid, wij wensen U van harte geluk op deze dag. Wij vergeten nimmer uw steun in ons streven V!an de ruim acht duizend arbeiders op de Londense her stelwerven, die Maandag na tien weken staking weer aan het werk zijn gegaan, he'tlben ver scheidene honderden het werk opnieuw neergelegd. Het zijn vooral fitters en electriciëns in de „Koninklijke"- groep dokken te Londen en te Tilbtuxy, die te horen kregen, dat er Maandag niet genoeg werk voor allen was. De staking in September was het gevolg van een beweerde inbreuk op een afspraak, dat de laatst aangenomenen het eerst ontslag zouden moeten krijgen, indien er niet genoeg wenk was. De werkgevers verbonden zich (bij de oplossing van het geschil eerst de vakbondleiders te zullen raadplegen voor arbei ders te ontslaan. om ons rijk overzee te hand haven, wij zullen altijd indachtig zijn aan uw weloverwogen hulp in 1945 tegen het einde van de oorlog aan onze verhongerende bevolking, haar daarmee de na dering van de verlossing aankon digend. Grote kampioen voor de vrij heid van en samenwerking in Europa, grote vriend van Neder land, wij wensen U toe, dat over de avond van uw leven strale het licht, dat gezonden werd in deze wereld door Hem, die U formeerde en riep tot Uw wereld omvattende taak. De Minister-President, de heer Drees, sluit zich namens de re gering bij de woorden van de voorzitter en de heer Gerbrandy aan. Hij getuigt, dat ook de be wondering in het bezette Neder land groot was voor deze staats man. Hij geeft een kort beeld van de situatie tijdens de oorlog, waarbij hij herinnert aan Chur chills vastberadenheid en be zielend woord. Zijn woorden wa ren als een vuurbaak, die wees waar heen wij moesten gaan. Churchill heeft zijn leiderschap steeds uitgeoefend in het kader der democratie, dat is het volk wat hem groot maakt. Spr. prijst zijn brede visie en merkt op, dat zijn werk de bekroning heeft ge vonden door de vrijheid. De minister-president deelde daarop mede, dat hij namens de regering een telegram aan Sir Winston heeft gezonden. De voorzitter stelt de Kamer voor ook namens dit college een telegram van gelukwens aan de Britse minister-president te zen den. Met applaus wordt dit voor stel aanvaard. De redevoeringen werden staande aangehoord. Achter de regeringstafel had den met dr Drees plaats geno men de minister van Buitenland se Zaken, mr Beijen en die van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening, de heer Mansholt. In een der gereserveerde loges heeft de Britse ambassadeur Sir Paul Mason met enige leden der ambassade de korte plechtigheid bijgewoond. In een commentaar op de wei gering der Westerse landen om de besprekingen te Moskou over een Europese veiligheids verdrag bij te wonen, schrijft de „Praw.- da" (het officiële dagblad der Russische oommunistisohe par tij) onder meer: „De Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frank rijk en andere landen hebben niet slechts geweigerd de confe rentie bij te wonen, doch zij heb ben er ook veel toe bijgedragen dat „andere landen eveneens de Russische uitnodiging afsloe gen". Zij handelen aldus uit vrees, dat het deelnemen door Europese landen aan de Mos- kouse besprekingen een nadeel zou betekenen voor hun eigen agressieve plannen in Europa". De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft Maandag op een banket in Chicago verklaard, dat Amerika liever de vreedzame middelen ter handhaving van de Amerikaanse internationale rech ten moet uitputten dan overgaan tot oorlogsdaden zoals een mari ne- en luchtblokkade voor com- munistisch-China. „Onze natie zal handelen, en krachtig handelen, maar wij laten ons niet tot daden verleiden, die een schending zouden betekenen van onze internationale verplich tingen en die de alliantie van vrije landen in gevaar zou bren gen", zo verklaarde hij in zijn rede, die door radio en televisie werd uitgezonden. Deze verklaring van Dulles wordt gezien, als antwoord aan diegenen in de Verenigde Staten, die een marineblokkade van com munistisch China eiseri om vrij lating af te dwingen van het Amerikaanse luchtmachtperso- neel en de burgers, die onlangs in China wegens spionnage tot ge vangenisstraffen zijn veroordeeld. Dulles zei: „Wij geloven, dat de grootste bijdrage die wij aan de vrede kunnen leveren, er in be staat bereid te zijn tot vechten als dat nodig is en het bezit van hulpbronnen en bondgenoten om te verzekeren, dat een aanvaller zeker zou worden verslagen.." „Essentieel is, dat wij en onze bondgenoten de middelen en de wil hebben om te verzekeren, dat een potentiële aanvaller bij een aanval meer verliezen zou dan hij zou kunnen winnen". Hij voegde hieraan toe, te ge loven, dat de Ver. Staten en hun bondgenoten de macht daartoe bezitten en dat, zolang zij die macht hebben, er geen gewapen de aanval zal worden uitgevoerd op gebieden, die „gedekt worden door onze veiligheidsovereen- komsten". Voorts verklaarde de minister met nadruk, dat de politiek van de Ver. Staten „internationale conferenties, zelfs met ons vijan dig gezinde regeringen, niet uit sluit. „De Ver. Staten willen niet met Russische vertegenwoordi gers praten als het enige doel van de Sowjet-Unie het verdelen van de vrije landen en het verhinde ren van noodzakelijke maatrege len voor zelfverdediging" door deze landen is. De Ver. Staten willen echter wel weten, of de Sowjet-Unie een vredesverdrag met Oostenrijk wil sluiten en of zij, na ratificatie van de Parijse overeenkomsten, ernstig wil on derhandelen over vereniging van Oost- en West-Duitsland. Hij waarschuwde, dat „de in ternationale communisten mees ters zijn in het gebruik van woorden", die voor Oost- en West verschillende betekenissen hebben, zoals „vreedzaam-naast- elkaar-bestaan", dat voor het Westen betekent het „toleren van verschillen". Men diende volgens hem echter af te wachten, wat de communisten met dit woord be doelen. „Een voornaam doel van de Parijse accoorden is niet slechts het scheppen van defensieve kracht in West-Europa, doch be perking en controle van deze kracht, zodat dit nooit agressief gebruikt kan worden". „In Moskou is Maandag een zogenaamde veiligheidsconferen tie geopend, waarop Sowjet-lei- ders met hun marionetten zullen spreken, die op hun beurt zullen antwoorden zoals zij moeten. Wij zullen zien, of de Sowjet-Unie van deze gelegenheid gebruik maakt om evenals het Westen redelijke beperkingen op te leg gen aan militaire instellingen in het deel van Europa dat zij be heerst. zo besloot de Ameri kaanse minister van Buitenland se Zaken zijn rede. H. M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard hebben, mede namens het petekind van Sir Winston Churchill, Prinses Ma rijke, aan Sir Winston een ge- lukwenstelegram gezonden ter gelegenheid van diens 80e ver jaardag. De Minister-President, dr W. Drees, heeft het volgende tele gram gezonden: „,Ter gelegenheid van uw 80e verjaardag bied ik U namens de Nederlandse regering onze hartelijkste gelukwensen aan. Wij herinneren ons met de diepste dankbaarheid uw nim mer aflatende persoonlijke be langstelling voor de problemen en het leed van het Nederland se volk gedurende de oorlogs jaren en de gastvrijheid die uw regering in zo ruime mate heeft ten toon gespreid jegens onze vorstin en de regering. Wij- zijn ons bij voortduring bewust van uw bijdrage tot de overwinning en tot de zaak des vredes. Moge de mensheid die veiliger en gelukkiger we reld zien dagen die- U gedu rende Uw lange dienst voor de openbare zaak heeft geïnspi reerd". PILOOT VAN DE KONINK LIJKE VLOOG TE LAAG BIJ OEFENINGEN. De inmiddels per 1 October tot reserve tweede luitenant be vorderde vaandrig van de Ko ninklijke luchtmacht J. P. K., is op 29 September van dit jaar tijdens oefeningen met lucht doelgeschut tegen een van de stukken gevlogen, waardoor een sergeant vrij ernstig werd ge wond en de richtmiddelen van het stuk werden beschadigd. De krijgsraad Zuidi had hem daar voor gestraft met zes weken hechtenis tegen welk vonnis zijn verdediger hoger beroep had aangetekend. Gisteren werd de zaak behandeld door het hoog militair gerechtshof- De Vlieger herhaalde zijn eerder afgelegde verklaringen, dat hij zich niet had gerealiseerd zo laag te vlie gen. Volgens getuigenverklarin gen was zijn hoogte, toen hij een van de kanonnen raakte, niet hoger dan ongeveer twee meter. Ook de eerdere schijnaanvallen was zijn hoogte zo gering ge weest, dat de bedieningsman schappen uit vrees te worden geraakt in elkaar doken. De advocaat-fiscaal zeide aan de verklaring van de piloot geen geloof te kunnen hechten en noemde het ongeluk een gevolg van „moedwillige roekeloosheid". Hij requireerde een verzwaring van de straf tot twee maanden gevangenis. Castella Schoonheidszeep voor een stralend uiterlijk, een huid, zo fris, zo zacht en geurend als de lente zelf. Houdt U aan Castella Schoon- heidszeep rijk aan huidversterkende oliën, discreet geparfumeerd w?. Prins Hubertus zu Loewen- stein is met zijn Duitse actie een nieuwe stormloop op de Saar- overeenkomst begonnen. Hij heeft de eis gesteld, dat zo nodig het constitutionele gerecht zal moeten uitmaken of de ratifica tie van het verdrag een meerder heid van tweederden heeft. Zu Loewenstein heeft deze propa- ganda-actie gesteld onder het motto „Het gaat niet aan, dat wij een stuk van ons vaderland moe ten afstaan om het andere stuk te mogen verdedigen". In de straten van de Syrische hoofdstad Damascus hebben Maandag naar schatting tiendui zend personen, onder wie vele studenten, betogingen gehouden naar aanleiding van het feit, dat de Verenigde Naties zeven jaar geleden tot een verdeling van Palestina tussen Joden en Ara bieren besloten. De politie kwam snel in actie om de orde te hand haven en de bewaking bij buiten landse ambassades en legaties, in 't bijzonder die van Engeland, Frankrijk, de V. S. en Turkije, te versterken. De betogers protesteerden ook tegen de annexatie van de Sy rische provincie Alexandretta door Turkej in 1939. De Paus heeft een tamelijk rustige nacht doorgebracht doch heeft nog steeds last van hikken, aldus verneemt Reuter van ker kelijke zijde. Zoals gemeld heeft de Paus weer hinder van dezelfde soort maagstoomissen, die hem aan het begin van het jaar in levensgevaar hebben gebracht. AUTOBUS MET 36 MEISJES TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Een autobus met 36 meisjes, werkzaam bij een fabriek te Maastricht is Dinsdagochtend bij de Raarberg onder de gemeente Meerssen tegen een boom ge reden. Enkele meisjes kregen lichte kneuzingen, drie hunner zijn in het ziekenhuis Sint Anna- dal te Maastricht nader onder zocht. Terwijl de chauffeur een andere bus wilde passeren moest hij uit wijken voor een tegenligger. Hij kwam in botsing met een langs de weg staande melkwagen en reed vervolgens tegen een boom, die uit de grond werd gerukt. Aan de meisjes werd ter plaatse door een arts uit Meerssen eer ste hulp verleend, waarna zij met een andere bus weer naar huis werden gebracht. De autobus kon op eigen kracht naar een garage in Maastricht rijden. Zondag 5 December zal op het Merdefcaiplein in Djakarta voor de ambtswoning van de minis ter van Buitenlandse Zaken, mr Sunarjo, een demonstratie worden gehouden door de „West-lrian bevrijdingsactie". Vrouwenorganisaties en de s.ijmenweikende partijen ziullen aan de demonstratie deelnemen. De demonstranten zullen zklh vervolgens in optocht naar de woningen van de premier en de president begeven en resolu ties aanbieden. Intussen heeft de „Barisan Pembanguan" (een organisatie ivan zö3 voormalige strijdersor- ganisaties) een verklaring uit gegeven, waarin er bij de rege ring op wordt aangedrongen sancties te verbinden aan de Indonesische resolutie in de Verenigde Naties, zoals een boy cott van „al het Nederlandse monopolistische kapitaal in In donesië" in het geval, dat de Indonesische resolutie zou wor den afgewezen in de Verenigde Naties. In de verklaring wordt tenslotte een beroep gedaan op alle politieke partijen en op alle (massa-organisaties en jeugdbewegingen „o.p alle moge. li'lkheden ivooitbereid te zijn, als laatste toevlucht in het berei- kan van de nationale eis". De Verenigde Staten zullen, als gemeld, „Sabre's-straaljagers aan nationalistisch China leveren. De vier eerste „F86 „Sabre"- straaljagers zijn nu uit Tokio naar Formosa vertrokken. Koningin Elisabeth heeft Dinsdag, gezeten op een gouden troon in de vergaderzaal van het Hogerhuis, de door het Brit. se kabinet opgestelde troonrede voorgelezen. Hierin wordt ondermeer ge zegd, dat de Britse regering „vertrouwt, dat haar op verster king der Westerse unie geba seerde politiek een basis zal ver schaffen, waarop mogelijk met de Sowjet-Unie besprekingen kunnen worden gevoerd." „De Britse regering hecht het hoogste belang aan het verster ken en handhaven der vriend schappelijke betrekkingen met de Verenigde Staten. Zij meent diat dit de basis is voor het stand houden der vrije landen". De troonrede vervolgt: „Mijn ministers zullen blijven streven naar een toestand van vrede en welvaart in Zuid-Oost-Azië. De regering blijft haar steun geven aan de tenuitvoerlegging der in Genève inzake Indo-China ge sloten overeenkomst. Het Britse kabinet volhardt in zijn pogingen om tot een vre desverdrag met Oostenrijk te komen". Koningin Elisabeth verklaar de rvoortü dafl haar regering streeft naar spoedige inwerk- treding der overeenkomsten van Londen en Parijs, die onder meer voorzien in Westduitse bewapening. Zij meent, dat door deze politiek, die zij, tezamen met andere regeringen stand vastig ten uitvoer legt. „do kracht van en de eenheid tus sen de vrije landen zal groeien", en dat op deze wijze „uiteinde lijk een basis zal worden gevon den voor besprekingen en mo gelijke overeenstemming met de Sowjet-Unie". De Britse troonrede besluit: „De Britse strijdkrachten zullen een volledige bijdrage aan het bereiken van een wereldstabili- teit blijven leveren. In Groot- Brittannië zelf cal een „strate gische reserve" worden ont wikkeld en maatregelen zullen worden genomen om aan moge lijke nieuwe vormen van oor logvoering het hoofd te bieden" „Het iDleense vrachtJchin „Emile Maersk (4305 ton) heel bij' aankomst in Hongkong ge meld, dat het ongeveer 8C mij ten noord-oosten van de Chine se haven Amoy door een niet- geïdentiliceerd oorlogsschip is beschoten. De aanval werd Zon dag uitgevoerd. Volgens latere berichten zijn door nationalistische kustartil- lerie van het eiland Okseu vier schoten gelost. Het Deense schip dat een geregelde dienst tussen Japan en Zuid-Oost-Azië onder, houdt, werd niet geraakt. I door ARVI KIVIMAA 107) (Nadruk verboden.) Hij, uit het veld geslagen, en terecht nijdig op zich zelf, sta melde: „Neem me niet kwalijk ik ik gedraag me in uw gezelschap als die legioen-sol daat ivan Karei XII aan het Franse hef. Ik bedoelde, dat u misschien dezelfde ervaringen opgedaan hebt." „Neen, helemaal niet. Ik ben in Duitsland, in Frankrijk ge weest, vrij kort na de oorlog, en ik zeg tegen iedereen, die het horen wil: allemaal gezwulm en verschrikkelijk overdreven die zogenaamde na-oorlogse psychose. Ik heb er bijvoorbeeld met die taaie Fransen cverge- praat. En wat zeiden ze? Bijna alle frontsoldaten, die heelhuids uit de hel der loopgraven terug kwamen, gingen weer met veel plezier aan het gewone vredes werk. Ze verlangden vurig naar het normale leven. Wel hadden ze een bepaalde voorkeur, buiten te gaan wonen als het even mogelijk was. Het kan best zijn, dat voor hen pas naderhand de invloed van de oorlog merkbaar zal zijn. De omschakeling tot de vredestaak zal niet voor allen even makke lijk zijn misschien. De overgang van het zenuwslopende oorlogs bedrijf naar het rustige leven yan elke dag was ook wel zo abrupt, dat sommige frontsolda ten niet meekonden." „Ik wil ook niet beweren," merkte hij op, „dat de Finse jeugd van vandaag.een troep zenuwzieken is, ik denk er niet aan. Maar een feit blijft het, dat in deze tijd de overgang van de school banken naar de academie voor velen minder eenvoudig is, dan men denkt. De strijd tussen de verbitterde partijen is nog zo vlakbij: de hele atmosfeer in ons land is nog onzuiver „Kent u de boeken van Duha- mel?" vroeg zij. „'Neen, ik heb ze nog niet ge- lezen." „Als toekomstig arts moet u hem toch absoluut leren ken nen. Toen ik in Parijs was, heb ik veel van hem gelezen en ik ben nu aan een opstel over hem bezig. Duhamel is, dunkt mij, één van die mensen, die het vertrouwen in de christelijke beschaving versterken. Hij is humanist, maar zijn prediking van menselijkheid is geen ver kapte politieke propaganda. Zij is gebaseerd op een diepgaande mensenkennis. Het collectieve, menselijke lijden is ook door hem heengegaan, het is het uit gangspunt van zijn beschouwin gen. 'Zijn fijnzinnige esn bijna stille boeken vinden weerklank, juist omdat ze zo dichtbij de verschrikkingen der loopgraven staan." Leo trachtte haar woorden stroom te onderbreken met: „Ik 'apprecieer, wat u allemaal zegtMaai' zij gaf hem geen kans en hoorde het nauwelijks. Met haar evenwichtige stem. rustig gedecideerd, ging zij voort: „Waarom zijn de mensen zo pessimistisch tegenwoordig? Omdat ze zich blind staren op de 'huidige tijdsverschijnselen en daardoor hun levensbeschou wing laten beïnvloeden. In dit opzicht ben ik het volkomen eens met mijn broer u heeft immers met hem kennis ge maakt? „Ja, hij was het, die mij intro duceerde. „Mijn broer is een sterk voor stander van een actieve 'politiek. Het Finland van vandaag moet daden stellen. En er wordt stevig aangepakt, al is het nog weinig bekend. Aarno zegt: Als eenmaal de geschiedenis van de eerste jaren onzer onafhanke lijkheid wordt beschreven, ko men op de voorgrond: de op komst van onze industrie; van onze landbouw; de ontwikkeling onzer defensie; onze woning bouw. Die scheppen de voor waarden voor de bloei onzer geestelijke cultuur. We moeten civergaan tot een sterk doorge voerde sociale politiek, levens- conditie tot een werkelijk groot Finland. Het arbeidsprobleem moet in positieve zin opgelost worden, het bewustzijn van volkseenheid gewekt. Natuurlijk is Aarno een utopistmaar hij heeft wel degelijk oog voor de feiten, zoals ze zich aan hem 'voordoen. Hij is positief inge steld op de werkelijkheid van het leven. En hij 'behoort in geen geval tot de jeugd, die aan neurose Lijdt." Langzaam zwandelend waren ze bij huis gekomen. Bij haar deur ibleef ze nog een ogenblik staan en vroeg: vriendelijk lachend: „Mag ik u nog wat zeggen?" „Het spreekt vanzelf „Thuis en op college ontmoet ik veel studenten, afkc'mstig wan buiten. Ze komen meestal in één ding overeen: ze doen hun uiterste best, Helsinkiër te 'worden, de stadsmanieren aan te leren. Maar dan komt er een ogenblik, dat ze uit de rol val len en de aangeleerde pose blijkt niet meer te zijn dan een los vernisje. (Wordt vervolgd.) Een felle brand heeft het gouiverneurskantcor in Sema rang, plus de inboedel, in de as gelegd. De schade wordt voor lopig geraamd op 100 millioen rrpiahs. Slechts een gedeelte van de archieven, die opgesla gen waren in het 150 jaar oude gebouw konden in 'Veiligheid ■worden Igesteld. Vrijwel alle provinciale diensten hadden onderdak in het gouverneurs- kantoor. Er zal minstens een jiaar nodig zijn cm de achter stand Dp administratief gebied in te halen. Emir Said Jazairi, een nako meling van Emir Abdel Kader, heeft de Egyptische premier, luit.-kol. Nasser, telegrafisch ge seind zioh, met 300.000 volgelii, gen, beschikbaar te stellen vot: een strijd op leven en dood tege, het imperialisme. Abdel Kader heeft, van 1831 tot 1847, een opstand in Algerije tegen het Franse gezag geleid. Hij werd uiteindelijk verslagen en gevangen genomen. De Fran sen behandelden hem edelmoe dig, hetgeen hem tot een vriend van Frankrijk maakte. Hij over leed in 1883 te Damascus.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 5