Nieuw-Guinea in de Verenigde Naties CHURCHILL TACHTIG JAAR St Nicolaas geschenken POTHOVEN Schepen in nood door storm in Engelse wateren Johannes Strijdom premier van Zuid-Afrika Zuid-Amerikaanse resolutie ingediend Geen bijstand V. N. Het rumoer om de «Casino» WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WOENSDAG 1 DECEMBER 1954. 10e Jaargang No. 3319. In practische bieden we U volgende artikelen aan Wilhelm Furtwangeler gestorven Roken verkort het leven gemiddeld met vijf jaar zor op onder op onder Dec. 1 8.24 16.33 12.18 22.29 2 8.26 16.32 12.36 23.45 3 8.27 16.32 12.53 4 8.29 16.31 13.11 1.02 mukerlnp bp Abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 NS 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand f 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1-i iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adre* Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Toen de politieke commissie van de Verenigde Naties op het punt stond haar oordeel uit te spreken over de kwestie Nieuw- Guinea, stelde de afgevaardigde van India, Menon, onverwachts voor, de bijeenkomst een uur op te schorten. De politeike commis sie ging hiermee accoord. De afgevaardigde van India wilde tijdens de pauze proberen de partijen 'bij elkaar te brengen. Een nieuwe resolutie. Na de hervatting van de ver gadering is een nieuwe ontwerp resolutie ingediend, getekend door Argentinië, Costa Rica, Cu ba, Ecuador, El Salvador, India, Syrië en Zuid-Slavië. Hierin wordt de algemene vergadering ver zocht, „de hoop uit te spreken", dat Indonesië en Nederland zul len trachten een oplossing te vin den in overeenstemming met de beginselen van het handvest der Verenigde Naties. De ontwerp-resolutie bevat geen uitnodiging aan de secreta ris-generaal der V. N. aan partij en bijstand te verlenen, hetgeen de Indonesische resolutie ver zocht. Uit nadere berichten uit New York blijkt, dat de nieuwe reso lutie niet slechts de hoop uit spreekt, dat de besprekingen tus sen Nederland en Indonesië wor den hervat, doch ook verzoekt in de volgende zitting van die alge mene vergadering rapport over de vorderingen van deze bespre kingen uit te brengen. Rede van de Nederlandse afgevaardigde. De Nederlandse afgevaardigde, Von Balluseck, verklaarde, dat uit de verklaringen gedurende het debat duidelijk is gebleken, dat de verschillen tussen Neder land en Indonesië over Weste lijk Nieuw-Guinea" onverzoen lijk waren" en dat geen compro mis mogelijk is. Daarom is de Nederlandse regering niet meer bereid de on derhandelingen met Indonesië over deze kwestie voort te zetten, aangezien zij in het verleden ab soluut vruchteloos zijn gebleken, zo zei hij. In dit bijzondere geval, aldus de heer Von Balluseck, zou de beste bijdrage, die de Ver. Naties zouden kunnen leveren, bestaan in het aandringen op „verstan dige zelfbeheersing" en voortzet ting van het blijk geven van de belangstelling der organisatie voor de ontwikkeling van Weste lijk Nieuw-Guinea op een wijze als voorzien in het V.N.-hand vest. De Indonesische ontwerp-reso lutie ontwijkt volgens de Neder landse afgevaardigde de kwestie waar het om gaat en tracht de indruk van matiging te schep pen. Dit is echter een „absoluut bedrieglijke indruk", omdat de verklaring van de Indonesische afgevaardigde er geen twijfel aan laat bestaan, dat het uiteindelijke doel van de te hervatten onder handelingen is de overdracht van de souvereiniteit over Westelijk Nieuw-Guinea aan Indonesië, zonder raadpleging van de bevol king van dat gebied. Een proclamatie van eenheid met Indonesië, aldus de heer Von Balluseck, dient uit te gaan van de bevolking van Nieuw-Guinea. „De meerderheid van deze bevol king heeft echter ongetwijfeld nog nooit van Indonesië (of van Nederland of de Ver. Naties ge hoord". De heer Von Balluseck noemde overigens de argumenten, dat de bevolking van Westelijk Nieuw- Guinea onder het Nederlandse bewind nog maar weinig ontwik keld was „niet helemaal eerlijk" De ontwikkeling van een primi tieve bevolking, levend in het on toegankelijke gebied van Weste lijk Nieuw-Guinea, kon immers niet anders dan langzaam gaan. De Nederlandse afgevaardigde, de heer Von Balluseck, zeide, dat hij tegen de Indonesische resolu tie zoii stemmen, omdat nieuwe onderhandelingen onmogelijk zouden kunnen leiden tot over eenstemming tussen Indonesië en Nederland. Hij verklaarde, dat Indonesië „alle wegen, die kun nen leiden tot oplossing van het geschil had verworpen, behalve overdracht van souvereiniteit". De heer Von Balluseck voegde hieraan toe, dat de resolutie, waarin wordt gevraagd om on derhandelingen, geen verzoek was om te komen tot een com promis, maar 'n verzoek, dat Ne derland zal toegeven aan de In donesische eis. De Nederlandse afgevaardigde deed. een „dringend beroep" op de commissie de resolutie te ver werpen. Het geschil met Indone sië is niet ontstaan over de po litieke status van Westelijk Nw- Guinea, maar over de overdracht van de souvereiniteit. Daarom was de status van het gebied niet in het geding, doch de toekomst- bestemming. Zuid-Afrika tegen resolutie. De Zuidafrikaanse afgevaardig de, W. C. du Plessis, zeide in zijn eerste rede in dit debat, dat Zuid- Afrika zou stemmen tegen de In donesische en elke andere resolu tie, die, in andere woorden, het zelfde nastreeft. De heer Du Plessis zeide, dat Zuid-Afrika er niet aan twijfelde, dat de souvereiniteit over Weste lijk Nieuw-Guinea alleen bij Ne derland berust. Verwijzend naar het verzoek in de Indonesische resolutie om hervatting der on derhandelingen zeide de Zuidafri kaanse afgevaardigde, dat deze resolutie, bezien in samenhang met de verklaring van de Indone sische afgevaardigde, zou beteke nen, dat de algemene vergadering de Indonesische aanspraak op souvereiniteit over Westelijk Nieuw-Guinea stilzwijgend er kent en dat zij op deze grond een beroep doet op de twee regerin gen, de onderhandelingen te her vatten, opdat regelingen zouden kunnen worden gemaakt voor de overdracht van het gebied aan Indonesië. VOOR DE VLUCHTELINGEN De oogst van de actie voor de vluchtelingen heeft gisteren 24.000 belopen. De stand is nu: 1.880.000. Het 7.373 ton metende schip „Tresillian" van de Britse maat schappij ,.P. and O." is Dinsdag ochtend in een hevige storm ten Zuiden van Ierland gezonken. Volgens voorlopige berichten werden 19 van de 40 opvarenden gered. Men nam tenminste 3 lijken in zwemvesten in de ko kende zee waar. De „Maskeliya" De moeilijkheden met de be manning van het onder Liberi aanse vlag varende tankschip „Casino" zijn nog verre van op gelost. De gezagvoerder en de eerste stuurman zijn gisteren van Vlaardingen naar Rotterdam vertrokken, om aan het bureau van de Scheepvaart-inspectie 2e district hun verklaringen af te leggen. De Zuid-Afrikaanse nationale partij heeft Johannes Strijdom tot premier gekozen. Hij volgt de demissionnaire premier, dr Malan, op. Dr Malan heeft zich, zoals ge meld, wegens zijn vergevorderde leeftijd, teruggetrokken. De 61-jarige Strijdom is partij leider in Transvaal en minister van landen en besproeiing. Hij is ,4e sterke man" van de partij die zioh herhaaldelijk voor de republikeinse status van de unie uitgesproken heeft. De meer „gematigde" 71-jarige minister van Financiën, Nicolaas Havenga, is op de vergadering van de partijfractie verslagen. De vergadering werd achter ge sloten deuren gehouden. Premier Malan wenste Havenga als zijn opvolger. De 80-jarige Malan was niet op de vergadering aanwezig. Hij zal zich op zijn boerderij bij Kaapstad terugtrekken. Als Malan zijn ontslagaanvrage bij de gouverneur heeft inge- diend (dat zou gisteren gesohie- trant en zijn gave om citaten in den), zal de gouverneur-generaal zijn toespraken te verwerken. Al- de nieuw-aangewezen premier de tijd herinnert hij zijn landgeno- vonming van zijn regering op-ten aan hun nationaal erfgoed ^ragen en hun „rechten Hij heeft zelfs Johannes Gerardus Strijdom is critiek geoefend op het feit, dat m Untnlr, nv< nr> mnnil'd Mint hol maken van het recht om zijn zakenbrieven portvrij te verzen den. Hij zegt geen scheiding te kunnen maken tussen zakelijke en particuliere correspondentie. Strijdom werd met algemene stemmen gekozen, nadat Haven ga zijn candidatuur ingetrokken had. De vergadering duurde anderhalf uur. De nieuwe premier is trots op zijn loopbaan als politicus, die trouw is aan zijn beginselen. Bij de algemene verkiezingen in 1938 was hij de enige candidaat van de nationale partij in Trans vaal, die werd gekozen. Tien jaar later telde de fractie der nationale partij uit Transvaal 32 leden. Dat de partij thans in Transvaal zó sterk is, dat zij de grootste afvaardiging van alle vier Zuid-Afrikaanse provincies naar het parlement zendt, wordt vrijwel geheel toegeschreven aan het leiderschap van Strijdom. Hij gebruikt voor al zijn rede voeringen in en buiten het parle ment het Afrikaans. Hij staat bekend om zijn logische betoog in 1893 te Willowmore geboren. Hij bezocht de school in zijn ge boorteplaats en in Fransoh Hoek. Hij studeerde rechten aan het „Victoria college" de huidige universiteit van Stel'lenbosch. Strijdom vestigde zich daarna als struisvogelhouder in het district van Willowmore. Toen de hoogconjunctuur voor struis vogelveren ten einde was vertrok hij naar Pretoria en werd ambte naar. Vier jaar later vestigde hij zich als advocaat in Nijlstroom. Het land heeft hem echter steeds sterk aangetrokken en jarenlang heeft Strijdom als veeboer ge werkt. Men neemt aan, dat Strijdom vastbesloten stappen zal doen, om de nationalistische apart heidspolitiek toe te passen, zon der veel tijd te verliezen bij het zoeken van compromissen en on derhandelingen, aldus Reuter. Strijdom is een strijdbaar man. Hij gaat recht door zee en is fel in zijn aanvallen. Bij een debat zei hij eens tegen 'n parlements lid, die bezwaren tegen hem uitte: „Ik zou de geëerde afge vaardigde willen verzoeken te zwijgen. Hij is veel boeiender als hij zwijgt dan wanneer hij spreekt". Strijdom weigert gebruik te in hotels en op menu's niet het Afrikaans wordt gebruikt. Strijdom heeft vaak gezegd, dat direct na de godsdienst de politiek de belangrijkste plaats in zijn leven inneemt. Eens ver klaarde hij, dat Zuid-Afrika aan geen enkele macht, „behalve aan het gezag van God alleen", on derworpen is. Hij is getrouwd met een doch ter van een predikant van de Nederlands Hervormde kerk. Zijn jongste bezoek aan Europa was de eerste maal, dat hij bui tenslands was. Volgens bepaal de berichten zou hij deze reis hoofdzakelijk om gezondheids redenen hebben gemaakt. Doch dit is tegengesproken. Strijdom is o.a. ook directeur van het in het Afrikaans ver schijnende blad „Die Transva ler", terwijl hij tevens belangen heeft in tenminste nog een blad. Toen de yerkiezing van Strij dom tot opvolger van dr Malan bekend werd, zong de menigte het volkslied van de oude Boe renrepubliek. Bij het verlaten van de „raadsaal" werd de ge kozene onder gejuich van de wachtende menigte op de schou ders genomen. Zijn rivaal, mi nister Havenga, die het eerst ver scheen, werd ook hartelijk toege juicht. De Britse eerste-minister, sir Winston Churchill, is Dinsdag, de dag waarop hij tachtig jaar is geworden, hartelijk toegejuicht door de menigte in de Londense straten, toen hij zich van zijn ambtswoning naar het parle mentsgebouw begaf, waar konin gin Elizabeth de troonrede uit sprak. Na naar de troonrede geluis terd te hebben, begaf Churchill zich naar de Westminster Hall in het parlementsgebouw om hulde blijken van parlementsleden in ontvangst te nemen. Toen de oude premier de 850 jaar oude zaal be trad, werd op "de trommels het V-teken, de V van victorie, ge slagen. Churchill en zijn echtgenote namen plaats op verwarmde stoe len, waar achter een nieuw, in een doek gehuld portret van de jarige, dat hem door Attlee, de oppositieleider, namens de parle mentsleden zou worden overhan digd. In zijn toespraak bracht Attlee de hoogtepunten van Churchills carrière sedert hij 54 jaar gele den lid werd van het Lagerhuis in herinnering. Hij noemde Chur chill „de laatste van de grote redenaars". Maar soms in gemak kelijker tijden in het Lagerhuis schijnt hij „de ondeugende geest van de jongen terug te krijgen". Tot slot sprak Attlee de hoop uit, dat Churchill het begin zal zien van een tijdperk van vrede in de wereld na de stormen die hij heeft moeten weerstaan. Vervolgens werd hem door Da vid Grenfel die het langst on onderbroken zitting heeft in het Lagerhuis een boek aangeboden, waarin de meeste parlementsle den hun handtekening hadden gezet. Toen Churchill opstond om te antwoorden, werd hij luide toe gejuicht. De premier, die de han den op zijn borst sloeg, zeide: „Dit is voor mij de méést ge denkwaardige openbare gebeur tenis in mijn leven. Niemand is ooit tevoren een dergelijk eerbe wijs deelachtig geworden. Er is nog nooit zoiets in de Britse ge schiedenis gebeurd." Hij zeide er aan te twijfelen of één van de moderne democratieën in het bui tenland zoveel vriendelijkheid en edelmoedigheid jegens een partijpoliticus heeft getoond, die zich nog niet heeft teruggetrok ken en ieder ogenblik in een ge schil betrokken kan geraken, Hij noemde dit een teken van de een heid van het Britse nationale leven. „Ik moet echter wel zeggen", zo zeide Churchill schertsend, „dat deze plechtigheid met al haar pracht en praal misschien zal blijken mijn controversiële waarde als partijpoliticus te heb ben aangetast". Over zijn redevoeringen uit de de oorlogstijd zeide hij, dat hij nooit had aanvaard, dat hij het volk met geestdrift had vervuld, zoals door velen zo vriendelijk was gezegd. De wil van het volk was het gevolg van onbarmhar tigheid. Het was slechts aan mij om deze wil tot uitdrukking te brengen en als ik het juiste woord heb getroffen, vergeet dan niet dat ik altijd mijn brood heb verdiend door middel van mijn pen en mijn tong. Na een kort ogenblik van zwij gen, zeide de premier„Ik, dames en heren, ik nader nu het einde van mijn reis. Ik hoop, dat ik nog enkele diensten kan bewijzen". „Wat er ook gebeuren moge, ik ben er zeker van, dat ik de emo tie van deze dag nooit zal ver geten". Na deze woorden liep hij lang zaam buigend en glimlachend de zaal uit. In zijn toespraak zeide Chur chill: „Het was het volk, dat het hart van de leeuw had. Ik had het geluk, dat ik mocht brullen". Sir Winston Churchill zal een liefdadigheidsorganisatie in het leven roepen met de gelden, die hem uit alle delen van de wereld ter gelegenheid van zijn verjaar dag zijn geschonken, aldus werd Dinsdagavond te Londen bekend gemaakt. Een deel van het geld zal wor den gebruikt om Churchills land huis te Chartweil in Kent in te richten als een museum, gewijd aan Churchill. Een afvaardiging onder leiding van de secretaris van het ver jaardagsfonds, lord Moyniham, heeft Dinsdagavond Churchill een chèque van 1.500.000 gulden over handigd. De gelegenheid tot het schenken van bijdragen blijft minstens nog een maand bestaan. GELUKWENS UIT RADIOSTAD Bij de talloze geschenken, die gisteren aan Downingstreet 10 voor de jarige Winston Churchill zijn afgeleverd, bevindt zich ook een pakje uit Hilversum. Het is een cadeau van het ge meentebestuur van radiostad Op verzoek van burgemeester J. J. G. Boot heeft de wereldomroep namelijk 'n speciale gramofoon- plaat vervaardigd, waarop naast een gelukwens aan de 80-jarige diens betekenis voor ons volk wordt geschetst. In een verbindende tekst, waar van de woorden direct tot Chur chill zijn gericht, zijn op deze plaat enkele passages opgeno men uit de redevoeringen, die de Engelse premier tijdens bezoe ken aan ons land heeft uitge sproken. De gramofoonplaat is Maandag met een begeleidend schrijven van burgemeester Boot per K.L.M. naar Engeland verzonden. De andere leden van de beman ning zijn in en om het schip ge bleven, maar het merendeel hun ner is het nog steeds niet eens met de handelwijze van de ge zagvoering tijdens het voorbijva ren van de zinkende „Carpo." Het schijnt nu wel vast te staan dat het juist de „Carpo" is ge weest, die men, terwijl zij zinken, de was, aan haar lot heeft over gelaten. De radio-telegrafist Hampe heeft althans aan het A. N. P. verklaard, dat de „Casino" in de fatale nacht zó dicht bij het in nood verkerende schip is ge weest, dat men van dek af in staat was de naam „Carpo" en zelfs de naam van de thuishaven te lezen. En dat, terwijl er toch slechts een zicht was van 50 tot 100 m. Ook de schoorsteen en de kleur daarvan had men goed kunnen onderscheiden. Men zag tot zijn ontzetting ook de man nen van boord springen in de kokende golven, om met de moed der wanhoop te trachten de af stand van het zinkende schip naar de tanker zwemmende te bereiken. De kapitein van de tanker had zich, altijd nog volgens verkla ring van Hampe, verontschuldigd voor zijn bevel tot doorstomen door te zeggen, dat zijn schip zélf in gevaar verkeerde en er ook onder de gegeven omstan digheden niet goed gemanoeu vreerd kon worden. Een mening, die men te Rotterdam in scheep vaartkringen niet geheel en al als onjuist of onmogelijk ver werpt, omdat het, vooral bij stormweer, met een tankboot I. SpONSRUBBEK BADMATTEN, bestand tegen koud en warm water uit bad en douche. Door sponsrub- ber-constructie warm aan de voeten. In rood en groen. 35 X 70 cm 6,95 55 X 90 cm 9,95 II. De kampioen van de practische geschenken. Onze THEEDOEKEN per 3 stuks verpakt in luxe doos en sneldrogers voor 3,50. III. Onze geweldige sortering HERENSOKKEN. Prijzen vanaf 1,40. Wollen Ankiets met Nylon 2,50. Pracht effen wollen Sokken (lang model) met Latex boord in nieuwe R.A.F.-kleur 3,50. 100 P/o Nylon Ankiets. De beste kwaliteit Helanca 3,95. 100 P/« Nylon Sokken, lang model. Kwal. Helanca 5,75. N.B. Tot St. Nicolaas bij aankoop van ƒ5,een pracht HERENZAKDOEK van 0,55 voor 0,25; bij aankoop van 10,goederen een paar eerste keus IlOLLANDIA- NYLONS van ƒ3,95 voor ƒ2,50. Dus bij aankoop van een St. Nicolaas-geschenk voor een klein bedrag een extra geschenk voor Uw man, verloof de, vader of broer en Nylons voor Uw verloofde, Moeder. Zuster of Dochter Natuurlijk bij: TEXTIEL WONINGTEXTIEL NOORDSTRAAT TEL2356 TERNEUZEN seinde Dinsdagmiddag, dat op de plaats van het ongeluk reeds 10 lijken zijn gezien. De „Tresillian" was met een lading graan op weg van Mon treal naar Avonmouth in Groot- Brittannië. In de nacht had de .Tresillian" geseind, dat het schip dertig graden slagzij maak te en dat de bemanning van boord zou moeten gaan, indien de toestand ernstiger zou wor den. Het eerste schip dat op de noodseinen van het zinkende schip de plaats van het ongeluk bereikte, was de Britse tankboot „Liparus", die 13 overlevenden aan boord nam en daarna koers zette naar de Ierse havenstad Cork. Tijdens de reddingswerk zaamheden kapseisde één van de sloepen van de „Liparus". Volgens latere berichten heeft de tankboot „Liparus" 12 overle venden en één lijk aan boord en de „Andglen" drie overlevenden en drie lijken. Een ander Brits schip, de „Ardglen", pikte 6 overlevenden op en kreeg daarna moeilijk heden met de machines. Ook dit schip is op weg naar Cork ge gaan. Een aantal van de gered-' den is gewond. Twee Britse kustvaarders zon den in de nacht ook noodseinen uit: de „Saint Aiden" verloor de stuurinrichting bij de Scilly- eilanden en de „Selbourne" liep bij de kust van Wales aan de grond. Beide schepen kwamen zonder hulp van andere schepen weer uit de moeilijkheden. De reddingboot van Bembridge op het eiland Wight heeft Dins dagochtend tevergeefs gezocht naar een schip, dat in de vroege ochtenduren drie uur lang vuur pijlen had afgeschoten. Een vliegtuig van de Britse luchtmacht heeft aan de Zuid kust van Wales in het kanaal van Bristol een tankschip waar genomen, dat op drift is. Er werd geen spoor van leven op het schip gezien. Het Britse schip „British Maple" seinde, dat het zich bij het eiland Lundy bevindt en koers zet naar het Noorden naar de plaats waar de tankboot is waargenomen. Eerder was in dit gebied mei schip, dat met een lamp nood seinen had gegeven. De Britse sleepboot „Cautious", die met de voorste helft van het op Zaterdag door midden gebro ken Panamese tankschip „World Concord" op weg was naar Bel fast, heeft haar sleep moeten loslaten wegens de storm. Het voorschip liep later aan de grond. moeilijk manoeuvreren is en een ding gemaakt van een klein tankboot kwetsbaarder is dan schepen van een ander model, ge tuige de door midden gebroken Liberiaanse tankboot „World Concord," die ook slachtoffer van de jongste orkaan is gewor den. „Men moet ook een zaak als deze altijd van twee kanten be zien," verzekerden deskundigen. Ten slotte is een kapitein niet alleen verantwoordelijk voor zijn schip, maar ook voor zijn gehele eigen bemanning. Hoe het zij, het merendeel van de équipage houdt vol, dat er toch wel meer pogingen tot red ding van de ongelukkigen onder nomen hadden kunnen worden en dat op het bewuste moment de „Casino" in het geheel niet in gevaar verkeerde. De kapitein had, zo menen verscheidene le den van de bemanning, de plaats van de ramp niet mogen verla ten, maar minstens het daglicht moeten afwachten, om naar even. tuele overlevenden te zoeken. Was er in die tijd een ander, gemakkelijker hanteerbaar schip voorbijgekomen, dan had men misschien de taak der redding aan het andere vaartuig kunnen overlaten. Over wat men doen zal, zijn aan boord van de „Casino" de meningen verdeeld, maar vol- De dirigent dr Wilhelm Furt- wangler is op 68-jarige leeftijd in een sanatorium te Baden-Ba- den aan longontsteking gestor ven. Hij was de eerste dirigent van het Berlijnse philharmoni- sche orkest. Dr E. Cuyler Hammond, direc teur van het statistisch bureau van het Amerikaanse kankerin stituut, heeft in een recent inter view enkele geheimen onthuld over zijn onderzoekingen over „Het leven en de tabak". Onder z'n leiding hebben 22000 gens gênoemdë"radiotëlegrafis't vrijwilligers, 187.766 blanke man- is de meerderheid van plan niet nen tussen de 50 en 70 jaar on weer onder commando van deze tervraagd. Dr Hammond ver kapitein en met deze eerste-stuur.thans, dat hij tot de oon- man opnieuw zee te kiezen Iclusie is moeten komen, dat ro- Naar verluidt is er reedis een 1 ken het leven met vÖf iaar 'te- directielid van de in Hamburg |kort En betreft niet alleen de gevestigde rederij naar Rotter- i cigarettenrakers, doch ook de ge- dam onderweg om te trachten 't geschil bij te leggen, maar men ontveinst zich hier niet, dat het er vermoedelijk van zal moeten komen dat óf de gezagvoerder mèt de eerste-stuurman worden vervangen óf de in de oppositie zijnde leden van de bemanning. De andere oplossing, nl. dat men dezelfde équipage aan boord, de volgende reis onderneemt, lijkt in ieder geval uitgesloten, omdat afgezien van wie er gelijk heeft - de onderlinge verhou ding op zee toch niet meer hon derd procent zal zijn. Gisteren is de Rotterdamse po litie aan boord geweest om de stemming te peilen en zich een zelfstandig oordeel over de ge beurtenissen te vormen. Zij kan niet méér doen dan dat, omdat de Nederlandse wetgeving in geval len als deze geen strafbaar feit ziet en ten overvloede schip en kapitein niet onder de Nederland se wetgeving vallen. Intussen wacht men in de Rot terdamse haven vol spanning de oplossing af van dit onverkwik kelijk geachte geschil. nieters van sigaren en pijpen. medegedeeld door het K.N.M.I. te Bilt, geldig van Woensdagoch tend tot Woensdagavond. MINDER WIND. Veranderlijke bewolking met enkele verspreid optredende bui en. Overwegend matige wind tussen Zuid en Zuidwest. Iets la gere temperaturen. DONDERDAG 2 DECEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 5.40 6.15 6.55 7.05 6.10 6.45 7.25 7.35 MAAN

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1