Westelijke de Sowjet-Unie antwoordnota aan overhandigd VANDENBRUELE Nieuw-Guinea in deVerenigde Naties Nederlands m.s. «Carpo» als verloren beschouwd Verjaardag van Churchill r WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en HAANSTANDEN Wat de sigaar is voor Papa de NYLONKOUS voor Mama Gaston Dominici in hoger beroep Dank voor hulpactie van Ned. oorlogsschepen Hevige regenval in Italiaanse Revièra Duitse politie arresteert drie autobandieten Het stormweer boven en rondom de Britse eilanden is En natuurlijk NYLONKOUSEN van yraidcerlng bf) Abonnement: Temeuzei Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Temeuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DINSDAG 30 NOVEMBER 1954. 10e Jaargang No. 3318. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels V—1 iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. In de loop van de ochtend zijn te Modkou de antwoordnota's van Frankrijk, Amerika en En- gelaind overhandigd. Het 'betreft hier het antwoord op de Sow jetnota's van 23 Octo ber en 13 Novemiber, waarin de Sowjet-Unie uitnodigt tot een 'algemene Europese fbeveiligings- conferentie. In de nota wordt de Sowjet- uitnodiging van de hand gewe- een. De conferentie is inmiddels in Moskou begonnen, zonder deelneming der Westelijke lan den. In de Franse nota worden de volgende voorstellen gedaan 1, Het bereiken van over eenstemming over het Oosten rijkse vredesverdrag. 2. Toelichting van het Sow- jet-standpunt ten aanzien van het houden van vrije verkiezin gen in Duitsland als eerste stap naar een hereniging van het land. Tijdens het zware weer van de laatste dagen hebben Hr Ms. vliegkampschip Karei Doorman en Hr Ms torpedobootjagers Evertsen en Kortenaer, welke schepen als onderdeel van smal deel 5 thans een oefenreis maken in de Schotse wateren, assisten tie verleend aan in nood verke rende schepen. Hierbij heeft Hr Ms Evertsen tezamen met een Britse neptune hulp verleend aan de Deense schoener „Svaerfisken". Deze hulpactie werd gedirigeerd door de vlagofficier Schotland, vice- admiraal W. G. A. Robson. Naar aanleiding van deze as sistentie heeft vice-admiraal Rob. son een telegram gericht tot de commandant van smaldeel 5, commandeur S. den Boeft. Hij betuigt daarin zijn dank voor de zeer snelle en doeltreffende hulp, verleend door het schip van het smaldeel 5 aan schepen in nood. De samenwerking met vliegtui gen van groep 18 was uitste kend, zegt de vice-admiraal. 3. Een uitwisseling van ge dachten langs de diplomatieke wegen over alle andere kwesties van gemeenschappelijk belang, die ter sprake gebracht zouden kunnen worden op een vier- mogendhedenconferentie, voor namelijk kwesties betreffende de Europese veiligheid. 4. Het bijeenroepen van een conferentie van de „grote -vier" nadat het duidelijk is geworden dat er goede kansen op welsla gen van een dergelijke confe rentie zijn en na, de ratificatie van de overeenkomsten van Parijs door de belanghebbende mogendheden. 5. Het bijeenroepen van een grote conferentie van de Euro pese landen en de andere be langhebbende landen ter behan. deling van de andere aspecten van de Europese veiligheid, één en ander als de omstandighe den voor een dergelijke confe rentie gunstig zijn. De Franse regering zeide er over teleurgesteld te zijn, dat in de twee Russische nota's geen voorstellen waren gedaan, die niet op' de Berlijnse confe rentie waren 'besproken. Met de nota ivan 13 Novemiber werd vertraging van de bekrachtiging van de Parijse accoorden be- dDgd, die de Franse regering zo spoedig mogelijk bekrachtigd wil zien. De Franse regering is van oerdeel, dat de accoorden een basis hebben geschapen voor cplo sing van de moeilijkste problflmen. In de nota wordt gezegd, dat de Franse regering zich op de hoogte wenst te stellen van concrete Russische voorstellen betreffende het tijdstip en de aard van vrije verkiezingen in geheel Duitsland. Frankrijk meent, dat wat de onderteke ning van een Oostenrijks staats, verdrag betreft, er geen hinder palen meer zijn. In het antwoord wordt nog maals gezegd, dat het bondge nootschap van de Westelijke landen veel meer is dan een militair bondgenootschap. Het maakt een einde aan oude wed. ijiver en dient de zaak van de vrede. De Franse regering zeide van oordeel te zijn, dat de voorwaar STAND VLUCHTELINGEN. ACTIE: ƒ1.856.000. Het comité Vluchtelingenhulp 1954 heeft de afgelopen dagen 141.000 gulden ontvangen. Hier door is de opbrengst van de ac tie tot en met Maandag gewor den: 1.856.000 gulden. Aan de Italiaanse Rivièra heb- den voor een sla,gen van_een zondagnacht honderden men conferentie over Duitsland, Oos tenrijk en andere problemen veilbonden aan de veiligheid in Europa, op het ogenblik niet aanwezig zijn.' OOK ANDERE WESTELIJKE LANDEN BEANTWOORD DEN RUSSISCHE NOTA. Negen andere N.A.V.O.-landen, die ook door de Russen waren uitgenodigd voor een conferentie over de veiligheid in Europa, heben ook nota's ingediend, waarin de uitnodiging van de hand wordt gewezen. Tegelijk met de drie nota's van de Westelijke grote drie overhan digden België. Denemarken en Noorwegen hun nota op het Rus sische departement van Buiten landse Zaken. Nederland, Italië en IJsland dienden hun ant woordnota in op de Russische ambassades te 's-Gravenhage, Rome en Reykjavik. Men ver wachtte, dat een dergelijke nota ook zal worden overhandigd door Griekenland, Turkije en Luxem burg. sen hun huizen verlaten omdat overstromingen dreigden als ge volg van aanhoudende zeer zware regenval. Op verscheidene punten tussen San Remo. en Genus werkten Maandagochtend -vroeg brand weerlieden en vrijwilligers koorts achtig aan het versterken van rivierdijken. Maandagmiddag is in de poli-een gebied, als de bevolking van _l. - -I M 111 etQQt IC De Westdjuitse politie heeft Zondagavond bij Giessen drie jongemannen aangehouden, die, met een revolver in de hand, in een gestolen auto lagen te slapen. De jortgemannen waren er met de auto vandoor gegaan, na de bestuurder gedwongen te hebben uit te stappen. Zij waren echter door motorpech niet ver geko men. Toen de politie hen aantrof lagen de rovers te slapen in de auto, die zij langs de weg tussen de bomen hadden geparkeerd. tieke commissie der Verenigde Naties liet debat hervat over de Indonesische ontwerp-resolutie ten aanzien van Westelijk Nieuw Guinea. Het was de zesde dag der beraadslagingen over de resolu tie. ZUID-SLA VIE. De gedelegeerde van Zuid-Sla- vië, Joza Brilej, zeide dat hij in een voortzetting der onderhande lingen tussen Nederland en Indo nesië over het gebied in kwestie de meest geëigende weg ziet om tot een oplossing van het vraag stuk te komen en herinnerde er aan, dat in verschillende interna tionale geschillen b.v. dat in zake het Suezkanaal en Triëst nog kort geleden een oplossing werd verkregen door middel van onderhandelingen. Ofschoon in het geschil over West Nieuw I Guinea de toestand sedert kort slechter is geworden, betekent dit nog niet dat het onoplosbaar zou zijn, indien beide partijen een zekere mate van goede wil aan de dag leggen, aldus de Zuidsla- vische afgevaardigde, die besloot met te zeggen: „Wij zijn er vol komen van overtuigd, dat derge lijke onderhandelingen zouden kunnen leiden tot een goede op lossing van dit vraagstuk. BRAZILIË. De Braziliaanse afgevaardigde, Carlos Bernardes, trok in twijfel of het juist is, dat de V.N. beslis sen over de souvereiniteit over zulk een gebied niet in staat is, haar eigen wil tot uitdrukking te brengen. „Wij dienen met geduld en zelfbeheersing te wachten, totdat de wil van de autochtone bevolking vrijelijk tot uitdruk king kan komen", zeide hij. Hij voegde hieraan toe, dat Ne derland zich vrijwillig zou moe ten verbinden tot het verstrek ken aan de V.N. van inlichtingen over de vorderingen van de be volking van Nieuw Guinea in po litiek opzicht. Als de Nederlandse regering in deze richting een toe zegging wil doen, zou dit van grote invloed zijn op de houding die Brazilië bij de stemming over de resolutie zal aannemen, aldus de heer Bernardes. Met enige bezorgdheid had de Braziliaanse afgevaardigde van de zijde van Australië en Nieuw Zeeland vernomen, dat bij 'n ver andering van de souvereiniteit over Nieuw Guinea, de veiligheid van het gehele omringende ge bied zou zijn betrokken. Het valt niet te ontkennen, dat het in stand blijven van de vrije wereld in gevaar verkeert en zonder de actieve deelneming van Austra lië en Nieuw Zeeland zou de ver dediging van Zuid-Oost Azië ern stig worden ondermijnd. Alles wat de veiligheid van deze beide landen mocht verzwakken, zou geen daad van wijs beleid zijn. Brazilië is geporteerd voor een hervatting van de onderhandelin gen tussen Nederland en Indone sië op een redelijke grondslag. Brazilië kiest in dit geschil geen De premier Winston Churchill i staan om de gelukwensen van zijn van Groot-Brittannië viert heden aijn 80ste verjaardag. Vorsten, presidenten en premiers hebben hem felicitatietelegrammen ge zonden. Met bestelwagens vol ko- vrouw en familieleden in ont vangst te nemen. Daarna komt een dagtaak, die vele jongeren te zwaar zou zijn. Vóór 11 uur moet hij in het par- men de geschenken op Downing- lement zijn om naar de troonrede street 10 binnen. Er zijn kisten 1 van Koningin Elizabeth te luiste- zeldzame wijn bij, maar ook thee- ren. warmers, gemaakt door eenvou dige vrouwen. Zestig boekhouders vrijwilli Op het middaguur zullen trom melslagers in de historische West- minster Hall het beroemde „V gers en andere helpers behan-1 v oor victorie"-teken in morse delen de stroom van chèques, siaan drie punten en een streep bankbiljetten en munten, die uit - dat Engelands teken van hoop vele landen zijn binnengekomen.was voor het door de nazi's be- Er is al meer dan een millioen zette Europa in de tweede wereld gulden aan geld ontvangen. i oorlog. Sir Winston was gisteravond Sir Winston zal dan uit handen niet in een stemming om rust te van zijn vriend en politieke rivaal nemen Hij presideerde 'n avond- Clement Attlee zijn portret in bijeenkomst van zijn kabinet om olieverf ontvangen. Dit schilderij, ever de nieuwe parlementszitting een werk van Graham Suther- te spreken, die heden door Ko- land, is een geschenk van de par- ningin Elizabeth geopend wordt, lementaire collega's. Daarna gaf hij een diner voor 70 De jarige krijgt voorts een ge- ministers en andere naaste mede- 'enkboek. Hij zal een toespraak werkers, waar hij de inhoud van J van^20 minuten houden, de troonrede bekend maakte. Hedenochtend is hij vroeg opge medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. Veel wind. Overwegend zwaar bewolkt, met nu en dan regen. Krachtige tot harde, mogelijk tijdelijk tot stormachtig toenemende wind, aanvankelijk tussen Zuid en Zuidoost, later ruimend naar Zuid tot Zuidwest. Weinig veran dering in temperatuur. WOENSDAG 1 DECEMBER. De heer Hudig, directeur van de rederij Hudig en Veder, eige naresse van de N.V. maatschap pij Zeevaart, heeft Maandag me degedeeld, toen hem gevraagd werd of het juist kon zijn dat de „Carpo" van zijn maatschappij bij Falmouth ten onder was ge gaan, dat men inderdaad, in on gerustheid verkeert over de „Carpo". Het schip was onder weg van Swansea naar Amster dam. Eén van twee stoffelijke over schotten, die Zondag uit het wa ter van het Kanaal ter hoogte van Cornwall zijn opgevist, is gis teren geïdentificeerd als dat van de 27-jarige matroos A. v. Dron- gelen van de „Carpo". Het ande re is nog niet geïdentificeerd. De directie van de rederij heeft thans de hoop op .behoud van de „Carpo" opgegeven. Aangenomen moet worden, dat alle elf opvarenden zijn omgeko men. In de nacht van Vrijdag op Za terdag heeft het Liberiaanse s.s. „Casino", zoals is gemeld, een ombekend, schip zien zinken ter hoogte van Falimouth aan de kust van Cornwall. Het is niet onmogelijk, maar het staat nog geenszins vast, dat dit schip de „Carpo" is geweest. De 494 ton metende „Carpo" had Maandag avond in Amsterdam moeten aankomen, maar Maandagmid dag was het schip nog niet voor IJmuiden gearriveerd. Men heeft de laatste twee dagen geen con tact meer met de „Carpo" gehad. Er bevonden zich elf man aan boord van het sohip. Het Liberiaanse schip „Casi no" is intussen in Vlaardingen aangekomen. Daar is evenwel een conflict uitgebroken onder de Duitse bemanning van dit schip, dat 35 koppen telt. Het grootste deel van de be manning schijnt zijn vertrouwen in de gezagvoerder, eveneens een Miliioenen Britten zullen de plechtigheid via de televisie kun nen zien. De parlementsleden zullen in Westminster Hall „Happy birth day to You" voor sir Winston zin- Duitser, te hebben verloren, gen. De premier zal de acht enor- j Het gaat hier om het feit dat me kaarsen op de verjaardags- de kapitein geen hulp heeft wil- taart uitblazen. In de taart zijn len verlenen aan een kustvaar- 12 pond boter, 12 pond suiker en der die Vrijdagavond aan de En- 36 pond fruit verwerkt. In suikergelse Westkust in zinkende toe zijn er gebeurtenissen uit 't leven stand verkeerde. Zoals men weet Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.58 5.33 6.13 6.23 n.m. 5.24 5.59 6.39 6.49 van sir Winston op afgebeeld Bij de lunch, thuis, wacht de ja rige een tweede taart van 91 cm diameter en met 80 kaarsjes. In de namiddag zal de premier een cheque worden aangeboden van het totale bedrag, dat aan is in het eerste bericht van de „Carpo" ook sprake van een on bekend schip, dat de „Casino" gezien zou hebben. Een tweetal leden van de be manning van de „Casino" heeft 1 aan een verslaggever van het A. geld is binnengekomen. Daaron-N. P. een en ander meegedeeld der is ook een anonieme gift van over de gebeurtenissen in de 14 roebel. nacht van Vrijdag op Zaterdag. Om half zes zal de premier het i Hun schip passeerde die nacht, dak van zijn ambtswoning beklim- ongeveer 17 mijl van Kaap Liz- men om een vliegtuig te zien zard, een schip van ongeveer overvliegen, waarop in neonlet- 1000 ton, dat in zinkende toe ters het opschrift „Hulde aanstand was en S.O.S.-seinen uit- ZON MAAN op onder op onder Nov. 30 8.23 16.34 11.57 21.14 Dec. 1 8.24 16.33 12.18 22.29 2 8.26 16.32 12.36 23.45 3 8.27 16.32 12.53 T— 4 8.29 16.31 13.11 1.02 Winston" is aangebracht. Om zes uur zullen in het Hoger huis leden en oud-leden van de conservatieve partij sir Winston twee zilveren schalen aanbieden, die behoord hebben aan generaal Charles Churchill, een broeder van de eerste hertog van Marl borough. Om zeven uur zal Churchill door de Koningin op het Buckingham paleis worden ontvangen. Uit eigen beweging maakte de bemanning toen lijnen en een loodssloep gereed, en richtte een schijnwerper in zee. Terwijl op het zinkende schip mensen naar het achterdek liepen en in zee sprongen, werd een lijn uitge gooid, doch er werd doorgevaren en de afstand tussen beide sohe- pen werd, steeds groter. Volgens onze zegslieden was er voor de „Casino" zelf geen gevaar. Het personeel van de machinekamer had maatregelen genomen om olie op de golven tè werpen wanneer de zee te ruw mocht worden. 23 leden van de bemanning hebben zich zo aan de gang van zaken geërgerd, dat zij bij bin nenkomst in de Nieuwe Water weg hun dienstverband hebben opgezegd. Zij hopen dat hun rechtskundi ge bijstand zal worden verleend, indien hieruit moeilijkheden voor hen mochten voortvloeien. Op het ogenblik doen zij nog hun werk. Naar verluidt zullen zij vandaag een klacht indienen bij de Liberiaanse consul te Rotter dam. De naam van het zinkende schip heeft men van. de „Casino" af niet kunnen ontdekken. Het schip had een zwarte schoor steen met witte band en vermoe delijk een blauwe ster. De verslaggever heeft zich niet in verbinding kunnen stellen met kapitein of officieren van de „Casino". Het verblijf op het schip werd hem ontzegd. De stormen en regens, die ge durende het weekeinde boven en rondom de Britse eilanden heb ben gewoed, zijn Maandag afge zakt, na veel schade te land en ter zee te hebben aangericht. Het voorste deel van het 20.125 ton metende Liberiaanse tank schip „World Concord", dat Za terdag in de Ierse Zee in tweeën brak, is Maandagmorgen op sleeptouw genomen naar Bel fast. Men heeft een plan om vanaf een helicopter mensen op het wrak neer te laten, opgegeven. Het achterdeel van het tank schip, dat, naar men aanneemt vol zeer explosieve gassen zit, wordt meer in zuidelijke richting ook naar Belfast gesleept. Het water in West-Engeland wijkt volgens de berichten, maar er zijn nieuwe overstromingen opgetreden in het gebied van het Svern-dal, het oosten van de Mid lands en in graafschappen ron dom Londen. 21 Graafschappen in Engeland en Wales zijn ge troffen. De bovenloop van de Theems steeg hoog gedurende de nacht en trad op vele plaatsen buiten de oevers. Te Windsor, 45 km ten W. van Londen, steeg de rivier opnieuw dertig cm tot ongeveer een meter boven het normale peil. De toe stand wordt echter nog niet ge vaarlijk geacht. Het werk op boerenbedrijven SCHIP BIJ KANAAL EILANDEN IN NOOD. Het Finse schip „Gustav" heeft Maandagochtend geseind, dat het 20 mijl ten N.-O. van de Kanaal eilanden in nood verkeert en huip nodig heeft, aldus een door een radio-amateur opgevangen en naar een Brits kuststation doorgegeven berioht. De „Gus tav" maakt slagzij en er dringt water in het schip. Drie Britse schepen, de „Isle of Guernsey", de mijnenlegger Apollo" en de reddingboot van Swannage, hebben koers gezet naar het Finse vaartuig. SPAANSE TREILEIÏ IN NOOD. Bemanning door Neder lands schip gered. Het Nederlandse s.s. „Falco" heeft Maandag geseind, dat het tijdens een zware storm de 12 leden tellende bemanning van de Spaanse treiler S.S. 2770 uit San Sebastiaan aan boord, heeft ge nomen. Zondagochtend had de „Falco" met de treiler contact gekregen, toen deze zich 60 mijl ten W. van Quessant (Bretagne) in moeilijk heden bevond. De treiler liet we ten, dat de brug was weggesla gen en dat het kompas en de ra dio-installatie waren vernield. Hierop bood het Nederlandse vaartuig aan, de vissersboot naar Finisterre te begeleiden. Onder weg begon de treiler echter wa ter te maken en de bemanning oordeelde het beter van boord te gaan. „VEGA"ENGELSE HAVEN BINNENGESLEEPT. Het Deense schip „Vega" (250 ton), dat Zaterdag tijdens een hevige storm door de acht leden der bemanning ter hoogte van de Engelse Zuidkust was veria ten, is Maandag de haven van Sherness aan de Theems binnen gesleept door de Nederlandse sleepboot „Humfoer". De onder gelopen machinekamer wordt leeggepompt. OPVARENDEN VAN DE „SAUKKA" GERED. Zeven opvarenden van het Fin se schip „Saukka" 'n vrouw en zes mannen dat zich, ais ge meld, ter hoogte van de Noorse kust in gevaar bevond, zijn door de Zweedse vrachtboot „Bore 2" van boord gehaald. De redding kwam juist op tijd. Toen de laatste opvarenden van de ..Saukka" aan boord van de „Bore 2 werd gehesen, verdween de Finse koopvaarder in de gol ven Een der bemanningsleden van de „Saukka" wordt vermist. BRITSE REDDINGSBOOT BERGT TWEE LIJKEN. Een Britse reddingboot heeft Zondagavond 15 kilometer ten Oosten van Lizzard (West-Enge land) de lijken van een oudere man en een jongen opgepikt, die met reddingvesten in zee dreven. Mogelijk zijn deze drenkelin gen afkomstig van een onbekend schip, dat volgens berichten van het Liberiaanse schip Casino Zaterdagochtend ongeveer 30 kilometer ten Zuidwesten van Lizzard in zinkende toestand ver keerde. partij en streeft naar een positie van strikte onzijdigheid. BOLIVIË. De afgevaardigde van Bolivië achtte wat Indonesië wenst aan vaardbaar en zeide, dat Bolivië gekant is tegen elke vorm van kolonialisme. In het geschil in kwestie zag deze afgevaardigde, de heer German Quiroga-Galdo, een „netwerk" van koloniale be langen. Daarom kon hij niet het argument aanvaarden, dat de be volking van West-Irian bepaalde voordelen geniet door de hoge levensstandaard van het Neder landse volk. Bolivië acht de Indo nesische resolutie in gematigde termen gesteld en volkomen pas send bij de stand van het vraag stuk. Bolivië acht het ontoelaat baar, dat Nederland een bevol king van 700.000 mensen onder een koloniaal juk wil houden, voorgevende, dat dit er toe zal bijdragen, dat de internationale rust zal worden gehandhaafd, al dus de afgevaardigde van Boli vië. EGYPTE. Abdel Meguid Ramadan, de Egyptische afgevaardigde in de politieke commissie, die zich uit sprak vóór aanvaarding van de Indonesische resolutie, was van mening, dat de contra-argumen ten van Nederland en Australië lijken te zijn „ingegeven door res tanten van een verouderd kolo nialisme". Hij kon niet de juist heid inzien van de stelling, dat op bepaalde „superieure" landen de plicht zou rusten, achterlijke gebieden te beschaven. Indonesië is met West Irian in het verleden verbonden geweest door aard rijkskundige banden en daarom kan de stelling worden verde digd. dat de nu aan Nederland opgelegde „zending" dient te worden toevertrouwd aan Indo nesië. Er is beweerd, aldus de Egyptische afgevaardigde ver der, dat Indonesiërs en Papoea's, tot verschillende rassen behoren, doch dit argument kan men even goed tegen Nederland gebruiken, aangezien Nederlanders en Pa poea's tot meer uiteenlopende rassen behoren dan Papoea's en Indonesiërs. Mijn delegatie, aldus de fieer' Meguid Ramadan zal vóór de In donesische ontwerp-resolutie stemmen. ARGENTINIË. De Argentijnse vertegenwoor diger. Juan I. Cooke, stelde op de voorgrond dat Argentinië steeds consequent een anti-kok> niale politiek heeft gevoerd en niet anti-koloniaal kan zijn in Amerika en tegelijk koloniaal kan optreden in Azië. Het Australische standpunt, dat de algemene vergadering in deze niet bevoegd is, zou wellicht het standpunt van sommige delega ties een wijziging hebben kunnen brengen als het niet zo stevig verankerd lag in opvattingen, waartegen Argentinië zich gedu rende lange jaren heeft gekant. Naar spr.'s mening is de be voegdheid van de algemene ver gadering boven elke twijfel ver heven. Argentinië zal de Indonesische resolutie steunen, omdat recht streekse onderhandelingen het meeste effect en nut zullen heb ben en een eerste stap zijn om te komen tot een oplossing van de moeilijkheden. Noordstraat - Tel. 2546 - Terneuzen - Brouwerijstraat zond. Twee opvarenden waren reeds in een der reddingssloepen gegaan. Zonder daartoe order te hebben ontvangen draaiden be manningsleden van de „Casino" bij, zodat het andere schip tot 50 a 60 meter genaderd werd. De kapitein noch een der offi cieren, die zich met hem op de brug bevonden, gaven echter or der om bij te draaien of hulp teis tenminste verscheidene weken verlenen, aldus de zegslieden, ten achter gekomen. Gaston Dominici heeft Maan dagochtend hoger beroep aange tekend tegen het tegen hém uit gesproken vonnis. De ter dood veroordeelde Gas ton Dominici heeft Maandag in de dodencel te Digne zijn handte kening gezet onder een stuk. waarin om een nieuwe behande ling van de zaak-Drummond ver zocht wordt. Het Franse recht kent niet de mogelijkheid van be roep tegen een doodvonnis, maar de 77-jarige Gaston verzocht bij het hooggerechtshof om een nieuwe behandeling op grond van technische onregelmatighe den tijdens de terechtzitting van elf dagen, die Zondag werd ge sloten. De oude boer zeide Maandag, dat hij vóór Donderdag onthul lingen van groot belang zal doen „omdat nu de tijd is gekomen om de waarheid te vertellen". Een van de advocaten van Gas ton Dominici, Charles Alfred, heeft zijn cliënt Maandag gezegd diens verzoek om een nieuwe be handeling weinig kans te geven. Maar wel kan een nieuw feit in de misdaad altijd gebruikt wor den voor een verzoek om een nieuwe behandeling. Bijna de gehele Parijse pers heeft Maandag de vraag gesteld: Heeft de Franse rechterlijke macht een vreselijke vergissing begaan door Gaston Dominici ter dood te veroordelen? Slechts één blad, de rechtse „Aurore". schrijft, dat Gastons schuldigheid vaststaat. De anderen twijfelen en een aantal, zoals ,,Le Monde", eist hervorming van de Franse rechtspraak. De correspondent van „Le Monde" te Digne vraagt, of de beslissing van de jury te Digne gelijk is aan die welke een ande re jury zou hebben uitgesproken. Zonder tastbare bewijzen maar op grond van sterke vermoedens en hun „intieme overtuiging" hebben zeven plattelanders een 77-jarige boer schuldig verklaard aan een drievoudige moord. ..In hoeverre hebben de gezworenen, die nooit een vraag hebben ge steld, nooit een aantekening ge maakt hebben en op zekere mo menten tijdens de pleidooien op hun horloge keken, zich een over. tuiging kunnen vormen?" De zaak-Dominici heeft nog eens getoond, dat in de Franse rechtspraak vermoedens de waarde kunnen krijgen van be wijs, aldus „Le Monde". Alfred zeide. dat de terdood- veroordeelde hem te verstaan had gegeven harde en onweerleg bare feiten ter tafel te kunnen brengen. Hij wil tot het laatste ogenblik blijven zwijgen in de hoop, dat iemand zal gaan pra ten.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1