Mendès-France stelt nieuwe conferentie van vier voor Wysjinsky aan overleden hartaanval WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN De jacht op autobandieten in West-Duitsland VULPENNEN halve prijs Het aanhouden van Onassis' walvisvaarders en de Indonesische infiltraties in Nieuw-Guinea Weer een nieuwe overspanning in de Moerdijk- brug ingevaren DINSDAG 23 NOVEMBER 1954. 10e Jaargang No. 3312. De strijd tussen de Chinese communisten en nationalisten TUNESIË Daling van het aantal inwoners in België verwacht Belgische notaris smokkelde bankpapier Mantelstoffen Fa de Zwarte- Van Dixhoorn Officieuze uits'agen van gemeenteraads verkiezingen in Spanje Zendingsarbeid op Midden-Celebes gestaakt Bijna twee millioen Oostduitsers sinds 1947 naar Westen uitgeweken Zuid-Korea wil vertrek van Poolse en Tsjecho-Slowaakse leden der bestandscommissie Het proces van Hassan el Hodeiby rrmukerlng bt) Abonnement: Temeuzer. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. RIJE ZEE Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1. iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. In een toespraak tot de alge mene vergadering van de V.N. heeft premier Mendès-France van Frankrijk voorgesteld, dat Amerika, Engeland, Frankrijk en de Sovvjet-Unie in Mei 1955 te Parijs een nieuwe conferentie houden. „Een bespreking kan echter niet objectief en doeltreffend zijn zolang de rechtstreeks be langhebbende landen van West- Europa het verdrag van Parijs niet hebben bekrachtigd. Anders handelen zou een vlucht in het onbekende zijn en zeker op een mislukking uitlopen", aldus de premier. Dit wil niet zeggen, dat „de vredestaak en het hartstochtelijk zoeken naar internationale ont spanning" moesten blijven rus ten. Men moest niet gaan gelo ven dat het Westen tegen vrede In de Formosaanse hoofdstad Taipeh is van nationalistisch-Chi- nese militaire zijde vernomen, dat nationalistische oorlogssche pen Maandagochtend bij een aanval op dertien vaartuigen dei- communisten, die zich tien mijl ten Zuidoosten van de kust van Tatsjen, het in nationalistische handen zijnde eiland ter hoogte van de Chinese kustprovincie Tsjekiang, bevonden, twee vijan delijke schepen tot zinken hebben gebracht, „en vermoedelijk ver scheidene beschadigd". Na het eerste salvo der natio nalistische oorlogsbodems, waar door de twee communistische schepen zonken, zetten de elf andere vaartuigen der commu nisten koers naar het Chinese vasteland. De nationalistische eenheden leden geen verliezen. De vaartuigen der communis ten werden het eerst door natio nalistische vliegtuigen waarge nomen, die de oorlogsschepen waarschuwden. NATIONALISTISCH BOM BARDEMENT VAN {TOE- MEN. Van nationalistisch-Chinese militaire zijde wordt voorts ver nomen dat „Mitcheir-bommen- werpers het in communistische handen zijnde eiland. Toemen voor de tweede maal in drie da gen tijds hebben gebombardeerd. Bommen werden uitgeworpen op een artilleriestelling der commu nisten, van waar uit het eiland Jikiangsjan, van de in nationa listische handen zijnde Tatsjen- groep, in de afgelopen twee maanden werd beschoten. HET ARTILLERIE-DUEL AMOY—QUEMOY. De nationalistisch-Chinese mi litaire inlichtingendienst meldt, dat driehonderd communistische soldaten, die in het gebied van Pangtsoe, in de omgeving van Amoy, bezig waren met het aan leggen van loopgraven, Zaterdag j.l. bij een duel tussen geschut van communisten en nationalis ts zijn gedood. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. Iets hogere temperaturen. Overwegend zwaar bewolkt met aanvankelijk plaatselijk wat lichte regen. Krachtige tot mati ge wind tussen zuid en zuidwest. Iets hogere temperaturen dan gisteren. is en gelegenheden tot toenade ring en verzoening voorbij laat gaan, dat het niet gelooft in een stelsel van vreedzaam naast el kaar bestaan, hetwelk het ver trouwen zou kunnen herstellen. Daarom, aldus Mendès-France, roepen wij luide uit dat de deur voor onderhandelingen niet ge sloten is. Als voorwaarde voor een nieu we conferentie van vier moesten de voornaamste ratificaties niet niet alleen een feit zijn, maar moesten ook de onderhandelin gen (met de Russen) door een gedetailleerde uitwisseling van meningen goed worden voorbe reid, zodat er geen aanleiding zou zijn voor „luidruchtige de monstraties en propagandama- noeuvres", die de resultaten al leen maar in gevaar konden brengen. Mendès-France zei, dat een op lossing van de kwestie-Oostenrijk geen langer uitstel duldt. Ook op dit punt deed hij een voorstel. „Ik heb vernomen", zei hij „dat het staatsverdrag (met Oos tenrijk) voorziet in een terug trekken van de bezettingstroepen binnen drie maanden na ratifica tie en dat de Sowj et-Unie deze tijd te kort vindt. Zou Oostenrijk een tijdslimiet van anderhalf tot twee jaar kunnen aanvaarden, waarna de evacuatie geleidelijk zou geschieden. Zo ja, zou de Sow jet-Unie bereid zijn 't staats verdrag te tekenen?" De premier zou de totstandko ming toejuichen van een Oost europees verdedigingsstelsel, naar het voorbeeld van de West- europese unie, mits de aangeslo ten landen een zekere mate van publiciteit zouden aanhouden. Op die wijze zou men door overleg tussen die beide stelsels tot be perking van de bewapening kun nen komen. „Wij mogen verwachten dat de ondertekenaars van de Parijse overeenkomsten de ratificatie procedure in het begin van de ko mende lente voltooid zullen heb ben". aldus de Franse premier. „Dat zal zeker het geval zijn met Frankrijk De nationale vergade ring zal zich er in December al over uitspreken en de raad van de republiek vermoedelijk in Fe bruari". „Waarom zouden we er dan niet toe besluiten dat er b.v. in Mei een conferentie van vier wordt gehouden? De Franse re gering is bereid zulk een bespre king te Parijs te organiseren als dat de andere partijen goed uit komt". V.S. ZULLEN VOORSTEL BESTUDEREN. De V.S. zullen de voorstellen voor een conferentie tussen Oost en West, die volgens premier Mendès-France in Mei zou moe ten worden gehouden, „met de grootste aandacht" bestuderen, aldus heeft een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken Maan dag medegedeeld. Hij maakte echter duidelijk, dat de V.S. niet met de Sowjet- Unie aan de conferentietafel over wereldproblemen willen spreken, vóórdat de Parijse over eenkomsten, welke de samenwer king van een souverein West- Duitsland met het Westen verze keren, geratificeerd zijn. MAANDAG 70.000 VOOR DE VLUCHTELINGEN. Het comité Vluchtelingenhulp 1954 heeft de afgelopen dagen ƒ70.000 ontvangen. Gevoegd bij de ƒ1.501.000 die al waren bin nengekomen, levert dit een to taal bedrag op van 1.571.000. Bij een (botsing tussen Tune sische iveiligheidsstrijdkrachten en opstandelingen in het berg gebied van Sidi Aicre, veertig kilometer ten noorden van Gaf sa, zijjn twintig rebellen gedood en drie gevangen genomen. Een twintigtal vuurwapens viel in handen der regeringstroepen. Een lid der veiligheidsstrijd krachten werd gedood en negen gewond, waaronder één ernstig Volgens een schatting van het Belgische bureau voor de statis tiek zullen er over 30 jaar 1.250.000 Belgen minder zijn dan thans. Bij de huidige loop der bevolking zal het aantal in woners in 1980 n.l. 7.450.000 be dragen tegenover 8.700.000 in 1951. De oorzaak van deze da ling schuilt vooral in de ver. mindering van het aantal ge boorten in België. Op de onge veer 2.734.000 gezinnen, die Bel. gië telt, zijn er 778,395, die slechts 1 kind hebben en 722.066 die kinderloos zijn. Het aantal gezinnen met vier kinderen maaikt slechts 5,97 procent uit op het totale aantal gezinnen. Sedert 1910 is de groei van gezinnen {tonder kinderen of met hoogstens twee kinderen, gestegen van 58,80 tot 74,75 pro icent. WOENSDAG 24 NOVEMBER. v.m. n.m. Breskens 0.58 1.09 Terneuzen 1.33 1.44 Hansweert 2.13 2.24 Walsoorden 2.23 2.34 ZON MAAN op onder op ondei Nov. 23 8.12 16.40 6.17 15.12 24 8.14 16.39 7.25 15.39 25 8.15 16.38 8.29 16.13 26 8.17 16.37 9.28 16.57 27 8.18 16.36 10.18 17.50 28 8.20 16.35 10.58 18.53 29 8.22 16.34 11.31 20.02 30 8.23 16.34 11.57 21.14 Opnieuw heeft de Westduitsestond verdenking opgevat tegen politie bij de opsporing van de in een gedeserteerde wachtmeester, het Rijnland opererende auto- Edel was namelijk tot midden bandieten een verkeerde man op I October wachtmeester der Aken- uauuiviv.. «niutn Un 1 r- paHortr löh cnnnr. De Belgische recherche is overgegaan tot de arrestatie van notaris Huysmans uit Mechelen die zich heeft schuldig gemaakt aan het smokkelen en verhande len van grote hoeveelheden Bel gisch en Nederlands bankpapier. De opkopers van dit bankpapier hadden de gewoonte een verzoek bij de overheidsinstanties in te dienen tot verzilvering van dit niet meer gangbare bankpapier waarbij zij b.v. verklaarden niet in het land aanwezig te zijn ge weest op het ogenblik dat dit werd ingetrokken. De notaris zou zich ook aan valsheid in ge schrifte, verduistering en wapen smokkel hebben schuldig ge maakt. In deze zaak zou nog een achttal medeplichtigen, onder wie een vrouw, aangehouden zijn. De politie heeft een grote hoeveelheid vervallen verklaarde guldens en Belgische francs in beslag kunnen nemen. De mees te aangehoudenen hebben reeds een bekentenis afgelegd en ver wacht wordt, dat nieuwe arresta ties zullen volgen. Naar officieel te New-York is bekend gemaakt, is Wysjinsky aldaar op 71-jarige leeftijd over leden. Hij overleed na een hartaan val Maandagmorgen in het ge bouw van de Russische delega tie. De leider van de Russische delegatie naar de Verenigde Na ties, Andrei Wysjinsky, die in 1883 te Odessa werd geboren, kwam voor het eerst op de voor grond. tijdens de bekende zuive ringsprocessen van 1936 tot 1938. Als openbare aanklager be schuldigde hij voormalige pre miers, ministers, ambassadeurs en vooral politieke leiders van brandstichting, moord, verraad, sabotage en andere misdrijven. Men schrijft hem toe in de pe riode van Mei 1937 tot Februari 1938 meer dan zesduizend dood vonnissen in openbare rechtszit tingen te hebben verkregen, velen tegen voormalige vrienden en kameraden. Bij het uitbreken van de tweede wereldoorlog werd hij ondercom missaris voor Buitenlandse Za ken onder Molotof. Sedert 1945 heeft hij inter-ge allieerde en V.N.-conferenties bij gewoond of als leider van de Rus sische delegatie of direct onder Molotof. Sinds kort was zijn houding meer verzoenend, vooral ten op zichte van het plan van president Eisenhower betreffende het vreedzaam gebruik van atoom energie. Vorige week zei hij, dat wijzigingen, die door de Weste lijke mogendheden in het oor spronkelijke plan waren aange bracht, dit in het algemeen aan vaardbaar voor de Sowjet-Unie maakten. De voorzitter van de algemene vergadering, Mr. E. N. van Klef- fens onderbrak het debat over het probleem van gebieden zon der zelfbestuur om het overlijden van de Russische afgevaardigde bekend te maken. „Met oprecht leedwezen moet ik de algemene vergadering het volkomen onverwachte overlijden van onze collega Andrei Wysjins ky, het hoofd van de Russische delegatie, meedelen", zo zeide Mr. van Kleffens, die hem een „bui tengewone en geëerbiedigd staatsman" noemde. Hij bood zijn oprechte deelne ming aan de Russische delegatie aan. De vergadering werd ver daagd tot Maandagmiddag, wan neer de afgevaardigden gelegen heid zouden hebben hun conde- leance te betuigen. Afgevaardigden drukten leden van de Russische afvaardiging de hand om uitdrukking te geven aan hun medeleven. Wysjinsky's schitterende ana lytische geest maakte hem tot een van de bekwaamste en sterk ste figuren, die Rusland heeft (Advertentie). Thans ook voor Noordstraat 78 - Terneuzen de korrel genomen. In het ge hucht Juechen bij Grevenbroich werd de politie Zaterdagavond gewaarschuwd, dat twee auto's lichtsignalen gegeven zouden hebben. Toen de politiemannen ter plaatse verschenen zagen zij niets anders dan een voertuig, dat zich over de velden voort bewoog, zij maakten van hun vuurwapenen gebruik en scho ten de bestuurder in het been. Het bleek, dat zij een boer had den getroffen, die op dit late uur met zijn tractor naar huis reed. De man moest naar een zieken huis worden overgebracht. Bij de politie in Keulen en Dus- seldorf blijft het aangiften rege nen, in de meeste gevallen wor den zij met de nodige scepsis behandeld, temeer nu er aanlei ding bestaat om een der meest drieste wandaden van de reke ning van de misdadigers af te schrijven. De politie is er namelijk ern stig aan gaan twijfelen of de ge ruchtmakende overval op een benzinestation in het hartje van Diisseldorf niet uitsluitend aan het brein van de beroofde zou zijn ontsproten. Men verdenkt hem ervan zelf de kas te hebben leeg geroofd en zichzelf een hoofd wonde te hebben toegebracht om de overval te bewijzen. De man heeft namelijk later heel onge loofwaardig klinkende verklarin gen gegeven. Voor de politie wordt met dat al de verwarring nog groter dan zij reeds is. Er gebeurt nu vrij wel niets onregelmatigs op de autowegen meer of het wordt in verband gebracht met de bandie ten. Meer en meer komen ook late wandelaars klagen over aan vallen, maar de politie neemt vooralsnog al deze aangiften met de nodige korreltjes zout. De 23-jarige Karl Edel, die er door de politie van verdacht wordt de leider van de bende te zijn, is nog altijd niet opge spoord. De verdenking tegen hem is niet zozeer voorgekomen uit de resultaten van het opspo ringswerk in het gevaarlijke ge bied zelf. De politie in Aken had namelijk, toen zij hoorde dat overvallen waren gepleegd door in uniform geklede mannen, ter- se politie. Hij is sedertdien spoor loos verdwenen, met medeneming van een salarisvoorschot en zijn uniformen. Zijn signalement bleek te kloppen met het signa lement, dat enkele overvallen automobilisten van één der ban dieten hebben gegeven. De uit Zuid-Duitsland gemelde overvallen bleken tot dusverre in de meeste gevallen eveneens uit de angstpsychose der auto mobilisten te zijn ontsproten. Thans wordt ook uit het hoge Noorden, Hussum in Sleeswijk- Holstein, een overval gemeld. De bandietenkoorts heeft zich gaan deweg over heel de bondsrepu bliek verspreid. De officieuze uitslagen van de Zondag gehouden gemeente raadsverkiezingen voor de stad Madrid zijn als volgt: De vier candidaten van de Phalangisti sche beweging kregen tussen de 223.000 en 233.000 stemmen, en dat is 79,45 procent, de vier can didaten der monarchisten ver wierven tussen de 51.000 en 54.000 stemmen, 16,85 procent, de vier onafhankelijke eajidida ten kregen tussen de 9000 en 10.000 stemmen, of wel 3,7 proe. De definitieve uitslagen zullen niet voor Donderdag bekend zijn. De spoorbrug over het Hol- landsch Diep tusen Moerdijk en Willemsdorp is thans voor de helft vernieuwd. Zondag name lijk heeft men de vijfde dubbel- sporige overspanning ingevaren. In het geheel zullen tien nieuwe brugdelen de oude enkelsporige brug, die niet meer aan de eisen van het moderne railverkeer be antwoordde en bovendien teke nen van materiaal-moeheid be gon te vertonen, vervangen. De zesde overspanning zal als het weer het althans nog toelaat op Zondag 5 December worden ingevaren. Men zal hierna met het invaren van nieuwe brug delen wachten tot 15 Mei van het volgende jaar en na die datum zullen, met tussenpozen van en kele weken, de laatste vier over spanningen op de pijlers worden gelegd. De brug moet geheel ge reed zijn voor het ingaan van de winterdienstregeling 195556. Het brugdeel, dat Zondag is in gevaren, vervangt geen oude boogoverspanning, maar twee Calender-Hamilton-bruggen, die na de bevrijding in de spoorbrug waren aangebracht om een ver nielde overspanning te vervan gen. Zondagochtend heelt de bok „Heracles", die 'n vermogen van 250 ton heeft, deze bruggen van hun plaats gelicht. Op bakken werden zij weggevoerd. Het nieu we brugdeel, in de werkhaven bij Willemsdorp gemonteerd door Bijker's aannemersbedrijf te Go- rinchem, lag al gereed om bij hoog water in het gapende gat in d.e brug te worden ingevaren. Omstreeks half drie lag het 100 ton wegende en 104 meter lange brugdeel boven de pijlers en kon men door de elevatorbakken, waarop het gevaarte rustte, vol te laten lopen met water be ginnen met het te laten zakken. De eb deed het hare daarbij en aan het eind van de middag lag het nieuwe brugdeel op de pijlers. Iets later dan men had verwacht kon de stagnatie op het baanvak Lage ZwaluweDordrecht wor den opgeheven. De dienst was, evenals de vorige malen, onder houden door middel van auto bussen. COMMENTAAR VAN DE „OBSERVER". „Een gedeelte van de prijs, die wij betalen voor de verlamming der Verenigde Naties tengevolge van de koude oorlog, bestaat uit de steeds grotere vrijheid, die ook kleinere staten thans genieten om chantage te plegen, plaatse lijke gewelddaden te volvoeren en zeeroverij te beoefenen", aldus de „Observer" (onafhankelijk) in zijn nummer van Zondag. Het blad vervolgt: „Dergelijke agressieve daden zijn niet minder te laken, omdat zij door kleinere landen, of jonge staten, die sinds kort geen koloniën meer zijn, worden bedreven integendeel de dwaasheid er van springt dan nog meer in het oog. Hoe ver deze oerwoudopvattin gen reeds in de internationale betrekkingen opgeld doen, wordt aangetoond door twee recente gevallen: het landen van Indone sische guerillastrijders in Neder- lands-Nieuw-Guinea. met het vooropgezette doel te pogen on rust te verwekken onder de in heemse Papoea-bevolking en deze op te ruien tegen het Nederland se gezag, en het optreden van Pe ruaanse oorlogsschepen tegen zich in volle zee bevindende wal visvaarders. De Indonesische regering, die j er tot dusverre in grote delen UlWltlHtlUlüWttllMtiHIHHUIiltHlimHmrtttWttlfflimtHlHHttmHMHtWttltWIIHMWlltWli Keuze uit meer dan 500 (met gouden pen) vanaf 6,25 tot 66,50 N.V. Fa. P. J. VAN DE SANDE Het zendingsbureau van de raad voor de zending der Ned. Henv. kerk te Oegstgeest heeft een telegram uit midden-Cele bes ontvangen met het bericht, dat de synode der Toradjakerk heeft besloten het landelijk op bouwwerk in Tentena te staiken. Nadere berichten over de achtergronden van dit besluit ontbreken nog. Het telegram meldt alleen dat het besluit is genomen in goede harmonie met de aanwezige zendingsar beiders. van haar gebied nog niet in ge slaagd is rust en orde te doen heersen en die kennelijk haar ge zag ongaarne door algemene ver kiezingen laat bevestigen, kan geen enkele gefundeerde aan spraak op Nederlands-Nieuw- Guinea doen gelden, daar de Pa poea's geen Indonesiërs zijn en ook nimmer in historische be trekking tot Indonesië hebben gestaan. En de regeringen van Peru, Chili en Ecuador kunnen niet de minste aanspraak maken op ter ritoriale wateren tot tweehon derd mijl (volgens het interna tionale recht drie mijl) uit de kust. Dit z.g. „recht", dat van de vrijheid ter zee een aanfluiting zou maken, wordt door geen en kel ander land erkend". En de „Observer" besluit: „Het is te hopen, dat de Verenigde Na ties, ondanks de beklagenswaar dige toestand, waarin dé interna tionale organisatie zich thans be vindt, middelen zullen weten te vinden om dergelijke op geweld berustende daden van willekeur tegen te gaan. Zo niet, dan is het onvermijdelijk dat de belangheb bende grote mogendheden zelf het recht in handen nemen". voortgebracht. Hij was een hoofdpersoon in de „koude oor log" tussen het Oosten en het Westen. Hij bracht in internationale conferenties een nieuw mengsel van argumenten en smaadrede nen. Wanneer argumenten in de Ver. Naties faalden, maakte hij gebruik van het vetorecht, waar door hij spoedig bekend werd on der de naam „mijnheer Veto". Wysjinsky was een raadsel achtige figuur. Hij kon meedo genloos koud zijn of bijzonder charmant. Hij was op en top communist. Toch leek hij op een welvarend industrieel. Hij had distinctie en droeg al tijd welgesneden pakken. Hij had een keurige scheiding midden op zijn hoofd behalve in het vuur van een debat en zijn snor was netjes geknipt. Hij was de zoon van een welge stelde „burgerlijke" familie en van Poolse afkomst. Hij studeerde rechten aan de universiteit van Kief en was een uitstekend student, maar bemoei de zich spoedig, evenals velen van zijn generatie, met revolutio naire politiek. Na zijn graad in de rechten te hebben behaald ging hij naar Bakoe, waar hij zijn revolutionaire bedrijvigheid voortzette en in 1905 secretaris werd van de plaatselijke sowjet (raad) van Bakoe. Hij trouwde op jeugdige leef tijd met Kapitonina Isodorofna, die naar men zegt, onderwijzeres te Bakoe was. Hun enige dochter Zinaida volgde het voorbeeld van haar vader en werd rechts- deskundige en lectrice in de rech ten aan de universiteit van Mos kou. Wysjinsky, die verscheidene malen door de tsaristische politie werd gearresteerd, bracht lange tijden in gevangenschap of bal lingschap door. Aan het eind van 1914 was hij een bekend advocaat in Moskou. In de revolutie van 1917 was hij een aanhanger van de mensjewi- ken die later tot de bolsjewiken overgingen of uit de weg werden geruimd. Hij sloot zich in 1920 bij de communistische partij aan. Daar na maakte hij een snelle carriè re: procureur-generaal in 1923, procureur-generaal in 1923, pro fessor in de rechtsgeleerdheid aan de universiteit van Moskou in 1925 en in 1928 president van het hooggerechtshof van de Sow- jet-Unie in het z.g. „Sjakty"-pro- ces, waarin vijftig Russen en drie Duitsers werden beschuldigd van contra-revolutionnaire bedrijvig heid. Heinrich Kreil, wethouder voor maatschappelijke zaken van West-Berlijn, heeft bij de inge bruikstelling van een nieuw gebouw in het vluchtelingen kamp Mariënfelde, bij Berlijn, verklaard, dat 1.800.000 Oost duitsers sinds 1947 naar het Westen zijn uitgeweken. Luitenant-generaal Won Jong Doek, hoofd van de ZuidRoreaan- se militaire politie, heeft de Pool se en Tsjechoslowaakse leden der militaire commissie van toe zicht der Verenigde Naties op de uitvoering van de Koreaanse wapenstilstand verzocht Zuid- Korea binnen een week te ver laten, hieraan toevoegend, dat „concrete maatregelen" zullen worden genomen, indien aan dit als waarschuwing bedoeld ver zoek geen gevolg wordt gegeven. Volgens Won Jong Doek heb ben de Pool en de Tsjechoslo- waak door spionnage inlichtingen op militair en strategisch ge kregen, die zij ter kennis van de communisten brachten. De gene raal heeft reeds herhaaldelijk om terugtrekking der Poolse en Tsjechoslowaakse leden der be- In het Maandag te Cairo be gonnen proces tegen Hassan el Hodeiby, de opperste gids van de Mohammedaanse Broederschap, heeft deze verklaard niet schul dig te zijn aan de aanklacht van samenzwering om de regering van kolonel Nasser omver te wer. pen. Een van de punten der be schuldiging is het „beramen van wijdverspreide moord". De eerste getuige, de adjunct opperste gids Mohamed Khamis ^óchT''do^h Hemeida, verklaarde, dat Hodei- standscommissie verzoent, doen by op de hoogte was van alle plannen van de Broederschap om de macht te grijpen en als opperste gids - verantwoordelijk was voor deze plannen. Op een vraag van de advocaat van Hodeiby, of hij niet wist, dat deze zijn functie had aanvaard op voorwaarde dat de Broeder schap geen moorden zou begaan of geweld zou gebruiken, zei He meida, dat dit zo was. Later had Hodeiby echter het idee aan vaard, dat de geheime cellen, de elementen in de Broederschap die geweld gebruiken, niet ineens veranderd konden worden. dit is de eerste maal dat hieraan een tijdslimiet wordt verbonden. Generaal Huil, opperbevelheb ber van de strijdkrachten der Verenigde Naties in Korea, heeft verklaard er voor te zullen zor gen dat de Poolse en Tsjecho slowaakse leden der militaire bestandscommissie hun werk in Zuid-Korea zullen kunnen voort zetten. Hij voegde hieraan toe, dat zijn standpunt met betrekking tot het optreden van organen, waarin in de Koreaanse wapenstilstands overeenkomst is voorzien, onge wijzigd blijft.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1