SPsrrsrjü Tegenactie verloopt bevredigend mm Nota aan Indonesische regering Persconferentie vsn Chochlof Hodeiby getuigt in Cairo Britse Lagerhuis vergaderde^ Vierkleurenpotloden De besprekingen van Mendès France in Canada en Amerika WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN VULPENNEN «f Communiqué inzake infiltratie in Nederlands Nieuw Guinea Opnieuw leden der Broederschap in Egypte gearresteerd f* hSpHfIÉI wmm Officieel communiqué over mishandeling van Nederlandse arrestanten Lagerhuis keurt verdrag over West-Duitsland goed Onenigheid in Britse Labourpartij bezworen? Pleegzuster Bloedwijn zor: lYaukertng WJ Abonnement. Temeuzet. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 - Temeuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nd 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand f 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct VRIJE ZEE VRIJDAG 19 NOVEMBER 1954. 9e Jaargang No. 3309. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Het ministerie van Buiten landse Zaken deelt mede: Gelijk bekend zijn in October in de Etnabaai op Nederlands Nieuw-Guinea twee Indonesische prauwen niet 48 gewapende in zittenden geland, met agressieve bedoelingen. Tegen deze flagran te schending van Nederlands grondgebied heeft Nederland bij de Indonesische regering een krachtig protest ingediend. Van Nederlandse zijde werd voorts onmiddellijk militaire maatrege len getroffen om tegen de in filtranten op te treden. Uit de documenten en uit de verhoren der gevangenen zijn in middels tal van bijzonderheden aan het licht gekomen omtrent de voorbereiding en uitvoering van deze infiltratie-poging. Zoals uit het hieronder volgende blijkt, is thans duidelijk komen vast te staan, dat het Indonesi sche leger direct betrokken is bij ter aantal andere Indonesiërs afkomstig van Dobo en enkele in Indonesië woonachtige Pa poea's. De infiltratie werd uit gevoerd onder auspiciën van het aan het 25e regiment infanterie van het Indonesische leger toege- voegde semi-militair ondeideel „kadervorming", een onderdeel dat thans deze onschuldige naam draagt, doch dat tot Juni 1954 O P I (operatie Irian) gehe ten was. Tot de taak van „ka dervorming" behoort: het oplei den van personeel, dat kan deel nemen aan georganiseerde infil tratie in Nederlands Nieuw- Guinea teneinde guerilla te voe ren en onrust te verwekken om de indruk te kunnen vestigen alsof er een spontane volksbewe ging in Nieuw-Guinea zou be Commandant van „kadervor ming" is de Ambonese kapitein Sapiah. Deze staat rechtstreeks onder de commandant van het 1» Infiltraties De tegen I 25e regiment infanterie van het Nederlands grondgebied uitge- J Indonesische leger, de luitenant voerde subversieve actie wordt kolonel Sukawati. - - 1 Ondercommandant UC dus niet alleen van Indonesisch grondgebied uit volvoerd, doch geschiedt met volledige voorken nis en instemming van dat leger. Hetgeen thans gebleken is, werpt een merkwaardig licht op de telkens weer gehoorde ver klaring van de Indonesische re- 'gering, dat er onrust zou bestaan in Nieuw-Guinea. In werkelijk heid bestaat er nergens enige onrust, doch men poogt deze van Indonesische zijde te veroorzaken teneinde op die wijze de bevesti ging te kunnen construeren van beweringen, die in geen enkel opzicht op feiten steunen. Daar mee worden de overigens ver warde en elkaar tegensprekende uitlatingen, welke uit Indone sische bron terzake zijn gepu- blicerd, volledig ontzenuwd. De groep indringers telde minstens 12 Ambonezen, een gro- van „ka dervorming" is de tweede luite nant Johannes A. Dimara, die enige onderwijzers te zijner be schikking heeft en daarmee een opleidingsschool leidt te Paso (Ambon). De opleidingscursus duurt minstens 4 maanden. De bewapening, kleding en genees kundige verzorging van de cur sisten wordt verzorgd door het 25e regiment infanterie. Een groep van ruim 200 personen heeft de opleiding reeds gevolgd en werd vervolgens overgedra gen aan de zorg van de Bintara onderdistrict Militer (Bodm), t subsistenkader, in afwachting van een eventuele inzetting voor 'n operatie tegen Nieuw-Guinea. De recente infiltratie is gerui me tijd voorbereid. In Septem ber werden de eerste manschap- pen, dis Gr aan zouden deel nemen, reeds overgebracht naar Dobo en het nabijgelegen Wari- lau (op de Aroe-eilanden). In begin October volgden nog meer personen, zodat de groep tenslot te 48 man sterk was. Als com mandant was Johannes A. Di mara aangewezen, die tot op dracht kreeg te landen in de Ka king over een flinke prauw als volgboot. Bij aankomst voerde het schip de Nederlandse vlag. Op 21 Oc tober te 07.00 uur landde de groep in de omgeving van de Ombamonding Oostelijk van de Etnabaai. In de namiddag van d.ie dag ontdekten de infiltranten aan het begin van de Etnabaai een prauw met drie inzittenden, welke aan de kust gemeerd lag. In deze prauw bevond zich de hoofdagent H. A. van Krieken, die wegens ziekte tijdens een bestuurspatrouille in die omge ving was achtergebleven. Hij werd, door de infiltranten aange houden en is na de ontscheping van de infiltranten begeleid door zes man, met de terugkerende prauwen naar Indonesisch grond gebied overgebracht. i De groep infiltranten is in de Etnabaai aan land gegaan en de bossen ingetrokken. Onmiddellijk nadat hun aanwezigheid door de bevolking was gesignaleerd heeft zij hiervan het bestuur melding gemaakt, en werden de nodige maatregelen getroffen. De acties van militairen en poli tie voltrekken zich bevredigend. Als resultaat van dit optreden kan thans worden gemeld, dat de bende uiteengeslagen is en in kleine groepen, vrijwel zonder voedsel, door de bossen zwerft, dat 25 man gevangen zijn geno men en 5 man werden gedood- Voorts zijn 16 geweren en kara bijnen, een mortier en een aantal automatische wapens benevens een grote hoeveelheid munitie uitrustingsstukken en documen ten in Nederlandse handen ge vallen", aldus het communiqué. \x Wmi< EEN DEZER DAGEN WERD DEZE OFFICIëLE FOTO VAN HET KONINKLIJK PAAR GEMAAKT. (Foto Meyboom.) Het ministerie van Buitenland se Zaken deelt mede: „Op 18 October j.l. heeft het ^rint^vih^leden1 van deljoe Merahbaai, daar het land in 10 wt;LU1Jcl het ogenblik dat zq trachtte^n poea»s over te halen tot de vor ming van strijdgroepen tegen de een (boot over de Nijl naar Soe dan te vluchtten. Hassan El Hodeiby is opperste eids van de broederschap. Van de zijde der politie is be kendgemaakt, dat sinds de aa^j" Sla'' op premier Nasser, op 26 October, 1112 leden der broe derschap zijn gearresteerd. In de provincie Sjabkia waren op nieuw grote iwapenvoorraden gevonden. Nederlanders." De bewapening bestond, uit 1 bren, 1 sis"» owens, 2 mortieren en een 30-tal geweren, alsmede een grote voorraad munitie. Voor transport van de groep van Dobo naar Nieuw-Guinea werd van een Keyees de houten tweemaster „Warnar" gehuurd, verder had men nog de beschik- PLAN, OM ZIJN GEZIN TE REDDEN, MISLUKTE. Indertijd is gemeld, dat Niko lai Chochlof, toen agent der Sow- ietrussische geheime dienst, de ziide van het Westen heeft geko zen toen hij zich in West-Duits- land bevond, met de opdracht Georgi Oklovitsj, een anti-com- munistische leider van Russische uitgewekenen, te vermoorden. Chochlof heeft op een destijds gehouden persconferentie mede gedeeld dat zijn vrouw, bij het vernemen van zijn opdracht, had gezegd: „Ik wil niet de echtge note van een moordenaar zijn Als je deze opdracht volvoert, zullen ons zoontje en ik je ver laten". Chochlof heeft destijds ook, in een uitzending naar de Sowjet Unie, voor „The Voice of Ameri ca" gesproken. Agenten van Westerse inlichtingendiensten waren van plan geweest vrouw en zoontje van Chochlof, bene vens zijn zuster, in veiligheid te brengen, voor hij zijn radio-toe spraak hield. Dit plan was ech ter, om hem onbekende redenen mislukt. Het ge»in-Chochlof is woonachtig te Moskou. „Ik denk, dat mijn gezin en mijn zuster thans in de Sowjet- Unie als gijzelaars worden vast gehouden. Zij zullen naar een concentratiekamp worden gezon den, om daarin te sterven, ten zij het Westen zich hun lot aan trekt", verklaarde hij. Chochlof deed een beroep op het Amerikaanse volk om brie ven over deze zaak aan zijn ver tegenwoordigers in het congres en aan de Verenigde Naties te zenden. „Indien van Westerse zijde of door de Ver. Naties op een on derzoek wordt aangedrongen, zullen mijn gezin en mijn zuster blijven leven", zeide hij. Chochlof deelde nog mede des tijds niet van plan geweest te zijn als politiek vluchteling naar het Westen uit te wijken. Het was aanvankelijk slechts zijn be doeling geweest Oklovitsj te waarschuwen, dat zijn leven be dreigd werd door twee Duitse communisten, die Chochlof door de Sowjetrussische geheime dienst als helpers waren toege wezen. In antwoord op een vraag, of hij nu voornemens was het Ame rikaanse burgerschap aan te vragen, antwoordde Chochlof „Ik denk het niet. Ik wil staat loos blijven, totdat Rusland weer vrij is". nesische regering een nota over handigd, waarin werd. geprotes teerd tegen de mishandeling van een aantal Nederlandse arrestan ten in Indonesië. Deze nota is op 21 October door de Indonesische regering afgewezen. Op 17 November 1954 heeft het hoge commissariaat te Djakarta thans een nieuwe nota overhan digd, waarin wordt medegedeeld „dat d,e Nederlandse regering niet kan berusten in het ver strekte antwoord op haar nota van 18 October 1954". Voorts wordt in de nota van Woensdag nog opgemerkt: „Mitsdien handhaaft de Neder landse regering de juistheid van alle door haar tot dusver gesig naleerde onrechtmatige handelin gen tegenover Nederlandse ar restanten van de Indonesische politie en haar daarop bij vorige nota's gegronde verzoeken. In dit verband moge het hoge commissariaat hierbij ten gerie ve van een nader door d.e Indone sische regering in te stellen on derzoek naar de juistheid van de voorgebrachte klachten omtrent de gepleegde mishandelingen van arrestanten het ministerie hiernevens doen toekomen een situatieschets waarop de ligging is aangegeven van de zich op een aan d,e weg naar Lembang gele gen perceel bevindende vijver, waarin enkele Nederlandse ar restanten werden ondergedom peld, teneinde hen tot het beken nen van bepaalde handelingen te bewegen. De Nederlandse regering doet voorts onder de aandacht van 't ministerie brengen dat in de nota van het hoge commissariaat van 18 October 1954 onder meer de garantie van de Indonesische re gering wordt verzocht, dat de proces op hun tijdens het voor onderzoek onder dwang afgeleg de verklaringen wensen terug te komen, gevrijwaard zullen blij ven van represailles tegen hen eri hun nog in Indonesië verblij vende gezinnen. Aangezien in de bovenaange- haalde nota van het ministerie de verzochte waarborgen niet werden aangetroffen en de be- trokken Nederlanders binnenkort als getuigen zullen worden ver hoord, zal het hoge commissa- Nederlandse arrestanten, die alsriaat de ontvangst van de ge- getuige ter terechtzitting van het vraagde toezegging gaarne als- tegen de Nederlander H. C. J. G. nog op korte termijn tegemoet Schmidt aanhangig gemaakte zien". Hassan el Hodeiby, oppergids van de Mohammedaanse broe derschap, heeft Donderdag voor een rechtbank te Cairo ontkend, iets te maken te hebben met de aanslag, die de vorige maand ge pleegd is op het leven van de Egyptische eerste minister, ko lonel Nasser. Hij zeide verder, Latif niet eens te kennen. Hodeiby verklaarde altijd tegen misdaden van de „geheime cel len" van de broederschap ge weest te zijn. Men kon hem niet verantwoordelijk stellen voor iets dat deze cellen deden. „Ik wilde de geheime organi saties allen ontbinden", aldus Hodeiby. Wel had de broeder schap een speciale „geen ge heime" orde, die mannen pa raat maakte voor strijd voor de zaak van de Islam en in beginsel was dit juist, aldus Hodeiby. Aan het einde van zijn verkla ring zei Hodeiby: „Ik beken bij deze, dat ik thans niet de goede VOOK DE VLUCHTELINGEN, man ben om het voorzitterschap van de Mohammedaanse broeder-1 Het comité Vluchtelingenhulp schap te bekleden en dat ik dat954 heeft gisteren 84.000 ont- ook nooit zal zijn. Meer dan eens a gen Daarmee is het totale heb ik getracht af te treden doch e men liet mij dit niet toe. Ik ver- bedrag geworden 1.458.000. onderstel, dat ik volgens de re- SLACHTOFFERS glementen van de broederschap EERSTE s^CH 1 o* verantwoordelijk ben voor al VAN DE WINTER IN ITALIË. haar daden. In de praktijk ben ik dat echter niet". Hodeiby, een uiterst wei-ver zorgd man met een bril, zei ver der, dat hij zich niet voor de po litie verborgen hield, toen zij hem arresteerde. Hij had zich vdvertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum pet advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1.—J iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. De Britse eerste-minister, sir Winston Churchill, heeft Don derdag in het Lagerhuis gezegd, dat het de politiek van de rege ring is om met alle middelen be krachtiging van de Londense en Parijse verdragen teweeg te brengen. Daarna zal het tijd zijn om op basis van de verdragen aandacht te besteden aan een be tere verhouding met de Sowjet- Unie. Het socialistische parlements lid Strachey zeide eerder, dat de eerste-minister zich voorstander had genoemd van onderhandelin gen met de Sowjet-regering. Strachey vroeg of Churchill de bondgenoten van Groot-Brittan- nië zal raadplegen over voorbe reidingen voor dergelijke bespre kingen, terwijl de behandeling van de verdragen nog aan de gang is. De besprekingen zouden kunnen worden gehouden in de weken voordat de laatste betrok ken regering het negen-mogend- hedenverdrag over West-Duits- land zou hebben bekrachtigd, al dus de socialist. Hij vroeg of het niet verstandig zou zijn de be doelingen van de Sowjet-Unie ten aanzien van Duitsland te peilen, voordat het onherroepelijke be sluit zou worden genomen, waar door beide delen van Duitsland bewapend zouden worden. Churchill antwoordde: „Ik sta precies op het tegengestelde standpunt". Hij zeide niets er- gers te kunnen bedenken dan het belemmeren van de bekrachti ging van de verdragen. De Britse eerste-,minister zeide te hopen, dat omstreeks Kerst mis de bekrachtiging voltooid zal zijn. Het Britse Lagerhuis heeft Donderdagavond het Parijse ver drag over West-Duitsland niet 264 tegen vier stemmen goedge keurd. Groot-Brittannië is het eerste land, van de negen staten die het verdrag ondertekenden, waarin het verdrag in het parlement wordt goedgekeurd. De leiders van de Britse La bourpartij hebben d.e parlements- afgevaardigden gelast zich van stemming te onthouden, als na 't huidige debat in het Lagerhuis 'over de Parijse overeenkomsten 'tot een stemming zou komen. Zij vrezen nl. verdeeldheid van de partij de partijleiders zijn vóór de verdragen, de pacifisten in de partij zijn echter tegen her bewapening van Duitsland en de linkervleugel met aanhangers van Bevan zou zich waarschijn lijk van stemming onthouden. Morrison, de vroegere Labour- minister van Buitenlandse Za ken, verklaarde Woensdag l"1" Lagerhuis, dut de or^e zonder stemming ie dragen van Parijs zou ,:c! Later gaven enige pacifistische partijleden echter te kennen, dat zij het op een stemming zouden laten aankomen. De partleiders hebben Donder dag de Labourafgevaardigden meegedeeld, dat aandringen op 'n ^temming na het Lagerhuisdebat zou neerkomen op ernstige schen ding van de partijdiscipline. PRINS BERNHARD NAAR NED. TROEPEN IN DUITSLAND. Prins Bernhard heeft gisteren een bezoek gebracht aan Neder landse troepeneenheden die in Duitsland aan het oefenen zijn. De Prins vloog Donderdagmor gen naar een vliegveld in de buurt van Hannover en keerde des middags laat naar Valken burg terug om in Den Haag nog een vergadering bij te wonen. Een nuttig en beslist welkom geschenk voor de komende feestdagen is voor Uw zieken en herstellen den Een wijn, heerlijk van smaak en in hoge mate bloedvormend en zenuwversterkend. Vraagt Uw apotheek of drogist. In de Italiaanse Alpen zijn Woensdagnacht vier personen doodgevroren, toen de tempera tuur, als gevolg van de plotse ling ingevallen winter, daalde tot 20 graden Celsius onder nul. In Zuid-Italië en op Sicilië heb- nem arresteer ue. mj uau j.n z,uia-iiane en UJJ oiuiic nxx, slechts teruggetrokken voor een ben zjch op vele plaatsen over «nv.ir.4o T 'O r-1 vliet" OiTl 17311 H11 £il- r,fr»nrYiinnon \7lDnr (TévJ OptJ fll.C P periode van rust", om van dit al les weg te komen". minimin N.V. Fa. P. J. VAN DE SANDE llllllliil stromingen voorgedaan als ge volg van zware regenval en storm. De oude havenwijk van Bari moest door de bevolking worden ontruimd, toen dit stads gedeelte Woensdagavond bijna 2 meter onder water kwam te staan. Na afloop van de besprekin gen, welke de Franse premier Mendès-France, met zijn Canade se ambgenoot, Saint Laurent, en diens minister van Buitenlandse Zaken, Lester Pearson, te Otta wa heeft gevoerd, is een commu niqué uitgegeven, waarin o.m. wordt gezegd, dat de ministers rekenen op een spoedige be krachtiging door alle betrokken landen, van de verdragen, die op 23 October te Parijs zijn gete kend. Het uitvoerig overleg ten aan zien van alle gebieden van ge meenschappelijk belang heeft, aldus het communiqué, de minis ters in staat gesteld volledig hun respectieve problemen te leren kennen en begrijpen en politieke oplossingen hiervoor te bestude ren. Met voldoening hebben de ministers de grote overeenkomst van hun inzichten geconstateerd. Zij zijn het volkomen eens over de belangrijke rol van de Navo ten aanzien van het versterken van de banden tussen de leden van de Atlantische gemeenschap en de belangrijke bijdrage, welke de Westeuropese Unie tot deze versterking levert. Na de verwachting te hebben uitgesproken, dat de Parijse overeenkomsten spoedig zullen worden geratificeerd, vermelden de Franse en de Canadese rege ringsleider, dat zij van gedach ten hebben gewisseld over de perspectieven, welke door deze bekrachtiging zullen worden ge opend ten aanzien van de ont wikkeling der internationale be trekkingen, waarvan de verbete ring moet worden nagestreefd in de geest van het handvest der Ver. Naties. Tenslotte wordt in het commu niqué meegedeeld, dat binnen kort Franse en Canadese des kundigen bijeen zullen komen om de handelsbetrekkingen tus sen beide landen te bestuderen. MENDES FRANCE IN WASHINGTON. De Franse premier, Pierre Mendès-France, is Woensdag in Washington aangekomen voor besprekingen met pres. Eisen hower en minister van Buiten landse Zaken Dulles. Hij werd op het vliegveld ver welkomd door vice-president Ni xon en minister Dulles. Mendès-France kwam uit Ot tawa. waar hij met Canadese lei ders heeft gesproken. Van ambtelijke zijde te Wa shington wordt vernomen, dat Mendès-France met de Ameri kaanse leiders zal spreken over het oefenen en uitrusten van een nieuw nationaal leger in Viet nam door Amerika. Amerika is bereid dadelijk met de oefening te beginnen. In persberichten uit Saigon wordt gezegd dat generaal Law- ton Collins, de speciale Ameri kaanse ambassadeur in Vietnam reeds met premier Ngo Dinh Diem en de Franse opperbevel hebber, generaal Paul Ely, over bijzonderheden van het program gesproken heeft. Woensdagavond, kort na zijn aankomst uit Ottawa, hield Men dès-France een inleidende be spreking met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Foster Dulles, waarbij in het kort de verschillende vraagstuk ken, die beiden zich voorstellen te behandelen, aan de orde wer den gesteld. Vooruitzichten 11a een Franse bekrachtiging der Parijse overeenkomsten. Mendès-France verklaarde te genover Foster Dulles dat er, na een bekrachtiging door de Fran se nationale vergadering der Pa rijse overeenkomsten, twee hoop gevende vooruitzichten zijn, n.l.: 1, Verdere ontwikkeling der Westeuropese eeconomische inte gratiegedachte. 2. De mogelijkheid van het volgen ener politiek, die daad werkelijk ten doel heeft de be trekkingen tussen West en Oost te verbeteren. medegedeeld door het K.N.M.I. (te De Bilt, geldig van Vrijdag ochtend tot Vrijdagavond. RUSTIG WEER. In de ochtend hier en d.aar mist, overigens over het alge meen veel bewolking met in het Noorden van het land kans op wat lichte regen. Weinig wind. Dezelfde temperaturen als giste ren of iets lagere. ZATERDAG 20 NOVEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 10.14 10.49 11.29 11.39 n.m. 10.53 11.28 12.08 12.18 MAAN op onder op onder Nov. 20 8.07 16.43 2.51 14.17 21 8.09 16.42 4.00 14.33 22 8.10 16.41 5..09 14.50 23 8.12 16.40 6.17 15.12 IlillllllllllllüllllllilHIIIliHII ■IIIMItllllllHIIÜI iiiiiiiiiuiniiP1 iimm Alle merken N.V. Fa. P. J. VAN DE SANDE ,:(ll!llllllllllllll||llllllllllllllll!llllllllllllllllllllll|||||||||||||||llillllllllillllllllll

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1