Nieuw-Guinea in de Politieke Commissie Het spionnage-proces in China Vierkleurenpotloden WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Smits' Bazar Indonesië dringt op hernieuwde onderhandelingen aan Amerikaans protest Staking van Katholieke Belgische onderwijskrachten Nederlandse gedelegeerde antwoordt H. BERWALD TWEEDE KAMER Geval van spionnage in Engeland Australië laat meer immigranten toe op onder op onder Nov. 16.57 26 8.17 16.37 9.28 27 8.18 16.36 10.18 17.50 28 8.20 16.35 10.58 18.53 29 8.22 16.34 11.31 20.02 30 8.23 16.34 11.57 21.14 Woensdag werd het THEESERVIES gewonnen door Tholensstraat 89 Terneuzen Terneuzen Mendés-France terug i Parijs Zwitserland slaat Russische uitnodiging af Malik vervangt Wysjinsky Om de status van Formosa Veranderingen in regeringsapparaat in Sowjet-Unie Twee Amerikaanse agenten naar O.-Duitsland uitgeweken Fniukerlng bij Abonnement: Temeuzec Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Né 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 25 NOVEMBER 1954. 10e Jaargang No. 3314. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen De Indonesische afgevaardigde van vrijheid en kolonialisme .1oliiL ATioi ittr_ 11 npa WAS lï" di'. Seedjarwo heeft Dinsdag bij de opening van het debat over Nieuw-Guinea in de politieke commissie een resolutie inge diend, waarin Indonesië de alge mene vergadering verzoekt, er bij Nederland op aan te dringen, de onderhandelingen over Nieuw- Guinea terstond te hervatten met het doel tot „een spoedige over eenkomst" over de politieke sta tus van het gebied te komen. De resolutie nodigt verder de secrdtaris-generaal der V. N. uit, iemand te benoemen, die zijn goede diensten zal aanbieden aan de onderhandelende partijen. Secretaris-generaal- Hammers- kjoeld wordt ook verzocht, een rapport over deze onderhande lingen bij de volgende algemene vergadering in te dienen. In een lange verklaring stelde dr. Soedjarwo, om te beginnen „twee fundamentele ondubbel zinnige feiten", n.l.: Ten eerste: Indonesië was de nationale, poli tieke benaming van het vroegere Nederlands Oost-Indië, dat ook Westelijk Nieuw-Guinea omvatte. Hieruit volgde, dat ten tweede de bevolking van Westelijk Nieuw-Guinea, Indonesisch was. Dr. Soedjarwo achtte de kwes tie of de bewoners van Westelijk Nieuw-Guinea enige culturele banden met de andere Indone siërs hadden niet van belang. De kern van de zaak was de kwestie In de vergadering van de Tweede Kamer is Woensdagmid dag mededeling gedaan van een schrijven van de minister van Economische Zaken inzake de vernietiging van de verordening broodprijzen 1942. In dit schrij ven wordt medegedeeld, dat de raad, van ministers in zijn ver gadering van 22 November j.l. tot de conclusie is gekomen, dat het noodzakelijk is zijn besluit tot vernietiging van de verorde ning broodprijzen 1942 te hand- haven. De vernietiging gaat in 20 De cember a.s. De minister verklaart zich bereid in de eerste week van December de Kamer een nota aan te bieden, waarin nader wordt ingegaan op de overwe gingen, waarop tot vernietiging van de verordening minimum broodprijzen wordt overgegaan. Vervolgens is voorlezing gege ven van de beschikking, waarbij deze vernietiging wordt uitge sproken. Westelijk Nieuw-Guinea was in 1952 door Nederland eigenmach tig „geannexeerd". Nieuw-Gui nea werd door Nederland „op nieuw gekoloniseerd". De Indonesische afgevaardigde Dr. Soedjarwo zeide in zijn rede nog o.a., dat in Indonesië even als in het voormalige Neder- lands-Indië vele soorten bevol kingsgroepen leven zoals Java nen, Soendanezen, Batakkers Minangkabauwers, Dajaks, Am bonezen, Fapoea's, Balinezen en vele anderen. „De Indonesische natie is samengesteld uit vele volkeren, ongeacht hun aard of taal, die leven in een gebied, dat eens werd bestuurd door het Ko ninkrijk der Nederlanden als één Voor een Londense rechtbank stcnd Woensdag de 27-jarige klerk John Clarence terecht. Hij (wordt er van beschuldigd ge gevens te' hebben igenoteprd over verdedigingswerken aan de ncprd-oost-kust van Engeland en zijn diensten te hebben aan geboden aan een Russisch con sulaat. ■Clarence heeft in 1953 enkele maanden gewerkt ibij een een heid van de burgerwacht in ■Northumberland. De zaak is verwezen naar de „Old Baily" te Londen. eenheid onder de naam Neder- lands-Indië". Hiervan is Irian een onafscheidelijk deel. Hij leg de er de nadruk op, dat geen onderscheid werd gemaakt tus sen Irianers of Javanen of Suma- tranen of anderen. De vrijheid was voor allen in de Indonesi sche strijd om de onafhankelijk heid. „In strijd met de voorzienin gen van de R.T.C. hebben de Nederlanders unilateraal en wil lekeurig zonder onderhandelin gen met de Indonesische regering de uiteindelijke politieke status van Irian vastgesteld als onom streden gebied, behorende tot het Koninkrijk der Nederlanden. Ook werden de Irianers niet geraad pleegd voordat Irian niet alleen een deel van het koninkrijk werd, J maar weer werd tot een gekolo niseerd gebied. Deze willekeurige annexatie is een ernstige schen ding, niet alleen naar de letter van de R.T.C.-overeenkomsten, maar ook naar de geest daarvan". Op de vraag of Indonesië beter in staat is de bevolking van Nieuw-Guinea te besturen en de belangen daarvan te behartigen, gaf Dr. Soedjarwo een bevesti gend antwoord. Hij haalde daar bij feiten en cijfers aan en ver wees naar de geringe vooruit gang in Indonesië tijdens het Nederlandse koloniale bewind van 350 jaar, een vergelijking makend met hetgeen het onaf hankelijke Indonesië in de en kele jaren na het bereiken van de vrijheid heeft tot stand ge bracht op'velerlei gebied, zoals scholen, universiteiten enz. Dr. Soedjarwo besloot zijn rede: De kwestie Nieuw-Guinea is een koloniaal probleem. Een pro bleem van het koloniale systeem tegen vrijheid of vrijheid tegen het koloniale systeem. Het is een internationaal menselijk vraag stuk. Een vraagstuk van de Ver enigde Naties." PRINS BERNHARD BESCHERMHEER VAN DE NEW AMERICAN ASSOCIA TION. Z. K. H. Prins Bernhard heeft het beschermheerschap aan vaard van d,e „New American Association", die vorige maand is opgericht als organisatie van Amerikanen, die in Nederland wonen. Het verzoek om be schermheer te zijn was aan de Prins gedaan door de Amerikaan se ambassadeur. Het doel van deze organisatie is de Neder lands-Amerikaanse vriendschap te bevorderen door Nederlandse en Amerikaanse figuren, die in het publiek optreden, gelegen heid te geven van hun standpunt blijk te geven tegenover de Ame rikaanse gemeenschap in Neder land.. De leden houden iedere maand een lunchvergadering. In de eerste bijeenkomst is de Amerikaanse ambassadeur, de heer Freeman Matthews, als spreker opgetreden, in de tweede minister mr. J. W. Beijen. Op 9 December komt de derde bijeen komst met als spreker minister S. L. Mansholt. KERST- EN NIEUWJAARS GROETEN UIT CANADA. De Nederlandse afdeling van radio Canada in Montreal zal 'n aantal Nederlandse immigranten in Canada de gelegenheid geven groeten uit te spreken tijdens de Kerstdagen en Nieuwjaar. Op 25 en 26 December en op 1 en 2 Januari worden deze 's morgens van 7.15 tot 7.45 uur uitgezon den over de kortegolf. De luistergids van radio Ca nada (postbus 6000, Montreal) die gratis aan belangstellenden wordt toegezonden, vermeldt voor December de volgende tij den en golflengten voor pro gramma's in het Nederlands: van 5.45 tot 6.00 n.m. op 16,48 en 19,58 meter en van 7.15 tot 7-45 uur 's avonds op 25,60 en 31,15 meter. In deze uitzendingen wordt een beeld gegeven van het land Ca nada in al zijn aspecten. Het jaaroverzicht is te beluis teren op Vrijdag 31 December. Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum pet advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1 J iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Een woordvoerder van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft Dins dag medegedeeld, dat de Ameri kaanse consul-generaal te Genè- ve opdracht heeft gekregen een zo krachtig mogelijk protest in te dienen bij de Chinese commu nisten naar aanleiding van het spionnageproces in China, waar bij dertien Amerikanen tot ge vangenisstraffen variërend van vier jaar tot levenslang werden veroordeeld. N.V. Fa. P. J. VAN DE SANDE Meer dls/n 25.000 onderwijzers en leraren uit het Katholieke onderwijs hebben Woensdag voor 24 uur het werk neerge legd om te protesteren tegen het ontslag van een aantal Katholieke leerkrachten uit staatsscholen die aan Katholie ke universiteiten of normaal scholen afstudeerden, en tegen de vermindering der staatstoe- iagen aan Katholieke middel- .fcare scholen en technische on derwijsinstellingen. De studen ten Ivan de Leuvense universi teit sloten zich uit solidariteit Haiji deze staking aan. Overal in het land trokken de onderwij. zers en leraren naar de grote centra waar zij redevoeringen In het jaar dat 30 Juni a.s. eindigt, zal Australië in totaal 115.000 immigranten toelaten. 7.500 meer dan was voorzien. Minister van immigratie Holt heeft verklaard, dat tussen Juli en October j.l. het' aantal open staande betrekkingen is toege nomen van 46.000 tot 65.000. Het is duidelijk, zei hij, dat het tekort aan arbeidskrachten bij belang rijke industrieën en diensten zal biijven bestaan. De heer D. J. von Balluseck, die voor Nederland antwoordde, ver klaarde, dat de juridische positie van Nederland in Nieuw-Guinea aan geen twijfel onderhevig is. „Wij hebben meer gedaan dan onze verplichting tot onderhan delen na te komen. Wij zijn niet negatief geweest. Wij hebben een aantal mogelijkheden voor een oplossing voorgesteld, welke alle zijn verworpen. Wij zijn nu aan het eind gekomen van onze be reidheid en ons kunnen om voort te gaan op 'n weg, welke slechts naar mislukking kan leiden". In de tijd, dat de souvereini- teitsoverdracht van kracht werd had Nederland zich, hoewel het zijn souvereiniteit over West- Nieuw-Guinea handhaafde, be reid verklaard om de mogelijk heid van een andere oplossing met zijn uniepartner, toen de „fe derale republiek van de Verenig de Staten van Indonesië", te on derzoeken. Door de verdwijning van de republiek van de Verenig de Staten van Indonesië en de ontbinding van de Nederlands- Indonesische unie waren de re ekenen voor onderhandelingen echter onbruikbaar geworden. Hierbij kwam nog, dat de on buigzame houding van Indonesië nog een aantal oorzaken er aan toevoegde, waardoor een hervat ting van de onderhandelingen medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. Veel bewolking. Zwaar bewolkt met later van het westen uit wat regen. Onge veer dezelfde middagtempera- turen als gisteren. Matige tot krachtige wind uit zuidelijke richtingen. VRIJDAG 26 NOVEMBER. voorzien, meer komen en het volk van Nieuw-Guinea zou nooit toe stemming verkrijgen om zelf over zijn toekomst te beslissen. De Nederlandse regering was daarentegen bereid, indien de sta tus van Westelijk Nieuw-Guinea ongewijzigd blijft, „zelfs nog ver der te gaan dan de verplichtingen volgens het handvest". „In het bijzondere geval van Westelijk Nieuw-Guinea heeft de Nederlandse regering uit eigen beweging herhaaldelijk verklaard dat zij, op het daarvoor geschik te tijdstip, de bewoners van Ne derlands Nieuw-Guinea de gele genheid zal geven hun eigen toe komst te bepalen. Deze verklaringen zijn afge. legd, lang voordat de kwestie- Westelijk Nieuw-Guinea voor de algemene vergadering kwam, en als wij deze hier thans herhalen, is dat omdat zij de weloverwogen politiek van de Nederlandse rege ring vertegenwoordigen, waar aan zal worden vastgehouden", aldus de heer Von Balluseck. Hij noemde het Nederlands be stuur over het gebied „een vreed zaam streven om de voorwaar den voor zelfbeschikking van een bevolking te scheppen, een stre ven waardoor niemand wordt be dreigd". „Er kan slechts van een bedrei ging van de vrede sprake «ijn, als Indonesië zijn toevlucht tot aanhoorden van hun vakbond leiders. In Bergen hebben leerlingen van het Katholieke handels instituut Dinsdagnacht het Bel fort bezet. Zij wierpen barrica des voor de toegang naar de to ren op hesen hierna een rode vlag met doodskop. Daarna be speelden zij op hun manier het klokkenspel en wierpen zij voet zoekers van de torentrans naar beneden. Pas om 10 uur Woens dagochtend konden de politie en de rijkswacht, na een groot aan tal kundig opgestelde hinder nissen te hebben opgeruimd, de 20 studenten inrekenen en naar het bureau overbrengen. De staking der 25.000 Katho lieke leerkrachten uit het lager en middelbaar onderwijs in Bel gië, kent tot nu toe een rustig verloop. Slechts hier en daar kwam het tot kleine incidenten tussen Katholieke studenten en de politie. In Gent hebben en kele honderden studenten in het centrum gemanifesteerd, waar dat de commissie van de \eienig centrum gemanixesieeiu, weien- de Naties geen rechtbank is, die door det verkeer geheel werd ont- hooier unnHt mot ppn ccschil Drie studenten werden Uilig VCtll Alt; GimciliailUCUiigvn aio umouv-oxv 1 «v..- zinloos en onmogelijk werd ge- een agressief optreden zou ne- maakt. De Indonesische regering men", zo voegde de Nederlandse deed thans een beroep op de Ver enigde Naties „met het uiteinde lijke doel om de annexatie van afgevaardigde hieraan toe. De Nederlandse afgevaardigde, de heer D. J. von Balluseck, zeide Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.07 2.42 3.22 3.32 n.m. 2.16 2.51 3.31 3.41 ujK.e uuei uiii ut; cumcAciiit: van uc ncvi i_y. u. vuu Nederlands Nieuw-Guinea te be- in zijn rede nog o.a., dat met Ne vorderen". derland meer dan een derde van „Er is onder de inheemse be- de algemene vergadering van de - Verenigde Naties het niet moge- volking geen onafhankel.jkhe.ds-lyk a<fhtten voor het opnemen beweging in Nederlands N.euw- kwestie Nieuw-Guinea op Guinea en ook geen beweging, I stemmen. Dit geeft verbintenis met Indonesië aanlfidi in overweging te ne wenst aan te gaam Nederland ald^ de Nederlandse afge- heeft zieh voorgenomen, om-.(in vaardigde, of „de algemene ver- bewustznoTe do^ï Xoei 'n het zich in deze kweStie wustzijn te doen „rot i n t moet storten, terwijl velen van welk een eerste ver^ is^oor de zaak te bena- een uiteindelijke zelfbeschikking.1 deren» Nederland wil dit bereiken door Dg heer Von Balluseck herin een ontwikkelingsproces nerde er aan_ dat slechts enkele „Indonesië stelt slechts voor, maanden na de R.T.C. de Ver dat een land en een volk, die geen enigde Staten van Indonesië piot banden, welke dan ook, met In-seling haar constitutionele status donesië geannexeerd worden en wijzigde en een eenheidsstaat waaraan eens en voor al de mo- werd, waarbij de mogelijkheden gelijkheid tot zelfbeschikking van zelfbeschikking van de deel ZON MAAN ontnomen wordt". Indien het gebied aan Indone sië toegewezen zou worden zou het een Indonesische kolonie wor den met dit verschil, dat Indone sië zich niet zou kwijten van de verplichting volgens het hand vest der V. N. ten aanzien van dit gebied. Er zouden geen inlich tingen, zoals in het handvest staten werden weggenomen. En nu, aldus de Nederlandse afge vaardigde, doet Indonesië een be roep op tussenkomst door de Ver enigde Naties met het uiteindelijk doel de „annexatie van Neder lands Nieuw-Guinea te bevorde ren". De heer Von Balluseck herin nerde er in zijn rede voorts aan, zich bezig houdt met een geschil over een eigendom, maar een li chaam van de Verenigde Naties, dat zich bezig behoort te houden met het welzijn van de mens. De Nederlandse afgevaardigde zeide, dat er historisch een totaal verschillende ontwikkeling is ge weest in Nieuw-Guinea en in In donesië. De ontoegankelijkheid van Nieuw-Guinea heeft gedu rende zeer lange tijd verhinderd, dat Indonesiërs en Nederlanders konden doordringen tot het bin nenland. Aan het begin van deze eeuw vormden Nederlandse zendelin gen de enige permanente neder zettingen in het gebied. Met fi nanciële steun van de regering hebben de Nederlandse zendelin gen veel gedaan om de welvaart van de Papoea's te verhogen. Dit is in een langzaam tempo begon nen doordat het klimaat en de natuur een „vliegende start" on mogelijk maakten. De moderne wetenschap en technische kennis moesten eerst nieuwe middelen verschaffen om het mogelijk te maken, dat 'een begin werd gemaakt met een ge organiseerde poging de moeilijk heden te overwinnen en toen dit werkelijkheid werd, heeft de Ne derlandse regering de ontwikke ling van Nieuw-Guinea systema tisch ter hand genomen door het opbouwen van instellingen voor een progressieve verbetering van het gebied. Ondanks de onderbre king door de tweede wereldoor log is hiermede gestadige voort gang gemaakt. Het is de eerste maal, dat het geschil over Nederlands Nieuw- Guinea in de Verenigde Naties wordt besproken. Bij het begin van het debat was er aan de zestig leden der V.N. een klacht van de „republiek Zuid-Molukken" ter hand gesteld, waarin de Indonesische regering werd beschuldigd van „koloniale onderdrukking" van d.e bevolking der Zuid-Molukken. Volgens een verklaring, onder tekend door de voorzitter van 'n groep vertegenwoordigers van de genoemde republiek, de heer K. J. V. Nikijuluw, is de Indonesi sche regering „schuldig aan ko loniale onderdrukking van een volk, dat van de Indonesiërs, wat ras, cultuur, zeden en gewoonten betreft, volkomen verschilt". De „regering" van de Zuid-Molukken had „haar gebied zonder enige ordeverstoring bestuurd van 25 April 1950 tot September 1950 toen de strijdkrachten van Indo nesië een „niet-uitgelokte aanval op de Zuid-Molukken" begonnen, ald.us de verklaring. door d.e politie opgebracht. De staking der Katholieke on derwijzers en leraren heeft voor al een politiek aspect. Zoals men zich herinnert ontsloeg de socialistische minister van On derwijs Collar enkele maanden geleden een honderdtal tijdelijke Katholieke leerkrachten, die op staatsscholen werkzaam waren, doch hun diploma's op Katholieke universiteiten of normaalscholen behaald hadden. Als motief werd toen opgegeven, dat deze Katholieke leerkrachten niet zouden hebben voldaan aan de normen die 't officiële onderwijs stelt. In linkse kringen stak men evenwel niet onder stoelen of banken, dat het hier een maat regel betekende tegen de onder wijspolitiek der vorige homo geen-Katholieke regering, die ge durende de vier jaren die zij het bewind heeft gevoerd, d.e Katho lieke leerkrachten bevoordeeld zou hebben bij de aanstellingen in het officiële onderwijs en bo vendien onevenredig grote sub sidies zou hebben verleend aan Katholieke onderwijsinstellingen. Sedert het ontslag van d,eze Katholieke leerkrachten hun aantal is intussen tot een 25-tal teruggebracht heeft de school kwestie zich meer en meer toe gespitst. Enkele weken geleden nu heeft de voorzitter van het Katholieke vakverbond de schoolstrijd afgekondigd tegen de liberaal-socialistische regering- Van Acker. Deze is thans inge luid met een staking van 24 uur waaraan al het Katholieke onder wijspersoneel in België verplicht was d.eel te nemen. In het kader van deze schoolstrijd zal het per soneel der Katholieke scholen voortaan ook iedere groep van de inspectie van het onderwijs (regeringsambtenaren) eenvou dig negeren en wordt ook het sehoolsparen, dat door de rege ring was ingesteld, geheel stop gezet. Zowel het „State department" als het ministerie van Defensie noemde de Chinese beschuldigin gen „volkomen vals". De V.S. protesteren via hun vertegenwoordiger te Genève, omdat zij in die stad het enige officiële contact met de regering van Peking onderhouden. Dit contact werd gelegd tijdens de conferentie over het Verre Oos ten in Genève. In de verklaring van het de partement van Buitenlandse Za ken wordt ook gezegd, dat op de in Juni j.l. gehouden conferentie met opzet de gevangenschap van de twee burgers onder de dertien Amerikanen, John Downey en Richard Fecteau, verzwegen is. Tot dusverre verkeerde de Ame rikaanse regering omtrent deze twee mannen, die als burger in dienst van het leger waren, in het onzekere. Volgens de verklaring van het ministerie van Defensie bevon den de elf veroordeelde leden van de luchtmacht zich op een routine-vlucht nabij de rivier de Jaloe, toen zij op 12 Januari 1953 werden neergeschoten. De com munistische aanklacht, dat deze mannen „politieke gevangenen" zijn, wordt „tastbaar vals" ge noemd. Over Fecteau, die tot 20 jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld, en Downey, die levens lang kreeg, wordt gezegd, dat zij in dienst van de luchtmachtgroep „Verre Oosten" indertijd op een vlucht van Seoel naar Japan spoorloos waren verdwenen. Volgens een communiqué van het Chinese ministerie van Open bare Veiligheid van Woensdag aangehaald door het persbureau Nieuw-China, zijn sinds 1951 124 „Amerikaanse spionnen", gevan gengenomen en nog 106 gedood. Onder hen bevonden zich luite nant-kolonel John Knox Arnold jr en John Thomas Downey, die tot gevangenisstraffen werden veroordeeld. Volgens het communiqué zou de centrale geheime dienst der Verenigde Staten of de commu nistische Chinese overheid de 230 agenten hebben neergelaten. Ook waren 998 geweren, zes zestig-millimeter mortieren, 179 duizend patronen en 95 radio toestellen in beslag genomen, be nevens „geheime codes, onzicht bare inkt, zender-ontvangers, me. tereologische uitrustingen, val se papieren en passen, goud- en zilvergeld voor de agenten, uit rusting om in de buitenlucht te leven en allerlei uitrusting om misdaden te begaan". In het communiqué werd ge zegd, dat het onderzoek inzake de agenten was voltooid. Zij zouden door plaatselijke v'olksrechtban- ken worden berecht. President Eisenhower over het proces. President Eisenhower heeft als antwoord op een verzoek om hulp van de moeder van de 32-ja- rige majoor William Baumer verklaard, dat ..al het menselij kerwijze mogelijke binnen de grenzen der vreedzame midde len" worden gedaan om de vrijla ting van de dertien veroordeelde Amerikanen te bewerkstelligen. Baumer werd tot acht jaren gevangenisstraf veroordeeld. VOOR VLUCHTELINGEN NU 1.644.000 BIJEEN. Gisteren is bij het comité Vluch telingenhulp 1954 een bedrag van ƒ43.000 binnengekomen. De op brengst van de actie tot en met gisteren bedraagt 1.644.000. i De Franse premier, Pierre Mendes-France, is Woensdag in Parijs teruggekeerd na zijn be zoek aan Canada en de V. S. De Zwitserse regering heeft de Sowjet-Russische uitnodiging tot bijwoning van een conferentie over de Europese veiligheid afge slagen, doch zij behoudt zich het recht voor in de toekomst deel neming aan een dergelijke bij eenkomst te overwegen. De Sowjet-Russische ambassa deur te Londen, Jacob Malik, is Woensdag per vliegtuig te New York aangekomen. Hij zal in de plaats van de overleden onder-minister van Buitenlandse Zaken Wysjinski, de leiding der Sowjet-Russische delegatie naar de Verenigde Na ties op zich nemen. „Nieuw-China", het officiële persbureau van communistisch China, meldt dat Formosa en an dere, in nationalistisch-Chinese handen zijnde eilanden ter hoog te van de Chinese kust, nimmer „politieke ruilobjecten" zullen worden. „De bevrijding van Formosa gaat geen enkel land iets aan en het is evenmin een internationaal vraagstuk",'aldus een door radio- Peking omgeroepen commentaar van een politieke medewerker van het persbureau. De medewerker gaf commen taar op het bericht, dat met me dewerking van Groot-Brittannië, de Verenigde Staten, voornemens zijn de Chinese nationalisten te verzoeken hun strijdkrachten van de andere, in hun bezit zijnde eilanden, terug te trekken op Formosa en de groep der Pasca- dores, in ruil voor een communis tische verzekering om af te zien van pogingen tot „bevrijding" van Formosa. Het blad van de Sowjet-rege- rinb „Izwestia", meldt, dat het regeringsapparaat gestroom lijnd wordt om meer specialisten voor de productie, het vervoers wezen en de landbouw vrij te maken. Deze organisatie is bedoeld om overbodige schakels te verwij deren „een aanzienlijk aantal werkers kan overgebracht wor den naar het terrein van de eigenlijke productie. Hierdoor kan de voor de gemeenschap nuttige productie verder worden vergroot en is een verdere ver hoging van de levensstandaard van het Sowjet-Unie mogelijk". Twee „Amerikaanse agenten" de |Duitsers Schmidt en Rich ter, zijn begin van deze maand naar Oost-Duitsland uitge.ve- 'ken, waar zij aan de autoritei ten /vier koffers met documen ten hebben (uitgeleverd, aldus een Ibericht van het officiële Oostduitse persbureau A.D.N. Uit de documenten is geble ken zo werd hieraan toegevoegd, dat de ,joentrale (vereniging van na-oorlogse uitgewekenen" di rect afhankelijk is ban de Amerikaanse' geheime diensten en dat zij werkt aan „oorlogs voorbereiding en organisatie van spionnage en sabotage".

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1