HET WESTEN HERWON DE EENHEID Nieuw-Guinea in de Verenigde Naties Schepen in nood WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN VULPENNEN f Het bezoek van Raab aan de V. S. Storm boven Groot-Brittannië MAANDAG 29 NOVEMBER 1954. 10e Jaargang No. 3317. Wekelijkse wereldschouw LaatsteSowjetpoging algemeen afgewezen salons „robert" Arrestaties in West-Berlijn Dides ontslagen DE PAUS ONGESTELD Bengtskaer in nood te bevinden. rrauKerlne oh Abonnement: Teroeuz*» Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels Ir1 iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. De laatste Russische „ota, die houding jetoo,ja. ^AUMdraaide kring der zeven mogendheden, aan wie de voorbereiding zal het voorstel inhield van een con ferentie van niet minder dan 25 staten, welke op 29 November a.s. moest aanvangen en over een nieuw Europees veiligheids stelsel zou spreken, heeft nog slechter ontvangst gevonden dan die, welke op 23 October, dag van ondertekening der Parijse ac coorden, aan de drie grote wes telijke staten werd overhandigd, terzake van een nieuwe confe rentie der vier ministers van Buitenlandse Zaken. Men kan uit deze snelle opeen volging van nota's niet anders lezen dan dat Sowjet-Rusland, dat meende ter conferentie te Genève de Westelijken onderling te hebben verdeeld, nu met alle krachtsinspanning tracht de nieuw tot stand gekomen verde digende eenheid te verbreken. Of men uit de artikelen, inmid dels in de ..Prawda" verschenen geput uit een interview met Molotow een bedreiging moet afleiden of wel vreest, dat deze nota's nu hun doel niet zullen bereiken, is niet duidelijk. Die artikelen toch vertellen, dat, gaan de Westelijken niet in op het denkbeeld der grote confe rentie, Moskou zich alleen met zijn eigen Oostelijke partijgeno ten zal verstaan over een nieuw veiligheidsstelsel. Is dit inderdaad de van Weste lijke zijde gevreesde reactie van de Sowjet-diplomatie op de Pa rijse accoorden, dan kan men vrij gerust zijn. Deze diplomatieke opzet is grover dan Sowjet-Rus- land heeft getoond sedert de dood van Stalin. Vandaar ook de duidelijke afwijzing niet slechts van Washington, Londen en Pa rijs, maar ook van Joego-Slavië bij monde van maarschalk Tito. Alle antwoorden stellen in het licht, dat een zo omvangrijke conferentie met een zo gecom pliceerd doel en op zo korte ter mijn bijeengeroepen, nauwelijks als meer dan een farce kan wor den beschouwd. Tito's antwoord diende wellicht om zeker wantrouwen te ontze nuwen, dat de toenadering van Moskou tot Belgrado in Weste lijke kringen heeft veroorzaakt. Moeilijkheden bestaan vooral voor staten als Finland en de Scandinavische landen, die bij voorkeur noch bevestigend, noch ontkennend antwoorden. Finland heeft een verstandige partij ge kozen, door zijn bevestigen'd ant woord afhankelijk te maken van de instemming, die de conferen tie algemeen vindt. Noorwegen heeft reeds ronduit neen gezegd en Zweden heeft dit, zij het in iets zwakker vorm, herhaald. ZWARTE DAG BIJ U.N.O. Tegelijk, dat zich dit in Europa afspeelt, lijdt de Sowjet-diploma tie ongetwijfeld een verlies door de plotselinge dood van Wys- jinski, Rusland's vaste vertegen woordiger bij de Verenigde Na ties. Al is het verleden van Wysjinski. die openbaar aankla ger was in al Stalin's processen in de 30er jaren, weinig sympa thiek, toch genoot hij door zijn bekwaamheid gezag in kringen der Ver. Naties en daarbuiten. Het was een slechte dag voor de V. N., want een Pools gedelegeer de kreeg een hartaanval en een toerist, die op de tribune de dis cussies volgde, eveneens. Men zou bijna aan de goede tempera tuur in dit van alle moderne comfort voorziene gebouw gaan ttwijfelen. Wysjinski had juist de dag te voren in het gebruik van atoom energie voor vreedzame doelein den een minder inschikkelijke medegedeeld door het K.N.M.I. te De Blit, geldig van Maandag ochtend tot Maandagavond. TOENEMENDE WIND. Aanvankelijk flinke opklarin gen. Later toenemende bewolking maar op de meeste plaatsen droog weer. Aanvankelijk mati ge, in de loop van de dag geleide lijk tot krachtig of hard aanwak kerende Zuidelijke wind. Iets la gere temperaturen dan gisteren. DINSDAG 30 NOVEMBER worden toevertrouwd, nog dient te worden uitgebreid, waarbij vooral de afgevaardigde van In dia, Menon, weer een rol speelde. Ten opzichte van de beperking der bewapeningen is, gelijk te verwachten viel, niet veel be reikt; het werk van deze assem blee vindt wel zijn zwaartepunt in de commissiën. De Nederlandse hoogleraar Röling heeft gesproken over het nieuwe strafrecht, dat door de grote processen van Neurenberg en Tokio is geschapen en heeft het terecht de taak van de Ver enigde Naties geacht om te zor gen, dat dit nieuwe internatio- naalpolitieke strafrecht voort gang vindt. dt kapp«r net bd aparte coc.net markt 16 brouwerijstraat 9 terneuzen t i KOERSWIJZIGING IN WASHINGTON. In Amerika kon men stemmen vernemen, dat een nieuwe poli tiek van de Verenigde Staten jegens Rusland op komst was. Dit hield verband met het feit, dat de ambassadeur te Moskou, Bohlen, voor een kort verblijf te Washington wordt verwacht. De leider der republikeinen in de Senaat, Knowland, heeft zich scherp geweerd tegen elke vorm van co-existentie, maar is op dat punt door Foster Dulles vrij kras tegengesproken. Daaruit echter gevolgtrekkingen te maken, die op een nieuwe politiek van Ame rika wijzen, lijkt minstensge nomen gewaagd. Wel blijkt pre sident Eisenhower bereid het vol dongen feit van de nederlaag zijner partij bij de verkiezingen te aanvaarden en heeft hij een samenkomst belegd van de voor naamste leiders van de beide partijen teneinde over een ge meenschappelijke buitenlandse politiek van gedachten te wisse len. Trouwens in het algemeen kan men zeggen, dat de doeleinden van de nu de meerderheid in het Congres bezittende democrati sche partij blijk geven van een ernstige wil tot samenwerking. Dit ondanks het feit, dat men van beide kanten reeds zekere voorbereidingen treft voor de grote verkiezingen van 1956 en in beide kampen uitziet naar fi guren, die uit het presidentiële hout zijn gesneden. MACCARTHY EN MENDES FRANCE. Betrekkelijk onverwacht is de behandeling van de mogelijke berisping, die de Senaat aan Mac- Carthy zal toedienen, voor korte tijd, tot einde November ge staakt. Dit in verband met me disch bevestigde verwondingen, die MacCarthy bij een val heeft opgelopen en die het hem onmo gelijk maken aan de senaatszit tingen deel te nemen. Men wil van beide zijden voorkomen, dat hij bij verstek wordt veroordeeld. Nog steeds poogt senator Dirk- sen een compromis te vinden door MacCarthy verontschuldi ging aan de senatoren te doen aanbieden, hetgeen dan bijna automatisch tot intrekking van de motie zou leiden. Maar Mac Carthy denkt tot dusver daaraan niet en, hoe men over hem en zijn manieren moge oordelen, dit pleit in zekere zin voor hem. om dat met de uitslag van deze de batten zijn verdere politieke toe komst vermoedelijk gemoeid is. Inmiddels is het bezoek van Mendès-France aan Canada, waar hij hartelijk is ontvangen, en aan Amerika, waar hij èn in de Se naat èn in de assemblee der Ver. Naties heeft gesproken, teneinde. Wie het communiqué over de besprekingen leest, komt tot de conclusie, dat de overeenstem ming die bereikt is, ook inzake de opleiding der Vietnamese troepen en Noord-Afrika, de oude vriendschappelijke atmosfeer, die een tijd zoek was, heeft her steld. Mendès-France zal dan met groter autoriteit in Frank rijk terugkeren, waar de Natio nale Vergadering de behandeling der begroting heeft voortgezet, die hier en daar wel reeds tot moeilijkheden heeft geleid. ADENAUER SLAAGDE. In West-Duitsland zijn deze moeilijkheden wellicht nog gro ter. Adenauer is erin geslaagd, zijn regering ertoe te brengen het complex der Parijse accoor den, inbegrepen de overeenkomst inzake het Saargebied, goed te keuren en dus aan de Bondsraad voor te leggen, die ze dan naar de Bondsdag moet brengen. Wel iswaar hebben de vrijzinnige mi nisters zich van stemming ont houden, maar men neemt toch wel aan, dat Adenauer met een uiterste krachtsinspanning erin zal slagen om de overeenkomst er veilig door te krijgen. De belastingen in Duitsland zijn, met het oog op de investe ringen, met een kwart gedaald; tegen de minister van Financiën. Schaffer, wordt echter, ook in verband met het geld dat voor het leger nodig is, een campagne gevoerd. Zelfs de verkiezing van Gerstemaier tot president van de Bondsdag is niet zonder moei te geschied. Men wacht nu met enige spanning op de uitkomst der verkiezingen in Beieren op a.s. Zondag en op die in West- Berlijn in begin December. Bei de kunnen echter niet de mening van West-Duitsland over de Pa rijse accoorden naarvoren bren gen. In Italië heeft men nu een nieuw schandaal in de Montesi- zaak ontdekt, waarvan het ge volg is, dat een vooraanstaand leider der communisten, de advo caat van de journalist die het schandaal aan het rollen bracht, els medeplichtige voortvluchtig is. HET OVERIGE NIEUWS. Spanje en Italië zoeken beide naar een nieuw evenwicht in de Middellandse Zee. In Spanje zijn gemeenteraadsverkiezingen ge houden die deden zien, dat de monarchisten er beter voor staan dan de aanhangers van de Pha lanx, voorzover deze kritiek op Franco uitoefenen. Bezoeken van Papagos, de Griekse minis ter-president, aan Spanje en van de Turkse minister aan Italië, bereiden dit evenwicht voor. Te midden van al de ernstige verwikkelingen, waarin de we reld is gestoken, doet het op treden van Peru tegen de walvis- vloot van de Griekse miljonair Onassis wat grappig aan. Maar Panama, welks vlag de vloot van Onassis voert, en Engeland uit materiële overwegingen zijn daarbij betrokken, en zo onschul dig als de zaak er op het eerste oog uitziet, is deze dus niet! VAN DER MANDERE. ook voor verzorgd kapwerk en voor betere toiletartikelen, fijnste parfums, eau de colognes, dasharen-scheerkwasten, in één woord alles op het gebied van toiletartikelen en parfume rieën in het betere genre. De Westberlijnse politie heeft zes socialistisch communistische verkiezings-propagandisten, o.w. Emil Redman, één der candidate.n van de socialistisch-communisti- sche partij voor de verkiezingen van 5 December, gearresteerd we gens overtreding van de wet op de bescherming der vrijheid. De Sow jet-Unie, Irak, Yemen, Ecuador, Pakistan, Thailand, Syrië en Wit-Rusla-nd hebben zich Zaterdag in de politieke commissie van de Verenigde Na ties uitgesproken vóór de Indone sische resolutie. Frankrijk en Nieuw-Zeeland hebben de compe tentie van de Verenigde Naties betwist om de kwestie in behan deling te nemen, terwijl Reuter meldt, dat de Ver.-Staten zich naar alle waarschijnlijkheid van stemming zullen onthouden. YEMEN STEUNT INDONESIË. De afgevaardigde van Yemen, S. A. Abou-Talem, verklaarde, dat er geen twijfel bestond over de bevoegdheid van de V. N. in deze kwestie. Het was niet ongewoon, dat er verschillen bestaan tussen regeringen, even als Yemen een geschil met v.m. n.m. Breskens 4.21 4.39 Terneuzen 4.56 5.14 Hansweert 5.36 5.54 Walsoorden 5.46 6.04 ZON op onder Nov. 29 8.22 16.34 30 8.23 16.34 MAAN op onder 11.31 11.57 20.02 21.14 President Eisenhower en dr J. Raab, de Oostenrijkse kanse lier, hebben besloten hun pogin gen om een verdrag te krijgen, dat voorziet in de ontruiming van Oostenrijk door alle bezet tingstroepen, „op een vroeg en vastgesteld tijdstip", voort te zetten. Dit is in een te Washington uitgegeven commu niqué bekend gemaakt. Het zegt niet wat voor stappen ge daan zouden kunnen worden om Russische instemming met het verdrag te verkrijgen. Opge merkt wordt, dat de V. S., Enge land en Frankrijk op 18 Novem. ter een rapport hebben inge diend bij de secretarie-gene raai van de V. N .over hun pogingen om een verdrag voor Oostenrijk te krijgen. Volgens het communiqué heeft het bezoek van Raab aan Washington de banden tussen de V. S. en Oostenrijk versterkt. Het communique onthult, dat bij de besprekingen van Raab met Amerikaanse functionaris sen, deze laa.tsten te kennen heilben gegeven, dat ,,een (snelle en billijke regeling" getroffen dient te worden t.a.v. eisen van Amerikaanse burgers bij de Oostenrijkse regering wegens geleden verliezen tijdens de Duitse bezetting. Zij legden voorts „grote belangstelling" aan de dag voor het plan tot uitbreiding van de electriciteits. productie door waterkracht om naburige landen van electrici- teit te voorzien. Van Ameri kaanse zijde had men tenslotte plannen om door de Ameri kaanse troepen in Oostenrijk gevorderde woonruimte vrij te geven, opnieuw in overweging genomen. Over dit punt weidt het communiqué niet verder uit. Te Washington heeft -kanse lier Raab de politieke en econo mische positie tvan Oostenrijk uiteengezet. De door Oostenrijk bereikte stabiliteit en vooruit gang na de verwoestingen van de oorlog en ondanks de voort gezette bezetting van het land oogstten waardering van Ara rikaanse zijde. De Parijse politiecommissaris Jean Dides, die in September ge schorst was, nadat geheime do cumenten over de nationale de fensie bij hem waren aangetrof fen, is thans ontslagen, aldus heeft de Franse minister van Bin nenlandse Zaken, Francois Mit- terand, Zaterdag medegedeeld- Ontpoffing op Noors schip. Op het Noorse tankschip „Olav Ringdal Jnr" (9.829 ton) heeft zich Zaterdagochtend een ont ploffing voorgedaan, waardoor het in tweëen is gebroken. Het schip lag gemeerd aan de ingang van de haven van Swansea (Wa les). Eén Noors bemanningslid is hierbij om het leven gekomen terwijl nog twee andere Noren worden vermist. Vijftien beman ningsleden liepen lichte verwon dingen op Het schip zou een 48 koppen tellende bemanning aan boord hebben gehad, waaronder Denen, Nederlanders en Engel sen. De „Olav Ringdal Jnr" staat in brand. De ontploffing deed zich vermoedelijk voor in de machine kamer, Men gelooft, dat de zich nog in de tanks bevindende olie- gassen in brand zijn geraakt en ontploft. Men was bezig met het schoonmaken van de tanks. Het schip zou naar Aruba vertrekken. Een 38-jarige Nederlandse zee man Cornelius Vroomland uit Rotterdam heeft verklaard, dat hij vóór de ontploffing sliep. Hij werd wakker door geschreeuw en het geluid van de ontploffing. Hij rende naar het dek, zag dat al les in brand stond en sprong in het water. Na 27 meter gezwom men te hebben bereikte hij de kant. Brand op de Zweedse tank boot „Los Angeles". Zaterdagochtend is de Zweedse tankboot ..Los Angeles", waarop in enkele ruimen brand was uit gebroken, in de haven van Brest aangekomen. Brandweerlieden gingen aan boord en pompten schuim in de ruimen 3 en 4. De 17-jarige zeeman Sven Olsson uit Gothenburg werd naar het zie kenhuis voervoerd. Hij had een ernstige verwonding ^aan het hoofd. Drie andere leden van de bemanning waren eveneens ge wond. Hun verwondingen waren evenwel minder ernstig. S.O.S. De Nederlandse motorkust- vaarder „Gramsbergen" 1488 b.r.t.) van de rederij N.V. Zuid- Hollandse Scheepvaart Mij te Rotterdam heeft Vrijdagnacht geseind, bij Fishguard Harbour aan de West-kust van Engeland op een verraderlijke rots bij de in gang van de haven is gelopen. Er zijn lekken in machinekamer en ruimen. De bemanning van de „Grams- bergen" is in de reddingboot van Fishguard opgenomen en be vindt zich in eiligheid. De kapitein van de „Gramsber gen" heeft verklaard, dat het schip op weg naar Swansea, in de haven van Fishguard trachtte te schuilen. Bij de ingang van de haven werd het anker uitgewor pen. Doordat het schip zwaar reed, brak de ankerketting. Daar na liep het schip op de rotsen. Het schip is 'later op de dag ge zonken, aldus heeft de kustwacht bekend, gemaakt. Engeland had over het protec toraat Aden. Hij achtte het een gelukkige omstandigheid dat geschillen voor de V. N. konden worden gebracht, zodat wereld conflicten konden worden ver meden. Daar nog geen oplossing was gevonden voor het geschil tussen Nederland en Indonesië was het de plicht van de V. N. steun te verlenen. De wens van Indone sië inzake hervatting der onder handelingen moet niet gewei gerd worden. PERU ZAL ZICH VAN STEMMING ONTHOUDEN De vertegenwoordiger van Pe ru, Victor A. Belaunde, zeide dat de V. N. al haar morele aan drang moet uitoefenen, omdat 'n overeenkomst inzake deze kwes tie zoü kunnen worden bereikt. Hij zou genoodzaakt zijn zich van stemming over de resolutie te onthouden, omdat hij niet kon in stemmen met de overdracht van een bewoond gebied aan een andere staat. Belaunde trok de geldigheid in twijfel van een ver drag, volgens het welk het gebied. maakt op kwesties van suuvere.- niteit, waarin enige inmenging door ons volgens net hanavest van de Veremgue Naties onrecht matig is". De f ranse afgevaardigde zei, dat 't volk van Westelijk Nieuw- Guinea tot het minst ontwikkel den ter aarde wordt gerekend. Eens zal het over zijn eigen toe komst moeten beslissen. In dit opzicht heeft Nederland regel matig verslag over zijn bestuur aan de Verenigde Naties uitge bracht. De Indonesische aan spraak zou het gevolg hebben, dat het toezicht van de Verenig de Naties over de evolutie van t volk van Westelijk Nieuw-Gui- nea zou verdwijnen. Indonesië, aldus Hoppenot, be weert, dat het geschil de vreda bedreigt. „Het is moeilijk dit ar gument op te vatten, tenzij men de steun van Indonesië aan het handvest van de V. N. in twijfel trekt". De Franse afgevaardigde ver volgde: „Vanwaar zou de drei ging komen? Zeker niet van Ne derland. Zeker niet van het volk in kwestie, dat nooit de voogdij schap van Nederland heeft ver- Lichtschip op drift. Naar het A.N.P. verneemt is het lichtschip „South Goodwin" op drift geslagen en in nood in de nabijheid van het lichtschip ..East Goodwin". De reddingboot van Jamsgate is uitgevaren voor het lichtschip van South Good win. Hef lichtschip werd, op haar kant liggend, op de Goodwin zandplaten aangetroffen. Van de bemanning was geen spoor te vinden. Èen Amerikaans hef- schroefvliegtuig heeft één man opgepikt. Het vliegtuig, dat ook over het lichtschip vloog deelde mee, dat er geen teken van leven te be speuren was. Men vreest, dat de negen man, die zich aan boord bevonden zijn omgekomen. Een onderzoek aan boord van het lichtschip heeft uitgewezen, dat van de negen opvarenden er acht zijn omgekomen. De negen de, de 26-jarige meteoroloog Ro nald Murton, werd door het Ame rikaanse hefschroefvliegtuig ge red. Zondagochtend begaf een groep „kikvorsmannen' zich met snijbranders aan boord van het wrak, doch zij vonden geen teke nen van leven. Olietanker in tweëen gebroken. Het 20.125 ton metende olie tankschip „World Concord" van de maatschappij „World Tankers Corporation", dat onder de vlag van Liberia vaart, is voor de kust van Pembrokeshire (Wales) in tweëen gebroken. Het schip had een Griekse bemanning van 43 koppen. De beide delen zijn een aanzienlijk afstand van elkaar verwijderd. Het ene stuk bevindt zich tamelijk dicht bij de kust. Een reddingboot heeft 35 op varenden van het achterstuk van boord genomen. Zij waren er ern stig aan toe. De sleepboot „Turmoil" heeft vergeefs gepoogd het voorschip van de „World Concord" op sleeptouw te nemen. Er was een lijn uitgebracht, doch uitputting van de opvarenden van de tanker maakte dat de verbinding weer werd verbroken. De reddingboot van Rosslare is er Zondagochtend in geslaagd, de zeven man, die zich op het voor schip bevonden, in veiligheid te brengen. De Britse sleepboot „Termoil" die ook de mannen op het voor schip te hulp was gesneld, heeft koers gezet naar het achterschip. Naar verluidt zijn de eigenaars van de „World Concord" van plan een speciale bergingsploeg naar het achterschip te zenden om te pogen, dit deel op eigen kracht een haven binnen te loodsen. Klein vaartuig gezonken? Het Liberiaanse schip „Casino" heeft omstreeks half een Zater dagnacht geseind een onbekend klein vaartuig in zinkende toe stand 17 mijl ten Z. W. van Liz- zard te hebben waargenomen. Het vaartuig-in-nood schoot wit te raketten af. „De „Casino" is 't vaartuig te hulp gesneld. De „Casino" seinde later, dat het enige tijd op de plaats waar de lichten waargenomen waren gezocht had doch op de buitenge woon zware zee niets gezien had. Het had de route naar Rotterdam weer gekozen. Het vaartuig „Esso Cheyenne" seinde naar aanleiding van deze boodschap dat het eveneens zijn normale koers hervatte. Blijkbaar was dit vaartuig ook op weg naar het „zinkende vaartuig" geweest. Logger vastgelopen in Sche- veningse buitenhaven. Zaterdagavond omstreeks kwart vóór elf is de logger Sch. 248 „Martina" bij het binnenlopen van de Scheveningse haven vast gelopen in de buitenhaven tussen de pieren. De reddingboot „Arthur" voer onmiddellijk uit en lijnen uitgezet van het schip naar de pier om de logger vast te leggen. Zondagochtend omstreeks vier is bij hoog water de logger zou worden overgedragen zonder 1 worpen. Een bedreiging van de dat de stem van de bewoners in vrede zou alleen kunnen ontstaan indien macht zou worden ge bruikt om de Indonesische eis te steunen. Frankrijk kan daarom geen resolutie steunen, die de juistheid van het voorleggen van de kwestie aan de Verenigde Na ties bevestigt". Naar Reuter meldde hebben ook de afgevaardigden van de Sowjet-Unie en Irak gesproken. Beiden zeiden steun toe aan het Indonesische verzoek. deze aangelegenheid werd ge hoord. „Het lot van deze mensen kan niet bepaald worden door een voudige herziening van de oor- sponkelijke regeling tussen Ne derland en Indonesië. NIEUW ZEELAND STEUNT NEDERLAND. De argevaardigde van Nieuw- Zeeland, Leslie Munro, steunde het Nederlandse standpunt. Hij verklaarde, dat Nieuw-Zeeland meende: 1. Dat de souvereiniteit van Nederland over Westelijk Nieuw- Guinea blijft voortbestaan en dat de juridische rechten geëerbie digd moet worden. 2. Dat het hier geen kolonia le, maar territoriale kwestie be treft. 3. Dat, nu de vrede niet be dreigd wordt, territoriale aan spraken zaken zijn, waarin de al gemene vergadering niet tussen beide moet komen. 4. Dat men zich moet laten leiden door het beginsel, dat de belangen van de bevolking het voornaamste zijn. 5. Dat Nederland beter dan Indonesië in staat is de opvoed kundige, economische, sociale en politieke vooruitgang der bevol king te bevorderen. 6. Dat de maatregelen van Ne derland voor de toekomst van Westelijk Nieuw-Guinea in over eenstemming met de beginselen van het handvest zijn, hetgeen bij Indonesië niet het geval is". VËR.STATEN ZULLEN ZICH WAARSCHIJNLIJK VAN STEMMING ONTHOUDEN. Volgens Reuters correspondent John Hefferman zullen de Ver enigde staten zich waarschijnlijk van stemming onthouden, wan neer deze week gestemd zal wor den over de Indonesische resolu tie, zo is uit welingelichte kringen vernomen. De Verenigde Staten komen niet voor op de lijst van sprekers die het woord zullen voeren in het debat. Op de vraag waarom zij niet op de lijst staan werd in Amerikaanse kringen medege deeld: „Wij nemen een strict neu traal standpunt in dit debat in". FRANKRIJK TEGEN DE RESOLUTIE. Henri Hoppenot Frankrijk sprak zich uit tegen het Indonesi sche verzoek. Hij bracht in her innering, dat Frankrijk zich heeft verzet tegen het plaatsen van de kwestie op de agenda en bij die gelegenheid is het Franse standpunt reeds uiteengezet. ..Wij zijn van mening, dat de kwestie niet onder de competentie van de algemene vergadering valt. Wij menen, dat inbreuk wordt ge- TWEEDE REDE VAN DL INDONESISCHE GEDELL GEERDE. Dr Soedjarwo Tjondronegoro, de Indonesische gedelegeerde, zeide in zijn tweede rede in dit debat, dat Indonesië er naar streefde het geschil door vreed zame onderhandelingen op te lossen. „De deur naar onderhan delingen is door de Nederlanders gesloten", verklaarde hij. „Wij wenden ons nu tot de Verenigde Naties in de ernstige hoop, dat dit de deur naar onderhandelin gen weer zal openen. Dat is de bedoeling van de ontwerp-resolu- tie, die door mijn delegatie is in gediend". Dr Soedjarwo vervolgde: „Wij vragen niet om een herziening van een internationaal verdrag of van de R.T.C.-overeenkomsten. Nóch is dit een kwestie waarbij mijn land een nieuwe eis op een gebiedsdeel naar voren brengt of er naar streeft zijn grenzen te wijzigen. Integendeel. Wij stre ven er slechts naar een poging door Nederland te weerstaan ons land te verdelen en een gebied af te snijden, dat daar zowel vroeger als nu een integraal deel van heeft uitgemaakt. Als er een her. ziening is. dan hebben in fene de Nederlanders deze aange bracht. Een residentie van Indo nesië is geannexeerd als kolonie van het koninklijk der Nederlan den. Zij zijn het, die een herzie ning hebben aangebracht. Niet alleen in de letter, maar ook in de geest van het handvest va souvereiniteitsoverdraiit Dr Soedjarwo zeide, dat wat Indonesië betreft er bij een "oeu geleide politiek van nabuurschap aan beide zijden er totaal geen vijandigheid behoeft te zijn je gens Australië. „Maar laat ons elkaar beter begrijpen", voegde hij hier aan toe AUSTRALIË. De Australische afgevaardigde. J. D. L. Hood, verklaarde, dat Australië uit overwegingen van eigen belang het geëigend had geacht Nederland te steunen. Maar er was zeker geen enkele aanduiding van vijandschap je gens Indonesië in het feit. dat Australië zich in deze kwestie tegen Indonesië keert. De vriend schap van Australië voor Indo nesië was „daarentegen iets his torisch", aldus de Australische afgevaardigde. Boven een groot gedeelte van het verenigd koninkrijk woedde in de nacht van Vrijdag op Zater dagochtend vroeg een hevige storm, die door de inwoners van sommige gebieden ,,de hevigste Naar men aanneemt heeft de uur weer vlot gekomen en met be hulp van de „Arthur" de haven van Scheveningen binnengeva ren. Fins schip in nood. Het Finse schip „Saukko" dat 323 ton meet, heeft Zondag ge meld zich 25 mijl ten Z. van Het schip maakte water en had Pau® advies gekregen om dez j n0(|j„ week rust te houden, daar de maagziekte, die reeds eerder zijn levn in gevaar heeft gebracht, zich wederom doet gevoelen. Hoewel steeds een strikte ge heimhouding omtrent de gezond heidstoestand van ide Paus in acht wordt genomen, weet men, dat hij lijdt aan de reactie op de „levende-celbehandeling", die hij periodiek in dit jaar heeft onder gaan. GROTE BRAND OP DE MARKT TE ISTANBUL. Vrijdagavond is op de belang rijkste markt van Istanbul een grote brand uitgebroken. Toen reeds meer dan 100 winkels wa ren verbrand waren nog duizen den in gevaar. De markt was ge sloten, toen de brand uitbrak. in de afgelopen dertig jaar" werd genoemd. De windkracht wisselde tussen honderd tot 160 km per uur. Ook boven het Kanaal en langs de Franse kust stormde het hevig, waardoor bomen werden ontwor teld en daken afwoeien. De rivieren, de Derwent, de Medway, de Trent, de Severn, de Avon en de Theems zijn huiten hun oevers getreden. De wegen in 18 graafschappen in Engeland en Wales zijn over stroomd. IBWHHIIIlH!lli!llllflll«ilttllllllttU1tl1ll!limillltll!IIIIHHIIIIIlHlflWlflHH!i:inillUfflMiffl (met gouden pen) vanaf 6,25 tot 66,50 N.V. Fa. P. J. VAN DE SANDE

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1