MOLOTOF WAARSCHUWT De besprekingen tussen uulles en Mendès-France Westelijk Nieuw-Guinea Nederland en REACTIES WEERSVERWACHTING HOOGWATER Ik was Castella ontrouw! Uiteenzetting van de Regering ZON- en MAANSTANDEN salons „robent" De zaak-Dominici Nieuwe Poolse noté aan Amerika Ontslag van ambtenaren op onder op onder Nov. 23 8.12 16.40 6.17 15.12 24 8.14 16.39 7.25 15.39 25 8.15 16.38 8.29 16.13 26 8.17 16.37 9.28 16.57 27 8.18 16.36 10.18 17.50 28 8.20 16.35 10.58 18.53 29 8.22 16.34 11.31 20.02 30 8.23 16.34 11.57 21.14 De stakingen in Marokko Nationalistische lucht aanvallen Tewaterlating „Willem Barendsz 2" De berechting van de moordaanslag op Nasser yrmkerlng bij Abonnement: Temeu Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redaetie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand f 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. E VRIJE MAANDAG 22 NOVEMBER 1954. 10e Jaargang No. 3311. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs 1 mn 15 ct.; minimum pet advertentie 2,25 Ruhriek Klein»- -dv><t tentles: 5 regels n1 iedere reset mee eiu ddm& i. ouder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. De Sowjet-minister van Buiten landse Zaken, Molotof, heeft ver klaard, dat onderhandelingen tus sen het Westen en de Sowjet- Unie slechts zin hebben als net Westen zijn politiek van herbe wapening van West-Duitsland °PMolotof, die dit meedeelde in antwoord op vragen van een cor respondent van de „Prawda, het orgaan van de Russische commu nistische partij, zei voorts, dat zekere overeenstemming zou kunnen worden bereikt over een andere datum voor d,e conferentie over de Europese veiligheid, die volgens de Sowjet-Unie op 29 November in Moskou of Parijs zou moeten beginnen, als ook de ratificatie van de Parijse overeenkomsten in het Westen uitgesteld zou kun nen worden. In antwoord op de vraag of ra tificatie van de Parijse overeen komsten in de toekomst onder handelingen van het Westen met de Sowjet-Unie over Europese vraagstukken zou belemmeren, antwoordde de minister: .Onder handelingen over hereniging van Duitsland kunnen slechts zin hebben als de Verenigde Staten, Groot Brittannië en Frankrijk hun politiek van herbewapening van West-Duitsland en opneming van dat land in een militaire groepering opgeven en terugke ren tot een politiek, welke voor ziet in vreedzame ontwikkeling van Duitsland, zoals bedoeld in bestaande internationale over eenkomsten." ,,De waarde van de verklaring, dat ratificatie van de Parijse overeenkomsten niet verdere on derhandelingen van het Westen met de Sowjet-Unie over han gende Europese vraagstukken in de weg zal staan, blijkt hieruit duidelijk," zo voegde hij hieraan toe De indruk ontstaat, aldus Molotof, dat de Verenigde Sta ten Groot-Brittannië en Frank rijk niet slechts verklaringen tegen de Europese, conferentie opstellen, doch dat zij tevens „krachtige druk" uitoefenen op andere Europese landen bij hun pogingen om de conferentie te gen te gaan en ratificatie van de Parijseovereenkomsten te be spoedigen. Deze ratificatie en de militari- satie van West-Duitsland zullen een nieuwe toestand scheppen en het gevaar voor een nieuwe oor log vergroten. „Onder deze om standigheden zullen de vredelie vende Europese staten hun ge dachten moeten laten gaan over nieuwe maatregelen om hun vei ligheid te verzekeren," zo meen de hij. Desgevraagd zei Molotof voorts, dat „ongetwijfeld de mogelijkheid bestaat van overeenstemming over het Duitse vraagstuk, als alle betrokken landen het er over eens zijn, dat de voornaamste taak is hereniging en niet her- militarisatie van Duitsland." „Ratificatie van de Parijse over eenkomsten zal de toestand in Europa in ernstige mate inge wikkelder maken en bestaande mogelijkheden van regeling van hangende Europese vraagstuk ken ondermijnen," aldus Molotof. voor overeenstemming over her eniging van Duitsland. Het zou in dat geval mogelijk zijn over eenstemming te bereiken over verkiezingen in geheel Duitsland. Verklaringen, dat ratificatie van de Parijse overeenkomsten toekomstige onderhandelingen over Europese vraagstukken niet zal verhinderen, zijn pogingen om de publieke opinie te mislei den, aldus Molotof. In diplomatieke kringen in Mos kou gelooft men,-dat het Krem lin een grotere indruk op de Europese openbare mening ver wacht te maken door uitstel van de Europese conferentie aan te bieden. Westelijke waarnemers gelo ven niet, dat de Russen werke lijk verwachten, dat de Westelij ke regeringen zullen instemmen met uitstel van de ratificatie der Parijse verdragen. Volgens diplomatieke kringen (Advertentie). de kapper net het aparte cachet markt 16 brouwerijstraat 9 terneuzen voor verzorgd kapwerk en voor betere toiletartikelen. ook till UHUC1 llllllltli, wlVAVl,J I J i Als het Westen de politiek van is Molotofs verklaring dan ook herbewapening van West-Duits- meer bedoeld voor „weifelaars land opgeeft zal de weg vrij zijn I in Parijs. Roger Perrin, de 18-jarige kleinzoon van Gaston Dominici, heeft Zaterdag bekend, de politie „een reeks leugens" over de moord op do Drummonds verteld te hebben. Perrin, een slagersjongen, zei, dat zijn tante Yvette (de echtge note van Gaston Dominici's zoon Gustaaf) had gezegd, dat hij dit moest doen. Rechter Marcel Bousquet had Perrin gevraagd, waarom hij de politie had verteld, dat hij op de dag van de moord brood was gaan halen bij een bakker, die reeds acht maanden dood was en melk bij een boerderij waar geen koeien waren. „Ik zeide dit zon der te weten wat ik zei", ant woordde Roger. Gaston Dominici, antwoordend op vragen van de rechter, zeide, dat Perrin „een bedrieger en een stroper was". Op de vraag van de rechter: „Denkt gij, dat hij in staat zou zijn tot het plegen van een drie voudige misdaad?" mompelde Dominici eerst en antwoordde toen: „Waarom zou mijn zoon Clovis mij beschuldigen als hij dit niet doet om iemand in de fa- milie te dekken?" medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandagoch tend tot Maandagavond. Meer wind. Toenemende bewolking maar droog weer. Temperatuur oplo pend van lichte vorst in de och tend tot enkele graden boven het vriespunt in de middag. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidoost DINSDAG 23 NOVEMBER. Verenigde Staten. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Dulles, en de Franse premier, Mendès-Fran- ce, die Zaterdag in Washington besprekingen voerden, hebben onmiddellijk informeel Molotofs verklaring besproken. Zij kwa men echter tot de conclusie, dat het Sowjet-voorstel om de Euro pese conferentie uit te stellen geen ernstige bestudering waard is, aldus is uit gezaghebbende bron in Washington vernomen. Amerikaanse functionarissen geloofden, dat het interview van Molotof een poging van Sowjet- propagandisten was om het Rus sische standpunt in de kranten te krijgen naast het communiqué over de Amerikaans-Franse be sprekingen in Washington. Frankrijk. In Parijse diplomatieke kringen verwachtte men weinig resultaat van Molotofs voorstel om de Europese conferentie uit te stel len als ook de ratificatie van de Parijse verdragen wordt verscho ven. Slechts de communistische propaganda en die van onver zoenlijke tegenstanders van Duit se herbewapening zouden, naar men verwachtte, door Molotofs aanbod beïnvloed worden. Dit zou evenwel geen invloed heb ben op het uiteindelijke resultaat van het ratificatie-debat in het Franse parlement, aangezien een meerderheid voor ratificatie ver zekerd is nu de socialisten heb ben besloten vóór de Parijse vei- dragén te stejpmen, aldus deze kringen. Groot Bnttannie. In goedingelichte Britse krin gen verwachtte men Zaterdag, dat Molotofs voorstellen geen wijziging zullen brengen in de houding van de Britse regering ten aanzien van een Europese veiligheidsconferentie. Men wees op de verklaring, die minister Eden vorige week in het Lager huis aflegde, en waarin hij o.m. met nadruk zei, dat „vóór een conferentie tussen Oost en West gehouden kan worden, wij onze eigen positie moeten versterken en de eenheid van het Westen op een vaste, duurzame basis moet worden geplaatst." West-Duitsland. In Westduitse regeringskringen noemde men Molotofs verklaring een „ongewoon oprechte" uit drukking van het Russische ver langen om de Parijse overeen komsten te torpederen. Politici van Westduitse regeringspartij en zagen in deze wens een nieuw bewijs van de noodzaak om de Volgens radio-Warschau heeft Polen opnieuw een nota aan de Verenigde Staten gezonden, waar in de terugkeer van twee Poolse schepen, die ter hoogte van For mosa door Chinese nationalisten zijn opgebracht, wordt geëist. Ook werd in de nota geëist, dat de op Formosa geïnterneerde be manning wordt vrijgelaten en dat zij, die onwettige gehandeld had den, worden gestraft. De Poolse schepen zijn de 8.410 ton metende „Praca", die in October 1953 en de 5.058 ton me tende „President Gottwald", die in Mei j.l. werden opgebracht. overeenkomsten snel te ratifice ren en daardoor de Westelijke alliantie te versterken, alvorens onderhandelingen met de Sow jet-Unie te beginnen. Men geloofde tevens, dat Molo tofs verklaring de Wastiduitse sociaal-democratische oppositie nieuwe kracht zal verschaffen voor haar argument, dat herbe wapening van West-Duitsland hereniging van het land in de weg staat. Zuid-Slavië. In gewoonlijk betrouwbare krin gen in Belgrado verwacht men, dat Zuid-Slavië overleg zal ple gen met zijn Balkanbondgenoten, Griekenland en Turkije, over de Russische bereidheid om de Euro pese veiligheidsconferentie te verschuiven naar een latere da tum. Tot op heden was Zuid-Sla vië van mening, dat het Russi sche voorstel voor een conferen tie onrealistisch was, gezien de korte tijd van voorbereiding. Tegenover het denkbeeld van een Europese conferentie als zo danig staat men in Zuid-Slavië echter niet ongunstig. Italië. Ook in gezaghebbende Italiaan se kringen achtte men de Russi sche voorstellen voor een Euro pese conferentie door het aanbod van Molotof niet meer aanvaard baar dan voorheen. Radio-Moskou meldt, dat nieu we maatregelen genomen wor den om de bureaucratie in het „topzware bestuursapparaat" uit te snijden, waarbij vele Russische ambtenaren ontslagen en aan productief werk gezet zullen worden. De Franse premier en minister van Buitenlandse Zaken, Pierre Mendès-France, en de Ameri kaanse minister van Buitenland se Zaken, John Foster Dulles, hebben Vrijdagavond hun bespre king van grote internationale vraagstukken nagenoeg besloten. Het meest is gesproken over de toestand in Indo-China, mede in het licht van inlichtingen, dat sinds het sluiten van de wapen stilstand op 20 Juli de strijd krachten van Tsji Minh zijn ver sterkt met drie divisies waarvan er twee gepantserd zouden zijn. Dit zou de eerste keer zijn dat in Indo-China aan communistische zijde pantserdivisies ter beschik king staan. Volgens Reuters correspondent Harold King zijn Dulles en Men dès-France het eens geworden over de algemene lijn die gevolgd moet worden door de regeringen van de V.S. en Frankrijk om de regering van Saigon te verster ken. Amerikaanse en Franse des kundigen zullen in Washington en generaal Lawton Collins en generaal Ely in Saigon over dit onderwerp verdere besprekingen voeren. De beide staatslieden zijn van mening, dat de opleiding van het Vietnamese leger niet uitsluitend door Amerikaanse officieren kan (Advertentie) Eerst gebruikte ik altijd Castella waspoeder; door de reclame van andere was- poeders was ik even Uw pro duct ontrouw. Nu ik echter met Uw nieuwe Castella Parels gewassen heb, wil ik U mijn compliment maken. De werking ervan doet iemand werkelijk versteld staan; ik kreeg een pracht van een heldere was. In het vervolg ge bruik ik na tuurlijk nooit anders meer en ik zai Castella Parels bij al mijn vriendinnen ten zeerste aanbevelen. Zo schrijft ons één van de vele tienduizenden huisvrouwen, die opgetogen zijn over de snelle en fantastische resultaten die zij bereiken met Castella Parels, U vliegt nu door de was heen! het war -dddel van de nie"we tijd. Castella Parels strooit men zó in het water en direct ont staat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Door de veel kortc-e behandeling gaat het goed veel lan ger mee: hier is nu eindelijk eens een 100% veilig wasmid del. geschieden. Dit zou uitbreiding van het huidige Amerikaanse mi litaire personeel meebrengen, hetgeen in strijd zou zijn met de wapenstilstandsbepalingen. Wat de voornaamste andere punten betreft, die besproken werden, geeft Reuters correspon dent het volgende overzicht: 1. Noord-Afrika: Mendès-France heeft een be roep gedaan op de Amerikaanse regering, met Frankrijk samen te werken op grond van artikel vier van het Handvest van het Noordatlantisch Pact, dat voor ziet in steun aan een bij het pact aangesloten land, als de veilig heid van zijn gebied wordt be dreigd. Mendès-France verklaar de, dat dit het geval was in het Franse departement Algerije. In Washington werd het waarschijn lijk geacht, dat de V.S. iets in dit verband zullen doen, hoewel het niet zeker is, dat in het commu niqué iets hierover zal worden gezegd. 2. De Franse Navo-troepen: Mendès-France heeft Dulles medegedeeld, dat Frankrijk geen beperking overweegt van de Franse verplichtingen tegenover de Navo in het tijdvak 1955. Hij zou echter wel gezegd hebben, dat het nodig zou kunnen zijn, enkele Franse troepeneenheden van Europa naar Noord-Afrika over te brengen. 3. Het toezicht op Duitslands herbewapening. Dulles legde er de nadruk op, dat de Verenigde Staten volledi ge zeggenschap moeten behou den over de hoeveelheid en hoe danigheid van de wapens, die naar elk lid van de Westeuropese Unie zullen worden gezonden. Dulles beloofde echter de oprich ting van een orgaan voor wapen controle in het kader van de Westeuropese unie krachtig te zullen steunen. Frankrijk als Duitsland de V.S. en Engeland om een dergelijke toezegging zouden verzoeken. Dulles behield zich echter een standpunt voor, toen Mendés- France ook opperde, dat de V.S. en Engeland Frankrijk eveneens zullen steunen bij zijn pogingen om de status van het Saargebied vast te leggen in een uiteindelijk vredesverdrag met Duitsland. 5. De Sowjet-Unie: Dulles zou de mening van Men dès-France delen, dat vreedzaam samenleven betekent, dat geen land zich bedreigd mag voelen en dat het deelnemen aan de door Moskou voorgestelde conferen tie op 29 November „onrealistisch en zelfs gevaarlijk" is. Het Wes ten, aldus verklaarde Mendès- France Vrijdag op een persconfe rentie, zou niettemin altijd bereid moeten zijn tot onderhandelingen met het Oosten. 6. De Z.O.A.V.O.: Naar men meent, zou Dulles de kwestie van het spoedig bijeen roepen van een conferentie in Manilla van de Z.O.A.V.O.-landen opgeworpen hebben. Mendès- France zou te kennen hebben gegeven, een dergelijke conferen. tie niet waarschijnlijk te achten vóór de bekrachtiging van het desbetreffende verdrag. En U staat versteld van de blankheid, de helderheid en de zachtheid van alle goed, dat U behandelt met Castella Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven: haal nog van daag Castella Parels (47 ct. per pak) in huis 4. Het Saargebied Mendès-France zeide, Ameri kaanse steun voor de in October in Parijs gesloten Frans-Duitse overeenkomst noodzakelijk te achten. Dulles zegde deze steun toe op voorwaarde, dat zowel Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.23 0.58 1.38 1.48 n.m. 12.36 1.11 1.51 2.01 ZON MAAN De derde en laatste dag van de stakingen in Marokko, waartoe nationalisten en communisten hadden opgeroepen ter herden king van de verjaardag van de troonsbestijging van de verleden jaar afgezette sultan, Sidi Mo hammed Ben Joessef, is rustig verlopen. In de inheemse wijken van Ca sablanca, Rabat en Fez bleven de winkels gesloten, doch in de Europese wijken van deze steden waren de inheemse winkels open. Slechts in Casablanca heeft zich een incident voorgedaan. Een aantal kinderen, aangespoord door volwassenen, viel .Franse auto's aan, waarbij twee blanke chauffeurs werden gewond. De ordetroepen, die een einde aan het incident maakten, verwond den een der volwassenen. Een kind werd door een verdwaalde kogel getroffen. Overigens was het in het ge hele land rustig. „Het is de vaste overtuiging van de Nederlandse regering, dat haar blijvende verantwoordelijk heid voor Westelijk Nieuw-Gui nea, in de huidige omstandighe den, de enige juiste opvatting is van het handvest der V. N„ dat zij heeft ondertekend en tot de nauwgezette uitvoering waarvan zij is verplicht". Dit is de slotzin van een in de Engelse taal gestelde geïllus treerde brochure van 23 pagina's die Zaterdag bij de Nederlandse Staatdrukkerij is verschenen. De Nederlandse regering zet daarin uiteen, dat en waarom het bestuur over Westelijk Nieuw- Guinea bij Nederland moet blij ven. In het voorwoord verklaart de regering, dat haar weigering tot hervatting van onderhande lingen over dit gebied met Indo nesië niet de eenzijdige handel wijze is, die het naar de mening van de Indonesiërs zou zijn. Het Nederlandse standpunt is het d.i recte en onvermijdelijke gevolg van de gebeurtenissen en ontwik kelingen in de toestand sedert de souvereiniteitsoverdracht over Indonesië, waarvoor de verant woordelijkheid geheel aan Indo nesische zijde ligt. De brochure ziet allereerst de wettelijke kant van het vraagstuk onder liet oog en bespreekt daar bij o.a. de acte der souvereini teitsoverdracht van 1949, waarbij Nieuw-Guinea uitdrukkelijk van de overdracht werd uitgezonderd. Stellig heeft Indonesië geen en kel recht tot de eis van Indonesi sche souvereiniteit de jure over Nieuw-Guinea. Vervolgens wordt in het kort een overzicht gegeven van de on derhandelingen met Indonesië sedert 1950 en de uiteindelijke mislukking daarvan in 1952. Het is aldus de regering de on vriendschappelijke houding van Indonesië jegens Nederland ge weest, en vooral de aandrang tot het verbreken van de Unieband de enige grondslag voor een zekere mate van samenwerking ten aanzien van Nieuw-Guinea die Nederland er toe heeft ge bracht, in de kwestie Nieuw-Gui nea het been stijf te houden. De brochure zet dit uiteen in het hoofdstuk „Why the Netherlands governments attitude has harde ned". In een volgend hoofdstuk gaat de regëring over tot het weerleg gen van de Indonesische eisen, hetgeen geschiedt op aardrijks kundige, raciale en historische gronden, waarna wordt ingegaan op aantijgingen van Indonesische zijde op het stuk van gebrek aan belangstelling van Nederlandse zijde in de volksontwikkeling en de volkswelvaart, alsmede het handhaven van „kolonialisme" in Nieuw-Guinea. Aan de hand van de cijfers, o.a. het aandeel dat door Nederland in de begroting van Nieuw-Guinea wordt bijge dragen, wordt aangetoond wat Nederland voor de ontwikkeling van het land doet. Met verwijzing DE STRIJD TUSSEN NATIONALISTISCH EN COMMUNISTISCH CHINA. Een gemengde formatie com- munistisch-Chinese vliegtuigen heeft Zaterdag het nationalis tische eiland Pisjan gebombar deerd. Later trachtte een groep nationalistische toestellen een vergeldingsaanval uit te voeren, doch deze vliegtuigen vluchtten in Zuidelijke richting, toen com munistische jagers opstegen, al dus een bericht van het commu nistische persbureau „Nieuw China." naar de nieuwe staatkundige ver houding tussen Nederland, Suri name en de Ned. Antillen ontze nuwt de regering de beschuldi ging van een voortgezet koloniaal bewind in Nieuw-Guinea. Het be grip „kolonialisme" aldus de regering - is trouwens volko men in strijd, met de moderne wereld-opvatting van bestuur. In de laatste paragraaf belicht de brochure het vraagstuk van het zelfbeschikkingsrecht der be volking en wordt een vergelij king getrokken tussen hetgeen de Indonesiërs in Indonesië en de Nederlanders in Nieuw-Guinea tot stand, hebben gebracht op het stuk van onderwijs en opvoeding der resp. bevolkingen op de weg naar zelfbestuur. Vliegtuigen van de Chinese na tionalistische luchtmacht hebben volgens een bekendmaking te Taipeh (de hoofdstad van For mosa), Zaterdagochtend vóór het aanbreken van de dag het com munistische eiland Toemen, on geveer 16 km ten N. van de na tionalistische Tatsjen-eilanden, aangevallen. Gesehutsstellingen werden zwaar beschadigd. De aanvallers ontmoetten geen communistische jagers. Het af- weervuur daarentegen was he vig. Desondanks keerden' alle na tionalistische vliegtuigen behou- Onder enorme belangstelling is Zaterdagmiddag van de werf Wilton Fijenoord te Schiedam de walvisvaarder „Willem Ba rendsz 2" te water gelaten. De doopplechtigheid geschiedde door mevrouw Mansholt-Postel, echt genote van de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning. De nieuwe walvisvaarder raak te bij stralend herfstweer het wa ter, terwijl overal de stoomfluiten van omliggende schepen zich lie ten horen. Zoals gewoonlijk was het verkeer te water geheel stil gelegd. De tewaterlating verliep in de beste orde, onder liet gejuich van de tienduizenden die zich overal hadden opgesteld om het gebeu ren gade te slaan. Na de tewaterlating werd een bijeenkomst gehouden in de oan- tine „Het blaasje". Daar waren ongeveer duizend genodigden verzameld, bij wie de heer en mevr. Mansholt, mr K. Vonk als vertegenwoordiger van minister Algera. In de cantine werd het eerst het woord gevoerd door de heer S. van West, directeur van de Maatschappij Wilton Fijenoord. Hij dankte de heer Wanderink Vinke, directeur van de Maat schappij Walvisvaart, voor het in de werf van Wilton Fijenoord ge stelde vertrouwen. De heer Vinke stelde daarna de verdiensten in het licht van de heer W. Versluys, die het idee van de nieuwe walvisvaarder had geopperd, en die de uitvoering er van in belangrijke mate had doorgezet. De heer Versluijs. zo deelde de heer Vinke mede, was op het idee gekomen doordat hij den terug. Het nationalistische ministerie in zijn onderduiktijd in 1944 door van Defensie heeft voorts be- een veldwachter werd bekeurd, kend gemaakt, dat zeer zwaar na- omdat hij een ondermaats vis je tionalistisch geschut op het eiland Quemoy Vrijdag een com munistisch munitiedepót op Amoy heeft getroffen. Er volgde een reeks ontploffingen en bran den, die meer dan 2 uur duurden. De Egyptische openbare aan klager Hilbawy heeft Zaterdag tot de bijzondere rechtbank die de poging tot moord op eerste- minister Nasser berecht, gezegd het bewijs in handen te hebben, dat de communistische partij en de Mohammedaanse Broeder schap hebben samengewerkt om het regiem van overste Nasser omver te werpen. Een lid van de Mohammedaanse Broederschap, Latif, is beschuldigd van het ple gen van de aanslag. Hilbawy zeide een verslag van de communistische partij te heb ben, waarin de leden van de par tij worden aangespoord tot sa menwerking met de Mohamme daanse Broeders, omdat zij ge meenschappelijk doeleinden heb ben, namelijk „omverwerping van het regiem van Nasser en be. strijding van de Britse imperia listen". De voornaamste propagandist van de Broederschap, die thans in hechtenis is, heeft bekend, dat hij de schakel was tussen de Broederschap en de communis ten, aldus Hilbawy. In de nacht van Vrijdag op Za terdag zijn opnieuw een 35-tal le den van de Broederschap in hech tenis genomen. Tegen Mahmoed Abdel Latif is de doodstraf geëist. De eis werd gemotiveerd met het feit dat de aanslag met voorbedach ten rade is gepleegd en dat de verdachte in het bezit is van zijn verstandelijke vermogens. Hodeiby vandaag voor zijn rechters. Het proces tegen de opperste gids van de Mohammedaanse Broederschap, Hassan el Hodei by, zal vandaag beginnen, aldus is Zaterdag van officiële zijde te Caïro vernomen. In de acte van beschuldiging die tegen El Hodeiby is uitge bracht, wordt de doodstraf tegen hem geëist. Hodeiby wordt ervan beschul digd plannen te hebben gemaakt voor een bloedige opstand tenein de de huidige regering met ge weld omver te werpen, van het organiseren van een geheim le- j kunnen komen, ger en van het opstellen van een j Kapitein van de had gevangen. Hij voegde de veldwachter toen toe: „Het is toch geen walvis!" Sinds die tijd heeft de gedachte aan walvissen en walvisvaarders de heer Ver sluijs niet meer los gelaten. Zijn enthousiasme is in belangrijke mate aanleiding geweest dat een groots plan tot uitvoering kwam. Minister S. L. Mansholt bracht hulde aan de ondernemers die 'n bedrijf als de walvisvaart mede hebben durven opbouwen en daardoor aan het Nederlandse volk een traditioneel bedrijf heb ben teruggegeven. Minister Mansholt prees het Nederlandse volk gelukkig dat het ondernemers kent, die moei lijke risico's aandurven. Neder land heeft terwille van een ex pansieve economische politiek dergelijke ondernemers nodig. Het Nederlandse volk mag zich gelukkig prijzen dat deze onder nemers zich telkens weer doen gelden. Er is, aldus minister Mansholt, een fabriek te water gelaten, en aan de industrialisa tie van Nederland is aldus weer een nieuwe eenheid toegevoegd. Tenslotte heeft nog gesproken mr K. Vonk, als vertegenwoordi- van minister Algera, die f?er evenals de vorige sprekers, zijn rede besloot met gelukwensen en dankwoorden aan allen die tot dë bouw van het schip hebben medegewerkt. Uit hetgeen werd medegedeeld bleek nog, dat de walvisvaarder in October 1955 in de vaart zal „Willem Bi- gedetailleerd plan van moordaan- rendsz 2" wordt de heer T*": slagen en sabotagedaden. Kleijn uit Loosdrecht, than 1 pitein van de „Willem Barendsz

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1