Sowjet-nota aan de Europese landen NOODTOESTAND IN EGYPTE D. C. Prins terug in Nederland De roofovervallen in West-Duitsland WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Geen gunstig onthaal bij de Westelijke mogendheden President Naguib afgezet MAANDAG 15 NOVEMBER 1954. 9e Jaargang No. 3305. Oppositie tegen Yosjida neemt toe Braziliaanse maatregelen tegen koffiespeculatie salons „robert' Na 10 maanden in Indonesische gevangenschap Betoging te Tongeren Zweden door storm geteisterd rnuikering bfl Abonnement: Temeuzer. Directeur Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels L—J iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. De Sowjet-Unie heeft Zaterdag alle Europese landen, waarmede zij diplomatieke betrekkingen on derhoudt en de Verenigde Staten, uitgenodigd om 29 November bij een te komen, teneinde over een algemeen Europees beveiligings pact te spreken en wel te Moskou of Parijs. Continentaal China is uitgeno digd om de conferentie als waar nemer bij te wonen. De landen, waarmede geen diplomatieke be trekkingen worden onderhouden zouden, volgens de nota, uitgeno digd kunnen worden door Enge land, Frankrijk of Amerika. De regeringen van Tsjecho-Slo- wakije en Polen hebben reeds met de conferentie ingestemd, aldus meldt A.F.P. uit Moskou. Tot de uitgenodigde landen behoren ook Turkije, IJsland, Oost-Duitsland Zwitserland en Joego-Slavië. On geveer twee weken geleden heeft de Sowjet-Unie aan de Westelijke mogendheden nota's gezonden waarin een conferentie van de mi nisters van Buitenlandse Zaken over de kwestie-Duitsland en die der Europese veiligheid wordt voorgesteld. Deze nota is nog niet door de Westerse mogendhe den beantwoord. De nieuwe nota is aan 23 lan den verzonden. Afschriften van de uitnodiging zijn verzonden aan Amerika en continentaal China. In de nota wordt niet gezegd, of De progressieve partij, op twee na de grootst^ in Japan, heeft zich aangesloten bij andere op positiegroepen, teneinde een ver enigd front te vormen tegen pre mier Yosjida, de liberale leider, wanneer deze van zijn wereldreis terugkeert. De progressieven, die 71 zetels in de kamer hebben, besloten zich te voegen bij de tien liberale rebellen en zitting te nemen in een commissie, die voorbereidin gen zal treffen voor de oprich ting van een nieuwe conserva tieve partij op een 24 November te houden conferentie. Door dit besluit van de pro gressieven is de mogelijkheid toegenomen, dat deze nieuwe conservatieve partij en de 133 socialistische leden een motie van afkeuring in Yosjida zullen indienen. De liberale partij heeft 222 afgevaardigden in de Kamer. De Braziliaanse autoriteiten hebben de wisselbepalingen voor de opbrengst van de koffie-uit- voer gewijzigd met het doel een einde te maken' aan speculaties en de producenten te bewegen hun koffie vlugger aan de markt te brengen, Het wordt mogelijk geacht, dat deze stap de koffie- voorziening op de wereldmarkt zal verbeteren en zal leiden tot een daling van de prijzen. De producenten ontvingen tot dusverre voor de op hun uitvoer verdiende dollars bij de omwis seling een bonus boven de offi ciële wisselkoers, die varieerde naar gelang van de wisselkoers op de vrije markt. Deze regeling bracht hen er toe hun productie vast te houden in de hoop op een stijging van d,e vrije koers, die hun ontvangsten zou vergroten. ministers van Buitenlandse Za ken worden verwacht. Zij zegt, dat een latere datum voor de con ferentie niet gunstig zou zijn, daar in sommige landen reeds in December een begin wordt ge maakt met de parlementaire be handeling van de overeenkom sten van Parijs en Londen. Een ratificatie van deze overeenkom sten zou de toestand in Europa nog ingewikkelder maken en de mogelijkheid om onopgeloste Europese problemen en vóór alles de Duitse kwestie te rege len, ondermijnen. Het vormen van Europese mi litaire groeperingen, aldus de no ta, zou uiteindelijk tot oorlog lei den. Om het laatste te voorko men was het nodig, om een bevei ligingsstelsel te vormen, waarin alle landen van Europa een aan deel zouden hebben, ongeacht hun maatschappelijke structuur. Een dergelijk stelsel zou een per manente grondslag voor een vreedzame samenwerking van al le Europese landen vormen en zou tevens hun nationale veilig heid garanderen door de aanvaar ding van het beginsel, om moge lijke geschillen op vreedzame wij ze op te lossen. In het*geval van een bedreiging van de vrede of een verbreking van de vrede zou men gemeenschappelijk kunnen optreden tegen de agressor, ook in militair opzicht. De garantie van de Europese veiligheid diende niet gezocht te worden langs de weg van ,,een rampspoedige remilitarisatie van Duitsland, noch in de vorming van tegenover elkaar staande militaire blokken", doch diende te zijn gevestigd op de eerbiedi ging van de gewettigde belangen van alle Europese landen, groot en klein. De nota zegt, dat alle Europese landen aan de voorgestelde confe rentie kunnen deelnemen. Waar nemers zijn van mening, dat de Sowjet-Unie geen bezwaar zou maken tegen een Westduitse deelneming. De inhoud van de nota werd op een persconferentie te Moskou bekend gemaakt. De 23 Europese landen, die een uitnodiging hebben ontvangen zijn: Frankrijk, Engeland. Oos tenrijk, Albanië, België, Bulga rije, Hongarije, Oost-Duitsland, Nederland. Griekenland, Dene marken, IJsland, Italië, Luxem burg, Noorwegen, Polen, Roeme nië, Turkije, Finland, Tsjecho- Slowakije, Zwitserland, Zweden en Zuid-Slavië, terwijl afschriften van de nota aan de Verenigde Staten en communistisch China zijn gezonden. West-Duitsland is niet speciaal uitgenodigd, doch de Westelijke mogendheden zullen landen kunnen uitnodigen, die geen diplomatieke betrekkingen met de Sowjet-Unie onderhouden. Tot deze landen behoort de Westduitse bondsrepubliek. Rusland heeft voor de eerste maal een Europees veiligheids verdrag voorgesteld op de bijeen komst van de ministers van Bui tenlandse Zaken der grote vier" te Berlijn in Februari j.l. De Wes telijke ministers wezen dit voor stel echter af, op grond van het argument dat op deze wijze het Noordatlantische verdrag zou worden getorpedeerd. Toen de Russen later hun voor stel herhaalden, stelde het Wes ten de eis, dat elk overleg tussen Oost en West moest worden voorafgegaan door een instem men van de Sowjet-Unie met het houden van vrije verkiezingen in geheel Duitsland, als eerste stap tot hereniging van dit land, en ta zal ieder der deelnemende lan den op de voorgestelde conferen tie de gelegenheid hebben voor stellen in te dienen met betrek king tot de onderwerpen, welke zullen worden besproken. Volgens A.F.P. blijkt uit de no ta, dat in ieder geval op 29 No vember een conferentie over de Europese veiligheid zal worden gehouden, hetzij een bijeenkomst van de communistische landen te Moskou, hetzij een werkelijk Europese conferentie, die onge twijfeld te Parijs zal worden ge houden, als de Westelijke mo gendheden de Sowjet-uitnodiging aanvaarden. De jongste Russische stap volgt op een Sowjet-nota van 23 October j.l., waarin de drie Wes telijke mogendheden werd voor gesteld deze maand een vier-mo- gendhedenconferentie over het Duitse vraagstuk te houden. Tot dusver hebben de Westelijke re geringen nog niet hierop geant woord, doch er zijn aanwijzingen geweest, die er op duiden, dat zij niet tot verdere besprekingen ge neigd zijn, vóórdat te Parijs ver dragen, volgens welke West- Duitsland souverein wordt en zich mag bewapenen, van kracht zijn geworden. tieve veiligheid, waarbij de V.S. betrokken zouden zijn. De bonds kanselier zag hierin een succes van de te Londen en Parijs ge volgde politiek. Overigens was hij van mening, dat 'n werkelijk collectief veilig heidsstelsel en de wereldvrede 'n geweldige verlichting voor Duitsland en Europa en de we reldvrede" zou zijn. Hierdoor zou ook de hereniging van Duitsland tot stand worden gebracht. kapper mef het aparte cockei markt 16 brouwerijstraat 9 janneuzen voor verzorgd kapwerk en voor betere toiletartikelen. ook ZWARE REGENVAL IN ZUIDMAROKKO. In Zuid-Marokko zijn dertig personen in de overstromingen van het begin van de week om gekomen. De overstromingen werden veroorzaakt door zware regenval; in 3 dagen viel even veel regen als normaal in drie jaar. De Egyptische president, ge neraal Mohammed Naguib, is van al zijn functies ontheven, al dus meldt A.F.P. Het besluit om generaal Na guib van zijn functies te onthef fen is genomen door de revolu- tionnaire raad. Twee leden van de raad hebben Naguib van het besluit op de hoogte gesteld. Generaal Naguib bevond, zich Zondagochtend in zijn paleis met generaal Abdel Hakim Amer, opperbevelhebber van- de Egyptische strijdkrach ten, en kolonel Hassan Ibrahim, lid van de revolutionnaire raad, belast met „zaken van het presi dentiële paleis". Een sterke afdeling van de mi litaire politie had de omgeving van het paleis afgezet en ver scheidene eenheden van het leger hadden nabijgelegen gebouwen bezet. Na de vergadering van de re volutionnaire raad had de minis ter van Defensie, generaal-ma- joor Abdel Hakim Amer, zich naar het paleis van de president begeven. Na een uur verliet hij met generaal Naguib per auto en onder een sterke politie-escorte het paleis- Volgens een functio naris van het paleis is Naguib naar zijn woning gebracht. Van gewoonlijk betrouwbare zijde is verklaard, dat het besluit tot het afzetten van generaal Na guib werd genomen na de arres tatie, Zondagochtend vroeg, van Joseph Talaat, die één van de lei ders zou zijn van een geheime cel van de Mohammedaanse broeder schap, die de vorige maand een samenzwering op touw zou heb ben gezet om de eerste minister uit de weg te ruimen. De naam van Talaat is ge noemd in het proces tegen Mah- moed Latif, een loodgieter uit Cairo, die bekend heeft gescho ten te hebben op premier Nasser toen hij in Alexandrië een bijeen komst toesprak. Tijdens het proces is verder Om hieraan een einde te maken heeft de regering besloten de pro-1 met het sluiten van een staatsver- ducenten voortaan een vaste drag, ter beëindiging van de be REACTIES op de rus. SISCHE NOTA. Volgens functionarissen te Wa shington is het zeker, dat het jongste Russische voorstel voor een conferentie over de Europese veiligheid op 29 November, door de V.S. zal worden verworpen. Er wordt op gewezen, dat minister Dulles Dinsdag j.l. nog heeft ver klaard, dat een dergelijke Russi sche stap alleen maar ten doel kan hebben, dat bekrachtiging van de Parijse overeenkomsten wordt voorkomen. Te Washing ton is men van oordeel, dat En geland en Frankrijk het Ameri kaanse standpunt zullen blijven steunen, dat men geen bespre kingen met de Sowjet-Unie moet beginnen, vóórdat de ratificatie van genoemde accoorden redelij kerwijze is verzekerd. in politieke kringen te Parijs, Londen, Rome, Brussel, Wenen, Kopenhagen, Bonn en andere Westelijke hoofdsteden blijkt men hetzelfde standpunt te huldigen. Londense diplomatieke kringen merken op, dat de Russische sug gestie, dat het van kracht worden van de overeenkomsten van Lon den en Parijs de deur zal sluiten voor verder overleg tussen Oost en West, niet in overeenstem ming is met de verzoeningsgezin de uitlatingen, welke premier Malenkof vorige week Zondag te genover de Britse ambassadeur te Moskou, sir William Hayter, heeft gedaan. Naar verluidt zou de Russische eerste minister bij die gelegenheid sir William Hay ter en diens Amerikaanse colle ga, Charles Bohlen, hebben ge zegd, dat ook na het van kracht worden van de jongste Westelij ke veiligheidsaccoorden nog vier- mogendhedenbesprekingen over Duitsland mogelijk zijn. Bondskanselier Adenauer ver klaarde op een verkiezingsbijeen komst van zijn christen-democra tische unie te Darmstadt, dat de Russische nota .aantoont, dat on. ze politiek te Parijs juist is ge weest". Volgens hem zou de Sow jet-Unie nooit een dergelijk voor stel hebben gedaan, als de Weste lijke mogendheden geen volledige overeenstemming hadden bereikt. Hoewel de bondskanselier het voorstel in beginsel toejuichte, was hij van oordeel, dat de door Moskou genoemde datum niet voldoende tijd laat om een Euro pese conferentie zorgvuldig voor te bereiden. Een mislukken van een dergelijke bijeenkomst zou de toestand slechts kunnen vererge ren Dr Adenauer constateerde met voldoening bonus te betalen voor hun koffie- uitvoei1. Bij de opening van een officiële normaalschool te Tongeren (Bel gisch Limburg) hebben Rooms- Katholieke studenten de socialis tische minister van Onderijs, Col- lard, en de liberale minister van Publieke Werken, Van Glabbeke, uitgejouwd en vanuit de verte met eieren, aardappelen en bie ten bekogeld. Overal in de stad waren slo gans op de muren aangebracht, zoals „Weg met Collard" en „Weg met de dictatuur". Bij aankomst van de autoritei ten op het marktplein te Tonge ren werd een waar huilconcert aangeheven, dat door de in gro te getale aanwezige rijkswach ters beantwoord werd met enige charges. Eén der manifestanten werd, hierbij gewond en moest naar 'n ziekenhuis worden over gebracht. Een andere werd gear resteerd. Nadat het marktplein afgesloten was en de studenten in de omliggende straten waren teruggedreven, keerde de rust weer. zetting van Oostenrijk. Volgens de jongste Sowjet-no- Gejaagd en nog steeds veront waardigd, verbitterd en bezield met haatgevoelens, doch blij met zijn eigen behouden terugkeer en met onmiskenbare dankbaarheid voor enkelen, die zijn vrijheid hebben bewerkstelligd, is Zater dagmiddag met zijn vrouw en zoontje de Amersfoortse gymna stiekleraar D. C. Prins, een van de circa 35 a 40 Nederlandse ge vangenen onder wie de laatste da. gen zoveel berichten in onze pers verschenen zijn,, met een K.L.M.- toestel uit Djakarta op Schiphol aangekomen. Er waren bij zijn aankomst op het vliegveld geen officiële verte genwoordigers van de Nederland se regering. Wel werd hij door een aantal journalisten en pers fotografen opgewacht, terwijl zijn familieleden hem buiten de douanehal opwachtten. In hetzelfde K.L.M.-toestel was mr W. F. L. Graaf van Bylandt, buitengewoon gezant en gevol machtigd ambassadeur, hoge commissaris in Indonesië, in Dja karta ingestapt. Hij had samen- gereisd met de heer Prins, maar was in Rome uitgestapt, omdat hij alvorens naar Nederland voor besprekingen met de regering te rug te keren enige dagen vacan tie neemt. „Ik wil wel iets vertellen", zo begon de heer Prins op Schiphol zijn relaas met voorbehoud tot de pers, ,,maar ik heb met de ho ge commissaris in het vliegtuig nadrukkelijk afgesproken, dat ik in het belang van de mensen, die nu nog in Indonesië vastzitten, geen mededelingen over mishan delingen zal doen". Zijn verdere woorden waren doorspekt met cynische opmer kingen over zijn gevangenschap, die hij ondanks een poging, die hij daartoe deed, kennelijk niet kon onderdrukken. „We waren ongeveer met 40 man", zei hij. „Gasten van de pre sident. Eten, drinken en slaag kregen we cadeau. Het waren on ze kleine bruine broertjes van de politie, die dat deden. Deze jon gens zijn tot alles in staat". De heer Prins zeide voorts bin nenkort contact te zullen zoeken met de juridische afdeling van 't ministerie van Buitenlandse Za ken in Den Haag om rapport over zijn bevindingen uit te bren gen. Hij had circa 10 maanden gevangen gezeten, nadat hij in Djakarta plotseling was gearres teerd. Acht jaar geleden ging hij met de Zeven December-divisie als tijdelijk eerste luitenant naar Indonesië toe. In die tijd diende iemand, wiens naam de laatste tijd herhaaldelijk als kroongetui ge in de zaken Schmidt en Jung schlater wordt genoemd, als bur ger onder hem in het leger: de Ambonees Tomasoa. Drie jaar geleden, toen de heer Prins dus geen militair meer was, accep teerde hij de functie van gymna stiekleraar aan een school van de Nederlandse Carpentier Alting Stichting in Djakarta. Na zijn ar restatie, zo vertelde hij, had deze stichting zijn salaris doorbetaald aan zijn vrouw en haar waar zij kon moreel gesteund en daadwer kelijk geholpen. Het bovenstaande moet be schouwd worden als een samen vatting van brokken en stukjes uit het jachtige relaas en de snel le antwoorden over de voorge- Een uit het Noordzee-gebied afkomstige storm met een wind- j ^edenTZ'taïloze heVgësfel snelheid van 96 kilometer per ae ra„ën die wh fn hët vraag- uur heeft Zweden geteisterd. De gesprJ van eirca'10 minuten uit storm trok over Zweden naar de §e ^ond van de heer Prins no. Oostzee. Op zijn weg werd een teer(jen persoon gedood en velen gewond. De vorige week kreeg ik plot. Ook deden zich overstromingen se}jng bericht, dat ik naar huis voor en werden vuurhaarden tot branden aangewakkerd. Verscheidene West-Zweedse ha vens zijn overstroomd. Van Noord- en Oostzee kwamen mel dingen van in nood verkerende dat de Sowjet-Unie schepen. In de Botnische Golf nu verklaart, dat zij niets heeft verloor een Fins stoomschip zijn tegen de Navo en ook niet gekant roer. Sleepboothulp werd ver is tegen een verdrag voor collec-leend. mocht. Ik ben niet zoals mis schien gezegd is uitgewezen. Daar zit iets achter, maar het is beter, dat ik u dat nog niet ver tel," vervolgde hij. De eerste twee maanden had hi; met 16 man gevangen gezeten in een ruimte van 4 bij 5 meter in een oud huis te Bandoeng, dat bij het politieburaeu aldaar hoorde. Met verontwaardiging deelde hij mede in die tijd vrijwel niet ge lucht te zijn. Licht en lucht was er wel. Het viel binnen door de glasloze ramen, die met prikkel draad waren afgezet. Na 2 maan den was hij overgeplaatst naar het vroegere Buitenzorg, dat nu Bogor heet, en kwam daar on der, wat hij noemde, „de mobile brigade." „Daar behoorde ik blijkbaar tot een van de zes staatsvijanden nummero één," zeide hij. „We za ten er cellulair. In totaal ben ik 5a 6 maal in de zon geweest. Dat was in Mei geloof ik, toen ze mij af en toe een gesprek van 5 mi nuten met mijn vrouw gunden. Dat geschiedde onder strenge be waking met politiemannen met stenguns en zo er bij en met se cretaressen naast me, die steno grafisch noteerden wat ik tegen verklaard, dat de geheime cel elk lid van de huidige regering, be halve president Naguib, wilde vermoorden. De politie heeft gezegd, dat Latif een foto van Naguib in zijn zak had toen hij werd gearres teerd. De naam Naguib is voorts genoemd in bekentenissen van enkele leiders van de broeder schap, die met Latif terechtstaan. Twee getuigen zeiden, dat de broederschap van plan was Nas ser en de andere leiders van de regering te vermoorden en een „volksopstand" teweeg te bren gen. Aan generaal Naguib zou dan verzocht worden, zich tot de natie te richten en het volk tot rust te manen. Volgens A.F.P. heeft Naguib te 19.00 uur plaatselijke tijd zijn pa leis verlaten en is in gezelschap van kolonel Hassan Ibrahim naar zijn woning in een buiten wijk van Cairo gegaan. Generaal Abdel Hakim Amer begaf zich naar het gebouw van de revolu tionnaire raad waar het kabinet bijeengeroepen werd. President Naguib leidde in Juli 1952 de staatsgreep van het le ger waardoor koning Faroek ver dreven werd. Van officiële zijde is medege deeld, dat Naguib van de twee functies die hij bekleedt het presidentschap eh het voorzitter- schap van de revolutionnaire raad is ontheven. De afzetting van Naguib voor de tweede maal werd be kend gemaakt kort nadat d,e po litie met leden van de Moham medaanse broederschap was slaags geraakt bij een inval in 'n huis te Cairo. Vier mensen wer den hierbij gedood en drie ge wond, onder wie twee politie mannen. Volgens een woordvoerder van de Egyptische regering had de revolutionnaire raad besloten, dat de 53-jarige president afge zet moest worden nadat Zondag ochtend een verklaring was ont vangen, dat hij (Naguib) na een staatsgreep van de broederschap het hoofd Van een nieuwe rege ring zóu zijn geworden. Deze ver klaring was afgelegd door Joseph Talaat. President Naguib werd ook eerder dit jaar (in Februari) van zijn functie ontheven, doch door interventie van leden van het le ger werd hij toen in zijn functie hersteld. In April werd hij door mijn vrouw zei." De laatste 6 maanden had hij'de revolutionnaire raad gédwon gevangen gezeten in Djakarta, J gen de functies van premier en een gevangenschap, die hij op Schiphol „vrij dragelijk" noemde. Overdag liet men de gevangenen bij elkaar. Alleen 's avonds na 8 uur moest ieder terug naar zijn cel. „Kent u Schmidt?" luidde een vraag. „Nee," antwoordde de heer Prins, „ik heb Schmidt nog nooit gezien en Jungschlaeter ook niet." Hij vertelde niet of althans hij zeide niet te kunnen zeggen waar om hij feitelijk gearresteerd was. militair gouverneur neer te leg gen en zes burger-ministers te ontslaan, die voorstanders wa ren van hervatting van het par- lementaire leven. Kolonel Nas ser volgde hem als premier op en nam Naguibs leidende rol in staatszaken over. Twee dagen geleden is in het proces tegen Yatif gezegd, dat Naguib, Hassan el Hodeiby, de oppergids van de Broederschap, zou hebben opgebeld, enkele da gen na de parafering van het En- Wel was hij enkele malen ver- ^ptis^ nr»r\w1 on doarbii \7on \:orer.hi nr». c A Autobaanrovers, die sedert enige tijd in de buurt van Keu len werkzaam zijn geweest, ma ken nu ook de gewone wegen in de omgeving van Keulen en Bonn onveilig. Nadat zij Don derdag op drie plaatsen hun slag geslagen hadden, is de ge hele politiemacht van deze streek gealarmeerd om tegen hen te velde te trekken. Een der slacht offers van de gewapende over vallen was een Nederlandse inge nieur, die in de nacht van Woens dag op Donderdag bij Neuss door gewapende bandieten werd aangehouden. Zo driest gaan de rovers te werk, dat zij in de vroege ochtend van Donderdag op een doorgaans bijzonder druk kruispunt in de nabijheid van het parlementsgebouw van Bonn een wagen der Franse hoge com missie overvielen. Nog een der de overval vond Donderdagnacht bij Dusseldorf plaats. In alle gevallen gingen de ro vers op dezelfde wijze te werk. De Nederlandse ingenieur, die in Neuss werd overvallen, zag dat zijn wagen werd gepasseerd door een Opel die plotseling vlak voor hem stopte. Op hetzelfde moment reed een Ford de Neder landse wagen langszij, zodat deze niet meer ontwijken kon en tot stoppen werd gedwongen. Uit beide wagens kwam een ge maskerde bandiet. Beiden zetten de Nederlander een pistool op de borst en eisten geld. Toen de overvallene zei, dat hij geen geld bij zich droeg, rukten de mannen hem zijn portefeuille uit zijn zak, stapten ijlings in hun wagen en verdwenen. In de portefeuille be vonden zich een kleine vijftig mark. Zij werd Donderdagoch tend door de Keulse politie terug gevonden toen deze in Keulen een der beide wagens onbeheerd vond. Alleen het geld ontbrak. Bij de overval in Bonn slaagde de po litie er bijna in de bandieten te snappen. Hier hielden twee man nen een Franse wagen aan, sleep, ten de Duitse chauffeur van ach ter het stuur, ontroofden hem zijn portefeuille en gingen er met de wagen vandoor. Dit alles kon 's ochtends om half zeven ge schieden op de drukste verkeers weg van de Westduitse hoofd stad, de verbinding tussen Bonn en Godesberg. De rovers reden met de gestolen Volkswagen in de richting Keulen. Zij werden op de autobaan tussen Bonn en Keu len ontdekt door een per radio ge waarschuwde politiewagen. De politie slaagde er na een dolle rit in de Volkswagen op de rondweg om Keulen in te halen. Op het ogenblik dat de achter volgers de Volkswagen voorbij re den, stopte deze en reed vervol gens vol gas achteruit. Vóór de politiemannen uit hun auto wa ren, waren de bandieten uit hun gestolen Volkswagen gesprongen en met de buit van vierhonderd mark in de duisternis ontkomen. In de buurt van Dusseldorf en sceneerden rovers een verkeers ongeluk teneinde een automobi list tot stoppen te bewegen. Meer dan tien maal hebben de bandie ten, die volgens de overvallen automobilisten mannen tussen twintig en dertig jaar zijn, in de laatste twee weken in deze omge ving reeds hun slag geslagen. ho'ord en daarbij van verschillen de feiten beschuldigd. Hij nam aan gearresteerd te zijn als gevolg van bezwarende ver klaringen, die de Ambonnees To masoa over hem zou hebben af gelegd. „Ik heb die man echter in geen jaren meer gezien," zei hij, „na dat wij uit het leger waren. Hij is 'n beroepsleugenaar, die meen ik zelf destijds is opgepakt en mishandeld. Toen is hij doorge slagen. Overigens geloof ik, dat hij mijn naam heeft genoemd in de veronderstelling, dat ik toch allang in Nederland was en er geen nadeel van zou kunnen on dervinden. Hij heeft nooit iets tegen me gehad. Maar \Vat hij me in de schoenen schuift over een opdracht, die ik hem zou hebben gegeven om kaarten te maken van T. N. I.-posten in Bandoeng, is klinkklare onzin. Er is geen woord van waar." Op desbetreffende vragen ant woordde de heer Prins voorts, dat hij Westerling en Bos gekend heeft. Verder vertelde hij nog. dat hij nimmer voor een recht bank is verschenen en al even min ooit een rechter heeft gezien, ook niet rechter Liem, die de zaak-Schmidt berecht, en die vol gens uit Indonesië afkomstige berichten, de voorlopige hechte nis van de heer Prins heeft ver lengd. „Dat ik nu mijn vrijheid terug heb," zo besloot hij, „dank ik in hoofdzaak aan mijn eigen vrouw, die enorm heeft doorgezet met als maar druk uitoefenen op de Indonesiërs. Ze heeft overal op mijn invrijheidstelling aangedron. en steeds maar volgehouden. Dat helpt. Als je niet iemand hebt, die steeds buiten de gevangenis voor je aan het werk is, dan kom je niet zo gemakkelijk vrij." Of hij zijn vrijheid ook nog te danken heeft aan medewerking van een of meer Indonesiërs, die hem mogelijk gunstig gezind wa ren, wilde de heer Prins in het midden laten de Suezkanaalzóne. Een woordvoerder van de revo lutionnaire raad heeft bekend gemaakt dat Nasser de functies van Naguib zal overnemen zon der evenwel de titel van presi dent aan te nemen. Majoor Salem, de minister van Voorlichting, heeft medegedeeld, dat Naguib in een vroegere wo ning van de echtgenote van de Wafdistische oud-premier Moe- stafa Nahas zal blijven. Deze wo ning maakt deel uit van de door de staat in beslag genomen be zittingen van de oud-premier. In geheel Egypte is de noodtoe stand afgekondigd. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandagoch tend tot Maandagavond. Zonnige perioden. Op de meeste plaatsen droog weer met zonnige perioden. Zwakke tot matige noordelijke wind. Dezelfde temperaturen of iets lagere. DINSDAG 16 NOVEMBER. v.m. n.m. Breskens 5.39 6.15 Terneuzen 6.14 6.50 Hansweert 6.54 7.30 Walsoorden 7.04 7.40 ZON MAAN op onder op onder Nov. 15 7.58 16.50 21.58 12.48 16 8.00 16.49 23.16 13.12 17 8.02 16.47 18 7.04 16.46 0.30 13.47 19 8.05 16.45 1.42 14.02

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1