Mr. Ir. B. W. Haveman Proces tegen Gaston Dominici begonnen over de Nederlandse emigratie naar de Zuidamerihaanse landen Peru houdt walvisvaarders van Onassis aan VULPENNEN De bromfiets verovert Nederland EILAND IN DE SCHOOT DER WINDEN GEMEENTE TERNEUZEN tweede blad Schoolétui's Luxe Schrijfmappen Donderdag 18 November 1954 9e Jaargang Na. 3306 Het ongeluk in de Congolese uraniummijn HiiiiniinmHnnimiiRitnnBnniiunittniiiifflnnnmmmnniifflnnmnnniniHiniinmiiii Alle merken Wat brengt de Radio? QgTjjl !e DE VRIJE ZEEUW De commissaris voor de emi gratie, mr ir B. W. Haveman, die een reis heelt gemaakt door Bra zilië, Argentinië, Chili, Venezue la, Suriname en tenslotte nog be sprekingen voerde in Washing ton, heeft in een conferentie een en ander over zijn ervaringen meegedeeld. Allereerst heeft hij gesproken over de agrarische kolonisatie en meer in het bijzonder die in Bra zilië. In aansluiting op zijn al eerder gepubliceerde bevindingen heeft de Nederlandse kolonie in Ribeirao weer een gezonde in druk geunaakt. Bekend is dat de Nederlandse regering met een le ning deze Nederlandse kolonie de helpende hand heeft moeten rei ken. Thans zijn de moeilijkheden in beginsel overwonnen. De ver dere ontwikkeling is een kwes tie van tijd. Het gaat evenwel in de goede richting. Nederzetting in groepsverband Waarom ontstonden er moei lijkheden in Ribeirao? Die vraag vormt een kernpunt voor de emi gratie in het algemeen. Een ne derzetting in groepsverband kan een zeer moeilijk bestaan hebben, tenzij er veel aandacht wordt be steed. aan de periode tussen de aankomst en het moment waarop de emigrant tot volle productivi teit komt. Die periode dient zo kort mogelijk te zijn. Om die periode te bekorten is het zaak, aldus de heer Have man, te zorgen voor een goede en tijdige investering. Voorts voor 'n goede voorbereiding, ook tech nisch, als bewerking van de grond, inrichting bedrijven. Ten slotte moet er een juiste organi satie zijn met betrekking tot de overkomst van de emigrant. Hij moet als het ware worden opge roepen als het bedrijf klaar is en hij direct in productie kan gaan. Is aan die voorwaarden geen aandacht besteed, dan teert hij in op het kapitaal, dan ontstaan er uithollingen, dan komt de emi grant in zeer moeilijke financiële omstandigheden. Dat nu heeft men in Ribeirao uit het oog ver loren. Men had er in de aanvang een mooi centrum en meer, maar men had zich niet direct gericht op een volle productie. Thans is daarin verandering gekomen. De heer Haveman zei bijzonder grote bewondering te hebben voor de Nederlanders in die ko gedachte in cijfers uit te druk ken. Zulks is nog klemmender voor nederzettingen, die geïso leerder liggen dan andere. Maar 2000 zou men kunnen noemen als een aanwijzing voor 'n draag vlak voor de sociale activiteiten. Argentinië. De heer Haveman bezocht een Nederlandse Orthodox Protes tantse kolonie in Argentinië. Deze maakt het zeer goed. Men heeft een zeer rijke grond, er is welvaart en de kolonie geeft er als het ware leiding. De credie- ten, die men voor vestiging kan krijgen zijn gunstiger in Argenti nië dan in elk ander immigratie land. Alleen het meebrengen van kapitaalgoederen geeft er meer moeilijkheden dan elders. Heeft men er zich aangepast en bezit men een behoorlijk bedrijf, dan zijn er geen moeilijkheden. Chili. vinden er een klimaat, dat eigen is. De heer Haveman achtte het verantwoord, dat deze emigratie naar Brazilië wordt voortgezet. Argentinië komt nog niet in aanmerking voor een soortgelijk programma. De heer Haveman wees met name aan de opeenho ping in Buenos Aires. Er is hier een veel geringere spreidingsmo gelijkheid voor deze emigranten. In Chili is de aanvangsperiode moeilijk. Men zal het stap voor stap moeten doen. Er is in Chili een tekort aan beroepsbeoefena ren in de middenstandbedrijven. Er zijn moeilijkheden bij de assi milatie. Het loonniveau is er laag. Men zou kunnen zeggen „de groentijd" is er hard. De I.C.E.M. doende er een ontvangstcen trum in te richten. Met betrekking tot Chili her innerde de heer Haveman aan het aanbod van de Chileense re gering, aan de voorlopige re search door de emigratie-attaché, de heer Bahr en thans aan de re search in samenwerking met de I.C.E.M. in Genève. Van die laat ste diepgaande research, onder leiding van een Nederlander, wordt in de tweede helft van De cember een verslag verwacht. De niet-agrarische emigran ten. De eerst 18 maanden zijn er 360 Nederlanders, niet-agrariërs, naar Brazilië geëmigreerd. Het betreft hier 200 eenheden, dus meest kleine gezinnen. Over het algemeen maken zij het zeer goed. De vrouwen heeft de heer Haveman er monter aangetrof fen. In Sao Paulo waren er reeds 18 van de 120 zelfstandig werk zaam, of in een min of meer lei dende functie in het bedrijf. De Indische-Nederlanders, die uit Indonesië zijn gekomen, zijn er bepaald niet minder dan de ande re groep. Van de 360 zijn er 6 voor wie de emigratie niet ge slaagd is. Maar hier is geen spra ke van een economische misluk king. Zo komen er 4 op eigen ge- Suriname. De heer Haveman bezocht ook Suriname. Grote bewondering had hij voor Wageningen, met name voor het grote project voor de rijstbouw. Hier is sprake van een durf, die Suriname nodig heeft. Er is in het verleden te veel geprobeerd en niet doorge zet, aldus de heer Haveman. Er moet grondig worden geïnves teerd, om het land zo goed moge lijk te maken. Zulks moet wor den gekoppeld aan de exportpro ducten. De zelfvoorziening ge schiedt door de tegenwoordige bevolking. Als het zo tot ontwik keling wordt gebracht, dan heeft de emigratie zin. Hij dacht aan techinici en andere werkers In Washington heeft de heer Haveman een eerste gesprek ge had met de Interbank, met be trekking tot deelneming van de bank in vestigingen in Zuid-Ame- rika. De gedachte werd er gun stig ontvangen. Er werd een af spraak gemaakt voor een nader contact over een nog verder uit te werken project. De Verenigde Staten. De heer Haveman herinnerde dan aan de Amerikaanse vluchte- lingenwet 1953. Er waren in het verleden misverstanden over de interpretatie van deze refugee act 1953. Men had in ons land geen zekerheid. Ook niet na de Op 9 November had in de ura" niummijnen te Shinkolobwe (Belgische Congo) een ernstig ongeval plaats waarbij door een verkeerde manoeuvre met een lift 27 inlandse arbeiders om het leven kwamen. Het Antwerpse blad „De Volksgazet" wijst erop dat dit ongeluk pas op 12 No vember in België bekend werd gemaakt en nog wel via een me dedeling van de kabinetsraad te Brussel. Het blad merkt op, dat er radioverbindingen tussen België en Oongó bestaan en nieuwsberichten geen dagen no dig hebben om Brussel te be reiken. Indien het bericht niet door het persbureau Belga te Lecpoldstad doorgezonden werd, dan was dit, aldus het blad, on getwijfeld aan de censuur ter plaatse toe te schrijven. Bij de aanvang van de Dins dagmiddag gehouden vergade ring van de Kamer heeft de voorzitter, Kamiel Huysmans, de slachtoffers van het ongeval herdacht, waarbij hij erop wees dat de inspectie der mijnen geen toegang heeft tot het ura- niumgebied van Shinkolobwe. De minister van Koloniën, Buisseret, merkte in dit verband op dat hij maatregelen genomen heeft om de arbeidswetgeving te herzien. Woensdagmorgen is te Digne het proces begonnen tegen de 78-jiarige Franse boer Gaston Dominici, die verdacht wordt van de drievoudige moord op het gezin Drummond. Het O. M. zal ongeveer 35 getuigen oproe pen om te trachten het bewijs te leveren, dat verdachte twee jaar geleden de Britse voedsel deskundige sir Jack Drummond, diens vrouw lady Ann Drum mond en him 11 jaar oude dochtertje Elisabeth heeft ver moord. Ongeveer 180 verslaggevers uit .allerlei landen waren bij de aanvang van het proces aanwe zig. In de rechtzaal zaten acht politieagenten met witte hand schoenen aan naast een tafel waarop en waaromheen bewijs stukken lagen, die tijdens het prees zullen worden getoond. Hieronder bevinden zich om. Enorme sortering N.V. Fa. P. J. VAN DE SANDE legenheid terug. Zij hebben vroegere besprekingen. Thans voorts het verzoek gedaan hun heeft de vertegenwoordiger van geld in dollars te kunnen over- president Eisenhower, mr Rabb, maken. Eén geval was er van i een duidelijke uitspraak gedaan. r-7 i i-2 «„n Jr, rvinln/iQTI ziekte. Het algemeen gemiddelde de- ionie, van wie' in die periode noemde de 7,.„ vppl werd severed Zeer Haveman zeer hoog. Voor deze moeilijke omstandigheden heb- J3"!®"nt- ben zij gekend, maar hun door zettingsvermogen heeft die moei lijkheden overwonnen. In andere kolonies in Brazilië, in de staten Parana en Rio Gran de do Sul heeft men niet dezelfde moeilijkheden gekend als in Ri beirao. Daar heeft men alles eerst voorbereid, zodat men zo snel mogelijk tot een volle pro ductie kon overgaan. De kolonie in Castro (Parana) bijvoorbeeld maakt een zeer welvarende in druk. Er zijn nog problemen. Zo is het nog moeilijk om het meege brachte fokvee op de juiste wijze te mengen met het inheemse ras. Die moeilijkheden op dit terrein zijn nog niet opgelost. Binnen kort zal er een Nederlandse des kundige heen gaan om voor djt probleem een oplossing te vin den. De toestand in de kolonie Nao- Me-Toque, waar 35 Nederlandse gezinnen zijn, noemde de heer Haveman goed. Ook de econo mische omstandigheden. In een andere kolonie met 10 Nederlandse gezinnen, trof hij er 3 aan, die een gezonde economi sche basis hebben. De overige zijn zwakke gevallen, die nog zorg behoeven. Als men nu de methode van emigratie in groepsverband af weegt tegen die van individuele vestiging, welke conclusies kan men dan trekken? De heer Haveman noemde ar gumenten voor en tegen de groepsemigratie. Vastgesteld kan echter worden, dat deze me thode in ieder geval aanvaard baar is. Zo is het voor de vrou wen bij ehn emigratie in groeps verband gemakkelijker de moei lijkheden te overwinnen en de nieuwe omstandigheden te aan vaarden dan bij een individuele emigratie. Bij groepsemigratie komt men eigenlijk in een stukje Nèderland. De problematiek is minder. De vrouwen blijven op gewekter. Heimwee treedt in groepsverband minder op. In groepsverband moet men echter ook meer rekening hou den met de ander. Dat kan wel eens remmend werken voor de individuele begaafden in groep. De nederzettingen achtte heer Haveman echter wel klein. Er zouden tenminste 2000 personen zijn, om ongeveer de Nederlandse regering de plaat singsmogelijkheid. De selectie heeft zeer zeker grote invloed op de kwalitieit. Zo geeft met name 't feit, dat men minstens een 300 woorden in de Portugese taal moet leren, al een selectie op d.e karaktereigenschappen. Want hier spreekt al het doorzettings vermogen. De heer Haveman heeft de eer ste groep Indische Nederlanders uit Djakarta in Rio de Janeiro ontmoet. Er kan nu nog niet veel over worden gezegd. Wel is hem gebleken, dat de toepassing van het subsidiestelsel wat anders kan. Er is teveel in Indonesië ge liquideerd aan goederen, dat deze emigranten beter -mee hadden kunnen nemen. Ook wat de ge reedschappen betreft is het -beter, dat die worden meegeno men De Indische Nederlanders Zoals wij reeds eerder meldden zullen slachtoffers van de wa tersnoodramp, maar ook al die genen, die in hun leven belemme ringen hebben ondervonden van politieke gebeurtenissen (en on der hen werden die Nederlanders gerekend, wier gehele levensloop ingrijpend veranderd en veel moeilijker is geworden door de gebeurtenissen in de afgelopen jaren in Indonesië) in aanmer king komen voor emigratie naar de "Verenigde Staten. Kort vóór Kerstmis zullen twee Amerikaanse vertegenwoordi gers voor de uitvoering van de refugee act, naar ons Land ko rnet Het aantal aanmeldingen voor de Verenigde Staten bedraagt ongeveer 1000 op dit ogenblik. Reeds 140 Nederlanders, die er familieleden hebben, zijn reeds vertrokken. Voorts nog 8 ande ren. Voor 200 eenheden onge veer 530 personen zijn de pa pieren al naar de Verenigde Sta ten doorgezonden. Volgens het Peruiviaanse blad „El Comercio" hebben Peru viaanse fregatten twee walvis vaarders van de in Griekenland geboren reder Aristoteles Onas sis aangehouden en wel „voor de kust /van Peru". Een derde vaar tmig werd opgebracht naar Mancora, in het noorden van Peru. Drie fregatten zoeken de wa teren langs de kust over een ge bied van 200 mijl uit de kust, af naar de walvisboot van Onas_ sis. Peru maakt er aanspraak op, dat zijn territoriale wateren zich tot 200 mijl uit de kust uitstrekken. De Peruviaanse pers heeft Onassis er herhaal delijk van beschuldigd, dat hij „ln territoriale wateren" vist en zich daardoor aan „zeerove rij" schuldig maakt. Chili heeft kort geleden medegedeeld, dat het in diplomatiek opzicht eri „zo nodig ook daadwerkelijk" Peru en Ecuador zal bijstaan bij het voorkomen van opera ties van buitenlandse walvis vaarders in hun teritoriale wa teren. Onassis, die Argentijn van nationaliteit is, heeft Panama verzocht om hem bij1 te staan in zijn pogingen, om voor zijn vloot toestemming te verkrijgen om ter hoogte van Peru te wer ken. Het Chileense departement von Buitenlandse Zaken heeft Dinsdag bekend gemaakt, dat Peruviaanse oorlogsschepen vijf schepen van de walvisvloot heb ben aangehouden. Dit werd medegedeeld door de Chileense ambassadeur te v N.V. Fa. P. J. VAN DE SANDE Lima, aldus ambtenaren te San tiago, De Peruviaanse vloot zette haar jacht op andere schepen van Onassis, in het bijzonder op het falbrieksschip, voort. Volgens de Chileense ambas sadeur verzocht de regering te Lima, Ecuador de rest van de schepen te beschermen. Hoewel de overeenkomst tot bescherming van de rijkdom van de zee, gesloten tussen Peru, Ecuador en Chili, nog niet is bekrachtigd, zullen alle door Peru aangenomen maatregelen volledig door de andere twee landen worden gesteund, aldus Chileense ambtenaren. een vernield rijwiel, de karabijn waarmee de Drummonds wer den doodgeschoten, alsmede acht geweren, die door de politie in boerderijen in de buurt van de plaats van de moord zijn aangetroffen. Gaston Dominici heeft be kend de moord gepleegd te heb ben. Later trcik hij zijn verkla ring echter in. Hij heeft voorts gepoogd zelfmoord te plegen door van een brug af te sprin gen toen men bezig was met een reconstructie van de moord. Zijn oudste zoon, de 49-jarige Clovis, zou hem hebben be schuldigd. Een tweede zoon, de 35-jarige Gustaaf, is in November 1952 tot twee maanden gevangenisstraf l/eroordeeeld omdat hij geen hulp had verleend aan Elisabeth Drummond toen deze nog teke nen van leven vertoonde. Ock hij zou zijn vader beschuldigd hefcben maar later zijn verkla ring ingetrokken hebben. Hoofdinspecteur Edmond Se- toeille uit Marseille heeft 15 maanden 'besteed aan het on derzoek in de zaak-Drummond. Gaston Dominici ibleef onbe wogen onder de voorlezing van de tenlastelegging, waarin hij van' de drie moorden wordt be schuldigd. Hij glimlachte slechts één keer toen een passage werd voorgelezen, waarin hü werd geschetst als „een drinkebroer en een dwingeland". De getuigenlijst bevat meer dan 50 namen, waaronder die van Gustaaf en Clovis. Aan het slot van de eerste zit ting ontstond tumult toen de verdediger eiste, dat de auto, in de buurt waarvan de lijken der slachtoffers werden aangetrof fen, uit Engeland zou worden teruggezonden ingeval de recht bank mocht besluiten tot een reconstructie van de moord. De advocaat van mevrouw Willbra- ham, de moeder van lady Anne Drummond, zeide, dat een der gelijke auto gemakkelijk te vin den was. De verdediger gaf daarop in heftige bewoordin gen te verstaan, dat hij de oor spronkelijke auto wil hebben en geen andere. De 'verdediging legde zich neer bij de beslissing van de rechtbank, de auto niet uit Engeland te laten terugzenden. Gebleken is, dat Gaston Do minici een blanco strafregister heeft. Hij heeft verklaard on schuldig te zijn. Illlll! Pracht collectie N.V. Fa. P. J. VAN BE SANDE Brommend of knallend heeft de 1 over de bromfiets nog niet ge- bromfiets zich in ons land eensproken is. Het wordt steeds weg naar boven gezocht. Buiten de fiets is de bromfiets thans het meest gebruikte vervoermiddel van de Nederlander. De opgang van de bromfiets voltrekt zich in een opmerkelijk tempo. Toen in 1949 dit jongste, kind van de moderne techniek zijn loopbaan begon was er per duizend Nederlanders een 0,4 bromfiets. Thans is dit aantal ge stegen tot niet minder dan 35 bromfietsen per duizend inwo ners. En het einde van de stijging der brommers is nog lang niet in zicht. Van 1951 af is het aantal bromfietsen met ca. 30% per jaar toegenomen. De verwach ting is dan ook dat het aantal bromfietsen over 57 jaar het millioen zal hebben bereikt. Op onze rijwielpaden moeten dan een millioen bromfietsen 'n plaats vinden. Het is dan ook duidelijk dat het laatste woord door ARVI KIVIMAA. 96) (Nadruk verboden.) de de te Alleen de dochter des huizes was werkzaam op een kantoor. 's Morgens vroeg al ging ze de deur uit, laat,in de namiddag kwam ze thuis. Ze zag er ver veeld uit, en te vroeg oud. Pa's kranten lustte ze niet, ze las al leen magazlïls. Deze mensen hiadden op dezelfde manier eigenlijk overal kunnen wonen. Helsinki was hun totaal vreemd. 'De reden, waarom ze zich hier gevestigd hadden, was waarschijnlijk, dat papa er met zijn spaarduitjes voordeliger dan elders zaken kon doen op wioninggebied. Met de stad wa ren. ze nog even weinig ver trouwd als Leo zelf. Blijkbaar wensten ze geen vreemden bin nen de kring van het gezin toe te laten, want nog geen enkele maal hadden ze Leo /geïnviteerd Anderzijds was deze op hun gezelschap ook niet gebrand. Het leven van Helsinki druis te voort, ook op dit moment. Van ogenblik tot ogenblik ge beurde er iets bijzonders: men sen werden geboren en stier ven. Duizenden kinderen togen naar school andere duizenden lagen in ziekenhuizen. Voort leefden zij, elk mét zijn vreug de, met zijn leed, met zijn lief de. En dit alles werd verklankt door de ene, eigene stem der stad; het donker-gonzende ge rucht uit het labyrint van stra ten overspoelde alles, gelijk de branding een machtig schelp dier. Door' die stem werd alles verwoord en geopenbaard, ze was geladen als electron, tril lend onder de hoogspanning der verwachtingen. Terwijl Leo bleef mijmeren en zwijgen, hervatte Kauno zijn cynische boutade: „Je zou in dit vervloekte dorp een bij-in teresse moeten verzinnen. Drin ken bijlvoorbeeld. Ongetwijfeld, daar zit wat in. Vorige zomer reisde ik als assistent van een advooaat het land door en leer de het glas hanteren en waar deren. Door drinken krijg je kijk op de mensen, werkelijk waar, en het is noodzakelijk voor een jurist, het leven van alle kanten te /bekijken. Wan neer hij zich onder de mensen waagt, argeloos en onwetend als een nuchter nat kuiken, dat pas /uit de dop gekropen is, wat presteert hij dan? Hij is geen iknip voor de neus waard. Be spottelijk gewoon. Maar stel je nou niet voor, dat ik daarom geestdriftig aan de dranlk zal slaan. Want ik moet immers rondscharrelen van twaalf duizend Finmaik per jaar voor méér heb ik geen borgen. Waar zou ik potdorie van kunnen zuipen? Ik ben goedkoper uit, als ik me ga toe leggen op discuswerpen, of op Zondagse wandeltochten! En foei over dat spiritusbocht! die nationale drank van het iwet- schennende Finse volk! Mijn kamergenoot denkt het met tien mille te redden, maar vraag ook niet hoe! Eén keer per diag eten uit het volksres taurant. En 's morgens maakt hij een nieuw gaatje in zijn broekriem, om die wat nauwer te kunnen aantrekken. O, abso luut, wetsartikelen memoriseer je makkelijker met een lege maag. En wat moet hij anders, zoon van een eerbaar land bouwertje! Om zijn studiegeld bij elkaar te scharrelen is het boerderijtje /al gehypothekeerd. Ja, jij, enig erfgenaam van een groot landgoed, jij hebt ze ker een vast maandgeld, is het niet?" „Neen, neen, ik leef ook op crediet. Mijn moeder en een be kenden hoer zijn /borg." „Ah zo Het is ook veel over zichtelijker, je weet, waar je aan toe bent. Je blijft beter in het gareel, als al je uitgaven op eigen naam komen Doch hierna verviel ook Kau no in zwijgen. Allengs werd het stiller in de stad. Het gegons scheen zich verder verplaatst te hebben. Ze rekenden af en ver lieten het restaurant. Luid weer klonken hun stappen in de straat. Nog bewogen ze zich on wennig in dit nieuwe wereldje van asphalt en steen en staal. Het was einde October, de avond was al koud. Lantaarn lampen keken hen aan en na. Achter de glansloze ramen der hoge huizen was diepe sche mer. Vóór hen rees de spits van het Nationaal Museum op, don ker silhouet tegen de kil-bleke /avondhemel. Ze wandelden over het lange Töölö-viaduct. Op het spoor wegemplacement rangeerden lo comotieven. Langs hun glim- mend-vettige romp verwaaide en verflarde witte stoom. Het Hesperia-park lag ontbladerd en ontluisterd tot zwarte war reling van takken. (Wordt vervolgd.) drukker op onze wegen en de bromfiets spreekt daarbij een flinke rol mee, want waar de ontwikkeling van de lijnen bij de personenauto's en de motorrij wielen nog een geleidelijke ont wikkeling te zien geeft, schiet de lijn van het aantal bromfietsen als een vuurpijl omhoog. Het lijkt wel of geheel ons land op de bromfiets heeft zitten wachten. Tot aan 1951 was de brommer in aantal nog de min dere van de personenauto, maar sinds dat jaar is de bromfiets onbetwist het snelst stijgende ge motoriseerde vervoermiddel, dat alle andere ver achter zich laat. Echter ook de auto's en motoren vertonen een voortdurende stij ging, zodat het wel niemand zal verwonderen dat men verwacht dat het 1960 driemaal zo druk op onze wegen zal zijn. Al met al is Nederland op dit moment aardig gemotoriseerd want het totaal aantal motorrij tuigen dat wij bezitten bedraagt thans ca. 834.000 VRIJDAG 19 NOVEMBER. HILVERSUM I; 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.20 Gram.; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 Water standen; 9.40 Gram.; 9.45 School radio; 10.00 Amus. muz.; 10.30 Schoolradio; 11.00 Voor de zie ken; 11.40 Gram.; 12.00 Angelus; 12.03 Marialiederen; 12.20 Gram.; 12.30 Landb.mededelingen; 12.33 Causerie; 12.40 Gram.; 12.55 Zon newijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Gr.; 13.45 Voor de vrouw; 14.00 Or kest; 15.00 Schoolradio; 15.30 Gr., 15.40 Sopraan en gitaar; 16.00 Voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Kinderkoor; 17.40 Piano; 18.00 Luchtmachtkapel; 18.30 Vragenbeantwoording; 18.45 Gr.; 18.55 Prof. Romme spreekt; 19.00 Nieuws; 19.10 Causerie; 19.30 Avondgebed; 19.45 Gevar. progr.; 21.00 Act.; 21.15 De ge wone man; 21.30 Pol. forum; 21.50 Tenor en piano; 22.10 Gram.; 23.00 Nieuws; 23.15 Blaaskwintet. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gr.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.45 Voor de huisvrouw; 9.00 Gym.; 9.10 Gram.; 9.40 Schoolradio; 10.00 Causerie; 10.05 Morgenwij ding; 10.20 Voor de kleuters; 10.40 Blokfluitens.; 10.55 Radio feuilleton; 11.45 Gram.; 11.35 Or gel en zang; 12.00 Gram.; 12.30 Landbouwmededelingen; 12.33 Sport; 12.48 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Rhythm, muz.; 13.55 Beurs berichten; 14.00 Voordracht; 14.20 Vocale kamermuz.; 14.50 Gevar. programma; 16.00 Pianoduo; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Muz. cause rie; 17.40 Reportage; 18.00 Nws; 18..15 Act.; 18.20 Dansmuziek; 18.45 Caus. 19.00 Voor de jeugd; 19.10 Meisjeskoor; 19.30 Cause rie; 19.50 Berichten; 20.00 Nws; 20.05 Nabeschouwing conferentie Historie Peace Churches; 20.10 Boekbespreking; 20.15 Viool en piano; 20.30 Causerie; 20.40 Leven in de cultuur; 21.00 Gram.; 21.20 Klankbeeld; 21.35 Buitenl. week overzicht; 21.50 Spaanse volks liederen en dansen; 22.15 Rhyth- mische muziek; 22.40 Causerie; Z2.45 Avondwijding; 23.00 Nws; 23.15 Koor en orgel. 'DE BROMFIETS VEROVERT NEDERLAND (AANTAL BROMFIETSEN, PERSONENAUTO'S EN MOTORRIJWIELEN Bromfietsen Personenauto's Motorrijwielen, scooters en dne wielers 1954; BRUSSEL (VI.): 12.00 Orkest; 12.55 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Zang en piano; 13.00 Nws; 13.15 Gram.; 13.30 Gevar. muz.; 14.00 Schoolradio; 15.45 Orkest; 16.30 Gram.; 17.00 Nieuws; 17.10 Lichte muziek; 18.00 Gram.; 18.10 Voordracht; 18.20 Zang; 18.30 Voor de soldaten; 19..00 Nieuws; 19.40 Orkest; 20.50 Orkest en koor; 22.00 Nieuws; 22.15 Intern. Radio-Universiteit; 22.30 Gram.; 22.55 Nieuws. DIENSTPLICHT. Uitspraken inzake vrijstelling. De Burgemeester van Terneu- zen brengt ter algemene kennis dat een uitspraak op aanvraag t vrijsteliing van dienst ais gewoon dienstphvhtige welke uit spraak is gedagtekend 12 Novem ber 1954, ter secretarie van deze gemeente voor een ieder ter in zage is gelegd. Tegen elke uitspraak kan iedere belanghebbende uiterlijk de tiende dag na de dag van deze bekendmaking in beroep komen. Het verzoekschrift, waarbij beroep wordt ingesteld, moet met redenen omkleed zijn en be hoeft niet te zijn gezegeld. Het moet worden ingediend bij de Burgemeester, ter secretarie van deze gemeente, waarna de Burgemeester zorgt voor de doorzending van het verzoek schrift aan de Koningin, die op het beroep beslist, na advies van de Raad van Êtate, afdeling voor de geschillen van bestuur. Indien de ingeschrevene, wie de uitspraak geldt, buiten Neder land verblijft, kan, voor zover het door deze in te stellen beroep betreft, met overschrijding van de termijn van tien dagen genoe gen worden genomen. Zolang omtrent zodanige over schrijding geen beslissing is ge nomen, wordt de uitspraak na het verloop van de ten..ijn van tien dage 1 als onherroepelijk be schouwd. Terneuzen, 16 November 1954. De Burgemeester voornoemd, P. TELLEGEN.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 5