Wat brengt de Radio? RECHTSZAKEN „Broederschap" verzoekt Egyptische regering om „wapenstilstand Nobel-toespraak van Dr Schweitzer u EILAND IN DE SCHOOT DER WINDEN Jedere vmmiv Nieuw verkeersvliegtuig met straalmotoren I TfVEEDE BLAD Vrijdag 5 November 1954 9e Jaargang Na. 3297 De Waargenomen vuurbollen zijn meteoren strijd tussen Chinese Communisten en Nationalisten Onrnfttig, gejaagd? Prijzen en lonen in België Texelse vuurtoren trekpleister voor tienduizenden trekvogels Twee kinderen bij brand omgekoman 2 stuks voor 50 cent Gemeente Terneuzen De Mohammedaanse Broeder schap heeft de Egyptische rege ring om een „wapenstilstand' verzocht. De waarnemende „opperste gids", Abdel Kader Auda, die is opgesloten in de militaire gevan genis van Cairo, heeft een bood schap gezonden aan premier lui tenant-kolonel Nasser, waarin hij voorstelt „de vijandelijkheden tussen de Mohammedaanse Broe ders en het leger te beëindigen". Auda zegt ook dat bestendiging van de strijd „een ernstig gevaar zou zijn voor de toekomst van Egypte". Auda verzond zijn boodschap 28 October j.l. aan Nasser; een fotografische weergave ervan is Donderdag in het dagblad „Al Goemhoerija", spreekbuis der re gering, verschenen. In een redactioneel commen taar wordt gezegd dat deze een „list" is, „bedoeld om de regering en het volk te bedriegen" en de Mohammedaanse Broederschap in staat te stellen „haar pogingen om de macht in Egypte aan zich te trekken voort te zetten". Auda stelt in zijn boodschap voor Ontbinding van de „speciale afdeling" der Broederschap (die terroristische aanslagen pleeg de) en inlevering van de wapens harer ledert binnen vijftien dagen na het van kracht worden van 'n „wapenstilstand", reorganisatie van het genootschap, zodat dit zijn bedrijvigheid in het vervolg zal beperken tot godsdienstig en cultureel gebied, dit tenminste gedurende een „overgangstijd", die zou moeten duren tot het 'her stel van een op de grondwet be rustend staatsgezag. Voorts zal de campagne tegen de regering-Nasser worden beëin digd, waarbij aan vertegenwoor digers der Broederschap in het buitenland hetzelfde zal worden gevraagd. Als tegenprestatie vroeg de waarnemende „opperste gids" van de Egyptische regering het volgende: Geen strafmaatregelen tegen Broederschapsleden, die hun wapens in de periode van een halve maand na het van kracht worden van een „bestand" inle- veem, vrijlating van alle gearres teerde Broederschapsleden, het mogelijk maken van overleg tus sen gearresteerde en zich nog op vrije voeten bevindende leden en het niet uitvoeren van nieuwe ar restaties in de vijftien dagen na ingaan van een „wapenstilstand" Uit verschillende plaatsen in Nederland zijn de laatste dagen berichten binnengekomen bij de Utrechtse sterrenwacht over waarnemingen van heldere vuurbollen. Een voorlopige bewerking van het nog zeer schaarse materiaal maakt waarschijnlijk, dat we hidr te maken hebben met de voorlopers van de tauriden. Dit is een zwerim van heldere me teoren, die jaarlijks in het begin v:an 'November verschijnt. Niet ieder jaar is deze meteo renzwerm even indrukwekkend. Soms zijn de meteoren vrij onopvallend, maar dit jaar is reeds een aantal zeer heldere tauriden gezien, die men geen meteoren maar vuurbollen noemt. Hoeiwel dit moeilijk te voorspellen is, bestaat de moge. lij ikheid dat ook in de komende nachten vuurbollen zichtbaar zullen zijn. De afdeling meteoren van de Utrechtse sterrenwacht houdt zich aanbevolen voor verslagen van dit isoort waarnemingen. Het is vooral van belang te noteren op wellke hoogte. Liefst graden en in welke richting een vuurbol voor het eerst zichtbaar werd en waar hij verdweeji. Nog beter is het de baan ten opzichte van de ster ren op te tékenejn. Verder zijn de tijdsdulur van het verschijn sel, de ikleiur, de grootte van kop en staart vergeleken met de grootte van de volle maan en de helderheid vergeleken met maan k>f sterren van belang. Natuurlijk dient men datum en tijd te vernielden. lichte bommenwerpers der nationalistisch-Chinese lucht macht hebben Donderdagoch tend het ter hoogte van de Chi nese kuist liggende eiland Toe- men in vier aanvalsgolven, al dus een mededeling van het hoofdkwartier in de Formaanse hoofdstad Taipeh. Hieraan wordt toegevoegd dat, voor de eerste maal, bij elke aanval ja gers der Chinese communisten opstegen en poogden de aan vallende bommenwerpers te on. derscheppen. Alle nationalistisch-Chinese vliegtuigen zijn veilig op Formo sa teruggekeerd. De vliegers melden bij hun aanvallen uit stekende resultaten te hebben geboekt. Kruitmagazijnen, ge. schiutsstellingen en kazernes werden herhaaldelijk getroffen. Dr Albert Schweiitzer, win naar van de Nobelprijs voor de vgede van 1952, heeft Donder dag in zijn Nobel-toespraak te Oslo verklaard, dat de moeilijk heid in de wereld is, dat de mensen niet de bovenmenselij- üe rede hebben, die nodig is csm nun bovenmenselijke macht in evenwicht te houden. ,,Een nieulwe ethiek, geba seerd op humanitaire opvattin gen, is nodig om er voor te zor gen, dat de mens de krachten die tot zijn beschikking staan, niet voor vernietigende doe len gebruikt." De Vredesprijs werd dr Schweitzer het vorig jaar toe gekend, tegelijk met de prijs voor 1953, die naar generaal George Mlarshall van de V. S. ging. Wegens zijn werk in Noord-Afri'ka kon dr Schweit zer niet eerder naar Oslo komen cm de gebruikelijke toespraak tot het Nabel-instituut te hou den. Hij deed een beroep op de vol keren te beginnen bij het helen van de wonden, die zij elkaar in de oorlog hebben toegfoeracht. „Uit naam van allen, die lij dein in de strijd voor de vrede, smeek ik de volkeren de eerste stap op dit nieuwe pad te zetten. In de sfeer van vertrouwen, die dan geschapen zal worden, zou men kunnen beginnen met de taak om een billijke oplos sing van de problemen welke door de twee wereldoorlogen zijn ontstaan, tot stand te bren gen-." „Men moet de kracht van de geest niet onderschatten. Hij heeft do vtolkeren van Europa uit de middeleeuwen gevoerd en een einde gemaakt aan bijge loof, heksenjacht, foltering en vele andere traditionele.wreed heden en dwaasheden. De geest zou in onze tijd een nieuw won der kunnen verrichten, een wonder dat zelfs nog groter is dan ihet eerstgenoemde. Wat telt, is dat wij moeten erken nen, dat wij allen schuldig zijn aan onmenselijkheid", aldus dr Schweitzer. Mqnhardt'i Zenuwtabletten iter ken en kalmeren Uw zeauwen. Tijdens de periode /van de twee wereldoorlogen was een nationalisme van de ergste soort ontstaan. Op het ogenblik zou dit beschouwd kunnen wor de als het grootste obstakel op de weg naar samenwerking en goede wil, welke tussen de vol keren moeten 'bestaan. Dit na tionalisme zou alleen kunnen worden overwonnen door een wedergeboorte van de humani taire geest en dit gold niet in de laatste plaats voor de overzeese landen, die tevoren door blan ken werden bestuurd, en die welke pas kort him onafhanke lijkheid haddon veroverd, aldus dr Schweitzer. Na de Katholieke vakbond heeft ook het socialistische A.B.V.V. verklaard, dat hij het officiële in dexcijfer der kleinhandelsprijzen dat voor de maand October 420,4 bedraagt l Sept. 422,7)niet zal er kennen.- Voor de loonconventies zullen deze vakbonden slechts re kening houden met het indexcij fer zoals dit door de z.g. index commissie, waarin vertegenwoor digers Van vakbonden en werkge vers zitting hebben, werd bere. kend en dat voor de maand Octo ber op 424,5 werd vastgesteld (September 424,8). Zoals bekend is het lagere officiële indexcijfer een gevolg van het feit dat de liberale minister van Economi sche Zaken Rey begin September enkele besluiten uitvaardigde, op grond waarvan maximumprijzen werden vastgesteld voor een drie tal producten, die met 42 andere als basis dienen voor de bereke ning van het indexcijfer der klein handelsprijzen. In October trok minister Rey zijn besluiten in, doch deze hadden niettemin nog invloed op de vorming van het in dexcijfer in die maand. Het feit dat men in België thans dus over twee indexcijfers der kleinhan delsprijzen beschikt, n.l. een offi cieel (420,4) en dat der vakbon den (424,5), zal pas moeilijkheden gaan opleveren wanneer een de zer cijfers zal dalen beneden de 415 of stijgen boven de 430. Op dat ogenblik zullen namelijk in de grootste bedrijven en industrieën in België de lonen, die aan het in dexcijfer zijn gekoppeld, verlaagd of verhoogd moeten worden. ZATERDAG 6 NOVEMBER. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws', 7.10 Gram.; 7.15 Koorconc.; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.20 Gram.; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Gram.; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gr.; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gr.; 12.00 Angelus; 12.03 Gram.; 12.30 Landbouwmeded.; 12.33 Lichte muziek; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Amus. muz.; 13.45 Gram.; 14.00 Boekbespreking; 14.10 Gram.; 14.20 Eng. les; 14.40 Amateursprogr.; 15.00 Kron. van letteren en kunsten; 15.40 Orkest, 16.00 De schoonheid van het Gre goriaans; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Hammondorgel; 17.20 Voor de jeugd; 18.00 Lichte muz.; 18.15 Journ. weekoverzicht; 18.25 Gr.; 18.30 Van het Binnenhof; 18.40 Amus. muz.; 19.00 Nieuws; 19.10 Lichtbaken; 19.30 Avondgebed; 19.45 De Zilvervloot; 20.15 Gevar. progr.; 21.00 Act.; 21.15 De ge wone man; 21.20 Gram.; 22.00 Wie 't weet, mag 't zeggen; 22.30 Gram.; 23.00 Nieuws; 23.15 Espe ranto; 23.22 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gr.; 7.45 Even opkrikken; 7.50 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.35 Or gelspel; 8.55 Voor de huisvrouw; 9.00 Gym. voor de vrouw; 9.10 Gram.; 10.00 Causerie; 10.05 Mor genwijding; 10.20 Voor de arbei ders in de continubedrijven; 11.35 Mezzo-sopraan en piano; 12.00 Gram.; 12.30 Landbouwmeded.; 12.33 Gram.; 12.50 Reportage; 13.00 Nieuws; 13.15 Varia; 13.20 Lichte muziek; 13.45 Voor de jeugd; 14.20 Sport; 14.35 Lichte muziek ;15.00 Orgel; 15.20 Albert Hahn en zijn tijd; 15.40 Muz. cau serie; 16.00 Van de wieg tot het graf; 16.15 Orkest; 17.00 Act.; 17.35 Accordeonorkest; 18.00 Nws; 18.20 Dansmuziek; 18.45 Causerie; 19.00 Artistieke staalkaart; 19.30 Passepartout; 19.40 Causerie; 19.55 Deze week; 20.00 Nieuws; 20.05 Gevar. progr.; 22.00 Soc. commentaar; 22.15 Weense muz., 22.45 Hoorspel; 23.15 Nws; 23.30 Gram. BRUSSEL (VI.): 11.45 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Radio-Alma nak; 14.30 Gram.; 15.45 Accor deon; 16.00 Gram.; 16.15 Accor deon; 16.30 Amus. orkest; 16.45 Eng. les; 17.00 Nieuws; 17.10 Gr.; 17.20 Liturgische gezangen; 17.30 Orgel; 18.00 Gram.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gr.; 19.45 Orkest; 21.15 Gram.; 22.00 Nieuws; 22.15 Verzoekprogram ma; 23.00 Nieuws; 23.05 Dansmu ziek; 23.40 Gram De laatste dagen worden tien duizenden trekvogels voorname, lij/k spreeuwen en leeuwerik- ken, bij het vallen van de avond door de Texelse vuurtoren aan getrokken. Bij nevel en zuidelij ke wind blij ven de dieren daar uren lang in de lichtbundels rondvliegen om zich tenslotte op de toren of de daken der om liggende huizen neer te laten. Het hoofd van de kustwacht, de heer Blok, vertelde dat hij nog nooit tevoren zo veel trek vogels om de toren had gezien. Het lawaai van de vogels is zó groot, dat de bewoners s nachts geen oog meer kunnen dicht doen. De dieren zitten niet 'alleen op de dalken en te gen de ruiten maar vliegen ook Ib.v. in de schoorsteenopenin gen. In één der schoorstenen werden vijftig dode spreeuwen aangetroffen. Het aantal vogels, dat zich dood vliegt tegen de vuurtoren zeftjf is overigens zeeir gering, danik zij de aangebrachte schijnwerpers, wier stralen de muur van de toren duidelijk zichtbaar maken. De chef-constructeur van de Lockheed vliegtuigenfatorieken te Buirbanik (Cailfornië) Hall L. Hiiblbard, heeft dezer dagen in een voordracht die hij tei Bom bay heeft gehouden, bekend ge maakt dat zijn firma bezig is met het uitwerken van een ontwerp voor een verkeersvlieg tuig met straalmotoren. Dit toe- steQ zal vijf en negentig tot honderd passagiers moeten kunnen vervoeren met een kruissnelheid van 290 km per uur over een afstand van maxi maal achtduizend kilometer. Het is de bedoefling dat de eerste van de in serie gebouw de straalvliegtuigen in 1959 of 1960 zal worden afgeleverd, het geen Ibetekent dat één of meer prototypes op zijn laatst in 1958 gereed zal moeten zijn. De fabriek verwacht dat de econo mische resultaten die met dit vliegtuig zullen kunnen worden behaald zodanig zullen zijn, dat de prijizen van de vliegtuigpa?- sages met ongeveer de helft zouden kunnen worden vermin derd. Straalmotoren, schroefturbi- nes en later atoommiotoren, zul len geleidelijk in verkeersvlieg tuigen voor korte trajecten en voor Ivrachtvliegtuigen is de schroefturbine de ideale kracht bron, zo meent Hiibbard. De Amerikaanse luchtmacht heeft een aantal „Supor Constalla- tiions" besteld die zijn uigerust met sehroe)f turbines. Het proto type van dit vCiegtuig vliegt sinds twee maanden. Hiibbard verwacht dat In de Vliegtuig aan de markt zal ko men dat verticaal zal opstijgen toekomst voor sportvliegers een en landen. Deze toestellen zou den met een straalmotor kun nen worden gebouwd; zij zuilen even goedkoop zijn als een auto thians, omdat er tegen de tijd dat de productie van dergelijke toestellen mogelijk i;, tenmin ste honderdduizend liefhebbers Voor zullen zijn. Hiblbard verwacht voorts dat Woensdagavond zijn in Aimlby bij Maastricht twee kinderen van respectievelijk 1 en 5 jaar tengevolge van kolendampver giftiging om het leven gekomen. Toen de vader, de heer K. wo nende aan de Hagenstraat, Woensdagavond thuis kwam, trof hij zijn vrouw en de twee kinderen in bewusteloze toe stand aan. De kinderen waren niet meer te redden. De echtge note werd door de G.GD. van Maastricht naar het zieken huis St. Annadall te Maastricht overgebracht. Haar toestand is redelijk wel. het eerstel vliegtuig dat door atoomkracht zal worden voort bewogen binnen zeven jaar in Amerika het luchtruim zal kiezen. Interplanetair verkeer met ruimteschepen acht hij binnen een halve eeuw moge- lijtk. AUTOMOBILIST NIET GEHEEL SCHULDIG BEVONDEN AAN AANRIJDING VAN MEISJE. Vader vraagt 188.000 schadevergoeding. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft Woensdagochtend in hoger beroep van een civiele procedure mr A. Baron van H. uit Amster dam voor „een vijfde deel" schul dig bevonden aan de aanrijding van het thans twaalfjarige meis je T. van K. uit Amstelveen, waardoor dit kind zodanig ern stig werd gewond, dat het thans nog gedeeltelijk invalide is. De vader van het slachtoffer heeft een eis tot schadevergoeding tegen mr A. Baron van H. inge diend, groot 188.000. De Amsterdamse rechtbank tie „voor de volle honderd pro cent" schuldig beVonden aan de aanrijding, tegen welke uitspraak de raadsman van gedaagde in appèl is gegaan. In afwachting van de uitspraak van het Hof, was men niet overgegaan tot het beëedigen van de experts, een drietal medici die de rechtbank heeft benoemd tot het instellen van een onderzoek naar de juist heid van het geëiste schadebe drag. Het Gerechtshof heeft Woensdagochtend in zijn uit spraak de zaak daartoe terug ver wezen naar de rechtbank. Mr. A. Baron van H. is destijds in een strafproces tot in hoogste instantie veroordeeld tot een geldboete van 100 en een voor waardelijke gevangenisstraf, om dat hij schuldig was bevonden had de gedaagde in eerste instan- aan de aanrijding op een Zondag door ARVI KIVIMAA. 85) (Nadruk verboden.) In een Aprilnacht gebeurde het. Onverhoeds. Wekenlang hadden de stedelingen er over horen pra ten, en er vergeefs naar uitge zien. Zonder strijd hadden de Roden de stad ontruimd ten einde om singeling te voorkomen. De ochtend na hun vertrek werd Leo wakker. Het was opvallend stil. Geen soldatengezang schal de, geen militaire pas dreunde door de straten. De morgenzon straalde in het grondeloos diepe hemelazuur. Leo haastte zich de tuin en speurde rond. Op de weg naar het noorden, vlakbij de verste heuvel der stad, toefde nog een eenzame ruiter. In het klare daglicht stond hij daar als een granieten beeld. Wanneer het ros niet nu en dan de kop bewogen had, zou men de indruk krijgen, dat paard en rui ter versteend waren. Doch zie er kwam beweging in: het paard keerde om, de rui ter zette net aan tot de draf en verdween uit het gezicht. Toen lag de weg geheel verlaten. Even daarna een geweldige ontploffing. Een dikke rookwolk steeg omhoog aan de stadskant. Leo voelde de grond onder zijn voeten trillen. De brug was opgeblazen De laatste cavalerist had de stad verlaten. Leo holde naar binnen. De stad kwam in beweging. Uit de bui tenwijken klonk gejuich, dat aan- zwelde. Leo, popelend en uitgela- ten, wilde er bij zijn. Helmi ging hem achterna, zonder mantel of hoed. Op de heuvel bleven ze stilstaan, met ingehouden adem. Want uit de rand van het bos naderde een colonne militairen in grijze overjassen met witte ban den om de arm. Vooraan liep de commandant in een groen uni form, met zongebruinde kop. De eerste groene Jager. De toeschouwers beefden van emotie. Ze gaapten hem aan of hij een verschijning uit een hel densage was. De gehele stad raakte in opwin ding. Men wierp de ramen open en schreeuwde en wuifde... De straten en tuinen waren ineens zwart van volk, dat opdron<* en Castella Schoonheidszeep voor een stralend uiterlijk, een huid. zo fris, zo zacht en geurend als de lente zelf. Houdt U aan Castella Schoon- heidszeep rijk aan huidversterkende oliën, discreet geparfumeerd dol was van vreugde. Ongelofe lijk, zoveel mensen als er plotse ling in dit stadje waren, dat gis teren nog uitgestorven scheen Verbroken was de doodse stilte van vele weken. Een gejubel van bevrijding barstte los... En dwars door dit tumult heen marcheerde stram de grijze co lonne het marktplein op, of het een gewone zaak was en er niets bijzonders gebeurd was. Toeschouwers aan de kant her kenden in de troep verschillende familieleden. Zij stormden naar de mannen toe. zij hingen hun bijna aan het lijf en omarmden hen. Een vrouw viel in onmacht en weid weggedragen. Een kleine knaap, op de schouders van zijn moeder gezeten, gilde van vreug de over de volksmenigte heen. En de colonne marcheerde voort. De eerste groene Jagers. Op het marktplein hielden ze halt. Leo drong door de mensendrom heen, want in de achterste gele deren had hij Kauno zien lopen. Magerder was hij geworden, maar hij had een gezonde bruine gelaatskleur. En terzijde van de colonne zag hij meester Makinen, zijn rechter hand was verbonden. Hij was zeker sectiecommandant geworden. Commando's van de officier klonken over het plein. Een korte inspectie over de troepen volgde. Daarna klonk het commando; „Op de plaats rust De inkwartiering begon. Het publiek moest het plein ontrui men. KOSTWINNERS VERGOEDING. De Burgemeester van TER- NE'UZEN brengt het volgende ter kennis van belanghebbenden. S Aanspraak op Kostwinnersvergoeding. Indien tengevolge van het ver blijf in werkelijke dienst vol doende middelen tot levenson derhoud ontbreken of zouden ko men te ontbreken aan de hierna vermelde personen, kunnen deze personen in aanmerking komen voor kostwinnersvergoeding. De hierbedoelde personen zijn: a. de echtgenote van de mili tair; b. zijn bloed- en aanverwanten in de rechte linie; c. zijn andere bloed- en aan verwanten in de tweede graad; d. zijn pleegouders; e. degenen, in wier onderhoud hij ingevolge rechtelijk von- in Mei 1950, toen hij met zijn auto nabij Amstelveen te veel op de linkerhelft van de rijweg heeft gereden, waardoor het van tegen gestelde richting komende meis je, dat op de fiets achter haar vader reed, werd gegrepen. Mr. Van H. heeft na het ongeval wel gestopt, doch is vrijwel onmiddel lijk doorgereden. Eenmaal heeft hij de familie van het ernstig ge wonde meisje bezocht, waarbij hij 100,had achtergelaten, zo heeft de raadsman van eiser, mr. dr. L. P. van der Does, tijdens de zittingen meegedeeld. Enkele uren later meldden oom Ottu en Leo zich op het voorlo pig bureau van de burgerwacht dat in het Stadshotel gevestigd was en waar nog een onbeschrij felijke warboel heerste. Ottu werd voor administratie ve werkzaamheden aangenomen, maar de jongen kon men nergens voor gebruiken. Een gevoel van teleurstelling moest hij overwin nen. Hij ging Kauno en meester Makinen eens opzeoken en trof hen in het schoolgebouw aan. Kauno scheen in die maanden langer geworden te zijn, manne- lijker ook. Over de oorlog repte hij niet, maar informeerde slechts, of er ook ergens eten te krijgen zou zijn. Leo nodigde hem uit, bij hem te komen. Kau no beloofde het, als hij ten min ste avondpermissie zou krijgen. Makinen vertelde hem, dat hij gewond was; hij had twee vingers verloren, maar de wond was al aan het genezen. Daarna lichtte de meester hem in over de dood van zijn grootvader Met één slag was Leo's blijd schap over de verlossing gedoofd. Hij was niet in staat meer iets te zeggen. Reeds de volgende dag kon hij naar het Noorden vertrekken. In de transportcolonne waren ook paarden, afkomstig uit zijn dorp, waarvan enkele weer vrijgegeven werden. Hij kreeg een plaatsje op een wagen. (Wordt vervolgd.) nis moet voorzien. De kostwinnersvergoedingsre gelingen gelden ten aanzien van verblijf in werkelijke dienst: a. anders dan wegens een vrij willig aanvaarde verplichting tot het verrichten van wer kelijke dienst (dienstplichti gen); b. wegens een vrijwillig aan vaarde verplichting tot het verrichten van werkelijke dienst, indien de militair be hoort tot één van de volgen de groepen van militairen: 1. aan wie op grond van de be langen van de militaire dienst is vergund om na de wer kelijke dienst welke hij ver richt anders dan wegens een vrijwillig aanvaarde ver plichting, vrijwillig in mili taire dienst te verblijven; 2. aan wie uit sociale overwe gingen is vergund na de wer kelijke dienst, welke hij ver richt anders dan wegens een vrijwillige aanvaarde ver- plichitng, vrijwillig in mili taire dienst te verblijven, met dien verstande evenwel, dat na het verstrijken van 30 dagen de aanspraak op vergoeding vervalt; 3. die in werkelijke dienst ver blijft op grond van een over eenkomstig 10 van de Dienstplichtbeschikking ge sloten verbintenis; 4. die in werkelijke dienst ver blijft op grond van een bij de Koninklijke Luchtmacht gesloten reserveverbintenis om tot vlieger of waarnemer te worden opgeleid. Wijze van aanvraag. De aanvrage om vergoeding kan mondeling of schriftelijk ge schieden. Zij behoort te worden gedaan bij de burgemeester van de gemeente waar de verzoeker woonplaats heeft. Indien de woonplaats in het buitenland is gelegen, dient de aanvraag te worden gedaan bij de consulaire ambtenaar, binnen wiens res sort de woonplaats van de ver zoeker is gelegen. Wie de aanvraag moet doen. De aanvraag behoort te ge schieden door of namens de per soon te wiens aanzien de mili tair als kostwinner wordt be schouwd. Wanneer aanvraag moet worden gedaan. De aanvraag om vergoeding moet geschieden zo mogelijk on geveer 4 weken vóór de dag, wel ke voor de opkomst in werkelijke dienst van de militair is vastge steld; is dit niet mogelijk dan geschiedt de aanvraag zodra naar het oordeel van de verzoeker aanleiding tot het doen van de aanvraag is ontstaan. N.B. Bij de aanvraag om kost winnersvergoeding mede te bren gen: Trouwboekje, de laatste aanslagbiljetten in de rijksin komsten en -personele belasting, huurkaart, zieken- en begrafe- nisfondskaarten, adressen van werkgevers of ontslagbewijzen, loonbriefjes, rentekaarten, enz.. Terneuzen, 29 Oct. 1954. De Burgemeester voornoemd, P. TELLEGEN.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 5