Resolutie der van de Nederlandse Europese beweging raad Talrijke aanslagen in Noord-Afrika Audrey Schiphol Hepburn op aangekomen Het Fawcett-mysterie van Nieuwe staking havenarbeiders in Engeland WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN VRAAGGESPREK MET AUDREY SPÏÏindeRUG ïpii^r Kloosterbalsem In de 14e eeuw werden hier reeds druiven gekweekt Oecumenische Zondag Één van 's werelds grootste ontdekkings reizigers verdween rraukerlng bö Abonnement: Terneazen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Eedactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DINSDAG 2 NOVEMBER 1954. 9e Jaargang No. 3294. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels h—i iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. De K-J.*..i'landse raad der Europese beweging heeft tijdens de vergadering van zijn bestuurs raad op 27 October de volgende resolutie aangenomen: De Nederlandse raad der Europese beweging heeft zich beraden over de betekenis, die het mislukken van de Europese defensiegemeenschap en de tot standkoming van de accoorden van Londen en Parijs kunnen hebben voor de Europese inte gratie. Hij is daarbij tot de volgende overwegingen en con clusies gekomen: Het mislukken van de Euro pese defensiegemeenschap is n zware slag voor de Europese eenwording. Het nationale chauvinisme en het onderlinge wantrouwen, die zo dikwijls in de gescheidenis van Europa tot rampen hebben geleid, dreigen te herleven. De onderdrukte vol keren in Oost-Europa zijn ent- .edigd door dit gebrek aan daadkracht in het Westen. De communistische politiek, die erop gericht is de Europese eenheid te verhinderen, heeft aldus een ree,,—, behaald. Voor het vraagstuk van de verdediging hebben de conferen ties van Londen en Parijs ge- lukki" een andere oplossing ge- vonder waarbij de nauwere fei telijke binding van Groot-Brit- tannië aan net vasteland als een winstpunt mag worden be schouwd. Verdere mogelijkheden ener ontwikkeling van de West- Europese Unie zullen rrr~tcn worden afgewacht. De Europese defensiegemeen -hap diende echter niet alleen een militair doel; zij zou tevens een beslissende stap hebben be tekend naar een echte Europese gemeenschap, waarbij de mill taire integratie van een doel matige democratische en dus b m-nationale controle zou zijn v irzien. Deze elementen ontbreken in het accoord van Londen. Het in het E. D. G.-verdrag aanwezige verband tussen de Duitse herbe wapening en de Europese een wording is thans verbroken. De Duitse herbewapening zal zich thans in nationaal verband vol trekken, ook al is zij ingepast in het raam van het pact van Brus sel en van het Noord-Atlantisch verdrag. De noodzaak van de eenwor- d ng van Europa blijft inmiddels onveranderd bestaan. De natio nale staten van West-Europa kunnen niet meer buiten elkaar. De ervaring heeft geleerd, dat in deze tijd op nationale grenddag vrijheid, vrede en welvaart in Europa niet meer duurzaam kun nen worden gewaarborgd. Daar om is integratie het enige middel om aan de feitelijke ver-bonden heid een doeltreffende vorm te geven. Integratie vereist ge meenschappelijke organen, die met rechtstreekse Europese be voegdheden en eigen verantwoor delijkheid zijn toegerust. De Europese beweging blijft strijden voor de totstandkoming van een Europese gemeenschap, binnen de Atlantische alliantie. Zij ziet de weg daartoe thans als volgt bepaald: 1. De Europese ger..,:ncchap or kolen en staal, de eerste en tot dusver enige verworvenheid van het streven naar integratie, moet worden versterkt. De sa menwerking, zoals deze in de Europese gemeenschap -voor ko len en staal is belichaamd, dient te rden uitgebreid tot de daar- vojr in j.anmerking komende terr-.nen. 2. de parlementaire vergade-.en de Atlantische samenv.er- ring bekend als de vergadering king, moet worden gestreefd ad hoe, dia het ontwerp voor een naar de versterking van de Europees gemeenschap heeft op- Noord-Atlantische verdragsorga- gesteld dient van de regeringenm.nLe als instrument van Wes- de opdracht te ontvangen het Frankrijk brengt in allerijl po- blijft. Er werden strenge maat regelen aangekondigd om een terse solidariteit. gehele gebied der Europese inte gratie in haar werk te betrekken en voorstellen te doen over de te volgen weg en het te kiezen tempo. Laarbij zal zij zich tevens met het vraagstuk van rechtstreekse Europese verkie zingen mocter. - .".den. 3. de Benelux dient verder te worden verstrekt door de instel ling van gemeenschappelijke or ganen. zowel op regerings- als op parlementair niveau 4. de banden tussen het Euro pese vasteland en Groot-Brit- lannië dienen zo mogelijk nau wer te worden aangehaald. 5. gezien het nauwe verband tussen de Europese integratie Artikel 2 van het Atlantische verdrag, dat naast de militaire ook samen werking op andere terreinen voorziet, moet uitvoering kriigen wil de eenheid der Westerse wereld als de voorzetting der Europese integratie ten goede komen. 6. De crisis die thans, na twee j 'ren van onvruchtbaar afwach- t i, is doorgebroken, is er in de eerste plaats een van Europese gezindheid. Daarom zal de Europese beweging in alle lan den zich met vernieuwende wil er op toeleggen deze gezindheid t, versterken en de burgers van Europa te doordringen van hun onontkoombare verantwoorde lijkheid. Ongeveer 1C30 Londense ha venarbeiders, die Maandamor- gen het werk hervatten na een staking van een maand, zijn des middags opnieuw in staking ge gaan. Zij weigerden vrachtwa ,s ,e laden of te lossen, waar van de chauffeurs geen lidmaat schapskaart van een vakbond konden tonen. Vele havenarbeiders, aldus Reuter zijn vijandig gestemd tegenover chauffeurs van vracht wagens en andere arbeiders, die naar zij zeggen hen in de steek gelaten hebben tijdens de jong ste staking. Maandagmorgen zijn in ach'. Engelse havens, die de afge lopen weken door de staking waren getroffen, de werkzaam- hedenheden hervat. Aan de sta king hadden in het geheel 50.000 havenarbeiders deelgenomen. De Britse minister van Arbeid, sir Walter Mockton, verklaarde Maandagavond in het Lagerhuis naar aanleiding van de „veront rustende berichten over nieuwe moeilijkheden" in de haven, er zeker van te zijn, dat het Huis met hem er bij de betrokkenen op zou willen aandringen „matiging en een gevoel van verantwoorde lijkheid te tonen en elke aanlei ding voor een nieuw conflict te vermijden". De arbeidscommissie van de vereniging van werkgevers in de Londense haven verklaarde Maandagavond, dat de mannen die hadden geweigerd de vracht auto's van niet-georganiseerde chauffeurs te laden, de bij de re geling van de oude staking ge geven belofte hadden gebroken dat geen van beide partijen in het oude conflict rancune-maatrege len zou nemen. Een functionaris heeft Maan dagavond meegedeeld, dat in to taal 2.500 arbeiders in staking zijn, waardoor op 13 schepen niet wordt gewerkt. Sir Walter Monckton verklaar de nog in het Lagerhuis, dat de gevolgen van de afgelopen sta king voor de Britse economie zeer ernstig zijn en lange tijd ge voeld zullen worden. Volgens nadere berichten heb ben meer dan 3.000 werf- en ha venarbeiders het werk weer neer gelegd. Onderzochte monsters uit twee uit tonnen gemaakte mest putten uit de 14e eeuw, die te Arnhem bij entgravingen zijn ontdekt hebben aangetoond, dat in die eeuw reeds druiven, ker sen, pruimen, frambozen of bra men, bessen en aardbeien zijn gekweekt. Vooral het voorkomen van de druif is merkwaardig, aldus de directeur van het Arnhemse gemeentemuseum, de heer A. J. de Lorm, omdat deze toen nog niet in kassen werden geteeld. litie-versterkingen naar Algerië, nadat verzetstrijders Maandag een groot aantal bomaanslagen en sabotagedaden hadden ge pleegd, waardoor t.vnalf perso nen om het leven kwamen en veel schade werd aangericht. De Franse mihister van Bin nenlandse Zaken, Mitterhand, heeft zijn vacantie afgebroken en is naar Parijs teruggekeerd. Maandagochtend vroeg kwa men de verzetstrijders in actie, waarbij zij individueel of in klei ne groepen optraden. Zij deden op veertig plaatsen aanvallen op politieposten en openbare gebou wen. Aan de spoorlijn tussen Al giers en Constantine werd scha de aangericht en telefoondraden werden afgerukt. Een onbekend aantal personen werd aangehouden. Men neemt am, dat de aanvallen een poging van de nationalisten zijn om de aandacht van de Wereld te vesti gen op hun eisen aan Frankrijk voor onafhankelijkheid. Vooral de politiebureaux ten Z. van Algiers en Constantine moetsen 't ontgelden. De slacht offers waren voor het merendeel politiemannen en soldaten. Twee nachtwakers werden neergescho ten en een aantal personen werd gewond. In Algiers werden conserven blikken met een mengsel van benzine en kruit naar de gebou wen van de radio en een electri sche centrale geworpen, doch er werd slechts lichte schade aan gericht. Een poging tot brand stichting in een grote benzin opslagplaats in een van de voor steden mislukte. Een brand in een suikerraffi naderij te Boefarik veroorzaakte een schade van naar schatting 20 millioen frank. In communiqué's van het mi nisterie van Binnenlandse Za ken te Parijs en van gouverneur- generaal Roger Leonard te Al giers werd gezegd, dat de bevol king van het protectoraat kalm De Oecumenische Raad van Kerken heeft ook dit jaar de 2de Zondag van de advent, 5 Dec. 1954, bestemd als oecumenische Zondag. Op deze dag wordt de oecume ne in het middelpunt van het ge bed en de prediking geplaatst Op deze oecumenische Zondag zal in de kerken een collecte worden gehouden om het zich steeds uitbreidende oecumenische werk te steunen. drastisch einde aan „deze misd i dige acties" te maken. Drie bataljons Franse para chutisten werden Maandagavond gereed gehouden om per vlieg tuig naar Algerië te worden overgebracht. Het besluit hier toe werd genomen door premier Mendès-France, op verzoek van minister Mitterand en van de staatssecretaris van Oorlog Chevalier, die op het ogenblik in Algerië is. Volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken te Parijs gaan ook drie detachementen veiligheidstroepen ongeveer 600 man per vliegtuig naar Noord-Afrika. Zondagnacht hebben terroris ten in Algerië, vooral in de streek rondom Constantine, een dertig tal aanslagen gepleegd. Zij wier pen bommen of stichten brand. Hierbij kwamen vier personen om het leven en werden verschei dene gewor.d. In Tunesië hebben terroristen Zaterdag een bospost aangevallen te Teldad, vijftien km ten N.-O. van Ghardimaou. Er onstond een schermutseling. Tijdens schermutselingen Za terdag en Zondag tussen veilig heidstroepen en opstandelingen in Djebel Hellal ten N.-O. van Sened in Tunesië zijn acht terro risten en een lid der veiligheids troepen gedood. Ook vielen onder deze troepen enige gewonden. In een te Parijs uitgegeven communiqué van het ministerie van Binnenlandse Zaken wordt melding gemaakt van de onge regeldheden in Algiers. De gouverneur-generaal van Algiers trof onmiddellijk maat regelen en de mihister van Bin nenlandse Zaken heeft politie- versterkingen tot zijn beschik king gesteld, aldus het communi qué. Er zou volkomen kalmte on der de gehele bevolking heersen Op het Franse ministerie van Binnenlandse Zaken zijn berich ten ontvangen, dat op verschei dene punten in Algiers telefoon verbindingen zijn afgesneden. De minister, Francois Mitterand, had een telefonisch onderhoud met gouverneur-generaal Roger Leo nard. In andere berichten uit Noord- Afrika wordt gemeld, dat zich in de nacht van Zondag op Maan dag ontploffingen hebben voor gedaan. In regeringskringen is men van mening, dat de aanvallen zijn uitgevoerd in het kader ener te voren door de Algierse nationa listen opgezette demonstratie. Door het bureau van de gou verneur-generaal te Algiers werd later een communiqué uitgegeven waarin werd gezegd, dat bij een dertigtal aanslagen vijf personen om het leven zijn gekomen. Audrey Hepburn, het 24-jarige Nederlands-Engelse filmsterre tje uit „Roman Holiday" is Maandagochtend om kwart over tien onder een belangstelling, vooral van film, pers en radio, wellicht groter dan ooit te vo ren op Schiphol aangekomen. Haar ontvangst op het platform was door de wilde tonelen van elkaar verdringende officials, persfotografen, journalisten en radioreporters te vergelijken met die van Bertha Hertogs, het meisje dat enkele jaren geleden uit Malakka naar haar ouders in ons land terugkeerde. Zeker honderd vertegenwoor digers van pers, film en radio verdrongen zich om Audrey en haar echtgenoot Mel Ferrer, toen vertegenwoordigers van de Bond van Nederlandse militaire oorlogsslachtoffers probeerden haar te begroeten. Achter deze zich verdringende menigte lie pen tientallen leden van het K. L. M-personeel, douanebe- ambt.n en leden van de mare- chaussée dooreen, op hun tenen staande in de hoop toch een glimp van het slanke meisje, dat als een vorstin werd inge haald, te kunnen opvangen. Honderden jonge meisjes rek ten hun halzen uit op de ba lustrade van het restaurant en juichten luid, toen Audrey met haar echtgenoot, omstuwd door nog steeds dezelfde menigte, zich met moeite een weg naar de douanehal baande. Audrey kwam als laatste in de deuropening van de K. L. M.- machine uit Brussel, waarmede zij arriveerde, te voorschijn. Op hetzelfde ogenblik barstte het gejuich vanaf de omringende gebouwen, speciaal uit de mon den van het publiek op de ba lustrade van het restaurant, los. Met haar echtgenoot daalde Audrey de trap af en werd on middellijk opgeslokt door de foto grafen en verslaggevers. Slechts met grote moeite slaagde de vice-voorzitter van de bond van Nederlandse militaire oorlogs slachtoffers er in de kleine 5- medegedeeld door het K. N. M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdag ochtend tot Dinsdagavond. Rustig herfstweer.. In de ochtend plaatselijk mist. Overigens veranderlijke bewol king en droog weer. Weinig ver andering in temperatuur. Matige tot zwakke, in hoofdzaak Zuide lijke wind. WOENSDAG 3 NOVEMBER. Van de weinige witte plekken over op de wereldkaart, die er mo menteel nog te vinden zijn, spreekt het ontoegankelijke ge bied rond d,e Amazone in het h t van Brazilië en grenzen van Peru en Bolivia wel 't meest tot onze verbeelding. Hier was het, dat één van de grootste mysteriën ontstond en wel rond de figuur van de Engelse ontdek kingsreiziger en navorser kolo nel Percy Fawcett. v.m. n.m. Breskens 6.03 6.38 Terneuzen 6.38 7.13 Hansweert 7.18 7.53 Walsoorden 7.28 8.03 ZON MAAN op onder op onder Nov. 2 7.35 17.11 13.28 22.11 3 7.37 17.10 13.53 23.26 4 7.39 17.08 14.13 5 7.40 17.06 14.32 0.43 6 7.42 17.04 14.49 2.02 7 7.44 17.03 15.08 3.24 Deze avontuurlijke zwerver die als niemand anders de oer wouden van Zuid-Amerika ken- d had reeds verschillende expe dities in deze ontoegankelijke gebieden gemaakt en stond be kend als een groot deskundige. Hij was eredoctor aan de Oxford- uriiversiteit en drager van de gouden medaille van het Engels koninklijk genootschap voor geografie. Tijdens zijn contacten met wil de Indianenstammen in de oer wouden langs de boorden van de Amazone had hij vele verhalen gehoord over de oude Inca's een Indianenvolk van lichte huidskleur en met een uitzonder lijk hoogstaande beschaving die omstreeks de vijftiende eeuw een groot deel van Zuid-Amrika beheersten. Over deze Inca's wist men in de beschaafde we reld wel het een en ander, maar hat was slechts een summiere wetenschap, die hoofdzakelijk steunde op de schaarse gegevens van vroegere Spaanse en Portu gese verovrraars, die spraken ^uituur en de ongeloof lijke rijkdommen van dit volk. Deze wetenschap werd bevestigd door de verhalen die Faweett in de binnenlanden hoorde, alsook door de vondsten, die hij zelf deed. OVT rr.OEIDE STEDEN. Op zijn tochten door de oerwou d,en stootte hij meer dan eens op door de groene hel overwoeker de steden met prachtige gebou wen en standbeelden, die daar geheel verlaten, door planten overgroeid, in ontoegankelijke gebieden verscholen lagen. Voor hem was dit een onomstotelijk bewijs, dat de verhalen op waar heid berustten. Toen hij vernam, dat ten Z. van de Amazone tussen haar zij rivieren Xingu en Tapajos een geheimzinnige, wit marmeren oude Inca-stad in het oerwoud moest liggen, waarover wonder lijke verhalen de ronde deden, 1 sloot hij samen met zijn zoon Jack en diens Amerikaanse v. lend Raleigh Rimmel, een po ging te wagen dit Inca-mysterie te ontsluieren. Tevens wilde hij trachten de legendarische goud mijn van Arares, waaruit de In ca's hun onuitputtelijke hoeveel heden goud haalden, te vinden. In het voorjaar van 1925 ver trok de expeditie en Fawcett was overtuigd, dat hij zou sla gen. Op 11 Februari van dat jaar vertrokken de mannen uit de laatste post van de beschaafde wereld aan de Paraguayrivier om voorgoed te erdwijnen in de onmetelijke groene hel, waar de nietige mens zich verloren waant in oerwouden, die iedere beschrijving tart Verloren in deze schier ontoe gankelijke machtige natuur van reuzenbomen, omslingerd door glibberige, rottende lianen, waar nauwelijks 'n enkele zonnestraal zich door het dichte gebladerte weet te boren, tastend in half duister, levend in drukkende vochtige lucht, bedreigd door dui zenden gevaren zoals insecten, p .nters en wilde Indianen, dron gen Fawcett en zijn gezellen steeds dieper door. Het onmetelijke oerwoud heeft hen tot een prooi gemaakt, want nimmer keerden zij weer. Toen het filmpaar na een mi nuut of 5 met moeite naar de douanehal geleid werd kreeg het op de balustrade staande publiek zijn kans Audrey beter waar te nemen. Er werd enthousiast ge wuifd en gejuicht en tot grote voldoening van de vele meisjes nam Audrey de moeite speciaal naar de wachtenden te wuiven en te lachen. Dat gaf de pers fotografen een nieuwe kans. Een heel legertje van hen stelde zich voor haar op, anderen klommen in masten om een overzicht op de gevoelige plaat vast te leggen en intussen ble ven de overige belangstellenden om haar heendringen. Wat buiten als apotheose van haar ontvangst geschiedde, is schier onbeschrijfelijk. Honderden „filmfans" voor driekwart jonge- meisjes, stonden er te wachten en barstten in zo'n daverend ge juich uit, dat het geronk van vliegtuigmotoren er bij in het niet viel. Voor een afzetting was niet gezorgd. Men had of wel op zo'n ontvangst niet gere kend, dan wel wilde men het pu bliek zijn kans geven. Audrey, Mel Ferrer en twee bestuursleden van de bond wer den onmiddellijk volledig inge sloten. Het publiek had. de veld slag van de verslaggevers en de fotografen gewonnen. Die kwa men er geen van allen meer aan te pas. Hoe Audrey, waarschijn lijk bijgestaan door haar sterke echtgenoot, zich niettemin bin nen een minuut naar haar tien meter verder staande auto wist te werken, zal wel eeuwig een raadsel blijven. Het was een hel r ie wagen met geheel open ra men, waar Audry links achterin plaats nam en er later als het prinsesje uit „Roman Holiday", minzaam naar haar opdringende publiek, wuivende, in wegreed. Dat had echter heel wat voeten in de aarde. De achterste rijen van het publiek drongen zó erg op, dat het publiek vooraan in de knel kwam tegen de auto. K. L. M.-politiemannen vochten als leeuwen om de weg tenmin- iarige Robbie van Lanschot, het sta vrij te maken, dat de auto i 1 aJ oom iroorfiA 7 O vi n 11 llr Atvi rw o zoontje van de voorzitter van de bond, naar voren te duwen en de eregast van Nederland een charmant bouquetje veldbloe men aan te laten bieden. Daarna schudde Audrey vele handen in de kluwen van opdrin gende mensen. met een vaartje van nulkomma- nul vooruit kon gaan. Nog <-on vijftigtal meter wist het publiek d. agen in de knel te houden. Toen was het gebeurd en trok Aud jy met snelle vaart Am- st rdam tegemoet. van de Amazone. Anderen bewe ren, dat hij zich uit godsdienstige overtuiging in 't oerwoud terug getrokken heeft. Hiertegenover staan de berich ten van andere ontdekkingsreizi- g rs die menen, dat kolonel Fawcett en zijn metgezellen door wilde Indianen zouden zijn ge dood. HET VERKEERDE GRAF. Een Braziliaanse expeditie zou zijn graf hebben ontdekt bij de stam der Galapalos-indianen, air waar zij tevens het verhaal zou hebben vernomen van de gebeur tenissen die aan de dood. van ko lonel Fawcett en de zijnen zou zijn voorafgegaan. Inderdaad vonden de mannen op de door de Indianen aangewe zen plaats het geraamte van een blanke, doch toen deze overblijf selen naar de beschaafde wereld v ren opgestuurd, bleek, dat dit WAAR BLEEF HIJkolonel Fawcett niet was, doch Wat is er eigenlijk gebeurd? een andere blanke. Heeft Fawcett zijn doel bereikt? Zo blijft na bijna dertig jaar t.. 9 t ooft Vm nncr' Nip-1 dat grote mysterie nog steeds on- o -thelderd en de wereld veron- Is hij dood? Leeft hij nog? Nie r.d kan het vertellen en dit zijn de vragen, die rond deze gro te ontdekkingsreiziger zijn gere zen. Een feit is, dat hij nóch één zijner metgezellen ooit in de be schaafde wereld is teruggekeerd. Wat er precies gebeurd is, blijft tot op heden een groot mysterie. In de loop der negen-en-twintig jaren, die sindsdien verstreken zijn, hebben reeds vele expedi ties getracht licht in deze zaak te brengen. Velen van hen betaal den dit met hun leven. De berich ten der teruggekomenen waren zeer tegenstrijdig. In 1938 verscheen er op liet En gelse consulaat te Sao Paulo een Indiaan uit de binnenlanden, die de groeten van kolonel Fawcett overbracht. Een Fransman zou Fawcett gezien hebben als oude blanke hoofdman van een wilde Indianenstam, toen hij deze ont moette op één der zijrivieren derstNt en raadt naar het lot dat één van de grootste ontdekkings reizigers van onze eeuw heeft ge troffen. Binnenkort zal er weer een ex peditie starten, die op zoek zal gaan om te trachten het Faw cett-mysterie te ontsluieren. Aan hêt hoofd hiervan zal niemand minder dan Fawcett's jongste zoon staan, die er grondig van overtuigd is, dat zijn vader nog leeft en dat hij deze op de een of a lere plaats zal vinden. De ex peditie wordt voortreffelijk uitge rust en zal zelfs de beschikking hebben over een vliegtuig. Het ziet er wel naar uit, dat men niet van zins is het oerwoud zijn geheimen te laten. Al zullen er jaren overheen gaan, men zal t. ichten het mysterie rond de verdwijning van de Fawcett-ex peditie te ontsluieren. Gistermiddag om 4 uur heeft de „Sprookjesprinses" voor de Bond van Nederlandse militaire oorlogs slachtoffers, zoals de vice-voorzit- ter mr dr W1 K. J. J. van Ommen Kloeke Audrey Hepburn bij zijn in troductie noemde, in het Amstel Hotel de pers te woord gestaan. De belangstelling was opnieuw over stelpend. Niet alleen waren er ver tegenwoordigers van de Amster damse en provinciale pers, doei: ook van vrijwel alle buitenlandse persagentschappen, die in ons land vertegenwoordigd zijn. Audrey verscheen in een eenvou dige zwarte japon, die haar armen bloot liet, samen met haar echtge noot Mel Ferrer, in de ontvangst zaal. Meteen stelde zich voor het tweetal een batterij van fotografen op, die naar het scheen niet genoeg van haar konden krijgen. Na de introductie van mr Van Ommen Kloeke, trad Audrey voor de radiomicrofoon. Ze sprak een korte inleiding bedachtzaam in het Nederlands uit. „Ik wil bij deze vastleggen met u allen," zei ze, „dat ik hier niet gekomen ben om enige reden van publiciteit of wat men zou mogen denken van iemand uit de filmwe reld. Ik heb weinig public appea rances (verschijningen in het open baar) gemaakt, maar ditmaal doe ik het met mijn hele hart en ik hoop het nog eens te mogen doen." Naar bekend komen alle baten van haar optreden in Nederland ten goede aan de genoemde Bond. „Wat ik doen kan om te heipen," zo vervolgde ze „zal ik doen. En het enige, dat ik doen kan, is als omroepster te fungeren voor deze Bond en iedereen in Nederland te vertellen wal die Bond wil doen." Vervolgens deelde de perschef van de Bond mede, dat over het vier daags bezoek van Audrey aan ons land na een week een speciaal dag boek zal verschijnen voor de prijs van 2,75 per stuk, waarvan de baten ook voor de Bond zullen zijn. Daarna kregen de verslaggevers gelegenheid hun vragen op de ster uit „Roman Holiday" af te vuren. Op een zeker moment stond, aan gemoedigd door haar oudere colle ga's, een heel jong meisje in de zaal op, die een vertegenwoordig ster bleek te zijn van een school- blaadje van het Montessori lyceum te Amsterdam. „Ik vertegenwoordig maar een schoolblaadje," zei ze bescheiden, „dus ligt mijn vraag op een ander terrein, dan die van de dagblad pers." Tot grote hilariteit van allen ver volgde ze na een diepe zucht met: „Hoe vond u het vroeger zélf op school?" Audrey: „Ik hield niet erg van school. Mijn lessen werden daarom dikwijls door andere mensen ge maakt. Ik wilde al heel jong ballet- dansen leren en zat op school naar de klok te kijken of het al vier uur- was. Dan begonnen mijn balletdan- sen namelijk." De tweede maal, dat iedereen in de lach schoot, was na een snedig antwoord van Audrey zelf. Eén der verslaggevers, die het blijkbaar zelf warm kreeg van de op Audrey gerichte felle filmlampen in de zaal, stelde haar de vraag: „U hebt een overdruk programma.. U moet hier al onze vragen maar beant woorden. Vindt u dit alles niet ver velend?" „Helemaal niet," antwoordde zij enigszins verbaasd. „Ik heb dit al lemaal toch zelf zo gewild" en toen, na enige aarzeling: „Zie ik er soms uit of ik verveeld ben?" Op vragen over haar hobbies, ant woordde ze tenslotte nog, dat ze sinds 1948 geen vacantie heeft ge had en dus geen moment de tijd om zich aan hobbies te wijden. Wel heeft haar echtgenoot haar thans in Zwitserland na haar huwelijk de tennis- en golfsport trachten mach tig te maken. Daarna werd door de bestuurs leden van de Bond een einde aan de conferentie gemaakt. Een uur later zat Audrey in het Amstel Hotel aan een speciaal diner aan met gasten uit het publiek, die daarvoor 100 betaalden. Dank zij het Amstel Hotel, dat dit diner gra tis aanbood, vloeiden daardoor nieuwe baten in de kas van de Bond van Nederlandse militaire oorlogs slachtoffers. Des avonds om 9 uur verscheen Audrey als slot van haar eerste drukbezette dag in Nederland in de ontvangstkelder van de Amstel- brouwerij om kennis te maken met deputaties uit Nederlandse studen tenkringen. Uw lenden. Flink wrijven met Akker s Kloosterbalsem, waar van de warmteopwekkende be standdelen de pijn snel verjagen: GEEN GOUD ZO GOEDJ

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1