Begroting van Verkeer en Waterstaat Kunst contra Kanker UT n mm» Infiltratie van Indonesische militairen in Nieuw-Guinea tegengesproken POPENT EILAND IN DE SCHOOT DER WINDEN Huidg< Zuidpool proefgebied voor ontploffing Amerikaanse waterstofbommen tweede blad enezing Zaterdag 13 November 1954 9e Jaargang No. 3304 De Franse socialisten „Prawda" over beveiliging van Europa Vrouwen gaan vluchtelingengezinnen helpen Nieuwe aciie van Koningin Wilhelminafonds DOOD1 doos A 90 d Korea Aan het voorlopig verslag der Tweede Kamer over de ontwerp begroting 1955 van Verkeer en Waterstaat is het volgende ont leend. Van verschillende zijden wilde men gaarne opnieuw uiting geven aan zijn vertrouwen in de minister. Gaarne bracht men de minister en al zijn mede werkers hulde voor het'vele werk dat zij in het afgelopen zittings jaar hebben verricht om de ge volgen van de ramp zoveel mo gelijk te verzachten. AUTOBUSVERBINDING MET Z.-VLAANDEREN. Vele leden informeerden met belangstelling naar de resultaten van de autobusdienst Breda- Sluiskil, waarvoor de C. V. Jr. aan de twee hierbij betrokken streek vervoerondernemingen vergun ning heeft verleend. Is er reeds een oordeel uit spreken over de vraag, in hoe verre dit nieuwe vervoer passa giers onttrekt aan de tot nu toe bestaande diensten tussen Z. Vlaanderen en de rest van Neder, land? VERKEERSVEILIGHEID, Nagenoeg algemeen vestigde WATERSTAAT. Van verschillende zijden werd opgemerkt, dat men met bezorgd heid had kennis genomen van de mededeling van de minister, dat de voorbereiding van plannen vertraging ondervindt door het gebrek aan technische krachten. Algemeen was men overtuigd, dat dit probleem dringend om een oplossing vraagt, vooral nu de taak van de rijkswaterstaat wordt uitgebreid met.de uitvoe ring van nieuwe werken in het delta-gebied. Tal van leden stelden de vraag, of het gebrek aan personeel niet voornamelijk te wijten is aan de te lage salarissen. men opnieuw de aandacht op het probleem van de verkeersveilig heid. De onveiligheid van het verkeer, zo meende men, baart nog steeds ernstige zorgen. Waardering werd uitgesproken voor het werk van de verenigin gen voor Veilig Verkeer. Vele leden drongen er bij vernieuwing op aan het verkeersonderwijs op de lagere scholen verplicht te stellen. Verschillende leden had den met instemming kennis ge nomen van de steun, welke van wege het ministerie wordt ver leend aan het op initiatief van de K.N.A.C. begonnen onderzoek naar het geven van rijlessen. Vele leden vroegen de bijzondere aandacht van de minister voor de oudere weggebruikers. Van verschillende zijden werd er op geyvezen, dat het aantal verkeers slachtoffers onder de voetgan gers ontstellend hoog is. Een zeer groot percentage van de ge dode voetgangers behoort tot de leeftijdsgroepen onder de 8 jaar en boven de 65 jaar, dus tot de leeftijdsgroepen, die het verkeer nog niet of niet goed meer kun nen overzien. Hieruit volgt, naar de mening van onderscheidene leden, dat er in het bijzonder be hoefte bestaat aan bepalingen ter regeling van het verkeer bij en op de oversteekplaatsen voor voetgangers. Ook het probleem, dat ontstaan is door de zeer snelle groei van het aantal bromfietsen, kwam weer ter sprake. Zeer vele leden stelden de vraag, of de minister de tijd niet gekomen acht om de bromfietsers aan een verplicht examen te onderwerpen. Voorts werd de vraag gesteld, of het niet mogelijk is in sommige gedeel ten van ons land naast de be staande autowegen en rijwiel paden speciale wegen voor brom fietsen aan te leggen. Voor een tweetal te veelvuldig voorkomende ongevalstypen werd in het bijzonder de aan dacht gevraagd. Het eerste is dat van de losrakende aanhang wagen, dat met vrij grote fre quentie optreedt en vaak de- satreuze gevolgen heeft. Een versnelde uitgifte van kenteken bewijzen voor alle motorrijtui gen. welke een aanhangwagen voortbewegen, zou er toe leiden, dat ten minste op korte termijn alle koppelingen gekeurd wor den. Het tweede soort ongeval, dat helaas geregeld voorkomt, spruit voort uit de gebrekkige achter verlichting van vele vrachtwa gens. De actie, welke de K.N.A.C. in de komende winter gaat voe ren tegen de verkeersgevaren bij duisternis, verdient naar het oordeel van verschillende leden alle steun en medewerking, doch dient te worden aangevuld met doeltreffende bepalingen en een efficiënt toezicht. AFGIFTE VAN RIJVAAR DIGHEIDSBEWIJZEN, Vele leden vroegen de minister zijn mening te willen uitspreken over de werkwijze van het Cen traal Bureau voor de afgiften van rijvaardigheidsbewijzen. Of schoon het begrijpelijk is, dat mensen, die worden afgewezen voor hun rijvaardigheidsexamen, kritisch oordelen over de wijze, waarop deze examen worden af genomen, en er zeker weieens on gegronde klachten worden geuit, zouden deze leden toch graag zien, dat er door de overheid, die dit bureau sanctionneert, op wordt toegezien, dat ernstige klachten behoorlijk worden on derzocht. Soms wordt geklaagd dat examinandi te gemakkelijk worden afgewezen op grond van het falen op ondergeschikte pun ten. Daarnaast achtten deze leden het wel bezwaarlijk, dat mensen, die door overmacht ver hinderd zijn op het examen te verschijnen, het examengeld, dat zij tevoren hebben moeten stor ten, kwijt zijn. - DELTA-PLAN. Onze verantwoordelijkheid voor de veiligheid van het Z.W. deel van ons land, zo meende men al gemeen, eist, dat spoedig een be slissing wordt genomen ten aan zien van de afsluiting der zee armen. Men had dan ook met de grootste belangstelling kennis genomen van de mededeling in de troonrede, dat een wetsont werp hieromtrent spoedig zal worden ingediend, en men zag met verlangen deze indiening te gemoet. Teneinde haar standpunt met zo volledig mogelijke kennis van zaken te kunnen bepalen, zal de Kamer, naar men van verschil lende zijden opmerkte, bij die ge legenheid moeten worden inge licht over de plannen der rege ring, niet alleen ten aanzien van de voorgenomen afsluiting van de zeegaten tussen Voorne en Walcheren, doch ook ten aanzien van de belangrijkste vraagstuk ken, welke daarmede verband houden. Hierbij dacht men in de eerste plaats aan de maatregelen, welke nodig zullen zijn ter bevei liging van de oevers van de Rot terdamse Waterweg en de Wes- terschelde. Zou het aanbrengen van een stormstuw onmogelijk zijn? Men zal dit in elk geval onder het oog moeten zien. Zelfs kan de vraag rijzen, of met het oog op het tegengaan van de ver- zilting een volledige afsluiting van de Waterweg, althans bij hoog water, niet moet worden overwogen. Inmiddels is bekend geworden, dat de minister een commissie van advies heeft benoemd om het vraagstuk van de beveiliging van de Waterweg te onderzoeken. Men had hiervan met instem ming kennis genomen, doch het was vele leden niet duidelijk, waarom deze aangelegenheid bui ten de opdracht van de Delta commissie was gehouden. Ten aanzien van de Wester- Schelde rijst dadelijk de vraag, of bij de versterking van de daar langs gelegen dijken, resp. het verwezenlijken van een andere oplossing niet ook het belang van België in sterke mate be trokken is. Men zou zich kunnen voorstellen, dat een afsluiting van de Wester-Schelde ook voor België grote voordelen zou kun nen meebrengen. Men zou het kunnen begrijpen, indien de re gering thans het standpunt zou innemen, dat eerst moet worden beslist over de afsluiting van de zeegaten tussen Voorne en Wal cheren, zulks om niet te veel pro blemen tegelijk te behoeven op te lossen. Maar dit neemt niet weg, dat binnen afzienbare tijd toch ook over de beveiliging van de Westerschelde zal moeten wor den beslist. Voorts vragen de te treffen voorzieningen ten opzichte van de visserij en de oester- en mos selcultuur reeds dadelijk de aan dacht. Dit is eveneens een vraag stuk, waaromtrent de beslissing moeilijk kan worden uitgesteld. Ook rijst de vraag, of, nu wij staan voor de beslissing omtrent een project van zo grote allure als het delta-plan, niet tevens de verantwoordelijkheid voor de toe stand der zeewaterkering afdoen de moet worden geregeld in dier voege, dat deze in haar geheel in beheer en onderhoud komt bij het rijk. In de memorie van toelichting wordt medegedeeld, zo merkte men verder op, dat in 1955 een begin zal worden gemaakt met de werken ter afsluiting van het Haringvliet. Hoewel men waar dering had voor de voortvarend heid, welke hieruit blijkt, vroeg men zich toch af, of hiermee niet op de beslissing omtrent het delta-plan wordt vooruitgelopen. Van verschillende zijden werd er tenslotte op gewezen, dat de minister besloten heeft een sla perdijk te doen aanleggen dwars over het eiland Schouwen, onge veer van Brouwershaven naar de Schelphoek, doch dat het bestuur van het waterschap Schouwen hiertegen grote bezwaren heeft. PRINS BERNHARD IN LONDEN. Prins Bernhard is Vrijdag morgen voor een privé bezoek te Londen aangekomen. De Prins, die zelf de regerings-dakota be stuurde, zal vandaag terugke ren. VERHOUDING TOT BEL GIË T.A.V. DE KANALEN- KWESTIE. Nu het rapport Steenberghe Van Cauwelaert verschenen is, zou men gaarne van de regering vernemen, hoe deze zich de ver dere behandeling van deze aan gelegenheid voorstelt. Vele leden wezen er op, dat de regering het bepaalde rapport in handen van de delta-commissie gesteld heeft. Zij vroegen zich af, wanneer deze commissie de bestudering hiervan zal kunnen beëindigen en aan de regering advies zal kunnen uitbrengen. In verband met de vele problemen, welke met de afwatering van West-Brabant en de industrialisa tie van deze streek samenhangen achtten zij het urgent, dat in deze aangelegenheid een beslissing wordt genomen. In verband inet het rapport SteenbergheVan Cauwelaert werd voorts de aandacht ge vraagd voor de belangen van Ter. neuzen. België, zo merkte men op," wenste ten behoeve van de zeehaven Gent de bouw van een nieuwe grote zeesluis te Terneu- zen en tevens verruiming van het kanaal Terneuzen—Gent. Hiertegen heeft Terneuzen in principe geen bezwaar, maar het stelt daartegenover ook een eis van zijn kant. Na de eerste we reldoorlog heeft België eigen machtig aan Terneuzen zijn rech ten op gelijkstelling met de Bel gische zeehavens t.a.v. de spe ciale spoorwegtarieven, geldig voor deze havens, ontnomen. Men meent in Terneuzen aller eerst reeht te hebben op herstel van deze tarieven. Is de regering, zo werd nu gevraagd, bereid te bevorderen, dat van Belgische zijde aan deze gerechtvaardigde eis van Terneuzen voldaan wordt? Er heerst te Terneuzen, zo werd nog opgemerkt, ook ern stige ongerustheid over de plaats, waar ingevolge de voor lopige plannen van de rijkswater staat t.z.t. de nieuwe sluizen zul len moeten worden gebouwd. Be staat er tussen de rijkswater staat en de gemeente hierom trent voldoende overleg? Een onmiddellijke deelneming van de socialisten aan de rege ring van premier Mendès-Fran. ce werd uitgesloten geacht na een onderhoud tvan een half üur, da;t de premier Vrijdag met de secretaris-generaal van de partij! heeft gehaji. Mollet verklaarde, dat de pre mier geen tijd meer heeft om de socialistische voorstellen te (bestuderen. Vandaag vertrekt hij; naar1 de Verenigde Staten. De positie der socialisten zal na ide terugkeer van de premier weer ter sprake konten, aldus Mollet. Premier Mendès-France deel de na het onderhoud met Mol let mee, dat hij zijn ikalbinet zal wijizigen, doch zonder socialisten hierin te betrekken. Men ver wacht, dat deze wijziging gering zrfl zijn en betrekking zal heb ben op twee 'kabinetsposten en mogelijk op twee staatssecreta rissen. Het Russische partijblad „Praiwda" schrijft volgens Tass, dat de Sowjet-Unie nimmer de ontbinding van de Navo heeft geëist als essentiële voorwaarde ivoor de oprichting van een stel sel van collectieve veiligheid in Europa. Ook het argument, dat de Sdwjet-Unie Europa van Amerika wil scheiden, gaat niet op, aldus het blad. De Nederlandse federatie voor vrouwelijke vrijwillige hulpver. lening, waarbij alle vrouwenor ganisaties in Nederland zijn aangesloten, ;zal een actie gaan voeren ten behoeve van de vluchtelingengezinnen in de kampen in de provincie „Karin- thië in Oostenrijk. Na overleg met de gedelegeer. de in Nederland van de hoge commissaris voor de vluchtelin gen zal de landelijke federatie cf ,jDe vrouwen van Nederland" eten beroep doen haar steur! te verlenen bij een inzameling van gelden voor dit doel. „Neemt u het maar mee", zei de vriendelijke dame in Arnhem tot de heer J. J .W. Noordervliet, lid van het hoofdbestuur van het Koningin Wilhelminafonds, en ze wees op een prachtig 17e eeuws schilderij van Jan Lievens, dat in haar kamer hing. „Gebruikt het op de komende veiling ten bate van de kankerbestrijding, maar zorg er voor, dat het dan mini maal 20.000 opbrengt, want voor die prijs is het verzekerd. Als u dat niet lukt, dan koop ik het zelf van u terug". Vrijdag hing dit kostbare doek (de hoge priester en zijn volge lingen) in de kunsfzaal van de firma Mac van Waay aan het Rokin te Amsterdam temidden van talloze andere schilderijen, terwijl op toonbanken, in vitrines en op tafeltjes vele tientallen andere kunstvoorwerpen, die al lemaal door milde gevers aan 't K. W. F. geschonken zijn, ston den uitgestald. Want het K. W. F. luidt thans een tweede „haak-in"-actie in, al zal die term niet opnieuw worden gebezigd. Kunst contra kanker De militaire commandant van Oost-Indonesië, kolonel Warouw heeft tegenover de pers te Ma kassar mét klem de berichten tegengesproken, dat een gewa pende bende met Indonesische prauwen in West-Irian is geland. Hij veroordeelde voorts ,.de pro vocaties, zoals vervat in de voor stelling van zaken, dat deze ge wapende benden uit Indonesië af komstig zijn" en behoren tot het 25e regiment infanterie, dat on der zijn commando staat. Kolonel Warouw wees er op, wat hij noemde de „mystificaties rondom de aanwezigheid van de Nederlandse politieman" Van Krieken. Hij zeide, dat er open vragen zijn', die een nauwkeurig onderzoek vereisen, alvorens zij HAVENS EN WERKEN. HAVEN Naar aanleiding van liet in de memorie van toelichting vermel de voornemen om in 1955 een aanvang te maken met de aanleg van een nieuwe veerhaven te Breskens werd de vraag gesteld of deze haven aangelegd zal wor den ten Oosten of ten Westen van de kom der gemeente. Hier bij wees men er op, dat indien de veerhaven ten Westen van Bres kens aangelegd zou worden, dit zou betekenen, dat het doorgaan de verkeer om de kom der ge meente geleid zou moeten wor den, met het gevolg, dat aan de middenstand en de hotelbedrij- ven aldaar een ernstige slag zou worden toegebracht. Met enige teleurstelling con stateerden vele leden, dat nog steeds geen begin wordt gemaakt met de aanleg van een behoor lijke haven te Bergen op Zoom. beantwoord kunnen worden. „Ge steld, dat het juist zou zijn wat Van Krieken volgens de berich: ten Verklaarde, namelijk, dat hij door een gewapende bende is meegevoerd. Zou die bende hem dan later zo maar in vrijheid heb ben gesteld op Indonesisch grond gebied? Rekening houdend met het verzet van een patriottische beweging in Irian", aldus ver volgde Warouw, „rijst ook de vraag, waarom hij, in leven ge laten, moest worden meegevoerd buiten Irian. Is niet veeleer de vraag gemotiveerd, of Van Krie ken, om te ontkomen aan gevan genneming door opstandelingen in Irian, naar Indonesisch grond gebied is gevlucht? Ook rijst de vraag, of hij geen spionnage-op- dracht moest uitvoeren in het grensgebied", aldus kolonel Wa rouw, die tenslotte zei, dat Dobo, vanwaar de gewapende groep af komstig zou zijn, geen militair gebied meer is. „Een duidelijke tendenz is in de berichten aan wezig om de poging van Indone sië, die gericht is op een vreed zame oplossing van de kwestie- Irian via de Verenigde Naties te saboteren", aldus kolonel Wa rouw. Naar A.F.P. van welingelichte zijde verneemt zouden de lan den, die onder de vlag der Ver. Naties in Korea hebben gestre den het plan hebben om ten spoedigste een rapport in te dienen, waarin voorgesteld wordt, dat in Korea verkiezin gen rworden gehouden ter her eniging van het land onder toe zicht van een neutrale commis sie naar het voorbeeld van de commissie in Indo-China. Het rapport wijlkt daarin af van het standpunt dat de Verenigde Staten op de conferentie van Genave hebben ingenomen, na melijk, dat toezicht gehouden dient te worden door een com missie ivan de Verenigde Naties. Den Haag: Tegenstrijdig heden in Indonesische me- delingen. Een officiële woordvoerder heeft naar aanleiding van de ver klaring van kolonel Warouw ge zegd, dat de gegevens, waarover hij beschikt, geen aanleiding geven om op zijn eerder afgeleg de verklaring over de kwestie van de infiltratie op Nieuw-Gui- nea terug te komen. Deze woordvoerder zeide voorts, dat er wel open vragen kunnen rijzen, o.a. voortvloeiend uit de onderlinge tegenstrijdigheid van de mededelingen, die van Indone sische zijde afkomstig zijn, zodat aan de betrouwbaarheid daarvan ten sterkste moet worden getwij feld. „Indonesische militaire autori teiten op Ambon hebben gesug gereerd, dat de Indonesische in filtranten opstandelingen uit Nieuw-Guinea zouden zijn. De heer Papare, lid van het Indone sische „bureau-Irian", heeft daar entegen tezelfdertijd beweerd, dat een landing op de kust van Nieuw-Guinea georganiseerd zou moeten zijn door een groep van de „Republiek der Zuid-Moluk ken". De heer Papare beweerde ook. dat dr Soumokil thans onder Nederlandse bescherming in Fak Fak op Nieuw-Guinea zou ver blijven, terwijl recente berichten uit Indonesische bron nog immer melding maken van dr Soumokil als leider van de Ambonese gue- rillagroepen op het eiland Ce- ram," aldus zeide de Nederlandse woordvoerder. zou het devies kunnen luiden. „Onze bedoeling is", zo vertel de de heer Noordervliet Vrijdag ochtend aan vertegenwoordigers van de pers, „deze kunstvoor werpen door middel van een spe ciale veiling te verkopen ten bate van d.e kankerbestrijding. Het gaat om het geluk en de ge zondheid van vele landgenoten. Het gaat om mensenlevens". Intussen is die veiling zelf nog lang niet in zicht, want op het ogenblik beschikt het fonds „slechts" over voorwerpen met een totale geschatte waarde van ƒ60.000 en het Wilhelminafonds heeft nu eenmaal honderdduizen den, ja zelfs millioenen nodig. De basis daarvoor is reeds ge legd. Het K. W. F. doet thans een beroep op iedere Nederlan der iets af te staan: een schilde rij, een tekening, een ets, een sieraad, zilverwerk, textiel, kris tal, oud tin of koper, het doet er niet toe. „We verwachten na tuurlijk niet, dat thans de Rem- brandts en de Vermeers maar bij ons komen binnenrollen", ver volgde de heer Noordervliet, maar hij voegde er optimistisch aan toe: „Al hopen we dat wel". Overigens is alles welkom, dat op het praedicaat „kunst" aan spraak kan maken: een oude Friese klok, een Boedhabeeldje, een Chinees bordje, een hand kleedje, een houtsnede, een aar dewerk vaas enz. enz. Niet iedere Nederlander zal iets bezitten, dat van waarde is, maar toch wel heel velen. En ook vele zaken, firma's of instel lingen (musea niet te vergeten) zouden, indien ze er aan willen medewerken met „dode" voor werpen levende mensen te red den, iets kunnen afstaan aan de „K. W. F.- kunstveiling" te Am sterdam. Enkele kunsthandelaren hebben reeds het goede voor beeld gegeven. Zij hebben drie schilderijen ter beschikking ge steld ter waarde van ƒ15.000. Prins Bernhard is ere-voorzit- ter van het comité van aanbeve ling, voorzitter is de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, dr M. J. Prinsen, en onder de leden van dit comité bevinden zich alle andere Com missarissen der Koningin, tien tallen burgemeesters van grote steden uit ons land, de secreta ris-generaal van het ministerie van O., K. en W., mr H. J. Rei- nink, alsmede bijna alle bekende museumdirecteuren en conser vators. Het comité van actie staat onder leiding van voorzit ter C. J. baron Schimmelpen- ninck van der Oye. Zodra de verwachte stroom van geschenken begonnen is, hoopt dit actiecomité de groeiende ver zameling in een zaal te Amster dam te exposeren. De entréegel- den der bezoekers worden dan ook ten bate van de kankerbe strijding besteed. door ARVI KIVIMAA. 92) (Nadruik verboden.) Je was er volkomen weerloos aan uitgeleverd, je moest er naar luisteren, je moest al die geluiden opvangen als porren in je ribbenkast. In dit getier slapen? Uitgesloten. Even de straat op, éven een ommetje, spijts weer en wind. En toen pas voelde hij zijn lege maag. Na de lange rit met paard en wagen had hij op het station van 'vertrelk wat gegeten; daarna niet imeer. Honger had hij, en die gewaarwording was hem in zoverre welkom, dat zijn geslen. ter niet meer doelloos was. Een restaurantje moest hij zoeken. Een simpel geval dat noch tans richting gaf aan zijn hun keren naar een belevenis. Een grote stad. Te kust en te keur kon hij gaan. Restaurants bij de vleet, het ene nog al fraaier verlicht dan het andere. Hij bekeek en taxeerde ze, of ze met zijn smaaik overeenkwa men. Geprikkeld door de attrac tie v,an het onbekende, maakte hij zijn eerste ontdekkingstocht door Helsinki's straten. De re. gen woei hem in het gelaat, lauw en zoel was nu het hemel- iwiater, en ook de wind deerde hem niet. Niet ver van zijn logement vond hij al een eetgelegenheid- je. Er zaten een paar mensen in het lichte lokaal. Het was hem te dichtbijwat verder wilde hij zijn. Erottaja langs, naar hene den, dan rechtsaf. Ineens, on vermoed, bevond hij zich in het centrum van Helsinki. De Esplanade door, waar een men geling iv.an geuren hing, boom. hout, nat asphalt en parfum. Opdringerig goudkleurige let ters lichtten op: Hotel Kamp. Achter het glas der vouwdeur blinkende knapen. In de stra lende hal bewogen zich vrolijk lachende, onbekommerde dames en heren. Verder slenterde hij. Het marktplein Kauppatori, met het bronzend nu glimmend ziwarte standbeeld van Havis-Amandan. Hier kwam de zeewind door, zilte reuk van wier. Linksaf sloeg hij nu en bereikte zo het Grote Plein, dat hij zich van fo to's herinnerde. Welk een ruim te en wijdheid! Uit de machtige scala rees daar de Grote kathe draal op met haar talrijke stati ge torenspitsen. Recht vóór hem, de bruine zijgevel der academie. Er tegenover het regeringspaleis. Regenvlagen striemden de zuilen der fagade. Restaurants, restaurants,. Hij was er genoeg gepasseerd tijdens zijn omwandeling. Maar hoe langer hij liep. hoe schuwer hij werd. Hij durfde niet naar binnen te gaan. Het water was door zijn schoenen gesiepeld, hij voelde vochtigheid op zijn rug. Nog steeds verdoften de luide geruchten en lichten zijn den ken, nochtans bleef hij gefasci neerd doorlopen, overmeesterd door het geheimzinnig vreemde van deze stad. Met kloppende slapen beluisterde hij de golf slag van Helsinki's leven. On onderbroken spoelde de stroom der geluiden en lichten en men sen door de straten. En niemand zag den ander. Dit laatste stelde hem allengs op zijn gemak. Geen sterveling nam notitie van hem. Toen be sloot hij toch maar naar het eethuisje vlakbij zijn logement te gaan. Elven verdwaalde hij, want onverwacht kwam hij in de Andreas-straat terecht, bij het dagbladbureau van „Uusi Suomi", Nieuw Finland. Uit het massieve gebouiw klonk het ge dempte ratelen der zetmachines. Pas de Yrjö-straat bracht hem weer tot oriëntatie. Hij (Advertentie) Huldiulverheie - Huidgezondheid wandelde langs het park bij de jOude Kerk en kon voor het eerst luisteren naar het stille ademen der duistere bomen. Over de Boulevard bereikte hij ten slotte het doel van zijn omzwerving. In het vriendelijke eethuis overviel hem de vermoeienis. Zacht zonk ze over zijn leden. Snel werkte hij zijn eten naar binnen en zocht zijn bed op. De tram hield hem lang wakker, maar toen de laatste vooiibijge- rammeld was, ontfermde toch de slaap zich aver hem. In zijn droom spookten spoortreinen en helverlichte ruiten. Op eenmaal zat hij voor zijn eerste tenta men; stamelend gelijik een knaap van de laatste klas kwa men zijn antwoorden los, doch de prof bleef welwillend jegens hem en werd niet boos. 's Morgens was het zonnig, maar vinnig koud. Hij huiverde in zijn dunne jas, toen hij haas tig de straat opging, om een krant te kopen. Het was hem te doen cm het grauwe adver tentieblad. Kamers te huur. En masse. Wat 'n aanbiedingen. Weerzinwekkend veel. En hij, ook hij was nu één der talloze reflectanten voor een nauwe cel in een stenen bo-uwigedrocht, een gegadigde ivoor het ver smalde leven. (Wordt vervolgd.) De leiders van de twee voor naamste partijen van Nieuw-Zee- land hebben Dinsdag in toespra ken ter gelegenheid van de alge mene verkiezingen van Zaterdag uiting gegeven aan hun bezorgd heid naar aanleiding van berich ten, dat Amerika wellicht proef nemingen met waterstofbommen zal willen doen in het Zuidpool gebied, 32.00 km van Nieuw-Zee- land. In te Wellington gepubliceerde zaak zo spoedig mogelijk onder ogen zou zien. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken zei niets te we ten ,dat de berichten zou kunnen bevestigen dat de Amerikaanse expeditie naar de Zuidpool op de ijsbreker „Atka" een inleiding is tot proeven met waterstofbom men in het gebied. Hij zou inlich tingen inwinnen of de berichten waarheid behelzen. De Nieuwzeelandse minister van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat de Nieuwzee- berichten werden bespiegelingen j *an<^e refrinS ff - de Amerikaanse regering zal in gehouden, dat een Amerikaanse expeditie, die op vijf December vertrekt, wellicht een gebied voor proefneming zal zoeken nabij Klein-Amerika in 't Rossgebied, dat Nieuw-Zeeland. van 1923 af bestuurt. De leider van de Labour-oppo- sitie, Walter Nash, herinnerde aan het lot van de Japanse vis sersboot „Foekoeroejoe Maroe", die op een afstand van 4.800 km van de ontploffing met radio-ac tieve as werd overdekt en waar van één bemanningslid om het leven kwam. De minister van Buitenlandse Zaken in de regering van de na tionale partij, Clifton Webb, zei, dat, indien de berichten juist bleken te zijn, het kabinet de winnen omtrent de expeditie in het Zuidpool-gebied. Hij zeide zelf te twijfelen aan de juistheid der desbetreffende berichten. Voorts zou er tijd ge noeg zijn om tegenover Amerika uitdrukking aan de Nieuwzee landse ongerustheid te geven over mogelijke waterstof-bom ontploffingen. Tegenspraak van Amerikaan se commissie voor atoomener gie. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft Donder dag tegengesproken, dat zij van plan is in het Zuidpool-gebied proeven met waterstofbc te nemen.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 5