In 1955 belastingverlaging Binnenlands nieuws Het gezond verstand zegevierde Wat brengt de Radio? VALDA ö/ERMQCÈNf EILAND IN DE SCHOOT DER WINDEN GEMEENTE TERNEUZEN fff LEDE blad Donderdag 11 November 1954 9e Jaargang No. 3302 Maar ook huurverhoging Eindelijk aandacht voor 'n vergeten groep? Indonesische wandaden - Hoog bezoek kee t moeilijkheden met Parlementaire moeilijkheden voor Josjida op komst H.M. Koningin telegrafeert aan comité vluchtelingen hulp 1954 Waarvan Peterson beschuldigd wordt Protesten van de Vietminh SPORTPRAATJE Weer eenheid in het Nederlandse voetbal Het luchtincident bij Hokkaido T EG-EN HOEST PASTI LLES KORTE GEDINGEN OPGESCHORT. Syrië en Frankrijk Aangezien belastingverlaging en huurverhoging een samenhan gend geheel zijn, vertrouwt de regering deze kwestie in de aan vang van het volgende kalender jaar ter sprake te kunnen bren gen, opdat de maatregelen nog in de loop van 1955 in werking kunnen treden. Minister Van de Kieft heeft ook toegezegd de gerechtvaardig de belangen van de middenstand en de zogenaamde vergeten groe pen niet uit het oog te zullen verliezen. Ook kondigde de mi nister een spoedige invoering van een algemene ouderdomsvoorzie ning, zoals door de Sociaal Eco nomische Raad is bepleit, aan. Er wordt op de departementen ,,me voortvarendheid" aan een en an der gewerkt, doch natuurlijk zal er nog enige tijd mee gemoeid zijn, alvorens tot invoering kan worden overgegaan. Ongetwijfeld zullen de toezeg gingen van minister Van de Kieft bij velen in goede aarde vallen. Wij mogen in deze belastingver lagingen en in het vooruitzicht op een redelijke ouderdomsvoor ziening de resultaten zien van de periode van gunstige conjunctuur waarin ons land momenteel ver- INDONESIË. De Nederlandse regering heeft een en ander gepubliceerd over de meer dan ergerlijke behande ling van Nederlandse gevange nen door de Indonesische politie. Heel Nederland heeft met af schuw kennis genomen van dit grof schandaal, dat herinnerin gen oproept aan de politiemetho- den van Japanners en nazi's. De protesten van de Neder landse regering zijn door Indo nesië terzijde gelegd en Djakarta ontkent de ten laste gelegde mis handelingen. Men beweert, dat een en ander op fantasie moet berusten en dit, terwijl de Neder landse regering over bewijzen be schikt. Hetzelfde spel heeft zich her haald, toen een groep Indonesi sche militairen van de reguliere troepen der republiek trachtte te infiltreren op Nieuw-Guinea. Ne derlandse mariniers zetten de achtervolging in en wisten de groep in een vuurgevecht uiteen te slaan, waarbij documenten werden buitgemaakt, die duide lijk bewezen, dat deze soldaten met speciale opdracht door de Indonesische regering naar Nieuw-Guinea waren gezonden. Ook dit protest van de Neder landse regering werd van de hand gewezen en op laaghartige wijze probeerde de Indonesische regering de schuld af te schui ven Volgens hen zouden het sol daten van de vrije republiek der Zuid-Molukken zijn geweest, die getracht hadden te infiltreren. Gelukkig zijn er bewijzen, dat de Indonesische regering tracht ons te infiltreren. Gelukkig zijn er bewijzen, dat de Indonesische regering tracht ons te misleiden. Een gewaarschuwd mens telt voor twee. Ongetwijfeld zal het niet bij deze provocatie blijven. Indone sië neemt reeds geruime tijd een vijandige houding tegenover Ne derland aan en het wordt hoog tijd, dat een en ander eens in de te danken heeft. Verenigde Naties naar voren wordt gebracht met de bewijzen op tafel. Indonesië is rijp voor het communisme en dreigt een rotte plek te worden in Zuidoost- Azië. EEN KEIZER OP BEZOEK. Keizer Haile Selasse, vorst van Ethiopië, heeft een officieel be zoek gebracht aan ons land. O.m. vergezeld van zijn zoon, de her tog van Harrar en diens echtge note, arriveerde de telg van een der oudste vorstengeslachten in Amsterdam. Zoals gebruikelijk nodigden onze Koningin en Prins Zijne Majesteit aan het diner en volgden er verscheidene schitte rende officiële plechtigheden. De keizer bezocht o.a. Den Haag, liet een voor Ethiopië in Kinderdijk gebouwde sleepboot te water, bezocht Eindhoven en de „Hooge Veluwe". Door dit be zoek en het bezoek, dat onze Prins reeds aan Ethiopië bracht, is de band tussen Nederland en het oude Afrikaanse rijk hecht geworden. Ongetwijfeld zal dit in de toekomst vruchten afwerpen, want keizer Haile Selaissie is een modern en vooruitstrevend vorst, aan wie Ethiopië reeds zeer veel Het ziet er naar uit, dat de Japanse premier, Josjida, die zioh thans op een buitenlandse reis foeivindt, zich 'bij zijn terug komst voor parlementaire moei. lijlkheden geplaatst zal vinden. 31 leden van zijn liberale par tij zijn uit de partij getreden uit protest tegen het uitstoten van twee leden. Kort daarna diet de conservatieve bittere te genstander van Josjida, Itsjiro Hatojama, (weten, dat hij het plan heeft om uit de oppositie groepen een nieuwe partij te vormen. Hij zou onder meer de .progressieve partij", de sterk ste oppositiepartij, vragen, of zij zich bij zijn nieuiwe groepe ring wilde voegen. In politieke kringen verwacht men, dat de „desertie" uit de liberale partij tot een motie van wantrouwen van de zijde der oppositie'zal leiden. Hare Majesteit de Koningin heeft Woensdagochtend aan de voorzitter van het Comité Vluch telingenhulp 1954, de heer M. A. Reinalda, een telegram gezonden naar aanleiding van het bereiken van het eerste millioen gulden. Dit telegram was het antwoord op een telegrafische boodschap van de heer Reinalda aan de Ko ningin, dat Dinsdag dit eerste millioen is volgestort. Het antWoord van H. M. luid de:: „Uw mededeling, dat Dins dag het eerste millioen voor de actie voor de vluchtelingen in Oostenrijk en Griekenland werd bereikt, heeft mij bijzonder ver heugd. Moge dit prachtige resul taat een eerste mijlpaal vormen op de weg die leidt tot daadwer kelijke oplossing van de noden van alle vluchtelingen en er toe bijdragen, voor hen een nieuwe toekomst te openen. Getekend Juliana". DADER VAN MOORDAANSLAG gevonden. Hij heeft bekend, dat GEARRESTEERD. In samenwerking met de rijks politie is dezer dagen te Nijme gen gearresteerd de elctriciën P. v T., die na lang verhoor bekend heeft in de Molenhoek in de af gelopen zomer een moordaanslag te hebben gepleegd op een Am sterdams meisje en in de afge lopen weken in de omgeving van Arnhem en Nijmegen meer dan veertig kleine inbraken te hebben gepleegd. De man werd er te vens van verdacht, dat hij ge zeten op een motorfietsje dames handtasjes uit de hand rukte en ermee vandoor ging. Gelijkertijd was tegen hem de verdenking gerezen, dat hij ook de dader zou zijn van de moord aanslag, welke in de afgelopen zomer in de Molenhoek onder Mook is gepleegd op een Amster dams meisje dat daar in de om geving was gelogeerd. Dit meis je had op een avond in Nijmegen d6DUbood haar toen^aan haar opj l00P 1J*re" hij de moordaanslag heeft ge pleegd. VRACHTAUTO MET BLADLOOD GESTOLEN. In de nacht van Dinsdag op Woensdag zijn onbekenden via het dak en door openschuiving van een luik binnengedrongen in een loodfabriek aan de Lange Herenvest te Haarlem. Uit de hal is een 6-wielige vrachtauto met open laadbak, geladen met 5000 kg bladlood, ter waarde van ongeveer 6800, gestolen. Woens dagmorgen vroeg heeft de politie de vrachtauto onbeheerd aange troffen op de Parklaan te Haar lem. Er worden elf rollen blad- lood tot een gewicht van onge veer 1000 kg vermist. Van de daders geen spoor. VEILIGER VERKEER IN DONKERE UREN. Na vele waarschuwingen, in de De Vietminh-regering heeft ge protesteerd tegen het binnen varen van de rivier de Day in Noord-Vietnam door twee Franse oorlogsschepen, aldus meldde A.F.P. Woensdag uit Haiphong. Dinsdag was gemeld, dat een Frans oorlogsschip een groot aantal Rooms-Kath. en Boeddhis tische vluchtelingen uit Noord- Vietnam aan boord heeft geno men en dat andere oorlogssche pen onderweg waren. In het protest van de Vietminh werd er ook over geklaagd, dat Franse vliegtuigen over het ge bied van Boeitsjoe hadden gevlo gen en door middel van luidspre kers hadden getracht de bevol king te bewegen naar het Zuiden uit te wijken. Volgens .een Woensdag uitge geven verklaring van het Japan se departement van Buitenlandse Zaken was het incident van Zon dag bij Hokkaido, waarbij een Amerikaans vliegtuig door Rus sische jagers werd neergeschoten „een duidelijke schend'ng" van Japans rechtsgebied. Zelfs indien het incident zich zou hebben af gespeeld boven de eilanden Ha- bomai en Sjikotan, zoals de Rus sische lezing luidt, betekende het gebeurde een schending van Ja pans rechtsgebied, daar Japan op het standpunt staat, dat de na de tweede wereldoorlog door de Russen bezette eilanden rechtens tot Japan behoren, aldus de ver klaring. De Japanse souvereini- teit over de eilanden zou zijn ge waarborgd door het vredesver drag van San Francisco. De urgentie-commissie van de K.N.V.B. en een delegatie van de N.B.V.B. (hebben .besprekin gen gevoerd met het doel een einde te maiken aan de heftige strijd, die er momenteel in de voetbalwereld wordt gevoerd en die slechts leidt tot schade voor de Nederlandse voetbalsport. Voettoalminnend Nederland (kan zich verheugen: de K.N.VJ3. en de N.B.V.B. zijn tot elkaar gekomen. Beide bonden hebben ingezien, dat het getwenst is, dat zowel nationaal als internatio naal de eenheid in de Neder landse voetbalsamenleving te rugkeert, en hiertoe hebben zij in geiziamelijk overleg diverse maatregelen getroffen. De K.N.V.B. heeft werkelijk een ze kere winst uit de besprekingen iweten te halen, want besloten werd dat de K.N.V.B. de enige organisatie in Nederland zal zijn, die leiding heeft aan de voetbalsport. (Deze 'bon4 heeft dus in weerwil van de stormen, die om hem gewoed hebben, zijn positie weten te handhaven. De N.B.V.B. kan overigens ook te vreden zijn, want zijn doel verhoging van het spelpeil door VRIJDAG 12 NOVEMBER. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gewijde muz.; 7.30 Gram.; 7.45 'n Woord voor de dag; 8.00 I Viool, altviool, cello en fluit; 14.50 1 Gevar. progr.; 16.00 Orgelspel; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Gram.; 17.20 Muz. causerie; 18.00 Nws; 18.15 Act.; 18.20 Lichte muziek; De Amerikaanse regering heeft Dinsdagavond meegedeeld, waar van dr. Joseph S. Petersen, een gewezen lid van het nationale bureau voor de veiligheid, wordt beschuldigd. Hem wordt ten laste gelegd defensiegeheimen te hebben ver worven met de bedoeling of met reden om aan te nemen, dat zij zouden worden gebruikt ten na dele van de Ver. Staten en ten voordele van een ander land. Het nationale bureau voor de veiligheid is een regeringsinstel ling, die radio-uitzendingen af luistert en achter geheime codes tracht te komen. De Amerikaan se regering heeft eerst het be trokken land niet willen noemen, maar nadat Nederlandse functio narissen hadden gezegd, dat het Nederland was, heeft Amerika dit bevestigd. Nederlandse functionarissen hebben verklaard dat Petersen gegevens heeft uitgewisseld met een lid van de Nederlandse am bassade te Washington. Zij zei den in de mening te hebben ver keerd, dat deze uitwisseling ge oorloofd was. De Amerikaanse regering zegt verder, dat Petersen in Maart of April 1948 „afschriften en aantekeningen heeft gemaakt van geheime documenten, waaruit het succes van Amerika bij het ont cijferen van door de Nederlandse regering gebruikte codes bleek". Petersen, die een maand gele den werd aangehouden, is op een borgstelling van 10.000 dollar in vrijheid gesteld. de motor naar Mook te rijden. gebruikers, om al die maatrege- Dat is geschied. Eenmaal aan de te nemen, we.ke bij de intre Molenhoek aangekomen, gaf hij de van ..het donkere jaarge g e haar enige aanwijzingen, hoe zij nodig_ zijn teneinde de groots haar pension kon bereiken; hij mogelijke zichtbaarheid van voe - trnk daarna een mes stak haar tuig en rijwiel te bereiken, heeft in de ifals en^rTd™ borstberoof- de K.N.A.C. het nodig gevonden riè haar van haar tasie en eins te dien aanzien thans een groot- de haar van haar tasje en ging gcheepge actie op tQUW te zetten Er zijn in het vorige najaar en winter naar haar mening nog te v.eel ongelukken gebeurd, welke zijn toe te schrijven aan slechte of geheel ontbrekende achterver lichting. Zij gelooft, dat door middel van het aanbrengen van lichtreflecte- rende stroken op de achterbum pers dan wel op de achterzijde van voertuigen, reeds een grote stap in de goede richting wordt gedaan, omdat deze stroken, be schenen door de koplichten van achterop rijdende auto's reeds van grote afstand zichtbaar zijn, en dus niet of slecht brandende achterlichten als het ware kun nen vervangen. Daarom heeft de Automobiel- club zelf het voorbeeld gegeven door voor haar leden gratis een stel stroken beschikbaar te stel len. Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de 18.45 Caus.; 19.00 Voor de jeugd; 19.10 Klankbeeld; 19.30 Causerie; 19.50 Meded.; 20.00 Nws; 20.05 Causerie; 20.15 Voordracht; 20.30 Causerie; 20.40 Idem; 21.00 Thea- terork.; 21.35 Buitenl. weekover zicht; 21.50 Spaanse volksliederen en dansen; 22.16 Lichte muziek; 22.40 Causerie; 22.45 Avondwij ding; 23.00 Nws; 23.15 Gram. 'balminnend Nederland opge lucht adem nu de strijd is be slecht, (want er is tot op heden maar weinig in de sportwereld geweest, dat de gemoederen zo hevig in beroering heeft ge bracht. Het pro- en icontra-be- roepsvoetbal heeft de harts tochten hoog doen oplaaien, verdachtmakingen, plagerijen en processen waren niet van de luicht en wanneer we de dingen achteraf bezien, vragen we; waarom eigenlijk al die ellende, had men niet dadelijk tot een vorm alls de huidige kunnen ko men? Theoretisch zou dit natuurlijk mogelijk zijn geweest, maar practisch niet. Men is juist tot elkaar gekomen door de felle strijd, want door deze strijd zijn aan beide zijden de scherpe kantjes er afgehaald, de scher pe kantjes, die juist een beletsel waren tot toenadering. Beide partijen hebben wat water in de wijn moeten doen daardoor is nu een gemiddelde bereikt waarop een compromis mogelijk is. Wanneer men nu de handen ineenslaat, kunnen we in ons de invoering van betaald voet. land eindelijk komen tot een aan de haal. Het meisje kon zich strompelend begeven naar een nabijgelegen hotel waar zij werd verbonden. De politie heeft maandenlang de omgeving afgezocht om de dader te vinden. Bij de arrestatie van P. v. T. werd hem ook ten laste gelegd, dat hij de moord aanslag op de Amsterdamse juf frouw had gepleegd. Maandag is hij door de commandant van de rijkspolitie te Groesbeek gecon fronteerd met de juffrouw die hem onmiddellijk herkende- als de dader. De man droeg ten tijde van de aanslag een windjack en een das die in zijn huis zijn terug- KOU GEVAT... Bedek keel en borst met de pijnstillende Thermogènede weldadige warmte verjaagt ver koudheid.. zieken; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Altviool en piano; 11.35 Gram.; 12.30 Land en tuinbouwmeded.; 12.33 Gram.; 12.53 Gram. of act.; 13.00 Nieuws; 13.15 Klein vrouwenkoor; 13.47 Gram.; 14.05 Schoolradio; 14.35 Omroepork.; 15.25 Voordr.; 15.45 Gram.; 16.00 Tuinb.praatje; 16.15 Gram.; 16.50 Voordracht; 17.20 Viool en piano; 17.45 Stemmen van overzee; 18.00 Gram.; 18.15 Orkestconc.; 18.35 Causerie; 19.00 Nws; 19.10 Regeringsuitz.; 19.30 Gram.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Gram.; 20.30 Hoorspel; 21.00 Ope ra; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Causerie; 23.45 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.33 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 8.45 Voor de husivrouw; 9.00 Gym. voor vrouw; 9.10 Gram.; 9.40 School radio; 10.00 Causerie; 10.05 Mor genwijding; 10.20 Voor de kleu ters; 10.40 Orgelconc.; 11.05 Ra diofeuilleton; 11.25 Gram.; 12.00 Metropole ork.; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Sport en prognose; 12.48 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Meded. of lichte muz.; 13.55 Beursber.; 14.00 Voordr.; 14.20 bal heeft eveneens gezege vierd, aangezien de K.N.V.B. in zijn nieuwe vorm een eredivi sie zal vormen van profclubs. De in N.B.V.B.-verband spe. lende clubs zullen met spelers opgenomen worden in de K.N.V.B. Vertegenwoordigers van de N.B.V.B. zullen zitting namen in het orgaan, dat lei ding geeft aan het betaald voet bal, terwijl één van hen zitting zal hebben in het bondsbestuur. Wanneer de nieuwe compe titie zal ingaan, wordt de N.B.V.B. opgeheven en is de fu sie een feit geworden. Het zal derhalve mogelijk zijn een Ne- deriands elftal op te richten met aanmerkelijk betere moge lijkheden, dan tot voorheen. Het zijn allemaal verheugen de berichten. Ongetwijfeld haalt heel voet- BRUSSEL: 12.00 Omroepork.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 13.30 Muz. v. millioenen; 14.00 School radio; 15.45 Gram.; 16.00 Koer sen; 16.02 Gram.; 17.00 Nws; 17.20 Gram.; 18.10 Voordracht; 18.20 Gram.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Volkszang; 20.00 Symph. ork.; 20.35 Kunstka- leidoscoop; 20.50 Symph. conc.; 22.00 Nieuws; 22.1-5 Internat. Ra dio-universiteit; 22.30 Koorconc.; 22.55 Nieuws. beter spelpeil en bestaat de mo gelijkheid tot internationale re habilitatie, waarom het publiek schreeuwt. Want de vele neder lagen in interlandwedstrijden zijn mede oorzaak geweest tot de revolutie in de Nederlandse voetbalsport. Bij een hechte samenwerking kan men een nieuwe bloeiperio de van het Nederlandse voetbal tegemoetzien, ai moet men er rekening mee houden, dat één en ander enige tijd zal vergen. Een droeve periode is ten einde. KICK MORRIS. ONZACHTE VALDAMILD Op Vrijdag 12 November a.s, zou voor de president van de Haagse rechtbank het korte ge ding dienen dat door de profclub „Den Haag" aanhangig is ge maakt tegen VUC. Het .betreft hier de speler G. H. Huguenin die volgens „Den Haag" zijn contract met deze profclub een zijdig heeft verbroken. In ver band met de voorstellen om tus sen de K. N. V. B. en de N. B. V. B. tot een regeling te komen, is de behandeling van dit geding voorlopig opgeschort. Ook de behandeling in hoger beroep van het kort geding van de beroepsclub „Rotterdam" tegen Hermes-DVS met .betrek king tot de speler F. J. Osterholt is uitgesteld. Deze zaak heeft 15 Oct. j.L gediend voor het ge rechtshof in Den Haag, toen Hermes-DVS vier weken tijd kreeg voor het indienen van een memorie van grieven. De be handeling, die op Vrijdag 12 No- i vember a-s. zou worden voort- 1 gezet, is 14 dagen uitgesteld. De commissie voor buitenland se zaken van het Syrische parle ment heeft Dinsdag aanbevolen, dat de Syrische regering stappen doet bij de andere Arabische sta ten ter bespreking van een poli tieke en economische boycot van Frankrijk. De commissie pleitte voor een eendrachtige houding jegens Frankrijk. De commissie verzocht de voor zitter van het parlement te pro testeren bij de Franse nationale vergadering tegen de Franse po litiek in Noord-Afrika en steun te betuigen aan de „Noord-Afrikaan se strijders voor onafhankelijk heid". EEN WEEK GEVANGENIS STRAF VOOR DUITSER. „Die heeft blijkbaar nog niets geleerd; hij heeft waarschijnlijk gedacht, dat hij hier nog „thuis" was". Deze woorden sprak de Amsterdamse politierechter, mr L. de Blecourt, naar aanleiding van het verhaal, dat een tram bestuurder, als getuige opgeroe pen, had gedaan. Het ging hier om een Duitser, de 41-jarige R. H. R. P. A. uit Eckemfoernde, die ervan be schuldigd werd een deur van het trambalcon van lijn 13 in Amster dam te hebben ingetrapt. De trambestuurder vertelde, dat de Duitser op het voorbalcon wilde instappen. De bestuurder verwees hem naar het achterbal- con, maar daar nam de Duitser geen genoegen mee. Hij sputter de hevig tegen, waarop de be stuurder, om te verhinderen, dat de man bij het wegrijden op de treeplank zou springen „hij stond daar kennelijk op te wach ten" de deur dicht deed. Vol gens de bestuurder heeft de Duit ser toen de deur ingetrapt, waar bij een ruit brak. De officier van justitie, mr. G. R. Nubé, zei; „hij was kennelijk in de war; dacht dat het 1944 was in plaats van 1954" en vroeg tegen de Duitser, wiens zaak bij verstek werd behandeld, veertien dagen gevangenisstraf. De politierechter legde de Duit ser een week gevangenisstraf op. door ARVI KIVIMAA. 90) (Nadruk verboden). Verbonden, verknocht bleven zij aan de streek, waar zij gebo ren waren. Ook hij had een land goed kunnen bezitten, doch nu was hij weinig meer dan een trekker, die van tijd tot tijd hier op bezoek kwam, om dan weer heen te gaan. De eerste warme zomerdag zij ner vacantie beklom hij de be boste heuvel bij Telkkavaara. Uit de schors der dennen persten droppelen geurige hars. Tien jaar geleden was deze heuvel een wer kelijke berg, vanwaar Kille en hij naar het beloofde land getuurd hadden, naar Utopia. Nu was het een flauwe verheffing in het ge accidenteerde terrein. Indertijd hadden zij tegen die blauwe ber gen aan de einder aangekeken. Hij was er nu al lang overheen geweest en had gezien, wat er ver achter lag. En toch hoe kort was de afgelegde weg hoe eindeloos uitgebreid het ge bied der kennis. Hij stond pas voor de poort der wetenschap. Student heette hij. En moeder ging er groots op, dat hij nu een wit fluwelen baret dróeg met een gouden liertje op de zwarte band. Jong was hij, en iedereen vond, dat hem een rijk leven wachtte met onbegrensde mogelijkheden. Maar waar was hij op dit ogenblik? Wat wist, wat kende hij? Hoe gering was het nog! Hij had een schema in het hoofd van de oorlogen der volkeren en hun vondsten en hun vorderingen op de weg der beschavingHij had de originele tekst van Schil lers „dertigjarige oorlog" doorge werkt, en de Franse grafrede van bisschop Bossuet ter nagedachte nis van Condé gememoriseerd. Enige notie had hü van de won derlijke wetten der mathematica en van de geheimnisvolle causa liteit in de biologische verschijn selen. Het onderwijs had hem enig begrip bijgebracht van de betekenis der christelijke gods dienst voor de ontwikkeling der Europese cultuur, en de bejaar de, eerbiedwaardige rector had niet afgelaten hun voor te hou den, dat het humanisme eenmaal in de menselijke samenleving de eisen van rede en recht zou reali seren. De school had hem een geestelijk fond meegegeven waar over zijn vader zich stellig ver heugd zou hebben indien hij dit alles nog beleefd had Nochtans lag hij onder de druk der tijden, in de schaduwen van oorlog en dood. Hij was zich maar al te klaar bewust te behoren tot de oorlogsgeneratie, die zich nooit meer geheel vrij zou kun nen maken van de gruwelijke er varingen der kinderjaren. Te scherp bleef de heugenis er van hem bij. Twee mensen, zijn vader en grootvader, hadden het leven verloren voor hém. De prijs van zijn leven en van zijn stu die was te hoog. En moeder had haar beste jaren voor hem opgeofferd. Hij leefde in een tijd, dat iedere jonge Fin het geloof in de toekomst zijner natie her vond. Maar het was juist diezelf de tijd, welke hem bepaald had bij het enige, wat de mensheid verbond en vernieuwde tevens, namelijk het lijden. Deze overtuiging richtte zijn beroepskeuze. Er was een lijden, dat, eenmaal doorstreden, tot zegen kon strek ken. Doch er was ook lijden, wat het leven tot een ruïne maakte. En hiertegen vermocht men wél de strijd aan te binden, ten ein de de aarde zo mogelijk tot een beter tehuis voor de mensen te maken. Daartoe een geringe bij drage te mogen leveren, was zijn verlangen. „HelsinkiHelsinki Arts wilde hij worden, en niets anders. Zijn keus was bepaald. HOOFDSTUK 30. De conducteur liep de wagon door. Leo keek op zijn horloge. Inderdaad, over vijf minuten zat de reis er op. Hij tilde zijn beide koffers uit het bagagenet en bracht ze naar het balkon. Het stortregende. Een rauwe wind vlaagde door de geopende deur binnen. En jonge vrouw met een baby op schoot keek bezorgd om. Haar ogen verzochten Leo, de deur toch gauw dicht te doen. Een arbeider, dommelend in zijn hoekje, schrok wakker en loerde door de beslagen ruit, hoever hij al was. Door het regengordijn glommen de lichtstippen van de voorstad. Staande op 't open balkon hoor de Leo het donkere gedruis der bomen langs de spoorbaan. De trein minderde vaart. Talrijker werden de waarneembare lam pen. Lichtplekken gleden door de compartimenten en versprongen over de gezichten der reizigers, Leo trok zijn overjas aan en ging weer naar het balkon terug. Daar stond niemand anders dan een jongen, zachtjes voor zich heen floot hij een deuntje, hoewel hij huiverde in zijn jasje. (Wordt vervolgd). LEGGER VAN WEGEN. Burgemeester en Wethouders der gemeente Temeuzen brengen ter openbare kennis, dat een exemplaar van het door hen ingevolge de bepalingen van de wezenwet opgemaakte ontwerp van de 2e wijziging van de leg ger van de wegen op 15 Novem ber 1954 op de secretarie der gemeente zal worden neerge legd. Het ontwerp ligt aldaar van die dag tot 22 December 1954 voor een ieder ter inzage. Bezwaarschriften tegen het ontwerp kunnen bij hen worden injgediend. De ingediende be zwaarschriften worden bij het ontwerp ter inzage gelegd. De (bezwaarschriften kunnen worden toegelicht en bezwaren (kunnen mede worden inge bracht op een door of vanwege hen in het gemeentehuis te houden zitting op Woensdag, 22 December 1954 (van 10 tot 11 uur. Temeuzen, 10 November 1954. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. TELLEGEN, Voorzitter. A. J. DEES, Secretaris. DIENSTPLICHT. Uitspraken inzake vrijstelling. De Burgemeester van Temeu zen brengt ter algemene kennis dat een uitspraak op aanvraag om vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige welke uit spraak is gedagtekend 5 Novem ber 1954, ter secretarie van deze gemeente voor een ieder ter in zage is gelegd. Tegen elke uitspraak kan iedere belanghebbende uiterlijk de tiende dag na de dag van deze bekendmaking in beroep komen. Het verzoekschrift, waarbij beroep wordt ingesteld, moet met redenen omkleed zijn en be hoeft niet te zijn gezegeld. Het moet worden ingediend bij de Burgemeester, ter secretarie van deze gemeente, waarna de Burgemeester zorgt voor de doorzending van het verzoek schrift aan de Koningin, die op het beroep beslist, na advies van de Raad van State, afdeling voor de geschillen van bestuur. Indien de ingeschrevene, wie de uitspraak geldt, buiten Neder land verblijft, kan, voor zover het door deze in te stellen beroep betreft, met overschrijding van de termijn van tien dagen genoe gen worden genomen. Zolang omtrent zodanige over schrijding geen beslissing is ge nomen, wordt de uitspraak na het verloop van de ten-ijn van tien dage als onherroepelijk be schouwd. Terneuzen, 9 November 1054. De Burgemeester voornoemd, P. TELLEGEN.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 5