Uit de Provincie DE SCHEEPSBOUWER Berkelse arts staat in hoger beroep terecht Toegenomen criminaliteit in in 1951 en 1952 AgenJa TERNEUZEN. AXEL. GROEDE. MIDDELBURG. OOSTBURG. Het defensie-schandaal in België Een vliegende schotel De geruchten rondom Na rriman groenten. In koelen bloede heeft u uw vrouw vermoord. Voor deze af schuwelijke daad past slechts de hoogste straf". Een diepe stilte huiverde in de zaal toen de presi dent van de Haagse rechtbank, nu ruim een half jaar geleden dit vonnis uitsprak over de 37-jarige arts J. F. A. M. Opdam uit Ber- kel. De hoogste straf, levenslang in een gevangenis te moeten verblij ven. Uiterlijk onbewogen, slechts even een gering zenuwtrekje vloog over zijn gezicht, luisterde de man, over wiens lot zo ingrij pend werd beslist, naar deze woorden. Twaalf dagen lang had de rechtbank verklaringen van ge tuigen en deskundigen aange hoord, hadden de verdedigers, mr M. H. Huygens en mr P. van 't Hoff Stolk, hun frenetieke aan vallen ondernomen op de zwakke plekken in deze verklaringen. De 28-jarige mevrouw O. is ver giftigd op 24 September 1952 met cyaankali, zo concludeerde èn de officier van Justitie, mr G. J. de Lint, èn de rechtbank. Dit gif heeft O. haar toegediend, ge mengd in een medicijn. Er was geen motief, zeide de verdediging. Mevr. O. leed aan schier ondraaglijke hoofdpijn Kan zij niet gestorven zijn aan een tumor in de hersenen? Kan zij geen zelfmoord hebben ge pleegd? Twijfel aan de doodsoor zaak is te rechtvaardigen, werd in de pleidooien gezegd. Gisteren maakte het gerechts hof te 's-Gravenhage een begin met het onderzoek in de zaak te gen de Berkelse arts. Weer zullen vele getuigen en deskundigen hun verklaringen afleggen. Vijf dagen verwacht het Hof voor dit proces nodig te hebben. Om tien minuten over tien kwa men de getuigen in de zaal. Even tevoren had dokter O. reeds in de beklaagdenbank plaats genomen. De president zeide dat deze zaak slechts dokter O. betreft. Verden. kingen tegen diens broer of tegen mr Huygens staan geheel en al buiten deze zaak. De griffier las de namen van de 27 getuigen d charge, de presi dent de namen van de 11 getui gen décharge. Enkelen zijn niet aanwezig, zo b.v. Franciscus Op dam, die zo deelde de procureur generaal mede een brief heeft ge. schreven, waarin hij zegt gebruik te willen maken van zijn verscho ningsrecht. Dan stelde de president de ver eiste vraag: „Verdachte, waarom bent u in hoger beroep geko men?" „In de eerste plaats omdat ik onschuldig ben. In de tweede plaats omdat ik door de recht bank partijdig behandeld ben", antwoordde verdachte. Even onbewogen als destijds, zo nu en dan slechts rondkijkend, zat verdachte naast een parket wacht. De president nam hierna de eed af van getuigen en getuigen-des- kundigen. Zij verklaarden allen dat zij volhardden bij de verkla ring die zij in eerste aanleg heb ben afgelegd. De verdediger, mr Huygens, stelde een vraag aan opperwachtmeester Remeijn: ,,U hebt in uw verklaring gezegd dat dokter O. een sadist is. Deze uit spraak baseert u op een uitlating van een arts, die een afschuwelij ke geniepigheid verteld had van O.". Remeijn verklaarde dat hij slechts heeft weergegeven wat hij heeft gehoord. Opperwachtmeester N. van der Spek, die op 26 September 1954 het stoffelijk overschot van mevr. O. in beslag had genomen, werd vervolgens door de president on der vraagd over zijn verklaring. Dokter O. liet nu plotseling zijn passieve houding varen. Hij greep een papier en maakte aantekenin gen. Onverwacht stond dokter O. op en stelde, tot verbazing van ieder een een vraag. De bedoeling van zijn vraag was, zo bleek, aan te tonen dat bij de rechtbank de stemming fel tegen hem gekeerd was. De 28-jarige mevr. L. Havelaar- v. d. Lugt gaf hierna haar ver klaring: dokter O. ging met zijn hoofd in zijn handen zitten huilen toen hij bij haar op huisbezoek was. Hij zei: „Mijn vrouw is ern stig ziek. Zij zal wel gauw ster ven". Mevr. Havelaar vertelde destijds dat zij toen niets ervan had geweten dat dokter O. een ongeoorloofde verhouding had met de dienstbode. In snel tempo werden daarna de getuigen gehoord. De oud-burgemeester van Ber kei-Rodenrijs A. A. M. Gründe mann te 's-Gravenhage, wiens verklaring door de rechtbank is gebruikt bij de bepaling van het vonnis, als getuige gehoord, ver klaarde dat dokter O. begin Sep tember 1952 tegen hem had ge zegd, dat hij zijn vrouw had laten bedienen. Toen de burgemeester hierover zijn deelneming uitte te gen een R.K. geestelijke uit het dorp, hoorde hij tot zijn grote verbazing dat mevr. O. helemaal niet was bediend. Reeds vele maanden daarvoor had dokter O. eens snikkend te gen burgemeester Gründemann gezegd, dat zijn vrouw met één been in het graf stond. Dokter O. schoot fel uit: „Mijn vrouw had mij afgesnauwd in het bijzijn van de burgemeester. Ik moest haar daarvoor naderhand excuseren". „Welnee", zeide de burgemees ter. „Mevrouw O. heeft zeker geen harde woorden gesproken tegen haar man waar ik bij was. Het is mij tenminste niet opge vallen". Dokter O. zeide dat hij nooit aan burgemeester Gründemann heeft verteld, dat zijn vrouw be diend was. Zijn vrouw had slechts de communie ontvangen. De burgemeester wist echter pertinent dat dokter O. over be dienen heeft gesproken. GETUIGE A DECHARGE De 50-jarige ambtenaar bij het ministerie van Justitie, de heer J. H. W. Eldermans uit 's-Gra venhage legde daarna zijn ver klaring af. Hij staat op de lijst van getuigen a décharge. De heer Eldermans heeft een uitge breid rapport opgesteld waarin hij zegt, dat de verhouding tussen dokter O. en diens schoonmoeder zeer gespannen was. Zijn indruk was dat in het huwelijk zowel O. als diens vrouw tekort waren ge schoten. De verhouding die dok ter O. in het verborgene had met de dienstbode Nellie A was in September 1952 al aan het af zwakken meende de ambtenaar in zijn rapport. De huisvrouw I. M. Hattink-Op- dam, tante van dokter O., getuige décharge, doet hierna „een duit. je in de buidel van verklaringen". Zij zegt dat mevr? O. jongensach tig, vrolijk, onverschillig en slor dig was. Getuige had een brief naar de verdediging geschreven waarin zij als haar mening ten beste geeft, dat mevr. O. wel een type was dat zelfmoord zou kun nen plegen. Het huwelijk was niet zo goed. Zij pasten niet bij elkaar, vond en vindt mevr. Hattink nog steeds. De moeder van de overleden vrouw, mevr. C. B. J. Eijl-Vos, die op de avond van de 24e Septem ber erbij aanwezig was toen dok ter O. zijn vrouw het medicijn gaf waarin het vergif zou hebben ge zeten, stond daarna in de getui genbank. Haar verklaring, voor de rechtbank afgelegd, handhaaf de zij. Spoedig na het innemen van de drank, zo had mevr. Eijl ver klaard, was mevr. O. bewusteloos op de divan gevallen. Zij had het zeer benauwd. Omstreeks tien uur 's avonds had dokter O. ge zegd dat zijn vrouw dood was. Mevr. Eijl had gevraagd andere artsen te ontbieden, doch O. vond dit niet nodig omdat het toch wel afgelopen zou zijn. O. had zijn vrouw die avond toen zij enige tijd bewusteloos was geweest een injectie met morphine gegeven. Dokter O. zeide dat hij een glas water had gehaald voor zijn vrouw omdat zij de medicijn zo bitter vond. Toen zij het water dronk zei mevr. O. „Wat vies zoet". Mevr. Eijl zeide daarentegen dat O. geen water heeft gehaald Voor zijn vrouw Mevr. Eijl had zelf bouillon gehaald voor haar dochter. Direct na de medicijn had mevr. O. gezegd, dat het vies zoet was. „Het kan mij niets schelen wat deze getuige beweert", zeide O. bijtend. „Dit is een vreemde opmer king", antwoordde de president. "U kunt bij uw eigen verklaring blijven. Dan staan ze tegenover elkaar. Maar zulke dingen zegt men niet". Zo ging het nog lange tijd door. Steeds vragen, steeds antwoor den. Aan de vroegere verklarin gen werd echter niets nieuws toegevoegd. De zitting werd daarna ge schorst. De Verdediger mr Huygens be gon in de middagzitting met het afvuren van vele vragen op mevr. mevr. Eijl iets dergelijks had ver klaard. „U had verdenkingen te gen uw schoonzoon. Vóórdat uw dochter stierf had u al met de ge dachte aan sectie gespeeld als 't overlijden van uw dochter zou ko men", zeide de verdediger. „Ja zeker". „Waarom bent u toen niet grif ingegaan op het voorstel van uw schoonzoon na de dood van uw dochter?" „Ik vind, dat dit een zaak was, die wij moesten opknappen en dat hij, mijn schoonzoon, er niets mee te maken had". Op een gegeven moment kwam de wreedheid van O. ter sprake, die zijn vrouw geschopt zou heb ben en met een sigaret gebrand. „Er waren zoveel van deze din gen", zeide mevr. Eijl. „Waarom hebt u dit dan nooit eerder gezegd?" vroeg mr Huy gens. Mevr. Eijl haalde haar schou ders op. „De drie kinderen van uw doch ter zijn toch aan uw hoede toe vertrouwd?" vroeg de verdedi ger. „Hebt u voor deze kinderen de oudste is zes jaar verbor gen gehouden in welke verschrik kelijke omstandigheden zijn va der verkeert?" „Ik heb er niets van gezegd", zeide mevr. Eijl. „Er is iemand die aan het oudste kind heeft ver. teld waar zijn vader is. Want het jongetje heeft eens gezegd: „Va der zit in de kast met vijf sloten erop". Ik heb dit echter zeker niet verteld". Het vroegere dienstmeisje van de familie O., mej. J. J. van Ype- ren beantwoordde hierna de vra gen, welke haar werden gesteld. Het meisje was in de kamer op de avond toen mevr. O. stierf De president vroeg haar vele vragen aan de hand van haar eerder af gelegde verklaring. Een schuch ter „ja" was het antwoord dat meestal werd gegeven. Weet u nog dat mevr O. op de ochtend van die fatale 24e Sep tember doodziek in bed lag?" was een van de vragen, welke mr Huygens stelde. „Nee, mevrouw lag die morgen niet ziek in bed", antwoordde mej. Van Yperen. „U weet alles zo prachtig", zei de mr Huygens, „Vertelt u mij dan eens..." „U weet alles zo prachtig", in terrumpeerde de president met een berispende stem. „Het gaat nu juist zo goed, mijnheer Huy gens. Laten we de sfeer nu niet bederven. Dit is toch geen opmer king". „Nee, zeker niet, mijnheer de president", zei de verdediger. „Vertelt u mij dan maar eens precies wat u deed de hele dag als dienstmeisje bij de familie O." Aarzelend ging het meisje op dit verzoek in. De apothekers-assistente mej. C. Mostert te Berkel, de volgende getuige, had niets toe te voegen aan haar reeds eerder afgelegde verklaring. Zij had van O. opdracht gekre gen 1 gram cyaankali te bestel len bij een Rotterdamse firma. Dit bevreemdde haar zeer omdat zij de vertegenwoordiger van de ze firma de volgende dag ver wachtte Voorts betrof het geen gebruikelijke bestelling. O. en zijn vroegere assistente wiselden lange tijd bijtende woor den met elkaar, althans O. tot z'n assistente. Zij moest altijd het laatste woord hebben. Zij wist het altijd beter. Hij had die ene gram cyaankali voor een proef nodig. Mej. Mostert vond dit vreemd en wilde met de bestelling wachten. Later zei hij: „Als je één gram te weinig vindt om te bestellen, doe er dan nog maar 10 gram bij, want het is nooit weg". Voorts werd gehoord mej. Nel lie A., 21 jaar, hulp in de huis houding. Dit meisje had een ongeoorloof de verhouding gehad met O., die vrijwel direct nadat zij bij hem in dienst was, intieme toenadering had gezocht. Het meisje was van de familie O. weggegaan toen mevr. O. de verhouding had be merkt. O. had haar enkele malen gevraagd met hem te trouwen. Propgandavergadering Maandagavond was de grote zaal van „Pro Rege" geheel ge vuld, .toen de voorzitter van de C. B. B., de heer C. Hamelink, deze vergadering opende. Na een welkomstwoord, in zonderheid aan de sprekers en de medewerkenden, speelde de mondaccordeonvereniging Leven" enkele nummers. Voor de eerste spreker het woord nam declameerde de heer Nic. Haak „Volk ontwaakt" van Anme Spanjer en „Helden Gods" van Willem de Mérode. De aangekondigde spreker P. Kapinga was verhinderd en in diens plaats sprak de heer Gras man. Spreker begon met te wij zen op het voorrecht van de ar- beidsvrede in ons land. Dit is voornamelijk te danken aan het overleg dat de vakorganisaties plegen. „Wij zijn ervan overtuigd, dat de Chr. vakbeweging hierin de na niet van de lucht zijn, men niet overal van kan en wil profi teren, maar de moeite om in Ter zen beroepstoneel te brengen, zou toch meer waardering die nen te hebben. Slachtoffer van aanrijding overleden. De 75-jarige R. D„ die vorige week door een aanrijding op de Buthdijk ernstig gekwetst werd, is in het ziekenhuis te Sluiskil aan de gevolgen van de bekomen verwondingen overleden. Zijn vrouw verkeerde volgens' Jf.^inggevende figuur is. Immers hem in levensgevaar omdat zij 'n dlt overleg is niet een uitvloei hersentumor zou hebben. s<d van het socialisme, dat klas- Mr Huygens vroeg: „Is het. senstrijd predikt, maar van man- juist dat u na uw verklaring voor nen als Kuiper, Talma en Slote maker de BruïneHij wees op de toenemende verantwoordelijk heid, inzonderheid nu er van welvaartsverdeiing sprake is. De Christen dient dit met zorg na te gaan en zich gebonden te weten aan Gods Woord. De tweede spreker, d,e districts bestuurder H. Leusink, sprekend over „Ons doel" wees er op dat we, lettend op de brief van Jaco bus, er niet zijn enkele door zwa re woorden en gewichtigdoenerij maar dat we ook zullen werken en bewogen zullen zijn met onze naaste. Hij vergeleek de ongeor ganiseerden met mensen die op een tak zitten die ze zelf door zagen. Ook waarschuwde hij voor die vakorganisaties, die alles onder de staat willen bren gen. En moet volledig vrijwillig overleg kunnen zijn tussen werk- HEDEN: TERNEUZEN: Hotel Rotter dam, 8 uur: „Een reis door het na-oorlogse Japan". HOEK: Gehoorzaal, 7.30 uur: Propaganda-avond Ned. Roo- de Kruis. ZAAMSLAG: Verenigingsge bouw, 7 uur: Novemberverga- dering Chr. Besturenbond. Volgens de criminele statis tiek over 1952, samengesteld door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek, nam de gerechtelijk ge constateerde criminaliteit, welke van 1947 tot 1950 van jaar tot EijlWos, moeder^van de' overlederi r in 1952 e^n echtgenote van dokter O. „Ik neem aan", zo zeide de ver dediger, „dat u nu tracht de ziek te van uw dochter zoveel moge lijk te verkleinen om haar dood zo aannemelijk mogelijk te ma ken, maar u wist toch dat uw schoonzoon dacht aan een hersen- gezwel bij uw dochter?" „Daar wist ik niets van", ant woordde mevr. Eijl. „Mijn schoon zoon en ik spraken bijna nooit met elkaar". „Maar ter zitting van de recht bank hebt u verklaard, dat uw schoonzoon u had verteld, dat uw dochter aan toevallen leed?" „Dat herinner ik me niet meer. Mijn dochter was zeer opgeruimd en vrolijk toen ik haar opzocht, vlak voor haar dood". De president las uit de voor de rechtbank afgelegde verklaring van mevr. Eijl een passage voor waaruit inderdaad bleek dat als in 1951 in vrij aanzienlijke mate toe, zo deelt men van de zijde van het ministerie van Economische Zaken mede. Het aantal onherroepelijke veroorde lingen wegens misdrijf per 100.000 inwoners bedroeg de laat ste drie jaren resp. 338, 377 en 407 (stijging resp. 11,5 procent en 10.6 procent). Beperkt men zich tot de misdrijven wetboek van strafrecht dan is de toene ming echter belangrijk geringer: 293, 313 en 327 (6,8 procent en 4,5 procent). De minder gunstige beweging is, voorzover 1951 betreft, voor namelijk toe te schrijven aan stij ging van het aantal vermogens- misdrijven (diefstal, oplichting enz.). Voor eenvoudige diefstal was het relatieve cijfer der laatste 3 jaren resp. 70, 80 en 78, voor gequali- ficeerde diefstal 30, 43 en 42, he- de rechtbank door de apothekers assistente en mevr. Eijl hartelijk werd ontvangen en dat zij zei den: je hebt je kranig gehou den?" s „Ik werd hartelijk ontvangen", antwoordde mej. Nellie A. „U hebt op mij de indruk ge maakt dlit u meespeelt in het al gemene orkest om de dokter de das om te doen", zei mr Huygens op een gegeven ogenblik, toen de antwoorden van deze getuige slechts traag en vaag kwamen. GETUIGE A DECHARGE De gewezen aalmoezenier bij 't huis van bewaring, pater G C. Verhaar, thans kapelaan, werd op verzoek van de verdachte ge hoord. Verdachte stelde hem eni ge vragen. Pater Verhaar zeide dat al zijn, gesprekken met verdachte thans'gever en werknemer Te omstreeks kwart over zes la«w° ,,'aagt E1 Anders schorste de president de zfttfnl'bracht rUlm f 54 °P' tot hedenochtend. Met muziek en zang door de mondaccordeonvereniging werd een en ander afgewisseld. „Een fijn span." Het„ "Toneelgezelschap Johan Kaart bracht gisteravond in het Concertgebouw een opvoering van de klucht in drie bedrijven van Arnold Bach „Een fiin span." J Het was inderdaad uitsluitend klucht, maar deze werd met zó veel vaart en fantasie gebracht, dat men er grote bewondering voor moet hebben. Johan Kaart als Hypolite Du- pont, voorzitter van diverse zede lijkheidsverenigingen, komt te Parijs, in plaats van op het con gres, waarheen hij als afgevaar digde heen moest, in een heel andere omgeving terecht, waar hij ook zijn boezemvriend en secre taris Luciën Bucket (Joh. Bos kamp) aantreft. Het was-alle maal heel onschuldig, doch bei den komen wel in précaire situa ties, die de aanwezigen deden schudden van het lachen. Wat deze beide ras-acteurs van bun rollen wisten te maken, was ongelooflijk en alleen al een be zoek overwaard. Hiermede willen wij geenszins de overige artisten als Tilly Pe- rin—Bouwmeester, Coosje Surink Stoffels, Jopie Tourniaire en Mat- thieu van Eysden, deze twee voor al niet te vergeten, Cilly Bach, Jan Vreeken, Peter Storck, Joh. Bouw meesterKleuen en Conny Geist- dorfer, ook maar iets tekort doen. Zij, die deze voorstelling hebben bijgewoond, hebben ten volle ge noten van deze vrolijke avond, hetgeen wel bleek uit het dave rend applaus na elk bedrijf, waar mede het gezelschap, bovenal aan het slot van de voorstelling, werd beloond. Jammer, dat het aantal bezoe kers beneden de verwachting is gebleven, daar dit de kans om alhier van beroepstoneel te kun nen genieten, niet ten goede komt. Het is begrijpelijk, dat, nu in deze periode van het wintersei zoen de toneelvoorstellingen bij- ling 18, 23 en 22. De misdrijven tegen leven en persoon droegen in 1951 niet, doch in 1952 wel bij tot verhoging van het totaalcij fer. Mishandeling resp. 42, 40 en 46. De gerechtelijk geconstateer de zedenmisdrijven, waarvoor in 1950 het hoogste tot dusver be kende aantal werd vastgesteld, waren in 1951 en 1952 iets min der frequent. Relatief werden in Limburg en Noord-Holland de meeste veroor delingen wegens misdrijven on herroepelijk: wetboek van straf recht resp. 414 en 351 per 100.000 inwoners tegen een gemiddelde van 305 voor het gehele land. De laagste relatieve aantallen had.- den Friesland en Zeeland 189 en 244). Naar mate het aantal inwoners van gemeenten minder groot is, is in het algemeen ook de rela tieve hoogte der gerechtelijk ge constateerde criminaliteit lager: wetboek van strafrecht voor alle gemeenten van meer dan 10.000 inwoners tezamen 337, voor die van 5000 tot 20 000 en beneden 5000 inwoners resp. 281 en 264. Spoedeisende raadsver gadering. De raad der gemeente Groede kwam Maandagavond laat bijeen in een spoedeisende vergadering, in verband met de riolerings plannen van de gemeente Nieuw- vllet. Aan de kom der gemeente Nieuwvliet liggen op Groede's grondgebied een 30-tal woningen, die nimmer op de rioleringsinstal latie van Groede kunnen worden aangesloten, daar deze afstand veel te ver is. Van de gemeente Nieuwvliet was het verzoek gekomen om deze woningen aan te sluiten op het aan te leggen rioolnet van Nieuwvliet. De kosten welke op Groede's rekening komen, zullen naar het aantal aan te sluiten woningen worden omgeslagen en bedragen ƒ40.000,—. Hierin is begrepen de Rijkssubsidie, waar mede het werk uitgevoerd zal worden. Dit bedrag zal dus t.z.t. worden verminderd met de sub sidie, welke verstrekt wordt, om dat het werk in Werkverruiming zal worden uitgevoerd. Voor het onderhoud der instal latie en eventuele calamiteit werd een gemeenschapelijke regeling met Nieuwvliet aangegaan. Vervolgens werd een nieuwe winkelsluitingverordening vast gesteld. Bij de N.V. Bank van Ned.. Ge meenten werd een rekening-cou rant-overeenkomst voor een geld lening groot ƒ60.000,— verlengd voor de tijd van één jaar. Vervolgens werd in verband met de rioleringswerkzaamheden aan de Nieuwvlietsestraat en de St. Bavodijk besloten de gemeen tebegroting 1954 te wijzigen. Burgemeester J. C. Everaars dankte de raad voor zijn spontane medewerking aan de Nieuw- vlietse plannen. Verplicht lesuur in bijbel kennis aan gymnasium. De gemeenteraad van Middel burg heeft met 17 stemmen vóór en 3 blanco stemmen besloten een verplicht lesuur in te stellen voor leerlingen van de hogere klassen van het gymnasium al daar, waar onderwijs zal worden gegeven in de kennis van de bij bel en de cultuurgeschiedenis van het Christendom. Aan dr H. van der Linde, Her vormd predikant te Middelburg, werd opgedragen deze lessen te geven. Ambtenaren vierden feest. Onder grote belangstelling or ganiseerde de A.B.V.A. in West Zeeuws-Vlaanderen een feest avond in hotel „De Eenhoorn" te Oostburg. Voorzitter H. Goedegebure, uit Zuidzande, opende de feestavond. In zijn openingswoord richtte hij zich speciaal tot de dames, daar veel bedankjes voor de bond oor zaak vinden in het feit, dat de dames onwetend zijn van het werk van de bond. Hij deed een beroep op allen om het werk van de A.B.V.A. te steunen. De heer M. van Poelje, voor zitter van de A.B.V.A. te Rotter dam, sprak een propagandistisch woord en wekte allen op actief te zijn, en de aandacht der jon geren steeds op het werk der A.B.V.A. te vestigen. Het verdere programma stond onder leiding van de bekende radio-acteur Cees de Lange, die met een grap en een leutig vers je spoedig de stemming in de zaal had. De Chico's en Roland Wagter vulden het cabaret-pro gramma op uitstekende wijze. De zaal daverde steeds van het lachen en was ademloos stil toen de goochelaar Dick Harris zijn kunsten vertoonde. Tijdens de pauze was er een grote verloting. Ook na de pauze werd het programma Vlot afge werkt. De schets „Grootmeester der magie" ontlokte een enorm gelach. Een rechtbank te Brussel heeft de aannemer Jules Krings, die vorige week was aangehouden voor een ondervraging over het corruptie-schandaal in het Belgi sche ministerie van Defensie, op vrije voeten laten stellen. Krings was in hechtenis geno men, kort nadat drie opperoffi- cieren, onder wie twee generaals buiten dienst, voor ondervraging waren aangehouden in verband met de zaak betreffende de gun ning van defensie-contracten aan particuliere maatschappijen. Het voorlopig arrest van een andere aannemer, Luciën Lemahieu, is verlengd. De drie opperofficieren bevin den zich ook nog onder arrest. De Italiaanse politie te Varese in Noord-Italië heeft een jour nalist en een groep jongelieden in staat van beschuldiging ge steld „wegens het verspreiden van onjuist en alarmerend nieuws" over een landing van „Marsmannen" in een vliegende schotel te Tradate, aldus werd Woensdag vernomen. Volgens de besehuldiging was het een goed voorbereide mis leiding. Een van de jongelingen had in de nacht van 28 October het bericht verspreid, dat er een ge heimzinnig luchtvaartuig op het voetbalveld was geland. Mensen die zich in allerijl naar het voet balveld spoedden, hoorden een sirene en zagen vaag een zilver kleurig voorwerp en twee kleine, vreemde figuren. Na een paar seconden verdween het ver schijnsel. Volgens de politie was het zilverkleurig voorwerp een grote doek en waren de Marsmannen twee vermomde jongens. De journalist had een nauw keurige beschrijving van de lan ding van de vliegende schotels gegeven. Het Egyptische blad „Al Ach- bar" schrijft Woensdag, dat Ezzat Jaffar, hoofd van het kabinet van de vorst van Koeweit en zaken man, ex-koningin Narriman wil trouwen, indien zij van dr Adham el Nakib zal scheiden. Jaffar, een 38-jarige millionnair is van Egyptische oorsprong. Hij zou Narriman in Zwitserland hebben ontmoet. Vrienden van ex-koningin Nar riman te Cairo wilden geen com mentaar geven op berichten, vol gens welke dr Nakib had gezegd, dat hij nooit zal instemmen met een echtscheiding. Narriman ligt nog in een ziekenhuis te Lausan ne, waar zij onlangs een operatie heeft ondergaan. 1. Na zijn vertrek uit het land van Lochlann besluit Eric langs de kust naar het Zuiden te varen om dan op een gunstige plek over te steken en daarna, dicht onder het vaste land weer naar het Noorden te koersen. Dat is het veiligst, hoewel er langs deze kust vele Saksische zeeroversnesten zijn. En Eric weet, dat hij bij een aanval geen staat zal kunnen ma ken op zijn beman ning, die gevormd wordt door de twin tig Saksische gevange nen, die hij als roeiers heeft meegenomen en die bij het minste en geringste gemene zaak met hun stamgenoten zullen maken. Trouwens, ook zonder dat, ver trouwt de Noorman de gevangenen maar half. Voortdurend laat hij zijn eigen vier krijgers en Erwin en Axe wacht lopen op de dekplank, welke zich tussen de twee rijen ■H6XK- 6?>ic7SO roeiers bevindt. En het ontgaat hem geenszins, dat de Saksers nau welijks verholen blikken van hat en woede op hun bewakers wer pen. „We zullen de uiterste voorzich tigheid moeten betrachten", zegt' bjj. Dan komt het ogenblik, dat hij tegen zijn zoon. „Deze kerels de overtocht gewaagd moet wor- zullen iedere gelegenheid dank- den. baar aangrijpen om zich van ons te ontdoen!" Eentonig glijden de dagen voor Langzaam wijken de krijtrotsen aan de horizon. De Noormannen verdubbelen hun waakzaamheid. Reeds zijn ze enkele uren op de open zee als donkere wolken zwart en dreigend in de verte opdoemen. Ex-koning Faroek bevond zich Dinsdag nog in Genève. Hij heeft zich niet met Narriman in verbin- ding gesteld. Van welingelichte zijde wordt te Cairo vernomen, dat sjeik Ez zat Jaffar naar Egypte is geko men om dr Nakib „uit te kopen". Ook zou hij onderhandelingen voeren met de Egyptische rege ring over aankoop van het ameu blement van Narrimans slaap kamer in 't vroegere koninklijke paleis. Doch tegenover verslaggeverè verklaarde de sjeik Woensdag: „Ik ben niet van plan huwelijks zaken te bespreken met een vrouw, die nog aan een andere man gebonden is". COOP. VRUCHTENVEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN" TERNEUZEN. Veiling van 10 November. Per 100 stuks: Sla ƒ7—ƒ9,10. Per stuk: Bloemkool A 21—55 ct, B 17—32 ct, C 9—17 ct. Per bos: Peen 14—28 ct; Kro ten 14 ct. Per kg: Andijvie 6—21 ct; Kro ten 19 ct; Rode kool 23 ct; Sa- voye kool 14—21 ct; Witte kool 1516 ct.; Waspeen 1425 ct.; Prei 2026 ct; Knolselderij 10 14 ct; Spinazie 2036 ct; Sprui ten 4650 ct; Tomaten A 4164 ct; Uien II 6—14 ct; Witlof 45— 65 ct. AARDAPPELEN. Per 100 kg: Bintjes II ƒ6,60. FRUIT (per 100 kg): Appelen: Cox orange pippin F 2530; Goudreinetten H grof 19,4021,20, II I 13,80—18, K ƒ10,60—17, F ƒ12; Jonathan H I ƒ15—ƒ20, K ƒ12—ƒ16, F ƒ6; Zoete appelen ƒ4ƒ21. Overige soorten 311. Peren: Beurré Alexander Lucas K 1819; Comtesse de Paris F ƒ4—ƒ18. Overige soorten 314.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2