WINlERtn^zm^. Binnenlands nieuws RADIO 1joinl\vill Schevenings vissersbedrijf op Curasao gaat vooruit ondanks tegenslag De bakkerswereld in opschudding Kloosterbalsem De f 100.000,— is er uit EILAND IN DE SCHOOT DER WINDEN Wat brengt de De aanwerving van spoorwegbeambten voor spoorwegen in Zuid-Afrika wordt gestaakt Amerikaanse jagers zullen Costa Rica beschermen De zaak-Montesi Mendes-France's strijd tegen de alcohol Hiss wordt vrijgelaten Agentia PARATYPHUS. De beste bedden ooit gemaakt! INBREKER BOOR SCHOT IN HET BEEN GETROFFEN. Ongeveer drie jaar is het nu geleden dat de heer T. Blok uit Scheveningen met een logger naar Curasao vertrok met het voornemen daar een visserijbe drijf te gaan stichten. Deze drie jaren hebben hem talloze moei lijkheden en tegenslagen ge bracht, maar ondanks dit alles liet de heer Blok de moed niet zakken en hij wist vol te hou den. Zijn ideaal, een bloeiende Curagaose visindustrie, mag dan nog ver in het verschiet liggen, hij is er toch reeds dichterbij dan toen hij begon. Zijn eerste log ger, de Sch 177, .Noordzee", heeft reeds anderhalf jaar gele den gezelschap gekregen van de kotter Sch. 178, „Mars Bango". Over de „Mars Bango" voert de heer Blok zelf het commando, terwijl z'n broer de heer A. Blok schipper is van de „Noordzee". Moeilijkheden met bemanning en agent. Op het ogenblik vertoeft de heer T. Blok weer in Schevenin gen, waar hij zal trachten twee of drie bemanningsleden voor zijn schepen te krijgen. Het per soneel vormt namelijk het groot ste probieem van dit in opbouw zi.,nde visserijbedrijf. Van de Ne dèrianders die de vorige malen met de neer Blok mee waren ge gaan is er nog slechts één over, een Rotterdammer. Van de ande ren, meest Scheveningers, Umuidenaren en Vlaardingers, kregen sommigen heimwee, ande ren maakten misbruik van zijn vertrouwen en bestalen hem, zo vertelde hij, en de laatste drie vertrokken een half jaar geleden. Toen de „Mars Bango" namelijk, zoals wij destijds meldden, door een Venezolaans schip was be schoten en opgebracht, ten on rechte verdacht van smokkelarij durfden drie opvarenden van de ,Noordzee" die er overigens in het geheel niets mee te ma ken had gehad het niet langer aan en zij lieten de gebroeders Blok in de steek. Ook een agent, die op Curagao was aangesteld om de belangen van het bedrijf te behartigen, is bet vertrouwen niet waard geble ken. Hij verdween namelijk met het gehele banksaldo en met ach terlating van vele onbetaalde re keningen, aldus de heer Blok. De bemanning is intussen aan gevuld met mensen uit de plaat selijke bevolking, maar deze moeten eerst worden opgeleid. De heer Blok verwacht dan ook, dat hij hun niet eerder dan over ongeveer tien jaar een schip ge heel zal kunnen toevertrouwen. Zijn grootste zorg is daarom op het ogenblik iemand te vin den, wie hij na enkele maanden inwerken de „Mars Bango" kan overlaten. Zelf zal hij dan aan de wal kunnen blijven om zich bezig te houden met zijn tweede pro bleem: de verkoop van de vis. Bevolking moet nog wennen. Thans gebeurt de verkoop na melijk direct van het schip af aan de kade, waar zich dan steeds een kleurige menigte ver dringt rond de vissers. Op deze wijze gaat echter veel tijd verlo ren waarin anders gevist zou kunnen worden. Onlangs heeft de heer Blok de beschikking gekre gen over 2 koelcellen voor in to taal tien ton vis. Aangezien de bevolking evenwel een vooroor deel heeft tegen gekoelde pro ducten en alles vers wil hebben, tracht de heer Blok haar langza merhand aan gekoelde vis te wennen, door twee dagen aan de kade te verkopen en dan de rest van^e vis die overigens aan boord natuurlijk ook reeds ge koeld wordt naar de koelcel len over te brengen. Verder tracht hij de beschik king te krijgen over een stuk grond, waar hij een paar loodsen voor de verkoop wil neerzetten. Wanneer de afzet geheel is ge regeld en goed loopt, hoopt de heer Blok, misschien over een jaar, een derde schip te kunnen aanschaffen. Evenals hij de Curagaose bevol king geleidelijk tracht te wennen aan vis uit de koelcellen, heeft hij haar in 't begin nieuwe soor ten vis leren eten. Hij gaf deze namelijk cadeau bij aankoop van de gewone vis. Meestal was er de volgende keer dan reeds vraag naar de nieuwe soort. Curagaose vis naar Leiden. Overigens bestaat er ook van andere zijde belangstelling voor de verschillende soorten vis en andere zeedieren die worden ge vangen. Het zoölogisch laborato rium te Leiden heeft de heer Blok namelijk gevraagd van iede re soort die hij aantreft enkele exemplaren in een blik met alco hol te bewaren en te zijner tijd op te zenden. Ruim dertig soor ten hebben zo hun weg naar Lei den reeds gevonden. Visserij en wetenschap gaan hier dus hand in hand. Naar D.A.P. uit Pretoria be richt, hebben de Zuid-Afrikaanse spoorwegen de spoorwegmissie, die in ons land en in Duitsland 2000 werkkrachten voor de spoor wegen in Zuid-Afrika zouden aan werven, teruggeroepen. Als reden daarvoor wordt opgegeven, dat de instelling van de jonge Euro pese krachten voor het werk als rangeerder, wisselwachter, sto ker en legger van dwarsliggers, niet heeft voldaan. Zij bleken voor deze beroepen „te be kwaam", hetgeen tot ontevreden heid en onaangenaamheden leid de. In dit verband kan er aan wor den herinnerd, dat 17 November zich 14 Nederlandse spoorweg emigranten in Durban hebben ingescheept. Zij keren met de „Waterman" naar ons land terug, nadat er geschillen waren ont staan met de Zuid-Afrikaanse spoorwegen. In totaal emigreerden 140 Ne derlandse jongelui als spoorweg leerling naar de Unie van Zuid- Afrika, onder een contract van 7 jaar. De Zuid-Afrikaanse spoor wegmissie was enige tijd. in ons land werkzaam. Het kantoor dezer missie was gevestigd in Keulen. De terugroeping van de spoor wegmissie bevestigt de veronder stelling, dat de commissie van de Zuid-Afrikaanse spoorwegen bij de selectie en het verschaffen van inlichtingen, andere maat staven had moeten aanleggen. Naar aanleiding van geruch ten, volgens welke in Costa Rica een samenzwering op touw zou zijn gezet om de regering onder premier José Figueres omver te werpen, is Zaterdagavond te Washington van officiële Ameri kaanse zijde medegedeeld dat zes Amerikaanse straaljagers naar Panama zullen worden gezonden, waar zij in gereedheid zullen worden gehouden voor hulpver lening aan de Costaricaanse re gering, wanneer deze door een opstand zou worden bedreigd. De Amerikaanse maatregel is genomen aan de hand van het verdrag van Rio de Janeiro, waarin is bepaald dat de Ameri kaanse staten elkander hulp moe ten verlenen, indien een of meer hunner het slachtoffer zou (den) worden van een aanval. De Costaricaanse ambassadeur te Washington heeft de Ameri kaanse regering reeds enige tijd geleden gevraagd, of zij bereid was deze bepaling van het ver drag van Rio voor Costa Rica /an toepassing te verklaren. Amerikaanse tegenspraak. Woordvoerders van de Ameri laanse ministeries voor de Luchtmacht en van Buitenlandse Zaken hebben Zaterdagavond te genover een medewerker van Reuter" verklaard niets te we ten omtrent het zenden van Ame rikaanse straaljagers naar Pana- ia, om in geval een opstand, de Costaricaanse regering bijstand te verlenen. De mededeling van minister Zijlstra in de Tweede Kamer, dat de regering voornemens is de minimumprijs voor het brood op te heffen heeft in de bakkerswe reld veel opschudding verwekt. Tijdens een persconferentie, die door de Nederlandse bakkerij stichting in hotel Wittebrug te Den Haag werd belegd, is een uit eenzetting gegeven, waarom de bakkers de minimumprijs wensen te zien gehandhaafd. Deze mini mumprijs is vastgelegd op het niveau van de kostprijs van brood in het goed geleide bedrijf. Als zodanig heeft deze prijs sinds 1942 enerzijds een bodem' in de markt gelegd, anderzijds een waardevolle bijdrage geleverd tot de sanering van het bakkersbe drijf. In 1939 waren er ongeveer 16.000 bakkersbedrijven. In 1945 nog 15.000 en thans nog 13.500. Geleidelijk neemt het aantal bak kerijen in Nederland af, waarbij men kan stellen, dat er thans on geveer honderd per jaar verdwij nen. De minimumprijs voor brood dient dus te worden onder scheiden van de in vele bedrijfs takken voorkomende adviesprij zen. Daarom ligt deze minimum prijs ook beneden de normaal gel dende prijzen en wel op een zo danig niveau, dat er door geen prijsvèrstarrende invloed kan worden uitgeoefend. De bakkerijstichting acht het aanhouden van de minimumprijs noodzakelijk met het oog op de aard van het product en de struc tuur van het bakkersbedrijf. De ze aard brengt met zich mee, dat de consument snel reageert op prijsverschillen. De structuur van het bedrijf houdt in, dat re latief kleine debietsverschuivin- gen grote invloed kunnen uit oefenen op de rentabiliteit der ondernemingen. Voorts wordt de structuur bepaald door het voor komen van talrijke, overwegend kleine bedrijven. In het kleine be drijf bestaat vaak voor het oneco nomisch werkende bedrijf de mo gelijkheid om door het maken van uitzonderlijke lange werktij- Rafaello Sepe, die juist het on derzoek in de zaak van de dood van Wilma Montesi heeft beëin digd, heeft het paspoort van prins Maurits van Hessen, de neef van ex-koning Umberto II, aan hem doen teruggeven. Dit betekent, dat prins Maurits definitief van vervolging ont slagen is. De oud-prefect van politie Sa- verio Polito, Piero Piecioni en Ugo Montagno, van wie de pas poorten ook waren ingetrokken, werden onlangs voorlopig in vrij heid gesteld. den en het inschakelen van het hele gezin de concurrentiestrijd lang vol te houden. Deze factoren hebben tenge volge, dat bij een prijsverlaging, ingezet door een bakker, de ge hele bakkerij in een bepaalde plaats verplicht is op straffe van debietsvermindering de prijsver laging te volgen. Aan de hand van een aantal vragen zeide het bestuur van de bakkerijstichting onder meer, dat toen men op de hoogte werd ge steld van het voornemen van de regering de minimumprijs weg te nemen op 4 November, het be stuur van "fiér bedrijfschap gra nen, zaden en peulvruchten een stemmig besloot de regering te verzoeken dit opheffen niet te doen geschieden. Het argument van minister Zijlstra en ook van minister Staf, die onlangs ad interim de porte feuille van Landbouw waarnam, alsmede van staatssecretaris Veldkamp, dat het handhaven van de minimumprijs niet meer in het regeringsbeleid past, acht men onduidelijk. Op een vraag, of dit beleid dan tevens zou gaan inhouden, dat na het verdwijnen van de minimumprijs de regering ook de graanhandel zal vrij gaan geven en de maal- en wijngebo den zal opheffen, kon men niet antwoorden. Men zeide hiervan niet op de hoogte te zijn. Voor velen een jaarlijkse kwel ling. Onmiddellijk verzachting van jeuk en pijn met het ideale middel, dat ontsmet en geneest: De Franse premier Mendès- France heeft Zaterdag opnieuw drie maatregelen genomen in zijn strijd tegen de alcohol: een be lastingverhoging van ongeveer twintig procent op alle alcoholi sche dranken behalve goedkope zoete wijn, toezicht op personen, die voor eigen gebruik distilleren en een nieuwe commissie ter be strijding van het alcoholisme. Door de nieuwe controle op de personen die voor eigen gebruik distilleren, worden voornamelijk boeren en dorpsbewoners getrof fen, die sterke drank maken van appels, abrikozen en pruimen. De vroegere ambtenaar van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken Alger Hiss zal Zaterdag a.s. op vrije voeten worden gesteld. Hiss, wiens veroordeling wegens mein eed in 1950 veel stof deed op waaien, zit gevangen in Lewis- burg in Pennsylvania. Het be sluit werd Zaterdag medegedeeld door de directeur van de gevan genis, Wilkinson. Hiss was in 1950 tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld, daar hij voor een congrescommis sie had volgehouden geen gehei me stukken van het departement van Buitenlandse Zaken aan de communisten te hebben doorge geven. De voorzitter van de commissie voor on-Amerikaanse activiteit van het Huis, Velde, heeft van de week eerder medegedeeld, dat in geval Hiss zal worden vrijgela ten, hij misschien weer voor een verhoor zal worden opgeroepen. Indien Hiss weer ontkent, zal hij andermaal wegens meineed kun nen worden vervolgd HEDEN: TERNEUZEN: 8 u.: „Het huis der verloren vrouwen". Bethel, 7.30 uur: Evangeli- satie.- Herv. Jeugdgebouw, 7.30 u.: Filmvoorstelling; 4.30 u.: Kin dervoorstelling. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Het huis der verloren vrouwen". AXEL: Fröbelschool, 8 uur: Pianoconcert ZTVtU. Op lot 9870 van de 525ste staatsloterij, 5e lijst, 4e klasse is de prijs van 100.000,ge vallen. Serie A van het lot 9870 waar op Maandagmorgen in de staatsloterij de prijs van f 100.000,is gevallen, is ver. kocht door de collectrice mevr. Ml Kevenaar te Tilburg. Het lot Is In twintigjes verkocht aan twintig Iverschillende perspnen. Het is niet bekend of de twintigste delen van het lot privé zijn aangekocht of ten be hoeve van één of meer speel- clubjes. Serie B van het lot 9870 is in kleine coupures verkocht door de dames Passtoors te Arnhem. Serie C van het lot 9870 is in Amsterdam verkocht door de collectrice mevrouw H. Vlot van Lonkhuijzen aldaar. Het lot is verkocht in één kwart, vier tientjes en zeven twintig jes. Het kwart lot is verkocht ten behoeve van een groep perso nen; de tientjes en twintigjes werden „uit de hand verkocht". Serie D van lot 9870 is ver kocht door mej. P. M. A. Wil- lems uit Tiel. Ook dit lot is in verscheidene kleine coupures verkocht. Twee tientjes gingen naar een in Beverwijk wonende bevriende relatie van de collectrice; één tientje is door een inwoner van Ophemert gekocht; drie tiem- tjes en drie twintigjes werden door zes verschillende personen uit Tiel (afgenomen en één kwart werd aangekocht door een loterijclub in Geldermalsen. BROMFIETSER WERD VERBLIND EN MISTE ZIJN VROUW Het stille dorpje Lutten aan de Dedemsvaart werd Zondagavond opgeschrikt doordat een voorbij rijdende bromfietser, M. Hijink uit Ane bij Gramsbergen, alarm sloeg omdat zijn bromfietsende vrouw in de Dedemsvaart was geraakt. De man was geheel van streek. Heel de bevolking toog onder leiding van het politie apparaat, dat onmiddellijk ver sterking kreeg, aan het dreggen. Auto's werden langs het kanaal geparkeerd om hun koplampen op het water te richten. Langs de kanten en met bokschuiten begon men te dreggen, doch toen men na enige uren nog niets had gevonden, ging men in arren moede de familie waarschuwen. Tot ieders grote verbazing trof men de vrouw rustig bij haar familie Tromp in de Schans aan, niet vermoedende dat ze aanlei ding had gegeven tot een groot scheepse actie voor haar red ding. Toen haar man door een tegemoet rijdende auto was ver blind geraakt, was ze eenvoudig doorgereden in de veronderstel ling dat haar man zo meteen zou volgen. Ze zat op hem te wach ten, omdat ze meende dat hij moeilijkheden had. Die had hij ook maar andere dan zij ver moedde In de week van 7 tot en met 13 November zijn zes gevallen van paratyphus b aangegeven, na melijk 1 in Katwijk, 2 in Rotter dam, 1 in Oostburg (Z.), 1 in Fijnaart en Heiningen (N.-Br.), 1 in Kerkrade. PSEUDO VOGELPEST. Bij veertien pluimveehouders heeft zich in de maand Septem ber pseudo-vogelpest voorge daan, namelijk: Drenthe 1, Gel derland 1, Overijssel 11. PUBLIEK EISTE GELD TERUG Van Vrijdag af zouden in een theater te Den Haag twee hoofd films in één programma draaien. Het beeld en het geluid waren echter zó slecht, dat het publiek na de voorstellingen van Vrijdag J en Zr terdag op luidruchtige wijze zijn misnoegen te kennen gaf en zijn geld terug eiste en kreeg. Dit is Vrijdagavond na de voor stelling geschied. Zaterdag wei- gerde het publiek zelfs de zaal te verlaten, voordat het entrée- i geld was terugbetaald. Dit laat ste heeft men toen Zondagmid dag gedaan, nadat dit Zaterdag avond was meegedeeld. Midde lerwijl heeft de directie van het theater de voorstellingen ge staakt. MILITAIRE OPSLAGPLAATS TE NAARDEN UITGEBRAND. Een felle brand heeft Maan dagmiddag gewoed in het „Groot Arsenaal", voorheen munitie opslagplaats van de vesting Naarden, thans in gebruik als magazijn voor militaire goederen (een mobilisatie opslagplaats). Omstreeks kwart over twaalf kwam van de beheerder der ma gazijnen op het geniebureau het bericht binnen, „brand op de zolder" van het ongeveer 2000 vierk. m grote gebouw. De brandweer die snel ter plaatse was stond tegenover een geweldige vuurzee. Aan alle zij den hrandde het gebouw, dat bestaat uit vier vleugels rond een binnenplaats, op de bovenverdie ping. De Naardense brandweer kon het alleen niet. Zij riep de hulp in van het Bussumse corps, dat met groot materiaal uitruk te. Met vele slangen werd wa ter door middel van de motor spuiten uit de oude haven ge- j pompt en in grote massa's in de vuurzee geworpen. Het vuur greep snel om zich heen en men Ikon niet verhinderen dat het ge- bouw vrijwel geheel uitbrandde. I Omstreeks twee uur had men i liet gevaar voor uitbreiding be- zworen. Vele militairen werden I gerequireerd om de goederen in veiligheid te brengen. Men heeft nog veel kunnen redden. Op het terrein van de brand waren o.m. aanwezig, de garnizoenscomman dant voor het Gooi, kolonel Van Driem en de burgemeester van Naarden. Piet remde direct en even later was V. gegrepen en kort daarop aan de politie overgeleverd. DODELIJK ONGELUK. Zondagmorgen is een personen auto tengevolge van de gladheid op de hoek van de Muiderstraat en de nieuwe Herengracht te Amsterdam geslipt. De 38-jarige wielrijder A. G., die uit tegenovergestelde rich ting naderde, werd door de auto gegrepen en tegen de paal van een verkeersbord gedrukt. Met zware inwendige kneuzingen is de man naar het O.L.V. gasthuis overgebracht, waar hij Zondag middag is overleden. ger iW onbeperkte garantie geruisloos °'01 BINNENVERING BED warm voor moderne SCHUIMRUBBER BED mensen HAZil I E O O N EN MAT8ASSEN FABRIEKEN Tl ZEVENBERGEN TELEFOON N 1 door ARVI KIVIMAA. 1001 (Nadruik verboden.) Zo converserend liepen ze in de richting van het hotelletje in de Yrjö-straat, waar Leo de eerste nacht van zijn verblijf in Helsinki gelogeerd had, en het was hem net, of hij er op nieuw heenging. Maar neen, zij gingen er aan voorbij, en verder langs de Kor. kevuoristraat, en passeerden toen het kleine plein van het Johannespark, waar kinderen rumoerig schaatsten op een kunstibaan. „Goed gezien van de stad, om iets ivoor de jeugd te doen. Nu hoeven de moeders niet langer met angst in de keel in de rats te zitten, dat haar kroost door het ijs zal zaJkiken. Eerstejaars?" „Ja." „Medicijnen?" ja." „Hoe bevalt het je?" „Lang niet gék. Alleen zit ik er wat over in, dat die vreemde talen een handicap voor me zul len worden. Wij,'buitenmensen, zijn in dit opzicht niet zo toe- voorrecht, niet zo getraind als jullie hier." „Kom-kom, zulke corypheeën ♦zijn wij evenmin. Mijn familie stond er paf van, dat ik zo gauw mijn kantjes had, mijn druk be zoek aan „Fennia"! Ja man, mijn broertje die zit in drie van de H. B. S. heeft het ook al over de lieftalligheden der bakvisjes op de dansvloer. Voila hier gaan we binnen." Ze kwamen in een halfdonker trappenhuis, waar Tarvaila licht maakte, ofschoon het nog vroeg in de namiddag was. Een lift was er niet. Ze moesten op de derde (étage zijn. Onder de vele namen op de plaat had Leo en passant gelezen: Prof. Wilh. Tallbaech. Hij vermoedde di rect, dat dit weieens Tarvaila's vader kon zijn. En inderdaad bleek zijn onderstelling juist: op de grote koperen plaat aan de deur las hij dezelfde naam. Daarnaast twee kaartjes: Helena Tarvaila, ptoil. stud, en Aarno Tarvaila, cand. med. In de hoge vestibule hing een gro te spiegel, er tegenover een oud gobelin, en boog aan de muur bij het plafond piekten elandge weien, reusachtige en kleinere. Aarno floot de eerste maten van het populaire liedje, Sol da tenlkind, zeker om te laten ho ren, dat hij er was, en uit de eetkamer reageerde iemand daarop, door de volgende maten te zingen. ,;Ontdoe je wan je jas de kaïpsték. Eén moment ik zal de (boeken halen! En toen naar de eetkamer: „Hier is een gast van mij!" „Wie?" vroeg een vrouwen stem. „Hij heeft een broek aan met pijpen!" „Kom maar binnen de kof fie is net klaar!" „Och, niet nodig, zeg ik stribbelde Leo nog tegen, maar Aarno gaf hem een zetje door de deur, met de aanmoediging: „Je derangeert niemand. Het is hier de zoete inval, voor onze vrinden, of studenten van va der. Dit is mijn moeder. Drom mels, hoe was je naam ook weer?. „Telkkavaara." „Och ja Telkkavaara. Een Tavastlander familie is het niet? Mijnheer Telkavaara neemt enkele boeken van mij over. Ik zal ze even halen." En Aarno verliet de kamer. Toen stond Leo alleen tegen over mevrouw Tallbach. Een lange, statige verschijning. Zon der haar innemende lach en vriendelijke ogen, zou ze impo. nerend van deftige waardig heid geweest zijn. Ze zag Leo enige ogenblikken aan en no digde hem daarna uit plaats te nemen. „Dank u zeer," zei Leo, naast zijn stoel stadind. Drie dubbele deuren leidden van de eetkamer naar de aan grenzende (vertrekken en lieten tevens veel daglicht bininen, waardoor het geheel der wo ninjg aan ruimheid won. De fa milie woonde hier waarschijn lijk al lange tijd; er heerste een sfeer van intimiteit, vab harmonie en distinctie. Alles droeg hier het stempel van de ordescheppende hand. Mevrouw nam plaats aan het einde der tafel, waarna Leo ook ging zitten. Vóór hem stond reeds het kopje koffie. Het kop je was van donker getint, be schilderd teer porcelein. Zulk fijn, fragiel aardewerk had hij nog nooit gezien. De suikerpot en melkkan waren van zwaar gedreven zilver. Onder elke scho tel met kopje, op tafel gezet, lag een kleedje van kantwerk. Dit alles behoorde hier en deed volkomen natuurlijk aan Ln deze omgeving, wars van pralerij en opschik. (Wordt vervolgd.) MOEILIJKHEDEN ROND DE „NIEUW AMSTERDAM". Zoals bekend is, vertrok de „Nieuw Amsterdam" van de Holland-Amerikalijn op 8 Octo ber j.l. met vertraging uit Rot terdam naar New York, omdat een aantal opvarenden, behoren de tot het dekpersoneel, weigerde aan boord te gaan, zolang er geen oplossing was gevonden voor het 's nachts verrichten van werkzaamheden. In 1946 werd, zoals bekend, een nieuwe CAO afgesloten tussen de Nederlandse rederijen en de drie zg. uniebon den. Onderdeel van deze over eenkomst is het reglement voor scheepsgezellen en in artikel 23 is de normale werktijd, Zaterdag en Zondag inbegrepen, op acht uur per etmaal vastgesteld. Volgens de H. A. L. kan dit werk ook vallen, voor zover de arbeid, buitenlands wordt ver richt tussen zes uur 's avonds en zes uur 's ochtends. De opvaren den stonden echter op het stand punt, dat arbeid tussen genoemde uren overwerk is. Tot voor kort werd bedoeld, artikel door de H. A. L. niet toegepast, doch toen de rederij hiertoe wilde overgaan, kwam daartegen op positie. Beide partijen, d.w.z. de H .A .L. en 't onafhankelijk ver bond, van bedrijfsorganisaties (de destijds van de EVC afgescheiden groep), dat zich aan de zijde van de oppositie had geschaard en als haar woordvoerder optrad, kwamen toen tot een accoord op voorwaarde, dat op korte ter mijn een beslissing van de kan tonrechter zou worden gevraagd i op het onderhavige punt. Daarbij wilde het dekpersoneel zich be roepen op gewoonterecht, omdat het artikel nooit was toegepast. Het schip vertrok toen. Een oplossing is tot dusverre nog niet gevonden, want een procedure over het meningsver schil kan voor de kantonrechter niet op korte termijn worden be handeld. De betreffende opvarenden, waarbij zich ook leden van de civiele dienst zouden hebben aangesloten, toonden zich vorige week na aankomst van de „Nieuw Amsterdam" ontevreden, dat de zaak nog niet in het reine was. De unie van zeelieden, waarbij zoals men ons meedeelde, in hoofdzaak het personeel van de civiele dienst is aangesloten het dekpersoneel zou bij het OVB georganiseerd zijn ver-' enigde de ontevredenen in een vergadering en besloten werd, behalve door een aantal opva renden, dat de vergadering ver liet, een commissie te benoemen, die met de H. A. L. zou gaan on derhandelen. MOEILIJKHEDEN IN DE TRA WE VISSERIJ. In de IJmuidense trawlvisserij zijn enige moeilijkheden gerezen omtrent de toepassing van de 6 loonsverhoging. De opva renden willen n.l. deze 6 toe gepast zien zowel op de vaste gage als op de inkomsten ver kregen uit de percenten op de besommingen. Als gevolg van een verschil van mening hierover zijn drie schepen niet ter visserij uitgevaren. Dezè actie wordt door het hoofdtoestuur van de centrale bond van werknemers in. het transportbedrijf als „spon taan" gekwalificeerd. Men heeft zo werd medegedeeld - geen contact opgenomen met de be stuurders. Inmiddels is deze kwestie aanhangig gemaakt bij de stichting van de arbeid, die haar beslissing nog niet kenbaar heeft gemaakt. Maandagmiddag is tijdens een bespreking tussen leden van de centrale (bond van werknemers in het transportbedrijf en leden van de onafhankelijke vakbond, de O.V.B., besloten deze week de schepen, die uit IJmuiden ter visserij moeten vertrekken 24 uur later dan is vastgesteld te doen uitvaren. De eerste drie van de bij het conflict betrokken treilers, zijn niet Zaterdagmiddag doch Maandag gaan varen. De schepen, die Maandag zee hadden moeten kiezen, vertrekken van daag. In de nacht van Vrijdag op Za terdag werd te Mierlo-Hout bij kapper Van der Voort een in braak gepleegd. De inbrekers wisten voor een bedrag van 1000 a 1500 aan rookartikelen te ontvreemden. Met inschakeling van de rijks politie slaagde men er in de vol gende dag de opslagplaats op te sporen, waar de sigaren en siga retten waren verstopt. De politie nam uitgebreide voorzorgsmaat regelen en verraste in de nacht van Zaterdag op Zondag een ze kere M. en Van S. uit Mierlo- Hout, die de gestolen goederen kwamen halen. Aan de sommatie halt te houden werd evenwel geen gevolg gegeven. Na een waarschuwingsschot in de lucht opende de politie het vuur op de vluchtelingen, waarbij S. in het been werd getroffen. M. kon wor den aangehouden en ingesloten, 'terwijl S. naar het ziekenhuis te Helmond moest worden overge bracht. PEPERNOTEN MISÈRE. Een 33-jarige vrouw, die Za terdag op het kleine Gartman- plantsoen te Amsterdam naar de intocht van Sint Nicolaas stond te kijken, kreeg één der pepernoten, die met gulle hand door de (begeleidende zwarte Pieten werden rondgestrooid, in één ivan haar ogen. Zij zakte in elkaar en moest, vermoede lijk met een lichte hersen schudding, naar een ziekenhuis worden overgébracht. HA, DIE PIET. Twee Haagse burgers zijn er in geslaagd de 32-jarige fietsen dief D. A. V. aan de politie over te leveren. Een van de burgers zag een man verdacht aan het slot van een fiets morrelen. Even daarna kwam de eigenaar van de fiets naar buiten en D. A. V. wandelde toen weg. De eerste burger waarschuwde de tweede en geza menlijk gingen zij de man achter na. Zij raakten hem in de drukte kwijt, maar kwamen hem even later weer tegen met een fiets aan de hand. Toen zij bij hem informeerden hoe hij aan de fiets kwam, nam hij de benen met achterlating van de fiets. V. sprong op een net vertrekkende tram, doch één der burgers ken de de trambestuurder en riep „Ha, die Piet, wacht eens even". WOENSDAG 24 NOVEMBER HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gewijde muz.; 7.45 'n Woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de Vrouw; 9.35 Waterstan den; 9.40 Gram.; 10.30 Morgen dienst; 11.00 Gram.; 11.10 Hoor spel; 12.30 Land- en tuinbouw- meded.; 12.33 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Prot. Interkerkelijk Thuis front; 13.20 Vocaal ensemb.; 13.45 Gram.; 15.00 Interscholair Jeugd- tournooi; 15.45 Gram.; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Gram. of act.; 17.30 Orgelspel; 18.00 Boekenre- vue; 18.15 Cello en piano; 18.38 Causerie; 19.-Nieuws; 19.10 Huis- muz.; 19.30 Buitenl. overz.; 19.50 Gram; 20.00 Radiokrant; 20.20 Radio Philharm. ork.; 21.20 Cau serie; 21.30 Viool en piano; 21.45 Gram.; 22.15 Kamerkoor en or gel; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws; 23.30 Causerie; 23.45 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.33 Gram.; 7.45 Causerie; 7.50 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gym. voor de vrouw; 9.10 Gram.; 10.00 School radio; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Gram.; 12.00 Dansmuziek; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Orgel spel; 13.00 Nieuws; 13.15 Ten toonstellingsagenda; 13.18 Dans muziek; 13.50 Gram.; 14.00 Medi sche kron.; 14.10 Strijktrio; 14.30 Voor de jeugd; 16.00 Voor de zie ken; 16.30 Voor de jeugd; 16.50 Gram.; 17.15 Idem; 17.30 Dichte muz.; 17.50 Regeringsuitz..; 18.00 Nieuws; 18.15 Comm.; 18.20 Act.; 18.30 Orgel en zang; 19.00 Lied jes voor de jeugd; 19.10 Klankb.; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nws; 20.05 Politiek comm.; 20.15 Voor de militairen; 20.50 Hoorsp.; 22.15 Marinierskapel; 22.45 Causerie; 23.00 Nieuws; 23.15 Socialistisch nieuws in esperanto; 23.20 Opera; BRUSSEL: 11.45 Gram.; 12.15 Lichte muz.; 12.30 Weerber.; 12.34 Gram.; 12.45 Lichte muziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 13.30 Idem; 14.00 Schoolradio; 15.45 Gram.; 1600 Koersen; 16.05 Ork.conc.; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.50 Boekbespr.; 18.00 Gram.; 18.15 Causerie; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Volksliede ren; 20.00 Hoorspel; 21.00 Gram.; 21.15 Ork.conc.; 22.00 Nws; 22.15 Jazzmuziek; 22.45 Gram.; 22.55 Nieuws. COOP. VRUCHTENVEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN" TERNEUZEN. Veiling van 22 November. GROENTEN. Per 100 stuks: Sla 3,904,70. Per stuk: Bloemkool A 23—42 ct, B 15—25 ct, C 10—17 ct. Per bos: Peen 1214 ct; Kroten 12 ct. Per kg: Andijvie 916 ct; Rode kool II 613 ct; Savoye kool 13 20 ct; Witte kool 7—11 ct; Prei 23 25; Knolselderij 9 ct; Witlof 27 50 ct; Boerekool 812 ct. FRUIT (per 100 kg). Appels: Glorie van Holland K 17; Jonathan K 14, F 711. Overige soorten 14. PerenComtesse de Paris F 16 —ƒ19.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2