ANTWOORD AAN MOSKOU inzake infiltratie in Nieuw-Guinea Het proces Dominici lentoonstelling Geheimen van de Grond Marktberichten EILAND IN DE SCHOOT DER WINDEN VULPENNEN tweede blad Waarom het westen een conferentie afwijst Verouderde hoest Indonesië antwoordt op Ned. nota Schoolétui's Woensdag 24 November 1954 9e Jaargang N©. 3313 deze varen. zaak voor den", enkel Twee Japanse vissersboten bij Tatsjen tot zinken gebracht Bigamie Belgische dienstplichtige stal een kanon In October zond de Sowjebbier niet Unie een nota naar het Westen communistische mili- met het voorstel om in Novem ber weer een vier-mogendheden conferentie te houden. De nota begint met een uitgebreide cn- tiek op de Westerse politiek en bevat vervolgens vier voorstel len, die de conferentie zou moe ten „bestuderen". Deze vorm den echter, in enigszins andere bewoordingen, slechts een her haling van de voorstellen, die Molotow in Februari in Berlijn deed en die de Westerse minis ters toen onmogelijk konden aanvaarden. De redenen waar om ze verworpen moesten wor den, gelden nog steeds, zodat t weinig zin heeft om een nieuwe conferentie te beleggen. Evenals in Berlijn, zo wordt ook in de nieuwe nota door Mo lotow gesproken over de nood- om „vrije verkiezingen geheel Duitsland te hou- Doch er is nog steeds geen teken te bespeuren, dat zijn opvatting van vrije verkie zingen overeenkomt met de op vatting, die de niet-communis- tische landen over vrije verkie zingen hebben. Wij hebben op 17 October nog een voorbeeld hiervan gezien bij de verkiezingen, die in de Sow voor gevonden wordt, zou er eeu taire overmacht in Duitsland blijven bestaan. En onder zulke omstandigheden zouden de vrij heden van een weerloos West- Duitsland geen maand meer stand houden. waarover nog geen overeen stemming bereikt was. Het dode punt werd veroor zaakt door een plotseünge nieu we eis van de Kussen, dat de geallieerde strijdkrachten voor onbepaalde tijd na de sluiting van het verdrag in Oostenrijk zouden blijven. En opnieuw valt er Maak een eind aan dat gekuch. Zuiver Uw luchtwegen van gevaarlijke ziektekiemen met de m - - I n k - IX A A niet uit de nota op te maken, dat de Sowjet-regering bereid is fantastische eis te laten EEN RUSSISCH VEILIG HEIDSPACT Het derde voorstel is een her haling van het plan door Moio- tow in Berlijn geopperd om „een systeem voor collectieve veilig heid in Europa te scheppen Doch er is niet de minste aan wijzing, dat de Sowjet-regering nu bereid is om haar eis te laten varen, dat de eerste voorwaarde voor zo'n systeem de ofttbinding van de N. A. T. O. moet zijn. In tegendeel, in het eerste polemi- scne gedeelte van de nota wordt herhaaldelijk over de N.A.T. O. gesproken als agressieve organi satie waarvan het bestaan onge wettigd is en dat de N. A. T.O. „de internationale spanning slechts doet tonemen". Het laatste voorstel, vervat in de nota, is dat de besprekingen weer- hervat zuilen worden over „de tot nu toe onopgeloste kwes- TE LAAT! SIROOP i IAKKER A.N.W.B. PLAATST RIVIER- NAAMBORDEN IN DE ZUIDELIJKE PROVINCIES. De A.N.W.B. zal dezer dagen de ruim honderd riviernaamborden die het afgelopen voorjaar zijn geplaatst met een vijftigtal uit breiden. De A.N.W.B. zal deze week de witte borden met het blauwe op schrift plaatsen in Zuid-Holland, Zeeland, Brabant en Limburg en in de Betuwe langs vaarten en rivieren, bij bruggen en veren. „Het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft ge antwoord op de Nederlandse no ta van 6 November, welke nota reeds gepubliceerd was in kran ten in Indonesië en het buiten land en waarin Indonesië wordt beschuldigd van infiltratie door het Indonesische leger van Am- bon uit in Irian Barat", aldus een mededeling van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Za- ken. In dit antwoord wordt het vol gende gezegd: ,,In tegenstelling tot de gebrui kelijke procedure, dat een nota van het hoge commissariaat door de verantwoordelijke ambtenaar van 't hoge commissariaat wordt overhandigd, aan de verantwoor- van Buitenlandse Zaten ^te rij- delijke ambtenaar van het minis terie van Buitenlandse Zaken, is het ministerie ten zeerste ver baasd, dat de protestnota van de hoge commissaris van 6 Novem ber overhandigd is door een lage- Het komt dus hier op neer, dat er in de gehele nota niets is, dat er ook maar op wijst, dat cfi voorgestelde conferentie enig resu.taat zou afwerpen. Integen deel uit de toon en de inhoud van de nota valt reeds op te ma ken hoe Molotow's houding op de conferentie zou zijn. En zo n conferentie zou „slechts de in ternationale spanning doen toe nemen". Het antwoord op de nota is zorgvuldig overwogen en opge steld. Molotow kan moeilijk verwacht hebben, dat zijn voor stel aangenomen werd. Wat was dan zijn bedoeling er mee? Gaston Dominici heeft Dins-1 Voorts verklaarde zij Het lijdt wel geen twijfel, dat de dag> op de zesde dag van het 's ochtends verlaten nota de ondertekening van de proceSj ontkend ooit het ver-noot het huis had horen verlaten overeenkomsten te Parijs moest mooruen van de Drummonds be dat zij echtge iet-zóne van Duitsland gehouden ties betreffende het concept voor werden Volgens het Moskouse het Oostenrijkse staatsverd g blld De Nteuw^Tijd" „behaalde De formulering doet emgszms Democratische vreemd aan. Want in Bemjn het Nationaal Front van het democratische Duitsland een glansrijke over winning". Dit is niet te verwonderen, daar de enige candidaten, waar op de kiezers mochten stemmen, die van het „front" waren. En elke candidaat van het front was óf voorgedragen óf goedgekeurd door de communistische raad. Het is duidelijk, dat de Wes terse mogendheden dit systeem nooit kunnen aanvaarden en een nieuwe conferentie hierover zou dit alleen nog eens weer onder strepen. waren de Oostenrijkse en Wes terse landen het eens over de aanvaarding van de Russische ontwerpen voor al de clausules, vertragen en zo mogelijk tegen houden. Er bestaan duidelijke aanwij zingen, dat Moskou verwachtte, dat de conferentie te Parijs wel enige weken zou duren. Dit was een misrekening. De nota be reikte de drie Westerse mogend- dat de heden op dezelfde dag, on-c-ertekenmg plaats vond. Hij kon geen invloed meer op de der^ werd overgebracht naar besprekingen uitoefenen en dit gerechtsgebouw te Digne, ver kend te hebben tegenover drie politiemannen, die Dinsdag als getuigen werden gehoord. „Ik kan het me niet herinneren. Ik herinner me niet, dat ik ook maar iets tegen hen heb gezegd", zo zei hij vermoeid. De politieman Victor Guerino, die Dominici bewaakte toen deze een jaar geleden van diens boer- rior-ii worvi overgebracht naar 't re ambtenaar van het hoge com missariaat aan een lagere ambtenaar van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Aange zien een nota gewoonlijk over handigd wordt door een diploma tieke, of door een consulaire ver tegenwoordiger, had naar de mening van het ministerie van Buitenlandse Zaken genoemde protestnota op zijn minst over handigd. moeten worden door een ambtenaar van het hoge commis sariaat zelf. Het ministerie van Buiten landse Zaken kan zich niet los maken van de verbazing, dat het H. C. een ordonnans stuurde om de nota aan een lagere ambte naar van de afdeling expeditie van het ministerie van Buiten landse Zaken te overhandigen. Door de eigenaardige wijze van overhandigen op Zaterdag 6 No vember, tegen sluitingstijd, ge- nertijd haar mening bekend ma ken", aldus de mededeling van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken. HOGE COMMISSARIAAT OVER INDONESIES ANT WOORD. Naar aanleiding van de publi catie van het Indonesische mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft een woordvoerder van het hoge commissariaat -het volgen de opgemerkt: „De nota van -het Indonesische ministerie van Buitenlandse Za ken van Maandag, welke Dins dag door het ministerie is gepu bliceerd, zal uiteraard binnen zo kort mogelijke tijd officieel wor den beantwoord. Vooruitlopend op dit antwoord, wordt thans volstaan met de mededeling, dat bij de indiening van de nota van de hoge commissaris van 6 No vember op geen enkele wijze is afgeweken van het terzake be staande internationale gebruik, hetwelk door het Indonesische ministerie van Buitenlandse Za ken zelf in zijn verkeer met de volgd door een feestdag op 7 en diplomatieke missies alhier ook een op 8 November, respectieve- pleegt te worden gevolgd. Bhjk- maakte de nota volkomen doel loos. TERUGTREKKEN TROEPEN. DER De nota bevat ten tweede het verzoek om weer over de terug trekking van alle geallieerde troepen uit Duitsland te spreken. Ook dit werd reeds door Molotow in Berlijn voorgeste,d, hoewel met een kleine wijziging. Toen moesten de troepen binnen zes maanden teruggetrokken wor den. Nu moet het onmiddellijk gebeuren. Dit kleine verschil doet er wei nig toe. Het voorstel is onmo gelijk. Het zou het gehele ver dedigingsstelsel van de N.A.T.O. in West-Europa omverwerpen. Verder zou het betekenen, dat de enige strijdmacht in geheel Duitsland zou bestaan uit de Oostduitse strijdkrachten, die hoewel ze „"politie" genoemd worden, in feite een geheel leger zijn met tank, zwaar geschut en een luchtmacht, die reeds 1800 goed getrainde piloten telt. Weliswaar stelt Molotow weer voor, dat er een overeenstem ming moet komen over het aan tal en de bewapening van alle Duitse politietroepen in Oost- en West-Duitsland. Doch in het licht van de vroeger opgedane ervaringen is zo'n overeen komst zeer twijfelachtig. De Rijksdienst voor het Oud- .vitrines. In de vitrines zijn ^ïar- Bodemonderzoek ten en tekeningen, alsmede voor werpen tentoongesteld. Uit het bovenstaande blijkt wei, dat Geheimen van de Grond een instructief didictisch karak- klaaroe, dat, toen Gaston over zijn kleinkinderen praatte, hij steeds maar zei: „Dat kleine meisje, dat kleine meisje". De politieman had gezegd: „Mis schien was het een ongeluk waarop Dominici zei: „Ju, ik werd aangevallen. Zij dachten dat ik een zwerver was". De politieman Joseph Bocca, die op de avond waarop Dominici zou hebben bekend, oe wacht hield, verklaarde dat Dominici zou heb ben gezegd: „Als je gelukkig wilt zijn, moet je doof, stom en Twee Japanse vissersschepen zijn Maandagochtend 30 mijl ten Zuiden van het eiland Tatsjen, ter hoogte van Amoy, door twee onbekend gebleven kanonneer boten tot zinken gebracht. Twee leden van d.e bemanning werden gedood en drie gewond, terwijl de overige werden opgepikt door andere Japanse treilers, die in het zelfde gebied visten. Tatsjen is in handen van de Chinese nationalisten. Amoy ligt op het vasteland, waar de com munisten de scepter zwaaien, Een woordvoerder van het Ja panse ministerie van Buitenland se Zaken verklaarde Maandag ochtend in Tokio, dat krachtig lijk een Zondag en de jaardag van profeet Mohammed, is ge noemde nota pas 10 November door de verantwoordelijke amb tenaar op het ministerie ontvan- gen. De verbazing van het ministe rie van Buitenlandse Zaken is des te groter, doordat het H. C. zon der voorafgaande kennisgeving de inhoud van de nota publi ceerde. Door deze eigenaardige handelwijze was de inhoud van de nota overal publiekelijk be kend, zonder dat het ministerie van Buitenlandse Zaken ervan op de hoogte was. Wat betreft het protest is het ministerie van Buitenlandse Zaken doende een onderzoek in te stellen in deze materie. Op grond van deze on derzoekingen zal het ministerie heidkundig heeft een reizende tentoonstel ling samengesteld, die de naam draagt Geheimen van de Grond. De titel wijst er reeds op, dat we hier te doen hebben met het aan het licht brengen van wat aan resten van de culturen onzer voorgeslachten is bewaard. De tentoonstelling is verdeeld in twee groepen, waarvan de ene weergeelt de werkzaamheden van de R. O. B„ d.w.z. hoe men tot opggravingen komt, wat de aanleiaing ertoe is, hoe er ge graven wordt, hoe alles in kaart wordt gebracht, hoe dit op het Bureau te'Amersfoort wordt ge registreerd en opgenomen in de z.g. Oudheidkundige Kaart van Nederland, welke andere weten schappen de archaeologie te hulp komen, b.v. de biologie en an thropologic. En tenslotte, hoe na bewerking van de voorwerpen en de publicatie van de resultaten ervan de vondsten worden onder gebracht in de verschillende over geheel Nederland verspreide mu sea en oudheidkenners. Uit dit laatste blijkt direct, dat de Rijksdienst niet over een e.gen museum beschikt en bij ministe- rieel besluit daarover ook niet i beschikken mag. De R. O. B. is .- een zuiver wetenschappelijk in- Zolang stituut, dat tot doel heeft het op sporen van de oudheden in de Nederlandse bodem en het ver zorgen van de publicaties dien aangaande, maar die zich niet toelegt op het aanleggen van een museale verzameling. Hierdoor is het werk van de Rijksdienst nooit een gevaar voor de musea en oudheidkenners. De Rijksdienst waakt er voor, dat opgravingen verricht worden door onbevoegden, dikwijls goed bedoelende amateurs, omdat door het niet vakkundig hanteren van de spade belangrijke gegevens, vooral grondsporen, worden ver nield. Het gaat in de archaeologie blind zijn. Iedereen thuis is tegen de beschieting zal worden Gustave Gastons I geprotesteerd bij het land, dat tegen zoon) ter draagt en erop gericht is de belangstelling, zowel voor de archaeologie in het algemeen als voor de wetenschappelijke beoefening daarvan aan te moe digen. mij. deed het". Ook had hij tegen Bocca gezegd: „Ik ben bereid mezelf te beschuldigen om de eer van mijn kleinkinderen en familie te redden". Inspecteur Pierre Prudhomme verklaarde, dat Gaston Dominici hem had gezegd: „Schrijf a.u.b. de bekentenis voor mij. Ik zal tekenen als u mij mijn boerderij laat houden". Gastons 75-jarige vrouw, Ma rie, verklaarde daarop, dat zij iets omtrent Elizabeth Keuze uit meer dan 500 (met gouden pen) vanaf 6,25 tot 66,50 N.V. Fa. P. J. VAN DE SANDE inniiniiHiiiiiiiiiiiiuiiainiuiiiiiiHiiiiHiiujiiiiiiiiiiiiuumuiiuiiuuiiiiiiuuuiiuuuiuinB De 18-jarige Hendrik Ver- heyen uit Antwerpen voelde er immers niet in de eerste plaats niets voor nog langer in militai- j om oude voorwerpen, maar om re dienst te blijven en om een het verzamelen van al.e gege- voortijdig einde aan zijn dienst- vens, die dienstig kunnen zijn tot het reconstrueren van het leven onzer voorgeslachten, d.w.z. van de mens en zijn milieu. Voor dat doel zijn allerlei bodemfor maties van uitermate veel ge wicht en het is alleen mogelijk deze op te sporen en te onder kennen, wanneer de vakman- archaeoloog zich hiermee bezig- aware gevaarte de muur van een houdt. Het is daarom, dat de huis had ingebeuikt, kon de Rijksdienst met grote waardering rijkswacht hem na een wilde De officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank heeft te gen de 34-jarige G. P. uit Aals meer zes maanden gevangenis straf met aftrek van voorarrest geëist, wegens het plegen van oigamie. P. is afkomstig uit Tsjecho-Slowakije en als Sude- ten-Duitser moest hij in mili taire dienst. Tijdens de bezet ting |kwam hij in Aalsmeer en leerde daar een Nederlands meisje kennen. Toen verdachte later in België was deserteerde hij. Het gelukte P. in Aalsmeer onder te duiken, waar hem na de bevrijding gastvrijheid werd verleend. In 1947 huwde hij het meisje, dat hij enkele jaren te voren leerde kennen. Hij was echter in Tsjecho-Slowakije ge trouwd en had vernomen, dat zijn vrouw wilde scheiden. Pas in cle afgelopen maanden is ge bleken, dat P. bigamie had ge pleegd. tijd te maken nam hij zijn toe- vrucht tot een radicaal middel. Op zekere morgen stal hij na melijk een 13 meter lang kanon met oplegger uit een werk plaats ivan de kazerne te Bras- schaet en nam hiermee de vlucht. Nadat hij te Brugge met het pas Drummonds had gehoord toen Gustave had gezegd het kind bij de rivier gevonden te hebben, het hoofd bedekt met b.oed. Gusta ve had gezegd, dat Elizabeth dood was. De rechter vroeg: „Ongetwij feld zou een oude dame als u, met zoveel kleinkinderen, er aan gedacht hebben het kind te gaan helpen?" doch Marie Dominici schudde haar -hoofd en zei: „neen". Op de vraag van de rechter of zij die nacht schoten had ge hoord zei zij, alleen maar het blaffen van honden gehoord te hebben. Marie, die als nauwe verwante van de beklaagde niet de eed had afgelegd, zei dat haar kleinzoon Roger Perrin, die eerder tijdens het proces tegen de politie gelo gen te hebben, de nacht van de moorden niet op de boerderij had geslapen. baar heerst bij het Indonesische ministerie een ernstig misver stand. In Nederland is het feit van de infiltratie op Nieuw-Gui nea op 4 November gepubli ceerd. De diplomatieke nota van de H. C. van 6 November is echter nóch in Nederland nóch hier te lande voor publicatie vrij gegeven. Uit de nota van 22 No vember van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Za ken, dat de nota van de hoge commissaris diezelfde dag op het ministerie is ontvangen, dat deze nota eerst vier dagen later een verantwoordelijk ambtenaar al daar heeft bereikt, schijnt een interne aangelegenheid van dat ministerie", aldus de woordvoer der van het Nederlandse hoge commissariaat in Djakarta. daarvoor verantwoorde.ijk is. Op het ministerie gelooft men, dat de twee vissersboten door com munistische schepen tot zinken zijn gebracht. De resterende 40 Japanse vis sersschepen, die bij Tatsjen vis sen, hebben opdracht gekregen het gebied te verlaten. Twee pa trouilleboten van de Japanse kustwacht is opgedragen ter plaatse een onderzoek in te stel len, aldus de woordvoerder. De Japanse kustwacht heeft voorts gemeld, dat Zuidkoreaan- se batterijen op het eiland Takes- jlm-a Zondagochtend hebben ge schoten op een Japans patrouille vaartuig, dat echter niet getrof fen werd. Japan en Zuid-Korea betwisten elkaar de souvereini- teit over dit eiland. dere soorten niet geheel prijs houdend, verder als Maandag, enige prima's boven notering. Vette kalveren aanvoer als vorige week, vlotte handel, prijzen iets Tn "toTaal" aangevoerd 4948 stijver. Graskalveren veel grotere VEEMARKT ROTTERDAM. 23 November 1954. Op de veemarkt te Rotterdam Hot „lekkere" levertraan product V r a a O leverancier oralis preeff laoonnetla waren stuks vee zijnde 675 vette koeien; 1407 stuks gebruiksvee; 80 vette kalveren; 446 graskalveren; 941 nuchtere kalveren; 89 varkens; 427 biggen; 163 paarden; 22 veu lens; 653 schapen of lammeren; 45 bokken of geiten. Prijs in guldens per kg: Vette koeien le kw. 2,58ƒ2,70; 2e kw. ƒ2 ,36—2,50; 3e kw. 2,00— ƒ2,10; vette kaïveren le kw. ƒ2,85—ƒ2,95; 2e kw. 2,55— ƒ2,75; 3e kw. ƒ2,25—ƒ2,45; slachtpaarden le kw. 1,98; 2e kw. 1,90; 3e kw. 1,80. Prijs in guldens per stuk: Gras kalveren le kw. 280 2e kw. ƒ200 3e kw. ƒ180; nuchtere kalveren le kw. 58; 2e kw. ƒ53; 3e kw. ƒ48; biggen le kw. 50; 2 kw. 43; 3e kw. 38 schapen le kw. 130; 2e kw. ƒ120; 3e kw. ƒ100; lammeren le kw. 110; 2e kw. 105; 3e kw. 95; kalk- en melkkoeien le kw. 1025; 2e kw. 900; 3e kw. 800; vare koeien le kw.. 680; 2e kw. 580; 3e kw. ƒ520; vaarzen le kw. ƒ675; 2e kw. ƒ600 3e kw. 475; pinken le kw. 425; 2e kw, 325; 3e kw. 280. Overzicht. Koeien aanvoer rui mer, handel kalm, prijzen min- door achtervolging eindelijk aanhou. den, eiven voordat hij de Schel- detunnel door wilde rijden. Deze in de annalen van het Belgische leger unieke kanonnendiefstal is thans behandeld voor de Bel gische krijgsraad. Verheyen heeft bereikt waar naar hij gezocht heeft; 'hij zal niet meer naar de kazerne be hoeven. Daarentegen aal hij 13 maanden gevangenisstraf moe ten uitzitten wegens het stelen van een kanon. voor het werk van de belangstel lende leek en de ijverige ama teur, er belang bij heeft in bre dere kringen bekendheid te geven aan de werkzaamheden van de R. O. B. De andere helft van de ten toonstelling geeft eeh beeld van de cultuurperioden, waarop het werk van de Rijksdienst betrek king heeft, gerekend van de oude steentijd tot in de middeleeuwen. De tentoonstelling bestaat uit een aantal overzichtelijke pane len en daarbij behorende kleine ARVI KIVIMAA. 101) (Nadruk verboden.) „Welja" zei mevrouw, „als Aarno zijn oude boeken van de nand doet, dan is hij vanavond in Fennia te zien, vermoed ik. Woont u ook in deze buurt?" „Neen, mevrouw, ik heb een kamer in Töölo, zoals de meeste studenten." „O juist. Daar groeit immers een hele nieuwe wijk, hoorde ik. Ik ben daar nog niet geweest. Tegenwoordig bouwt men maar huizen als laibriexscomplexen. De omgeving van de oude Arcadia is volgezet met die huurkazernes. Mijn kennissen vertelden, dat de nieuwe wonin gen van Töölö zo verschrikkelijk gehorig zijn. Is u dat ook opge vallen?" „Ik heb een kamer bij een zeer rustige familie, zodiat ik geen klagen heb. Maar andere jongens vertelden me, dat ze in een kartonnen doos wonen." „Ja, je heikent Helsinki straks niet meer. Wij komen daar zo zelden. Maar een mens went ook weer gauw aan het nieuwe Wel, Wilhelm, je bent van middag vroeg klaar! Dit is iemand voor Aarno, onze gast voor vanmiddag Telkavaara. „Welkom," zei de professor, die de kamer binnengekomen was, gevolgd door zijn zoon. Hij ging naast zijn vrouw zitten. Hij leek wat ouder dian zij, en knip perde bijna voortdurend met de ogen, of het in de huiskamer te licht voor hem was. „Gaat u maar zitten, gaat u maar zitten," zei hij vriendelijk tot Leo, die naast zijn stoel was blijven staan. Daarna scheen hij niet meer op zijn nieuwe gast te letten en dronk zijn fcof- üe, nu en dan een stugge, grij ze haarlok achterover strijkend. Hoewel hij weinig opkeek, had Leo het gevoel, dat deze man toch niets ontging en, luisterend met een half oor, toch alles volgde, wat er gesproken werd. Al nam hij aan de eonversa- selijkheid. Mevrouw hielp hem herrin- neren: „Denk er om vanmid dag om drie uur een college in het Ziwééds. En niet doen als laatst, toen je een Zweedse college moest geven over de stad als staat in de middel eeuwen, en heel gemoedereerd in het Fins een les gaf over de democratie in Attica!" Aarno, die de bij elkaar ge zochte boelken nonchalant op tafel gelegd had, plaatste de opmerking: „Moeder vindt het zezer logischer, ever de demo cratie in het Zweeds, en over de stadsstaat in het Fins te bab belen, is het niet?" Mevrouw, haar matn nog een kop koffie inschenkend, vroeg op haar (beurt: Is dat mis schien occulte wijsheid van mo dern Finland?" „Wat denkt u, vader, ging Aamo voort, „als u eens einde lijk tot onze jongens iging spre ken over de vrede van Dorpat en het rondweg zou signaleren aJji een schande, diat Finland daarbij Karelië en Ingerman- lamd aan zijn oude rivaal cadeau gaf!" Mevrouw Tallbach vermaan de: „Alsjeblieft niet over groot Finse politieke kwesties. En eerbied voor je vader, die tie geen deel, toch was hij hier meer eerbied voor-je vaoer, uw het middelpunt en verhoogde als student altijd Zweeds zelfs de sfeer van prettige hui- sprak. „Wiens vader amper Fins ken de, al was dan ook zijn over grootvader een Finue boer," vul de Aamo aan. De professor vroeg: ,3en ik verantwoording schuldig wegens de misdaden mijner voorvade ren, elke dag opnieuw? (en met een knipoogje naar Leo) in tegenwoordigheid nog wel van getuigen? Jij hebt nu de naam van mijn voorouders en bent dus op een beter pad beland dart ik. Vergun mij nu maar, trouiw te blijven aan Attica's de mocratie, waarborg der per soonlijke vrijheid." Aarno repliceerde weer: „Daar wringt 'm nu juist de schoen éérst de staat, dan pas het indi vidu." „Of eerst Fenniai, dan pas medicijnen!" ketste de prof te_ rug, steeds goedmoedig mees muilend. „Maar waar blijft Helena toch? Of weet ze nog niet, dat we koffiedrinken?' Leo zag een schaduw uit het nevenvertrek in de kamer val len, een ogepblik slechts. Iemand overschreed de drem pel. Hij stond op. Het was Hele na. Vanaf dat moment was er maar één aanwezige, de ande ren waren er niet meer. De ge hele kamer en omgeving werd N-V_ Fa P irreëel. aanvoer, trage handel, iets lagere prijzen. Nuchtere kalveren iets mindere aanvoer, levendige han del, prijzen ruim prijshoudend. Biggen ruimere aanvoer, tame lijke handel, prijzen onveranderd. Slachtpaarden even meer aan voer, kalme handel, prijzen jon ge ruim prijshoudend, mindere soorten iets lager in prijs. Scha pen en lammeren flinke aanvoer, redelijke handel, prijzen prijs houdend; Kalf- en melkkoeien iets ruimere aanvoer, stille han del, prijzen vooral niet hoger; Vare koeien aanvoer als vorige week, luie handel, prijzen even minder; Vaarzen en pinken aan voer groter, trage handel, iets teruglopende prijs. Tjb.c.-vrij vee aanvoer flink, handel stil, prijzen vooral niet hoger. AANTAL GEVALLEN VAN KINDERVERLAMMING IN 1953 Het aantal gevallen van kinder verlamming, dat in 1953 is ge- consteerd, bedraagt volgens „Het Ziekenfonds" 170, een aantal, dat dit blad niet groot noemt. Van het totale aantal werden 93 gevallen of 55 behandeld bij kinderen tot en met 4 jaar; 29 gevallen bij kinderen van 5 tot 9 jaar (17%); 14 gevallen bij kin deren van 10 tot 14 jaar (8 en 34 gevallen bij personen van 15 jaar en ouder (20%). In 14 ge vallen (8%) trad geen verlam ming op. Het blad constateert voorts, dat er een kleine verschuiving is geweest naar de oudere leeftijds groepen, vooral naar de volwas senen, doch veel minder naar de groepen 5 tot 9 jaar en 10 tot 14 jaar. Het verloop van de epidemie van kinderverlanmming was in 1953 niet als in andere jaren. De meeste gevallen werden waarge nomen in October, terwijl ook in November nog vele gevallen wer den gemeld. Meestal worden de gevallen van kinderverlamming wat vroeger gemeld, ald-us het blad, dat van oordeel is, dat er wellicht verband bestaat tussen het uitzonderlijke warme najaar van 1953 en de top van de kinder verlamming in October en No vember. Enorme sortering J. VAN DE SANDE (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 5