Toespraak van Churchill Amsterdamse schooljeugd Olifantje heeft een RADIO? Amerikaans schip wordt aangekocht voor emigratievervoer Elke tand een brlllant KALODERMA GELEE Mendès-France sprak te N.-York over de Oosteuropese verdedigingsunie Nasleep van Oud-Beijerlandse winkelweek Stoffelijk overschot van Wysjinsky naar Moskou overgebracht EILAND IN DE SCHOOT DER WINDEN tweede blad Wat brengt de Luxe Schrijfmappen Donderdag 25 November 1954 9e Jaargang No. 3314 Beierse Landdag tegen Saar-overeenkomst Als zesde der neigen West duitse staten heeft nu de land dag van Beieren zich tegen de Saar-overeenkomst in haar hui dige vorm uitgesproken. Tegen de stemmen der chris- telijike partij besloot de landdag van de regering te verlangen, dat zij in de bondsraad zou op komen voor nieuwe onderhan delingen met Frankrijk tot wij ziging van het verdrag. De Beierse minister-president acht zich evenwel aan deze uit- soraalk van de landdag niet ge bonden en het definitieve standpunt vain Beieren zal in feite ipas worden beslist na de verkezing van aanstaande Zon dag. die een nieuwe landdag zal brengen. Pracht collectie N.V. Fa. P. J. VAN DE SANDE liiHiiinmiimiiiniiiiiiimniRiiiiniiHiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiuiinniuii I w? f> Wisseltruc nog steeds succesvol DE VRIJE ZEEUW „Ik heb, voor het einde van de tweede wereldoorlog, de toenma lige opperbevelhebber onzer strijdkrachten in Europa, lord Montgomery, opgedragen de Duit se wapens zorgvuldig in te zame len en op te slaan, zodat zij even tueel gemakkelijk weer ter be schikking der Duitse militairen zouden kunnen worden gesteld, met wie wij zouden moeten sa menwerken, ind:en de Sowjet- russische opmars zou voortdu ren", aldus de Britse premier Winston Churchill in een toe spraak, die hij Dinsdag in zijn kiesdistrict Woodford, in het het graafschap Essex, heeft ge houden. De eerste minister verklaarde ook dat hij de eerste welbekende persoonlijkheid was, die in het openbaar heeft verklaard dat wij „Duitsland aan onze zijde moeten hebben in geval van een Sowjet- russische communistische aan val". Churchill wees er op dat uit de stemming in het Lagerhuis over de overeenkomsten van Lon den en Parijs is gebleken, dat meer dan drie vierde gedeelte der Britse volksvertegenwoordi gers zich heeft uitgesproken vóór Westduitse bewapening en toela ting der Westduitse bondsrepu bliek tot de N.A.V.O. De premier bracht verder naar voren dat deze grote ommekeer, waarbij de Westduitsers, binnen tien jaar na de onvoorwaardelij ke Duitse overgave, tot bondge noten waren geworden, uitslui tend teweeg was gebracht dooi de Sowjetrussische politiek „en met name door het optreden van dictator Stab'n die, meegesleept door de zege, handelde alsof hij er voor zou kunnen zorgen dat de wereld door de Sowjet-Unie en het communisme zou worden beheerst". Churchill zeide ook, dat hij nog steeds voorstander is van een nauwer contact met de Sowjet- Unie, om te kunnen uitmaken of er, na het overlijden van Stalin, belangrijke wijzigingen zijn ge komen in de Sowjetrussische po litiek, die thans door nieuwe heersers in het Kremlin wordt bepaald. Hij bevestigde, dat de Britse politiek nog steeds is „vrede door kracht" en hij ver klaarde te menen dat het „tegen een Russische communistische agressie gevormde wereldfront, dat nog versterkt wordt, ons zal behoeden voor een nieuwe we reldramp, die erger zou zijn dan alles wat wij tot nu toe hebben meegemaakt en zelfs de ver schrikkingen van onze ergste nachtmerries te boven zou gaan". De Britse minister-president besloot met te zeggen dat z.i. de overeenkomsten van Londen en Parijs „vrucht van Edens in spanning" „in vele opzichten een vooruitgang betekenen, vergele ken met de E.V.G.". „Wanneer deze verdragen door de betrokken landen zijn be krachtigd, zal de weg vrij zijn om ons in verbinding te stellen maakt handen zacht als fluweel Veldmaarschalk Montgomery die een bezoek aan de V. S. brengt, verklaarde te New York dat hij voor het einde van de tweede wereldoorlog inderdaad Kinderen kunnen vreemde toe moest „Murugan", die tijdens wensen hebben, die meestal on- de reis huisvesting had genoten vervuld blijven. Maar vertel dat in het pelgrimskombuis van het niet aan de schooljeugd van schip, in een veebox plaats twee Amsterdamse buurten, de nemen. i Zij moesten hun ongeduld nog even bedwingen, want eerst wer den weer toespraken gehouden. Dr. E. Jacobi, directeur van Ar- tis, zei o.m.: „Artis heeft er van sir Winston Churchill op- met "de Sowjet-Unie. °En ik hoop dracht had gekregen Duitse wa- nog steeds, en in toenemende pens te verzamelen en gereed te mate, dat dit zal leiden tot een j houden ten einde deze weer aan vreedzamer en betere toekomst voor de gehele wereld", aldus Churchill. de Duitse troepen te geven, als de Sowjet-opmars zou voortdu ren. De kantonrechter te Oud-Beijer- land, mr. D. Muller is van me ning dat de vorig jaar door de winkeliersvereniging te Oud- Beijerland gevoerde actie in de winkelweek niet strijdig is met de loterijwet. Hij ontsloeg het be stuur van rechtsvervolging. Het bestuur van deze vereni ging was 14 dagen geleden ge dagvaard omdat het deze wet zou hebben overtreden door kranten te verspreiden, waarop een num mer voorkwam. Een aantal num mers correspondeerde met de nummers van artikelen, die de winkeliers in de étalage hadden uitgestald. Wie de krant met het corresponderende nummer had ontvangen, had recht op het ar tikel, dat hem na de wnikelweek gratis zou worden uitgereikt. Naar aanleiding van deze ac tie heeft de ambtenaar van het openbaar ministerie te Dordrecht mr. Heukels vorig jaar ruim 80 processen-verbaal laten opmaken tegen Oud-Beijerlandse winke liers, die aan de actie deelnamen. Later zijn al deze zaken door het O. M. geseponeerd. Althans de winkeliers worden niet verder vervolgd. De middenstandsvereniging van Oud-Beijerland, meende met deze gang van zaken geen genoegen te kunnen nemen, omdat toet door een rechterlijk oordeel was komen vast te staan, of deze ac tie strafbaar was of niet. Zij be sloot daarom een proces uit te lokken door alsnog een prijs uit te reiken. Van dit voornemen stelde zij het O. M. in kennis en in tegenwoordigheid van een po- litiefunct''onaris werd dé prijs uitgereikt. Het O. M. is daarop overge- VRIJDAG 26 OVEMBER. gaan tot vervolging van de mid- „t. denstandsvereniging. De ambte- HILVERSUM I: 7.00 Nieuws, naar van jjet O. M. voerde 14 dagen geleden aan dat de actie De Franse premier, Pierre volk", tien Mendès-France, heeft te New wereldoorlog York geizegd, dat een Oosteuro pese -verdedigingslinie een stap naar Europese ontwapening zou kunnen betekenen. Deze zou de ibasis kunnen verschaffen voor een ernstige bespreking voor een regionaal systeem van wapenbeperking, en mogelijk progressieve ontwapening, die zich tot heel Europa zou kunnen uitstrekken. Een dergelijk ver drag zou toepalingen moeten toe- vatten voor de controle en be perking van bewapening en de wijze van het geven van publi citeit over de opbouw van de strijdkrachten. Over de Frans-Duitse schik king en samenwerking zei de Franse premier, dat deze niet exclusief ten opzichte van de andere landen van de West- europese unie zou zijn. Verzoe ning en harmonieuze samenwer king tussen beide landen waren vereisten voor het voortbestaan Van een vrij Europa en voor ernstige voortgang in het bou wen van een verenigd Europa. Mendès-Framee zei, dat de Parijse overeenkomsten voor zagen in wederzijdse controle, die van toepassing was op alle landen en dat Duitsland een gelijke stem bij het bepalen hiervan had. ,Jk vraag mij of de wereld kan beseffen welk een moeilijk belemmeren, besluit dit was voor het Franse I France. jaar na de tweede aldus Mendès- de Realen- En nu mochten de opvarenden eigenlijk niets mee te maken; wij mogen ce olifant alleen te eten geven". Mr. Singha releveerde in het kort de voorgeschiedenis olifanten, zij slaag-den er niet in en zei vervolgens: „Het cadeau de dikhuid in de box te krijgen, van de minister-president komt Met hompen brood, sla, struiken prachtig op tijd voor St. Nico- ancijvie werd het dier gelokt, I laas. Nu lijk ik wel niet veel op maar zodra het de nauwe wanden Sint Nicolaas, maar des te meer Spaarndammer- en buurt. Zij zullen u met een blik van de „Poelau Laut", volgens van medelijden aankijken en hun zeggen, nog zo deskundig denken: wat een ouderwetse zijn in het behandelen van baby ideeën. Het is ook wel groots wat deze kinderen het afgelopen jaar meegemaakt hebben. Ruim een jaar geleden kwamen de kinde ren, die regelmatig het kinder- France. Van iedere twee nu ie- optimisme van öe jeugd volgde mende Fran.en had één een etn uitgebreide briefwisseling, naiuwe verwant in één van de eerst met de ambassadeur van twee wereldoorlogen verloren, India in Den Haag en daarna was zelf gewond of had zijn huis met de minister-president zelf. verloren. De Franse premier zei dat zijn besprekingen met kanse lier Adenauer te Parijs er toe hadden bijgedragen in brede lijnen de werkzaamheden voor de volgende paar maanden in economisch opzicht en op het gebied van menselijke betrek kingen uit te stippelen. „Wij bestuderen de wijze, waarop de handel ontwikkeld en uitgebreid kan worden en waar- j op de onontwikkelde landen van 1 nam, en Artis werden alle belet- op zwarte Piet. En daarom hou den we het er maar op, dat „Zwarte Piet" jullie nu dit cadeau overhandigt". Het woord werd voorts ge voerd door de voorzitters van de twee wijkcentra en de wethouder van sociale zaken van Amster dam, de heer W. Steinmetz. Mr. Si-ngha kreeg uit handen van de voorzitter van het wijkcentrum Spaarndam, de heer H. Scherer, twee grote poppen in Scheve- ningse kleding met het verzoek ze te willen zenden aan minister president Pandit Nehroe voor uiens kleinkinderen. Eindelijk kwam daarna het grote moment: Met moeite kon den ce kinderen hun enthousias me bedwingen (dat was als eis gesteld, omdat het dikhuidje wel eens van al te spontane reacties zou kunnen schrikken), toen zij hoofdstad, want je kunt nu een- dat hêT olifantje, bevrijd van dfi i twee aan twee in een lange rij maal niet een olifant, al is het kluisters in volle glorie aan de langs hun bezit mochten trek- van de toox voelde, deinsde het badhuis in de Polanerfstraat be- terug. Toevallig was een oud- zoeken, op de gedachte hoe pret- olifantenoppasser van Artis op de tig het wel zou zijn als ze een kade en die wist het wel: met olifant zouden bezitten, geen een klontje suiker was de zaak imitatiedier, maar een levende weldra bekeken en onderging olfiant. Zij wisten ook al wie I „Murugan" de luchtdoop. Ten de gelukkige schenker mocht gerieve van de schooljeugd, die zijn: de minister-president van India Pandit Nehroe. De besturen van de wijkcentra in de buurten werden in de arm genomen en gesteund door het Spoedig bleek, dat de heer Pan dit Nehroe niet afwijzend tegen over het verzoek stond, maar er bezit had genomen van de pro menade langs de loods Celebes, duurde het transport iets langer dan normaal. Toen de last op de begane grond was aangeland, begonnen de plechtigheden: de kapitein van de „Poelau Laut", de heer G. H. van der Roest, droeg „Murugan" over aan de zaakgelastigde van de ambassade van India in Den Haag, Mr. S. Sinha. Op een vrachtauto werd „Murugan" moesten nog vele moeilijkheden daarna naar Artis gebracht, waar worden overwonnen (inzake het 2000 schoo.kinderen nauwelijks vervoer en het verblijf in de het moment konden afwachten, dan ook een jong beestje, ergens in de Spaarndammerbuurt huis vesten). Met medewerking van de Stoomvaartmij. „Nederland", die het vervoer gratis op zich nieuwe eigenaars (ressen) kon ken. getoond worden. de Fransé unie kunnen worden opgebouwd aldus Mendès-Fran ce. Bepaalde hangende kwestie o.a. het Saarprcbleem, waren opgelost. Met betrekking tot het Rus sische voorstel, de bekrachti ging van de Londense en Parijse verdragen uit te stellen tot na een Europese conferentie zei hij dat niet op het Russische stel kon worden ingegaan, omdat de bekrachtiging niet uitgesteld kan worden. Aan de andere kant wensen wiij niet een bijeenkomst van landen, die de (Russische uitno diging selen uit de weg geruimd en kon „Murugan", een 2-jarig olifantje uit de Wynadbossen van Mala bar, öe grote reis naar Nederland aanvaarden, waar het gisteren per m.s. „Poelau Laut" arri veerde. En het is een grootse intocht geworden. Het begon al Woens dagmorgen op de kade van de Maatschappij „Nederland", toen „Murugan" uitgeladen werd. Ruim 600 leerlingen van de hoog ste klassen der lagere scholen uit de betreffende buurten, voorzien van vlaggetjes in de Indiase 7.10 Gewijde muz.; 7.30 Gram.; 7 45 'n Woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de vrouw; .9.35 Waterstanden; 9.40 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Pianoreci tal; 11.30 Gram.; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Carillon concert; 12.48 Gram. of act.; 13.00 Nieuws; 13.15 Promenade-ork.; 14.05 Voor de jeugd; 14.35 Om- roepork.; 15.10 Voordracht; 15.30 Gram.; 16.00 Reportage uit Kaap stad; 16.15 Gram.; 16.30 Viool en piano; 17.00 Voordracht; 17.20 Vocaal ens. en orgel; 17.45 Stem men van overzee; 18.00 Gram.; 18.15 Harmonie-ork.; 18.35 Gram.; 19.00 Nieuws; 19.10 Regeringsuit zending; 19.30 Gram.; 20.00 Ra diokrant; 20.20 Gram.; 20.30 Voor de jeugd; 21.00 Opera; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Langs wegen van kunst en schoonheid; 23.45 Gram HILVERSUM II: 7.00 N!euws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.33 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.45 Voor de huisvrouw; 9.00 Gym. voor de vrouw; 9.10 Gram.; 9.40 Schoolradio; 10.00 Causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de kleuters; 10.40 Orgelconcert; 11.00 Radiofeuilleton; 11.20 Gram.; 12.00 Dansmuziek; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Sport en prognose; 12.48 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Meded. en lichte muz.; 13.55 Beursber.; 14.00 Boekbespr.; 14.20 Barok-viool; 14.55 Gev. progr.; 16.00 Orgel en zang; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Gram.; 17.20 Muz. causerie; 18.00 Nieuws; 18.15 Act.; 18.20 Amus.muz.; 18.45 Causerie; 19.00 Voor de jeugd; 19.10 Muz. caus. 19.30 Causerie; 19.50 Ber.; 20.00 Nieuws; 20.05 Boekbespr.; 20.15 Zweedse kerkliederen; 20.30 Causerie; 20.40 Idem; 21.00 Thea- terork.; 21.35 Buitenl. weekover zicht 21.50 Spaanse volksdansen; 22.15 Lichte muz.; 22.40 Causerie; 2.45 Avondwijding; 3.00 Nieuws; 3.15 Opera. BRUSSEL: 12.00 Vioolmuz.; 12.20 Balletmuz.12.30 Weerber.; 12.34 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Gram.; 13.30 Idem; 14.00 Schoolradio; 15.45 Koorzang; 16.00 Koersen; 16.02 Gram.; 17.00 Nieuws; 17.10 Lichte muz.; 18.00 Gram.; 18.05 Godsd. causerie; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws; 19.40 Volks zang; 20.00 Ork.conc.; 22.00 Nws; 22.15 Int. Radio-Universiteit; 22.30 Gram.; 22.55 Nieuws. een overtreding van de loterijwet was, omdat het publiek geen in vloed had op de toekenning van de prijs en de betrokken winke liers er economisch voordeel mee nastreefden. De ambtenaar eiste een boete van 12 of 2 dagen hechtenis. De kantonrechter gaf in zijn schriftelijk vonnis als zijn oor deel te kennen, dat de midden standsvereniging met haar actie niet in strijd is geweest met de loterijwet. Hij overwoog dat de personen, die een genummerde krant ontvingen om een prijs te kunnen bemachtigen geen pres tatie behoefden te leveren zoals bedoeld in art. 1 van de loterij wet. De kantonrechter overwoog voorts dat voor de betrokken winkeliers uit deze actie geen economisch voordeel is gesproten zoals in de loterijwet wordt be doeld. Het openbaar ministerie is van deze uitspraak in beroep gegaan. kleuren, zagen er nauwlettend op hebben aangenomen, te j toe, dat hun olifant met de groot- aldius Mendès- j ste zorg de luchtreis vanaf het I schip naar de kade maakte. Daar- De regering heeft besloten, be houdens goedkeuring van de Staten-Generaal, het Amerikaan se s.s. „American" aan te kopen voor het vervoeren van emigran ten. Het ligt in het voornemen de nodige verbouwingen in Ne derland te doen geschieden, waar na het schip naar verwachting in begin 1956 in dienst zal kun nen worden genomen. Met het aankopen van het schip en het overbrengen van een Amerikaanse naar een Ne derlandse haven is een bedrag van 6.250.000 gemoeid. Hiertoe is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot wijzi ging van de begroting van het scheepvaartfnods voor 't dienst jaar 1954. De verbouwing van het schip zal in de loop van 1955 worden aanbesteed. Volgens globale ra ming zal deze verbouwing, zo mede het voorzien van inventaris ongeveer 14.800.000 belopen. Het ligt in het voornemen op de kapitaaldienst van de begro ting van het scheepvaartfonds voor het dienstjaar 1955 het evengenoemd bedrag, zo mogelijk nog nader te corrigeren, supple toir aan te vragen. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft z*ch afgevraagd zo deelt hij mede in de memorie van toelichting, of het charteren van een schip niet de voorkeur zou verdienen boven kopen. Ge let op de omstandigheid dat zo wel bij een aan te kopen als bij een charterschip de exploitatie voor rekening en risico van de staat zal blijven, dient op grond van de gevraagde charterprijs aan kopen de voorkeur te wor den gegeven. Bij een belangrijke inzinking in het emigratieniveau is het mo gelijk een regeringsschip tijdelijk op te leggen, waarvan de kosten betrekkelijk gering zullen zijn. Bij een gecharterd schip evenwel loopt, behoudens enkele bespa ringen, de huur tot het einde van de charterperiode door, onafhan kelijk van de vraag of voor dat schip al dan niet emplooi aanwe zig is. Bij een duurzame inzinking in het emigratieniveau bestaat de mogelijkheid tot verkoop van één of meer schepen in eigendom bij het rijk, waarmede, naar ver wacht kan worden, geen finan ciële offers gepaard zullen gaan in verband met de boekwaarde van de thans varende drie rege ringsschepen. Voorts valt nog op te merken, dat het van de Koninklijke Rot- terdamsche Lloyd gecharterde m.s. „Sibajak" naar verwachting reeds eind 1958 wegens ouder dom met meer beschikbaar zal zijn. Overigens zal dit schip, Dinsdag kort na 15.00 uur (Ned. tijd) begonnen zien toe. zoeuers voor het gei .jouw van de Sow jet-delegatie oij de Verenig- ue inaues in New yoiu te ver zamelen, om een laatste blik te wenpen op de gebalsemde jtof- i ei ij.ee resten van André Wysjindky, die op de tweede v ci moping waren opgebaard. Het gewone pulonex, verslag gevers en fotografen werden met toegelaten, slechts leden ,an de ueiegiaties en functiona- ris.en der V. N. Aanvankelijk was gezegd, dat ook het gewone pujhex langs de baar mocht gaan, doch de politie deelde la ter mede, dat zulks toch niet toegelaten zou worden. Na een uur waren ongeveer 100 bezoe kers toegelaten, welke op een wenk van twee personen, die zich achter de deur hadden op gesteld, niet door de politie te gengehouden werden. Inmiddels waren ongeveer 200 personen, onder wie journalisten en foto. graten, door de politie, die zich bij de ingang had opgesteld, niet toegelaten. Naar het officiële Sowjetrus sische nieuwsbureau „Tass" heeft medegedeeld, zal Wysjins ky op het Rode Plein ibijgeizet worden. Het stoffelijk overschot zal eerst opgebaard worden in het huis van vakverenigingen en het publiek zal toegang heb- denbamevelt" tot en met 1956 bij het rijk in charter zijn, waarna de ontwikkeling van de emigra tie en de gevolgen daarvan op samenstelling en omvang van de de regeringsvloot, ook ten aan zien van de beide chartersche pen, opnieuw onder ogen kan evenals het m.s. „Johan van Ol- i worden gezien. ben. Reuter tekent hierbij aan, dat de doodkist naar schatting 8.000 dollar heeft gekost. In New York werd later ock het algemene pulbliek tot de baar toegelaten. In het geheel liepen ongeveer 2.000 per.onen langs de stoffelijke resten van de Sowjet-staatsman. De -Sowjet-amtoassadeur in Londen, Malik, is Dinsdag per (vliegtuig naar New York ver trokken, om de leiding van de Sbwj et-delegatie op zich te ne men. Malik vertegenwoordigde de Sowjet-Unie bij de toesloten ont. wapeningsJbesprekingen te Lon den in de afgelopen zemer. Hij is deskundige op het gebied der ontwapening-vraagstukken, één van de belangrijkste agenda punten, die thans, op de negen de bijeenkomst van de algeme ne vergadering, worden behan deld. Van het New-Yorkse vliegveld „Idlewild" vertrok Dinsdag avond een chartervliegtuig van de „Pian American Airways" naar Parijs, met aan boord het stoffelijk overschot van Wysjinsky. Ongeveer 150 leden van de delegaties van de Sowjet-Unie, Wit-Rusland, de Oekraïne, Polen en Tsjecho- Slowakije bij de V .N. brachten de overledene de laatste eer, toen de kist in het vliegtuig was geplaatst. De weduwe en de dochter van Wysjinsky maken de reis mee. door AR VI KI VIM AA. 102) (Nadruk verboden.) Zij stond middenin zonlicht, als omgeven door stralen. Zij was de vrouwelijke volmaakt heid zelve, welke hij nog nim mer zo van nabij aanschouwd had. Hij raakte er van in de war, lals iemand die uit het don ker plots in fel daglicht treedt. Zij naderde de tafel, stond even vlak vóór hem, reikte hem de hand, een kleine, smalle hand. Zij droeg een neger-bruin toilet, met glanzende garneer sels van dezelfde tint. Het licht blonde haar, naar achteren ge kamd, liet de oren vrij. Tenger, gracieus was haar gestalte. De dunne wenkbrauwen gaven aan de schoonheid van haar gelaat een rustige volkomenheid. Haar serie r-aangestinte lippen deden, indien zij lachte, de sneeuwwit te tanden opvallend uitkomen. Zij had dezelfde ogen als haar vader, met dezelfde mijmerende diepte van verholen leed. Hij begreep niet, waarom dit ogenblik der ontmoeting hem zo machtig aangreep en vasthield. Even was hij opgestaan. Nu zat zij daar recht tegenover hem. Hoe wonderlijk werd het hem te moede! Hoe raadselachtig was dit: het was, of hij ditzelfde lang, lang geleden nog een; be leefd had. Een witte appel bloesem dwarrelde door het azuurblauw. Vlindervleugels, bruin-en-rood gestippeld, fladderden het witte blaadje na en trachtte het te vangenWaar, wanneer had hij dit toch gezien? Geen spoor van herinnering lichtte hem voor en nochtans bleef het beeld hem bij, of het de wiallen des tijds, welke hem van het verleden scheidden, doorbroken had. Hem ontging de relatie tussen hetgeen hij nageoogd had in de sluimering zijner kindsheid en de openbaring van dit ogenblik Helena. Ineens realiseerde hij zich echter, waarvoor hij hier geko men wals. Wat voor een vent was hij hier eigenlijk wat deed hij hier in dit milieu aan de koffietafel! Hij was hier, om een paar boeken op de kop te tikken. Daar was alles mee ge zegd. Hij wilde nu wel opkras sen. Maar was dit wel ge oorloofd? Neen, dat wias niet correct. Hij' moest) wachten, tot anderen het sein gaven. Hier hield men de etiquette in ere en ook de toevallig aanwezige gast aan de koffietafel had zich hiernaar te richten en werd er mede zij het onwillekeurig en indirect door beïnvloed en gevormd. Leo voelde, dat zij hem bekeek.En dit bedrem melde hem. Hij dacht aan zijn colbert, werkstuk van een gewo ne dorpssniider. Het knelde hem in de okrels zijn armen hin gen er bewogem en houterig in. En dat hij nu precies vandaag ziin lelijkste overhemd moest aam hebben. En zo'n das, strak gestrikt als een touiw! In dit milieu van distinctie en verfijn, de traditie, zat hij. in botte zwijgzaamheid, stommetje spe lend, lomp, houterig en harkerig het was ten hemel schreiend! Zijn kopje "tond ook al te ver van hem aif. Behoedzaam pro beerde hij de schotel naar zich toe te schuiven, maar eo,v dat nog! het kanten kleedle zat er onderaan vastgeplakt. Bevend brachten zijn handen het kopje naar de lippen en hij kneep 'm o, hoe kneep hij 'm dat een golfje van het hete vocht over de rand op zijn broek zou klutsen. Gelukkig. Helena vroeg iets aan Aarno. „Heb je Les nouvel- les littéraires voor me meege bracht?" „Ik vraag excuus, zus, ik heb het vergeten, natuurlijk. Ik had ook zoveel aan mijn hoofd." Mevrouw raadde haar dochter aan: „Je moet ie er op abonne ren, dat is tenslotte voordeliger, dan het kopen van aparte num mers." „Ik heb al een abonne ment op Gringoire, maar dat geeft heel wat anders dan het tijdschrift van Léfèvre." Terwijl ze haar koffie dronk, toezag Leo haar sierlijke ring met de kleine platina-witte steen. Zij schonk niet de ge ringste aandacht aan hem: hij iwas ook niets anders dan een gast, zoals er iedere dag één kwam, onpersoonlijk als een be grip, dat iedere dag van gelaat veranderde, waarvoor men een soort, of verzamelnaam had do-h geen eigennaam. Hij, als onbekend, toevallig aanhang sel. t.eide niet mee in deze'kring. Eindelijk had ook hij zijn kof fie binnengekregen. De heer Tallbaeh stond op: de anderen volgden zijn voorbeeld. (Wordt vervolgd.) Een cassiëre van een winkel- fabriek (C. en A. Birennink- meijer) aan het Damrak te Amsterdam kwam, nadat zij geld had gewisseld met Ibuiten- lnlnders, tot de ontdekking, dat dat zij 75,miste. De vreem delingen hebben gebruik ge maakt van de z.g. wisseltruc, waarbij zij behalve met het wisselgeld odk -met het (bank biljet dat zij ter betaling aan boden, verdwenen. De cassiëre deed aangifte bij de politie en gaf een vaag signalement. De politie vermoedt, dat hier Zuid- Amerikainen aan het werk zijn geweest. Een uur later vervoegden zich twee mannen, naar het uiterlijk te oordelen Spanjaarden of Zuid-Amerikanen, aan een siga renzaak in de Vijzelstraat. Ze kochten voor 5,sigaretten en betaalden ieder met een bankbiljet van ƒ100,Tot tweemaal toe verzochten de vreemdelingen de terugbetaling van andere coupures, dan de bankbiljetten van f 10,en ƒ25,die de dame in de win kel haar klanten wilde terugge ven. Eén der mannen nam zelfs uit een geldkisje enkele bank- bill etten om aan te duiden in welke biljetten moest worden terugbetaald. Nadat zij tevre den waren geteld vertrekken beiden. De dame miste even la ter uit bet getokisie een bedrag van ƒ300,Zij heeft aangifte gedaan bij de politie.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 5