Geen Was koers nieuwe hington De rebellie in Algerije in V0ERMAN- de PAUW Overstromingen te Huil Wie Mendès-France naar de V.S- WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Duitse partijen in verzet tegen regeling van het Saargeschil Frankrijk zal krachtig toeslaan I WÊEÈ wat z»l onvolprezen Wekelijkse wereldschouw ft WW mmiêm m Wm Democratische adviseur voor Dulles CO 75 HET COMITÉ VOOR VLUCHTELINGEN. Demonstraties te Parijs Storm en regen eist 8 doden s De Australische havenstaking geëindigd s Traukerlng bt) Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactle-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand f 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. VRIJE ZEE ZATERDAG 13 NOVEMBER 1954. 9e Jaargang No. 3304. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2.25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1.—5 iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. De Amerikaanse verkiezingen zijn geëindigd met een overwin ning der democraten. Zij hebben nu in het Huis van Afgevaar digden (425 leden) een meerder heid van 29 stemmen en in de Senaat als de uitslagen in de ernstig omstreden staten New Yersey en Oregon gehandhaafd blijven een van 2 st., die door het mede-stemmen van het onaf hankelijk lid tot 3 kan worden uitgebreid. Dit is geen grote overwinning in een tussentijdse verkiezing, waarin meestal de meerderheid van de zittende partij met een 40 stemmen in het Huis en een 4 of 5 st. in de Senaat vermin dert. Het feit aan de andere kant, dat in tal van staten demo cratische in plaats van republi keinse gouverneurs zijn geko zen, reeds dadelijk in New York. waar de bekende Harriman het met de hakken over de sloot heeft gehaald, wijst echter wel op een tendenz bij de onafhankelijke kiezers, die zich van Eisenho wers regering verwijdert. Eisenhower, die zich door de deken is tussenbeide gekomen; duelleren is in Frankrijk een ouderwets begrip geworden. Mendès-France heeft het ook naast de begroting moeilijk. In Tunis is de rust nog geenszins volkomen. In Marokko is het aanstellen van de nieuwe sultan geen succes gebleken. Nu is er'n terreur over Algiers losgebar sten, die door nieuwe troepen krachtig wordt aangepakt- Frankrijk slaat een geheel andere toon aan dan tevoren; te Cairo is ernstig geprotsteerd tegen radiored-evoeringen, tegen ^Frankrijk gericht, gelijk Enge land ook te Athene inzake Cy prus heeft moeten doen. De evacuatie in Vietnam bleek door de Fransen voortreffelijk gere geld, maar desniettemin kon el lende niet worden voorkomen, terwijl er in het Noordelijk Viet nam, het Franse gedeelte dus, nog altijd ministercrisis is. ITALIë EN HET OOSTEN. Heeft Togni van het tumult in het Italiaanse parlement gebruik gemaakt om scherper maatrege len tegen de communisten bij vermoeide, bijna 79-jarige Ade nauer, niet zo te zijn verlopen als hij had gedacht. De sociaal-democraten onder Ollenhauer voeren dezelfde ver bitterde politiek van Schu macher; met hen valt niet te praten. Dat echter de vrijzinni gen (F. D. P.) zich bij hen aan sluiten en terwille van het Saar- gebied, dat duidelijk te kennen geeft niet bij Duitsland te willen terugkeren, maar een onafhan kelijke status wil verkrijgen, Duitsland's souvereiniteit op het spel zetten, lijkt niet verstandig, evenmin als de Vluchtelingen- partij op deze wijze sympathie zal winnen. Practisch gespro- jen ken staan zij op het standpunt Scejba aan te bevelen en wil an- dat de Saarlanders niet het recht I - hebben zich af te scheiden. Het votum van de sociaal- derzijds Saragat, de leider der rechtse socialisten, een wijziging democraten in de Saar gaat ge heel in de richting van het ont werp van onze landgenoot Van der Goes van Naters, wiens be noeming eventueel neutraal com missaris zij reeds zeggen te zullen steunen. In deze omstandig heden is het niet onmogelijk. republikeinse leiders heeft laten I dat Adenauer genoodzaakt zal overhalen om een wel wat erg zijn opnieuw met Mendes-France ,1 /\n/\ Tl rl grote rol in deze verkiezings strijd te spelen, ja zelfs met zijn gehele kabinet op het televisie doek is verschenen, boet daar door iets aan prestige in, hoewel zijn populariteit nog heel groot blijft. Hij heeft er de noodzake lijke conclusies reeds uit getrok ken. Eerlijk als hij is, heeft hij onmiddellijk gezegd, dat zijn uit drukking als zou bij een demo cratische overwinning 'n „koude oorlog" ontstaan tussen hem en het Capitool (zetel van het Con gres), aanmerkelijk verzacht dient te worden, terwijl hij wat nog belangrijker is er reeds op uit blijkt om middelen te vinden teneinde de samenwer king met de democratische meer derheid in het belang van Ame rika glad te doen verlopen. ER VERANDERT NIET VEEL te praten. Maar deze verzet zich en acht uitlegging van de voor waarden, die de opposanten een weinig kan bevredigen, terug komen op het beslotene. Wat nu? In Duitsland kijkt men met zorg naar het Oosten, waarin Grotewohl bezig is het familie recht om te vormen, gelijk Oos tenrijk de beslissing van een Duitse rechtbank, die Oostenrij kers, door de annexatie Duits geworden, niet van deze nationa liteit wil ontheffen, onaanvaard baar vindt. FRANSE REGERING OVER „PARIJS" in de regering brengen, het Mid den-Oosten vraagt nog meer be langstelling. De broer van de Sjah van Perzië, tevens troon opvolger, is bij een vliegtuig ongeluk omgekomen. De Middenoostelijke politiek heeft onderwerp van gedachten- wisseling in het Engelse Lager huis uitgemaakt, waarbij ook de oppositie in Churchill's eigen partij zich heeft neergelegd bij het feit, dat de wacht daar van Engelse in Amerikaanse handen is overgegaan. Het bezoek van het Britse parlement aan Moskou heeft niet tot veel gevolgen ge leid. Rusland zal zich doop d.e uiterste versterking, die Zweden zich terwille van de verdediging ev. van zijn neutraliteit getroost, niet aangenaam gestemd voe len. En in het Verre Oosten is het Nehroe, die optimistisch van zijn reis is teruggekeerd. Pakis tan kent een soort dictatuur, waardoor men de staatscrisis hoopt op te lossen. En heel aan het uiterste einde van de Pacific ziet men 't eigen aardige, dat het geval van de spion Petrow, de leider van de oppositie, de critische Ewatt, in een uiterst moeilijke positie heeft gebracht. Hij heeft zijn ibeide secretarissen, die van medeplich tigheid aan het verraad met de Sowjet werden beschuldigd, tot het uiterste verdedigd, maar tot dusverre geen enkel bewijs kun nen bijbrengen, dat in deze rich ting hem grond onder de voeten geeft. VAN DER MANDERE. iUB KONINKLIJK BEZOEK AAN ZIEKENHUIS TE HENGELO. Donderdag heeft H. M. de Koningin een tocht gemaakt naar Hengelo, Enschedé en Hellendoorn, waar zij o.m. enige ziekenhui zen bezocht. In één van deze ziekenhuizen, het gloednieuwe Koningin Julia na Ziekenhuis nabij Hengelo, reikte de Koningin aan een paar pa tiënten een vaasje bloemen uit. De overige patiënten ontvingen deze aardige verrassing namens de Koningin. Wij zien hier de Koningin, die een vaasje bloemen overhandigt aan de 62-jarige mevr. J. H. van Raalte—Voerhuis. A.N.P.-foto.) Er zijn dus in de Amerikaanse politiek op korte termijn geen grote veranderingen te verwach ten. Binnenlands zal Eisenho wer ongetwijfeld van de gelegen heid gebruik maken om meer liberale ontwerpen, die door de rechtse republikeinen werden af gewezen, er door te krijgen. Maar, omdat de democratische meerderheid slechts een geringe is, zal hij niet te veel de linkse kant kunnen uitgaan. Vandaar, dat Wallstreet (beurs in New York), reeds voorbereid op een grote democratische overwin ning, zich tevreden toonde over de uitslag. Naarbuiten kan Eisenhower ongetwijfeld meer op de steun van de democraten dan op die van de rechtse republikeinen rekenen. In het bijzonder wat betreft zijn tarievenpolitiek, die nu wel eens een andere kant zou kunnen uitgaan, hetgeen echter in tegenstelling met vroeger grote kringen op de beurs niet onaangenaam zou zijn. Be langrijk is reeds dadelijk, dat nu in het Huis, maar voobal in de Senaat de democraten de voor zitters der commissies aanwijzen. Dit is van invloed op de buiten landse politiek en ook op de poli tiek voor een evenwichtig bud get. MacCarthy verdwijnt nu zeker als voorzitter van de sub commissie voor onderzoek, en men spreekt er zelfs over, dat deze commissie door de demo craten zal worden opgeheven. De extra zitting van de Senaat, die de tegenwoordige samenstel ling nog tot 3 Januari behoudt, is reeds begonnen. Hierin zal gesproken worden over de bui tenlandse politiek, op grond van Manilla, Londen en Parijs. Voor al echter komt aan de orde het rapport van de commissie-Wat- kins over MacCarthy's gedragin gen, en het lijkt waarschijnlijk, dat deze een berisping niet zal ontlopen. MOEILIJKHEDEN IN BONN. Het verzet in de Duitse poli tieke partijen tegen de Saar- regeling heeft, na Adenauer's terugkomst uit Amerika, groter omvang aangenomen. De zit ting van de regering, daaraan gewijd, schijnt voor de uiteraard Mendès-France heeft spoed achter de zaken gezet: op 14 December beginnen de parlemen taire besprekingen over het ac eoord van Parijs. Men geeft Mendès-France een grote kans op een meerderheid, vooral nu de felle tegenstander van Duitse herbewapening, Moch, door zijn verblijf te New York geen rap porteur van de commissie voor buitenlandse zaken kan zijn. Mendès-France stelde ten opzich- te van een onderdeel van de be groting, die nu in behandeling is de kwestie van vertrouwen en won. Als het Congfes der socia- listen zich gunstig uitspreekt, wordt zijn regering naar links verbreed. Frankrijk heeft thans vooral belangstelling voor de penne- strijd die ontstaan is tussen ge neraal De Gaulle en Weygand, die bepaalde passages uit De Gaulle's memoires van Mei en Juni 1940 bestrijdt, maar op het eerste oog kennelijk ongelijk heeft. De grote verraadzaak wordt verder uit de doeken ge- laan; de advocaten van de beide beklaagden hebben al willen duelleren, omdat zij zich weder zijds beledigd, achtten, maar de De Franse militaire autoritei ten te Batna, in het Algerijnse berggebied van Aures, waar zich het hoofdkwartier bevindt, dat de strijd van ongeveer tien duizend man Franse-uniestrijdkrachten die door gevechtswagens en vliegtuigen worden gesteund I tegen naar schatting drie duizend opstandelingen leidt, zien met verlangen uit naar de komst van ervaren Indochir.ese strijders Het is namelijk gebleken, dat vele jeugdige leden der val schermtroepen, dienstplichtigen, die met spoed uit hun Franse ba ses naar Algerije zijn gezonden, zich niet gemakkelijk aan de voor hen ongewone guerilla-strijdwijze aanpassen. Volgens welingelichte Parijse kringen heeft de Franse regering het terugtrekken van eenheden Franse-uniestrijdkrachten bespoe digd, om deze zo snel mogelijk naar de Noordafrikaanse gebie den, waar onrust heerst, te kun nen zenden. De Fransen denken een drie maanden nodig te zullen hebben om de rebellen uit hun schuil plaatsen te verdrijven. Een groot gedeelte der rebellen staat onder leiding van een klei ne drie honderd Tunesiërs, die, bewapend en wel. heimelijk de grens tussen Algerije en Tunesie zijn overgestoken. Aanvankelijk meende men dat de opstandelingen in hoofdzaak bewapend waren met oude, in vel-laten opslagplaatsen aange troffen wapens van geallieerde, Duitse en Italiaanse oorsprong, doch thans is gebleken dat zij ook over moderne vuurwapens be schikken. De in Algerijnse steden gebo ren nationalistische beweging heeft in het berggebied van Au res nooit veel aanhangers gehad. Doch wèl had het banditisme in deze streken immer vaste voet en hiervan hebben opruiers, die bestaande tegenstellingen tussen familiegemeenschappen en stam men onderling uitbuitten, ge bruik gemaakt. Algerije is niet, zoals Tunesië 0 lll!llill!ll!ill l.iimllfa er nog nooit een bezat, weet beslist niet gemist heeft aan zo'n JERSEY- WEVENIT costuumpje at - gezeld door zijn echtgenote en 6 ambtenaren, voor een tiendaags bezoek aan Canada en de Ver enigde Staten. Verwacht word.t dat in bespre kingen met de Amerikaanse staatkundige leiders de volgende punten zullen worden behandeld: 1. Onderhandelingen met de Sowjet-Unie. De Franse premier meent, dat deze eerst na be krachtiging der Parijse overeen komsten, die onder meer in Westduitse herbewapening voor zien, kunnen worden gevoerd. Hij zou van mening zijn, dat in begin 1955 een bijeenkomst van verte genwoordigers van de „grote vier" zou kunnen worden gehou den. 2. Een Amerikaanse waarborg voor d.e verleden maand gesloten Frans-Duitse Saar-overeenkomst. 3. Het algemene aanzicht der betrekkingen tussen Oost en West. Speciale punten: ontwape ning en een mogelijke uiteindelij ke erkenning van communistisch China. 5. De toestand in Indo-China. Te Parijs, waar men de politie ke toestand in Zuid-Vietnam met grote bezorgdheid gadeslaat, word.t vooral aan dit laatste punt groot belang gehecht. Volgens de New York Times is minister Dulles bereid een lid van de democratische partij te be. noemen tot adviseur bij het „Sta te Department", om hiermee te bewijzen, dat de buitenlandse po litiek der Verenigde Staten niet slechts de zaak van één partij is. Het blad herinnert er aan, dat Dulles zelf destijds onder het de mocratische bewind als republi keins raadgever aan het departe ment van Buitenlandse Zaken is vel-bonden geweest en later als afgevaardigde naar de algemene vergadering der Verenigde Naties de regering-Truman heeft verte genwoordigd. Praktisch bij alle gelegen heden te dragen: in huis, op reis, op visite, enz. U ziet er altijd correct mee uit. Wij hebben ze al vanaf r" r- en toch met volledige garantie. Voorts van 65, 98, 107, 114 en 129 gld. Diverse kleuren en zwart. gr Ook in MANTELS, JAPONNEN en DEUX- PIÈCES mooi nieuw goed ontvangen en Marokko, een Frans overzees gebiedsdeel, doch het behoort staatsrechtelijk tot het eigenlijke Frankrijk. Daarom worden de Al. gerijnse verzetslieden door de Franse regering dan ook niet als nationalisten, doch als rebellen beschouwd. Mendès-France in het parle ment over Algerije. „Er is geen sprake van een mo gelijkheid, dat Algerije niet lan ger tot Frankrijk zou behoren. Geen regering of volksvertegen woordiging van Frankrijk kan in dit opzicht een compromis aan gaan", aldus verklaarde de Fran se premier Mendès-France Vrij dag in een inleidend debat in de Franse nationale vergadering, gehouden om te spreken over het vaststellen van een datum voor een volledige bespreking van de toestand in Frans-Noord-Afrika. De premier verzocht de volks vertegenwoordiging deze datum eerst na zijn terugkeer uit Cana da en de Verenigde Staten vast te stellen. Hij vervolgde: „Er zullen meer versterkingen van politie- en mi litairen naar Algerije worden ge zonden, zo veel als nodig is. en desnoods meer. Wanneer het gaat om het handhaven van de veiligheid en de ongereptheid van het Franse grondgebied, geef ik er de voorkeur aan liever te veel, dan te weinig te dóen". Mendès-France verklaarde dat de Tunesische regering, ondanks een Frans verzoek, nog geen of ficiële veroordeling had uitgege ven van de „fellagha's", Tunesi sche bandieten, die, naar gemeld wordt, de opstandelingen in het gebied van Aures leiden. Doch hij voegde hieraan toe te ver wachten dat deze regering bin nen enkele dagen haar positie zou „ophelderen", hetgeen wordt uitgelegd als te betekenen „inwil liging van het Franse verzoek". Beschuldiging van Egypti sche radiostations. De premier beschuldigde radio Cairo en het Egyptische zendsta tion „De Arabische stem" er van d.e Noordafrikanen tot revolutie en moord aan te zetten. „De Franse regering zal niet aarzelen om, wanneer geen verandering in deze toestand komt, afdoende maatregelen te nemen", ver klaarde hij. Het comité Vluchtelingenhulp 1954 heeft gisteren 55.000 ont vangen. In totaal is nu 1.218.000 bij het comité binnengekomen. GIFT VAN PRINSES WILHELMIN A. Ongeveer vierduizend, Franse regeringsambtenaren hebben Vrijdag in het centrum van de hoofdstad betogingen gehouden tegen de huns inziens te gerin ge loonsverhogingen. Toen tengevolge van deze de monstraties, waartoe socialisti sche, communistische en onaf hankelijke vakbonden hadden op geroepen, het verkeer in d.e om geving van de opera geheel tot stilstand was gebracht, greep de politie in, die er tenslotte, na het oproepen van versterkingen, in slaagde de wegen vrij te maken. Naar verluidt liepen enige be togers bij deze actie verwondin gen op. Later trokken de demonstran ten, onder het roepen van „Onze salarissen" in een lange optocht naar de Place Vendome, het cen trum van de Parijse modehuizen. Vandaar begaven de demon stranten zich naar de tuin van de Tuilerieën, waar het ministerie van Financiën ligt. Er werden H. K. H Prinses Wilhelmina heeft opnieuw van haar medele- vijandige kreten aan het adres ven met het lot der vluchtelingen van minister Faure geuit. Rond- doen blijken door een zeer be- om hef gebouw had de politie 'n langrijk bedrag ter beschikking cordon getrokken, te stellen van de inzamelingsac- j De delegatie is noch door de tie van het comité Vluchtelingen- minister, nóch door één van zijn hulp 1954, ten bate van de vluch- medewerkers ontvangen, telingen in Oostenrijk en Grie-1 Een politie-ambtenaar heeft kenland, aldus is medegedeeld medegedeeld dat geen arrestaties door het comité Vluchtelingen-zijn verricht en dat, voor zover hulp 1954. I hem bekend, niemand gewond werd. Terneuzen IHIUUIillUli In de vroege ochtenduren van Vrijdag zijn door een overstro ming de markt en de winkelwijk van de Engelse stad Huil blank komen te staan. De gasfabriek en een scheepswerf moesten de ..erkzaamheden staken en het water drong in vele huizen door, zodat duizenden in hun huizen werden geïsoleerd. Door het springen van veiligheidskasten geraakten electrische kabels in brand. De overstroming is te wijten aan het samenvallen van een sterke was in twee rivieren en de vloed. De watermassa's in de ri vieren konden door de vloed niet snel genoeg naar zee afvloeien. De gehele Engelse Oostkust is Vrijdagochtend door hevige wind en regenbuien getroffen. Verder noordelijk en op de eilanden ten W van Schotland werden stor men gemeten met een snelheid ,-an ruim 125 kilometer per uur. Twee Britse treilers zijn in de Hebriden door de storm naar de kust gedreven. De Britse vrachtboot ,.La Cor dillera" (6,330 ton), die de haven van Avonmouth werd binnenge sleept, verloor door het breken van de kabels het contact met de sleepboten en werd tegen een drijvende graanelevator gewor pen, die zwaar beschadigd werd. Stormvlagen van 65 kilometer per uur verhinderden, dat het passagiersschip „Brittanic" met 288 passagiers uit New York, de haven van Liverpool binnenliep. Op het plaatselijke vliegveld van Edinburgh, Turnhouse, lag liet verkeer stil tengevolge van de storm. Ook de veerdienst over Firth of Forth moest worden ge staakt. Het aantal slachtoffer^ n storm, die sedert Donderdag Schol land en de Oostkust van Engeland teistert, bedraagt acht dioden. Ten gevolge van de stortregens zijn de Ouse, Humber en Trent buiten haar oevers getreden. In Yorkshire en Lincolnshire staan talrijke dorpen en verschei dene duizenden hectaren bouw land onder water. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot Zaterdagavond. KOUDER. Wisselend bewolkt met enkele buien. Matige tot krachtige en langs de Waddenkust nu en dan harde Westelijke wind. Lagere temperaturen dan gisteren. ZONDAG 14 NOVEMBER. De vakverenigingen van Austra lische havenarbeiders hebben Vrijdag te Sydney besloten de havenstaking op 16 November te beëindigen. Het besluit om de staking, die nu tien dagen heeft geduurd, te beëindigen, is genomen enkele uren nadat het parlement een wetsontwerp had aangenomen, dat het stelsel van aanwerving van havenarbeiders wijzigt. De staking, die nationaal was, omvatte 26.000 arbeiders. Het besluit van de vakvereni gingen moet nog door de arbei ders worden goedgekeurd. Een afwijzing wordt zeer onwaar schijnlijk geacht. Het nieuwe wetsontwerp, dat de aanleiding tot de staking was, draagt de bevoegdheid tot aan werving over van de vakvereni ging op de reders. De raad van vakverenigingen heeft alle plaatselijke afdelingen uitgenodigd bij de eerste minister te protesteren tegen het wets ontwerp, dat als anti-arbeiders klasse wordt bestempeld. De raad heeft tot werkhervat ting geadviseerd „in het belang van de solidariteit van vakver enigingen en de bond van haven arbeiders en om economische moeilijkheden voor het land te voorkomen'.' Breskens v.m. 3.58 n.m. 4.20 Terneuzen 4.33 4.55 Hansweert 5.13 5.35 Walsoorden 5.23 5.45 MAANDAG 15 NOVEMBER. v.m. n.m. Breskens 4.50 5.17 Terneuzen 5.25 5.52 Hansweert 6.05 6.32 Walsoorden 6.15 6.42 ZON MAAN op onder op rmder Nov. 13 7.55 16.53 19 2" 14 7.57 16.51 20 O 1 1 15 7.58 16.50 21.58 - "t J O 16 8.00 16.49 23.16 13.12 17 8.02 16.47 13.31

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1