Berkelse arts staat voor gerechtshof terecht EILAND IN DE SCHOOT DER WINDEN Jacques Fath overleden Gemeenteraad van Oostburg Derde dag Stelt Eisenhower zich herkiesbaar? Najaarsvergadering van de Bond van Zeeuws-Vlaamse muziekgezelschappen ie Oostburg Maatschappelijk werk-tentoonstelling te Oostburg door de Commissaris der Koningin geopend De zaak betreffende het uitlekken van Franse defensie-geheimen •Agentia De belangstelling voor het pro ces tegen de Berkelse arts J. F. A. M. Opdam was Zaterdag gro ter dan ooit. De eerste deskundige, die in de getuigenbank plaats nam, was dr J. Zeldenrust, arts-patholoog-ana toom te 's-Gravenhage. Zijn ver klaring, afgelegd voor de recht bank, behoefde geen wijziging, al dus deze deskundige. De president van het Hof nam hierna met de 79-jarige dr J. P- L. Hulst, gerechtelijk geneeskun- kundige te Leiden, diens eerder afgelegde verklaring door. Dr Hulst had verklaard, dat hij in het lichaam van mevr. O. ver schijnselen had gevonden, die kon den wijzen op cyaankali-vergifti ging. Voorts had hij in de longen indicaties gevonden van verstik king. De hersenen had de deskundige nauwkeurig onderzocht, omdat hij had gehoord dat de doodsoor zaak een hersentumor zou zijn geweest. „Ik kan met zekerheid ziekte tetanie of spasmophilic, welke ook ter sprake was geko men in de loop van het proces, levert tegenwoordig niet vaak een dodelijke afloop op, aldus de verklaring van deze deskundige. „Afgaande op wat u nu weet uit alle rapporten, vindt u dan dat de vrouw is gestorven aan een epileptisch insult? De verdachte zegt n.l. dat zijn vrouw aan toe vallen leed," vroeg de president. „Nee, ik kan hier moeilijk op antwoorden, maar benauwdheid komt m.i. niet voor bij een derge lijke insult." Mr Huygens haalde hierna een voorbeeld van dr Purchase uit de behandeling in eerste aanleg aan. Dit voorbeeld had, volgens dr Zeldenrust, weinig waarde, om dat de patiënt, waarover men had gesproken, was gestorven aan longontsteking. „Ik zal het zeer sterk zeggen: als bij de sectie een tumor in de hersenen zou zijn gevonden, met het blote oog, dan nog zou ik als doodsoorzaak blauwzuurvergiftiging bepalen," zeide de deskundige. „De conclu sie is dan toch dat de tumor niet dodelijk is geweest." Mr Huygens haalde hierna de verklaring aan van de Engelse neuroloog-toxicoloog sir Bentley verklaren, dat er geen hersentu-Purchase, welke deze voor de mor aanwezig was," zegt dr Hulst. „Er was geen spoor van spanning in de hersenen. Met een microscoop zou ik mogelijk een diffusetumor hebben kunnen ont dekken, maar als deze er zou zijn geweest, zou zij nooit de dood hebben kunnen veroorzaken." Mr Van 't Hoff Stolk vroeg aan de deskundige of hij de laatst be handelend geneesheer vaak bij sectie aanwezig liet zijn. „Nee, mijnheer de president, meestal heb ik er bezwaar tegen omdat ik het niet wenselijk vind dat daar vreemden bij zijn." „Er is een koninklijk besluit van 1818, dat zegt dat de laatst be handelend geneesheer bij de sec tie aanwezig moet zijn," meende de verdediger. „Ja, maar ik verzet mij altijd hiertegen. Ik vind het echt niet wenselijk." „Let u ook, dr Hulst, op even tuele ziekten die u vindt, die ech ter zeker niet de dood hebben kunnen veroorzaken of schenkt u daar geen aandacht aan?", in formeerde mr Van 'tHoff Stolk. „Nee, ik let overal op. Ik bekijk alle organen en veronachtzaam geen enkele ziekte of afwijking." „Als u destijds had geweten, dat de verdachte zich nu zou be roepen op zijn diagnose van her sentumor, zou u dan destijds een microscopisch onderzoek hebben verricht?" „Nee, ik vond dat men gerust kon afzien van een dergelijk on derzoek. Ik had cyaankali gecon stateerd en was er van overtuigd dat een tumor niet de doodsoor zaak had kunnen zijn." De verdachte vroeg aan dr Hulst welke organen hij wèl microsco pisch had onderzocht. „Lever en hart." „Vond u het voor de lever wel belangrijk?" „Het betrof hier een vergifti- gingsgeval. De lever reageert fel op vergiftiging. Daarom wordt hij altijd in een dergelijk geval onderzocht." Mr Huygens stelde dr Hoelen nog een vraag, welke hij aanvan kelijk had vergeten. „Vindt u niet, dr Hoelen, dat er steeds een microscopisch on derzoek van de hersenen moet worden gedaan?" „Ja, ik vind dat dit bij het rou tine-onderzoek behoort. Er zou zelfs met enkele puncties volstaan kunnen worden." Dr Hulst was het hier kennelijk niet mee eens. De toxicologe, prof. dr A. J. Steenhauwer te Leiden, die de maaginhoud van de overleden vrouw had onderzocht, was de volgende deskundige. Zij had in de maag blauwzuur en in de dar men arsenicum aangetroffen. De 38-jarige arts-pharmacoloog dr F. A. Nelemans te Utrecht, de deskundige, die hierna werd ge hoord, bevond zijn vroegere ver klaringen nog steeds juist. De proef van Boedeker, die ver dachte, naar hij had gezegd, had willen uitvoeren en waarvoor hij de cyaankali had gekocht, was volgens dr Nelemans, lastig en nutteloos. Er zijn eenvoudiger methoden, die hetzelfde resultaat opleveren. De president las een brief voor van prof. dr C. J. F. Böttcher, waarin deze zeide dat de proef van Boedeker zeer bekend is bij jonge artsen, terwijl oudere art sen vaak niets van deze proef af weten. Er ontspon zich een korte dis cussie tussen dr Nelemans en mr Huygens over de terminologie, welke de deskundige in zijn rap port heeft gebruikt. De verdedi ger was o.m. gevallen over de woorden „toedienen" en „inge kregen." „Dr Nelemans heeft zich teveel vastgelegd aan de gedachte van moord," meende de verdediger. „Ik heb me van elke mening onthouden," zeide dr Nelemans. Nadat nog enkele vragen waren gesteld en beantwoord, werd de ochtendzitting geschorst. De middagzitting. Dr Zeldenrust, patholoog-ama- toom bij het gerechtelijk labora torium te 's-Gravenhage, was de eerste deskundige die in de mid dagzitting werd gehoord. Zijn ver. klaring hield in, dat hij zich kon aansluiten bij de verklaringen van dr Hulst, dr Nelemans en prof. dr Steenhouwer. De symptomen aangetroffen op het lichaam van mevr. O. wezen, volgens deze deskundige, op een gewelddadige dood. Dr Zeldenrust, die 200 tot 250 secties per jaar verricht, zeide voorts, dat het onderzoek van dr Hulst z.i. volledig is geweest. De rechtbank had afgelegd. Dr Hulst werd opnieuw voor het Hof geroepen. „Er was geen tumor," zeide de ze. „Er was geen enkele aanwij zing, die in die richting wees. Ik begrijp niet, wat de verdediging toch met die hersentumor wil." U begrijpt niet, wat de verdedi ging ermee wil?", zeide de presi dent. „Dat zal u dan wel duidelijk worden, denk ik, als mr Huygens zijn pleidooi zal houden." De president vroeg de verdach te, wanneer volgens hem zijn vrouw de gelegenheid zou heb ben gehad om cyaankali in haar tonicum te doen. Verdachte noemde enkele uren, waarop hij spreekuur had. Het leek de president wel vreemd, dat mevr. O. haar eigen tonicum zou hebben vergiftigd, het 's middags zoals verdachte zegt zou hebben gedronken en pas 's avonds een aanval zou heb ben gekregen. Verdachte kon dit ook niet ver klaren. Mevr. Van Eijl-Vos had ter zit ting verklaard dat zij op de mid dag van de fatale dag haar klein kinderen niet naar bed had kun nen brengen omdat zij spit in haar rug had. Zij had de kamer niet verlaten. Voor de rechtbank had zij, zo zeide mr Huygens hierop, gezegd dat zij de kinderen wel naar bed had gebracht. Dit zou tien minu ten hebben geduurd. De president attendeerde mevr. Van Eijl hierop, waarop zij schoorvoetend erkende toch wel even uit de kamer te zijn ge weest. „U moet wel precies in uw verklaringen zijn, mevrouw Van Eijl", meende de president. De 62-jarige oud-hoogleraar in de pharmacologic aan de univer siteit te Djakarta, dr A. Greven- stuk, die als getuige a décharge optrad, beantwoordde hierna vra gen van de verdediging. „De aard van de maaginhoud is van doorslaggevende betekenis voor de inwerktreding van de in genomen cyaankali, ook wat de tijd betreft", zeide prof. Greven- stuk, waarmede hij aantoonde het hierin eens te zijn met sir Pur chase. „Als een maag geen zoutzuur afscheidt, b.v., doet het cyaankali weinig of geen kwaad. Komt er dan een zure vloeistof in de maag dan kan natuurlijk plotseling het cyaankali actief worden en er zich blauwzuur afscheiden". „Kan het een uur duren in zo'n geval dat het cyaankali in de maag blijft liggen voordat 't rea geert?" vroeg mr Huygens. „Dit is inderdaad mogelijk". Prof. Grevenstuk gaf voorts zijn inzicht over de mogelijkheid van een hersentumor. „Kan een morphine-injectie het herstel van een blauwzuur vergif tiging tegengaan?" vroeg mr Huygens. „Uit het dossier heb ik de in druk gekregen dat mevr. O. her stellende was van de blauwzuur vergiftiging op een gegeven mo ment. Zij zou hersteld zijn als niet, met de beste bedoeling, maar pharmacologisch ongeluk kig, een morphine-injectie zou zijn gegeven. Morphine werkt n.l. remmend op de ademhaling". Verdachte verklaarde desge vraagd de morphine-injectie te hebben gegeven vlak voordat een priester met de laatste sacramen ten was gekomen. De president zeide dat verdach te aanvankelijk voor de rechter commissaris had verklaard twin tig minuten na het begin van de aanval de injectie te hebben ge geven. Dr Nelemans was van mening dat de morphine-injectie geen invloed zou hebben gehad op de dodelijke afloop. De president schorste te onge veer half zes de zitting tot Maan dagmorgen. Volgens de „Akron Beacon Journal" heeft president Eisen hower kort na de verkiezingen van 2 November de republikeinse leiders bij een geheime bespre king in het Witte Huis beloofd, dat hij zich bij de presidentsver kiezingen in 1956 herkiesbaar zal stellen. De schrijver van het arti kel, Clyde Mann, zegt dit te heb ben vernomen van iemand uit de directe omgeving van de presi dent. Clyde Mann voorspelt, dat bin nenkort verscheidene leden van de persoonlijke staf van de pre sident zullen worden vervangen door personen, die hun sporen in de practische politiek hebben verdiend. Later sprak Eisenhowers pers chef, James Hagerty, het bericht tegen. Volgens hem was er in het geheel geen geheime bijeenkomst op het Witte Huis gehouden, zo als de „Akron Beacon Journal" had gemeld. Zaterdagmiddag kwam de bond van muziekgezelschappen in Z. Vlaanderen te Oostburg in hotel „De Eenhoorn" in najaarsverga dering bijeen onder voorzitter schap van de heer P. A. Ocké te Hoek. Vertegenwoordigers van 13 der 16 aangesloten verenigin gen waren aanwezig. Bij de opening heette de voor zitter de afgevaardigden van har te welkom in het bijzonder de gast van deze middag, de heer C. Schijve, de Oostburgse musicus, die de z.g. dirigentencursus leidt. Bij de ingekomen stukken maakte de voorzitter melding van het feit, dat de stichting Zee land uit de door middel van de Zeeuwsche collecte ingekomen gelden, muziekgezelschappen, zangverenigingen en fröbelscho len zou subsidiëren. Aanvragen uit Hoek werden evenwel afge wezen. De heer Ocké zeide voor- De Franse mode-ontwerper Jacques Fath is Zaterdagochtend in zijn woning te Parijs op 42-ja- rige leeftijd overleden. Hij leed reeds verscheiden maanden aan bloedkanker. Fath was één van de meest be gaafde mode-ontwerpers, die de Franse haute couture ooit heeft voortgebracht. Hij bezat een op merkelijk gevoel voor kleur en een buitengewone smaak. Hij werd wel de „enfant terrible" van de mode genoemd. Hij was verantwoordelijk voor de gedeeltelijke terugkeer van de modestijl uit de jaren twintig en liet imillioenen vrouwen het haar in de „jongensstijl" dragen. Ook voerde hij de „S-lijn" in. Zijn vondsten waren altijd draagbaar en buitengewoon ele gant. Fath had de reputatie een harde werker en een nauwgezet te werkgever te zijn, maar hij was bij zijn personeel geliefd. Ondanks zijn ziekte bleef hij doorwerken aan zijn nieuwe mo dellen voor het volgend jaar. Eerder dit jaar was hij in een Amerikaans ziekenhuis opgeno men en bleef onder behandeling na zijn ontslag uit 't ziekenhuis. Zijn vrouw, Genevieve, was zijn eerste mannequin. Jacques Fath begon zijn loop baan als klerk op de Parijse ef fectenbeurs. Na zijn diensttijd opende hij in 1937 te Parijs een atelier voor het maken van da meskleding. Hij begon met tien naaisters, maar zijn eerste col lectie toonde dadelijk zijn talent. Faths zaak bloeide, toen de tweede wereldoorlog uitbrak. Hij werd opgeroepen, krijgsgevangen gemaakt en naar Duitsland ge zonden. Hij hervatte zijn werk, toen hij in het bezette Parijs was teruggekeerd. Na de bevrijding van Parijs, ging Fath naar de Verenigde Staten, waar zijn col lectie modellen internationale faam verwierf. Op voorstel van premier Men- dès-France heeft de Franse na tionale vergadering besloten drie December a.s. de zaak betreffen de het uitlekken van Franse defensiegeheimen te bespreken. Verschillende afgevaardigden willen de regering vragen over deze aangelegenheid stellen. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Mandy". MORGEN: TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „The boy from Okla- I horna". Onder grote belangstelling werd te Oostburg Zaterdagmid dag de tentoonstelling Maat schappelijk Werk van de Stich ting Maatschappelijk Werk ten plattelande geopend. In de benedenzaal van de Ka tholieke kring werden de geno digden welkom geheten door 't tentoonstellingscomité. Burgemeester P. F. van Hoote- gem uit Sluis, opende als voor zitter van de samenwerkende or ganisaties, werkzaam op het ge bied van maatschappelijk werk in West Zeeuws-Vlaanderen, de bijeenkomst. Hartelijke welkomstwoorden werden gericht tot jhr. mr A. F. C. de Casembroot, Commissaris der Koningin in Zeeland, die door de toezegging de tentoonstelling te willen openen, weer een be wijs gaf van hartelijk medeleven met alles wat er in de provincie plaats vindt. Spreker gaf een uiteenzetting over maatschappelijk werk in 't algemeen, dat in West Zeeuws- Vlaanderen wordt beoefend door de classicale commissie voor maatschappelijk werk en gezins verzorging, uitgaande van de Herv. Kerk en het diocesaan cha. ritatief centrum voor sociaal en maatschappelijk werk in het de kenaat Aardenburg. Dit samengaan van particulier initiatief is zeer belangrijk voor het gehele maatschappelijk werk in West Zeeuws-Vlaanderen. Ondanks dit particulier initia tief, aldus de heer Van Hoote- gem heeft de overheid een grote taak, om het maatschappelijk werk te stimuleren, te coödine- ren en niet het minst belangrijk ste te subsidiëren. Met grote dankbaarheid ge waagde spreker van de steun, die de plaatselijke overheid in West Zeeuws-Vlaanderen het maatschappelijk werk biedt. Het preventieve werk op maat schappelijk terrein, is het be langrijkste, de nood voorkomen is beter dan te genezen. De voorzitter sprak de hoop uit, dat de tentoonstelling over maatschappelijk werk, d.e mensen wijzer zal imaken over de vraag, wat maatschappelijk werk eigen lijk inhoudt. Grote dank aan de samenwer kende organisaties ging o.m. uit naar het bestuur van de R. K. kring, die het gebouw gratis be schikbaar stelde; naar de leer lingen der technische school te Oostburg voor hun medewerking en naar de Stichting Maatschap pelijk Werk ten plattelande voor het beschikbaar stellen der trip tieken en riaal. Op verzoek van de voorzitter opende de Commissaris der Ko ningin de tentoonstelling met 3 ferme slagen op de bel van Jan tje van Sluis, die aan de ingang der tentoonstellingszalen stond opgesteld. De genodigden bezochten de ver schillende stands, die het pro bleem wat nu eigenlijk maat schappelijk werk is, ten voeten uit belichtte. De diverse triptieken en stands zijn reeds in een vorig nummer vermeld. Nadat de genodigden de ten toonstelling hadden bezichtigd verenigden men zich in de bene denzaal waar de Commissaris der Koningin in een zeer geesti ge speech zijn indrukken over de tentoonstelling weergaf. Spreker zeide o.m., dat toen hij de uitnodiging aanvaardde, het hem zo helder als koffiedik was, wat deze uitnodiging inhield. Na de tentoonstelling gezien te heb ben, constateerde hij, dat er ge noeg concreets te zien is, om van te leren. Het maatschappelijk werk bemoeit zich met alles en nog wat, en ook het prov. be stuur, aldus de Commissaris, is hier al jaren mee bezig. De samenwerking der particu liere instanties roemde spr., als ook het initiatief de tentoonstel ling te organiseren. De huidige tijd brengt mee, dat met een goede gemeenschap het gehele maatschappelijk bestel gebaat is. Spreker hoopte dat de tentoon stelling zal voldoen en het stre ven zal wortelschieten onder de bevolking in het belang van de bewoners van West Zeeuws- Vlaanderen. Namens de Classicale Commis sie voor gezinszorg en maat schappelijk werk in West Zeeuws Vlaanderen sprak ds M. J. W. Schopenhauer uit Schoondijke. Spr. merkte op, dat de persoon lijke nood zo weinig de aandacht krijgt van de medemens. Dat er maatschappelijke werksters zijn, die de tijd er voor hebben om zich met de mens te bemoeien, er naar te luisteren en de helpende hand te reiken is al een grote stap vooruit. Burgemeester mr K. Hoekze- rna uit Oostburg sprak van de problemen, die subsidiëring van het maatschappelijk werk in al haar gelederen met zich mee brengt. Vervolgens sprak deken H. Lie- vegoed, die wat beide maatschap pelijke werkinstellingen samen bracht: de liefde tot de evenmens in Jezus Chrisus, met nadruk onderstreepte. De heer S. J. G. van Leeuwen sprak namens het ministerie van Maatschappelijk Werk afd. Zee land waarderende woorden uit over het initiatief de tentoonstel- tentoonstellingsmate- ling te doen plaatsvinden. Vervolgens sprak drs F. de Bont uit Breda, namens het Bis dom Breda van het diocesaan so ciaal charitatief centrum. Ds J. J. de Graaf tenslotte sprak namens de prov. diaconale commissie der Herv. Kerk in Zee land. door ARVI KIVIMAA. 93) (Nadruk verboden). Hij was er gauw mee klaar. In Voor-Toolo vond en koos hij een kamer. Een mannetje op sloffen en een kamerjas om zijn schou ders was de verhuurder. Het hok was klein. Een paar witte stoe len, een witte tafel, een wit bed. Aan de wanden portretten van Mannerheim en Svinhufvud. De. kamer kwam uit op een vestibule voor geemeenschappelijk gebruik maar het stille mannetje zei, dat het gezin niet groot was, slechts drie personen. De kamer stond Leo aan: ze was proper en bovendien onbe duidend, geesteloos, zonder aan trekkelijk cachet, wat hem zou kunnen binden en afleiden. Hier was niets, waaraan hij zich hech ten zou. Des te gemakkelijker kon hij zich op zijn werk concen treren. De volgende morgen stond hij in de hal van het universiteits gebouw, met vele anderen queue makend voor het registratiebu reau, zijn studentenboekje in de hand. Daar stond vooralsnog al leen maar zijn naam in. De rij was lang. Veel oudejaars en veel jonge broekjes. Vlak naast hem een slanke, gehand- schoende, modieus geklede dame. Ze diepte een zakdoekje uit haar tas. Een vleugje poeder en par fum Hij keek vóór zich in de stierennek van een potig provin ciaal. Wat verderop stond een stelletje jongelui, zieltjes zonder zorg, al maar door geanimeerd te babbelen. Het waren kennelijk doorgewinterde oudejaars. Van al deze mensen kende hij geen sterveling. Weken, weken duurde het, eer hij met hen in nader contact kwam. Bij de aan vang der gemeenschappelijke werkzaamheden ontmoette hij tal van studenten, maar hij hield ze allen op een afstand en hoed de zich voor nauwere relaties. De eenzelvigheid, de gereserveerd heid van enigst kind hield hem ook hier bevangen. Hij obser veerde zijn naasten, doch ver keerde niet met hen. Het kostte hem inspanning, iemand te na deren. En anderen vermochten niet makkelijk, hem nabij te ko men. Hij hoopte zich volkomen vrij te kunnen houden, en was overtuigd, dat alleen de studie hem hierbij zou helpen. Werken, werken was zijn lust en zijn leven, werken kon hij altijd en overal, onverschillig, waar hij was. De omgeving bestond dan eenvoudig niet voor hem. Zijn werk was zijn enige metgezel, zijn hartstocht, de bevrediging zijner verborgen groeiende zelf zucht. Zijn wezenlijke intentie was, zo snel mogelijk af te stu deren. Maar op de duur begon de een zaamheid hem toch te drukken, en daarom beurde het hem wer kelijk op, toen Kauno eens, des avonds, in zijn kamer verscheen, Kauno! Deze was wat later naar Hel sinki gegaan en had zich voor de juridische faculteit laten inschrij ven. Een stevige kerel was hij geworden. Zijn meest sprekende karaktereigenschap was nog im mer zijn onweerstaanbare wel willendheid en gemakzucht. Zet te hij zich eenmaal op een stoel neer, achterover leunend, dan kon hij uren zo blijven zitten, zonder zijn houding te wijzigen. Hij zat, zoals hij neergezegen was. Zijn lijf scheen niets tegen die weergaloze inertie te vermo gen. Kwam hij evenwel lós, in actie, dan ontspande dat slome corpus, en metamorpheerde tot één bonk gespierde kracht. Perplex zaten zijn vrienden dan te luisteren naar de eruptie van zijn welspre- kendhed, naar zijn van geestdrift sprankelende oratie, naar de niet te stremmen stroom zijner woor den. Gedurende hun hele gymna siumtijd hadden ze als goede ka meraden samengewoond, maar daar was ook alles mee gezegd. Recht intiem waren ze nooit ge weest. Ze waren nauwkeurig op de hoogte van eikaars gewoon ten en wensen, maar niet van wat op 's harten grond lag. Van elkanders innerlijk hadden ze geen flauwe notie. Na de oorlog was Kauno zelfs tamelijk zwijg zaam. Nimmer liet hij iets los over zijn belevenissen uit die tijd tenzij het een grappig voorval betrof, dat bij de herinnering nog zijn lachlust gaande maakte. Maar trachtte men de conversa tie naar de werkelijke frontge beurtenissen te leiden, dan was hij zo dicht als een pot. Leo pie kerde dikwijls over de oorzaak van die geslotenheid, maar hoe lang hij er over nadacht, er kon den volgens hem slechts twee re denen voor zijn: zijn bescheiden heid, óf de een of andere er varing, welke hem weerhield, het onderwerp aan te roeren. (Wordt vervolgd). gesteld te hebben te verlenen aan de bond voor de dirigentencursus. De stichting zou gaarne een diploma A., waarop hefc diploma B. en daarna diploma C. kan wor den behaald. Slechts degenen die diploma C. bezitten kunnen aan een solistenconcours deelnemen. Zij, die reeds aan een solisten concours hebben meegedaan, een subsidie kunnen «««ter in het bezit te Z Vlaamse 21,1 n van ke* genoemde diploma, thans nog mee doen. Over de grote concoursen ont- Zeeuwse dirigentencursus ter on-1 5* zeer levendige discus sie. Het bestuur was van mening, dat de oude gang van zaken niet bevredigt. Bij monde van de voorzitter gaf zij drie punten van overwe ging mee: 1.) De concoursen blij ven zoals het thans is. (Een ver plicht stuk en 1 vrij-stuk, te kie zen uit enkele opgegeven stuk ken). 2.) De te spelen stukken ligt geheel aan de vrije keuze van het korps en 3.) Het z.g. mo- dusvoorstel 1 verplicht stuk en 1 stuk uit het repertoire van de vereniging, door de jury te kie zen uit drie door de vereniging op te geven stukken. Met de laatste methode is het dys te bereiken, dat het korps niet meer te zien in haar zon dags costuum, maar in haar de- gelijkse plunje, want dat is het gemiddelde muzikale peil der ver eniging. Immers bij de opgave van 1 verplicht en 1 keuze-stuk, heeft de vereniging meer dan een half jaar de tijd de beide stukken er in te pompen, wat ook in wer- dersteuning overwegen. Spr. zag deze dirigentencursus niet in de eerste plaats als een belang voor de dirigenten, maar als een be lang van de verenigingen die on der hun leiding staan. De voor zitter bracht dank aan de heer Schijve voor de wijze waarop hij zijn arbeid heeft aangepakt. Besloten werd in de toekomst de voor- en najaarsvergaderingen achter elkaar in Oostburg of Terneuzen te houden. Met betrekking tot de geleende krachten deelde de voorzitter mee, dat de bond in de toekomst zeer drastisch zal zijn in het ver lenen van vergunning voor het spelen met geleende krachten. Vervanging zal slechts mogelijk zijn als wegens ziekte een lid niet mee kan doen, of wegens ge lijk te stellen omstandigheden. De heer J. R. Filius bracht fi nancieel verslag uit over de bei de in 1954 gehouden concoursen. Hieruit bleek, dat 't solistencon cours te Terneuzen een tekort heeft eehad van f 131 08 terwiil 1 k*-kikheid geschiedt. Nadat de ïet boncteconcours te ZuiSS f0r\coursstukken ontvangen zijn, nei Donasconcours te z.uiazaru e i Spei€n verenigingen niets an- met een batig saldo van 82,44 j„rs Pnnfv>iir«stii.kkon is geëindigd. Besloten werd een wijziging in het financieel beheer in te voe ren. De gelden zullen op een bank worden geplaatst. Teneinde de stand der financiën van het ogenblik van openen van de bankrekening te kunnen legiti meren werd een kascontrolecom missie in het leven geroepen, die deze taak zal uitvoeren. Het zijn de heren De Smidt en Versprille. Aangezien er geen andere can- didaten zijn zal het solistencon cours in 1955 te Schoondijke wor den gehouden. Als datum werd. voorlopig vastgesteld op 12 Fe bruari a.s. Tot op heden hebben zich reeds 37 solisten opgegeven. Met betrekking tot de solisten concoursen kwam het bestuur met een overweging met de oude gang van zaken te breken. Na een uitvoerige discussie over dit vrij moeilijke onderwerp werd. besloten de adspirant-solis- ten een zekere opleiding te geven met een diploma, beginnende met ders dan de concoursstukken. Bij de laatste methode, de z.g. middenweg, zijn de korpsen ver plicht 4 stukken te kennen. Het bleek dat vele aanwezigen voor deze methode voelden, maar zij oordeelden zich niet compe tent zonder overleg met hun ver enigingen deze ingrijpende wijzi ging in te voeren. Besloten werd het betrokken voorstel aan de verenigingen te doen toekomen, en daar dan te zijner tijd over te laten beslis sen. Tot slot werd nog besloten ook de lagere afdelingen twee stuk ken te laten spelen, inplaats van 1, zoals de laatste jaren het ge bruik is geworden. Deze laatste wijziging zal het eerstvolgende concours in werking treden. Het grote concours zal in 1955 te Waterlandkerkje gehouden worden, aldus besloot de vérga- dering. De afgevaardigden bleken bij hun aanvrage te blijven, zo dat dit voornemen thans onher roepelijk is geworden. De raad van de gemeente Oost burg kwam Vrijdagavond in openbare vergadering bijeen on der voorzitterschap van burge meester mr K. Hoekzema. Afwe zig was de heer J. J. Leenhouts wegens ziekte. Nadat de voorzitter mededeling had gedaan, dat enige vroegere raadsbesluiten de goedkeuring van G. S. hebben verworven, kwamen de verzoeken van A. A. de Zwart en de Gez. Buijck over de uitkering van de onteigenings vergoeding van hun panden in de Zuidzandsestraat aan de orde. De heer J. Barendregt bepleit te een hogere vergoeding, dan die werd vastgesteld, immers wanneer betrokkenen op een an dere plaats willen bouwen, moe ten zij veel meer kapitaal er bij leggen dan de mensen, die hun panden door oorlogsgeweld, zagen verloren gaan. Genoemde pan den van A. A. de Zwart en de Gez. Buijck waren heel goed her stelbaar en waarom moeten nu deze mensen de dupe worden om- 'at hun woningen toevallig ont eigend worden. De heer E. Dekker bepleitte een zodanige uitkering, dat de ver koopwaarde der panden als ont eigeningsvergoeding wordt aan gehouden eventueel met aftrek van de herstelkosten van de oor logsschade. De voorzitter zei, dat een hoge re vergoeding, dan de op grond van de wet materiële oorlogs schade, aan de hand waarvan de onteigeningsvergoeding werd, vastgesteld, niet wel mogelijk was. Hierop werd het verzoek afge wezen. Naar aanleiding van een schrij ven van de minister van Binnen landse Zaken werd besloten aan het personeel in gemeentedienst met ingang van 1 October 6% sa larisverhoging toe te kennen. Eveneens bleek de raad geen be zwaren te hebben tegen het voor nemen van G. S. dezelfde 6% sa larisverhoging toe te passen voor d.e gemeenteontvangers, gemeen tesecretarissen en ambtenaren van de burgerlijke stand. De vorige maal werd een voor stel van B. W. aan de bond tegen het schenden door het vloeken van Gods Heilige Naam wegens het staken der stemmen aangehouden. Thans nogmaals in stemming gebracht leverde het voorstel hetzelfde resultaat op 5 tegen 5 stemmen. Het voor stel werd. geacht te zijn verwor pen. De gemeentebegroting 1955 werd aangeboden. Zij vertoont op de gewone dienst een inkomst en uitgaaf van 1-530.522. De post onvoorziene uitgaven be draagt 2750. De kapitaal dienst heeft aan inkomst 5.195.964 en aan uitgaaf 6.097.236. Derhalve een nadelig slot van 901.272. In verband met de strafbepa lingen werd. de algemene plaatse lijke politieverordening gewij zigd. Enige voorstellen van B. W. tot het vaststellen van verschil lende verkeersmaatregelen op grond van art. 4. van het Wegen-1 men. verkeersreglement werden aan genomen. Z.h.s- ging de raad accoord met het voorstel van B. W. de wo ning Hoekzak No. 18 te gaan ver huren aan de heer C. Robesin, thans wonende te Waterland kerkje. De raad hechtte haar goedkeu ring enkele percelen grond aan te kopen. De bedragen als bedoeld in de lager onderwijswet 1920 ingevol ge art. 55 bis werden over 1953 vastgesteld. Het bedrag per leer ling per jaar bedoeld in art. 55 bis, lid 1 van de l.o.-wet 1920 voor het jaar 1955 werd voor wat be treft het gewoon lager onderwijs en het voortgezet gewoon lager onderwijs op 30 bepaald en voor wat betreft het uitgebreid lager onderwijs op 39,49, beide bedra gen inclusief 0,75 wegens ad ministratiekosten. Tot leraar in de klassieke ta len aan de gymnasium-afdeling van het Koningin Wilheimina lyceum werd in tijdelijke dienst benoemd de heer E. Baan. Mevr. O. A. L. Zitter, thans tijdelijk on derwijzeres aan de o. 1. school werd met ingang van 1 Januari 1955 in vaste dienst benoemd. De beide periodiek aftredende heren J. R. v. d. Laan en R. J. de Milliano werden herbenoemd als lid van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs. Tijdens de rondvraag wees de heer P. J. van Hee er op, dat aan de Tragel een straatlamp reeds een tweetal maanden is uitgeval len. De voorzitter zegde een on derzoek en verbetering toe. De heer J. Barendregt zou het toejuichen als op de begraaf plaats een kraan werd' aange bracht. De voorzitter zei, dat hiervoor reeds een plan bestond, maar dat de uitvoering achter wege bleef door de grote kosten. De heer L. Schippers informeer de waarom in de Kosterstraat 'n woning 4 weken leeg heeft ge staan. De voorzitter zeide, dat het hier een woning betrof, die gereserveerd diende te worden voor de dienst maatschappelijke zorg. Toen deze dienst geen op volger heeft aangewezen, heeft de gemeente niet langer kunnen wachten en de woning door iemand laten betrekken. De heer Schippers was het niet eens met een lichting, die de wet houder van openbare werken hem de vorige vergadering had gegeven. Volgens deze zou inder tijd juist met de verbetering van de Violetstraat aangevangen zijn. Toen hij er de andere dag langs kwam, was er niets van werkzaamheden te zien. De heer A. P. Modde moest toegeven dat de heer Schippers gelijk had, Hij zelf was ook misleid. Tot slot informeerde wethou der De Geuze, wanneer het rap port van de commissie kinder speelplaatsen te verwachten was. Hij vond het wel tijd worden, aan gezien men het volgende jaar met het inrichten van speelplaat sen zou willen aanvangen. De heer W. C. F. de Coene gaf te kennen deze zaak nog eens met de heer Leeksma op te zullen ne-

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2